Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

η αστυνομία σιγά σιγά αρχίζει να έχει ένα τεράστιο αρχείο με φωτογραφίες όλων των πολιτών και ο Θεός ξέρει τι μπορεί να κάνουν με αυτά.

 

tis mazeyei na kanei to megalo imerologio tou 2008, me kollaz apo tis fotografies mas!

8a einai to megalo project tis EL.AS

 

en anamoni loipon gia to apotelesma!

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

to kserw oti den eksartate apo to tmima i ekdwsi , alla i stigmi apodoxis dikaiologitikwn mexri tin ekdwsi afou pane sto kentro einai apiros xronos! molis pane sto kentro kanoun 10 meres, alla to 8ema einai pote 8a mporeseis na ta dwseis! emeis ayto to problima xronou (katabolis dikaiologitikwn) 8elame na skapoularoume

 

Τέλος πάντων, ο καθένας μας αν γνώριζε τα δικαιώματα του... δεν θα γινόντουσαν όλα αυτά. Για τα ραντεβού λέω.

 

Όπως επίσης, ο καθένας μας... αν δεν άφηνε για την τελευταία στιγμή (Δεκέμβριο 2006) την έκδοση, δεν θα έφτανε ο μέσος όρος αναμονής τις 10 ημέρες (που κανονικά είναι 3 για την έκδοση και 5 ημέρες για την παράδοση). Αλλά βλέπεις ο Έλληνας έτσι έχει συνηθίσει. Οπότε ας μη διαμαρτυρόμαστε.

 

Άτομο, φρόντισε να βγάλει τα εισιτήρια για κάποιο ταξίδι του από τον Αύγουστο του 2006. Αλλά για το διαβατήριο του ενδιαφέρθηκε γύρω στα μέσα του Δεκέμβρη (2006). Φυσικά δεν πρόλαβε... και μετά του έφταιγε το Κράτος, η Αστυνομία, η γκαντεμιά του... και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. :blink: Ας πρόσεχε κι αυτός και πάρα πολλοί άλλοι.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Πλέον Θεσσαλονίκη είναι με χαρτάκια, όπως στις τράπεζες.

 

Εγώ πήγα 8:00 πρωί Σαββάτου και πήρα Νο 71. Μπροστά μου διάφοροι που είχαν πάει από τις 6 το πρωί και περίμεναν. Με υπολογισμούς (πόσους παίρνουν την ώρα, εσείς πόσα χαρτάκια πήρατε; παππού τι θα τα κάνετε τρία νούμερα; - μην χάσω την σειρά μου νεαρέ κτλ.) και ρωτώντας υπολόγισα ότι θα πέσω μεταξύ 12:00-13:00. Πήγα για καφέ κτλ. και γύρισα 11:40. Στις 12:35 μπήκα. Είναι ανοικτά μέχρι αργά ειδικά τις καθημερινές και δεν υπάρχει λόγος να πάει κανείς αξημέρωτα.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Supernet, έτσι όπως τα είπες είναι!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που πήγα αρχές Νοεμβρίου, χωρίς να είχε λήξει το παλιό, έκανα μόλις μια ημερολογιακή εβδομάδα...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων, ο καθένας μας αν γνώριζε τα δικαιώματα του... δεν θα γινόντουσαν όλα αυτά. Για τα ραντεβού λέω.

 

Όπως επίσης, ο καθένας μας... αν δεν άφηνε για την τελευταία στιγμή (Δεκέμβριο 2006) την έκδοση, δεν θα έφτανε ο μέσος όρος αναμονής τις 10 ημέρες (που κανονικά είναι 3 για την έκδοση και 5 ημέρες για την παράδοση). Αλλά βλέπεις ο Έλληνας έτσι έχει συνηθίσει. Οπότε ας μη διαμαρτυρόμαστε.

