Jump to content

Διαβατήρια


swiffer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντε καλα :rolleyes: Αληθεια στο Αμστερνταμ γιατι σου εκαναν ελεγχο αφου ειναι εντος Σεγκεν; Τελικα σε απελασαν η σου...εκαναν τη χαρη;

http://europa.eu/abc/travel/doc/index_en.htm#passports

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 612
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

diavatiria kai taytotites 8a katargi8oun sintoma (isws mesa sto etos)

me kartes (sto mege8os pistotikis) me ola mas ta stixeia!

oli i eyropi 8a to kanei ayto ....

 

opote pali 8a allazoume ( sas pliroforw na kserete) episeis osoi bgalan prosfata kainourio diavatirio 8a afere8ei apo tin timi tou neou ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

diavatiria kai taytotites 8a katargi8oun sintoma (isws mesa sto etos)

me kartes (sto mege8os pistotikis) me ola mas ta stixeia!

oli i eyropi 8a to kanei ayto ....

 

Με τα διπλώματα οδήγησης θα γίνει αυτό (πάρα πολύ πιθανόν, μέσα στο έτος). Για τα διαβατήρια και τις ταυτότητες δεν ισχύει κάτι τέτοιο :!: Ούτε φέτος, ούτε του χρόνου.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Με τα διπλώματα οδήγησης θα γίνει αυτό (πάρα πολύ πιθανόν, μέσα στο έτος). Για τα διαβατήρια και τις ταυτότητες δεν ισχύει κάτι τέτοιο :!: Ούτε φέτος, ούτε του χρόνου.

 

αντε

καιρος ειναι

:X
Link to comment
Share on other sites

στο παλιο μου διαβατηριο ειχα περασμενη την βιζα για αμερικη που ειχα βγαλει οταν πηγα.

οταν ειχε βγει η αποφαση πως πρεπει να αλαξουμε διαβατηρια υποχρεωτικα τους ειχα ρωτησει τι πρεπει να κανω,και μου ειπαν πως εχω 2 επιλογες : 1.να κανω οοοοοοοοολα τα χαρτια απο την αρχη,να ξαναπληρωσω και ουσιαστικα να μου βγαλουν καινουργια βιζα για το νεο διαβατηριο

2. να ταξιδευω και με το καινουργιο και με το παλιο διαβατηριο.

τωρα που ετοιμαζομαι και παλι για ταξιδι μου λενε πως η δευτερη επιλογη δεν ειναι και πολυ σιγουρη.

καποια σιγουρη απαντηση απο που μπορω να παρω?ολοι βαζουν την λεξουλα "ισως"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

στο παλιο μου διαβατηριο ειχα περασμενη την βιζα για αμερικη που ειχα βγαλει οταν πηγα.

οταν ειχε βγει η αποφαση πως πρεπει να αλαξουμε διαβατηρια υποχρεωτικα τους ειχα ρωτησει τι πρεπει να κανω,και μου ειπαν πως εχω 2 επιλογες : 1.να κανω οοοοοοοοολα τα χαρτια απο την αρχη,να ξαναπληρωσω και ουσιαστικα να μου βγαλουν καινουργια βιζα για το νεο διαβατηριο

2. να ταξιδευω και με το καινουργιο και με το παλιο διαβατηριο.

τωρα που ετοιμαζομαι και παλι για ταξιδι μου λενε πως η δευτερη επιλογη δεν ειναι και πολυ σιγουρη.

καποια σιγουρη απαντηση απο που μπορω να παρω?ολοι βαζουν την λεξουλα "ισως"

 

Μαλλον στην πρεσβεια θα πρεπει να ρωτησεις

Link to comment
Share on other sites

2. να ταξιδευω και με το καινουργιο και με το παλιο διαβατηριο.

 

Δεν κατάλαβα!!! :worry: πΠως θα γίνει αυτό? Το παλιό διαβατήριο δεν το παρέδωσες?

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

στο παλιο μου διαβατηριο ειχα περασμενη την βιζα για αμερικη που ειχα βγαλει οταν πηγα.

οταν ειχε βγει η αποφαση πως πρεπει να αλαξουμε διαβατηρια υποχρεωτικα τους ειχα ρωτησει τι πρεπει να κανω,και μου ειπαν πως εχω 2 επιλογες : 1.να κανω οοοοοοοοολα τα χαρτια απο την αρχη,να ξαναπληρωσω και ουσιαστικα να μου βγαλουν καινουργια βιζα για το νεο διαβατηριο

2. να ταξιδευω και με το καινουργιο και με το παλιο διαβατηριο.

