Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν μόλις την Δευτέρα εβγαλα το περιβοητο διαβατηριο ...

Λοιπον εχουμε και λεμε

Για να το βγάλεις πρεπει να αλλαξεις πρωτα την ταυτοτητα αφου εχει περασει 10ετια

Δυο μερες ταλαιπωρια στην Αστυνομια (και πηγαμε απο τις 0615 το πρωι για να παρουμε νουμερο προτεραιοτητας)

Μετα για το διαβατηριο αφου πληρωσα 51 ευρω περιπου μου ακυρωσαν τις πρωτες φωτογραφιες διοτι ειχα σκια πισω απο το αυτι μου :blink:

Αφου τους ρωτησα αν εχουν καποιον γνωστο για φωτογραφιες μου ειπαν για ενα κυριο στον Πειραια που τις βγαζει καλα :shifty:

Και ετσι την περασμενη Δευτερα τα καταθεσα και το πηρα χθες περιπου πεντε μερες ...

Τους ευχαριστησα ομως για την υπέροχη ταλαιπωρια και οτι τα ατομα που εχουν εκει δεν εχουν ξαναπιασει Η/Υ στο χερι τους ....

Αχρειαστοι να ναι ..

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να το βγάλεις πρεπει να αλλαξεις πρωτα την ταυτοτητα αφου εχει περασει 10ετια

 

Δεν είναι απόλυτο.

 

Αλλάζεις ταυτότητα μόνο αν κάποια απο τα στοιχεία της, ή το πρόσωπο που είναι στην φωτογραφία δεν μπορεί να ταυτοποιηθεί με αυτόν που καταθέτει τα χαρτιά για το διαβατήριο.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις την Δευτέρα εβγαλα το περιβοητο διαβατηριο ...

Λοιπον εχουμε και λεμε

Για να το βγάλεις πρεπει να αλλαξεις πρωτα την ταυτοτητα αφου εχει περασει 10ετια

Δυο μερες ταλαιπωρια στην Αστυνομια (και πηγαμε απο τις 0615 το πρωι για να παρουμε νουμερο προτεραιοτητας)

Μετα για το διαβατηριο αφου πληρωσα 51 ευρω περιπου μου ακυρωσαν τις πρωτες φωτογραφιες διοτι ειχα σκια πισω απο το αυτι μου :blink:

Αφου τους ρωτησα αν εχουν καποιον γνωστο για φωτογραφιες μου ειπαν για ενα κυριο στον Πειραια που τις βγαζει καλα :shifty:

Και ετσι την περασμενη Δευτερα τα καταθεσα και το πηρα χθες περιπου πεντε μερες ...

Τους ευχαριστησα ομως για την υπέροχη ταλαιπωρια και οτι τα ατομα που εχουν εκει δεν εχουν ξαναπιασει Η/Υ στο χερι τους ....

Αχρειαστοι να ναι ..

 

φιλικα

Όλα αυτά γίνονται για τους #$%#$Αμερικάνους που θέλουν ύψιστη ασφάλεια στον "πόλεμο κατά της τρομοκρατίας"... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση... Ανανέωσα πέρσι το διαβατήριό μου στο Προξενείο του Λονδίνου σαν ανυπότακτος (ήθελαν υπεύθυνη δήλωση ότι είμαι ανυπότακτος, ζήτησαν από το Στρατολογικό μου γραφείο να το επιβεβαιώσει, κλπ κλπ). Είμαι 35 χρόνων.

 

Τώρα με τα καινούργια διαβατήρια, στην ιστοσελίδα του Προξενείου, ζητάνε και αυτό πριν δεχτούν αίτηση...

 

 

"Για τους ανυπότακτους εξωτερικού πρωτότυπη βεβαίωση του στρατολογικού τους γραφείου στην Ελλάδα η οποία θα πιστοποιεί την εν λόγω ανυποταξία"

 

 

Πήρα τηλέφωνο το προξενείο και επιμένουν σε "πρωτότυπη" βεβαίωση... Πήρα τηλέφωνο το στρατολογικό γραφείο που είμαι γραμένος και από εκεί επιμένουν ότι δεν υπάρχει τέτοια βεβαίωση για ανυπότακτους, αλλά αν το Προξενείο τους ζητήσει τη στρατολογική μου κατάσταση τότε το στρατολογικό γραφείο θα απαντήσει στο Προξενείο ότι είμαι ανυπότακτος (όπως και έγινε πέρσι).

