Jump to content

Φθηνά αεροπορικά εισιτήρια


xpuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

125E (χωρίς επιστροφή) για Luton με Easyjet στις 14.9 έβγαλα εγώ προχτές και 20kg βαλίτσα στην τιμή. Χωρίς ασφάλιση/ speedy boarding.

Πολλές φορές οι "γνωστές" εταιρίες στα site τους ξεμένουν γρήγορα από εισιτήρια, αλλά έχει τύχει από opodo.co.uk να βρω με τις ίδιες εταιρίες - και με διαφορά συναλλάγματος - και τις ίδιες μέρες/πτήσεις, κτλ πολύ καλύτερες τιμές και διαθεσιμότητα .. Βέβαια ως βάση δεδομένων.. δεν είναι πλήρης .. έτσι αραιά και που τσεκάρω και το kayak.com.

Η aegean μπορεί την επόμενη βδομάδα να βγάλει προσφορά για εξωτερικό .. διότι ανοίγει νέα γραμμή ( και κλείνει εκείνη που πηγαίνει Stansted) προς Heathrow (επιτέλουςς!!).

Θα ενημερώσω αν έχω κάποια ειδοποίηση .. !

 

Καλά ταξίδια να'χουμε!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα πετάει Heathrow η Aegean; Επιτέλους, μπορεί να την τιμήσω κάποια φορά, αν τύχει κανένα ταξίδι τελευταίας στιγμής.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ναι από 25 Οκτώβρη απευθείας (αν δεν κάνω λάθος). Μέχρι τότε θα το "σπάει" μέσω Γερμανίας. Ψάξτο λίγο, γιατί κι εγώ τώρα δεν το θυμάμαι ακριβώς. Πάνε μέρες που το'ψαχνα για να ανέβω στο "νησί" ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ναι από 25 Οκτώβρη απευθείας (αν δεν κάνω λάθος). Μέχρι τότε θα το "σπάει" μέσω Γερμανίας. Ψάξτο λίγο, γιατί κι εγώ τώρα δεν το θυμάμαι ακριβώς. Πάνε μέρες που το'ψαχνα για να ανέβω στο "νησί" ..

 

Η Aegean για μένα ήταν η πιο «λογική» επιλογή. Δίχως τα αρνητικά των budget αερογραμμών και δίχως τις τιμές των Ολυμπιακή - British.

 

Όμως, το Heathrow κοστίζει και ελπίζω να μην αυξηθούν οι τιμές...

 

Κατά τα άλλα, Λονδίνο δεν με βλέπω πριν τον Δεκέμβρη και μετά μάλλον Μάρτη. Γι' αυτό λέω για τυχόν έκτακτες ανόδους...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Πριν 2 μηνες που ειχα παει ΛΟΝ ολυμπιακη-εασυ ερχονταν στα 210 και 200 αντιστοιχα.

Βεβαια οταν ξανατσεκαρα για νοεμβριο με εασυ πηγαινε στα 65 πηγαινελα.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εκλεισε η SkyEurope...Κηρυξε χρεωκοπια και σταματησε τις πτησεις της απο σημερα... :cry::(

 

(Τελευταια πτηση: Αθηνα - Μπρατισλαβα παρεμπιπτοντως)

 

http://www.france24.com/en/20090622-skyeurope-low-cost-airline-bankruptcy-protection-slovakia-austria

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισε η SkyEurope...Κηρυξε χρεωκοπια και σταματησε τις πτησεις της απο σημερα... :cry::(

 

(Τελευταια πτηση: Αθηνα - Μπρατισλαβα παρεμπιπτοντως)

 

http://www.france24.com/en/20090622-skyeurope-low-cost-airline-bankruptcy-protection-slovakia-austria

Κάτι φίλοι είχαν κλείσει για Χριστούγεννα Αθήνα-Βιέννη και φάγανε τάπα!

