Jump to content

Φθηνά αεροπορικά εισιτήρια


xpuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για εμάς στην Αθήνα παίζει τίποτα;

 

Κανένας Low Cost δε θα έρθει και από εδώ;

 

Η Βόρεια Ελλάδα πάει Σόφια, η Θεσσαλία πάει Βόλο...

 

Εμέις;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το να κλείσεις εισιτήρια από ταξιδιωτικό γραφείο, σιγουρότατα θα σου κοστίσει περισσότερα από τις ιστοσελίδες.

 

Αναφορικά με την επιλογή διαφορετικών αεροπορικών εταιρειών, κάτι τέτοιο μπορεί όντως να σου «κατεβάσει» τη συνολική τιμή του εισιτηρίου. Δεν χρειάζεσαι όμως ταξιδιωτικό γραφείο για να το κάνεις αυτό. :)

 

Κατά τα άλλα, αν η περίοδος που θα ταξιδέψετε είναι πριν, ή κατά τη διάρκεια των γιορτών, δύσκολα θα βρεις χαμηλές τιμές. Πρόκειται για περιόδους υψηλής κίνησης/ζήτησης και άρα οι αερογραμμές δεν έχουν κάποιο λόγο να βάλουν προσφορές.

 

Σωστο ναι...αλλα αυτο με τις διαφορετικες αεροπορικες εταιρειες θα γινει πχ αν ψαξω με μονη διαδρομη και οχι μετεπιστροφης ε?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Σωστο ναι...αλλα αυτο με τις διαφορετικες αεροπορικες εταιρειες θα γινει πχ αν ψαξω με μονη διαδρομη και οχι μετεπιστροφης ε?

 

Ακριβώς. Ψάχνεις λ.χ. Αθήνα - Λονδίνο μονή διαδρομή, και Λονδίνο - Αθήνα μονή διαδρομή. Συνδυάζεις αερογραμμές και τιμές και βλέπεις.

 

Όμως, σπάνια η διαφορά θα είναι ιδιαίτερα σημαντική (πάνω από 50 ευρώ ας πούμε).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Ψάχνεις λ.χ. Αθήνα - Λονδίνο μονή διαδρομή, και Λονδίνο - Αθήνα μονή διαδρομή. Συνδυάζεις αερογραμμές και τιμές και βλέπεις.

 

Όμως, σπάνια η διαφορά θα είναι ιδιαίτερα σημαντική (πάνω από 50 ευρώ ας πούμε).

 

Ti εννοεις οτι σπάνια η διαφορά θα είναι ιδιαίτερα σημαντική???:confused::confused:

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Eίναι γιατί τα περιθώρια κέρδους,προμήθειας,εκπτώσεων χονδρικής και λιανικής έχουν συμπιεστεί πάρα πολύ.

 

Η διαφορά όπως έχω δεί εγώ, το πολύ να είναι πλέον 5% το πολύ στις πολύ μεγάλες σε τζίρο τουριστικές επιχειρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ti εννοεις οτι σπάνια η διαφορά θα είναι ιδιαίτερα σημαντική???:confused::confused:

 

Λίγο πολύ οι αερογραμμές όταν πετάνε στους ίδιους προορισμούς παίζουν στις ίδιες τιμές. Δηλαδή δεν πρόκειται να βρεις για Αθήνα - Λονδίνο λ.χ. με Ολυμπιακή 100 ευρώ, με Aegean 150 και με British 200. Οι διαφορές είναι σχετικά μικρές, οπότε το να κλείσεις με διαφορετικές αερογραμμές θα σου γλυτώσει λίγα σχετικά χρήματα.

 

Ο κύριος λόγος που επιλέγει κάποιος διαφορετικές αερογραμμές είναι για θέμα ωραρίου πτήσεων, ή διαφορετικών αεροδρομίων (μπορεί λ.χ. κάποιον να μην τον βολεύει το Luton/Gatwick που πετάει η Easyjet).

