Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις επικοινώνησα με το αεροδρόμιο και μίλησα με μια εξυπηρετική υπάλληλο της Swiss Air. Ούτε για Ελβετία χρειάζεται διαβατήριο ούτε καν το ληγμένο. Μόνο η αστυνομική ταυτότητα και ας είναι μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες. Αρκεί μόνο να μην είναι φθαρμένη και σκισμένη. Ισχύουν τα ίδια που ισχύουν και για τις χώρες μέλη της ΕΕ. :!:

 

Φίλε bel για Ιταλία δεν έχεις κανένα πρόβλημα απολύτως. Απλά αν έχει παρέλθει 10ετία μπορείς να εκδώσεις νέα ταυτότητα αυθημερόν ως αντικατάσταση της παλαιάς. Όχι δηλαδή ότι η ταυτότητα ισχύει για 10χρόνια μόνο. :blink: Αν δεν είναι φθαρμένη και σκισμένη ταξίδεψε μόνο με την ταυτότητά σου. Ειδάλλως βγάλε νέα. ;)

 

Αν θέλεις να βεβαιωθείς και ο ίδιος τηλεφώνησε στην αεροπορική σου εταιρεία. Καλά μας ταξίδια. :D

 

Εντάξει η ταυτότητα έχει μια σχετική φθορά αλλά βλέπεται.:) Η φωτογραφία δεν έχει σχέση με το σήμερα μιας και την εχω απο τότε που πήγαινα γ'γυμνασίου.:p

Θα μιλήσω καλού κακού και με την εταιρία να είμαι καλυμένος και απο εκεί.

Φίλε minovg thanks για την απάντηση,αντε και με το καλό να γυρίσουμε.:D

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φιλε bel,

 

ειδικα για την Ιταλια θα σου προτεινα να βγαλεις μια καινουρια ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες,μιας & οι γειτονες ειναι κολλημενοι με τα ελληνικα που δεν καταλαβαινουν & πιθανον θα σου δημιουργησουν προβλημα.Εξαλλου δεν ειναι τιποτα,μεσα σε μιση ωρα θα στη βγαλουν απ'το Αστυνομικο Τμημα.;)

 

powerz,απαραδεκτα οσα εγραψες.:mad:

 

Οπως και η υπογραφη σου...ανατριχιασα πρωινιατικα μ'αυτο το φαντασμα που ειδα...:lol: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε bel,

 

ειδικα για την Ιταλια θα σου προτεινα να βγαλεις μια καινουρια ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες,μιας & οι γειτονες ειναι κολλημενοι με τα ελληνικα που δεν καταλαβαινουν & πιθανον θα σου δημιουργησουν προβλημα.Εξαλλου δεν ειναι τιποτα,μεσα σε μιση ωρα θα στη βγαλουν απ'το Αστυνομικο Τμημα.;)

 

powerz,απαραδεκτα οσα εγραψες.:mad:

 

Οπως και η υπογραφη σου...ανατριχιασα πρωινιατικα μ'αυτο το φαντασμα που ειδα...:lol: :rolleyes:

Και δεν μιλάνε και γρι Αγγλικα οπότε αντε να συννενοηθείς.:p

Τhanks Dimitris79,μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνω τελικά.Έτσι κι αλλιώς τέλος της ερχόμενης εβδομάδας το προγραμματίζω οπότε πιστεύω να προλαβαίνω.:)

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Aν γίνει έκδοση νέας αστυνομικής ταυτότητας τι γίνεται με τις υπηρεσίες όπου έχεις δώσει παλιό αριθμό; :confused: Πρέπει να τους ενημερώσεις όλους (ΟΤΕ, ΔΕΗ, Κινητή, εφορία κλπ) ότι άλλαξες ταυτότητα; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Aν γίνει έκδοση νέας αστυνομικής ταυτότητας τι γίνεται με τις υπηρεσίες όπου έχεις δώσει παλιό αριθμό; :confused: Πρέπει να τους ενημερώσεις όλους (ΟΤΕ, ΔΕΗ, Κινητή, εφορία κλπ) ότι άλλαξες ταυτότητα; :worry:

Δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητο να τους ενημερώσεις.Άλλωστε και στην αστυνομία που θα πας για την ταυτότητα θα σου πού τι χρειάζεται να κάνεις και το πολύ πολύ να σου δώσουν κάποιο χαρτί που θα λέει οτι έγινε αντικατάσταση της παλιάς ταυτότητας με νεα.

