Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Νομιζω πως πρεπει να το δηλωσεις σε καποιο αστυνομικο τμημα οτι το εχασες για να εισαι καλυμμενος...
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχασα το διαβατήριο μου σε προσφατο ταξίδι, μπορεί αυτός που το βρήκε να το χρεισημοποιήσει και να ταξιδεύει με το ονομά μου?

Φυσικά, πρέπει να δηλωθεί στην αστυνομία η απώλεια για να ακυρωθεί ο συγκεκριμένος αριθμός.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που σου είπε η angelina ισχύει στο ακέραιο και από πρώτο χέρι. Όχι φήμες. Και όβερ 10ετίας να είναι η ελληνική ταυτότητα, πάλι δε πειράζει. Πάντως δεν σου κάνουν ΚΑΝ έλεγχο για πτήση προς Γερμανία. Εκτός αν είναι μέσω Ελβετίας το ταξίδι σου οπότε θα χρειαστείς απλά να επιδείξεις την ελληνική ταυτότητά σου. 1000% αυτό και απορώ πώς δεν σου το λένε από την Lufthansa αυτό...

 

Και ομως απο Lufthansa μαλλον δεν ξερουν τι τους γινεται σημερα το απογευμα ξαναπηρα τηλ στα κεντρικα στην Αθηνα, και σημερα μου ειπαν οτι μπορω να πεταξω κανονικα, χτες δεν ξεραν:( .

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο κανουν για να βγαλουνε διαβατηριο??

Γιατι προκειται να ταξιδεψω σε χωρα εκτος ΕΕ τον Δεκεμβριο και δεν εχω διαβατηριο.

Ξερετε ποσο καιρο κανει για να βγει?

Μπορω να παω απο Σεπτεμβριο για να βγαλω?

Noone ??:confused:

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το διαβατήριο κάνει μόλις μια βδομάδα για να εκδοθεί.

Ρώτα σε ΚΕΠ για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται και σε ποιό αστυνομικό τμήμα που εκδίδει διαβατήρια ανήκει η περιοχή σου. Μάλλον πάρε καλύτερα το αστυνομικό τμήμα για τα δικαιολογητικά να τελειώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα εστειλαν τα χαρτια μου Τριτη και το παρελαβα Δευτερα το διαβατηριο...

Αλλα μεχρι να στειλουν τα χαρτια μου αγανακτησα... Μεγαλη προσοχη στις φωτογραφιες...

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμενα εστειλαν τα χαρτια μου Τριτη και το παρελαβα Δευτερα το διαβατηριο...

Αλλα μεχρι να στειλουν τα χαρτια μου αγανακτησα... Μεγαλη προσοχη στις φωτογραφιες...

Τι το ιδιαιτερο πρεπει να προσεχουμε στις φωτογραφιες???

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Θελουνε συγκεκριμενες φωτογραφιες...

Αρχικα η αποστασεις απο τα αυτια το μετωπο το σαγονι εως το πλαισιο της φωτογραφιας να ειναι συγκεκριμενες και επειτα επειδη τις κανουν ελεγχο στην οταν την επεξεργαζονται ψηφιακα θα πρεπει να μην αλλοιωνετε...

Εμενα προσωπικα 1 φορα μου την απερριψαν... γιατι δεν φαινοντουσαν τα αυτια μου... Ελεος!!!!Λετε να μην εχω αυτια???

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε σωστά τους υπολογισμούς των ημερών, να αναφέρω και να τονίσω ότι το Σαββάτο θεωρείται εργάσιμη ημέρα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

οι φωτό πρέπει να φαίνονται αυτιά , να μην υπάρχει σκιά στο πρόσωπο , διαστάσεις 4χ6 , όχι φόντος από πίσω πλην λευκού! αα και όχι κοσμήματα!