 

Αυτή η βεβαίωση υπάρχει ή είναι η εφεύρεση όποιου έγραψε την ιστοσελίδα στο Λονδίνο? Αν υπάρχει και σώνει και καλά τη θέλουν, οι γονείς μου είναι στην Ελλάδα να πάνε να την πάρουν ή θα αναγκαστώ να πάω εκεί να την πάρω μόνος μου. Είχε κανένας τέτοια εμπειρία στο Λονδίνο μετά από τις 1.1.2006? Ξέρω σε ποιο στρατιωτικό γραφείο είμαι γραμένος και ακόμα και ποια ημερομηνία έπρεπε να παρουσιαστώ και που ακριβώς πριν 8 χρόνια.

 

Επίσης έχω παλιά ταυτότητα. Θα χρειαστεί να έχω καινούργια ταυτότητα πριν βγάλω το διαβατήριο? Το όνομά μου δεν έχει αλλάξει αλλά φυσικά δε ζω στη διεύθυνση που είμουνα μαθητής στη δεκαετία του 80!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά για Ελβετία είναι απαραίτητο το διαβατήριο; Θέλω να πάω Γερμανία αλλά η πτήση που με βολεύει είναι μέσω Ζυρίχης... Θα έχω πρόβλημα αν δεν έχω διαβατήριο και είμαι μόνο με την αστυνομική μου ταυτότητα και με το παλιό (ληγμένο) διαβατήριο ίσα-ίσα για εξακρίβωση των στοιχείων μου; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για Ελβετία είναι απαραίτητο το διαβατήριο; Θέλω να πάω Γερμανία αλλά η πτήση που με βολεύει είναι μέσω Ζυρίχης... Θα έχω πρόβλημα αν δεν έχω διαβατήριο και είμαι μόνο με την αστυνομική μου ταυτότητα και με το παλιό (ληγμένο) διαβατήριο ίσα-ίσα για εξακρίβωση των στοιχείων μου; :worry:

Νομίζω πως όχι, αλλά για να βεβαιωθείς ψάξε στο site της ΕΕ ή πάρε τηλέφωνο την Ολυμπιακή (κι ας μην πετάς με αυτήν :p ) και ρώτα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πλέον καταργηθεί οι έλεγχοι στα σύνορα μεταξύ των μισών και πλέον χωρών της ΕΕ χάρη στη λεγόμενη συμφωνία Σένγκεν English που αποτελεί τμήμα της νομοθεσίας της ΕΕ. Οι κανόνες Σένγκεν καταργούν όλους τους ελέγχους στα εσωτερικά σύνορα, ενισχύοντας συγχρόνως τα συστήματα ελέγχου στα εξωτερικά σύνορα της ΕΕ και καθιερώνοντας κοινή πολιτική για τις θεωρήσεις. Πλήρη μέλη της συμφωνίας Σένγκεν είναι η Αυστρία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Γερμανία, η Δανία, η Ελλάδα, η Ισπανία, η Ιταλία, οι Κάτω Χώρες, το Λουξεμβούργο, η Πορτογαλία, η Σουηδία, η Φινλανδία, (όχι όμως η Ιρλανδία και το Ηνωμένο Βασίλειο), καθώς και η Ισλανδία και η Νορβηγία (που δεν είναι μέλη της ΕΕ).

 

Οι συμφωνίες με την Ισλανδία, το Λιχτεστάιν, τη Νορβηγία και την Ελβετία δίνουν τη δυνατότητα στους υπηκόους τους να έχουν την ίδια μεταχείριση με τους πολίτες της ΕΕ και να ταξιδεύουν μόνο με την ταυτότητα ή το διαβατήριο στην ΕΕ.

 

http://europa.eu.int/abc/travel/doc/index_el.htm

 

H Ελβετια ειναι στις χωρες Σενγκεν οποτε ουτε καν θα σου κανουν ελεγχο!

