Jump to content

Φθηνά αεροπορικά εισιτήρια


xpuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια αν κλεισω τις προσεχεις ημερες εισητηρια για λονδινο με επιστροφη κτλ ποσο παει?ποια εταιρια ειναι καλη?στη περιπτωση που θελω να γινει ακυρωση τι γινεται?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 569
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για ποια περίοδο θέλεις?

τυχαία κοιτούσα χτες με easyjet για Ιανούαριο 26-30 έβγαινε περίπου στα 90e πήγαινε - ελα.

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να πω το βασικο..περιπου φεβρουαριο..αρχες- μεσα..

άκυρο :p

 

Πάνε easyjet

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

απ αυτες τις ασφαλειες κτλ π εχει να προσθεσω καμια? :p

ειδα μια για ακυρωση κτλ..μαλλον θα ναι ψιλοχρησιμη αυτη..τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?(ακυρωσης)?

Link to comment
Share on other sites

απ αυτες τις ασφαλειες κτλ π εχει να προσθεσω καμια? :p

ειδα μια για ακυρωση κτλ..μαλλον θα ναι ψιλοχρησιμη αυτη..τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?(ακυρωσης)?

 

Πεταμένα λεφτά. Αν ακυρωθεί η πτήση ούτως ή άλλως είναι υποχρεωμένοι να σου επιστρέψουν τα χρήματά σου. Αν θέλεις εσύ να αλλάξεις/ακυρώσεις ούτως ή άλλως δε θα σε πληρώνει η ασφάλεια εκτός ελαχίστων περιπτώσεων.

 

Αν θέλεις οπωσδήποτε ασφάλεια (που όπως είπα θεωρώ άχρηστη) τότε καλύτερα να κοιτάξεις αλλού και όχι να πάρεις αυτή που προσφέρει η easy.

Link to comment
Share on other sites

η πιο μεγαλη αηδια παντως ειναι να μη μπορεις να αλλαξεις ονομα σε κρατηση

αν δε μπορει δηλαδη καποιος χανεις ολα τα χρηματα ?

 

αμαν...η ολυμπιακη τι κομπλεξ εχει με αυτο ?

 

απο οσο ξερω υπαρχουν εταιριες που αλλαζουν το ονομα με ενα penalty fee

:X
Link to comment
Share on other sites

Η easyjet το κάνει. Μήπως ξέρετε τι γίνεται σε περίπτωση ακυρωσης (από σένα) με τα λεφτά? Υπάρχει επιστροφή χρημάτων?κάποιο penalty fee?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν κλεισω τις προσεχεις ημερες εισητηρια για λονδινο με επιστροφη κτλ ποσο παει?ποια εταιρια ειναι καλη?στη περιπτωση που θελω να γινει ακυρωση τι γινεται?

 

easyJet αμα δεν σε ενδιαφερουν ολα τα εξτρα. Απο Αθήνα η Θεσσαλονίκη ?

Link to comment
Share on other sites

Η easyjet το κάνει. Μήπως ξέρετε τι γίνεται σε περίπτωση ακυρωσης (από σένα) με τα λεφτά? Υπάρχει επιστροφή χρημάτων?κάποιο penalty fee?

 

Δεν υπάρχει επιστροφή χρημάτων με την easyJet- χάνεις το εισητήριο απλά. Δεν ξέρω αν μπορείς να το πιέσεις να πάρεις ίσως τους φόρους αεροδρομίου πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Η easyjet το κάνει. Μήπως ξέρετε τι γίνεται σε περίπτωση ακυρωσης (από σένα) με τα λεφτά? Υπάρχει επιστροφή χρημάτων?κάποιο penalty fee?

 

Αναλογα με τους ορους του εισιτηριου καθε εταιριας.

Αν τα δωσεις για flexible τοτε δεν τα χανεις ολα τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάει με BA πέρσι με πολύ λογικές τιμές.. Κοίτα αν πετάνε ακόμα. Αλλιώς κλείσε με easy, αν και οι πτήσεις δυστυχώς δεν είναι και τόσο συχνές, νομίζω μόνο τετάρτη-κυριακή
Link to comment
Share on other sites

Η Aegean Airlines μειώνει τις τιμές των εισιτηρίων από το 2009

 

Η Aegean μείωσε τις τιμές για δεύτερη φορά μέσα σε δυο μήνες

 

Πολυ καλη κινηση!!!:D

 

