Jump to content

Xiaomi 13T


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Xiaomi 13T

xiaomi 13t

Το Xiaomi 13T εξοπλίζεται με τον Dimensity 8200 Ultra στην παραγωγική διαδικασία των 4nm της TSMC, που στην ουσία πρόκειται για έναν Dimensity 8200 με κάποιες βελτιώσεις σε συνεργασία με τη Xiaomi.

Διαθέτει 6.67 ιντσών CrystalRes display με ως 144Hz refresh rate, και peak brightness των 2.600 nits. Η κύρια κάμερα είναι ένας 50MP αισθητήρας 1/1.28”  με OIS. Η portrait telephoto κάμερα είναι των 50MP, ενώ δεν απουσιάζει και μια 12MP ultrawide. Μπροστά θα συναντήσουμε μια 20MP selfie χωρίς autofocus.

Όσον αφορά τη φόρτιση, η εταιρεία υπόσχεται ότι το smartphone πλήρως φορτισμένο προσφέρει 14 ώρες screen on time χάρη στη μπαταρία των 5.000 mAh και υποστηρίζει 67W γρήγορη φόρτιση, προσφέροντας 21% μπαταρία σε μόλις 5 λεπτά.

Εξοπλίζεται με Android 13 με MIUI 14 φέρουν στερεοφωνικά ηχεία με Dolby Atmos Audio.

Θα είναι διαθέσιμο στην Ελληνική αγορά στα 699 ευρώ με την έκδοση των 12GB – 256GB storage.

[Πηγή]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πήγα Κωτσόβολο το είδα από κοντά δεν τρελαίνομαι βασικά για τα λεφτά του....ίσως ζητάω πολλά δεν ξέρω δεν έχει σταθεροποίηση σε 4κ που είναι 30fps ο τηλεφακός είναι έως χ2 και δεν έχει ois είμαι λίγο τρεμουλιακας χαμός καλά για πιο πάνω...το 1+ νομίζω είναι πιο τίμιο μόνο στην ultrawide χάνει και δεν παίρνω και όρκο και 150 λιγότερο όσο για το τάμπλετ που δίνει αν έχετε κάνα 10 χρόνο πιτσιρίκι μαμά μπαμπά εντάξει με 4gb ram μόνο Google search 

Link to comment
Share on other sites

700€ για το 13Τ και 900€ για το PRO πιστεύω πως είναι πάρα πολλά.

Προσωπικά πιστεύω πως το απλό "Τ" θα έπρεπε να κινείται γύρω στα 500€ και για να μην παρεξηγηθώ, αυτό θα έπρεπε να ισχύει από την σειρά 11Τ και μετά... 

Δεν λέω, δυνατές συσκευές που πλησιάζουν το ταβάνι της μεσαίας κατηγορίας, αλλά αν αναλογιστεί κανείς ότι μιλάμε για XIAOMI, δηλαδή την εταιρία που συνέδεσε το όνομά της με το "Best value for money", καθώς επίσης και ότι η σειρά "Τ" ξεκίνησε με το 10Τ που κόστιζε 350€, το 11Τ στα 550€, (200€ αύξηση με την μία!!!), το 12Τ στα 650€ και τώρα το 13Τ στα 700€!!!

Νομίζω πως σε λίγο, XIAOMI θα λέμε και θα κλαίμε!

Υ.Γ. Το πιο σημαντικό θετικό που βρίσκω εγώ προσωπικά στην συγκεκριμένη σειρά, πέρα φυσικά από τις τεχνικές βελτιώσεις σε σχέση με τις προηγούμενες σειρές που όμως δεν λες και ουάου, είναι ότι η εταιρία υπόσχεται αναβαθμίσεις Android για 4 χρόνια...

Ελπίζω να κρατήσει την υπόσχεσή της.  

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2023 at 9:20 ΠΜ, jimmis11 said:

η σειρά "Τ" ξεκίνησε με το 10Τ που κόστιζε 350€

Το 10Τ κόστιζε €500 όταν πρωτοβγήκε, άρα δεν έχει κάνει καμμιά τρελή αύξηση στην σειρά Τ & T Pro ανεβάζοντας τις τιμές ανά 50-100 ευρώ .

Edited by greekn1c
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, παίζει σε τιμές πλέον κάτω απο 500 ευρώ και νομίζω ότι είναι εξαιρετικό vfm.

Το έχω παραγγείλει και σύντομα εντυπώσεις! 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2023 at 9:16 ΜΜ, tiniakos said:

Παραεισαγωγης όμως κάτω από τα 500 χωρίς επίσημη εγγύηση. 

Σωστό και αυτό αλλά EU...

