Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


Phaeton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τηλεφώνησα και στην Cosmote, αλλά δεν μπορώ να πω ότι έβγαλα άκρη. Σύμφωνα με αυτούς οι μόνοι αριθμοί που μπορούν να χρεώσουν παραπάνω τηλεφωνικά είναι όσοι ξεκινούν 901 και 909 και μηνυματικά όσοι ξεκινούν από 54, 55 κτλ. Το μόνο που μπορούσαν να κάνουν είναι να βάλουν φραγή προς αυτούς τους αριθμούς.

 

Αυτό το κόλπο με τη Μαίρη κ τη Τζένη το έχω στα υπόψη, αλλά νομίζω ότι χρεώνεσαι για κάθε μήνυμα που σου αποστέλλουν αυτοί από 5ψήφιο αριθμό. Σε μένα κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί προς το παρόν, ευτυχώς.

 

Υπάρχουν πολλά τέτοια κρούσματα με sms απο κανονικό αριθμό κινητού 69xxx.

Για κλήση δεν ξέρω, αλλά δεν μου μοιάζει αδύνατο.

Μιλούσα για αυτό με ένα φίλο μου (μου έλεγε για ένα γνωστό του) και εκείνη τη στιγμή ήρθε ένα τέτοιο sms στο κινητό του!!

 

(τύπου: έλα μαίρη είμαι η τζένη.. που χάθηκες, χώρισα πρόσφατα, ψάχνομαι κλπ κλπ..!!)

 

Ότι να'ναι..!

 

Καλά εννοείται πως δεν βγάζεις άκρη ούτε βρίσκεις κανέναν..

Εφόσον έχεις σύνδεση κοίταξε το γρήγορα πάντως.

Τηλέφωνο στην κοτε και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή δεν γίνεται με κάποιο τρόπο οι κλήσεις σε ένα τυχαίο κινητό προς "090" (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων)?

Όταν παίρνεις δηλαδή σε αυτόν που σου έκανε αναπάντητη να πηγαίνει σε "090".

 

Και δεν μπορούν ούτε στην κοτε να δούνε ποιος ήταν ο αριθμός και τι έγινε?

 

Να φοβάσαι να πάρεις τηλέφωνο..

Που φτάσαμε..

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να συνέβαινε κάτι τέτοιο, να καλούσαμε 69χχ αριθμό και να πήγαινε σε 090, αλλά μόνο αν ο αποδέκτης της κλήσης είχε επιλέξει τη προώθηση της κλήσης σε κάτι τέτοιο, άρα αυτός και θα χρεωνόταν την κλήση. Επίσης, δεδομένου ότι ούτε υποχρεωμένοι είμαστε, ούτε έχουμε τη δυνατότητα να γνωρίζουμε αν ένας αριθμός του οποίου το πρόθεμα παραπέμπει σε κινητό τηλέφωνο αποτελεί ειδικό προορισμό, πιστεύω ότι ακόμα και να προέκυπτε μια τέτοια χρέωση, θα μπορούσες άνετα να κάνεις αμφισβήτηση λογαριασμού. Απέφυγε μεν τη κλήση, αλλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να ανησυχείς καθώς αν συμβεί κάτι τέτοιο. Όσο για το μήνυμα που έλαβες ( με τη Τζενάρα την άπιστη ), έχε υπ'όψιν σου ότι σίγουρα προκύπτει χρέωση όταν απαντήσεις, αλλά τουλάχιστον γι'αυτόν τον αριθμό δεν υπάρχει χρέωση για τα μηνύματα που θα σου στείλουν. Βέβαια, πάντα θα πρέπει να καλείς στην εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote σε περίπτωση παραλαβής τέτοιων μηνυμάτων για να ελέγχουν αν είναι χρεώσιμες υπηρεσίες ή μη.
Link to comment
Share on other sites

Όχι, γιατί τα vodafone κινητά είναι προρυθμισμένα στο προφίλ της Vodafone και χρειάζεται να βρεθούν αντιστοιχίες συσκευών για να σου έρθουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βρεί κάτι στο forum, προσπαθώ να ενεργοποιήσω την υπηρεσία ειδοποίησης κλήσεων σύμφωνα με τις οδηγίες της cosmote ΕΔΩ.

 

Όμως το τηλέφωνό μου είναι από φορητότητα και δεν αναφέρει κάτι σχετικά.

