Jump to content

Samsung Galaxy Watch 6 / Watch 6 Classic


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Samsung Galaxy Watch 6 & Watch 6 Classic

Τα Samsung Galaxy Watch 6 και Watch 6 Classic είναι γεγονός με νέα χαρακτηριστικά και “κάτι” από τα παλιά

Κατά τη διάρκεια του Galaxy Unpacked event που έλαβε χώρα σήμερα, η Samsung ανακοίνωσε τα Galaxy Z Fold5 και Flip5, ωστόσο οι ανακοινώσεις της δεν έμειναν εκεί. Μετά από πολλές φήμες και διαρροές, η εταιρία ανακοίνωσε και την επόμενη γενιά των smartwatch της, τα Galaxy Watch 6 και Galaxy Watch 6 Classic. Ναι, φέτος δεν υπάρχει “Pro” μοντέλο.

Ένα από τα πιο βασικά και αγαπημένα χαρακτηριστικά που επιστρέφει (μόνο στο Watch 6 Classic) είναι το rotating bezel ή αλλιώς περιστρεφόμενη στεφάνη, που ‘έδενε’ με την οθόνη της συσκευής και επέτρεπε στους χρήστες να κάνουν scroll στο μενού. Τα Samsung Galaxy Watch 6 και Samsung Galaxy Watch 6 Classic έρχονται σε 40 και 44mm και 43 και 47mm αντίστοιχα.

Τα δύο νέα ρολόγια έχουν μια μεγάλη Super AMOLED οθόνη με AOD που προστατεύεται από κρύσταλλο ζαφείρι. To Watch 6 των 40mm έχει 1.3 ίντσες οθόνη (432x432), ενώ το 44mm 1.5 ίντσες (480x480). Το ίδιο συμβαίνει και στα Classic μοντέλα, με το 43mm να ανέρχεται στις 1.3 ίντσες (432x432) και το μεγάλο αδερφάκι του στις 1.5 ίντσες (480x480).

yhsBT1y.png

Και τα δύο έχουν στο εσωτερικό τους τον Exynos W930 ένα τετραπύρηνο επεξεργαστή στα 1.4 GHz, μνήμη RAM στα 2GB και 16GB στον αποθηκευτικό χώρο. Η Samsung λέει ότι χάρη στους καλύτερους αισθητήρες θα έχετε πολύ καλύτερα αποτελέσματα όπως στην παρακολούθηση των καρδιακών παλμών ή την θερμοκρασία του δέρματός σας.

Επίσης και τα δύο έξυπνα ρολόγια υποστηρίζουν ECG, ειδοποιήσεις καρδιακού παλμού και HR, αρτηριακής πίεσης, πρόβλεψη εμμηνορροϊκού κύκλου και ανίχνευση πτώσης. Τα Watch 6 και Watch 6 Classic έχουν στο εσωτερικό τους 425mAh μπαταρία για τα 44 και 47mm μοντέλα και 300mAh για τα 40 και 43mm, ενώ έχουν και πιστοποίηση για IP68.

0E1JDve.png

Η Samsung προσφέρει και πολλά νέα bands-λουράκια για τα smartwatches της, ενώ όλα τα νέα μοντέλα τρέχουν με το One UI 5 Watch που βασίζεται στο Android Wear 4.

Το Samsung Galaxy Watch 6 θα γίνει διαθέσιμο σε Graphite και στα δύο μοντέλα, ενώ θα υπάρχει το Silver για το 44mm μόνο και το Gold για το 40mm μόνο. Το Samsung Galaxy Watch6 Classic έρχεται σε δύο χρωματισμούς Black και Silver. Τα smartwatches θα έρθουν και με LTE υποστήριξη με eSIM. Το Galaxy Watch 6 θα ξεκινάει από τα $299 και το Galaxy Watch 6 Classic από τα $399. Οι τιμές για την Ελλάδα αναμένονται να αποκαλυφθούν σύντομα. Και τα δύο θα κυκλοφορήσουν στις 11 Αυγούστου.

[Πηγή]

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγώ έκανα προπαραγγελία από πλαίσιο με πήραν σήμερα και μου είπαν ότι δευτέρα απόγευμα θα μου φέρουν το watch 6 classic 47mm

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Καλοφόρετο! Ξέρεις διαφορές από το 6 pro?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

δε

3 ώρες πριν, steliosk said:

Καλοφόρετο! Ξέρεις διαφορές από το 6 pro?

δεν έχει 6 προ φέτος

Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει και εγώ την μπάλα φέτος με τα τόσα μοντέλα. Πρακτικά το μεγαλύτερο/καλύτερο της σειράς είναι το 47άρι.

