Jump to content

Google Pixel 8 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι εμένα δεν είχε τίποτα πέρα από το κουτί με τις βίδες. Η χειρότερη περίπτωση είναι να λείπει μόνο κάτι γιατί είναι και πιο δύσκολο να το αποδείξεις.
Γενικά από ιταλικό amazon δεν είχα μεγάλη εμπειρία (ένα τάμπλετ είχα πάρει χωρίς πρόβλημα και κάτι ψιλοπράγματα), αλλά πλέον μακριά (τώρα θα μου πεις αν παραγγείλεις από άλλο και στο στείλουν από Ιταλία είναι το ίδιο). Είναι γελοίο να μην μιλάει κανείς τους αγγλικά και να είναι τόσο άχρηστοι. Προσωπικά έβγαλα μια κάποια άκρη προς το παρόν. Μου είχαν στείλει δύο ακριβώς ίδια email που έλεγαν ότι λυπούνται που ήρθε κάτι άλλο αντί για τα ακουστικά (και όχι το κινητό). Άφησα την αστική ευγένεια και ήμουν πιο επιθετικός και τελικά βρήκα έναν ακόμα στο chat και κατάλαβε. Έχω e-mail πλέον που να λέει ότι θα γίνει refund για το κινητό και έχει το πλήρες ποσό για το κινητό.
Απλώς πρέπει να μπω στη διαδικασία να το στείλω πίσω, δεν γίνεται να μου στείλουν εκ νέου τη συσκευή. Το θέμα είναι ότι αύριο θεωρητικά παραλαμβάνω και τα ακουστικά. Οπότε θα έχουμε νέο άγχος. Κανονικά θα έπρεπε να τους τα επιστρέψω και αυτά (αν είναι μέσα στο πακέτο βέβαια) γιατί εγώ τα πήρα ως μέρος του promo τζάμπα και όχι για να τα πληρώσω, αλλά μια που είναι κάτι που σκεφτόμουν να αγοράσω έτσι κι αλλιώς ίσως τα κρατήσω. Θα ενημερώσω για το Kinder έκπληξη.
Επίσης είπα στον Ινδό που μιλούσα χθες ότι θέλω να αποζημιώσουν τα χρήματα της αποστολής και μου είπε ναι, να τους στείλω την απόδειξη. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία από επιστροφή σε Amazon με δική τους υπαιτιότητα;
 
Επιστροφή στο Amazon χωρίς drop off? Ας πούμε να το στείλεις. με ΕΛΤΑ?

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, το στέλνεις με ΕΛΤΑ (ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία θέλεις), κρατάς απόδειξη και τους την στέλνεις με email. Όταν παραλάβουν/επεξεργαστούν το return σου επιστρέφουν τα μεταφορικά στην κάρτα όπου έγινε η αγορά.

Μόνο τα amazon DE, FR συνεργάζονται με DHL για dropoff Ελλάδα (για την ώρα, ελπίζω να πάρουν μπρος και τα υπόλοιπα).

Πάντως τόσα χρόνια που κάνω τις αγορές μου για τα ηλεκτρονικά είδη αποκλειστικά από εκεί (και με business account) τέτοια περίπτωση να μου στείλουν άλλο αντικείμενο από αυτό που αγόρασα δεν έχει γίνει ποτέ, ναι έχουν χαθεί μικρά αντικείμενα από το πακέτο αλλά πάντα έβρισκα άκρη (refund ή επαναποστολή αντικειμένου).

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, afilopou said:

Επιστροφή στο Amazon χωρίς drop off? Ας πούμε να το στείλεις. με ΕΛΤΑ?

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

Αν και είμαστε off-topic γενικά, τα γράφω επειδή μαζευτήκαμε αρκετοί και ίσως βοηθήσω κανέναν ακόμα. Μου δημιούργησαν την ετικέτα επιστροφής από το Amazon. Μίλησα με UPS και μου είπαν ότι συνήθως φτιάχνουν ένα Return Service Label το οποίο ξεκινά από 1Ζ (είναι της UPS) και έτσι είναι πληρωμένο από την Amazon. Καμία έκπληξη φυσικά ότι δεν έκαναν κάτι τέτοιο. Έστειλαν ένα απλό return label το οποίο σημαίνει ότι επωμίζομαι εγώ τα έξοδα της αποστολής.

