Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολύ ηλίθιο το σκηνικό.αν φοράς γυαλιά μυωπίας,αν δεν φοράς.κτλ...σκουλαρίκια,κουρέματα.

κι εγώ στη φώτο για το διαβατήριο έχω σκουλαρίκια,και είναι ξυρισμένο το μισό κεφάλι.τώρα που ξαναφύτρωσαν τα μαλλιά τι πρέπει να κάνω??:lol: :lol:

λέτε να μην με αφήνουν να γυρίσω πίσω ελλάδα επειδή δεν είναι ξυρισμένο όπως στη φώτο???

πάντως πολύ ηλίθιοι άνθρωποι αυτοί που έχουν στον έλεγχο γενικά.

με σταμάτησαν στο λονδίνο όταν βγήκα απο το τρένο,με πήραν για έλεγχο και μου έκαναν έλεγχο κυρίως για drugs.

με ρωτάει η τύπισα- έχεις πιστωτικές κάρτες μαζί (δεν κατάλαβα τι ρόλο βαράει αυτό αλλά τέλος πάντων)??εγώ ΄σχεδόν κοιμόμουν λέω όχι.μετά ανοίγει το πορτοφόλι και είχα 3 πιστωτικές αλλά το είχα ξεχάσει.

μου λέει τι είναι αυτές?λέω -είμαι κουρασμένος και το ξέχασα.

 

η αντίδραση της ήταν να φωνάξει έναν μπάτσο να με πάνε σε ένα prive δωματιάκι,να με ρωτάνε περίπου μια ώρα αν είμαι μαστουρωμένος,αν ήρθα για κάποιον άλλο λόγο εκτός σπουδών,αν ήρθα για κακό σκοπό:lol: ,μου έδειχναν έναν πίνακα όπως στον οφθαλμίατρο με αριθμούς και εγώ έπρεπε να τους διακρίνω όλους-έβλεπα πολύ καλά ποιοί ήταν οι αριθμοί γιατί δεν ήξερα τι θα έκαναν μετά αν απαντούσα λάθος,έλεγξαν με κάτι σαν scanner τη φώτο στο διαβατήριο γιατί είχε σκσιστεί σε ένα σημείο,και στα καπάκια με έβαλαν να απαντήσω σε ενα ερωτηματολόγιο που ήταν στα ελληνικά για να δούν αν μπορώ να καταλάβω τη γλώσσα.

εννοείται οτι μου έκαναν εξονυχιστικό έλεγχο στις βαλίτσες καθώς και σωματικό έλεγχο.που συνοδευόταν απο δεκάδες ερωτήσεις διατυπωμένες με άλλο τρόπο.γιατί ήρθα στην αγγλία και τι θα κάνω.

τραγελαφικές καταστάσεις.εγώ να μη βλέπω μπροστά μου απο την ταλαιπωρία και να πρέπει να γράψω σε ένα χαρτί ποιά είναι η πρωτεύουσα της ελλάδας και τι πληθυσμό έχει απο 4 επιλογές.50 εκ., 10 εκ, 100 εκ, ή 700.000.

 

Απίστευτο! Τόσα χρόνια εδώ δε μου έχει τύχει/δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Μάλλον είσαι γκαντέμης :p

 

Η αφορμή για τον έλεγχο ποια ήταν ακριβώς;; Δλδ γιατί σε έλεγξαν ενώ έβγαινες από ... το τρένο;; Στα καλά καθούμενα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απίστευτο! Τόσα χρόνια εδώ δε μου έχει τύχει/δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο. Μάλλον είσαι γκαντέμης :p

 

Η αφορμή για τον έλεγχο ποια ήταν ακριβώς;; Δλδ γιατί σε έλεγξαν ενώ έβγαινες από ... το τρένο;; Στα καλά καθούμενα;

έχω συνηθίσει πιά στον έλεγχο.δεν είναι η πρώτη φορά.κυρίως όταν βγαίνω απο πλοίο με σταματάνε.είναι μια μονάδα πρόληψης και καταστολής εγκλημάτων.και στην ισπανία και γαλλία όταν πήγαμε εκδρομή με τη σχολή πιο παλιά,πέρασαν σχεδόν όλοι και πήραν εμένα και άλλους 2 για έλεγχο σε ενα δωματιάκι στο αεροδρόμιο.

η αφορμή είναι έλεγχος για ναρκωτικά κυρίως.κολλημένοι άνθρωποι.

είχα μια γκόμενα ζωγράφου και εκεί με είχαν μάθει πια πολύ καλά.