Πέρυσι έκανα skip το 5άρι λόγω rotating bezel. Φέτος το μικρύνανε και μεγαλώσαν την οθόνη είναι must buy όταν πέσει λίγο ακόμα η τιμή του.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες είναι ίδιες σε μέγεθος σε όλα; Αν ναι ποια η διαφορά του 47αρι από τα άλλα; Πχ;

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, varaderum said:

Με το καλό να το παραλάβουμε.

Screenshot_20230728_155135_Email.jpg

Σε ενημέρωσαν ποτε θα παραλάβεις? εμενα μου είπαν για δευτερα και σήμερα μου είπαν για τρίτη

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, andreas443 said:

Σε ενημέρωσαν ποτε θα παραλάβεις? εμενα μου είπαν για δευτερα και σήμερα μου είπαν για τρίτη

Από Δευτέρα θα με ενημερώσουν (αυτό μου είπε η κοπέλα που μίλησα και το κανόνισα μαζί της). 

..πάντως και επειδή υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός μεταξύ των γνωστών αλυσίδων, πιστεύω ότι και αυτοί θέλουν να τα δώσουν το συντομότερο δυνατό.

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας πάρει όλη την σειρά galaxy watch (πάντα μόνο τις μεγάλες εκδόσεις), έδωσα χθές παραγγελία για το 47αρι το classic.

Από εκείνη την στιγμή και σκεπτόμενος συνεχώς ότι θα βαρύνει σε σχέση με το παρόν μοντέλο, άρχισα να ψάχνω στο YouTube, βίντεο συγκριτικά μεταξύ 44αρι απλού και του 47αρι classic. 

Εντέλει κατέληξα να αλλάξω την παραγγελία μου από το 47αρι στο 44αρι.

Αυτό που κυρίως μέτρησε σε αυτήν μου την απόφαση, είναι το ότι εδώ θα έχω την ίδια οθόνη (1.5") σε ρολόι πολύ ελαφρύτερο από το classic, το οποίο λόγω και του ελαφρώς μικρότερού του μεγέθους, θα ακουμπάει καλύτερα στον καρπό μου (..άρα θα έχω και καλύτερες μετρήσεις, ενώ στο 5pro κάποιες φορές έχανα κάποια 10λεπτα καρδιακών μετρήσεων). 

Και επειδή κάποιες φορές έστω και ελάχιστο βάρος κάνει την διαφορά {το ένιωσα άμεσα όταν από το 4 classic χρησιμοποίησα το 5 pro (..με 5.5gr διαφορά)} σκέφτομαι το τι διαφορά σε άνεση ολοήμερης (και όχι μόνο) χρήσης, θα έχω τώρα που πλέον θα ελαφρύνει έτι περαιτέρω (..έχοντας όμως την ίδια νέα κορυφαία οθόνη με του 47" μοντέλου).

Υ. Γ. ..την στεφάνη και που δεν την είχα στο 5pro, δεν με ενόχλησε και τόσο ..μία χαρά δουλεύει και η ψηφιακή. 

Link to comment
Share on other sites

Όσοι το πάρετε να το χαρείτε. Εγώ δεν βλέπω κανένα λόγο αλλαγής από το 5 pro. Αντίθετα πιστεύω πως η πολλή μικρότερη μπαταρία θα μου κακοφανεί.

Στάλθηκε από το S23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Αναμένω εντυπώσεις όσοι το παραλάβετε,  ειδικά για την διάρκεια της μπαταρίας. Νομίζω ότι άμα είναι λιγότερο από 2 μέρες είναι "θεμα". Καλοφόρετο πάντως σε όσους το παραλάβουν!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, steliosk said:

Αναμένω εντυπώσεις όσοι το παραλάβετε,  ειδικά για την διάρκεια της μπαταρίας. Νομίζω ότι άμα είναι λιγότερο από 2 μέρες είναι "θεμα". Καλοφόρετο πάντως σε όσους το παραλάβουν!

Παρελαβα,Watch 6 Classic λογικα η μπαταρια ειναι οπως στο 4 Classic

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα,Watch 6 Classic λογικα η μπαταρια ειναι οπως στο 4 Classic
Να το χαρείς φίλε μου. Μια ερώτηση. Μπορείς να στείλεις στο ρολόι αρχείο gpx; Και μετά να ακολουθήσεις την διαδρομή όπως το watch 5 pro;

Στάλθηκε από το S23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, spiros1001 said:

Παρελαβα,Watch 6 Classic λογικα η μπαταρια ειναι οπως στο 4 Classic

Καλοφόρετο να είναι!🙂 Ελπίζω να έχει καλύτερη κατανάλωση από το 4, γιατί αν είναι όπως εκείνο τότε είναι πρόβλημα ...