 

Το site της ΕΕ ειναι πραγματικος θησαυρος :)

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πλέον καταργηθεί οι έλεγχοι στα σύνορα μεταξύ των μισών και πλέον χωρών της ΕΕ χάρη στη λεγόμενη συμφωνία Σένγκεν English που αποτελεί τμήμα της νομοθεσίας της ΕΕ. Οι κανόνες Σένγκεν καταργούν όλους τους ελέγχους στα εσωτερικά σύνορα, ενισχύοντας συγχρόνως τα συστήματα ελέγχου στα εξωτερικά σύνορα της ΕΕ και καθιερώνοντας κοινή πολιτική για τις θεωρήσεις. Πλήρη μέλη της συμφωνίας Σένγκεν είναι η Αυστρία, το Βέλγιο, η Γαλλία, η Γερμανία, η Δανία, η Ελλάδα, η Ισπανία, η Ιταλία, οι Κάτω Χώρες, το Λουξεμβούργο, η Πορτογαλία, η Σουηδία, η Φινλανδία, (όχι όμως η Ιρλανδία και το Ηνωμένο Βασίλειο), καθώς και η Ισλανδία και η Νορβηγία (που δεν είναι μέλη της ΕΕ).

 

Οι συμφωνίες με την Ισλανδία, το Λιχτεστάιν, τη Νορβηγία και την Ελβετία δίνουν τη δυνατότητα στους υπηκόους τους να έχουν την ίδια μεταχείριση με τους πολίτες της ΕΕ και να ταξιδεύουν μόνο με την ταυτότητα ή το διαβατήριο στην ΕΕ.

 

http://europa.eu.int/abc/travel/doc/index_el.htm

 

H Ελβετια ειναι στις χωρες Σενγκεν οποτε ουτε καν θα σου κανουν ελεγχο!

 

Το site της ΕΕ ειναι πραγματικος θησαυρος :)

Καλά τα λέει το σάιτ και ελπίζω να ισχύουν αυτά. Γιατί αν όχι με βλέπω να χρειάζομαι τη συνδρομή του προξενείου μας για περαιτέρω φασαρία. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λονδίνο θες διαβατηριο?

Η κάνει και η ταυτότητα?

Σύμφωνα με το σάιτ που δόθηκε λίγα ποστ πριν, όχι δεν χρειάζεται. Απλά στην Αγγλία γίνεται έλεγχος και επιδεικνύεις την ταυτότητά σου στις αρχές της χώρας αναγκαστικά. Ενώ στις άλλες χώρες της ΕΕ δεν γίνεται καν έλεγχος.

http://europa.eu.int/abc/travel/doc/index_el.htm

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταξιδεύω Ελβετία αρκετά συχνά, δεν έχει τύχει ποτέ να μην μου κοιτάξουν το διαβατήριο! Και μάλιστα αρκετά εξονυχιστικά! Τώρα, για το αν μπορείς να περάσεις μόνο με την ταυτότητα, δεν το γνωρίζω, δεν το έχω δοκιμάσει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταξιδεύω Ελβετία αρκετά συχνά, δεν έχει τύχει ποτέ να μην μου κοιτάξουν το διαβατήριο! Και μάλιστα αρκετά εξονυχιστικά! Τώρα, για το αν μπορείς να περάσεις μόνο με την ταυτότητα, δεν το γνωρίζω, δεν το έχω δοκιμάσει.

Μια ερώτηση: Γιατί έχεις διαβατήριο; Το είχες από παλιά; Ή ταξιδεύεις και σε τρίτες χώρες (εκτός Σένγκεν); Γιατί πλέον δεν είναι απαραίτητο όπως συζητάμε για χώρες τις ΕΕ...

 

Σοβαρά πάντως; Σύμφωνα με τα γραφόμενα στο σάιτ της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν χρειάζεται διαβατήριο και αρκεί μόνο η απλή επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας...

Link to comment
Share on other sites

Σου λέω, με ταυτότητα μόνο δεν έχω δοκιμάσει! Πάντως, να σου δώσω ένα παράδειγμα πόσο σχολαστικοί είναι, είχα ταξιδέψει με ένα διαβατήριο που έληγε σε ένα μήνα και στον έλεγχο με ρωτήσανε πόσο καιρό σκοπεύω να καθήσω! Φυσικά με το νέο διαβατήριο που έβγαλα στη συνέχεια δεν μου κάνανε ξανά τέτοια ερώτηση...