με έβλεπαν στον δρόμο οι μπάτσοι και με χαιρετούσαν κιόλας.

αλλά αν είσαι κυριλάτος δε σε σταματάνε.αν έχεις κανα σκουλαρικάκι,tattoo που να φαίνεται,κτλ (πράγματα αφύσικα για τους μπάτσους) θα σε σταματήσουν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eξακολουθω να αναρωτιεμαι εαν κανεις εχει το διαβατηριο που να εχει εμφανες το συμβολο του chip που ειναι αυτο και βρισκεται στην μπροστινη σελιδα, στο κατω μερος.

 

http://content.answers.com/main/content/wp/en-commons/thumb/3/31/180px-Epass3.jpg

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες να βγάλω διαβατήριο, και οι διαθέσιμες θέσεις ήταν για μετά ένα μήνα! Στις 21 Δεκεμβρίου! :cry:

Μετά από παρακάλια, γιατί ταξιδεύω στις 28, μου κλείσανε ραντεβού για τις 15. Πάντως, τα ονόματα όσων περίμεναν δεν τα είχαν σωστά όταν τους φωνάζανε! Αν το όνομά σου ταίριαζε στο περίπου, σε έπαιρναν μέσα! όσοι περίμεναν διαμαρτύρονταν για την ταλαιπωρία...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε στα χέρια μου μια φωτογραφία Ελληνικού διαβατηρίου με το τσιπ. Η είναι πρότυπο ή είναι όντως υπάρχων διαβατήριο.

 

Κανείς;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Eξακολουθω να αναρωτιεμαι εαν κανεις εχει το διαβατηριο που να εχει εμφανες το συμβολο του chip που ειναι αυτο και βρισκεται στην μπροστινη σελιδα, στο κατω μερος.

 

http://content.answers.com/main/content/wp/en-commons/thumb/3/31/180px-Epass3.jpg

Το δικο μου διαβατηριο ειναι ετσι.

Γιατι??:)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθες να βγάλω διαβατήριο, και οι διαθέσιμες θέσεις ήταν για μετά ένα μήνα! Στις 21 Δεκεμβρίου! :cry:

Μετά από παρακάλια, γιατί ταξιδεύω στις 28, μου κλείσανε ραντεβού για τις 15. Πάντως, τα ονόματα όσων περίμεναν δεν τα είχαν σωστά όταν τους φωνάζανε! Αν το όνομά σου ταίριαζε στο περίπου, σε έπαιρναν μέσα! όσοι περίμεναν διαμαρτύρονταν για την ταλαιπωρία...

 

 

Εγω παντως πριν απο δυο εβδομαδες που το πηρα, περιμενα πολυ λιγο στην ουρα (στο Α.Τ. Ελληνικου) και φοβομουνα κιολας για τη φωτο κλπ. αλλα τελικα ολα μια χαρα.

 

Τωρα θα πλακωσε η κινηση φαινεται γιατι πλησιαζουν οι διακοπες των Χριστουγεννων.

http://img230.imageshack.us/img230/962/shirtlw.jpg

In this light and on this evening

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα πλακωσε η κινηση φαινεται γιατι πλησιαζουν οι διακοπες των Χριστουγεννων.

 

Kαι γιατί από 1/1/2007 παύουν να ισχύουν τα παλιά διαβατήρια ;)

Link to comment
Share on other sites

Μισό... Εχεις πράσινα μάτια και φοράς φακούς επαφής που τα κάνουν καστανά;:cry:

arghsa na apanthso alla pote den einai arga

 

 

nai...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Το δικο μου διαβατηριο ειναι ετσι.

Γιατι??:)

 