 

Κάνε όμως την έρευνα σου, ποτέ δεν ξέρεις. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Για εμάς στην Αθήνα παίζει τίποτα;

 

Κανένας Low Cost δε θα έρθει και από εδώ;

 

Η Βόρεια Ελλάδα πάει Σόφια, η Θεσσαλία πάει Βόλο...

 

Εμέις;

Με τις τιμές που έχει το Ελ. Βενιζέλος ποιος να έρθει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδια στη easy jet δεν εχει πτηση Αθηνα-Αμστερνταμ??

 

Δεν υπάρχει απευθείας πτήση από Αθήνα για Άμστερνταμ. Δες εδώ για τους απευθείας προορισμούς από το Ελευθέριος Βενιζέλος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει απευθείας πτήση από Αθήνα για Άμστερνταμ. Δες εδώ για τους απευθείας προορισμούς από το Ελευθέριος Βενιζέλος.

 

Καλό θα ήταν να προσέχουμε λίγο τι λέμε. Για Άμστερνταμ πετάνε τόσο η ΚLM, όσο και η Olympic, πράγμα που φαίνεται και στο link που παραθέτεις.

 

Κατά τα άλλα, όχι, η Easyjet δεν πετάει για Άμστερνταμ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια στη easy jet δεν εχει πτηση Αθηνα-Αμστερνταμ??

Προς τι η αγανάκτηση, ποτέ δεν είχε. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προς τι η αγανάκτηση, ποτέ δεν είχε. :p

 

Δεν ειχα ξαναταξιδεψει στο Αμστερνταμ για να το ξερω...απλα επειδη ειναι πιο φθηνη υποτιθεται ψαχνω απο κει εισητηρια...στο πηγαινε τα βολεψαμε...στο ελα ειναι λιγο προβλημα γιατι δεν βολεβουν σε καμια αλλη χωρα οι ωρες....

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειχα ξαναταξιδεψει στο Αμστερνταμ για να το ξερω...απλα επειδη ειναι πιο φθηνη υποτιθεται ψαχνω απο κει εισητηρια...στο πηγαινε τα βολεψαμε...στο ελα ειναι λιγο προβλημα γιατι δεν βολεβουν σε καμια αλλη χωρα οι ωρες....

 

Βολική βολική, τα 60 ευρώ που δώσαμε για υπέρβαρο ακόμη τα κλαίμε. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε πόσοι είναι οι φόροι?

δηλαδή είχα βρει εισιτήριο με olimpic αθηνα-βιενη 17ευρω

αλλά ήταν χωρίς φόρους.

η φόροι είναι standar σε κάθε εταιρία?

Link to comment
Share on other sites

ξέρετε πόσοι είναι οι φόροι?

δηλαδή είχα βρει εισιτήριο με olimpic αθηνα-βιενη 17ευρω

αλλά ήταν χωρίς φόρους.

η φόροι είναι standar σε κάθε εταιρία?

 

Περίπου ναι. Οι φόροι που πληρώνουν οι αεροπορικές εταιρείες για τη χρήση των αεροδρομίων (εν προκειμένω Ελευθέριος Βενιζέλος και Βιέννης) δεν απέχουν πολύ από μία αερογραμμή στην άλλη.

 

Υπολόγισε τουλάχιστον 50 ευρώ ανά διαδρομή εκτός και αν υπάρχει προσφορά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το Ελευθέριος Βενιζέλος - όπως και της Κύπρου - είναι από τα ακριβότερα αεροδρόμια.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Βολική βολική, τα 60 ευρώ που δώσαμε για υπέρβαρο ακόμη τα κλαίμε. :p

 

Ε και σεις...τι ψωνισατε..:p:p 11Ε λεει ειναι οι αποσκευες μεχρι 80κιλα...αλλα απολες τις αλλες ειναι η πιο φθηνη..η μονη....βλακεια ειναι οτι δεν παει κατευθειαν Αμστερντα...