Πάντως θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται μόνο με ταυτότητα, γιατί βλέπω και τους Ελβετούς να δείχνουν τα διαβατήριά τους...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Ταξιδεύω κάθε 3 μήνες περίπου και πάντα γίνεται έλεγχος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

minovg, μίλησα με τη swiss και μου είπαν πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ταυτότητά σου, μαζί όμως με το ληγμένο σου διαβατήριο για να διαβάσουν λατινικά το όνομά σου. Επίσης η ταυτότητά σου θα πρέπει να είναι τελευταίας δεκαετίας και να μην είναι φθαρμένη. Καλό ταξίδι!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Απ'ευθειας ή μεσω 3ης χωρας?

 

Minovg μαλλον πρεπει να εξασκησεις τα Γαλλικα σου :lol:

minovg, μίλησα με τη swiss και μου είπαν πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ταυτότητά σου, μαζί όμως με το ληγμένο σου διαβατήριο για να διαβάσουν λατινικά το όνομά σου. Επίσης η ταυτότητά σου θα πρέπει να είναι τελευταίας δεκαετίας και να μην είναι φθαρμένη. Καλό ταξίδι!

Χαλαρώστε μη με διώχνετε, δε φεύγω αύριο. :lol: Σε κανά μήνα και βλέπουμε. :rolleyes:

 

Δε θα βγάλω διαβατήριο, έχω την αστυνομική μου ταυτότητα η οποία εκδόθηκε τον Ιούλιο του 1996 (και το παλιό μου διαβατήριο που έληξε 31/12/2004). Είμαι στο όριο της δεκαετίας. Μπορώ να βγάλω τη νέα ταυτότητα (λένε ότι μετά από δεκαετία μπορείς, είμαι στο όριο, είναι τόσο αυστηρά τα χρονικά όρια της 10ετίας; )

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους,μετα απο ταλαιπωρια 1 μηνα εχω στα χερια μου το νεο διαβατηριο!:D :mad: Αναμεικτα συναισθηματα,απ'τη μια ανακουφιση για το...ασιο τελος & απ'την αλλη οργη για την ταλαιπωρια που υπεστη (κι οχι μονο εγω,αλλα & παρα πολλοι αλλοι).

 

Επειδη καποιοι ειπαν πως απεικονιζεται μοναχα η Ακροπολη & οχι πχ. κατι για την Μακεδονια,κανουν λαθος!Σ'ολο το διαβατηριο,απ'την αρχη ως το τελος τους,απεικονιζονται διαφορα μνημεια & γεγονοτα απ'ολες τις ιστορικες περιοδους.Αναλυτικα:

 

-Ο Περικλης αγορευων απο της Πνυκος.

-Κυκλαδικα ειδωλια.

-Κνωσσος.

-Δισκος της Φαιστου.

-Αφη Ολυμπιακης Φλογας.

-Αθηναικη τριηρης.

-Παρθενωνας.

-Επιδαυρος.

-Δελφοι.

-Βεργινα.

-Μηχανισμος Αντικυθηρων.

-Μονη Σιμωνος Πετρας.

-Αγια Σοφια-Μυστρας.

-Γεφυρι Αρτας-Γεφυρα Ριου-Αντιρριου.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά επανέρχομαι στο ερώτημά μου, γιατί πετάω αρχές Απρίλη... :O

 

Mπορεί κάποιος να απαντήσει με βεβαιότητα αν για πτήσεις μέσω Ελβετίας χρειάζομαι διαβατήριο; Ταξιδεύω Γερμανία μέσω Ζυρίχης, αλλά η Ζυρίχη δεν είναι στην ΕΕ. Ισχύει όμως ειδικό καθεστώς σαν στους κατοίκους της ΕΕ... Η ταυτότητα δεν αρκεί μόνο όπως στις άλλες χώρες; :worry:

minovg, μίλησα με τη swiss και μου είπαν πως μπορείς να χρησιμοποιήσεις την ταυτότητά σου, μαζί όμως με το ληγμένο σου διαβατήριο για να διαβάσουν λατινικά το όνομά σου. Επίσης η ταυτότητά σου θα πρέπει να είναι τελευταίας δεκαετίας και να μην είναι φθαρμένη. Καλό ταξίδι!