Ο πατέρας μου πάντως που την έχει χάσει 2-3 φορές ως τώρα δεν χρειαστηκε να κάτι κάτι τέτοιο.

Μόνο σε σχέση με την εφορία θα σου πρότεινα ίσως να το κάνεις γιατί εφορία είναι αυτή δεν ξέρεις τι γίνεται.;)

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Το τι εχω τραβηξει τις τελευταιες μερες για να βγαλω διαβατηριο δεν περιγραφεται!Λοιπον βγαινω φωτογραφιες το Σαββατο,βγαζω φωτοτυπια την ταυτοτητα,αγοραζω τα παραβολα 51euro και παω στο τμημα που εξυπηρετει την περιοχη μου!Ετοιμαζω την αιτηση συμπληρωνω τα χαρτια βλεπουν τις φωτογραφιες μα κοπελια μου λενε αυτες οι φωτογραφιες ειναι μακρινες και δεν φαινονται τα αφτια σου δεν εχεις αυτια?Παω ξαναβγαινω φωτογραφιες και ξαναπαω αυτη τη φορα τις δεχονται,ελα που εχω κανει μεταδημοτευση πριν δυο χρονια και εχει αλλαξει ο αριθμος δημοτολογιου που αναγραφεται στην ταυτοτητα,παω στο χωριο μου παιρνω πιστοποιητικο γεννησεως και ξαναπαω κανω τον σταυρο μου και τα παραδιδω,θα περιμενω ως το Σαββατο να δω αν και απο την Αθηνα εγκριθουν οι φωτογραφιες για να το παραλαβω!

Εγω πεταω την Τεταρτη για Αμστερνταμ οριακα αν δεν εγκριθει θα παω να βγαλω καινουρια ταυτοτητα για να ταξιδεψω με αυτην!!!!

Σκετη ταλαιπωρια παιδια....

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει νεα ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες δεν χρειαζεται διαβατηριο.

 

Αν δεν εχεις νεα ταυτοτητα και το παλιο διαβατηριο εχει ληξει τοτε πρεπει να βγαλεις νεο, στο οποιο εχει γινει πανικος με τις φωτογραφιες που βγαζουν τα μαγαζια

Link to comment
Share on other sites

Το τι εχω τραβηξει τις τελευταιες μερες για να βγαλω διαβατηριο δεν περιγραφεται!Λοιπον βγαινω φωτογραφιες το Σαββατο,βγαζω φωτοτυπια την ταυτοτητα,αγοραζω τα παραβολα 51euro και παω στο τμημα που εξυπηρετει την περιοχη μου!Ετοιμαζω την αιτηση συμπληρωνω τα χαρτια βλεπουν τις φωτογραφιες μα κοπελια μου λενε αυτες οι φωτογραφιες ειναι μακρινες και δεν φαινονται τα αφτια σου δεν εχεις αυτια?Παω ξαναβγαινω φωτογραφιες και ξαναπαω αυτη τη φορα τις δεχονται,ελα που εχω κανει μεταδημοτευση πριν δυο χρονια και εχει αλλαξει ο αριθμος δημοτολογιου που αναγραφεται στην ταυτοτητα,παω στο χωριο μου παιρνω πιστοποιητικο γεννησεως και ξαναπαω κανω τον σταυρο μου και τα παραδιδω,θα περιμενω ως το Σαββατο να δω αν και απο την Αθηνα εγκριθουν οι φωτογραφιες για να το παραλαβω!