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Να το χαρείς φίλε μου. Μια ερώτηση. Μπορείς να στείλεις στο ρολόι αρχείο gpx; Και μετά να ακολουθήσεις την διαδρομή όπως το watch 5 pro;

Στάλθηκε από το S23 ultra.

Απαντάω μόνος μου. Δεν γίνεται.

Στάλθηκε από το S23 ultra.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε και σε εμάς που το σκεφτόμαστε και δεν είχαμε ξανά samsung watch βρε παιδιά, τι ισχύει με τη μπαταρία και λίγα λόγια για την εμπειρία χρήσης γενικότερα.

Ευχαριστώ.

Sent from my SM-S916B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αύριο παραλαμβάνω το απόγευμα, θα χρειαστούν 2-3 μέρες για να δούμε την μπαταρία

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Η μπαταρία που διαρκεί όσο και η μέρα σας, εργάζεται τόσο σκληρά όσο εσείς

Κατασκευασμένη για να συμβαδίζει με τις καθημερινές δραστηριότητές σας, διαρκεί έως και 40 ώρες με μία φόρτιση. Δεν έχετε μπαταρία; Με τη γρήγορη φόρτιση μπορείτε να φτάσετε στο 45% σε μόλις 30 λεπτά, για να συνεχίσετε να μένετε συγκεντρωμένοι σε όσα πρέπει να κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα και εγώ σήμερα με εκπτωσουλα από Samsung 10% κάτω στο 44mm και η διαφορά από το Active2 είναι χαοτική! Πιο σμουθ, μεγαλύτερη οθόνη, android πλέον...  Έκανα και την αίτηση για τα 2 λουράκια δωρο και αναμένουμε! 

Από θέμα μπαταρίας το άνοιξα 6 ώρα περίπου και είχε μπαταρία 70% και τώρα 11μιση έχει 39%. Με άθληση στο τζιμ και γενικά ψάξιμο νομίζω είναι καλά 30% κάτω! Θα δείξει γενικά!

Edited by Anterovgaltis20
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, varaderum said:

Εντέλει κατέληξα στο 47αρι.

..με γειά μας.

20230805_160036.jpg

Πες μας μετά από λίγη χρήση πως είναι με το μέγεθος και με το βάρος,μπορείς να το φοράς σε άσκηση η σε δυσκολεύει.Επισης μικρότερη μπαταρία και μεγαλύτερη οθόνη,πως πάει αυτό?

GALAXY S3,S4,S5, LG G3,GALAXY A5 και τωρα s10+:!:
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Ferb said:

Πες μας μετά από λίγη χρήση πως είναι με το μέγεθος και με το βάρος,μπορείς να το φοράς σε άσκηση η σε δυσκολεύει.Επισης μικρότερη μπαταρία και μεγαλύτερη οθόνη,πως πάει αυτό?

Σε προηγούμενα ποστ αμφιταλαντεύτηκα μεταξύ 44αρι απλό, η  47αρι classic. 

Ευτυχώς πήγα και το είδα από κοντά στο πλαίσιο του mall.

Μία χαρά κάθεται στο χέρι μου, το βάρος δεν είναι πρόβλημα, συνήθεια είναι.

Η οθόνη (ευκρίνεια και φωτεινότητα), είναι υπέροχη. 

..για την μπαταρία είναι ακόμα πολύ νωρίς για οποιαδήποτε άποψη.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, varaderum said:

Σε προηγούμενα ποστ αμφιταλαντεύτηκα μεταξύ 44αρι απλό, η  47αρι classic. 

Ευτυχώς πήγα και το είδα από κοντά στο πλαίσιο του mall.

Μία χαρά κάθεται στο χέρι μου, το βάρος δεν είναι πρόβλημα, συνήθεια είναι.

Η οθόνη (ευκρίνεια και φωτεινότητα), είναι υπέροχη. 

..για την μπαταρία είναι ακόμα πολύ νωρίς για οποιαδήποτε άποψη.

Ναι είδα το προηγούμενο ποστ,το βάρος συνηθίζεται αλλά σε συνδυασμό με το μέγεθος ίσως σε δυσκολεύει κατά την άσκηση,η οθόνη προφανώς είναι όλα τα λεφτά αλλά καίει πολύ και σε συνδυασμό με τη μικρή μπαταρία δεν ξέρω...Είμαι σε σκέψη να πάρω το 5 προ η το 47αρι

 

GALAXY S3,S4,S5, LG G3,GALAXY A5 και τωρα s10+:!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...