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=964780&lngDtrID=251

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω ανα αυτό είναι το κατάλληλο thread αλλά θα ήθελα τα φώτα σας: έχω βρει μία πολύ καλή προσφορά με ΒΑ από PHL για ΑΤΗ μέσω LHR. Το πρόβλημα είναι το connection time. Η πτήση από ΗΠΑ φτάνει στις 06:50 (πλην απροόπτου) και η connection πτήση για Αθήνα αναχωρεί στις 07:55 το οποίο σημαίνει ότι το boarding θα ξεκινήσει 30' πριν. Τα ερωτήματά μου είναι:

 

α) Εφόσον θα πετάξω με την ίδια εταιρία και δεν θα χρειαστεί να πάρω τις αποσκευές στο Heathrow, σωστά;

 

β) ΟΜΩΣ θα πρέπει να περάσω passport control και έλεγxo τελωνείου για τις χειραποσκευές και μετά να πάω στο terminal 5 (ή μήπως όλο το hub της BA είναι ήδη στο Τ5; ) που αναχωρεί η πτήση για Αθήνα. Λαμβάνοντας υπόψη την ώρα (γύρω στις 07:00) και το γεγονός ότι θα είναι η επόμενη των Χριστουγέννων (26/12) πιστεύω ότι δεν θα είναι rush hour. Πιστεύετε ότι θα τα καταφέρω να προλάβω την πτήση χωρίς να βλαστημάω την ώρα και τη στιγμή που έκανα την κράτηση; Υπόψη ότι δεν έχω ξαναταξιδέψει μέσω Heathrow οπότε δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο αεροδρόμιο...

 

γ) Το εισιτήριο θα αγοραστεί από ιστοσελίδα φτηνών εισητηρίων. Η λογική λέει αν δεν προλάβω την πτήση στις 07:55, λόγω καθυστέρησης την προηγούμενης Ή του μικρού χρόνου αλλαγής αεροπλάνου, θα με προγραμματίσουν στην επόμενη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΥΡΩ, σωστά; Υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο, αφού η αγορά έγινε από κάποια εταιρία και όχι από την ίδια την ΒΑ, να μου πουν "δεν φταίμε που χάσατε την πτήση, πληρώνετε!" ; Σε κάθε περίπτωση θέλω να αποφύγω να ταξιδέψω με την επόμενη πτήση της ΒΑ για Αθήνα (που είναι 12:05) γιατί θα χάσω το connection τις Aegean στην Αθήνα για Αλεξανδρούπολη (φεύγει στις 17:35).

 

Βάσει των παραπάνω, τι λέτε να το ρισκάρω;

Link to comment
Share on other sites

α) Εφόσον θα πετάξω με την ίδια εταιρία και δεν θα χρειαστεί να πάρω τις αποσκευές στο Heathrow, σωστά;

 

Δεν θα χρειαστεί.

 

β) ΟΜΩΣ θα πρέπει να περάσω passport control και έλεγxo τελωνείου για τις χειραποσκευές και μετά να πάω στο terminal 5 (ή μήπως όλο το hub της BA είναι ήδη στο Τ5; ) που αναχωρεί η πτήση για Αθήνα.

 

Ναι. Δεν ξέρω συγκεκριμένα για την Philadelphia, αλλά το 99% των πτήσεων της BA εκτελείται από και προς το T5.

 

Λαμβάνοντας υπόψη την ώρα (γύρω στις 07:00) και το γεγονός ότι θα είναι η επόμενη των Χριστουγέννων (26/12) πιστεύω ότι δεν θα είναι rush hour. Πιστεύετε ότι θα τα καταφέρω να προλάβω την πτήση χωρίς να βλαστημάω την ώρα και τη στιγμή που έκανα την κράτηση; Υπόψη ότι δεν έχω ξαναταξιδέψει μέσω Heathrow οπότε δεν έχω εμπειρία με το συγκεκριμένο αεροδρόμιο...

 

Είναι αρκετά μεγάλο Terminal και μπορεί να χρειαστείς και ένα δεκάλεπτο να το διασχίσεις από τη μία άκρη στην άλλη (μη σου πω περισσότερο χρόνο).

 

γ) Το εισιτήριο θα αγοραστεί από ιστοσελίδα φτηνών εισητηρίων. Η λογική λέει αν δεν προλάβω την πτήση στις 07:55, λόγω καθυστέρησης την προηγούμενης Ή του μικρού χρόνου αλλαγής αεροπλάνου, θα με προγραμματίσουν στην επόμενη ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΕΥΡΩ, σωστά; Υπάρχει κάποιο ενδεχόμενο, αφού η αγορά έγινε από κάποια εταιρία και όχι από την ίδια την ΒΑ, να μου πουν "δεν φταίμε που χάσατε την πτήση, πληρώνετε!" ; Σε κάθε περίπτωση θέλω να αποφύγω να ταξιδέψω με την επόμενη πτήση της ΒΑ για Αθήνα (που είναι 12:05) γιατί θα χάσω το connection τις Aegean στην Αθήνα για Αλεξανδρούπολη (φεύγει στις 17:35).