Εγω πεταω την Τεταρτη για Αμστερνταμ οριακα αν δεν εγκριθει θα παω να βγαλω καινουρια ταυτοτητα για να ταξιδεψω με αυτην!!!!

Σκετη ταλαιπωρια παιδια....

Καλά τι λέμε τόσες σελίδες όμως; :wacko: Δεν χρειάζεται για Άμστερνταμ διαβατήριο. ΕΕ είναι. Άδικος κόπος, χαμένα χρήματα...

 

Υ.Γ. Η περιγραφή σου μου θυμίζει Ψάλτη σε γραφειοκρατικές δουλειές. :lol: Κορυφαία. :up:

Οποιος εχει νεα ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες δεν χρειαζεται διαβατηριο.

 

Αν δεν εχεις νεα ταυτοτητα και το παλιο διαβατηριο εχει ληξει τοτε πρεπει να βγαλεις νεο, στο οποιο εχει γινει πανικος με τις φωτογραφιες που βγαζουν τα μαγαζια

http://www.emperor.gr/forums/images/smiles/whatever.gif

Μη λέμε ό,τι νά'ναι ρε παιδιά... Παραθέσαμε επίσημα έγγραφα από το σάιτ της ΕΕ, πήραμε τις αεροπορικές εταιρείες, προξενεία, τους πάντες. Για ΕΕ+τις χώρες που ανήκουν στη συνθήκη Σένγκεν ΔΕΝ χρειάζεται διαβατήριο. Και η παλιά ελληνική ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες είναι υπεραρκετή. Διαβατήριο χρειάζεται μόνο για ΗΠΑ, Σερβίες, Ρωσίες κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Το τι εχω τραβηξει τις τελευταιες μερες για να βγαλω διαβατηριο δεν περιγραφεται!Λοιπον βγαινω φωτογραφιες το Σαββατο,βγαζω φωτοτυπια την ταυτοτητα,αγοραζω τα παραβολα 51euro και παω στο τμημα που εξυπηρετει την περιοχη μου!Ετοιμαζω την αιτηση συμπληρωνω τα χαρτια βλεπουν τις φωτογραφιες μα κοπελια μου λενε αυτες οι φωτογραφιες ειναι μακρινες και δεν φαινονται τα αφτια σου δεν εχεις αυτια?Παω ξαναβγαινω φωτογραφιες και ξαναπαω αυτη τη φορα τις δεχονται,ελα που εχω κανει μεταδημοτευση πριν δυο χρονια και εχει αλλαξει ο αριθμος δημοτολογιου που αναγραφεται στην ταυτοτητα,παω στο χωριο μου παιρνω πιστοποιητικο γεννησεως και ξαναπαω κανω τον σταυρο μου και τα παραδιδω,θα περιμενω ως το Σαββατο να δω αν και απο την Αθηνα εγκριθουν οι φωτογραφιες για να το παραλαβω!

Εγω πεταω την Τεταρτη για Αμστερνταμ οριακα αν δεν εγκριθει θα παω να βγαλω καινουρια ταυτοτητα για να ταξιδεψω με αυτην!!!!

Σκετη ταλαιπωρια παιδια....

 

ΔΕΝ χρειαζεσαι διαβατηριο, οπως τα λεει ο minovg ειναι. 1 σελιδα πριν το συζηταμε εκτενως το θεμα. :rolleyes:

 

http://europa.eu.int/abc/travel/doc/index_el.htm

 

Συνεπως, ουτε καν θα σου ελενξουν τη ταυτοτητα οταν φτασεις στην Ολλανδια (θεωρητικα).

Link to comment
Share on other sites

Ακομα ταλαιπωρουν τον κοσμακη οι αλητες οι αστυνομικοι?Σα δε ντρεπονται λιγο λεω γω!!!:mad: :mad: :mad:

 

(Το διαβατηριο βγηκε,η αγανακτηση...μενει :p :rolleyes: ).