τωρα που ετοιμαζομαι και παλι για ταξιδι μου λενε πως η δευτερη επιλογη δεν ειναι και πολυ σιγουρη.

καποια σιγουρη απαντηση απο που μπορω να παρω?ολοι βαζουν την λεξουλα "ισως"

Γίνεται φρικιό μου. Έφόσον η βίζα σου ισχύει, δεν έχει σημασία εάν το διαβατήριο έχει λήξει.

Το έχω κάνει 2 φορές τουλάχιστον (μη σου πω 3), οπότε και 100% σίγουρος να πω ότι είμαι, δεν είναι αρκετό...

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

diavatiria kai taytotites 8a katargi8oun sintoma (isws mesa sto etos)

me kartes (sto mege8os pistotikis) me ola mas ta stixeia!

oli i eyropi 8a to kanei ayto ....

 

opote pali 8a allazoume ( sas pliroforw na kserete) episeis osoi bgalan prosfata kainourio diavatirio 8a afere8ei apo tin timi tou neou ;)

1. Αμφιβάλλω.

 

2. Πού το άκουσες αυτό;

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλα :rolleyes: Αληθεια στο Αμστερνταμ γιατι σου εκαναν ελεγχο αφου ειναι εντος Σεγκεν; Τελικα σε απελασαν η σου...εκαναν τη χαρη;

http://europa.eu/abc/travel/doc/index_en.htm#passports

 

Τελικά πάντα ταξιδεύω με το διαβατήριο και δεν έχω πρόβλημα. Πληροφοριακά ρώτησα. Έλεγχο σου κάνουν όταν περνάς στα gates και στο check in όπου και αν πετάς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Life is too short so enjoy every second of it...you never know where you will be tomorrow.

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα πρεπει να βγαλω νεο ε?

πακετο...και δεν θα εχει αυτες τις πανεμορφες σφραγιδουλες των τελευταιων 5 ετων απο ταξιδια?κλαψ...κλαψ...

Link to comment
Share on other sites

Mη γράφετε ό,τι θέλετε χωρίς να γνωρίζετε. Οι ελληνικές ταυτότητες γίνονται δεκτές σε όλα τα κράτη που έχουν υπογράψει τη συνθήκη Σένγκεν, είτε είναι στα ελληνικά είτε όχι.

 

 

Eγώ πάντως και Αγγλία και Μιλάνο είχα πάει με τη παλιά ταυτότητα που είχα Αυτή που έχει ΜΟΝΟ Ελληνικούς χαρακτήρες και δεν μου είπαν τίποτα

Για μισό λεπτό ....... για αυτό μπήκαμε στην Ευρώπη ; για να θέλουμε διαβατήριο;

(Εχω να πάω βέβαια 2-3 χρόνια εξωτερικό .......... :confused: )

Link to comment
Share on other sites

To τσιπάκι μπήκε κατόπιν 'εντολής' των ΗΠΑ. Περιέχει όλα τα στοιχεία που έχει και το διαβατήριο και προς το παρόν η Ευρωπαϊκή Ένωση αρνήθηκε να περιέχει βιολογικά στοιχεία (πχ DNA, ίριδα ματιών κτλ), ενώ η ΗΠΑ το είχαν ζητήσει.

 

Ουσιαστικά είναι μια ακόμα δικλίδα ασφαλείας ότι το διαβατήριο είναι αυθεντικό.

 

 

Είναι μια δικλίδα στο όνομα της ασφάλειας για να ελέγχουν εσένα ενώ τους τρομοκράτες τους βολεύει να μη τους πιάνουν για να μπορούν να πουλάνε τα οπλάκια τους και να κάνουν τους πολέμους τους

Αντε υπομονή ....... κάνα δυό τρία χρόνια το τσιπάκι πάνω στη κάρτα και μετά θα μας ζητήσουν να το βάλουμε και στο χέρι για να μη χάνουμε τη κάρτα

Τα χειρότερα έρχονται

Δημοκρατία σου λέει ο άλλος

 

 

Από το Δεκέμβριο τα διαβατήρια των ΗΠΑ θα εκδίδονται με ένα ενσωματωμένο RFID chip που θα αποθηκεύει προσωπικές πληροφορίες για τον κάτοχό του και που θα καθιστά την αντιγραφή των εγγράφων δυσχερέστερη. Τα διαβατήρια θα έχουν πρόσθετα χαρακτηριστικά ασφαλείας σε σχέση με τον αρχικό σχεδιασμό, για να καθησυχάσουν τις ανησυχίες ως προς την ασφάλεια των προσωπικών δεδομένων, που εξέφρασαν ενώσεις πολιτών.