 

Βάσει των παραπάνω, τι λέτε να το ρισκάρω;

 

Όχι.

 

Ο χρόνος είναι ελάχιστος, ακόμη και η συνηθισμένη μικρή καθυστέρηση που μπορεί να υπάρξει, της τάξης των 5-10 λεπτών, εσένα μπορεί να σου κοστίσει.

 

Επιπλέον το T5 είναι πολύ μεγάλο και εάν η έξοδος είναι στην άκρη του Θεού, εάν σε καθυστερήσουν στον έλεγχο και αν και αν και αν, μπορείς πανεύκολα να χάσεις την πτήση.

 

Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα σε καμία περίπτωση. Όσες φορές ταξιδεύω με ανταποκρίσεις, αφήνω τουλάχιστον δύο ώρες απόσταση μεταξύ της άφιξης της μίας και της αναχώρησης της άλλης, γιατί πολύ απλά, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Veco. Καλύτερα να μην το ρισκάρεις. O χρόνος είναι λίγος και στο Heathrow έχει συνέχεια καθυστερήσεις. Είτε στην προσγείωση/απογείωση, είτε στον έλεγχο. Είναι τελείως μπουρδ*λοαεροδρόμιο.

 

Για να ξέρεις αν η ΒΑ θα σου αλλάξει το εισητήριο σε περίπτωση καθυστέρησης, πρέπει να επικοινωνήσεις απευθείας με τους ίδιους. Συνήθως θέτουν ένα minimum (πχ 2 ώρες - δεν ξέρω όμως πόσο ακριβώς) ανάμεσα στις 2 πτήσεις για να σου "εγγυηθούν" ότι αν γίνει η στραβή δε θα χάσεις τα λεφτά σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Veco. Καλύτερα να μην το ρισκάρεις. O χρόνος είναι λίγος και στο Heathrow έχει συνέχεια καθυστερήσεις. Είτε στην προσγείωση/απογείωση, είτε στον έλεγχο. Είναι τελείως μπουρδ*λοαεροδρόμιο.

 

Για να ξέρεις αν η ΒΑ θα σου αλλάξει το εισητήριο σε περίπτωση καθυστέρησης, πρέπει να επικοινωνήσεις απευθείας με τους ίδιους. Συνήθως θέτουν ένα minimum (πχ 2 ώρες - δεν ξέρω όμως πόσο ακριβώς) ανάμεσα στις 2 πτήσεις για να σου "εγγυηθούν" ότι αν γίνει η στραβή δε θα χάσεις τα λεφτά σου.

 

Πράγμα το οποίο εξ άλλου είναι και λογικό. Εάν δηλαδή εγώ βάλω πτήση 30 λεπτά μετά την άφιξη μου, φταίνε εκείνοι αν την χάσω;

 

Υ.Γ.

Διαφωνώ περί του T5. Εφόσον έχεις χρόνο στη διάθεση σου, πρόκειται για ένα υπέροχο terminal, με πολλά καταστήματα και πολλές επιλογές για να περάσεις το χρόνο σου (άσε που έχει και το εστιάτοριο του Gordon Ramsay που είναι όλα τα λεφτά)... :D

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ περί του T5. Εφόσον έχεις χρόνο στη διάθεση σου, πρόκειται για ένα υπέροχο terminal, με πολλά καταστήματα και πολλές επιλογές για να περάσεις το χρόνο σου (άσε που έχει και το εστιάτοριο του Gordon Ramsay που είναι όλα τα λεφτά)... :D

 

Το terminal μπορεί να είναι υπέροχο, εγώ αναφερόμουν στις γενικότερες καθυστερήσεις που είναι θέμα capacity (είτε στις απογειώσεις/προσγειώσεις, είτε στην παραλαβή των αποσκευών, που βέβαια δεν αφορά το φίλο, αλλά δεν ξέρεις κιόλας αν αυτός προλάβει κι η βαλίτσα έρθει με την αργότερα πτήση ...)

Link to comment
Share on other sites

Το terminal μπορεί να είναι υπέροχο, εγώ αναφερόμουν στις γενικότερες καθυστερήσεις που είναι θέμα capacity (είτε στις απογειώσεις/προσγειώσεις, είτε στην παραλαβή των αποσκευών, που βέβαια δεν αφορά το φίλο, αλλά δεν ξέρεις κιόλας αν αυτός προλάβει κι η βαλίτσα έρθει με την αργότερα πτήση ...)

