Jump to content

Περί... Cosmote γενικά


dreamacid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι το τηλέφωνο της μάνας μου και θέλω να έρθει cosmo με διαφορετικό πρόθεμα ίδιο νούμερο γίνεται;

Και εξηγώ από 6932 σε 6977 και πόσο κοστίζει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται να κάνει φορητότητα και να διατηρήσει και το ίδιο πρόθεμα εάν θέλει.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι το τηλέφωνο της μάνας μου και θέλω να έρθει cosmo με διαφορετικό πρόθεμα ίδιο νούμερο γίνεται;

Και εξηγώ από 6932 σε 6977 και πόσο κοστίζει;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτο που λες δεν γινεται,εγω εφερα απο Wind 693 σε Whats Up.Το ιδιο ειχε κανει και ο θειος μου.Το κοστος για την φορητοτητα ειναι πλεον 30€.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Στο σπίτι μου η κάλυψη 4G από Cosmote και όλους τους υπόλοιπους παρόχους ήταν ανύπαρκτη λόγω της κακής θέσης (βρισκεται σε μια λακούβα) Το είχα τσεκάρει για όλους παρόχους έναν εναν. ΞΑφνικά τον προηγούμενο μήνα άρχισα να πιάνω 4G COSMOTE στο κινητό μου χωρίς να κάνω τίποτα διαφορετικό. ¨Ολα καλά μέχρι εδώ. Το περίεργο όμως είναι ότι σε έλεγχο που έκανα με σιμ κάρτες άλλων παρόχων, διαπίστωσα ότι έπιανα 4G και από όλους τους υπόλοιπους!!! Οπότε το συμπερασμα που βγαίνει λογικά είναι : ή 1) αποφάσισαν ταυτόχρονα όλοι οι πάροχοι να φτιάξουν καινούργιες κεράιες την ίδια χρονική στιγμή στην γειτονιά μου, ή 2) φτιάχθηκε μια μόνο κεραία και την χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι μαζί!! Στην δεύτερη περίπτωση όμως δεν υπάρχει πλεόν ανταγωνισμός δικτύων, όυτε ανεξάρτητοι πάροχοι αλλά μόνο ένας (κάτι που όμως θα ήταν κατάσταση καρτελ αφού μας διαφημίζουν ανεξάρτητα γρήγορα δίκτυα ο καθένας τους).

Ξέρει κανεις τι συμβαίνει πραγματικά?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις ποια είναι η περιοχή σου ,δεν μπορούμε να ξέρουμε .
Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι μου η κάλυψη 4G από Cosmote και όλους τους υπόλοιπους παρόχους ήταν ανύπαρκτη λόγω της κακής θέσης (βρισκεται σε μια λακούβα) Το είχα τσεκάρει για όλους παρόχους έναν εναν. ΞΑφνικά τον προηγούμενο μήνα άρχισα να πιάνω 4G COSMOTE στο κινητό μου χωρίς να κάνω τίποτα διαφορετικό. ¨Ολα καλά μέχρι εδώ. Το περίεργο όμως είναι ότι σε έλεγχο που έκανα με σιμ κάρτες άλλων παρόχων, διαπίστωσα ότι έπιανα 4G και από όλους τους υπόλοιπους!!! Οπότε το συμπερασμα που βγαίνει λογικά είναι : ή 1) αποφάσισαν ταυτόχρονα όλοι οι πάροχοι να φτιάξουν καινούργιες κεράιες την ίδια χρονική στιγμή στην γειτονιά μου, ή 2) φτιάχθηκε μια μόνο κεραία και την χρησιμοποιούν όλοι οι πάροχοι μαζί!! Στην δεύτερη περίπτωση όμως δεν υπάρχει πλεόν ανταγωνισμός δικτύων, όυτε ανεξάρτητοι πάροχοι αλλά μόνο ένας (κάτι που όμως θα ήταν κατάσταση καρτελ αφού μας διαφημίζουν ανεξάρτητα γρήγορα δίκτυα ο καθένας τους).

Ξέρει κανεις τι συμβαίνει πραγματικά?

Τα δίκτυα έχουν συμφωνίες για μοιρασμό θέσεων. Μπορεί δηλαδή να βάζουν μηχανήματα και σε ιστούς άλλης εταιρείας με το αντίστοιχο νοίκι.

Το κάνουν σε συγκεκριμένες περιοχές ανάλογα με την κατάσταση, πιθανόν να έγινε και σε εσένα αυτό.

Είναι ανεξάρτητα τα δίκτυα, απλά σπάνια τυχαίνει να έχουν κουμπωμένες κεραίες στον ίδιο ιστό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις ποια είναι η περιοχή σου ,δεν μπορούμε να ξέρουμε .