Yπάρχει φωτό;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είχα έρθει μια βδομάδα Ελλάδα το Νοέμβριο και είπα να αλλάξω και το διαβατήριο μου που είχε εκδοθεί το 2004 μιας και δεν θα ίσχυε από το 2007. Αν και με εξόργισε βέβαια οτι το διαβατήριο μου έληγε το 2009 και έπρεπε να πληρώσω συνολικά κοντά στα 95 ευρούλια επειδή έτσι του κάπνισε του κράτους. τέλοσπαντων όλη τη βδομάδα των διακοπών μου έτρεχα για το νέο διβατήριο μιας και δεν ήξερα οτι είχαν μια μέρα για εγγραφή στη λίστα για ραντεβού, μετά την πάτησα γιατί η αστυνομία στο έντυπο έλεγε να είσαι εκεί 8 η ώρα που κλείνουν τα ραντεβού και ενώ πήγα 8 η λίστα είχε κλείσει και τότε μου είπαν να πάω στις 6:30 για να προλάβω να μπω στη λίστα......αφήστε...ας πούμε οτι άρχισα Δευτέρα τον αγώνα του διαβατηρίου....κατάφερα να καταθέσω τα χαρτιά Πέμπτη (με τα πολλά)...έφυγα με το παλιό μιας και θα ήταν έτοιμο σε 10 μέρες και έκανα εξουσιοδότηση σε συγγενικό πρόσωπο να το παραλάβει....α χώρια που μεσα στην παρανομία έπρεπε να στείλω το παλιό μου με ταχυδρομείο (που απαγορεύεται) για να κατατεθεί και να γίνει παραλαβή του καινούργιου που επίσης στάλθηκε με ταχυδρομείο. Το καλύτερο είναι οτι η πρεσβεία στο εξωτερικό που πήρα οταν ήμουν Ελλάδα για να ρωτήσω, μου είπε οτι θα έκανε γύρω στους 2 μήνες και εφόσον η αίτηση γινότανε δεχτή!!! αχχχχχ άκουσον άκουσον......και οι φίλοι μου στο εξωτερικό κάναν κατάθεση σε 20 λεπτά και το παρέλαβαν σε 3 μέρες με τα τσιπ του και τα όλα του! Γιατί δηλαδή πρέπει πάντα αυτό το κράτος μας να μας ταλαιπωρεί όταν χρειάζεται να κάνουμε κάποια συναλλαγή μαζί του??

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποιος ξερει αν και τα Κυπριακα Διαβατηρια χρειαζονται αντικατασταση ασχετα αν το υπαρχον ληγει το 2010?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ είχα έρθει μια βδομάδα Ελλάδα το Νοέμβριο και είπα να αλλάξω και το διαβατήριο μου που είχε εκδοθεί το 2004 μιας και δεν θα ίσχυε από το 2007. Αν και με εξόργισε βέβαια οτι το διαβατήριο μου έληγε το 2009 και έπρεπε να πληρώσω συνολικά κοντά στα 95 ευρούλια επειδή έτσι του κάπνισε του κράτους. τέλοσπαντων όλη τη βδομάδα των διακοπών μου έτρεχα για το νέο διβατήριο μιας και δεν ήξερα οτι είχαν μια μέρα για εγγραφή στη λίστα για ραντεβού, μετά την πάτησα γιατί η αστυνομία στο έντυπο έλεγε να είσαι εκεί 8 η ώρα που κλείνουν τα ραντεβού και ενώ πήγα 8 η λίστα είχε κλείσει και τότε μου είπαν να πάω στις 6:30 για να προλάβω να μπω στη λίστα......αφήστε...ας πούμε οτι άρχισα Δευτέρα τον αγώνα του διαβατηρίου....κατάφερα να καταθέσω τα χαρτιά Πέμπτη (με τα πολλά)...έφυγα με το παλιό μιας και θα ήταν έτοιμο σε 10 μέρες και έκανα εξουσιοδότηση σε συγγενικό πρόσωπο να το παραλάβει....α χώρια που μεσα στην παρανομία έπρεπε να στείλω το παλιό μου με ταχυδρομείο (που απαγορεύεται) για να κατατεθεί και να γίνει παραλαβή του καινούργιου που επίσης στάλθηκε με ταχυδρομείο. Το καλύτερο είναι οτι η πρεσβεία στο εξωτερικό που πήρα οταν ήμουν Ελλάδα για να ρωτήσω, μου είπε οτι θα έκανε γύρω στους 2 μήνες και εφόσον η αίτηση γινότανε δεχτή!!! αχχχχχ άκουσον άκουσον......και οι φίλοι μου στο εξωτερικό κάναν κατάθεση σε 20 λεπτά και το παρέλαβαν σε 3 μέρες με τα τσιπ του και τα όλα του! Γιατί δηλαδή πρέπει πάντα αυτό το κράτος μας να μας ταλαιπωρεί όταν χρειάζεται να κάνουμε κάποια συναλλαγή μαζί του??

Ελληνικο δημοσιο :wacko: :wacko:

Σε μια εβδομαδα απο την στιγμη που θα κανεις την αιτηση θα εισαι ΟΚ ;)

Εμενα τοσο μου εκαναν.