Επικοινώνησα ξανά με το chat της amazon.it, τους το είπα, αλλά και πάλι επιμένουν και μου λένε ότι θα το στείλω εγώ και αφού γίνει η διαδικασία επιστροφής θα τους στείλω την απόδειξη. Έχω κρατήσει τις συνομιλίες από τα chat από δύο διαφορετικούς που λένε ότι θα πληρώσουν αυτοί τα έξοδα. Απλώς αυτό θα γίνει μετά. Να πούμε εδώ ότι το κόστος υπολογίζεται σε κανένα 70-80€ με UPS.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το στείλω με κάτι άλλο (π.χ. ΕΛΤΑ) που λογικά θα είναι φτηνότερο.

@MaterialDefender ναι, όπως τα λες είναι. Απλά από UPS μου είπαν ότι υπάρχει δυνατότητα να τα επωμιστούν αυτοί εξ αρχής. Το αρνούνται.

Ίσως το στείλω με UPS για "σιγουριά" (μια που συνεργάζονται). Κατά τα άλλα μπήκα από περιέργεια και τσέκαρα το ιστορικό μου. Πρώτη παραγγελία από amazon το 2007. Έχω παραγγείλει από .com co.uk .es .fr .de και it. Κι εγώ δεν είχα ποτέ θέμα. Δεν φαίνεται πάντως για κάτι τυχαίο όταν έχουμε μαζευτεί 3-4 άτομα με το ίδιο ακριβώς θέμα.

 

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, το στέλνεις με ΕΛΤΑ (ή οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία θέλεις), κρατάς απόδειξη και τους την στέλνεις με email. Όταν παραλάβουν/επεξεργαστούν το return σου επιστρέφουν τα μεταφορικά στην κάρτα όπου έγινε η αγορά.
Μόνο τα amazon DE, FR συνεργάζονται με DHL για dropoff Ελλάδα (για την ώρα, ελπίζω να πάρουν μπρος και τα υπόλοιπα).
Πάντως τόσα χρόνια που κάνω τις αγορές μου για τα ηλεκτρονικά είδη αποκλειστικά από εκεί (και με business account) τέτοια περίπτωση να μου στείλουν άλλο αντικείμενο από αυτό που αγόρασα δεν έχει γίνει ποτέ, ναι έχουν χαθεί μικρά αντικείμενα από το πακέτο αλλά πάντα έβρισκα άκρη (refund ή επαναποστολή αντικειμένου).
Ακριβώς την ίδια εμπειρία έχω. Από ιταλικό amazon μέχρι και server έχω πάρει. Αλλά πάντα υπάρχει η πρώτη φορά. Φυσικά η επικοινωνία με ιταλικό, γαλλικό και ισπανικό σε περίπτωση προβλήματος ήταν πάντα πιο δύσκολη και σε αρκετές περιπτώσεις οι απαντήσεις τους εκτός πραγματικότητας (γιατί δεν ξέρουν αγγλικα). Αν θυμάμαι σωστά με ΕΛΤΑ συστημένο ένα κόστος της τάξης των 14 ευρώ μου το είχαν κάνει refund από το ιταλικό amazon (ενώ στο chat μου είχαν πει ότι δεν θα με αποζημιώσουν γιατί το επιστρέφω με δική μου αποφαση).

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Αν και είμαστε off-topic γενικά, τα γράφω επειδή μαζευτήκαμε αρκετοί και ίσως βοηθήσω κανέναν ακόμα. Μου δημιούργησαν την ετικέτα επιστροφής από το Amazon. Μίλησα με UPS και μου είπαν ότι συνήθως φτιάχνουν ένα Return Service Label το οποίο ξεκινά από 1Ζ (είναι της UPS) και έτσι είναι πληρωμένο από την Amazon. Καμία έκπληξη φυσικά ότι δεν έκαναν κάτι τέτοιο. Έστειλαν ένα απλό return label το οποίο σημαίνει ότι επωμίζομαι εγώ τα έξοδα της αποστολής.
Επικοινώνησα ξανά με το chat της amazon.it, τους το είπα, αλλά και πάλι επιμένουν και μου λένε ότι θα το στείλω εγώ και αφού γίνει η διαδικασία επιστροφής θα τους στείλω την απόδειξη. Έχω κρατήσει τις συνομιλίες από τα chat από δύο διαφορετικούς που λένε ότι θα πληρώσουν αυτοί τα έξοδα. Απλώς αυτό θα γίνει μετά. Να πούμε εδώ ότι το κόστος υπολογίζεται σε κανένα 70-80€ με UPS.
Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το στείλω με κάτι άλλο (π.χ. ΕΛΤΑ) που λογικά θα είναι φτηνότερο.
@MaterialDefender ναι, όπως τα λες είναι. Απλά από UPS μου είπαν ότι υπάρχει δυνατότητα να τα επωμιστούν αυτοί εξ αρχής. Το αρνούνται.
Ίσως το στείλω με UPS για "σιγουριά" (μια που συνεργάζονται). Κατά τα άλλα μπήκα από περιέργεια και τσέκαρα το ιστορικό μου. Πρώτη παραγγελία από amazon το 2007. Έχω παραγγείλει από .com co.uk .es .fr .de και it. Κι εγώ δεν είχα ποτέ θέμα. Δεν φαίνεται πάντως για κάτι τυχαίο όταν έχουμε μαζευτεί 3-4 άτομα με το ίδιο ακριβώς θέμα.
 