 

Άτομο, φρόντισε να βγάλει τα εισιτήρια για κάποιο ταξίδι του από τον Αύγουστο του 2006. Αλλά για το διαβατήριο του ενδιαφέρθηκε γύρω στα μέσα του Δεκέμβρη (2006). Φυσικά δεν πρόλαβε... και μετά του έφταιγε το Κράτος, η Αστυνομία, η γκαντεμιά του... και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. :blink: Ας πρόσεχε κι αυτός και πάρα πολλοί άλλοι.

 

Δυστυχώς όμως υπάρχουν και άλλα ταξίδια (επαγγελματικά κτλ) που κανονίζονται την τελευταία στιγμή. Αυτοί αναγκαστικά πήραν τον π**λο (αρκετοί ακύρωσαν ή ανέβαλαν επαγγελματικά ταξίδια, παρακολούθηση συνεδρίων κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς όμως υπάρχουν και άλλα ταξίδια (επαγγελματικά κτλ) που κανονίζονται την τελευταία στιγμή. Αυτοί αναγκαστικά πήραν τον π**λο (αρκετοί ακύρωσαν ή ανέβαλαν επαγγελματικά ταξίδια, παρακολούθηση συνεδρίων κτλ).

 

Φίλε μου, εάν η φύση της δουλειας μου ήταν τέτοια που θα έπρεπε να κάνω συχνά ταξίδια και ξέροντας από 1 χρόνο πριν, ότι 31 Δεκεμβρίου 2006 θα πάψουν να ισχύουν τα παλιά διαβατήρια... τότε ΔΕΝ θα το άφηνα το θέμα την τελευταία στιγμή.

 

Μιας και μιλήσαμε για νοοτροπία: Και με τα σήματα του 2007, για τα αυτοκίνητα & τις μηχανές... το ίδιο δεν έγινε? :blink: Τις τελευταίες ημέρες του Δεκέμβρη οι ουρές σε τράπεζες και εφορίες ήταν ατελείωτες. Θυμάμαι ένα ρεπορτάζ στην TV... την ημέρα που δόθηκε η παράταση των 10 ημερών. Εκεί που περιμέναν, ξαφνικά εξαφανιστήκαν όλοι σε χρόνο D. Τι κάνανε??? Πάλι για την τελευταία στιγμή τ' αφήσαν. :vava: :fool:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

 

Μιας και μιλήσαμε για νοοτροπία: Και με τα σήματα του 2007, για τα αυτοκίνητα & τις μηχανές... το ίδιο δεν έγινε? :blink: Τις τελευταίες ημέρες του Δεκέμβρη οι ουρές σε τράπεζες και εφορίες ήταν ατελείωτες. Θυμάμαι ένα ρεπορτάζ στην TV... την ημέρα που δόθηκε η παράταση των 10 ημερών. Εκεί που περιμέναν, ξαφνικά εξαφανιστήκαν όλοι σε χρόνο D. Τι κάνανε??? Πάλι για την τελευταία στιγμή τ' αφήσαν. :vava: :fool:

 

Σε αυτό με τα σήματα έχεις 100% δίκιο. Κι όχι μόνο φέτος, κάθε χρόνο τα ίδια. :X

Φίλε μου, εάν η φύση της δουλειας μου ήταν τέτοια που θα έπρεπε να κάνω συχνά ταξίδια και ξέροντας από 1 χρόνο πριν, ότι 31 Δεκεμβρίου 2006 θα πάψουν να ισχύουν τα παλιά διαβατήρια... τότε ΔΕΝ θα το άφηνα το θέμα την τελευταία στιγμή.

 

Όπως είπα, υπάρχουν (όχι λίγες) περιπτώσεις ανθρώπων που χρειάστηκε να ταξιδέψουν έκτακτα και δεν είχαν πριν καθόλου διαβατήριο.

