Jump to content

Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone


Soulman
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Τέλη Ιουλίου με αρχές Αυγούστου θα είμαι Ελβετία και θέλω γνώμες για το τι συμφέρει καλύτερα από άποψη roaming... να το αφήσω ως έχει; Υπάρχει κάποιο συμφέρον πακέτο;

Link to comment
Share on other sites

Στην εφαρμογή my Cu πάντως αυξήθηκαν κατά μερικά λεπτά οι τιμές των φοιτητικών πακέτων. Άντε να δούμε αν θα απορροφήσουν τις αυξήσεις για να είναι στρόγγυλες οι τιμές ή θα ανεβάσουν τις χρεώσεις προς όφελός τους.

 

καλημερα τωρα ειδα τα μυνηματα σας στο φορουμ λογικο ητανε να αυξηθουνε οι τιμες δεν μπορει να απορροφησει το φπα 1% ειναι μεγαλο το ποσο που θα πληρωσει .. παντως ευτυχως που δεν κοπηκε κατι αλλα μονο αυξηθηκαν οι τιμες κατα 1% , παντως για καποιον που εβαζε 6 ευρω για να ενεργοποιησει το πακετο των 5 ευρω και παλι μπορει αλλα με χρεωση 5,04 ευρω δεν ειναι ουσιαστικη η διαφορα αλλα τωρα θα υπολοιγιζουμε και τα cents για την αγορα του πακετου .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα τωρα ειδα τα μυνηματα σας στο φορουμ λογικο ητανε να αυξηθουνε οι τιμες δεν μπορει να απορροφησει το φπα 1% ειναι μεγαλο το ποσο που θα πληρωσει .. παντως ευτυχως που δεν κοπηκε κατι αλλα μονο αυξηθηκαν οι τιμες κατα 1% , παντως για καποιον που εβαζε 6 ευρω για να ενεργοποιησει το πακετο των 5 ευρω και παλι μπορει αλλα με χρεωση 5,04 ευρω δεν ειναι ουσιαστικη η διαφορα αλλα τωρα θα υπολοιγιζουμε και τα cents για την αγορα του πακετου .

Το έλεγα μόνο ως ότι κάπως πάλι θα γίνουν στρόγγυλες οι τιμές αργά ή γρήγορα. Είναι το ίδιο μοτίβο με την αλλαγή από δραχμές σε € και αντίστοιχα όποτε υπάρχει απότομη αλλαγή τιμών από εξωτερικό σε σχέση με την αγορά παράγοντα.

 

Το θετικό για εμάς θα ήταν να απορροφήσει την αύξηση και ουσιαστικά να μειώσει τις τιμές των πακέτων. Το χειρότερο για εμάς θα είναι να κάνει στρόγγυλες τις τιμές σε 0,50€ οπότε να μην μπλέξει κανένας με τα cents. Το τι θα γίνει, λογικά θα γίνει και στις 3 εταιρείες, θα το μάθουμε σύντομα εντός μερικών μηνών.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο για εμάς θα είναι να κάνει στρόγγυλες τις τιμές σε 0,50€ οπότε να μην μπλέξει κανένας με τα cents. Το τι θα γίνει, λογικά θα γίνει και στις 3 εταιρείες, θα το μάθουμε σύντομα εντός μερικών μηνών.

 

Αυτό το σενάριο έχει κλειδώσει στους μπουκ της Ασίας.:p

Link to comment
Share on other sites

Το θετικό για εμάς θα ήταν να απορροφήσει την αύξηση και ουσιαστικά να μειώσει τις τιμές των πακέτων. Το χειρότερο για εμάς θα είναι να κάνει στρόγγυλες τις τιμές σε 0,50€ οπότε να μην μπλέξει κανένας με τα cents. Το τι θα γίνει, λογικά θα γίνει και στις 3 εταιρείες, θα το μάθουμε σύντομα εντός μερικών μηνών.

 

"λογικά θα γίνει και στις 3 εταιρείες" : Αν σημαίνει κάτι.

Να δούμε ποιά θα "ξεκινήσει", έστω και με διαφορά δευτερολέπτων! ;)

Link to comment
Share on other sites

"λογικά θα γίνει και στις 3 εταιρείες" : Αν σημαίνει κάτι.