 

 

"Στις νέες εκδόσεις των διαβατηρίων το εξώφυλλο θα περιέχει υλικό "anti-skim" που θα εξασφαλίζει ότι δε θα μπορεί κανείς να υποκλέψει τις πληροφορίες από απόσταση με εξειδικευμένο εξοπλισμό, εκτός αν το διαβατήριο είναι ανοιχτό. Ακόμα και σε αυτήν την περίπτωση, όμως, θα απαιτείται ένας αριθμός PIN για να μεταδοθούν οι πληροφορίες."

 

Xαρά οι χάκερ ............ τώρα αρχίζει η τρομοκρατία

*****************************************

Τι το είπα ; μόλις βρήκα αυτό

 

ΚΑΙ να και το Νέο

 

http://www.foreignpolicy.com/story/cms.php?story_id=3652

 

Λόγοι ασφαλείας;Στο ενσωματωμένο τσιπάκι των νέων διαβατηρίων υπάρχουν οι συνήθεις πληροφορίες και η ψηφιακή φωτογραφία του κατόχου του, κάτι που -λέμε τώρα- αποτρέπει την πλαστογράφηση του διαβατηρίου και τα λοιπά, και τα λοιπά.

 

Γερμανός χάκερ, λοιπόν, με ένα laptop και έναν "αναγνώστη τσιπ" [chip reader] των 200 δολαρίων, "χάκεψε" τα καινούργια διαβατήρια διαβάζοντας τα στοιχεία του τσιπ, κάτι που σημαίνει ότι η "κλωνοποίηση" κάθε διαβατηρίου είναι δυνατή...

 

Τι άλλο απομένει; Αυτό που προτείνουν διάφοροι Γερμανοί χάκερ: το "ψήσιμο" [ήγουν η αχρήστευση] του τσιπ με μικροκύματα και η επιστροφή στα παλιά καλά "χάρτινα" διαβατήρια... Κι άντε μετά να ζητήσεις πίσω την... τεχνογνωσία και τα πεταμένα δισεκατομμύρια...

Link to comment
Share on other sites

1. Αμφιβάλλω.

 

2. Πού το άκουσες αυτό;

 

1. ki egw

 

2. i8ele i giagia mou na bgalei diavatirio mesa sto 2007 gia na exei gia kanataksidaki , kai pirame se ena kone diikiti astinomias na mas bgalei xalara to diavatirio kai tin taftotita, kai mas eipe aytos ayto to pragma....

 

sas metaferw ayta pou mas eipe me ka8e epifilaksi

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

το θεμα με τις παλιες ταυτοτητες ειναι να μην πεσεις σε κανεναν ηλιθιο ξενο.

οφειλουν να σε αφησουν να περασεις εφοσον εισαι πολιτης της Ε.Ε.

μια λυση ειναι να βρειτε καποιο ατομο απο την αεροπορικη εταιρεια,

για αυτο οταν ταξιδευεται σε μια πολη να εχετε κ το τηλεφωνο της αεροπορικης εταιριας που εχει γραφειο συνηθως στο αεροδρομιο.

 

η δικη μου η ερωτηση ειναι, αν μπορεις να πας στην βουλγαρια χωρις διαβατηριο

Link to comment
Share on other sites

1. ki egw

 

2. i8ele i giagia mou na bgalei diavatirio mesa sto 2007 gia na exei gia kanataksidaki , kai pirame se ena kone diikiti astinomias na mas bgalei xalara to diavatirio kai tin taftotita, kai mas eipe aytos ayto to pragma....

 

sas metaferw ayta pou mas eipe me ka8e epifilaksi

Αποκλείεται.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

2. i8ele i giagia mou na bgalei diavatirio mesa sto 2007 gia na exei gia kanataksidaki , kai pirame se ena kone diikiti astinomias na mas bgalei xalara to diavatirio kai tin taftotita, kai mas eipe aytos ayto to pragma....