 

Εντάξει αν ταξιδεύεις συχνά - αν όχι τότε τι να έκανες, να έβγαζες διαβατήριο για ... προληπτικούς λόγους;

 

Ενώ στην περίπτωση των τελών κυκλοφορίας σου δίνω 100% δίκιο (και 100% άδικο στους διάφορους ηλίθιους που αντί να πάνε εγκαίρως στις τράπεζες τρέχουν τελευταία στιγμή στην εφορία) στην περίπτωση των διαβατηρίων έπρεπε να βάλουν έκτακτο προσωπικό για τους τελευταίους 2 μήνες. Πρώτη χρονία είναι που άλλαξαν τα διαβατήρια και εκτός από όσους έληγε το διαβατήριο ούτως ή άλλως έπρεπε ΟΛΟΙ να αλλάξουν. Άρα λογικό δεν είναι να έχει κίνηση; Δεν είναι κάτι που συμβαίνει κάθε χρόνο όπως τα τέλη.

 

Γιατί κι εγώ που πήγα σε άσχετη περίοδο, έχασα ένα πρωί περιμένοντας. Και θα έχανα και άλλο μισό πρωί στην παραλαβή αλλά έστειλα άλλον και μου κράτησε θέση.

 

Στην τελική, ούτε τσάμπα μας τα βγάζουν τα διαβατήρια, ούτε ζητήσαμε να μας τα αλλάξουν, ούτε έχει έλλειψη γραφειάδων η αστυνομία. Έλλειψη αστυνομικών στο δρόμο έχει για περιπολίες κτλ. Στα γραφεία έχει αρκετούς που κάθονται, δόξα το Θεό.

 

Επίσης ποιος φταίει που την αίτηση που συμπληρώνεις με το χέρι την παίρνει ο αστυνομικός για να ξανασυμπληρώσει μια άλλη αίτηση με το χέρι;; Και να γράψει τις ίδιες ******** σε 10 διαφορετικά χαρτιά; Για μηχανογράφηση δεν έχουν ακούσει στην αστυνομία; Γιατί την ανικανότητα των υπηρεσιών να είναι αποδοτικοί στη δουλειά τους αξιοποιώντας την τεχνολογία πρέπει να την πληρώσω εγώ ως πολίτης; Γιατί μια διαδικασία που θα έπρεπε να παίρνει 10-15 λεπτά, έπαιρνε μισή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη χρονία είναι που άλλαξαν τα διαβατήρια και εκτός από όσους έληγε το διαβατήριο ούτως ή άλλως έπρεπε ΟΛΟΙ να αλλάξουν. Άρα λογικό δεν είναι να έχει κίνηση;

 

ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ για όλους, κάνεις λάθος εδώ. ΕΠΡΕΠΕ για όσους πρόκειτε να ταξιδέψουν.

 

Επίσης ποιος φταίει που την αίτηση που συμπληρώνεις με το χέρι την παίρνει ο αστυνομικός για να ξανασυμπληρώσει μια άλλη αίτηση με το χέρι;; Και να γράψει τις ίδιες ******** σε 10 διαφορετικά χαρτιά; Για μηχανογράφηση δεν έχουν ακούσει στην αστυνομία; Γιατί την ανικανότητα των υπηρεσιών να είναι αποδοτικοί στη δουλειά τους αξιοποιώντας την τεχνολογία πρέπει να την πληρώσω εγώ ως πολίτης; Γιατί μια διαδικασία που θα έπρεπε να παίρνει 10-15 λεπτά, έπαιρνε μισή ώρα.

 

Γιατί πολύ απλά πρέπει να ελέγχονται τα γραφόμενα... ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ λόγους. Ο καθένας γράφει ότι του κατέβει. Και αν γίνει λάθος εξ αιτίας του πολίτη, αυτός θα χρεωθεί εκ νέου το ποσό που κατέβαλε. Κατάλαβες τώρα;;; ;)

 

Ένα παράδειγμα: Ο άλλος γεννηθείς το 1962 και έγραψε 1992. Θα έφταιγε η υπηρεσία εάν το έκδιδε διαβατήριο στο οποίο να προκύπτει ότι είναι 14-15 χρονών? Όχι πες μου...

 

Και τέλος ΚΛΙΚ ΕΔΩ για να ενημερωθείς για το μηχανογραφικό σύστημα.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Για ποιους λόγους τα διαβατήρια έχουν τόσο σύντομη ημερομηνία λήξης;

Είναι οικονομικής φύσεως;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ για όλους, κάνεις λάθος εδώ. ΕΠΡΕΠΕ για όσους πρόκειτε να ταξιδέψουν.