 

εγώ έβγαλα χωρίς γυαλιά , γιατί σκίαζαν τα όμορφα ματάκια μου :p

πήγα σε άλλη περιοχή από αυτήν της κατοικίας μου για να βγάλω φωτογραφία , καθότι εδώ δεν βγάζει κανείς :ninja: ( πήγα εκεί όπου είχε πάει και γνωστή και τις είχαν δεχτεί )

 

είχε πλάκα στο φωτογραφείο ..με βγάζει κανονικά όπως ήμουν...μετά άρχισε..."μμμ έχουμε πρόβλημα..":confused: ..." τα γυαλιά σου κάνουν σκιάαα " ( άντε βγάλε γυαλιά...) μετά ξανάβγαλε .."μμμ δεν φαίνονται τα αυτιά σου ":blink: ( είχα κάτω τα μαλλιά ..'αντε μάζευε τα μαλλιά ).και το θεϊκο όλων.."εγώ δεν έχω πρόβλημα να σε βγάλω με γυαλιά κτλ , αλλά δεν θα στις δεχτούν" ( τότε γιατί μου το λες;;;;; βγάλε αυτήν που πρέπειιι να τελειώνουμεεε :wacko: )

και δεν την πήρα αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνουμε σωστά τους υπολογισμούς των ημερών, να αναφέρω και να τονίσω ότι το Σαββάτο θεωρείται εργάσιμη ημέρα.

 

Αυτο ειναι επισημο???

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι επισημο???

 

Επισημότατο. Είχα πάει για διαβατήριο Τετάρτη, έφευγα Τρίτη και μου λέει Τρίτη πρωί έλα να το παραλάβεις, μετράει και το Σαββάτο ως εργάσιμη μέρα. Μάλλον είναι επειδή το Σαββάτο μπορούν να πάνε για κατάθεση δικαιολογητικών οι μαθητές ή κάτι τέτοιο...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eίχα ακούσει ότι το δεύτερο εξάμηνο θα έβγαινε η νέα φουρνιά διαβατηρίων, με το chip, το οποίο θα περιείχε τα βιομετρικά μας στοιχεία.

 

Να φανταστώ ότι δεν ισχύει, ε;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Eίχα ακούσει ότι το δεύτερο εξάμηνο θα έβγαινε η νέα φουρνιά διαβατηρίων, με το chip, το οποίο θα περιείχε τα βιομετρικά μας στοιχεία.

 

Να φανταστώ ότι δεν ισχύει, ε;

Καλά φαντάζεσαι. Έβγαλα πριν λίγες ημέρες και δεν ήταν από τη νέα φουρνιά!

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα δεν είναι; Φαντάσου όσοι έβγαλαν διαβατήριο μέσα στο τελευταίο εξάμηνο να τους έλεγαν "ξαναπεράστε τα ίδια και περισσότερα για νέα διαβατήρια..."

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

εκανα αιτηση σημερα για διαβατηριο..

 

1. τα παραβολα αυξηθηκαν ...στα 54 € ...

2. στο φωτογραφειο επεσε πολυ photoshop μετα την φωτογραφηση...στις σκιες του προσωπου κυριως,

3. πολυ εξυπηρετικοι οι κυριοι της αστυνομιας...και γρηγοροι(σε 20 λεπτα ειχα ξεμπερδεψει...!)

4. μου ειπε οτι απο Σεπτεμβρη ερχονται τα νεα διαβατηρια με chip!!

IPHONE 4 The Ultimate
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια, σημερα πηγα και εβγαλα νεο διαβατηριο. την αιτηση εκανα. εχω καστανο χρωμα ματια, ομως σε ολες τις φωτογραφιες (ταυτοτητα (και ας ειναι ασπρομαυρη), κτλ φοραω φακους επαφης πρασινους. στις φωτογραφιες στο διαβατηριο ειμαι με πρασινους φακους και οταν με ρωτησαν (για να γραψουν στην αιτηση) τι χρωμα ματια εχω, ειπα πρασινα. λετε να υπαρξει προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

παιδια, σημερα πηγα και εβγαλα νεο διαβατηριο. την αιτηση εκανα. εχω καστανο χρωμα ματια, ομως σε ολες τις φωτογραφιες (ταυτοτητα (και ας ειναι ασπρομαυρη), κτλ φοραω φακους επαφης πρασινους. στις φωτογραφιες στο διαβατηριο ειμαι με πρασινους φακους και οταν με ρωτησαν (για να γραψουν στην αιτηση) τι χρωμα ματια εχω, ειπα πρασινα. λετε να υπαρξει προβλημα?