Αν και τα λεφτά θα τα πάρουν από την Visa πίσω, το πώς θα πάνε πλέον εκεί είναι μεγαλύτερο πρόβλημα, καθώς πρέπει να φύγουν συγκεκριμένες ημερομηνίες για να προλάβουν πτήσεις ανταπόκρισης από Κρήτη και το ξενοδοχείο... Άστα...

Το κακό του να κλείνεις εισιτήρια από νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι φίλοι είχαν κλείσει για Χριστούγεννα Αθήνα-Βιέννη και φάγανε τάπα!

Αν και τα λεφτά θα τα πάρουν από την Visa πίσω, το πώς θα πάνε πλέον εκεί είναι μεγαλύτερο πρόβλημα, καθώς πρέπει να φύγουν συγκεκριμένες ημερομηνίες για να προλάβουν πτήσεις ανταπόκρισης από Κρήτη και το ξενοδοχείο... Άστα...

Το κακό του να κλείνεις εισιτήρια από νωρίς.

 

Μεγάλο πακέτο...

 

Τόσο μεγάλα προβλήματα είχε η SkyEurope και δεν το είχε πάρει κανείς χαμπάρι;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο πακέτο...

 

Τόσο μεγάλα προβλήματα είχε η SkyEurope και δεν το είχε πάρει κανείς χαμπάρι;

Εκ των υστέρων έμαθα ότι προβλήματα είχε από την αρχή του χρόνου, μάλιστα αρχές Ιουνίου είχε υπαχθεί σε προστασία κατά των πιστωτών ή κάτι τέτοιο, αλλά τελικά αφού δεν είχε πληρώσει τους φόρους σε Βιέννη και Πράγα και της απαγορεύτηκε να προσγειώνεται εκεί, αναγκαστικά έκλεισε!

Link to comment
Share on other sites

Εκ των υστέρων έμαθα ότι προβλήματα είχε από την αρχή του χρόνου, μάλιστα αρχές Ιουνίου είχε υπαχθεί σε προστασία κατά των πιστωτών ή κάτι τέτοιο, αλλά τελικά αφού δεν είχε πληρώσει τους φόρους σε Βιέννη και Πράγα και της απαγορεύτηκε να προσγειώνεται εκεί, αναγκαστικά έκλεισε!

 

Αυτό είναι το μοναδικό άσχημο με τις Budget αεροπορικές εταιρείες. Όχι ότι οι μεγάλες δεν κινδυνεύουν (βλ. Alitalia), αλλά τουλάχιστον εκείνες δεν κλείνουν από την μία στιγμή στην άλλη...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν στην Κύπρο πριν 2 βδομάδες και κάποια άτομα από εκεί ήδη το περίμεναν.

Άρα όσοι ήξεραν, ήξεραν.

Κρίμα γιατί είχα ήδη πάει 2 φορές Βιέννη με περίπου 100-130€ πηγαινέλα και ετοιμαζόμουν για άλλο ένα ταξίδι φέτος τα Χριστούγεννα.Είχα βρει πτήση πριν 1 βδομάδα με 130€..

Πάντα στην ώρα τους και άψογη εξυπηρέτηση και κοπέλες!!:p

Τώρα να δούμε ποιος άλλος θα βρεθεί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εκλεισε η SkyEurope...Κηρυξε χρεωκοπια και σταματησε τις πτησεις της απο σημερα... :cry::(

 

(Τελευταια πτηση: Αθηνα - Μπρατισλαβα παρεμπιπτοντως)

 

http://www.france24.com/en/20090622-skyeurope-low-cost-airline-bankruptcy-protection-slovakia-austria

 

Απίστευτο ρε παιδιά. . και μόλις προχτές έβλεπα πτήσεις για κάτι φίλους που θέλανε να έρθουνε μέσω Μπρατισλάβας, Αγγλία γιατί βρίσκανε πολύ φτηνά εισιτήρια!!

 

Αλλά κι αυτοί μια ειδοποίηση .. χάθηκε ο κόσμος να κάνουνε; !!