 

Στα λόγια μου έρχεσαι. Έτσι πολλοί που δεν τα ανανέωσαν γιατί δεν ήξεραν ότι θα χρειαστεί να ταξιδέψουν, όταν χρειάστηκε τελικά να ταξιδέψουν (τι να κάνουμε που δεν κανονίζουν όλοι τα ταξίδια τους μήνες πριν - δεν ταξιδεύουν όλοι για διακοπές) έμαθαν ότι θα χρειαστεί να περιμένουν μερικές βδομάδες.

 

 

Γιατί πολύ απλά πρέπει να ελέγχονται τα γραφόμενα... ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ λόγους. Ο καθένας γράφει ότι του κατέβει. Και αν γίνει λάθος εξ αιτίας του πολίτη, αυτός θα χρεωθεί εκ νέου το ποσό που κατέβαλε. Κατάλαβες τώρα;;; ;)

 

Kαλά κάνουν και ελέγχουν τα γραφόμενα. Όμως μήπως μπορείς να μου πεις γιατί παίρνουν την αίτησή σου, την ξαναγράφουν με το χέρι σε άλλη φόρμα και μετά την περνάνε και στον Η/Υ; Γιατί δεν την περνάνε κατεθείαν στον υπολογιστή ελέγχοντας ταυτόχρονα;

 

Ένα παράδειγμα: Ο άλλος γεννηθείς το 1962 και έγραψε 1992. Θα έφταιγε η υπηρεσία εάν το έκδιδε διαβατήριο στο οποίο να προκύπτει ότι είναι 14-15 χρονών? Όχι πες μου...

 

Φυσικά και θα έφταιγε. Το ο άλλος ήταν ηλίθιος/απρόσεκτος/στραβός και έγραψε λάθος ημερομηνία δε σημαίνει ότι η αστυνομία πρέπει να εκδίδει διαβατήρια που να λένε ότι να'ναι.

 

Η διαφωνία μου δεν έγκειται στον έλεγχο. Η διαφωνία μου είναι στο ότι κάθεσαι εκεί σα χαζός για να αντιγράψει κάποιος σε κάποιο χαρτί αυτά που ήδη έχεις γράψει και τα οποία κάποιος μετά θα ξαναπεράσει στο σύστημα.

 

Αν θεωρείς ότι αυτός είναι είναι ο πιο αποδοτικός τρόπος να γίνει το πράγμα τότε πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Στα λόγια μου έρχεσαι. Έτσι πολλοί που δεν τα ανανέωσαν γιατί δεν ήξεραν ότι θα χρειαστεί να ταξιδέψουν, όταν χρειάστηκε τελικά να ταξιδέψουν (τι να κάνουμε που δεν κανονίζουν όλοι τα ταξίδια τους μήνες πριν - δεν ταξιδεύουν όλοι για διακοπές) έμαθαν ότι θα χρειαστεί να περιμένουν μερικές βδομάδες.

 

Το καταλαβαίνεις ότι είναι φαύλος κύκλος? Το μπλοκάρισμα έγινε παντώς, από πάρα μα πάρα πολλά άτομα που πανικοβληθήκαν και τρέξανε να βγάλουν διαβατήριο άσχετα που δεν το χρειαζόντουσαν. Και την πληρώσαν αυτοί που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χρειαζόντουσαν το ταξιδιωτικό αυτό έγγραφο.

