Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως όσοι αποκτήσουν τα νέου τύπου διαβατήρια δεν θα χρειάζεται να βγάζουν βίζα προκειμένου να ταξιδέψουν στη γη της ελευθερίας (την Αμερική ντε!). Πληροφορίες που λένε ότι μελλοντικά προκειμένου να ταξιδέψουμε ανεμπόδιστα στο μικρό πλανητικό μας χωριό θα χρειάζεται να φοράμε λουράκι και φύμωτρο, ελέγχονται ως ανακριβείς.

To epishmo site VISAS gia taxidi stin Ameriki. Oi yphkooi twn akolouthwn xwrwn mporoun na taksidepsoun stin Ameriki xwris VISA.

Which countries participate in the Visa Waiver Program (VWP)?

Currently, 27 countries participate in the Visa Waiver Program, as shown below:

Visa Waiver Program - Participating Countries.

Andorra

Iceland

Norway

Australia

Ireland

Portugal

Austria

Italy

San Marino

Belgium

Japan

Singapore

Brunei

Liechtenstein

Slovenia

Denmark

Luxembourg

Spain

Finland

Monaco

Sweden

France

the Netherlands

Switzerland

Germany

New Zealand

United Kingdom

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τον Παπουλια & τον καθε Παπουλια δεν τον ταλαιπωρησαν ετσι για τις κωλοφωτογραφιες...:mad: :rolleyes:

 

Σημερα τους πηγα νεα φωτο,ψηφιακη μεν,αλλα εκτυπωμενη σε χημικο χαρτι υψηλης ποιοτητας.Περιττο να πουμε,πως δεν πηραν πρεφα οι καραασχετοι οτι ηταν ψηφιακη,μιας & το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το χαρτι!Κατι πηγαν να ψελλισουν για φωτισμους παλι,αλλα απαιτησα να τα δεχτουν,οπως & εγινε.

 

Εν τω μεταξυ,αλλα λεει ο ενας μπατσος κι αλλα ο αλλος.Οι οδηγιες απ'το Υπουργειο εχουν ξαναλλαξει & πλεον γραφει οτι δεχονται μονο αναλογικη φωτο.:rolleyes: Βεβαια,οπως εγραψα και παραπανω,αν τους πατε ψηφιακη εκτυπωμενη σε μηχανημα για αναλογικες,δεν προκειται να καταλαβουν τιποτα.:lol:

 

Τσακωθηκα αγρια & με μια βλαμμενη εκει μεσα που με το που ειδε τη φωτο ειπε "α,καλα,για πεταμα ειναι":mad: :ninja: .Πηγε να το παιξει...εξουσια,αλλα τα ακουσε για τα καλα.Σημειωτεον,οι υπολοιποι συναδελφοι της δεν της υπερασπισαν.Κατι δειχνει αυτο μηπως?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

To epishmo site VISAS gia taxidi stin Ameriki. Oi yphkooi twn akolouthwn xwrwn mporoun na taksidepsoun stin Ameriki xwris VISA.

Which countries participate in the Visa Waiver Program (VWP)?

Currently, 27 countries participate in the Visa Waiver Program, as shown below:

Visa Waiver Program - Participating Countries.

Andorra

Iceland

Norway

Australia

Ireland

Portugal

Austria

Italy

San Marino

Belgium

Japan

Singapore

Brunei

Liechtenstein

Slovenia

Denmark

Luxembourg

Spain

Finland

Monaco

Sweden

France

the Netherlands

Switzerland

Germany

New Zealand

United Kingdom

 

Γιατί όχι Ελλάδα παρακαλώ ?

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω βέβαια πως καλά κάνετα και τρέχετε από τώρα για νέο διαβατήριο, αλλά ίσως τρέξετε και πάλι τον Αύγουστο.