δηλ έχει πρόθεμα 6937 και όχι 697 κ αν κάνω προώθηση στο +30697547 ΧΧΧΧΧΧΧ

Τα ΧΧΧΧΧΧΧ νούμερα του τηλεφώνου μου δε δουλέυει. δοκίμασα να βάλω 3ΧΧΧΧΧΧ επίσησς δε δούλεψε.

 

Αν πχ το τηλ σου είναι το 697 1234567 τότε καλείς στο τηλ σου το

**62*+30697547 1234567# και το ενεργοποιείς.

 

Εμένα το τηλ μου είναι 6937 123456

Αν βάλω μόνο το 123456 ή βάλω πχ +30697547 3123456 δε δουλεύει.

 

[EDIT]

Βρήκα με αναζήτηση στο φόρουμ τελικά την απάντηση ΕΔΩ

Βάζουμε **62*+3069753 + XXXXXXXX # όπου XXXXXXXX το τηλ μας χωρίς το 69 (άρα με φορητότητα ή χωρίς πάλι δουλεύει ).

Edited by lousou76
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν καλέσεις στο 13838, θα στο φτιάξουν σε λίγα δευτερόλεπτα χωρίς να βασανιστείς καθόλου...

 

Για τα καρτοκινητά έχει χρέωση. Αυτό που ανέφερα πάνω δουλεέυει πολύ εύκολα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Θέλω να μου πείτε αν εγώ μπορώ να κάνω ανανέωση χρόνους ενός ατόμου (whats up) που βρίσκεται στο εξωτερικό (γιατί και να του στείλω δεν μπορεί να επικοινωνήσει με 1314 κτλ)

και αν γίνεται να ενεργοποιήσω και κάποιο από τα προγράμματα call them all σε αυτόν (μηνύματα) ώστε να μπορούμε να έχουμε επικοινωνία...

Edited by rafinos
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!

Θέλω να μου πείτε αν εγώ μπορώ να κάνω ανανέωση χρόνους ενός ατόμου (whats up) που βρίσκεται στο εξωτερικό (γιατί και να του στείλω δεν μπορεί να επικοινωνήσει με 1314 κτλ)

και αν γίνεται να ενεργοποιήσω και κάποιο από τα προγράμματα call them all σε αυτόν (μηνύματα) ώστε να μπορούμε να έχουμε επικοινωνία...

 

Συγγνώμη για το επείγον!!!!

 

εχεις παρει απαντηση. μην ανοιγεις νεο θεμα για μια απλη ερωτηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχεις παρει απαντηση. μην ανοιγεις νεο θεμα για μια απλη ερωτηση

 

Αρχικά άνοιξα αυτό το θέμα και μετά είδα το topic γενικά για cosmote!!! Θέλω να ζητήσω συγγνώμη από το team του Myphone.gr και αν είναι εφικτό να κλειδωθεί το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καταρχας να αναφερω οτι τωρα εχω vodafone καρτοκινητο και το πακετο cu που σου δινει καμποσες ωρες ομιλιας προς αλλους συνVodafonιτες. Αλλα ο μονος που εχει vodafone ειναι ο πατερας μου και η μανα μου xD. Οποτε λοιπον θα ηθελα να δω αν μπορω να μεταβω σε αντιστοιχο καρτοκινητο της cosmote ομως χωρις να αλλαξει ο αριθμος μου καθως και να μαθω αν υπαρχουν καποια πακετα για δωρεαν χρονο ομιλιας προς αλλους στην cosmote
Link to comment
Share on other sites

εχω ειδη ενα sensation XE και εχω παραπεταμενο ενα wildfire. το θεμα ειναι οτι δεν μου αραισει η ιδεα να κυκλοφορω με δυο κινητα. :lol:

και δεν με πολυνοιαζει για την vodafone αρκει εκει που θα παω να ειναι φθηνα και να εχει κανα καλο πακετακι για τους αλλους τις ιδιας εταιριας

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.θελω να συνδεθω στο ιντερνετ απο το κινητο αλλα δεν μπορω.πηρα το 13838 και μου ειπε οτι θα μου ερθουν καποια μυνηματα με τις ρυθμισεις για να ενεργοποηθει.μου ηρθε ενα μυνημα που λεει οτι στα επομενα μυνηματα θα λάβω εναν κωδικο 1 για να γινει η εγκατασταση.δεν μου εχει ερθει ομως.δοκιμασα να στειλω και στο 1333 που βρηκα αλλα παλι τα ιδια..πως μπορω να βρω αυτον τον κωδικο?
Link to comment
Share on other sites

Δεν ερχεται κανενα μηνυμα με κωδικο. Ερχονται οι ρυθμισεις και υπαρχει περιπτωση να σου ζητησει κωδικο οταν πατησεις "ναι" στην εγκατασταση. Κατι εκανες λαθος μαλλον .,.