 

Βούτες Ηρακλειο Κρητη με κατευθυνση Δυτικά

 

Έτσι πιθανως να εξηγείται το φαινόμενο.

Edited by azafeiros
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Που τα βρήκες τα ανταπτορακια τόσο φθηνά;

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και έχω 5-6 πακετάκια στο συρτάρι μου και κάθονται...

 

Που τα βρήκες τα ανταπτορακια τόσο φθηνά;

Link to comment
Share on other sites

eBay.

Αν και δεν είναι το ίδιο ποιοτικά με άλλα της ίδιας μάρκας που είχα πάρει πιο παλιά, την δουλειά τους την κάνουν.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πήγε εχθές γνωστή μου σε καταστημα CosmOTE Χαλκίδα για αντικατάσταση microSIM με nanoSIM και της είπαν έχουν έλλειψη.

Πάνε καλά αυτοί;

Έχει 30€ η φορητότητα αλλιώς θα πήγαινε αλλού...

Πήρε καινούργιο κινητό και δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει...με τους άχρηστους...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν μείνεις χωρίς τηλέφωνο καμιά εβδομάδα,που είναι και εργαλείο δουλειάς,επειδή δεν ξέρουν καν πότε θα έχουν απόθεμα,δεν είναι λόγος φορητότητας που θα γίνει άμεσα την επόμενη μέρα;Όσες φορές έχω αλλάξει SIM σε Vodafone και Wind έγινε επιτόπου.Δεν μιλάω καν να θες να κάνεις καινούργιο συμβόλαιο και να σου πούν ελάτε από την άλλη εβδομάδα που θα έχουμε SIM...και σιγά τον προγραμματισμό που χρειάζεται για να έχεις στοιχειώδες απόθεμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και να προσθέσω ότι το τηλέφωνο το άλλαξε αναγκαστικά γιατί στο παλιό με Android 4 δεν δούλευε η καινούργια εφαρμογή της CosmOTE.Προσθετικα πάνε όλα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν μείνεις χωρίς τηλέφωνο καμιά εβδομάδα,που είναι και εργαλείο δουλειάς,επειδή δεν ξέρουν καν πότε θα έχουν απόθεμα,δεν είναι λόγος φορητότητας που θα γίνει άμεσα την επόμενη μέρα;Όσες φορές έχω αλλάξει SIM σε Vodafone και Wind έγινε επιτόπου.Δεν μιλάω καν να θες να κάνεις καινούργιο συμβόλαιο και να σου πούν ελάτε από την άλλη εβδομάδα που θα έχουμε SIM...και σιγά τον προγραμματισμό που χρειάζεται για να έχεις στοιχειώδες απόθεμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α και να προσθέσω ότι το τηλέφωνο το άλλαξε αναγκαστικά γιατί στο παλιό με Android 4 δεν δούλευε η καινούργια εφαρμογή της CosmOTE.Προσθετικα πάνε όλα αυτά...

Αν θες να γελάσεις, στείλε άλλο άτομο στο ίδιο κατάστημα να ζητήσει να κάνει συμβόλαιο. Ξαφνικά θα βρεθούν SIM. Αρκετά καταστήματα Γερμανός κάνουν τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει σοβαρο θεμα με τις καρτες sim της κοσμοτε. Εχω κανει αιτημα φορητοτητας απο f2go σε whatsup. Το αιτημα εγινε 1 Φεβρουαριου. Μεχρι σημερα και με ανανεωση αιτηματος, καθως ειχε ληξει, ακομη δεν εχει γινει κατι. Εχουν ελλειψη στις συγκεκριμενες καρτες σιμ. Τις σιμ καρτοτηλεφωνων. Οποιος ξερει κατι παραπανω ας το γραψει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

It's nice to be important, but it's more important to be nice...
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ειναι τόσο σχετικό με τις sim,απαγορεύεται να τραβήξει τόσο η φορητότητα. Σύμφωνα με την Εεττ πρεπει να γίνει μεσα σε 1-2 εργάσιμες. Με τέτοια καθυστέρηση δικαιούσαι και αποζημίωση. Κανε μια διαμαρτυρία και θα δεις για πότε θα βρεθεί η sim.
Link to comment
Share on other sites

Exω gps tracker το οποίο υποψιάζομαι ότι δουλεύει με καρτα sim 2G.Έχω βάλει μία καινούρια cosmocarta και δεν την αναγνωρίζει.Υπάρχει τρόπος να λυθεί το πρόβλημα ή να μετατραπεί η κάρτα μονο για 2G?
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ανάλογη ρύθμιση (2g/3g/4g) στη συσκευή,η κάρτα θα κλειδώνει εξ'ορισμού σε 2g. Εννοείται οτι θα πρέπει να την έχεις ενεργοποιήσει (καθ'οτι καινούργια) βάζοντάς τη σε κινητό και θα εχεις βάλει λεφτά και πακέτο δεδομένων εφ'οσον είναι αναγκαίο.
Link to comment
Share on other sites

Exω gps tracker το οποίο υποψιάζομαι ότι δουλεύει με καρτα sim 2G.Έχω βάλει μία καινούρια cosmocarta και δεν την αναγνωρίζει.Υπάρχει τρόπος να λυθεί το πρόβλημα ή να μετατραπεί η κάρτα μονο για 2G?