 

Από τον Αύγουστο τα διαβατήρια θα διαθέτουν και μικροτσιπ. Το θέμα είναι ότι μέχρι στιγμής δεν έχει βρεθεί λύση για αυτά που εκδίδονται τώρα πως θα πάρουν το τσιπάκι μετά.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

@ woudoulis, όταν μέχρι σήμερα πήγαινες σε ταξιδιωτικό γράφειο και τους έβαζες να σου βγάλουν διαβατήριο τι περιμένεις;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Να θέσω ένα ερώτημα; Για ταξίδια εντός ΕΕ απαιτείται διαβατήριο; :confused:

Εγώ πέρσι που πήγα τελευταία φορά Γερμανία, δεν μου ζήτησε κανείς διαβατήριο, πλην της Ελληνίδας αεροσυνοδού εδάφους εδώ στο "Βενιζέλος" στο τσεκάρισμα των εισιτηρίων κι αυτό για ταυτοπροσωπεία. Σε ερώτησή μου μου είπε ότι και η ταυτότητα αρκούσε. Απλά δεν ξέρει αν στο ζητάνε οι Γερμανοί μόλις φτάσεις.

 

Ε μόλις φτάνεις Γερμανία αφού είναι ανοιχτές οι πύλες, δεν μας ελέγχει κανείς. Ποτέ δεν με έλεγξαν τα τελευταία χρόνια στην είσοδο σε αεροδρόμιο της Γερμανίας. Αυτό γίνεται όταν οι πτήσεις είναι εκτός Σένγκεν.

 

Τα ίδια και από Γερμανία. Αν έχεις κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί το όνομά σου στα λατινικά (όπως π.χ. το δίπλωμα οδήγησης) τότε δεν χρειάζεσαι διαβατήριο.

 

Όλοι εσείς που ταξιδεύετε Ευρώπη βγάζετε κανονικά διαβατήριο; :confused: Ψιλοπεριττό είναι, απλά κανείς δε στο λέει 100%... Δε στο ζητάει όμως και κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται.Μόνο ταυτότητα απο τις καινούργιες με λατινικούς χαρακτήρες αρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται.Μόνο ταυτότητα απο τις καινούργιες με λατινικούς χαρακτήρες αρκεί.

Και για όποιον δεν έχει καινούρια ελληνική ταυτότητα, και το δίπλωμα οδήγησης αρκεί. ;)

 

Απλά υπάρχει κάπου επίσημη ενημέρωση επαυτού; Όλοι το ξέρουμε, όλοι το ζούμε αλλά κανείς δεν μας το λέει επίσημα. Όσες φορές ταξίδεψα το είχα πάντα το διαβατήριο, αλλά δε το έδειχνα. Ε λες καλύτερα να το έχεις, έστω ότι γίνει μια στραβή, μη σου χαλάσει το ταξίδι.

 

Αλλά ας πιάσουμε και την περίπτωση να σε σταματήσει ο Γερμαναράς στο γερμανικό αεροδρόμιο χωρίς διαβατήριο (κάτι που δε συμβαίνει επουδενί, αλλά λέμε τώρα). Τι θα σε κάνει; Θα σε απελάσει; :p Νομίζω πως δεν χρειάζεται για εντός ΕΕ, εκτός αν κάποιος πάει οδικώς και περνάει από Γιουγκοσλαβίες, Ουγγαρίες κλπ... Τότε ναι...

 

ΕDIT: Ουπς, τώρα βλέπω ότι ούτε το δίπλωμά μου (EDIT2) έχει λατινικούς χαρακτήρες... :O Μόνο ελληνικά γράφει παρόλο που είναι το ροζ.

Link to comment
Share on other sites

Και για όποιον δεν έχει καινούρια ελληνική ταυτότητα, και το δίπλωμα οδήγησης αρκεί. ;)

 

Απλά υπάρχει κάπου επίσημη ενημέρωση επαυτού; Όλοι το ξέρουμε, όλοι το ζούμε αλλά κανείς δεν μας το λέει επίσημα. Όσες φορές ταξίδεψα το είχα πάντα το διαβατήριο, αλλά δε το έδειχνα. Ε λες καλύτερα να το έχεις, έστω ότι γίνει μια στραβή, μη σου χαλάσει το ταξίδι.