 

 

edit : Επειδή για Αγγλία άλλη φορά κράτηση δεν έχω κάνει με easyjet. Μπορεί κάποιος να μου πει (που'χει εμπειρία) γιατί μου'χει σπάσει τόσο πολύ τα νεύρα από τότε που έκανα την κράτηση με ειδοποιήσεις και ενημερώσεις;; κάνοντας την κράτηση, βγήκα στην "τελική" σελίδα, όπου είχα τον αριθμό της κράτησης, και ένα barcode, όπου μου ζητούσε να το εκτυπώσω για να μπορώ να πετάξω και καλά με ασφάλεια .. Ωστόσο σε ένα πλαίσιο ακριβώς από κάτω με έντονα γράμματα μου έλεγε - με λίγα λόγια - ότι θα πρέπει να δώσω κάποια στοιχεία(συγκεκριμένα Απαιτούμενα ταξιδιωτικά έγγραφα τα ονομάζει) δλδ, αριθμό ταυτότητας/διαβατηρίου, ημερομηνία έκδοσης, ημερομηνία λήξης - διαβατήριο φαντάζομαι- ημερομηνία γέννησης, κτλ και να τα αποθηκεύσω .. το οποίο και έκανα αμέσως .. ε και παρά μέρα μου'ρχονται ειδοποιήσεις πάλι για το ίδιο πράγμα .. κι απορώ .. Μπήκα πάλι στον λογαριασμό μου, να τσεκάρω ότι είχε πάρει τα στοιχεία, είδα ότι στην αρχή δεν είχε αναγνωρίσει τα 2 πρώτα ψηφία της ταυτότητας που είναι δύο κεφαλαία γράμματα της ελληνικής αλφαβήτου, τα άλλαξα με αγγλικούς κεφαλαίους χαρακτήρες, αλλά και πάλι επιμένει στις ειδοποιήσεις..

Να αρχίσω να ανησυχώ ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα με την πτήση μου .. ; Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο αυτό ; Τι προτείνετε;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Η Aegean έχει προσφορά φθηνών εισιτηρίων για Βρυξέλλες και Κύπρο. Μια βόλτα από την επίσημη ιστοσελίδα για να ενημερωθείτε εκτενέστερα..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Η Aegean έχει προσφορά φθηνών εισιτηρίων για Βρυξέλλες και Κύπρο. Μια βόλτα από την επίσημη ιστοσελίδα για να ενημερωθείτε εκτενέστερα..

 

Δεν ξέρω εάν πρόλαβαν και τα εξαφάνισαν, αλλά μία ματιά που έριξα για κάτι ημερομηνίες just for fun, ούτε προσφορές είδα ούτε τίποτα... ~200 ευρώ (όσο έχουν συνήθως δηλαδή)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εάν πρόλαβαν και τα εξαφάνισαν, αλλά μία ματιά που έριξα για κάτι ημερομηνίες just for fun, ούτε προσφορές είδα ούτε τίποτα... ~200 ευρώ (όσο έχουν συνήθως δηλαδή)...

 

Επειδή το παρακολουθώ στενά το θέμα με την Aegean έχω παρατηρήσει το εξής .. Βάζει σε κάθε πτήση ένα φθηνό εισιτήριο .. και "άντε γεια" .. όποιος πρόλαβε, πρόλαβε ..

Μου'χει τύχει για προσφορά την άνοιξη για Ελλάδα, να θέλω να βγάλω 2 εισιτήρια για Θεσ/νίκη που είχε προσφορά και μόνο το ένα έδινε φθηνό, το άλλο το τσεκούριασε .. κι έτσι αναγκαστικά ταξιδέψαμε 2 άτομα με διαφορετικές πτήσεις .. και διαφορά μιας ώρας !!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου κάνει εντύπωση. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί τρέχουν μόλις διαβάσουν για την προσφορά. Προσωπικά έχω ταξιδέψει Αθήνα - Λάρνακα και με πολύ φθηνότερα, άρα οι προσφορές δεν μου λένε κάτι...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Νέα προσφορά Aegean Airlines 5000 θέσεις για Λονδίνο (Heathrow) με 69e. Πτήσεις από 25/10 - 31/3 Κρατήσεις μέχρι 11.9.

