Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kainouria diavathria me tsipakia exoun kykloforhsei sthn Ellada?

 

Sorry gia ta Greeklish.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσοι έχουμε τα παλιά πρέπει να τα αντικαταστήσουμε για να ταξιδέψουμε;
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουμε διαβατήρια, που έχουν εκδοθεί πριν από την 1/1/2006 θα πρέπει να τα αντικαταστήσουμε έως την 31/12/2006.

 

Όσων έχουν εκδοθεί μετά την 1/1/2006 αλλά χωρίς chip, δεν υπάρχει πρόβλημα. Ισχύουν κανονικά για όσο αναγράφει πάνω, το διαβατήριο.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Giati de mporo na vro plirofories gia ta nea diavathria?

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφιες που εχω (για το διαβατηριο) δεν εχω τρυπα στα αυτια.

Αλλα τωρα που θα παω να καταθεσω τα χαρτια εχω! Πρεπει να παω να ξαναβγαλω?

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το σκουλαρικι μαλλον θα φαινεται!!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε πιστευω οτι θα σου πει κανεις οτι στη φωτογραφια του διαβατηριου δεν φορας σκουλαρικι, απλα οταν ταξιδευεις θα το βγαζεις.
Link to comment
Share on other sites

ελατε ρε παιδια!!!εχει και η ανοησια τα ορια της!!!

σκοπος ειναι να μην αλλοιωνονται χαρακτηριστικα του προσωπου

για χρωμα ματιων ενδεχομενως να ειχες προβλημα..οχι ομως και για σκουλαρικια!!δλδ εγω με τοσα ζευγαρια σκουλαρικια τι 8α επρεπε να κανω?

να εχω πολλα διαβατηρια με διαφορετικες φωτογραφιες(αναλογα τι σκουλαρικια φοραω) η να ταξιδευω παντα με τα ιδια σκουλαρικια με αυτα που φοραω στη φοτωγραφια του διαβατηριου??

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι στις φωτογραφιες δεν εχω τρυπα ενω τωρα εχω!

....

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στις φωτογραφιες που εχει στο διαβατηριο ειμαι με πρασινα ματια...και συχνα οταν ταξιδευω με τους φακους επαφης ειμαι με καστανα..κανεις δε με σταματησε ποτε να μου πει,πως,που,γιατι

αλλα και να συμβει κατι τετοιο,πολυ απλα βγαζω τον φακο και φαινεται απο κατω το πρασινο...;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

δες

εδω

Εννοούσα τα νέα βιομετρικά διαβατήρια.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω το διαβατηριο μου το Σαββατο.

Μου ειπαν ομως να παρω τηλεφωνο πρωτα γιατι μπορει να αποριφθει η φωτογραφια.

Για να δουμε!!

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το πηρα και εγω!!

Με ρωτησαν τωρα που το παρελαβα αν το πηρα με την πρωτη τους λεω ναι και μου λενε : "Εισαι απο αυτους που δεν μας εβρισαν!"

:lol:

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

δλδ εγω με τοσα ζευγαρια σκουλαρικια τι 8α επρεπε να κανω?

να εχω πολλα διαβατηρια με διαφορετικες φωτογραφιες(αναλογα τι σκουλαρικια φοραω) η να ταξιδευω παντα με τα ιδια σκουλαρικια με αυτα που φοραω στη φοτωγραφια του διαβατηριου??

 

 

Καλοοοοοό :rotfl: :up: :w00t:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Και γω σήμερα πήρα το διαβατηριό μου και αισθάνομαι σαν να κέρδισα το λαχείο ή κατι τέτοιο. Στο τμήμα του Ελληνικού που ήμουνα ένας στους δύο έπαιρνε διαβατήριο και ο άλλος απόριψη. Όσοι το πέρνανε πανηγυρίζανε. Τραγελαφικές καταστάσεις. Κόβανε διαβατηρία για τις φωτογραφίες, μάλιστα σε ενημερώνανε ότι πρέπει να επανακαταθέσεις την αιτήση σου ξαναπληρώνοντας ένα παράβολο των 5 ευρώ για ταχυδρομικά τέλη!!! (Δηλαδή η εσωτερική αλληλογραφία της αστυνομίας κοστίζει 5 ευρω; :blink: ) Και η χειρότερη δικαιολογία σε μια κυρία της λένε: α η αιτησή σας έχει επιστραφεί. Γιατί πάνω στην αίτηση δεν είχε συμπληρωθεί ο αριθμός των παραβόλων. (τα οποία παράβολα επισυνάπτονται χαχαχαχα). Περνάνε από scanner λέει οι αιτήσεις. Μα καλα λέει η κυρία δεν την συμπλήρωσα εγώ την αίτηση, η αστυνονικός μου την έδωσε να την υπογράψω συμπληρωμένη:!: Θα πρέπει να την επανακαθέσεται λεει ο αστυνομικός (που σημαίνει νουμεράκι , υπομονή στην ουρά καμιά ωρίτσα , + 5 ευρω το νέο παράβολο:hypno:)

 

Τι άλλο να πείς εκτός απο Ε-Λ-Ε-Ο-Σ !!!:kill: :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε ενα κυβερνητικο site που να λεει, οτι τα καινουργια διαβατηρια εχουν τσιπ?