 

Αλλά ας πιάσουμε και την περίπτωση να σε σταματήσει ο Γερμαναράς στο γερμανικό αεροδρόμιο χωρίς διαβατήριο (κάτι που δε συμβαίνει επουδενί, αλλά λέμε τώρα). Τι θα σε κάνει; Θα σε απελάσει; :p Νομίζω πως δεν χρειάζεται για εντός ΕΕ, εκτός αν κάποιος πάει οδικώς και περνάει από Γιουγκοσλαβίες, Ουγγαρίες κλπ... Τότε ναι...

 

ΕDIT: Ουπς, τώρα βλέπω ότι ούτε το δίπλωμά μου έχει λατινικούς χαρακτήρες... :O Μόνο ελληνικά γράφει παρόλο που είναι το ροζ.

 

Την περασμενη Κυριακη, Θεσ/νικη-Λονδινο με ταυτοτητα παλια με ελληνικους χαρακτηρες ταξιδεψα. Ακομα και εδω στην Αγγλια οταν περασα τον ελεγχο την ελληνικη εδειξα, κανενα προβλημα :) Η Αγγλια ειναι εκτος Σεγκεν, οποτε υπαρχει ελεγχος οταν φτανεις, επομενως ας μαθουν ελληνικα :P

 

Μιας και ζητησες κατι "επισημο" δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτο http://europa.eu.int/youreurope/nav/el/citizens/guides/travelling/index.html#12712_10

 

Απαιτούμενα ταξιδιωτικά έγγραφα

 

Αν και οι έλεγχοι κατά τη διέλευση των εσωτερικών συνόρων καταργήθηκαν, πρέπει να επισημανθεί ότι τα κράτη του Schengen διατήρησαν το δικαίωμα , βάσει της εθνικής τους νομοθεσίας, να διενεργούν ελέγχους ταυτότητας στο σύνολο της επικράτειάς τους στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων των αστυνομικών αρχών. Στην προκειμένη περίπτωση, αρκεί να είστε κάτοχος ενός έγκυρου δελτίου ταυτότητας ή διαβατηρίου ή, ενδεχομένως, μιας άδειας παραμονής.

 

Γενικα το site της ΕΕ ειναι βιβλος!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγραψες τωρα :D Για Ιταλια δεν το θελεις το διαβατηριο? Γιατι μπαινεις στο κοπο να σου σπανε τα νευρα, πανε με τη ταυτοτητα και αργοτερα που θα εχουν μαθει πως να βγαζουν διαβατηρια πας και το βγαζεις για εκτος ΕΕ παντα γιατι αλλιως ψιλο-τζαμπα λεφτα ειναι, ειδικα οπως εγινε τωρα!
Link to comment
Share on other sites

Αν το ταξίδι σου δεν περιλαμβάνει αεροπλάνο, μπορείς κυριολεκτικά να κάνεις το γύρο της Ευρώπης χωρίς ποτέ κανείς να σου ζητήσει οποιοδήποτε έγγραφο.

 

Όσο για το αεροπλάνο, φίλη μου ταξίδεψε φέτος με ληγμένο διαβατήριο στην Αγγλία. Δεν εξετάζουν αν ισχύει, εξετάζουν μόνο αν το όνομα στο εισιτήριο ανήκει στο άτομο που ταξιδεύει.

 

Συνεπώς τρέξτε να βγάλετε διαβατήριο ΜΟΝΟ αν θέλετε να πάτε στις ΗΠΑ. Για οπουδήποτε αλλού ισχύει το απλό διαβατήριό σας.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Το Διαβατηριο ληγμενο ισχυει για 6 μηνες, μηπως ηταν εντος των 6 μηνων και δεν ειπαν τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

Όσο για το αεροπλάνο, φίλη μου ταξίδεψε φέτος με ληγμένο διαβατήριο στην Αγγλία. Δεν εξετάζουν αν ισχύει, εξετάζουν μόνο αν το όνομα στο εισιτήριο ανήκει στο άτομο που ταξιδεύει.

Eγω που πηγαινοερχομαι Αγγλια - Ελλαδα, ποτε δεν εχουν δει το εισιτηριο μου.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Eγω που πηγαινοερχομαι Αγγλια - Ελλαδα, ποτε δεν εχουν δει το εισιτηριο μου.