Τώρα τι θα βγάλει παίζει... η διαφορά είναι σημαντική πάντως.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, yiannis2005s said:

Σωστό και αυτό αλλά EU...

Τώρα τι θα βγάλει παίζει... η διαφορά είναι σημαντική πάντως.

Το ότι είναι EU δεν λέει κάτι, εκτός από το ότι πιθανώς να έχει global rom.

Δεν υπάρχει αντιπροσωπεία Xiaomi στην Ελλάδα, άρα αν αγοραστεί από σκρουτζ/bestprice, έχεις μόνο εγγύηση καταστήματος.

Και όπως λέμε σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, οποιος θέλει αγοράζει. Απλά να κάνετε τον σταυρό σας να μην σας βγάλει πρόβλημα, ειδικά εκτός εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το γλυκοκοιτάζω μεν αλλά τα λεφτά είναι πολλά (για την προσέγγισή μου στο θέμα "κινητό"), βλέπω διαφορά 184€ μεταξύ "επίσημου" σκρουτζομάγαζου και επίσημων μεταπωλητών. Διαβάζω τους όρους της εγγύησης skroutz όπου λέει ότι για ένα χρόνο η διαδικασία γίνεται απευθείας μέσω skroutz, ενώ μετά πρέπει να επιστραφεί στο κατάστημα - αλλά πάλι με παρακολούθηση, οπότε νοιώθω αρκετά ασφαλής. Δίνει όμως την δυνατότητα επιπλέον ασφάλειας Allianz με 30€ για 2 χρόνια, και εδώ πλέον ίσως είμαι καλύτερα κι από τους επίσημους, και έχω 150€ όφελος. Χμμμ... 

Στο παρελθόν είχα τέτοια ασφάλεια σε αυτοκίνητο και με κάλυψε 100% σε χοντρή ζημιά...

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, fufutos said:

Επειδή το γλυκοκοιτάζω μεν αλλά τα λεφτά είναι πολλά (για την προσέγγισή μου στο θέμα "κινητό"), βλέπω διαφορά 184€ μεταξύ "επίσημου" σκρουτζομάγαζου και επίσημων μεταπωλητών. Διαβάζω τους όρους της εγγύησης skroutz όπου λέει ότι για ένα χρόνο η διαδικασία γίνεται απευθείας μέσω skroutz, ενώ μετά πρέπει να επιστραφεί στο κατάστημα - αλλά πάλι με παρακολούθηση, οπότε νοιώθω αρκετά ασφαλής. Δίνει όμως την δυνατότητα επιπλέον ασφάλειας Allianz με 30€ για 2 χρόνια, και εδώ πλέον ίσως είμαι καλύτερα κι από τους επίσημους, και έχω 150€ όφελος. Χμμμ... 

Στο παρελθόν είχα τέτοια ασφάλεια σε αυτοκίνητο και με κάλυψε 100% σε χοντρή ζημιά...

Δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει σε βλάβη κινητού μέσω Skroutz, αλλά σου παραθέτω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε βλάβη δικτυακού προϊόντος που αγόρασα μέσω Skroutz.

Δικτυακό λοιπόν προϊόν που αγόρασα τον Φεβρουάριο μέσω skroutz παρουσίασε βλάβη, το επέστρεψα μέσω Skroutz στο κατάστημα από όπου το αγόρασα, για να γίνει έλεγχος και διαπίστωση του ελαττώματος του προϊόντος, (έτσι γίνεται πάντα) και 2 εβδομάδες τώρα δεν έχω λάβει καμία απάντηση από το κατάστημα ή/και το Skroutz για την τύχη του ελέγχου και το τι θα γίνει από εδώ και πέρα.

Στη συνέχεια αναγκάστηκα να στείλω 2 mail στο Skroutz μέχρι σήμερα, σχετικά με την πορεία του ελέγχου της συσκευής και είμαι ακόμη σε αναμονή. Τελευταία μου απάντησαν ότι θα αναλάβουν οι ίδιοι, (Skroutz), την ευθύνη παρακολούθησης και ενημέρωσης μου για το πρόβλημα αυτό, ...αλλά ακόμη είμαι σε αναμονή.

Δεν ξέρω πως θα καταλήξει αυτό το θέμα, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είναι εύκολη περίπτωση αν εμφανίσει βλάβη συσκευή που αγοράζεις από κατάστημα μέσω Skroutz. 

Edited by jimmis11
Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

Οπως έγραψα και πιο πάνω, Xiaomi αντιπροσωπεια δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

Κοινώς αν αγοραστεί μέσω skroutz, οπως γράφει και στα μικρά γράμματα, το skroutz απλά είναι ενδιάμεσος με το συγκεκριμένο κατάστημα. Δεν είναι πωλητής το ίδιο το σκρουτζ(όπως πχ το Amazon)για να αναλάβει πλήρως την εγγύηση.