 

Τι σας είπε δηλαδή??? :rolleyes:

 

Επίσης, κανένας διοικητής τμήματος (και όχι αστυνομίας όπως λες) δεν πρόκειτε να σου βγάλει "χαλαρά" διαβατήριο. Δεν είναι δική του δουλειά!!!

 

Τα διαβατήρια εκδίδονται από μία και μοναδική κεντρική υπηρεσία, και σε αυτήν ισχύει το "first in - first out". Και πίστεψε με, ισχύει αυτό. Ούτε καν οι υπάλληλοι που εργάζονται στα γραφεία κατάθεσης δικαιολογητικών, δεν είναι αρμόδιοι για να σας πουν παραπάνω πληροφορίες περί του χρόνου έκδοσης.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Σαράντα πέντε χιλιάδες διαβατήρια στ' αζήτητα

 

ΑΠΟ ΤΗ Διεύθυνση Διαβατηρίων του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομίας ανακοινώνεται ότι υπάρχουν 44.775 διαβατήρια στα Γραφεία Υποδοχής Δικαιολογητικών για την έκδοση Διαβατηρίων σε όλη τη χώρα, τα οποία έχουν εκδοθεί, αλλά δεν έχουν παραληφθεί από τους αιτούντες.

 

Το υπουργείο Δημόσιας Τάξεως ζήτησε από τους ενδιαφερομένους να σπεύσουν για την παραλαβή των διαβατηρίων τους

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να νομιζαν οτι αποριφθηκαν :p

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

στο παλιο μου διαβατηριο ειχα περασμενη την βιζα για αμερικη που ειχα βγαλει οταν πηγα.

οταν ειχε βγει η αποφαση πως πρεπει να αλαξουμε διαβατηρια υποχρεωτικα τους ειχα ρωτησει τι πρεπει να κανω,και μου ειπαν πως εχω 2 επιλογες : 1.να κανω οοοοοοοοολα τα χαρτια απο την αρχη,να ξαναπληρωσω και ουσιαστικα να μου βγαλουν καινουργια βιζα για το νεο διαβατηριο

2. να ταξιδευω και με το καινουργιο και με το παλιο διαβατηριο.

τωρα που ετοιμαζομαι και παλι για ταξιδι μου λενε πως η δευτερη επιλογη δεν ειναι και πολυ σιγουρη.

καποια σιγουρη απαντηση απο που μπορω να παρω?ολοι βαζουν την λεξουλα "ισως"

 

Με το 2 δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Το 1 είναι τζάμπα 100ευρώ για την ευκολία να κουβαλάς μόνο ένα διαβατήριο...

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να νομιζαν οτι αποριφθηκαν :p

 

Στην απόρριψη, λαμβάνεις απορριπτική επιστολή :!:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Τι σας είπε δηλαδή??? :rolleyes:

 

Επίσης, κανένας διοικητής τμήματος (και όχι αστυνομίας όπως λες) δεν πρόκειτε να σου βγάλει "χαλαρά" διαβατήριο. Δεν είναι δική του δουλειά!!!

 

Τα διαβατήρια εκδίδονται από μία και μοναδική κεντρική υπηρεσία, και σε αυτήν ισχύει το "first in - first out". Και πίστεψε με, ισχύει αυτό. Ούτε καν οι υπάλληλοι που εργάζονται στα γραφεία κατάθεσης δικαιολογητικών, δεν είναι αρμόδιοι για να σας πουν παραπάνω πληροφορίες περί του χρόνου έκδοσης.

 

file mou to ksereis oti pige prin ena mina enas filos mou na bgalei diavatirio kai tou eipane gia na pareis rantebou ela meta apo 2 MINES!?!?!? (sto astynomiko tmima neas krinis)

 

to kserw oti den eksartate apo to tmima i ekdwsi , alla i stigmi apodoxis dikaiologitikwn mexri tin ekdwsi afou pane sto kentro einai apiros xronos! molis pane sto kentro kanoun 10 meres, alla to 8ema einai pote 8a mporeseis na ta dwseis! emeis ayto to problima xronou (katabolis dikaiologitikwn) 8elame na skapoularoume

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ταλαιπωρείται ο πολίτης.

 

Κατά δεύτερο, η αστυνομία σιγά σιγά αρχίζει να έχει ένα τεράστιο αρχείο με φωτογραφίες όλων των πολιτών και ο Θεός ξέρει τι μπορεί να κάνουν με αυτά.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...