Η περιπτωση να σου το απορριψουν ειναι μικρη ποια, για το λογο οτι αν πας σε ενα σωστο φωτογραφο θα εχεις και σωστες φωτογραφιες οποτε δεν θα σου το απορριψουν ;)

Στην αρχη (απο τοτε που βγηκαν τα "νεα" διαβατηρια) απερριψαν πολλους επειδη δεν ηξεραν οι φωτογραφοι για τις καινουργιες φωτογραφιες τις σωστες διαστασεις κτλ.:)

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Και τί στοιχεία έχει αυτό το διαβατήριο που το δικό μου (χωρίς το chip) δέν έχει;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα, εγω 8α ηθελα να ρωτησω τι ισχυει για οσα ατομα ειναι ηδη στο εξωτερικο και πρεπει να γυρισουν καποια στιγμη στην Ελλαδα μεσα στο 2007 αλλα εχουν το παλιο διαβατηριο.Ξερει καποιος τι ισχυει,αν θα πρεπει να γινει αλλαγη του διαβατηριου πριν γινει επιστροφη στην Ελλαδά;

Ευχαριστω.

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αναγκαστικά. Πρέπει να πας στην Ελληνική πρεσβεία.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αναγκαστικά. Πρέπει να πας στην Ελληνική πρεσβεία.

 

 

Εκτός αν έχει νέου τύπου ταυτότητα, οπότε για UK-Eλλάδα άχρηστο το διαβατήριο ;)

 

Στην Αγγλία κατά τα άλλα μπορεί να χρησιμοποιεί το "παλιό" διαβατήριο για συναλλαγές άσχετες με την χρήση του ως ... διαβατήριο, πχ στην τράπεζα, αφού δεν έχει "λήξει" ακόμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και με τη παλια ταυτοτητα μπορεις UK-Ελλαδα-UK. Γνωριζει καποιος ποιο το κοστος για νεο διαβατηριο; Απ'οτι θυμαμαι ειναι πολλα, οποτε μαλλον θα βγαλω νεα ταυτοτητα :worry:
Link to comment
Share on other sites

Και με τη παλια ταυτοτητα μπορεις UK-Ελλαδα-UK. Γνωριζει καποιος ποιο το κοστος για νεο διαβατηριο; Απ'οτι θυμαμαι ειναι πολλα, οποτε μαλλον θα βγαλω νεα ταυτοτητα :worry:

 

95 Eυρώ λέει ο fagito παραπάνω και πρέπει να έχει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα, εγω 8α ηθελα να ρωτησω τι ισχυει για οσα ατομα ειναι ηδη στο εξωτερικο και πρεπει να γυρισουν καποια στιγμη στην Ελλαδα μεσα στο 2007 αλλα εχουν το παλιο διαβατηριο.Ξερει καποιος τι ισχυει,αν θα πρεπει να γινει αλλαγη του διαβατηριου πριν γινει επιστροφη στην Ελλαδά;

Ευχαριστω.

 

Και εγώ βρίσκομαι στο εξωτερικό και όταν ήρθα Ελλάδα το άλλαξα γιατί στην πρεσβεία μου είπαν λειτουργούν ως ταχυδρόμοι και στέλνουν τα χαρτιά Αθήνα και η όλη διαδικασία μπορεί να κρατήσει από 1 ως 2 μήνες που είναι απαράδεκτο. Για αυτό δεν ξέρω πόσο σύντομα θες να ταξιδεύσεις αλλά εγώ αν είμουνα στη θέση σου θα ξεκινούσα ήδη διαδικασίες.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

Kαι η ερώτηση μου παραμένει...

 

Ποιά είναι η διαφορά μεταξύ ενός διαβατηρίου με και χωρίς το τσιπ;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

To τσιπάκι μπήκε κατόπιν 'εντολής' των ΗΠΑ. Περιέχει όλα τα στοιχεία που έχει και το διαβατήριο και προς το παρόν η Ευρωπαϊκή Ένωση αρνήθηκε να περιέχει βιολογικά στοιχεία (πχ DNA, ίριδα ματιών κτλ), ενώ η ΗΠΑ το είχαν ζητήσει.

 

Ουσιαστικά είναι μια ακόμα δικλίδα ασφαλείας ότι το διαβατήριο είναι αυθεντικό.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Nαι, τα ξέρω όλα αυτά.

 

Δηλαδή ένα διαβατήριο με τσιπ έχει ακριβώς τα ίδια στοιχεία με ένα διαβατήριο που δεν έχει τσιπ; Και τότε ποιός ο λόγος να υπάρχει;

 

Και γιατί το πρώτο εξάμηνο του 2006 η Ελλάδα δεν εξέδιδε διαβατήρια με τσιπ; Το δικό μου το πήρα τον Απρίλιο και δεν έχει τσιπ.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...