Χμμμ... Εντάξει κατά 99% προφανώς δεν χρειάζεται, θα έχω και το ληγμένο διαβατήριο μαζί μου, αλλά για αυτό το 1% ανησυχώ... Αν χρειάζεται τι θα με κάνουν; Θα με απελάσουν; :p Αφού ούτως ή άλλως με ανταπόκριση πάω εκεί, θα φύγω αμέσως, μόνο 1 ώρα θα κάτσω Ελβετία περιμένοντας το επόμενο αεροπλάνο...

Link to comment
Share on other sites

Minovg η Ελβετία μπορεί να μην είναι χώρα της ΕΕ αλλά είναι χώρα του Σένγκεν! Δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα, αφού θα έχεις τα στοιχεία που ζητάνε, δηλ. ταυτότητα και το ληγμένο σου διαβατήριο... γιατί όμως δεν κάνεις ένα τηλ. στην εταιρεία που πετάς να πάρεις τις πληροφορίες που χρειάζεσαι?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα ομολογώ οτι με μπερδέψατε λιγάκι,να κάνω κι εγω μερικές ερωτήσεις.:confused:

Λοιπόν,την επόμενη εβδομάδα μάλλον θα ταξιδέψω για Ιταλία.Γνώριζα μέχρι τώρα οτι για να ταξιδέψεις σε χώρα εντός Σένγκεν αρκούσε η αστυνομική ταυτότητα.Διαβάζοντας όμως αυτά περί ταυτότητας που δεν ισχύει μετά την παρέλευση δεκαετίας απο την έκδοσή της,μιας και η δική μου έχει εκδοθεί απο το 1990-91 κάπου εκεί,θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε αυτη τη περίπτωση;Θα έχω πρόβλημα;:confused:

Να διευκρινήσω οτι και το διαβατήριό μου έχει λήξει εδω και αρκετά χρόνια.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα ομολογώ οτι με μπερδέψατε λιγάκι,να κάνω κι εγω μερικές ερωτήσεις.:confused:

Λοιπόν,την επόμενη εβδομάδα μάλλον θα ταξιδέψω για Ιταλία.Γνώριζα μέχρι τώρα οτι για να ταξιδέψεις σε χώρα εντός Σένγκεν αρκούσε η αστυνομική ταυτότητα.Διαβάζοντας όμως αυτά περί ταυτότητας που δεν ισχύει μετά την παρέλευση δεκαετίας απο την έκδοσή της,μιας και η δική μου έχει εκδοθεί απο το 1990-91 κάπου εκεί,θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε αυτη τη περίπτωση;Θα έχω πρόβλημα;:confused:

Να διευκρινήσω οτι και το διαβατήριό μου έχει λήξει εδω και αρκετά χρόνια.

Μόλις επικοινώνησα με το αεροδρόμιο και μίλησα με μια εξυπηρετική υπάλληλο της Swiss Air. Ούτε για Ελβετία χρειάζεται διαβατήριο ούτε καν το ληγμένο. Μόνο η αστυνομική ταυτότητα και ας είναι μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες. Αρκεί μόνο να μην είναι φθαρμένη και σκισμένη. Ισχύουν τα ίδια που ισχύουν και για τις χώρες μέλη της ΕΕ. :!:

 

Φίλε bel για Ιταλία δεν έχεις κανένα πρόβλημα απολύτως. Απλά αν έχει παρέλθει 10ετία μπορείς να εκδώσεις νέα ταυτότητα αυθημερόν ως αντικατάσταση της παλαιάς. Όχι δηλαδή ότι η ταυτότητα ισχύει για 10χρόνια μόνο. :blink: Αν δεν είναι φθαρμένη και σκισμένη ταξίδεψε μόνο με την ταυτότητά σου. Ειδάλλως βγάλε νέα. ;)

 

Αν θέλεις να βεβαιωθείς και ο ίδιος τηλεφώνησε στην αεροπορική σου εταιρεία. Καλά μας ταξίδια. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...