Περισσότερα εδώ!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Νέα προσφορά Aegean Airlines 5000 θέσεις για Λονδίνο (Heathrow) με 69e. Πτήσεις από 25/10 - 31/3 Κρατήσεις μέχρι 11.9.

Περισσότερα εδώ!

 

Χθες που κοίταξα, έβρισκες εισιτήρια με 132 ευρώ το άτομο με επιστροφή και φόρους. Πάρα πολύ καλά...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρασκευή, 18 Σεπτεμβρίου 2009 10:22:00 πμ

2 για Ευρώπη με τη Lufthansa

 

Δύο νέες συναρπαστικές προσφορές ανακοινώνει η Lufthansa για όσους επιθυμούν να ταξιδέψουν στη Γερμανία και την υπόλοιπη Ευρώπη. από τον Νοέμβριο 2009 μέχρι τον Φεβρουάριο 2010.

 

Πετάξτε μαζί με ένα άλλο άτομο για Φρανκφούρτη ή Μόναχο με €169 και για τα δύο εισιτήρια.

 

Η προσφορά δεν σταματά εδώ. Πτήσεις προς επιλεγμένους προορισμούς στη Γερμανία και στην Ευρώπη μέσω Μονάχου ή Φρανκφούρτης προσφέρονται προς €269 για τα 2 εισιτήρια, π.χ. Βερολίνο ή Λονδίνο.

 

Προσοχή όμως! Για να διεκδικήσετε αυτή την τιμή με επιστροφή για 2 άτομα, θα πρέπει η κράτησή σας να έχει γίνει μέχρι Κυριακή, 20 Σεπτεμβρίου 2009, στο http://www.lufthansa.com .

Link to comment
Share on other sites

Η Easyjet τι λέει; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω, αν/όταν κλείσω εισιτήρια;

 

για να σε γλιτώσω από την αγωνία και την αναμονή απάντησης ..

η easyjet θεωρείται low-bagdet εταιρία ..

Θα πρέπει δηλαδή να ξέρεις ότι, θα κάνεις την κράτηση σου μέσα από το site και .. προαιρετικά θα σου ζητήσει να πληρώσεις για speedy boarding (θα σου εξηγήσω μετά τι είναι αυτό), για ασφαλιστική κάλυψη, έξτρα ποσό για έξτρα κιλά αποσκευής (γιατί δεν θα δεχτούν το ελληνικό γλύψιμο στο check - in αν έχεις υπέρβαρο και από το online σύστημα γλιτώνεις κι ένα 10% του ποσού για το υπέρβαρο) και σε ορισμένους προορισμούς έχει και έξτρα χρέωση για μεταφορά αθλητικού εξοπλισμού ..

 

Κοινώς... όταν πας να κάνεις checkout για να αγοράσεις το εισιτήριο, πρέπει να είσαι λίγο προσεκτικός, εκτός κι αν θέλεις όντως να πληρώσεις όλες αυτές τις έξτρα παροχές στο εισιτήριο σου..!

 

Όσον αφορά το speedy boarding, η easyjet να ξέρεις δεν σου δίνει αριθμημένη θέση, απλά χωρίζει τους επιβάτες σε groups και έτσι μπαίνουν στο αεροπλάνο και κάθονται όπου θέλει ο καθένας .. Αυτοί που έχουν speedyboarding (κι άρα έχουν πληρώσει το "κατιτίς" παραπάνω) έχουν την πολυτέλεια να μπουν από τους πρώτους μέσα στο αεροπλάνο κι αν δεν κάνω λάθος επιλέγουν και τη θέση τους ηλεκτρονικά.. Οι υπόλοιποι, μπαίνουν σαν τα αρνιά και όπου βρουν κάθονται...