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι εχω παλια ταυτοτητα (που δεν αναγραφονται τα στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες)!!!!

Αλλη μια μερα εμεινε παιδια κανω υπομονη ΙΣΩΣ να εχω αυριο το διαβατηριο και να ησυχασω!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι εχω παλια ταυτοτητα (που δεν αναγραφονται τα στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες)!!!!

Αλλη μια μερα εμεινε παιδια κανω υπομονη ΙΣΩΣ να εχω αυριο το διαβατηριο και να ησυχασω!

 

Sumfona me ton minovg

 

Για ΕΕ+τις χώρες που ανήκουν στη συνθήκη Σένγκεν ΔΕΝ χρειάζεται διαβατήριο. Και η παλιά ελληνική ταυτότητα με ελληνικούς χαρακτήρες είναι υπεραρκετή
Link to comment
Share on other sites

Mακαρι να μπορεσω να ταξιδεψω ετσι γιατι πλησιαζουν οι μερες,αν καλεσω στο αεροδρομιο και μιλησω με την αεροπορικη εταιρια που θα ταξιδεψω πιστευω να πουν!Τωρα ανακουφιστικα λιγακι!
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι εχω παλια ταυτοτητα (που δεν αναγραφονται τα στοιχεια με λατινικους χαρακτηρες)!!!!

Αλλη μια μερα εμεινε παιδια κανω υπομονη ΙΣΩΣ να εχω αυριο το διαβατηριο και να ησυχασω!

Εμ αυτό ακριβώς λέω. :!: Αρκούν και οι ταυτότητές μας με ελληνικούς χαρακτήρες. Πήρα ο ίδιος και μίλησα με την Swiss Air στο Ελ. Βενιζέλος και μου είπαν αυτά που μου είπαν. Οι περισσότεροι εδώ στην Ελλάδα δεν γνωρίζουν ότι αρκεί ακόμα και η παλιά ελληνική ταυτότητα και πολλοί βγάζουν διαβατήριο (τζάμπα λεφτά τα 60 ευρώ περίπου...)

 

Ρώτησε όποιον θέλεις (επίσημα). ΔΕΝ χρειάζεται διαβατήριο για χώρες ΕΕ καθώς και για χώρες που ανήκουν στη συνθήκη Σένγκεν.

 

Ο gmac με έπιασε. :D

Link to comment
Share on other sites

Σ'εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεευχαριστω πολυ minovg!!!!!!

Επιτελους ειμαι πλεον σιγουρη πως θα ταξιδεψω την Τεταρτη...

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Σ'εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεευχαριστω πολυ minovg!!!!!!

Επιτελους ειμαι πλεον σιγουρη πως θα ταξιδεψω την Τεταρτη...

Είναι 1000% βέβαιο αυτό.

 

Όσον αφορά την κατάργηση των ελέγχων κοίταξε και την παρακάτω σελίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης σχετικά με τα ταξίδια εντός ΕΕ.

http://europa.eu.int/abc/travel/doc/index_el.htm

 

Αντιγράφω:

Έχουν πλέον καταργηθεί οι έλεγχοι στα σύνορα μεταξύ των μισών και πλέον χωρών της ΕΕ χάρη στη λεγόμενη συμφωνία Σένγκεν που αποτελεί τμήμα της νομοθεσίας της ΕΕ. Οι κανόνες Σένγκεν καταργούν όλους τους ελέγχους στα εσωτερικά σύνορα, ενισχύοντας συγχρόνως τα συστήματα ελέγχου στα εξωτερικά σύνορα της ΕΕ και καθιερώνοντας κοινή πολιτική για τις θεωρήσεις. Πλήρη μέλη της συμφωνίας Σένγκεν είναι η Αυστρία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Γερμανία, η Δανία, η Ελλάδα, η Ισπανία, η Ιταλία, οι Κάτω Χώρες, το Λουξεμβούργο, η Πορτογαλία, η Σουηδία, η Φινλανδία, (όχι όμως η Ιρλανδία και το Ηνωμένο Βασίλειο), καθώς και η Ισλανδία και η Νορβηγία (που δεν είναι μέλη της ΕΕ).