ΕΛΤΑ συστημένο θα σου έλεγα. Εγώ τουλάχιστον αυτό έκανα. Νομίζω ότι είχα επιστρέψει στο ιταλικό amazon ένα pixel 7 pro.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Για να δώσω κάποια περαιτέρω στοιχεία. Η παραγγελία έγινε από το amazon.de. Η αποστολή έγινε από Ιταλία.

Στο εντωμεταξύ, δε ξέρω τον λόγο αλλά έκλεισαν τον λογαριασμό μου!! Δε μπορώ καν να δω την παραγγελία, δε μπορώ καν να πάρω το τιμολόγιο αγοράς μιας και είναι business account!!! Άρα πλεον δε μπορώ να χρησιμοποιήσω πλέον ούτε το τσατ. Σε μια email επικοινωνία που έχω, επιμένουν πως το κινητό στάλθηκε και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα βάσει των ισχυρισμών της UPS. Μάλιστα, αναφέρουν πως αν προχωρήσω σε μήνυση, η νομική τους ομάδα θα υπεραστπιστεί την θέση τους.

Το μόνο σίγουρο είναι πως ό,τι και να γίνει (που όπως πάνε τα πράγματα βλέπω να χάνω τα 1000 ευρώ) δεν πρόκειται να ξαναγοράσω τίποτα απο amazon.

Αυτό που σκεφτόμουν είναι αν είμαστε περισσότεροι, να συνεννοηθούμε μεταξύ μας και να απευθυνθούμε στον συνήγορο του πολίτη για τέτοια θέματα. Δε βλέπω άλλο τρόπο. Θα επικοινωνήσω μαζί τους σήμερα. Οπότε όποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα, ας επικοινωνήσει παρακαλώ μαζί μου ή να παραθέσει εδώ το username του, μήπως μπορούμε να κάνουμε κάτι μαζικό.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ πήρα το Pixel 8 Pro από amazon.de, παραδώθηκε με UPS χωρίς κανένα θέμα και κατάφερα να κάνω και το watch 2 clain (σε συγγενικό μου άτομο που μένει Γερμανία).

Μου κάνει πολύ εντύπωση η αντιμετώπιση που είχες απο την amazon @panteluke και το κλείσιμο του business account σου. Εάν δεν βρείς άκρη προσπάθησε να κάνεις αμφισβήτηση συναλλαγής στην τράπεζα σου.

The more things change, the more they stay the same...
Link to comment
Share on other sites

Πάω να κάνω τρακ το ρολόι και γυρνάει συνέχεια χωρίς να βγάζει αποτελεσμα. Το κάνει και σε εσάς;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, doganos said:

Πάω να κάνω τρακ το ρολόι και γυρνάει συνέχεια χωρίς να βγάζει αποτελεσμα. Το κάνει και σε εσάς;

Τι εννοείς τρακ?

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Υπέβαλα μια αναφορά εδώ

https://www.eccgreece.gr/el/contact

Αφού προσπάθησα να επικοινωνήσω μαζί τους όλη την μέρα, τελικά κατάφερα να μιλήσω με κάποιον και μου είπε πως όλα γίνονται εγγράφως και θα μου απαντήσουν εν καιρώ. Η διαδικασία θα πάρει σίγουρα παραπάνω από ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ακουσει τα καλυτερα για την Amazon.

Κουφά πραγματα ολα αυτα. Εντελως απαραδεκτοι, ειδικα απο τη στιγμη που το προβλημα παρουσιαστηκε σε αρκετους.

Νομιζω πως τα τσιμπησαν καποιοι υπαλληλοι τους

 

iphone 14 pro

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Android auto ασύρματα με το αυτοκινητο εχετε καταφερει να συνδέσετε?
Ναι, αλλά μέσω ανταπτορα (carlinKit).

Sent from my Pixel 8 using Tapatalk

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Άλλη πατάτα της Amazon.

Παραγγέλνω από Amazon.de για να παρω το ρολοι και μου ερχεται τιμολογιο που λεει sold by amazon italiana.

