Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι "σιωπηλή" δυνατότητα. Φυσικά αν θέλει το καταργεί. Υπάρχει και η λύση να βάλεις μία κάρτα η οποία όταν θα έρχεται η ημερομηνία τις ανανεώσης να έχει χαμηλό υπόλοιπο ή να είναι παγωμένη. Απλά με δύο συνεχόμενες αποτυχημένες προσπάθειες (μέσα σε δύο μήνες δηλαδή) σε πετάει εκτός liquid. Φυσικά μετά μπορείς να ξαναμπείς.

Edited by kmpatra
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tempo said:

αυτό είναι κάτι φυσιολογικό και μόνιμο; δηλαδή είναι κάτι σαν "bug" στην εφαρμογή ή προβλέπεται κανονικά στους κανόνες του liquid; Αν θέλει αύριο η εταιρεία μπορεί να καταργήσει την δυνατότητα αυτή;

Δεν θα το έλεγα bug, μιας και οι ανάγκες αλλάζουν. Κάποιος για παράδειγμα μπορεί να μην έχει χρήματα στην κάρτα την μέρα εκείνη οπότε θα βάλει την μπάρα σε άλλη ημερομηνία. 

Γενικά, εάν αλλάξει αυτό, τότε θα μοιάζει με συμβόλαιο.

Από την άλλη μπορεί η Vodafone να πει ότι στο liquid το χρηματικό υπόλοιπο διατηρείται για 1 μήνα, αντί για 2 που είναι τώρα. Οπότε αναγκάζεσαι να μην αλλάζεις την μπάρα. Και επιστρέφουμε στην πρώτη σκέψη που θα μοιάζει με συμβόλαιο. Απίθανο αυτό το σενάριο μιας και το liquid ανήκει στα καρτοκινητά.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να βγεις από το liquid για λίγο, να κάνεις την χειροκίνητη ανανέωση, να πάρεις όλα τα δώρα που δίνει στο απλό cu και μετά να ξαναμπείς liquid βάζοντας πάλι την ημερομηνία ανανέωσης στο μέλλον. Τα δώρα και πακέτα που αγοράζεις εκτός θα ισχύουν εντός.

Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητη ανανέωση με ξυσμενη κάρτα κάνεις μια χαρά στο liquid

Το έχω κάνει δύο φορές. Όχι επειδή έχω βίτσιο αλλά επειδή έπεσαν στα χέρια μου δύο κάρτες από φορητότητα που έκανα στην φουκαριαρα την μάνα μου και στο γατονι το αδερφάκι μου...

Προτίμησα να βάλω τις κάρτες στο δικό μου και να μεταφέρω σε κάθε μία ΜΟΝΟ πέντε ευρώ....τα υπόλοιπα τα έφαγα σε σουβλάκια σαν τον blizzard

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk



Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση παιδιά. Τα χρήματά από την ανανέωση τα παίρνει γύρω στις 9 το πρωί; λήγουν οι παροχές μου στις 19 Ιουνίου. Αυτό σημαίνει στις 19 23:59 σωστά; Ημερομηνία ανανέωσης είναι στις 20. Αν είναι περίπου στις 9 το πρωί αυτό σημαίνει οτι στις 20 00:00 - περίπου 9 το πρωί θα εχω παροχές σύμφωνα με το χρηματικό υπόλοιπό που εχω μέσα. Σωστά τα λέω;

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, AlexM2 said:

Στο liquid δεν υπάρχουν πακέτα. Είναι 8€ η ελάχιστη χρέωση και μπορείς με παράταση της μπάρας να βγάλεις 2 μήνες. Οπότε 4€ τον μήνα ανάλογα την χρήση σου. Όχι κάρτα με τον παραδοσιακό τρόπο δεν μπορείς να βάλεις 

Δηλαδή αν το πας στο 4€ τρεβαει 4 κάθε μήνα αυτόματα ;

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, cmvr said:

Δηλαδή αν το πας στο 4€ τρεβαει 4 κάθε μήνα αυτόματα ;

Όχι βάζεις 8 και απλά παρατείνεις την ημερομηνία της μπάρας ώστε τα 8 να διαρκέσουν 2 μήνες

1 hour ago, astronaytis said:

Μία ερώτηση παιδιά. Τα χρήματά από την ανανέωση τα παίρνει γύρω στις 9 το πρωί; λήγουν οι παροχές μου στις 19 Ιουνίου. Αυτό σημαίνει στις 19 23:59 σωστά; Ημερομηνία ανανέωσης είναι στις 20. Αν είναι περίπου στις 9 το πρωί αυτό σημαίνει οτι στις 20 00:00 - περίπου 9 το πρωί θα εχω παροχές σύμφωνα με το χρηματικό υπόλοιπό που εχω μέσα. Σωστά τα λέω;

Στάλθηκε από το 22101316G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σωστά τα λες 

1 hour ago, HEO said:

Χειροκίνητη ανανέωση με ξυσμενη κάρτα κάνεις μια χαρά στο liquid

Το έχω κάνει δύο φορές. Όχι επειδή έχω βίτσιο emoji38.png αλλά επειδή έπεσαν στα χέρια μου δύο κάρτες από φορητότητα που έκανα στην φουκαριαρα την μάνα μου και στο γατονι το αδερφάκι μου...

Προτίμησα να βάλω τις κάρτες στο δικό μου και να μεταφέρω σε κάθε μία ΜΟΝΟ πέντε ευρώ....τα υπόλοιπα τα έφαγα σε σουβλάκια σαν τον blizzard emoji38.png

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk


 

Ναι έχεις δίκιο γίνεται με ξυστη κάρτα αλλά θα πρέπει να γίνει και αυτόματη ανανέωση αλλιώς θα σε πετάξει 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο γίνεται με ξυστη κάρτα αλλά θα πρέπει να γίνει και αυτόματη ανανέωση αλλιώς θα σε πετάξει 
Όχι δεν χρειάζεται αυτόματη ανανέωση, μετακινείς την μπάρα



Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ανανέωση με ξυσμένη κάρτα χωρίς να βγεις από liquid παίρνεις τα bonus ανανέωσης του cu όπως το shake it, κάτι 200mb που δίνει σε φίλους που έχεις προσθέσει και τέτοια;

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις ανανέωση με ξυσμένη κάρτα χωρίς να βγεις από liquid παίρνεις τα bonus ανανέωσης του cu όπως το shake it, κάτι 200mb που δίνει σε φίλους που έχεις προσθέσει και τέτοια;
Όχι δεν θα δίνει, εγώ τουλάχιστον δεν τα ειδα ούτε ήρθε καποιο σχετικόμήνυμα

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

🤔 Ερχόμαστε τώρα στα δύσκολα... 

Εδώ σε θέλω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα... 

Σήμερα η διακοπή ρεύματος και η επιστροφή της τάσης πήρε μια μεγάλη βόλτα την τηλεόραση και το ρουτερ. 

Εδώ και ώρα προσπαθώ να βάλω ένα fritzbox 6850 lte να μοιράσει ίντερνετ στο σπίτι αλλά δεν... έχει μουλαρώσει. 

Δεν έχω βγάλει άκρη και με το μενού του... 

Παλιότερα που δοκίμασα μια κάρτα από cosmote έπαιξε απευθείας με την VODAFONE τη ζόρι τραβάει; 

Έχει κανείς εμπειρία με αυτό το ζευγάρι; fritzbox 6850 lte και vodafone; θα χαρώ πολύ να δω θετικές απαντήσεις 😁

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, andreasomageiras said:

🤔 Ερχόμαστε τώρα στα δύσκολα... 

Εδώ σε θέλω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα... 

Σήμερα η διακοπή ρεύματος και η επιστροφή της τάσης πήρε μια μεγάλη βόλτα την τηλεόραση και το ρουτερ. 

Εδώ και ώρα προσπαθώ να βάλω ένα fritzbox 6850 lte να μοιράσει ίντερνετ στο σπίτι αλλά δεν... έχει μουλαρώσει. 

Δεν έχω βγάλει άκρη και με το μενού του... 

Παλιότερα που δοκίμασα μια κάρτα από cosmote έπαιξε απευθείας με την VODAFONE τη ζόρι τραβάει; 

Έχει κανείς εμπειρία με αυτό το ζευγάρι; fritzbox 6850 lte και vodafone; θα χαρώ πολύ να δω θετικές απαντήσεις 😁

Ποιο apn χρησιμοποιείς? 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, dasnowy said:

Ποιο apn χρησιμοποιείς? 

Να, αρχίσαμε τώρα... 

