Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με ληγμενο εδω και ενα χρονο διαβατηριο, μπορω να παω ελβετια? δεν θελω να δειξω ταυτοτητα, καθως ειναι στρατιωτικη και δεν θελω να παρω αδεια εξωτερικου?

Με ληγμένο διαβατήριο ρισκάρεις... Κατά τη γνώμη μου όχι δε μπορείς. Αν ήταν χώρα ΕΕ απλά, θα σού'λεγα πάνε και χωρίς ταυτότητα. Αλλά ρώτησε καλύτερα την αεροπορική σου εταιρεία στο αεροδρόμιο. Ίσως ισχύει κάτι ευνοϊκό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πηρα τηλεφωνο πριν λιγο και επιτελους ηρθε το διαβατηριακι μου θα παω να το παρω το απογευμα!!!!!Επιτελους....
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είδα ένα link που δώσατε με τις

χώρες που μπορείς να ταξιδέψεις με την ταυτότητά σου

αλλά πουθενά σε αυτές δεν υπάρχει η Τσεχία.

 

Έχει πάει κανείς τώρα πρόσφατα στην Τσεχία να μου πει

αν του ζήτησαν ταυτότητα ή διαβατήριο;

 

Ευχαριστώ πολύ,

Μάνος!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτο http://europa.eu.int/abc/travel/doc/index_el.htm

 

Οι 10 χώρες που προσχώρησαν στην ΕΕ το 2004 δεν συμμετέχουν ακόμη πλήρως στις ρυθμίσεις Σένγκεν. Θα χρειαστείτε συνεπώς έγκυρο διαβατήριο για να ταξιδέψετε σε αυτές τις χώρες, καθώς επίσης στην Ιρλανδία και το Ηνωμένο Βασίλειο.

 

Όταν διέρχεστε τα εξωτερικά σύνορα της ΕΕ, χρειάζεστε έγκυρο διαβατήριο ή ταυτότητα. Μπορεί, φυσικά, να χρειασθείτε το διαβατήριό σας κατά την έξοδό σας από την ΕΕ για να εισέλθετε στην χώρα προορισμού σας.

 

Δεν χρειαζεσαι διαβατηριο και αρκει η ταυτοτητα. Αυτο ισχυει για ολες τις χωρες. Αν εχεις ακομα αμφιβολιες καλεσε τις Τσεχικες αερογραμμες να σε ενημερωσουν.

Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα - Κύπρο όχι δεν θέλεις διαβατήριο.

 

@Nrg Αυτό το είδα και εγώ, ρώτησα να υπάρχει

κάποιος που να έχει ταξιδέψει τώρα πρόσφατα και να

ξέρει, πάντως στο προξενίο μας είπαν ότι πας και χωρίς

διαβατήριο.

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

@Nrg Αυτό το είδα και εγώ, ρώτησα να υπάρχει

κάποιος που να έχει ταξιδέψει τώρα πρόσφατα και να

ξέρει, πάντως στο προξενίο μας είπαν ότι πας και χωρίς

διαβατήριο.

Oι καταλληλότεροι να σου απαντήσουν είναι το προξενείο και η αεροπορική εταιρεία. Να πάρεις την επιβεβαίωση του 100% δηλαδή, γιατί το ότι δεν το χρειάζεσαι πιστεύω είναι δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα τις Τσέχικες αερογραμμές και με διαβεβαίωσαν

ότι με περσινή ταυτότητα μπορώ να ταξιδέψω χωρίς κανένα

πρόβλημα.

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Tricky ερώτηση...

Από Κύπρο, με Emirates, για Μάλτα, μπορώ να ταξιδέψω με brand-new (ούτε καν εβδομάδας), ταυτότητα; Για πείτε...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα ακόμα πρόβλημα είχαν να αντιμετωπίσουν οι Αρχές που εκδίδουν τα νέου τύπου διαβατήρια, καθώς το ειδικό μηχάνημα που περνά το ειδικό μικροτσίπ στα ταξιδιωτικά έγγραφα είναι εκτός προδιοαγραφών. Το μικροτσίπ θα τοποθετείται υποχρεωτικά από το Σεπτέμβριο με επιπλέον κόστος 12 ευρώ για τους πολίτες. Σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλείται το Έθνος της Παρασκευής, το μηχάνημα το προμηθεύθηκε το υπουργείο Δημόσιας Τάξης τον Οκτώβριο του 2004, αντί 9 εκατ. ευρώ.

Ωστόσο, δεν έχει τη δυνατότητα να τοποθετεί στα διαβατήρια το ειδικό μικροτσίπ, ούτε και τα βιομετρικά χαρακτηριστικά που θα τοποθετηθούν σε περίπτωση που εκδοθεί η σχετική Οδηγία από την Κομισιόν.