 

esi ti les? edo ego pou exo aplous fakous kai mou eipan oti an pao na taksidepso xoris autous alla me ta gialia mporei na exo provlima (afou sto diavatirio eimai me fakous), ti glitono omos isos eipan epeidi etsi ki allios einai galana ta matia mou. esi pou allazeis to xroma les na eisai ok? lathos sou pou to ekanes..kai diloses kai prasina, parapoiisi einai auti kai pseudi stoixeia. euxomai na mi xreiastei na taksidepseis xoris fakous giati vlepo na exeis provlimata etsi opos exoun ginei ta metra pia. kala..ti tha pathaines an evazes to kanoniko sou xroma? toso provlima exeis pia me to xroma ton mation sou, oste na ta diloseis allios gia to diavatirio? :wacko:

 

oso gia ta chipakia... de nomizo na ksanaplirosoume emeis pou vgalame prosfata, emena apla mou eixan pei oti tha me kalousan na to prosthesoun sto diavatirio mou otan tha evgainan ta chipakia. siga min ksanaskaso ena skasmo lefta gia na ksanavgalo diavatirio! kai de ftanei i osi talaiporia traviksa to genari, ontas apo tous protous (kai peiramatozoa) pou pigan na vgaloun? :mad:

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

λεω αυριο μεθαυριο να παω να βγαλω φωτογραφιες για διαβατηριο..μετα απο ποσο καιρο θα το χω στα χερια μου?:)

Ενδιαφερομαι να βγαλω και εγω διαβατηριο μεσα στην εβδομαδα.

Τι πρεπει να προσεχω στις φωτογραφιες?

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

esi ti les? edo ego pou exo aplous fakous kai mou eipan oti an pao na taksidepso xoris autous alla me ta gialia mporei na exo provlima (afou sto diavatirio eimai me fakous), ti glitono omos isos eipan epeidi etsi ki allios einai galana ta matia mou. esi pou allazeis to xroma les na eisai ok? lathos sou pou to ekanes..kai diloses kai prasina, parapoiisi einai auti kai pseudi stoixeia. euxomai na mi xreiastei na taksidepseis xoris fakous giati vlepo na exeis provlimata etsi opos exoun ginei ta metra pia. kala..ti tha pathaines an evazes to kanoniko sou xroma? toso provlima exeis pia me to xroma ton mation sou, oste na ta diloseis allios gia to diavatirio? :wacko:

 

oso gia ta chipakia... de nomizo na ksanaplirosoume emeis pou vgalame prosfata, emena apla mou eixan pei oti tha me kalousan na to prosthesoun sto diavatirio mou otan tha evgainan ta chipakia. siga min ksanaskaso ena skasmo lefta gia na ksanavgalo diavatirio! kai de ftanei i osi talaiporia traviksa to genari, ontas apo tous protous (kai peiramatozoa) pou pigan na vgaloun? :mad:

λες να μου κανουν ελεγχο για να δουν αν οντως φοραω φακους επαφης?

θα ελεγα καστανα, αλλα θα μου ελεγε αντε πηγαινε να βγαλεις αλλες φωτος και το διαβατηριο το θελω σε 1 βδομαδα. καλα που μου ειπαν το σαββατο να παω να το παρω δηλαδη. τι λες? δεν πιστευω πια να μου πουν βγαλε τους φακους σου, και να βγαλουν και χρωματολογιο να το διαπιστωσουν. lol

Link to comment
Share on other sites

Πες τους οτι πρασινισαν :rolleyes:

Επειδη το θεμα ειναι σοβαρο, καλυτερα να παρεις τηλεφωνο να ρωτησεις σε καποιο ΚΕΠ ή κατι τετοιο

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...