Σε μίλησα καμιά φορά εγώ έτσι; 

😂😂😂😂

Θα το ανοίξω αργότερα, για να το πάμε βήμα βήμα... 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, andreasomageiras said:

🤔 Ερχόμαστε τώρα στα δύσκολα... 

Εδώ σε θέλω κάβουρα, να περπατάς στα κάρβουνα... 

Σήμερα η διακοπή ρεύματος και η επιστροφή της τάσης πήρε μια μεγάλη βόλτα την τηλεόραση και το ρουτερ. 

Εδώ και ώρα προσπαθώ να βάλω ένα fritzbox 6850 lte να μοιράσει ίντερνετ στο σπίτι αλλά δεν... έχει μουλαρώσει. 

Δεν έχω βγάλει άκρη και με το μενού του... 

Παλιότερα που δοκίμασα μια κάρτα από cosmote έπαιξε απευθείας με την VODAFONE τη ζόρι τραβάει; 

Έχει κανείς εμπειρία με αυτό το ζευγάρι; fritzbox 6850 lte και vodafone; θα χαρώ πολύ να δω θετικές απαντήσεις 😁

Με πτώσεις τάσεις ρεύματος έχω χάσει αρκετά router, ελπίζω το δικό σου να έχει βγει αλώβητο από αυτή τη δοκιμασία 🙂

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Με πτώσεις τάσεις ρεύματος έχω χάσει αρκετά router, ελπίζω το δικό σου να έχει βγει αλώβητο από αυτή τη δοκιμασία
Ρούτερ η τα τροφοδοτικά τούς;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα συστήματα της vodafone. 

Χτες το απόγευμα έληξαν τα απεριόριστα των πανελληνίων και κόπηκε το ίντερνετ. Μπήκα αμέσως μετά στο cu app και έλεγε πως έχω ακόμα απεριόριστα data. Έκανα και refresh αρκετές φορές και έλεγε πως έχω ακόμα απεριόριστα data. Το sms πως έληξαν τα απεριόριστα ήρθε σήμερα πριν μία ώρα. 

Δηλαδή αν κάποιος έχει και κανονικά data, θα νομίζει πως έχει απεριόριστα εφόσον δεν ενημερώθηκε για τη λήξη τους, και θα καταναλώσει και τα κανονικά του data. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, spiliot said:

Αν κάνεις ανανέωση με ξυσμένη κάρτα χωρίς να βγεις από liquid παίρνεις τα bonus ανανέωσης του cu όπως το shake it, κάτι 200mb που δίνει σε φίλους που έχεις προσθέσει και τέτοια;

χειροκίνητη ηλεκτρονική ανανέωση γίνεται ενόσω είσαι liquid? παίρνεις τα bonus?

επίσης έχει καταλάβει κανείς τι μάρκα ακουστικά δίνει στην ηλεκτρονική παραγγελία του cu?

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, kmpatra said:

χειροκίνητη ηλεκτρονική ανανέωση γίνεται ενόσω είσαι liquid? παίρνεις τα bonus?

 

Ναι γίνεται κανονικά και χειροκίνητη ανανέωση μέσω του cu app και φυσικά μετά για να μην χρεωθείς και την αυτόματη συνδρομή μετακινεις κατάλληλα την μπάρα. ....

Αν πας ενόσω είσαι liquid να κάνεις ανανέωση μέσω του cu app χειροκίνητη θα δεις ότι στο ποσό δεν αναφέρει το bonus του cu shake. Ενώ σε nοn liquid cu δίπλα απο το κάθε ποσό ανανέωσης λέει και το bonus του cu shake. Και επίσης στους όρους και προϋποθέσεις λέει "Το Cu Shake bonus δεν ισχύει για τους CU Liquid και Military πελάτες"

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, geoponer said:

Με πτώσεις τάσεις ρεύματος έχω χάσει αρκετά router, ελπίζω το δικό σου να έχει βγει αλώβητο από αυτή τη δοκιμασία 🙂

Το ρουτερ μας άφησε χρόνους... 

Μόλις έβαλα ένα παλιό tplink archer vr400 που έκανε σιεστα σε ένα ντουλάπι. Η τηλεφωνία ήταν είναι και θα είναι αδιάφορη. 