Σύμφωνα με την ίδια εφημερίδα, η κατασκευάστρια εταιρεία συμφώνησε να αντικαταστήσει το μηχάνημα χωρίς χρέωση, αρκεί να προχωρήσει η σύμβαση για τον τεχνολογικό εξοπλισμό που απαιτείται για την έκδοση των διαβατηρίων.

Η σύμβαση θα υπογραφεί εντός της επόμενης εβδομάδας, καθώς δεν υπάρχουν περιθώρια καθυστερήσεων.

news.in.gr

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα πρόβλημα είχαν να αντιμετωπίσουν οι Αρχές που εκδίδουν τα νέου τύπου διαβατήρια, καθώς το ειδικό μηχάνημα που περνά το ειδικό μικροτσίπ στα ταξιδιωτικά έγγραφα είναι εκτός προδιοαγραφών. Το μικροτσίπ θα τοποθετείται υποχρεωτικά από το Σεπτέμβριο με επιπλέον κόστος 12 ευρώ για τους πολίτες. Σύμφωνα με πληροφορίες που επικαλείται το Έθνος της Παρασκευής, το μηχάνημα το προμηθεύθηκε το υπουργείο Δημόσιας Τάξης τον Οκτώβριο του 2004, αντί 9 εκατ. ευρώ.

Ωστόσο, δεν έχει τη δυνατότητα να τοποθετεί στα διαβατήρια το ειδικό μικροτσίπ, ούτε και τα βιομετρικά χαρακτηριστικά που θα τοποθετηθούν σε περίπτωση που εκδοθεί η σχετική Οδηγία από την Κομισιόν.

Σύμφωνα με την ίδια εφημερίδα, η κατασκευάστρια εταιρεία συμφώνησε να αντικαταστήσει το μηχάνημα χωρίς χρέωση, αρκεί να προχωρήσει η σύμβαση για τον τεχνολογικό εξοπλισμό που απαιτείται για την έκδοση των διαβατηρίων.

Η σύμβαση θα υπογραφεί εντός της επόμενης εβδομάδας, καθώς δεν υπάρχουν περιθώρια καθυστερήσεων.

news.in.gr

 

Kαι η οποία σύμβαση,σύμφωνα πάντα με το δημοσίευμα της εφημερίδας ανέρχεται στα 80 εκατομμύρια ευρω. :shifty:

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Kαι η οποία σύμβαση,σύμφωνα πάντα με το δημοσίευμα της εφημερίδας ανέρχεται στα 80 εκατομμύρια ευρω. :shifty:

 

το να υπογράφεις πρώτη πανάκριβη σύμβαση και να παίρνεις σκάρτο πράγμα = 9 εκατομμύρια ευρώ

 

το να σε (υπερ)καπελώνουν εκβιάζοντάς σε για κάνουν τα αυτονόητα = PRICELESS:lol:

μην το ψάχνεις, εσύ το 'χεις
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Tελικα τι εχει γινει με τα διαβατηρια ισχυει οτι απο 1 Ιουνιου θα παιρνουμε καινουρια? ρωταω γιατι θα παω επαγγελματικο ταξιδι στη Γερμανια τον Ιουληκαι ρε παιδια στην αστυνομια (αλλα και στη Lufthansa) δεν ξερουν τιποτα ουτε καν εαν μπορω να πεταξω με τη ταυτοτητα μου, μονο, εφοσον η Γερμανια ειναι χωρα υπο συνθηκη Σεγκεν, εαν ξερει καποιος και μπορει να με βοηθησει (μη παω και σκασω 60ε και μετα μου πουν ξαναελα για να περασεις το chip). Ευχαριστω.:)

Proud Owner of:PS1,GB,NES,GbASP,Sega Saturn,Sega DC,PS2,Xbox,Wii,XBOX360(phat),PSP(J)v1.50,(2x)PSP(E),PS3, PSP-Go,(2X)ΧΒΟΧ360SLIM,PS Vita,PS4 Batman Collectors Edition,Wii U,X-ONE,N3DS,X-ONE S,mini NES,Switch,mini PS1,Switch PIKACHU Edition,PS4 Days of Play,XBOX ONE Gears of War 4 Limited Edition 2TB,Xbox One X Cyberpunk 2077 Limited Edition 1TB,XBOX Series S, Series X

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ταξιδεψεις με την ταυτοτητα σου αρκει να μην εχουν περασει 10 χρονια απο την εκδοση της... Τα ιδια ειχα και εγω το Μαρτιο οταν ταξιδεψα στην Ολλανδια αλλα δεν ειναι απαραιτητο το διαβατηριο αλλα δεν το ηξερα και ειχα τραβηξει ηδη ταλαιπωρια για την εκδοση διαβατηριου...
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο κανουν για να βγαλουνε διαβατηριο??