 

Ή της επόμενης μέρας... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Οκ παιδιά, σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Βρήκα ένα καλύτερο συνδιασμό με 50 ευρώ περίπου διαφορά αλλά χωρίς τόσο άγχος και αναμονή σε αεροδρόμια για ώρες σε περίπτωση που έχανα τις ανταποκρίσεις μου: ΑΤΗ-ΜUC-PHL/PHL-MUC-ATH. Οι χρόνοι αναμονής είναι 2 ώρες τουλάχιστον και to τελικό κόστος κάτω από €900 (όπως ήταν το αρχικό budget μου). Έχω μία ακόμα ερώτηση: η AEGEAN AIRLINES ανήκει σε κάποιο alliance (ΠΧ star alliance όπως ανήκει η US Airways); Συγκεκριμένα αν στο leg PHL-MUC-ATH η πτήση MUC-ATH πραγματοποιείται από την Aegean και έχω ακόμα ένα εισιτήριο ATH-AXD, επίσης από την Aegean, υπάρχει πιθανότητα να μπορέσω να παραδώσω την αποσκευή στην US AIRWAYS στην PHL, να δείξω τα δύο εισιτήρια (το ενιαίο ΑΤΗ-ΜUC-PHL/PHL-MUC-ATH και το ξεχωριστό ΑΤΗ-AXD) και να παραλάβω την αποσκευή μου στην Αλεξανδρούπολη; Αν σε καμία περίπτωση δεν γίνεται ποιό είναι το πιο πιθανό σενάριο παραλαβής: στο MUC ή στην ATH;
Link to comment
Share on other sites

Πιθανότερο το σενάριο να παραλάβεις την αποσκευή στο Μόναχο και μετά ξανά στην Αλεξανδρούπολη...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Το terminal μπορεί να είναι υπέροχο, εγώ αναφερόμουν στις γενικότερες καθυστερήσεις που είναι θέμα capacity (είτε στις απογειώσεις/προσγειώσεις, είτε στην παραλαβή των αποσκευών, που βέβαια δεν αφορά το φίλο, αλλά δεν ξέρεις κιόλας αν αυτός προλάβει κι η βαλίτσα έρθει με την αργότερα πτήση ...)

 

 

Κοίτα, τη συγκεκριμένη περίοδο τα περισσότερα προβλήματα παρουσιάζονται λόγω καιρού. Σίγουρα υπάρχουν γενικές καθυστερήσεις αλλά οι πλέιστες πτήσεις φτάνουν το πολύ με μισή ώρα καθυστέρηση. Συνήθως για μεγάλες πτήσεις αυτό που κάνουν, βάζουν ένα arrival time πιο μετά απ'την κανονική ώρα. Για παράδειγμα οι πτήσεις για Κύπρο λένε ότι διαρκούν 4 ώρες και 40 λεπτά αλλά όσες φορές πέταξα, σπάνια κάναμε παραπάνω από 4 ώρες και 20 λεπτά. Εξαρτάται φυσικά και από την αεροπορική κίνηση της ημέρας.

 

Σε γενικές γραμμές όμως συμφωνώ μαζί σας, δεν θα τον συμβούλευα να έκλεινε τη συγκεκριμένη πτήση.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τη συγκεκριμένη περίοδο τα περισσότερα προβλήματα παρουσιάζονται λόγω καιρού. Σίγουρα υπάρχουν γενικές καθυστερήσεις αλλά οι πλέιστες πτήσεις φτάνουν το πολύ με μισή ώρα καθυστέρηση. Συνήθως για μεγάλες πτήσεις αυτό που κάνουν, βάζουν ένα arrival time πιο μετά απ'την κανονική ώρα. Για παράδειγμα οι πτήσεις για Κύπρο λένε ότι διαρκούν 4 ώρες και 40 λεπτά αλλά όσες φορές πέταξα, σπάνια κάναμε παραπάνω από 4 ώρες και 20 λεπτά. Εξαρτάται φυσικά και από την αεροπορική κίνηση της ημέρας.

 

Σε γενικές γραμμές όμως συμφωνώ μαζί σας, δεν θα τον συμβούλευα να έκλεινε τη συγκεκριμένη πτήση.

 

Αυτό το κάνουν γενικά, εδώ για Λάρνακα - Αθήνα λένε μία ώρα και 45 λεπτά... :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...