 

Απόδειξη, ότι 4.500 περίπου διαβατήρια παραμένουν στα αζήτητα :wacko:

 

Kαλά κάνουν και ελέγχουν τα γραφόμενα. Όμως μήπως μπορείς να μου πεις γιατί παίρνουν την αίτησή σου, την ξαναγράφουν με το χέρι σε άλλη φόρμα και μετά την περνάνε και στον Η/Υ; Γιατί δεν την περνάνε κατεθείαν στον υπολογιστή ελέγχοντας ταυτόχρονα;

 

Γιατί τα διαβατήρια δεν εκδίδονται ούτε από τη Θεσσαλονίκη, τα Γιάννενα, το Ηράκλειο, το Ντουμπάι, την Νέα Υόρκη κλπ κλπ... αλλά από μια κεντρική υπηρεσία του Κράτους. Και τα δεδομένα αυτά για κάποιους λόγους, πρέπει να "ταξιδέψουν" ως την Αθήνα, σε έντυπη μορφή. Μετά μηχανογραφούνται. Η διαδικασία δεν είναι... παραδίδω δικαιολογητικά και "τσουπ" μου εκδίδουν διαβατήριο. Υπάρχει μια διαβαθμισμένη διαδιακασία. ;)

 

Αλλά και πάλι... πιστεύεις ότι εάν οι υπάλληλοι στα γραφεία που καταθέτουμε τις αιτήσεις, κάνανε αυτό που λες με έναν Η/Υ μπροστά τους... θα είχαμε λιγότερα ευτράπελα??? :lol:

 

Και στην τελική, το Κράτος νομοθετεί. Και οι διαδικασίες έχουν προσδιορισθεί από συγκεκριμένο Νομοθετικό Πλαίσιο δεν φταίει κανένας υπάλληλος. Το ζητούμενο είναι, ότι σταματήσανε τα φακελάκια (βλέπε Νομαρχίες κλπ) :X

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Koίταξε να δεις, ότι για την εν λόγω διαδικασία δε φταίνε οι υπάλληλοι είναι γεγονός.

 

Απλά κατ'εμέ θα ήταν αυτονόητο η διαδικασία αυτή να παίρνει 10-15 λεπτά και όχι 30++. Το να περιμένω επί 3-4 ώρες (επαναλαμβάνω, μήνες πριν, δεν πήγα την τελευταία στιγμή) και μετά να κάθομαι επί 30 λεπτά να κοιτάω τον υπάλληλο να περνάει τα στοιχεία μου από την αρχή σε άλλες φόρμες το θεωρώ όπως είπα ηλίθιο.

 

Ας ελέγξει τα χαρτιά να δει ότι τα έχω συμπληρώσει σωστά και ας με στείλει στη δουλειά μου. Και μετά ας κάτσει να γράψει ότι θέλει όταν φύγω. Ας τα αντιγράψει και 10 φορές με το χέρι. Τι με νοιάζει.

 

Τώρα το να μου λες ότι έτσι είναι η διαδικασία, έτσι είναι το νομοθετικό πλαίσιο κτλ δε λέει κάτι. Ακριβώς τη διαδικασία αυτή και το νομοθετικό πλαίσιο ονομάζω γραφειοκρατικά και ηλίθια.

 

Από την άλλη το ότι εκδίδονται τα διαβατήρια από μια κεντρική υπηρεσία το καταλαβαίνω και το θεωρώ και λογικό (γιατί αλλιώς θα έπρεπε να στηριχθούμε στην τιμιότητα του κάθε αστυνομικού στο κάθε αστυνομικό τμήμα στη Θεσαλλονίκη, στα Γιάννενα, το Ηράκλειο κτλ σωστά;:rolleyes: )

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι καλά είχα βγάλει το νέο τύπο διαβατηρίου το περασμένο Μάρτιο (του 2006) και είχα πέσει στον πρώτο καιρό διαχείρισης του θέματος από την αστυνομία και δεν είχε πολλή κίνηση, στο κατάστημα Ιωαννίνων που είχα πάει.

 

Σχετικά με αυτούς που θέλανε να βγάλουνε τελευταία στιγμή και δεν προλάβανε, η άποψή μου είναι ότι στη σύγχρονη εποχή η κινητικότητα (mobility κατά EU) είναι αυξημένη οπότε καλό είναι ο καθένας σχεδόν να έχει γιατί ποτέ δεν ξέρεις τί πρόκειται να προκύψει.

 

Φυσικά βέβαια δεν δικαιολογώ τη γραφειοκρατία που έχει γίνει χειρότερη από ότι πριν με τις νομαρχίες.