 

Επίσης, κατά τη διάρκεια της πτήσης, δεν παρέχεται τίποτα στους επιβάτες .. (ναι ναι .. ούτε νερό .. ) αλλά δίνεται κατάλογος για να αγοράσεις από το "mini-bar" (και καλά) που περνάει κάθε τρεις και λίγο!!! και τέλος τα καθίσματα, δεν είναι το ίδιο άνετα και ευρύχωρα με τα καθίσματα άλλων εταιριών .. Γι'αυτό κι αν ποτέ ταξιδέψεις και παρατηρήσεις, αυτοί που τρέχουν πρώτοι - πρώτοι να πάρουν θέσεις πάντα πάνε εκεί που είναι οι έξοδοι κινδύνου του αεροσκάφους, γιατί σύμφωνα με τη νομοθεσία ο χώρος εκεί είναι μεγαλύτερος, για καταστάσεις έκτακτης ανάγκης..!!

 

Η δική μου εμπειρία είναι, ότι άμα είσαι λίγο τσίπης, ή γενικότερα προτιμάς την ταλαιπωρία αντί της άνεσης ... και στο άλλο άκρο, είσαι λίγο στην κοσμάρα σου και δεν σε πειράζει τπτ από όλα αυτά .. πετάς άνετα με easyjet ... Αν πάλι είσαι από αυτούς που θέλουν να έχουν και την αρίδα τους απλωμένη - που λένε και στο χωριό μου - τότε .. καλό θα ήταν να ψάξεις και για καμιά άλλη εταιρία ...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία είναι, ότι άμα είσαι λίγο τσίπης, ή γενικότερα προτιμάς την ταλαιπωρία αντί της άνεσης ... και στο άλλο άκρο, είσαι λίγο στην κοσμάρα σου και δεν σε πειράζει τπτ από όλα αυτά .. πετάς άνετα με easyjet ... Αν πάλι είσαι από αυτούς που θέλουν να έχουν και την αρίδα τους απλωμένη - που λένε και στο χωριό μου - τότε .. καλό θα ήταν να ψάξεις και για καμιά άλλη εταιρία ...

 

Δεν είναι μόνο αυτοί οι λόγοι. Μπορείς να βρεις σημαντικά χαμηλότερες τιμές από άλλες αεροπορικές εταιρείες, οπότε εάν είσαι budget ταξιδιώτης, θα σε βολέψει (από οικονομικής πλευράς και μόνον).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το θέμα των κιλών ίσως είναι το μόνο πρόβλημα. Δεν με νοιάζει η άνεση, δεν ταξιδεύω κάθε μέρα. Τις αποσκευές τις παίρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο; Δεν μπορώ να το καταλάβω όταν λέει μια βαλίτσα και όσες παρααπάνω πληρώσεις.
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... ευχαριστώ για τις συμβουλές. Το θέμα των κιλών ίσως είναι το μόνο πρόβλημα. Δεν με νοιάζει η άνεση, δεν ταξιδεύω κάθε μέρα. Τις αποσκευές τις παίρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο; Δεν μπορώ να το καταλάβω όταν λέει μια βαλίτσα και όσες παρααπάνω πληρώσεις.

 

Οχι, οι αποσκευες μπαινουν στο χωρο αποσκευων, τις παραδιδεις στο check in.

Βασικα απ'οτι θυμαμαι πληρωνεις για ολες τις αποσκευες εξτρα λεφτα, και για την πρωτη.

 

Μια φορα εχει τυχει να ταξιδεψω με easyjet, την πρωτη φορα που πηγα UK και δε με χρεωσαν τιποτα στο υπερβαρο παρολο που ειχα δυο βαλιτσες και αρκετα κιλα παραπανω.

Δεν ξερω αν θα το κανουν και σε εσενα αλλα ο ανθρωπος μονος του μου ειχε πει οτι δε θα με χρεωσει (100+ € ηταν).

 

ΥΓ: Το εισιτηριο που πληρωσα δεν ηταν καθολου low budget :p

Link to comment
Share on other sites

Και για την πρώτη; Είσαι σίγουρος; Δηλαδή αν δεν ξεπερνάω κιλά ή οτιδήποτε άλλο, πάλι θα μου ζητήσουν χρήματα στο check-in;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...