 

Διαβατήριο χρειάζονται τα ανήλικα παιδιά που δεν έχουν εκδόσει ελληνική ταυτότητα (δηλαδή είναι κάτω των 14).

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα τηλ στο τμημα και μου ειπε να μην παω σημερα και περιμενω ωρες στην ουρα για εκδοση διαβατηριου αλλα αυριο σαββατο μιας και εχει λιγοτερο κοσμο. πως γινεται να μενω ψυχικο και να τρεχω στην νεα φιλαδελφια για το διαβατηριο, δεν ξερω. τεσπα...
Link to comment
Share on other sites

:) Σε 2,5 ωρες την Τριτη 14-3, και εγω και η γυναικα μου,

βγαλαμε φωτο για ταυτοτητα, στο δημαρχειο για

πιστοπ.γεν., στο Α.Τ. της περιοχης [Αριδαια Πελλας],

και σε μιση ωρα η ταυτοτητα στα χερια μας.

Απο εκει στην Εδεσσα, φωτο για διαβατηριο,

στην Α.Δ. Εδεσσας, φιλικοτατοι οι ανθρωποι,μας

βοηθησαν και λιγο στα σχετικα, και απο 10 πμ.

ως 12+30 μμ.τα ειχαμε τελειωσει ολα.

Σημερα Σαββατο μας πηραν τηλ.οτι ειναι ετοιμα.

 

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ. ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΠΟ. :lol:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

:) Σε 2,5 ωρες την Τριτη 14-3, και εγω και η γυναικα μου,

βγαλαμε φωτο για ταυτοτητα, στο δημαρχειο για

πιστοπ.γεν., στο Α.Τ. της περιοχης [Αριδαια Πελλας],

και σε μιση ωρα η ταυτοτητα στα χερια μας.

Απο εκει στην Εδεσσα, φωτο για διαβατηριο,

στην Α.Δ. Εδεσσας, φιλικοτατοι οι ανθρωποι,μας

βοηθησαν και λιγο στα σχετικα, και απο 10 πμ.

ως 12+30 μμ.τα ειχαμε τελειωσει ολα.

Σημερα Σαββατο μας πηραν τηλ.οτι ειναι ετοιμα.

 

ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΟΠΟ. ΘΕΛΕΙ ΤΡΟΠΟ. :lol:

Από Αριδαία να απαιτούν να πας Έδεσσα δεν είναι ταλαιπωρία; :confused: Ακόμα και από Γιαννιτσά μόνο Έδεσσα βγάζουν διαβατήρια.

Link to comment
Share on other sites

Η KLM χθες με ενημερωσε πως μπορω να ταξιδεψω με την παλια ταυτοτητα αρκει να μην εχουν περασει 10 χρονια απο την εκδοση της και να μην ειναι καταστραμενη.Καλεσα σημερα στο τμημα να δω αν μπορω να παραλαβω το διαβατηριο μιας και ταλαιπωρηθηκα τοσες μερες ας το εχω και στα χερια μου!

Δεν ηρθε και μου ειπαν πως θα ερθει Δευτερα αν το εχουν εγκρινει αλλιως ξαναστελνω χαρτια και φωτογραφιες!!!Κουραστικα.... αλλα αφου θα ταξιδεψω δεν αγχωνομαι αλλο!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

ηταν να βγαλω την τριτη διαβατηριο, μετα θα μου το ειχαν ετοιμο την παρασκευη πρωι, ομως με πηραν τηλεφωνο να παω σημερα σαββατο για να μου πουν να περασω την τριτη να το παρω!!! ελεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

με ληγμενο εδω και ενα χρονο διαβατηριο, μπορω να παω ελβετια? δεν θελω να δειξω ταυτοτητα, καθως ειναι στρατιωτικη και δεν θελω να παρω αδεια εξωτερικου?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...