Να δούμε ποιά θα "ξεκινήσει", έστω και με διαφορά δευτερολέπτων! ;)

Εγώ πιστεύω, ότι θα απορροφήσουν αυτά τα λίγα ευρωλεπτά και θα επαναφέρουν τα πακέτα στις προηγούμενες τιμές τους. Ωστόσο, κάτι θα βάλουν και σ'εμάς να πληρώσουμε, δε θα μας αφήσουν έτσι. Τα επικρατέστερα σενάρια κατ'εμέ: (1) Το λιγότερο πιθανό, είναι να κουτσουρέψουν τις παροχές των πακέτων, από 200' προς όλους με 5,04€, σε 180' προς όλους με 5€ κτλ. (2) Το πιθανότερο, είναι να αφήσουν ίδιες τις παροχές των πακέτων και να μειώσουν τη διάρκεια ισχύος τους, από 200' προς όλους με 5,04€ για 30 ημέρες, σε 200' προς όλους με 5€ για 25 ημέρες κτλ. Εννοείται, πως ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει συντονισμένα και από τις τρεις εταιρείες του καρτέλ, με διαφορά (ίσως) ελάχιστων ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Καμία απορρόφηση...τα κανούρια πακέτα στην εφαρμογή σας... με διαφορά ευρω λεπτών.

Για το μέλλον λέμε, όχι για τώρα. Τώρα προφανώς τα πακέτα άλλαξαν τιμές, αλλά δεν θα παραμείνουν εκεί. Τουλάχιστον πουθενά δεν έχουν μείνει τέτοιες τιμές. Αν δεις πουθενά δεν υπάρχει προϊόν που να πωλείται για ΧΧ,32€ ή παρόμοιες τιμές. Πάντα υπάρχει η στρογγυλοποίηση σε ΧΧ,00€ ή σε ακόμα πιο αστεία πλέον τιμήμ ΧΧ,99€. Φανταζόμαστε όλοι ότι κάτι τέτοιο θα συμβεί και εδώ στο μέλλον.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω, ότι θα απορροφήσουν αυτά τα λίγα ευρωλεπτά και θα επαναφέρουν τα πακέτα στις προηγούμενες τιμές τους. Ωστόσο, κάτι θα βάλουν και σ'εμάς να πληρώσουμε, δε θα μας αφήσουν έτσι. Τα επικρατέστερα σενάρια κατ'εμέ: (1) Το λιγότερο πιθανό, είναι να κουτσουρέψουν τις παροχές των πακέτων, από 200' προς όλους με 5,04€, σε 180' προς όλους με 5€ κτλ. (2) Το πιθανότερο, είναι να αφήσουν ίδιες τις παροχές των πακέτων και να μειώσουν τη διάρκεια ισχύος τους, από 200' προς όλους με 5,04€ για 30 ημέρες, σε 200' προς όλους με 5€ για 25 ημέρες κτλ. Εννοείται, πως ό,τι είναι να γίνει, θα γίνει συντονισμένα και από τις τρεις εταιρείες του καρτέλ, με διαφορά (ίσως) ελάχιστων ημερών.

Ευτυχώς ,για την ώρα, το κολπάκι με τις 25 ημέρες το έχει εφαρμόσει μόνο η wind........

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς ,για την ώρα, το κολπάκι με τις 25 ημέρες το έχει εφαρμόσει μόνο η wind........

 

Ελπίζω να μην είναι η εταιρία που απλά έκανε την αρχή και ακολουθήσει συνέχεια...Αν και πολύ φοβάμαι

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είναι η εταιρία που απλά έκανε την αρχή και ακολουθήσει συνέχεια...Αν και πολύ φοβάμαι

 

Δε νομιζω να συνεχισει τις μπουρδες τις Wind καμια εταιρια.

ΜΑΘΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία: έχω Vodafone cu και συνήθως αγοράζω ένα πρόγραμμα combo που έχει διάρκεια 1 μήνα. Όμως, ορισμένες φορές, μετά το πέρας του μήνα, ο δωρεάν χρόνος που έχει περισσέψει δεν μηδενίζεται, αλλά παραμένει. Άλλες φορές πάλι, μηδενίζεται. Νομίζω ότι σχετίζεται με το αν , πριν να λήξει το πακέτο, κάνω ανανέωση, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω? Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία: έχω Vodafone cu και συνήθως αγοράζω ένα πρόγραμμα combo που έχει διάρκεια 1 μήνα. Όμως, ορισμένες φορές, μετά το πέρας του μήνα, ο δωρεάν χρόνος που έχει περισσέψει δεν μηδενίζεται, αλλά παραμένει. Άλλες φορές πάλι, μηδενίζεται. Νομίζω ότι σχετίζεται με το αν , πριν να λήξει το πακέτο, κάνω ανανέωση, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω?

Φυσικά, στη Vodafone όταν ανανεώνεις το πακέτο πριν λήξει το προηγούμενο, μεταφέρονται τα προηγούμενα λεπτά/sms/data στον επόμενο μηνα, με ημερομηνία λήξης αυτή της τελευταίας ενεργοποίησης του πακέτου.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά, στη Vodafone όταν ανανεώνεις το πακέτο πριν λήξει το προηγούμενο, μεταφέρονται τα προηγούμενα λεπτά/sms/data στον επόμενο μηνα, με ημερομηνία λήξης αυτή της τελευταίας ενεργοποίησης του πακέτου.

Ναι,ψτο ειχα καταλαβει οτι κατι τετοιο παιζει, αλλα δεν ηξερα οτι γινοταν επισημως. Νομιζα οτι ηταν....ατυπο ας πουμε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι,ψτο ειχα καταλαβει οτι κατι τετοιο παιζει, αλλα δεν ηξερα οτι γινοταν επισημως. Νομιζα οτι ηταν....ατυπο ας πουμε.

 

 

 

Γινεται κανονικοτατα.ετσι κανω μηνες τωρα παιρνοντας το talk to vodafone 300 και εχω 1500' προς ολους και 4000' προς vodafone....

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάλανε την προσαύξηση στα λεφτά που αφαιρούν από την ανανέωση;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάλανε την προσαύξηση στα λεφτά που αφαιρούν από την ανανέωση;

 

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Η αξία ανανέωσης ειναι αφορολόγητη. Ουτε 23% ούτε 24% αφαιρείται

Link to comment
Share on other sites

Η αξία ανανέωσης ειναι αφορολόγητη. Ουτε 23% ούτε 24% αφαιρείται

τι αφορολογητη αδερφέ το τέλος κινητής τηλεφωνίας τι είναι;δεν είναι φόρος;

Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

τι αφορολογητη αδερφέ το τέλος κινητής τηλεφωνίας τι είναι;δεν είναι φόρος;

Διορθώνω, δεν περιλαμβάνει ΦΠΑ εννοούσα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.elta.gr/Portals/0/5205%20210%20110%20401%20%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%91%20%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%A9%CE%A3%CE%97%CE%A3%20%CE%A7%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%A5%20VODAFONE.jpg

 

 

 

------

Η ανανέωση κινητής τηλεφωνίας περιλαμβάνει 24% Φ.Π.Α. Υπάρχει όμως μια νομοθετική υποχρέωση που λέει ότι οι τιμές παρουσιάζονται χωρίς Φ.Π.Α. Άρα δεν μπορεί να παρουσιαστεί η τιμή χωρίς Φ.Π.Α παρά μόνο σε μαγαζιά που πουλάνε σε εμπόρους.

Αυτό που αφαιρείται από την κάρτα , ονομάζεται τέλος κινητής τηλεφωνίας είναι φόρος αλλά δεν είναι Φ.Π.Α.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Διαγράφηκαν ποστ τα οποία δεν είχαν καμία απολύτως σχέση με το αντικείμενο μας εδώ. Συνεχίζουμε on topic, please. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Από χτές 9 Ιουνίου δεν μπορεί να γίνει αλλαγή πακέτου σε νέα ενεργοποίηση πριν περάσουν 30 ημέρες.

Δηλαδή μέχρι τώρα αγόραζες ένα Καρτοκινητό vodafone και την ίδια στιγμή το άλλαζες σε CU ή International και αντίστροφα. Τώρα καλώντας το 1266 σου λέει ότι δεν έχουν περάσει 30 ημέρες από την αλλαγή.