Εννοείς το διαβατήριό σου μήπως; :confused: :p

Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για το αεροπλάνο, φίλη μου ταξίδεψε φέτος με ληγμένο διαβατήριο στην Αγγλία. Δεν εξετάζουν αν ισχύει, εξετάζουν μόνο αν το όνομα στο εισιτήριο ανήκει στο άτομο που ταξιδεύει.

 

 

Εμένα πάντως κάθε φορά στην Αγγλική μεριά με κοιτάει σα χάνος ο/η υπάλληλος στον έλεγχο και μου λέει "έχει λήξει".

 

Και μετά τους λέω να το γυρίσουν στην πίσω σελίδα που είναι η ανανέωση :p

 

Οπότε ίσως και να υπάρχει πρόβλημα. Ίσως και όχι. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξετάζουν αν ισχύει, εξετάζουν μόνο αν το όνομα στο εισιτήριο ανήκει στο άτομο που ταξιδεύει.

@minovg: Οχι, δε κανω λαθος. Το εισιτηριο μου εννοουσα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

@Bayern: Οχι, δε κανω λαθος. Το εισιτηριο μου εννοουσα.

Εννοείς τον minovg μήπως :confused: :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγραψες τωρα :D Για Ιταλια δεν το θελεις το διαβατηριο? Γιατι μπαινεις στο κοπο να σου σπανε τα νευρα, πανε με τη ταυτοτητα και αργοτερα που θα εχουν μαθει πως να βγαζουν διαβατηρια πας και το βγαζεις για εκτος ΕΕ παντα γιατι αλλιως ψιλο-τζαμπα λεφτα ειναι, ειδικα οπως εγινε τωρα!

Το προβλημα ειναι πως δεν ηξερα οτι θα γινεται ολο αυτο το μπαχαλο με το διαβατηρια...διαφορετικα θα ειχα βγαλει μια καινουρια ταυτοτητα(εχω την παλια) & θα τους ειχα χ@σει κανονικα...:mad: Ελα ομως που για να βγαλεις ταυτοτητα μπορει να κανουν & 1 μηνα οι...ατσιδες της αστυνομιας κι εγω θελω να φυγω σε 15 μερες...

Link to comment
Share on other sites

Μα...μα...Minovg εγραψα! :p :p

Tι 'σαι ΄συ!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι πως δεν ηξερα οτι θα γινεται ολο αυτο το μπαχαλο με το διαβατηρια...διαφορετικα θα ειχα βγαλει μια καινουρια ταυτοτητα(εχω την παλια) & θα τους ειχα χ@σει κανονικα...:mad: Ελα ομως που για να βγαλεις ταυτοτητα μπορει να κανουν & 1 μηνα οι...ατσιδες της αστυνομιας κι εγω θελω να φυγω σε 15 μερες...

 

Οπως ειπα και πριν, με την παλια με τους ελληνικους χαρακτηρες ταξιδευεις κανονικα χωρις προβλημα εντος ΕΕ.

 

Δεν πηγες σημερα στην αστυνομια? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πώς δεν πηγα...τακτικος πελατης ειμαι...πλεον εμαθα μερικους μπατσους με τα μικρα τους ονοματα & με το που μπαινω μεσα στο τμημα αρκετοι με χαιρετανε με...χαρα:lol: :p ...πριν ακολουθησει βεβαια η καταιγιδα...:rolleyes: :mad:

 

Διαβασε στην προηγουμενη σελιδα για να ενημερωθεις για τις εξελιξεις...:p

 

Παντως στην Ιταλια ελεγχουν τα ονοματα κατα την επιβιβαση στο αεροπλανο...δεν υπαρχει περιπτωση να εχει εκδοθει το εισιτηριο με λατινικους χαρακτηρες & η ταυτοτητα να ειναι με ελληνικους & να μ'αφησουν να περασω...:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επειδη θα βγαλω πρωτη φορα διαβατηριο σε λιγες μερες μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως θα χρειαστω?Θα βγαλω το καινουριο διαβατηριο?Στα ΚΕΠ θα εξυπηρετηθω?Σε ποσες μερες θα το παραλαβω?

Ευχαριστω εκ των προταιρων!!!!

http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...