 

:wacko:

"The reasonable man adapts himself to the world; the unreasonable one persists in trying to adapt the world to himself. Therefore, all progress depends on the unreasonable man." George Bernard Shaw
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=14217196

 

ΣΥΝΗΓΟΡΟΣ ΠΟΛΙΤΗ Δεν πάει άλλο με την ταλαιπωρία στα Τμήματα

 

«Να ισχύσουν και τα παλιά διαβατήρια»

 

Την πρόταση να ισχύσουν και τα παλιά διαβατήρια, μέχρι τουλάχιστον να παρέλθει η ημερομηνία που αναγράφουν, κάνει με έγγραφό του στους υπουργούς Εξωτερικών Ντόρα Μπακογιάννη και Δημόσιας Τάξης Βύρωνα Πολύδωρα η Ανεξάρτητη Αρχή Συνήγορος του Πολίτη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Συνήγορος του πολίτη.

 

Είναι πρωτοφανές για Ευρωπαϊκό κράτος το ότι τα παλιά διαβατήρια έληξαν με απόφαση-φιρμάνι στις 31 Δεκεμβρίου 2006 πριν παρέλθει η ημερομηνία που αναγράφουν ότι ισχύουν. Αυτά μόνο σε μπανανίες ή τριτοκοσμικές χώρες συμβαίνουν. Για παράδειγμα στη βρετανία τα παλιά μπλέ διαβατήρια ίσχυαν κανονικά μέχρι να λήξουν (μάλιστα υπάρχουν μερικά που είναι ακόμα σε ισχύ) παρόλο που είχαν αντικατασταθεί με άλλου τύπου διαβατήρια χρόνια πριν (από το 1988 για την ακρίβεια).

Open your Windows to Freedom!

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

http://www.reactos.org

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι καποιος εξωτερικο και θελει να επιστρεψει Ελλαδα, δεν χρειαζεται να βγαλει καινουριο διαβατηριο μπορει να παει με το παλιο στην πρεσβεια,και με 2 φωτογραφιες, οπου θα του δωσουν ενα ταξιδιωτικο ενγραφο,το οποιο εχει ισχυ μια εβδομαδα και με το οποιο μπορει να επιστρεψει Ελλαδα.Αυτα μυ ειπαν απο την Πρεσβεια στο Λονδινο,και ετσι μπορει να αποφυγει την ταλαιπωρια του να βγαλει διαβατηριο απο το εξωτερικο και να περιμενει κανα 2 μηνες.
Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι καποιος εξωτερικο και θελει να επιστρεψει Ελλαδα, δεν χρειαζεται να βγαλει καινουριο διαβατηριο μπορει να παει με το παλιο στην πρεσβεια,και με 2 φωτογραφιες, οπου θα του δωσουν ενα ταξιδιωτικο ενγραφο,το οποιο εχει ισχυ μια εβδομαδα και με το οποιο μπορει να επιστρεψει Ελλαδα.Αυτα μυ ειπαν απο την Πρεσβεια στο Λονδινο,και ετσι μπορει να αποφυγει την ταλαιπωρια του να βγαλει διαβατηριο απο το εξωτερικο και να περιμενει κανα 2 μηνες.

 

Ναι αλλά κι αυτό μεσοβέζικη λύση είναι. :)

 

Πρέπει να πας στην Πρεσβεία να φας εκεί όλη την ταλαιπωρία για να έρθεις στην Ελλάδα και να πρέπει να ξαναπάς στο αστυνομικό τμήμα. Άσε που μπορεί να θέλεις να ταξιδέψεις αλλού και και και.

 

Πάντως καλά κάνεις και το αναφέρεις. Μπορεί να είναι χρήσιμο για κάποιους :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κι αυτό μεσοβέζικη λύση είναι. :)

 

Πρέπει να πας στην Πρεσβεία να φας εκεί όλη την ταλαιπωρία για να έρθεις στην Ελλάδα και να πρέπει να ξαναπάς στο αστυνομικό τμήμα. Άσε που μπορεί να θέλεις να ταξιδέψεις αλλού και και και.