Το οποίο κατάστημα την συσκευή την έχει πάρει από εξωτερικό, και άρα εκει θα την στείλει αν βγάλει θέμα,γιαυτό την πουλάει και τόσο φθηνότερα.

Επίσης στο παρελθόν, σε περίπτωση που έβγαζε θέμα εκτός εγγύησης συσκευή απο skroutz/bestprice(πχ σπασμένη οθόνη), η εδώ Infoquest δεν αναλάμβανε την επισκευή της.

Δεν γνωρίζω η επέκταση εγγύησης τι παραπάνω προσφέρει/καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται να έβαλαν ένα κατώτερο soc από το 7 Gen 2 του f5 σε τέτοιο κινητό?

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η σειρά T απο το 11 που ξεκίνησε, πάντα mediatek επεξεργαστές είχε στα απλά(μη pro)μοντέλα.

 

Edited by Fulgore1
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως το κινητό πάει τραίνο, δεν κολλάει πουθενά, έχει πολύ καλή διάρκεια μπαταρίας και οι ενημερώσεις των εφαρμογών εγκαθίστανται σε χρόνο DT, μπορώ να πω πιο γρήγορα κι από το Galaxy S23 Ultra μου!

Το μόνο αρνητικό είναι η κλασική πολιτική της Xiaomi στις ενημερώσεις, είναι ακόμη στην ενημέρωση Σεπτεμβρίου, (προφανώς και σε αυτό το κινητό, παρόλο που υποσχέθηκε 4 μεγάλες ενημερώσεις Android, θα δίνει ενημερώσεις ασφαλείας ανά τρίμηνο).

Το μεγαλύτερο λάθος ενός ανθρώπου είναι όταν δεν καταλαβαίνει τα λάθη που κάνει, ώστε να τα διορθώσει!
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, jimmis11 said:

Δεν ξέρω πως θα λειτουργήσει σε βλάβη κινητού μέσω Skroutz, αλλά σου παραθέτω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω σε βλάβη δικτυακού προϊόντος που αγόρασα μέσω Skroutz.

Δικτυακό λοιπόν προϊόν που αγόρασα τον Φεβρουάριο μέσω skroutz παρουσίασε βλάβη, το επέστρεψα μέσω Skroutz στο κατάστημα από όπου το αγόρασα, για να γίνει έλεγχος και διαπίστωση του ελαττώματος του προϊόντος, (έτσι γίνεται πάντα) και 2 εβδομάδες τώρα δεν έχω λάβει καμία απάντηση από το κατάστημα ή/και το Skroutz για την τύχη του ελέγχου και το τι θα γίνει από εδώ και πέρα.

Στη συνέχεια αναγκάστηκα να στείλω 2 mail στο Skroutz μέχρι σήμερα, σχετικά με την πορεία του ελέγχου της συσκευής και είμαι ακόμη σε αναμονή. Τελευταία μου απάντησαν ότι θα αναλάβουν οι ίδιοι, (Skroutz), την ευθύνη παρακολούθησης και ενημέρωσης μου για το πρόβλημα αυτό, ...αλλά ακόμη είμαι σε αναμονή.

Δεν ξέρω πως θα καταλήξει αυτό το θέμα, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είναι εύκολη περίπτωση αν εμφανίσει βλάβη συσκευή που αγοράζεις από κατάστημα μέσω Skroutz. 

Χρήσιμη η εμπειρία σου, δεν είναι ότι καλύτερο να μείνεις χωρίς κινητό για τόσο καιρό, ακόμα κι αν έχεις συσκευή back-up... Βέβαια θα ήταν χρήσιμο να γνωρίζαμε τι παίζει με αντίστοιχη περίπτωση "επίσημης" συσκευής? 

Edited by fufutos
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση επισημης συσκευής, έχεις πάρε δώσε με την Infoquest, είτε το κινητό, είναι εντός, είτε εκτός εγγύησης απο service.

Και για αντικατάσταση/επιστροφή χρημάτων φυσικά με το κατάστημα/αλυσίδα αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τιμή χώμα για τη συσκευή από public και πλαίσιο που ξεκίνησαν τις προσφορές ήδη στα 450€ από 699€ ( (363€ με αποφορολόγηση) με ελληνική αντιπροσωπεία που στο skroutz είναι πάνω από 500€. Χτύπησα μια παραγγελία, σε αυτή τη τιμή έπαιρνες μέχρι χθες redmi note pro+

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την τιμή ανταγωνίζεται το poco f5 στην ουσία. Χάνει στο κομμάτι απόδοσης/επεξεργαστή, αλλά κερδίζει στους υπόλοιπους τομείς.