Ακομα το τι θα περιεχει το τσιπ?

και τελος ποιος θα εχει προσβαση στις πληροφοριες των τσιπ?

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στις φωτογραφιες που εχει στο διαβατηριο ειμαι με πρασινα ματια...και συχνα οταν ταξιδευω με τους φακους επαφης ειμαι με καστανα..

 

Μισό... Εχεις πράσινα μάτια και φοράς φακούς επαφής που τα κάνουν καστανά;:cry:

Link to comment
Share on other sites

πολύ ηλίθιο το σκηνικό.αν φοράς γυαλιά μυωπίας,αν δεν φοράς.κτλ...σκουλαρίκια,κουρέματα.

κι εγώ στη φώτο για το διαβατήριο έχω σκουλαρίκια,και είναι ξυρισμένο το μισό κεφάλι.τώρα που ξαναφύτρωσαν τα μαλλιά τι πρέπει να κάνω??:lol: :lol:

λέτε να μην με αφήνουν να γυρίσω πίσω ελλάδα επειδή δεν είναι ξυρισμένο όπως στη φώτο???

πάντως πολύ ηλίθιοι άνθρωποι αυτοί που έχουν στον έλεγχο γενικά.

με σταμάτησαν στο λονδίνο όταν βγήκα απο το τρένο,με πήραν για έλεγχο και μου έκαναν έλεγχο κυρίως για drugs.

με ρωτάει η τύπισα- έχεις πιστωτικές κάρτες μαζί (δεν κατάλαβα τι ρόλο βαράει αυτό αλλά τέλος πάντων)??εγώ ΄σχεδόν κοιμόμουν λέω όχι.μετά ανοίγει το πορτοφόλι και είχα 3 πιστωτικές αλλά το είχα ξεχάσει.

μου λέει τι είναι αυτές?λέω -είμαι κουρασμένος και το ξέχασα.

 

η αντίδραση της ήταν να φωνάξει έναν μπάτσο να με πάνε σε ένα prive δωματιάκι,να με ρωτάνε περίπου μια ώρα αν είμαι μαστουρωμένος,αν ήρθα για κάποιον άλλο λόγο εκτός σπουδών,αν ήρθα για κακό σκοπό:lol: ,μου έδειχναν έναν πίνακα όπως στον οφθαλμίατρο με αριθμούς και εγώ έπρεπε να τους διακρίνω όλους-έβλεπα πολύ καλά ποιοί ήταν οι αριθμοί γιατί δεν ήξερα τι θα έκαναν μετά αν απαντούσα λάθος,έλεγξαν με κάτι σαν scanner τη φώτο στο διαβατήριο γιατί είχε σκσιστεί σε ένα σημείο,και στα καπάκια με έβαλαν να απαντήσω σε ενα ερωτηματολόγιο που ήταν στα ελληνικά για να δούν αν μπορώ να καταλάβω τη γλώσσα.

εννοείται οτι μου έκαναν εξονυχιστικό έλεγχο στις βαλίτσες καθώς και σωματικό έλεγχο.που συνοδευόταν απο δεκάδες ερωτήσεις διατυπωμένες με άλλο τρόπο.γιατί ήρθα στην αγγλία και τι θα κάνω.

τραγελαφικές καταστάσεις.εγώ να μη βλέπω μπροστά μου απο την ταλαιπωρία και να πρέπει να γράψω σε ένα χαρτί ποιά είναι η πρωτεύουσα της ελλάδας και τι πληθυσμό έχει απο 4 επιλογές.50 εκ., 10 εκ, 100 εκ, ή 700.000.

 

ξέχασα και το κορυφαίο.πήγα στην μυτιλήνη για να βγάλω διαβατήριο πρίν φύγω (απο εκεί είναι ο πατέρας μου και εκεί είμαι εγγεγραμένος) και αφού πήγα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά με ρωτούσε μια αστυνόμος τι χρώμα μάτια έχεις- λέω εγώ καφέ και φορούσα γυαλιά ηλίου- ,περίμενα να κάνει την επόμενη ερώτηση και μου λέει θα βγάλεις τα γυαλιά να δούμε τα ματάκια σου??τα βγάζω εγώ-και μου λέει δεν είναι καφέ -και της λέω εγώ αφού μια ζωή καφέ ήταν ,τώρα άλλαξαν χρώμα??και ο στόκος φώναξε έναν άλλο μπάτσο για να διαπιστώσουν αν είναι τα μάτια μου καφέ.και τελικά ήταν καφέ.ακόμα δεν άλλαξαν χρώμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα. Ξέρει κανείς που είναι τοποθετημένο το τσιπάκι στα καινούργια διαβατήρια? Το έψαξα γύρω γύρω αλλά τίποτα. Είναι στα εξώφυλλα ή στα εσώφυλλα?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ειναι στο εξωφυλλο, στο κατω μερος του διαβατηριου. Ακομη δεν εχω δει Ελληνικο διαβατηριο με τσιπ.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το σηματακι σημαινει οτι το διαβατηριο εχει τσιπ.

Το που ακριβως ειναι κανεις δεν το ξερει.

Ειναι μια λεπτη κλωστη.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...