Γιατι προκειται να ταξιδεψω σε χωρα εκτος ΕΕ τον Δεκεμβριο και δεν εχω διαβατηριο.

Ξερετε ποσο καιρο κανει για να βγει?

Μπορω να παω απο Σεπτεμβριο για να βγαλω?

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Tελικα τι εχει γινει με τα διαβατηρια ισχυει οτι απο 1 Ιουνιου θα παιρνουμε καινουρια? ρωταω γιατι θα παω επαγγελματικο ταξιδι στη Γερμανια τον Ιουληκαι ρε παιδια στην αστυνομια (αλλα και στη Lufthansa) δεν ξερουν τιποτα ουτε καν εαν μπορω να πεταξω με τη ταυτοτητα μου, μονο, εφοσον η Γερμανια ειναι χωρα υπο συνθηκη Σεγκεν, εαν ξερει καποιος και μπορει να με βοηθησει (μη παω και σκασω 60ε και μετα μου πουν ξαναελα για να περασεις το chip). Ευχαριστω.:)

Aυτό που σου είπε η angelina ισχύει στο ακέραιο και από πρώτο χέρι. Όχι φήμες. Και όβερ 10ετίας να είναι η ελληνική ταυτότητα, πάλι δε πειράζει. Πάντως δεν σου κάνουν ΚΑΝ έλεγχο για πτήση προς Γερμανία. Εκτός αν είναι μέσω Ελβετίας το ταξίδι σου οπότε θα χρειαστείς απλά να επιδείξεις την ελληνική ταυτότητά σου. 1000% αυτό και απορώ πώς δεν σου το λένε από την Lufthansa αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δεν σου κάνουν ΚΑΝ έλεγχο για πτήση προς Γερμανία.

 

Καλά είναι δυνατόν; Αφού και μέσα στην Ελλάδα σου κάνουν έλεγχο...:confused:

(1000 συγγνώμη για το off-topic)

Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι δυνατόν; Αφού και μέσα στην Ελλάδα σου κάνουν έλεγχο...:confused:

(1000 συγγνώμη για το off-topic)

Πού σου κάνουν έλεγχο εντός Ελλάδας; :blink: Μόνο αν σε περάσουν για αλλοδαπό σε κάνουν έλεγχο οι συνοριοφύλακες.

Link to comment
Share on other sites

Πέταξα Αθήνα-Ηράκλειο και πίσω το Πάσχα. Ζήτησαν ταυτότητα της μάνας μου, ενώ η υπάλληλος στο Ηράκλειο ζήτησε και δικιά μου και με στραβοκοίταξε πολύ που δεν είχα.:X :worry:
Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Πέταξα Αθήνα-Ηράκλειο και πίσω το Πάσχα. Ζήτησαν ταυτότητα της μάνας μου, ενώ η υπάλληλος στο Ηράκλειο ζήτησε και δικιά μου και με στραβοκοίταξε πολύ που δεν είχα.:X :worry:

Εσένα για άλλο λόγο φίλε σου ζήτησαν ταυτότητα... :O Eπειδή είσαι ανήλικος και πρέπει να συνοδεύεσαι αν είσαι κάτω από 12 ετών. Προφανώς θέλησαν να διαπιστώσουν αν είσαι πάνω από 12 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Μα συνοδευόμουνα! Μαζί με τη μάνα μου πέταξα... Και εξάλλου γιατί ζήτησαν τη δικιά της;
Σήμα στην Κυψέλη κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Μα πολύ απλά για να επιβεβαιώσουν ότι ήταν η μητέρα σου.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχασα το διαβατήριο μου σε προσφατο ταξίδι, μπορεί αυτός που το βρήκε να το χρεισημοποιήσει και να ταξιδεύει με το ονομά μου?
Link to comment
Share on other sites

re paidia exo akoma to palio diavatirio pou ligei to 2009. Isxyei, i 8a mou kanoun kamia manoura ama to xrisimopoiw ws tote?

 

16 Μέχρι πότε ισχύει το παλιό μου διαβατήριο;

 

 

 

Τα παλιού τύπου διαβατήρια, που έχουν εκδοθεί από τις Νομαρχίες θα ισχύουν έως και την 31-12-06 (εκτός αν έχουν λήξει νωρίτερα).

Από 01-01-07 θα ισχύουν μόνον τα διαβατήρια που θα έχουν εκδοθεί από την Διεύθυνση Διαβατηρίων της Ελληνικής Αστυνομίας.

 

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=13281

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...