Αν δεν είχα αγοράσει πρόσφατα συσκευή, θα με έβαζε και εμένα σοβαρά σε σκέψεις σε αυτά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν για αναβάθμιση από 11Τ Pro αλλά μάλλον θα περιμένω προσφορά το 13Τ Pro γιατί το 13Τ τραβάει μόνο 4Κ 30p.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος κι εγώ πλέον της συσκευής μετα το huawei p30 που είχα επί 3,5 χρόνια περίπου και είχα πει θα πάρω το επόμενο laica τηλέφωνο σε καλη τιμή.
Δείχνει αρκετά καλό ομολογώ και ειδικά για xiaomi η κάμερα είναι κάτι το απίστευτο σε αυτή τη κατηγορία τιμής.
Θα τεσταριστει ενδελεχώς τις επόμενες μέρες.
Μία ερώτηση έχει εγκατεστημένο tempered glass επάνω η απλή ζελατίνα είναι; έχει καταλάβει κάποιος;

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, pan82 said:

Κάτοχος κι εγώ πλέον της συσκευής μετα το huawei p30 που είχα επί 3,5 χρόνια περίπου και είχα πει θα πάρω το επόμενο laica τηλέφωνο σε καλη τιμή.
Δείχνει αρκετά καλό ομολογώ και ειδικά για xiaomi η κάμερα είναι κάτι το απίστευτο σε αυτή τη κατηγορία τιμής.
Θα τεσταριστει ενδελεχώς τις επόμενες μέρες.
Μία ερώτηση έχει εγκατεστημένο tempered glass επάνω η απλή ζελατίνα είναι; έχει καταλάβει κάποιος;

Στάλθηκε από το ELE-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλημέρα, είναι ζελατίνα εργοστασιακή. Εγώ αμέσως την αντικατέστησα με τζαμάκι. Είναι πολύ δυνατό τηλέφωνο. Θήκη δεν έχω βρει που να καλύπτει τις κάμερες και το φοβάμαι λίγο.

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2023 at 10:15 ΠΜ, tiniakos said:

Σκεφτόμουν για αναβάθμιση από 11Τ Pro αλλά μάλλον θα περιμένω προσφορά το 13Τ Pro γιατί το 13Τ τραβάει μόνο 4Κ 30p.

ειναι δυνατόν? εξακριβωμένο?

δεν ειναι λογικο, δεν ειναι φθηνό κινητό.

και θα ηταν μια χαρα τι πακετο αυτο.

εχει και τον mtk που μπορείς να κάνεις πολλα χωρίς ροοτ ειδικα σημεία με δυσκολο σήμα κλπ

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dimourinho said:

Καλημέρα, είναι ζελατίνα εργοστασιακή. Εγώ αμέσως την αντικατέστησα με τζαμάκι. Είναι πολύ δυνατό τηλέφωνο. Θήκη δεν έχω βρει που να καλύπτει τις κάμερες και το φοβάμαι λίγο.

Μιας και το έχεις θα ήθελα να σε ρωτήσω 2 πραγματάκια😀O mediatek τι λέει; σε τι επίπεδο snap κυμαίνεται; snap 888 ή Snap8 gen1;

στο χέρι πώς κάθεται; είναι βαρύ; οι κάμερες πίσω δεν προεξέχουν;

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Νέος συνάδελφος κι εγώ, εχω μια απορία, υπάρχει τρόπος / ρύθμιση να μας δείχνει το κινητό αν υπάρχει αναπάντητη κλήση ή μήνυμα όταν είναι σε αναμονή?

Είχα συνηθίσει το Mi Mix 2 μου που έχει led στη κάτω πλεύρά της οθόνης που αναβόσβηνε σε τέτοιες περιπτώσεις και ήταν πολύ πρακτικό να μπορείς να δείς αν έχεις χάσει κάτι χωρίς καν να ενεργοποιήσεις την οθόνη...

Πχ. όπως μόλις ανασηκώνεις το κινητό σου δείχνει το σήμα του δαχτυλικου αποτυπώματος, να έδειχνε παράλληλα κάποιο εικονίδιο χαμένης κλήσης κλπ. 

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2023 at 12:35 ΜΜ, drdedus said:

εχει και τον mtk που μπορείς να κάνεις πολλα χωρίς ροοτ ειδικα σημεία με δυσκολο σήμα κλπ

Υπάρχει κάποιο άλλο θέμα συζήτησης που να περιγράφει αυτά περί mtk; 

Ψάχνω συσκευή για την σύζυγο και κοιτούσα snapdragon έχοντας άγνοια για mtk. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...