Το να κάνω όμως το fritzbox 6850 lte να λειτουργεί με την κάρτα της vodafone είναι σημαντικό. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2023 at 4:12 ΜΜ, tasosathan said:

Μαζί με τον αριθμό CU που έκανα παραγγελία μέσω του site, μου ηρθε και ένας ακόμη δώρο που λέει για διπλασιασμό. Αυτός ειναι ενεργοποιημένος ή μπορώ να τον δώσω όπου θέλω?

PS. Ο κύριος αριθμός που μου ήρθε, έχει ενεργοποιημένο το Summer "Unlimited", το 8,5Ε φοιτ. πακέτο και 5 ευρώ δώρο. Περιμένω και τα ακουστικά κάποτε.... Καλό deal.

Ο δεύτερος αριθμός έρχεται με τα δικά σου στοιχεία. Αν θες τον ενεργοποιείς πρέπει να γράφει την ημερομηνία απάνω στη συσκευασία. 
Σε εμένα εκτός από το διπλασιασμό, μου δίνουν προσφορά 50γιγα για τρεις μήνες.  

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως τον διπλασιασμό με κάρτα 8ευρώ δεν τον έδωσε, μίλησα με τσατ, "έχετε δίκιο, θα το φτιάξουμε μέχρι αύριο και θα σας πάρω τηλ προσωπικά να το επιβεβαιώσουμε". Φαντάζομαι καταλαβαίνετε από το πως το λέω που την έγραψε την κλήση. Κάποια στιγμή θα κάνω και άλλη προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Θέλει 8 ή θέλει 12€ για διπλασιασμό ;

 

Ήρθε σε κάποιον άλλον μνμ για 50γιγα; Το περίεργο είναι ότι δεν έχω συσκευή για να βάλω το δεύτερο νούμερο και το μνμ το στείλανε σε αυτό που κάνω χρήση  

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, hercoulis said:

Θέλει 8 ή θέλει 12€ για διπλασιασμό ;

 

Ήρθε σε κάποιον άλλον μνμ για 50γιγα; Το περίεργο είναι ότι δεν έχω συσκευή για να βάλω το δεύτερο νούμερο και το μνμ το στείλανε σε αυτό που κάνω χρήση  

 

Ήρθε και σε εμένα, όπως και τον προηγούμενο μήνα. Δεν είχα βάλει κάρτα και πήρε παράταση. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, hercoulis said:

Θέλει 8 ή θέλει 12€ για διπλασιασμό ;

 

Ήρθε σε κάποιον άλλον μνμ για 50γιγα; Το περίεργο είναι ότι δεν έχω συσκευή για να βάλω το δεύτερο νούμερο και το μνμ το στείλανε σε αυτό που κάνω χρήση  

 

Μου ήρθε και σε εμένα το μήνυμα, δεν κατάλαβα εάν θέλει να κάνω κάτι για να πάρω το δώρο... 

Το "θέμα" fritzbox και cu, δε κάνουν καθόλου καλό ζευγάρι. 

Για μια στιγμή έπαιξε. Αυτό ήταν όμως ενώ δείχνει ότι είναι συνδεμένο στο δίκτυο, δεν αφήνει τίποτα να βγει πρως τα έξω. 

Δεν αμφιβάλλω ότι το ρουτερ είναι εργαλείο, όμως η vodafone δεν τα πάει καλά ούτε με τον εξοπλισμό που δίνει η ίδια (το μικρό φορητό huawei) θέλει επιπλέον ρυθμίσεις ενώ τα άλλα δίκτυα παίζουν αυτόματα! 

Κουράστηκα, βαρέθηκα και είμαι απογοητευμένος. 

Η ζωή είναι πολύ μικρή για να παιδευόμαστε και σταματάει πολύ ξαφνικά.

Οπότε δεν χρειάζεται να ανακαλύψω τον τροχό αφού το έχει κάνει κάποιος άλλος πολύ πριν από μένα! 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, HEO said:

Ρούτερ η τα τροφοδοτικά τούς;;;

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 

Να σου πω την αλήθεια δε νομίζω να το είχα ψάξει, χαζομάρα μου. Πλέον έχω κάνει αναβάθμιση σε 50άρα VDSL οπότε τα παλιά router δεν παίζουν ούτως ή άλλως - ίσως τα δοκιμάσω στο πατρικό μου αν χρειαστούν οι γονείς μου αντικατάσταση σε κάποια φάση. Λογικά τα τροφοδοτικά θα είναι ίδια, θα δω.

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το off-topic!

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...