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Androidoθαυμάστρια.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις περισσοτερους γνωστους με what'sup και μιλας πιο συχνα με αυτους, αλλαξε. το να εχεις δυο νουμερα εχει τα καλα του αλλα οντως το να κυκλοφορεις με 2 συσκευες δεν ειναι βολικο
Link to comment
Share on other sites

Δεν ερχεται κανενα μηνυμα με κωδικο. Ερχονται οι ρυθμισεις και υπαρχει περιπτωση να σου ζητησει κωδικο οταν πατησεις "ναι" στην εγκατασταση. Κατι εκανες λαθος μαλλον .,.

μερικές φορές ζητάει κωδικό, αλλά σε ενημερώνουν με μύνημα για το ποιός κωδικός είναι. συνήθως ο default είναι 1111.

i8vv46-6.png
Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω συνοπτικά το πρόβλημα μου...

Ενεργοποιώ τα 60ΜΒ και δε με αφήνει να μπω στις εφαρμογές facebook,twitter, whatsapp, foursquare...

το θέμα είναι ότι με το Opera mini μπαίνω κανονικά στα 2 πρώτα...Και στο οασθ και και και και...

επίσης με ασύρματο δίκτυο μπαίνω στις εφαρμογές κανονικά...

έχω το samsuns galaxy fit...

Μη με ζοριζετε... Εχω ψυχολογικα προβληματα
Link to comment
Share on other sites

εγω οταν εστελνα σε Αμερικη χρεωνομουν 0,20€ κι οταν μου εστελναν χρεωνομουν παλι. Τωρα ομως δεν ξερω τι εγινε και μολις μου εστειλε ενας φιλος μου απο εκει 2 φορες και δεν χρεωθηκα καθολου. Του εστειλα κι εγω κι ουτε παλι χρεωθηκα! Οχι οτι με χαλαει αλλα μηπως ξερει κανεις τι γινεται;
Link to comment
Share on other sites

Eιχα την δυσαρεστη εμπειρια να χασω το τηλεφωνο μου, οταν το καταλαβα το καλεσα αμεσως, αρκετες φορες, μια φορα απαντησε καποιος αλλα το εκλεισε αμεσως, τωρα ειναι κλειστο.

 

Πηρα την Κοσμοτε αλλα επειδη δεν ειναι στο ονομα μου αλλα του πατερα μου, μπορουσε να κανει μονο ολικη φραγη! Για να κανει μονο φραγη εξερχωμενων επρεπε να καλεσει ο πατερας μου! ενω στο πιο απλο πραγμα αν εγινε καμμια κληση δεν μπορουσαν να απαντησουν! Φανταζομαι σε αλλες χωρες μεχρι και στιγμα θα σου εδιναν... Μπορει να γινει κατι εν τελει?

 

Ωραια πραγματα, εστειλα και μηνημα στην Νοκια με το ΙΜΕΙ αλλα αυτοι δουλευουν ωρες ...δημοσιου!

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, το e-cashback προσφέρει 7 ευρώ επιστροφή μετρητών, για νέες σύνδεσεις στην cosmote, μεταφορά σύνδεσης ή αλλαγή καρτοκινητού σε συμβόλαιο.

Αρκεί να πάτε στη σελίδα της cosmote μέσα από το link τους.

Έχω κάνει αρκετές αγορές μέσω αυτού του site, χωρίς να έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα.

Aξίζει πολύ σε περίπτωση που κάποιος ψάχνεται για σύνδεση cosmote αυτό τον καιρό ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γνωρίζει κάποιος σίγουρα αν χρεώνεται το λαμβανόμενο sms από εξωτερικό; Εγώ έχω Cosmote συμβόλαιο Μηδενικό Πάγιο και θέλω να ξέρω αν χρεώνομαι όταν μου στέλνουν sms από διάφορες χώρες (με ξένα νούμερα, ΟΧΙ ελληνικό με roaming). Αν χρεώνεται που μπορώ να δω χρεώσεις για διάφορες χώρες;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες, άφησα το παλιό μου my way 20 και πήρα on line to απεριόριστα 25. Απο το Δεκέμβρη 2011, όταν έκανα ανανέωση, μου έκαναν έκπτωση παγίου 2 Ευρώ. Τώρα θα συνεχίσω να έχω έκπτωση παγίου και με το καινούργιο πρόγραμμα και αν ναι, από πότε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το κόπο να μου απαντήσετε.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...