 

Πάντως καλά κάνεις και το αναφέρεις. Μπορεί να είναι χρήσιμο για κάποιους :)

 

Σιγουρα ειναι μια ενναλακτικη λυση,αλλα πστευω οτι βοηθαει αρκετα, ωστε καποιος ο οποιος θελει να ταξιδεψει Ελλαδα και να παραμεινει ενα μεγαλο διαστημα να βγαλει εκει το διαβατηριο,και να επειστρεψει με το καινουριο.

Γιατι πχ εγω αν επρεπε να κατεβω μια φορα πρεσβεια απο την Σκωτια για να παραδωσω τα χαρτια,να περιμενω να πανε Ελλαδα να εγρκιθουν οι φωτογραφιες,και εαν δεν εγριθουν να θελω να ξανακανω τα ιδια,φεξε μου και γλυστρισα,ενω τωρα την εβδομαδα που θα φυγω θα κατεβω Λονδινο και θα προμηθευτω το ενγραφο και θα βγαλω το καινουριο διαβατηριο μιας και δεν βιαζομαι να επιστρεψω πισω συντομα.

Και βεβαια πρεπει να τους πω και ενα μπραβο που απο οτι φενεται βρηκαν εστω και μια προσωρινη λυση ωστε να αποφευχθει λιγο η ταλαιπωρια.

Ελπιζω μονο οταν γυρισω Ελλαδα να μην μου παρει περισσοτερο καιρο να παρω το καινουριο διαβατηριο, παρα αν εκανα την αιτηση απο την πρεσβεια:lol:

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Paidia efaga mia friki twra ...

egw exw to palio diavatirio ... pou exei lixei me ta nea dedomena... giati to eixa vgalei to 2004.. episis exw tin palia taytotita ... (ekdosi 1999) ... kai ena kanadiko diavatirio pou ligei to 2010.... kai thelw na taxidepsw to savato gia 1vdomada stin Ollandia...

 

tha antimetwpisw kapoio provlima..?!?

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Paidia efaga mia friki twra ...

egw exw to palio diavatirio ... pou exei lixei me ta nea dedomena... giati to eixa vgalei to 2004.. episis exw tin palia taytotita ... (ekdosi 1999) ... kai ena kanadiko diavatirio pou ligei to 2010.... kai thelw na taxidepsw to savato gia 1vdomada stin Ollandia...

 

tha antimetwpisw kapoio provlima..?!?

 

Se kaluptei h taftotita ki as einai palia, alla kai na mi se kalupte, afou les oti exeis Kanadiko diavatirio en isxei...:)

 

Rikse ena tilefwno stin aeroporiki sou gia epivevaiwsi pantws.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε καλύπτει το διαβατήριο το παλιό. Αν ταξιδέψεις με το Καναδικό (που φυσικά και μπορείς), θα θεωρηθείς εκτός SCHEGEN πολίτης, με ότι συνεπάγεται αυτό ;)
Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ταυτότητα του 2002, πετάω Δευτέρα για Βερολίνο, είμαι οκ ε?

εννοώ δεν χρειάζομαι κάτι άλλο ..?

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω ταυτότητα του 2002, πετάω Δευτέρα για Βερολίνο, είμαι οκ ε?

εννοώ δεν χρειάζομαι κάτι άλλο ..?

 

ΌΧΙ. Εσύ δεν μπορείς! :wacko: Που θα πάτε όλοι και φεύγετε??? Ας κάτσει και κανείς πίσω :lol: :w00t: :yahoo:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

ΌΧΙ. Εσύ δεν μπορείς! :wacko: Που θα πάτε όλοι και φεύγετε??? Ας κάτσει και κανείς πίσω :lol: :w00t: :yahoo:

 

Γιατί δεν μπορεί;:confused: Του 2002 έχω και εγώ και νόμιζα ότι ήμουν οκ.Βέβαια έχω και καινούριο διαβατήριο το οποίο όμως δεν θέλω να το χρησιμοποιήσω ποτέ γιατί είναι τρισαθλια η φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...