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Ε και σεις...τι ψωνισατε..:p:p 11Ε λεει ειναι οι αποσκευες μεχρι 80κιλα...αλλα απολες τις αλλες ειναι η πιο φθηνη..η μονη....βλακεια ειναι οτι δεν παει κατευθειαν Αμστερντα...

 

Είχαμε βάλει δύο βαλίτσες από 20 κιλά. Η μία ήταν 18, η άλλη ήταν 28, μας χάρισαν και το ένα κιλό.

 

Υ.Γ.

Εγώ τίποτα, αλλά το έτερον ήμισυ σήκωσε το Λονδίνο... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε βάλει δύο βαλίτσες από 20 κιλά. Η μία ήταν 18, η άλλη ήταν 28, μας χάρισαν και το ένα κιλό.

 

Υ.Γ.

Εγώ τίποτα, αλλά το έτερον ήμισυ σήκωσε το Λονδίνο... :p

 

Xαχαχα...λογικο μοτ φαινεται..αν και τα αναμνηστικα απτο Αστερντα ειναι πιο ελαφρια...δεν νομιζω να εχουμε τετοιο προβλημα εμεις..:p:p:p:p

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Xαχαχα...λογικο μοτ φαινεται..αν και τα αναμνηστικα απτο Αστερντα ειναι πιο ελαφρια...δεν νομιζω να εχουμε τετοιο προβλημα εμεις..:p:p:p:p

 

Σοβαρά πάντως, προς όλους, στις εταιρείες χαμηλού κόστους καλύτερα να κλείνεις 10 κιλά αποσκευές περισσότερες και να μην την χρειαστείς παρά να φτάσεις εκεί και να έχεις υπέρβαρο. Σε γδύνουν κανονικά...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά πάντως, προς όλους, στις εταιρείες χαμηλού κόστους καλύτερα να κλείνεις 10 κιλά αποσκευές περισσότερες και να μην την χρειαστείς παρά να φτάσεις εκεί και να έχεις υπέρβαρο. Σε γδύνουν κανονικά...

 

Oντως,ισχυει αυτο...ειχε τυχει κ σεναν φιλο μου..

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο site για να βρω φθηνά εισιτήρια μετ' επιστροφής Αθήνα - Δουβλίνο; Επειδή δεν υπάρχουν πολλές διαθέσιμες πτήσεις μήπως είναι προτιμότερο να ψάξω για Λονδίνο και ξεχωριστά για Λονδίνο - Δουβλίνο που απ' ότι ξέρω είναι αρκετά φθηνά;

Ψάχνω για την περίοδο τέλη Νοεμβρίου με μέσα Δεκεμβρίου ( οι ημερομηνίες είναι ανοιχτές, 4-5 διανυκτερεύσεις λογικά)

Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο site για να βρω φθηνά εισιτήρια μετ' επιστροφής Αθήνα - Δουβλίνο; Επειδή δεν υπάρχουν πολλές διαθέσιμες πτήσεις μήπως είναι προτιμότερο να ψάξω για Λονδίνο και ξεχωριστά για Λονδίνο - Δουβλίνο που απ' ότι ξέρω είναι αρκετά φθηνά;

Ψάχνω για την περίοδο τέλη Νοεμβρίου με μέσα Δεκεμβρίου ( οι ημερομηνίες είναι ανοιχτές, 4-5 διανυκτερεύσεις λογικά)

 

Τα συνηθισμένα, airtickets, lastminute, expedia κλπ. :)

 

Δοκίμασε και «σπαστές» αναζητήσεις, αλλά δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει μεγάλη διαφορά. Λ.χ. για 3 με 7 Δεκεμβρίου βρίσκω στο airtickets με Lufthansa, 190 ευρώ μέσω Φρανκφούρτης.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
έχω κάνει κράτηση εισιτηρίου στην british airwsys με πιστωτική κάρτα για λονδίνο και η πτήση μου ειναι για μεθαύριο..αλλά θέλω να την ακυρώσω..παίζει να μπορώ να την ακυρώσω χωρίς να πληρώσω ή έστω να το κάνω ανοικτής ημερομηνίας???:worry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...