Πως θα αποδειξω τωρα εγω στη google οτι το πηρα από amazon.de?

έκανε κανένας αυτή τη διαδικασία? Θα δεχτεί η google τέτοιο τιμολόγιο?

 

image.thumb.png.48569b5db79b6cf005538b8b2ed70262.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω στα στοιχεία για το ρολόι εβελα ελληνική διεύθυνση  και λεει εγκρίθηκε . Το εκανε κανεις αλλος εκτός από το να βαλει γερμανική διευθυνση?

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, alelo said:

Παιδια εγω στα στοιχεία για το ρολόι εβελα ελληνική διεύθυνση  και λεει εγκρίθηκε . Το εκανε κανεις αλλος εκτός από το να βαλει γερμανική διευθυνση?

Κ γω Ελληνικη εβαλα αλλα δε μου εχει ερθει μηνυμα εγκρισης ακομα, στο 7 προ παντως δε με αφηνε να βαλω ελληνικη οποτε σε καλο δρομο ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Απο amazon Αγγλίας θα υπάρχει πρόβλημα αν παραγγείλω?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, alelo said:

Παιδια εγω στα στοιχεία για το ρολόι εβελα ελληνική διεύθυνση  και λεει εγκρίθηκε . Το εκανε κανεις αλλος εκτός από το να βαλει γερμανική διευθυνση?

Που λέει ότι εγκρίθηκε; Σου ήρθε email?

Εγώ όταν πάω να δω το στάδιο της αίτησης λευκή σελίδα βγάζει και κολλάει...

8 ώρες πριν, GiannisTS1 said:

Άλλη πατάτα της Amazon.

Παραγγέλνω από Amazon.de για να παρω το ρολοι και μου ερχεται τιμολογιο που λεει sold by amazon italiana.

Πως θα αποδειξω τωρα εγω στη google οτι το πηρα από amazon.de?

έκανε κανένας αυτή τη διαδικασία? Θα δεχτεί η google τέτοιο τιμολόγιο?

 

image.thumb.png.48569b5db79b6cf005538b8b2ed70262.png

Μπορείς να στείλεις screenshot από τις παραγγελίες σου από το Amazon.de

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, guy_fawkes said:

Απο amazon Αγγλίας θα υπάρχει πρόβλημα αν παραγγείλω?

Είναι πιο ακριβό αν δεν κάνω λάθος (λόγω τιμών Google σε λίρες) και έχει και τελωνείο (λογικά θα στο υπολογίζει στην τελική τιμή).

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως ξερω οτι το προβλημα με τις κλησεις απο την πρωην Forthnet (μιλαω για το δικτυο της Cosmote - για τα υπολοιπα δεν γνωριζω) παραμενει και ουσιαστικα αχρηστευει το τηλεφωνο για ολους εμας που το τηλ. ειναι εργαλειο και δεν ειμαστε σε θεση λογω χρονου ή διαθεσης ( ηλικιας ισως ) να μπαινουμε σε διαδικασιες rooting.. Μια τελευται ελπιδα εχουμε με την Stable εκδοση...Αλλιως κριμα το εργαλειο...

Link to comment
Share on other sites

στο pixel 7 pro  forum  γραφουν οτι το θεμα με τις κλησεις προς κοσμοτε απο φορθνετ θα επιλυθει συντομα

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Οι ίδιοι γράφουμε και εδώ και εκεί. Δεν έχει αλλάξει κάτι με την forthnet. Περιμένω να αλλάξει και εγώ μπας και γυρίσω cosmote. 

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 ημερες βγαινει ενημερωση της beta. To ξανατσεκαρουμε και ενημερωνουμε . Η ελπιδα πεθαινει τελευταια

 

 

Edited by pouneridis
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, pouneridis said:

Σε 2 ημερες βγαινει ενημερωση της beta. To ξανατσεκαρουμε και ενημερωνουμε . Η ελπιδα πεθαινει τελευταια

 

 

Εγώ έχω nova πλέον. Πρέπει να πάρω την sim της γυναίκας πλέον που είναι κοσμοτε για να το τσεκάρω το θέμα με την forthnet. Αν έχετε και άλλοι cosmote και forthnet ενημερώστε. 

Off topic, κράξημο της γυναίκας όταν της ζήτησα την σιμ για να κάνω τεστ "πας και παίρνεις no name συσκευές και μετά μπλέκεις κτλ κτλ κτλ". Απλά την κοίταξα, καλά της λέω δώσε την sim και τα λέμε. 

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε ενημέρωση. Διορθώνει το πρόβλημα λέει στο changelog. Όποιος το δοκιμάσει λέει την εμπειρία του

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...