 

Δεν υπάρχουν κάρτες 2G, μάλλον δεν υποστηρίζει κάρτες από κάποια χωρητικότητα και πάνω.

Δυστυχώς, δεν βλέπω φως στην περίπτωσή σου.

Δοκίμασε με άλλη εταιρεία μπας και είσαι τυχερός.

Link to comment
Share on other sites

Την έχω ενεργοποιήσει την νεα καρτα.Το περίεργο είναι ότι όταν κάνω κλήση στο νούμερο του tracker στο κινητό ακούω ότι χτυπάει μία φορά και κλείνει η συνδεση .Αυτό είναι η κανονική λειτουργία.Απο εκεί και πέρα ότι μήνυμα και να στείλω π.χ. begin ...admin.....k.l.p δεν μου ερχετα ι απάντηση.Θα δοκιμάσω μάλλον με άλλη εταιρία.
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου είναι υπόγειο με αποτέλεσμα να μην έχω καλό σήμα, έχω λοιπόν και από Vodafone και από cosmote τα μηχανήματα για το σήμα.

 

Την Τετάρτη λοιπόν το μηχάνημα της cosmote σταμάτησε να λειτουργεί, μετά από άπειρες επικοινωνίες reset του μηχανήματος ενέργειες από πλευράς cosmote έρχεται το Σάββατο sms που με πληροφορεί ότι το αίτημα μου προχωράει και θα επικοινωνήσουν μαζί μου ξανά.

 

Με καλεί σήμερα το πρωί λοιπόν υπάλληλος ο οποίος αφού του εξηγώ ότι έχουμε κάνει τα πάντα οπότε προφανώς το μηχάνημα χάλασε, με πληροφορεί ότι άπαξ και χαλάσει το μηχάνημα δεν κάνουν αντίκατασταση γιατί δεν έχουν!!!!!

 

Πάει ακόμη παραπέρα ότι κύριε πλέον έχουμε το VoLTE και το VoWIFI και ότι αν δεν το υποστηρίζει η συσκευή σας κόψτε το λαιμό σας η αγοράστε άλλη συσκευή.

 

Τι να πω πλέον έχουμε φτάσει την εξυπηρέτηση πελατών σε άλλο επίπεδο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by XP130TD
προσβλητικός χαρακτηρισμός
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου είναι υπόγειο με αποτέλεσμα να μην έχω καλό σήμα, έχω λοιπόν και από Vodafone και από cosmote τα μηχανήματα για το σήμα.

 

Την Τετάρτη λοιπόν το μηχάνημα της cosmote σταμάτησε να λειτουργεί, μετά από άπειρες επικοινωνίες reset του μηχανήματος ενέργειες από πλευράς cosmote έρχεται το Σάββατο sms που με πληροφορεί ότι το αίτημα μου προχωράει και θα επικοινωνήσουν μαζί μου ξανά.

 

Με καλεί σήμερα το πρωί λοιπόν υπάλληλος ο οποίος αφού του εξηγώ ότι έχουμε κάνει τα πάντα οπότε προφανώς το μηχάνημα χάλασε, με πληροφορεί ότι άπαξ και χαλάσει το μηχάνημα δεν κάνουν αντίκατασταση γιατί δεν έχουν!!!!!

 

Πάει ακόμη παραπέρα ότι κύριε πλέον έχουμε το VoLTE και το VoWIFI και ότι αν δεν το υποστηρίζει η συσκευή σας κόψτε το λαιμό σας η αγοράστε άλλη συσκευή.

 

Τι να πω πλέον έχουμε φτάσει την εξυπηρέτηση πελατών σε άλλο επίπεδο.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Γενικως η κοσμοτε δεν φημιζεται για την εξυπερετηση της.Wifi Call/VoLTE με ελληνικη(EUR) ρομ σε samsung galaxy εχεις παντως

Edited by XP130TD

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Cosmote γενικά
  • The title was changed to Πως θα ξεφορτωθώ το παρακάτω spam μήνυμα της Cosmote?
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...