Δεν έχω επίσημη ενημέρωση , αλλά μου αναφέρθηκε από δύο καταστήματα που δεν μπορούν να αλλάξουν καινούρια πακέτα.

Το δοκίμασα και εγώ και πράγματι δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αυτή την στιγμή έχω σύνδεση voda με 20' προς άλλους και τα κλασικά 1500 της voda. Πληρώνω γύρω στα 17€.

Από τις παροχές σίγουρα ξεπερνώ τα προς άλλους, στέλνω 150 μυνήματα σε voda και μιλάω γύρω στα 300 σε voda.

Θα με φτάσει 15€ κάρτα τον μήνα λέτε;

Τι συνδυασμός προγραμμάτων θα με βολέψει;

 

Edit

Με ανανέωση μέσω χρεωστικής 15€ θα έχω 120' voda και 500ΜΒ.

Με το talk to vodafone 300 2 φορές θα έχω 420' σε voda και 200 σε άλλους.

Και με το sms vodafone 300 θα έχω 300 sms που με υπερκαλύπτουν.

Δλδ με ~13€.

Σωστά το σκέφτομαι;

Αν δεν καταναλώσω τα λεπτά μέσα σε ένα μήνα χάνονται;

Αν βάλω κάρτα πάλι μέσα στον μήνα παίρνω πάλι μπόνους;

Τα λεπτά προς cu χρεώνονται στα vodafone λεπτά;

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by demolition22

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αυτή την στιγμή έχω σύνδεση voda με 20' προς άλλους και τα κλασικά 1500 της voda. Πληρώνω γύρω στα 17€.

Από τις παροχές σίγουρα ξεπερνώ τα προς άλλους, στέλνω 150 μυνήματα σε voda και μιλάω γύρω στα 300 σε voda.

Θα με φτάσει 15€ κάρτα τον μήνα λέτε;

Τι συνδυασμός προγραμμάτων θα με βολέψει;

 

Edit

Με ανανέωση μέσω χρεωστικής 15€ θα έχω 120' voda και 500ΜΒ.

Με το talk to vodafone 300 2 φορές θα έχω 420' σε voda και 200 σε άλλους.

Και με το sms vodafone 300 θα έχω 300 sms που με υπερκαλύπτουν.

Δλδ με ~13€.

Σωστά το σκέφτομαι;

Αν δεν καταναλώσω τα λεπτά μέσα σε ένα μήνα χάνονται;

Αν βάλω κάρτα πάλι μέσα στον μήνα παίρνω πάλι μπόνους;

Τα λεπτά προς cu χρεώνονται στα vodafone λεπτά;

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

-Με κάθε ανανέωση από 10€ διαλέγεις 120' προς vod ή 500MB, δεν τα έχεις και τα 2.

-Αν αγοράσεις 2 φορες το talk2vodafone 300 θα έχεις 400' προς vod και 400' προς όλους. Αν κάνεις την αγορά online έχεις επιπλέον 200' προς όλους, δηλαδή σύνολο 600'.

-Κάθε φορά που αγοράζεις το ίδιο πακέτο, τα λεπτά ομιλίας που έχουν απομείνει προστίθενται στα καινούργια που αγόρασες. Σκέψου το σαν ένα παιχνίδι με αντίστροφη μέτρηση που όταν αγοράζεις πάλι το ίδιο πακέτο "κερδιζεις" χρόνο. Άρα δεν έχει νόημα να αγοράσεις 2 φορές το ίδιο πακέτο από την αρχή.

-Αν δεν καταναλώσεις τα λεπτά μέσα σε ένα μήνα χάνονται.

-Άλλο ομιλία προς cu, άλλο προς vod. Ίσως αν τελειώσουν προς τη μία να τραβάει από την άλλη.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

-Με κάθε ανανέωση από 10€ διαλέγεις 120' προς vod ή 500MB.

 

Δεν ισχύει αυτό;https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160610/1f511d5c67b0b2339da05635f4e7ad14.jpg

 

 

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]

Motorola Moto G 4g

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Vodafone CU, Νέο Καρτοκινητό Vodafone
  • The topic was locked
  • The topic was unlocked
  • This topic was locked and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...