Jump to content

CU Liquid


blizard
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

20 ώρες πριν, johndouk said:

... Επίσης λάβε υπόψη σου ότι το κουπόνι, εκτός από το συμψηφισμό του ποσού του, σου δίνει και 10% έκπτωση. 

Παράδειγμα: Αν κάνεις στο efood παραγγελία 8€ και βγάλεις κουπόνι 4€, θα χρειαστεί να (συμ)πληρώσεις και 3,20€, υποχρεωτικά με κάρτα.

8€ -10% = 7,20€ - 4€ = 3,20€ 

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει το efood ποτέ, το tell me more αναφέρει ότι η έκπτωση 10% αφορά φαγητό ή καφέ.
Αν τώρα στην πράξη το εφαρμόζουν παντού , δεν γνωρίζω.

Η λογική επίσης λέει ότι η έκπτωση πρέπει να εφαρμόζεται επί της αξίας του κουπονιού και όχι επί της συνολικής παραγγελίας.
Παράδειγμα με βάση τον παραπάνω τύπο: Αν κάνεις στο efood παραγγελία 100€ και βγάλεις κουπόνι 2€, θα χρειαστεί να (συμ)πληρώσεις και 88€, υποχρεωτικά με κάρτα.

100€ -10% = 90€ - 2€ = 88€.
Δηλαδή με κουπόνι 2 € έχεις έκπτωση 12€ που φαίνεται απίθανο.

Λογικό ακούγεται να πληρώσεις 97,8€
100€- 2€ =98€ και επιπλέον έκπτωση 10%*2€=0,2€ δηλαδή τελικά 97,8€

Link to comment
Share on other sites

Το 10% αφορά την αρχική τιμή, πριν την εφαρμογή του κουπονιού 

στο παράδειγμα σου θα πληρώσεις 88 και όχι 97,8

το κουπόνι ήταν 8€

 

IMG_1142.jpeg

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, balkos said:

Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει το efood ποτέ, το tell me more αναφέρει ότι η έκπτωση 10% αφορά φαγητό ή καφέ.
Αν τώρα στην πράξη το εφαρμόζουν παντού , δεν γνωρίζω.

Η λογική επίσης λέει ότι η έκπτωση πρέπει να εφαρμόζεται επί της αξίας του κουπονιού και όχι επί της συνολικής παραγγελίας.
Παράδειγμα με βάση τον παραπάνω τύπο: Αν κάνεις στο efood παραγγελία 100€ και βγάλεις κουπόνι 2€, θα χρειαστεί να (συμ)πληρώσεις και 88€, υποχρεωτικά με κάρτα.

100€ -10% = 90€ - 2€ = 88€.
Δηλαδή με κουπόνι 2 € έχεις έκπτωση 12€ που φαίνεται απίθανο.

Λογικό ακούγεται να πληρώσεις 97,8€
100€- 2€ =98€ και επιπλέον έκπτωση 10%*2€=0,2€ δηλαδή τελικά 97,8€

Το κουπόνι 10% έκπτωση μπορείς να το αγοράσεις και με 0.20€ αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις το smart pocket ή αν έχεις μικρό ποσό.

Το αναφέρω γιατί, εάν βγάλεις smart pocket ισχύει η παραπάνω έκπτωση (-10%) πρώτα και μετά προστίθενται και τα χρήματα του κουπονιού.

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς εξαργυρώνουμε το κουπόνι;

Προσπάθησα να κάνω πληρωμή με ένα κουπόνι αξίας 11,90€ που έφτιαξα, όταν έφτασα στο στάδιο της πληρωμής έβαλα το κωδικό απο το κουπόνι και μου έβγαλε μύνημα "Μη αποδεκτός τρόπος πληρωμής"

Χωρίς τίτλο.png

Edited by vassar
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάνω μια σκέψη, ίσως είναι λάθος.

Αν βάλω στο CU της κόρης κάρτα ανανέωσης, τι συμφέρει καλύτερα:

να της βάλω το πακέτο με τα 3,5€ για 7 μέρες unlimited data και άλλα 3,5€ για 7 μέρες ομιλία; 

να βάλω το πακέτο με τα 3,5€ για 7 μέρες unlimited data και να περάσω τον αριθμό σε liguid; 

να το περάσω κατευθείαν σε liguid και ότι χρειαστεί "τραβάει"; 

Ο αριθμός φορτίζει περιστασιακά, αύριο θα πάει εκδρομή και απλά θα έχει μαζί της το τηλέφωνο για παν ενδεχόμενο. Η χρήση της συσκευής είναι με WiFi στο σπίτι και για την καλούμε όταν βγει κάπου εκτός σπιτιού. 

🤔 Μπορώ να περάσω τον αριθμό σε liquid χωρίς να τον φορτίσω (υπάρχουν παροχές, κάτι για τον πρώτο μήνα δωρεάν έχω διαβάσει) και βλέπουμε; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, andreasomageiras said:

Κάνω μια σκέψη, ίσως είναι λάθος.

Αν βάλω στο CU της κόρης κάρτα ανανέωσης, τι συμφέρει καλύτερα:

να της βάλω το πακέτο με τα 3,5€ για 7 μέρες unlimited data και άλλα 3,5€ για 7 μέρες ομιλία; 

να βάλω το πακέτο με τα 3,5€ για 7 μέρες unlimited data και να περάσω τον αριθμό σε liguid; 

να το περάσω κατευθείαν σε liguid και ότι χρειαστεί "τραβάει"; 

Ο αριθμός φορτίζει περιστασιακά, αύριο θα πάει εκδρομή και απλά θα έχει μαζί της το τηλέφωνο για παν ενδεχόμενο. Η χρήση της συσκευής είναι με WiFi στο σπίτι και για την καλούμε όταν βγει κάπου εκτός σπιτιού. 

🤔 Μπορώ να περάσω τον αριθμό σε liquid χωρίς να τον φορτίσω (υπάρχουν παροχές, κάτι για τον πρώτο μήνα δωρεάν έχω διαβάσει) και βλέπουμε; 

Για την εκδρομη βαλε της τα 2 απεριοριστα συνολο 7€ ωστε να ειναι άνετη για 7 ημέρες. Εαν το χρειαζεται περισσότερο απο 7 ημερες, πας liquid.

LiquidCU.thumb.jpg.524d42171b06c176c397800270da82c6.jpg

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, VIPdriver said:

Για την εκδρομη βαλε της τα 2 απεριοριστα συνολο 7€ ωστε να ειναι άνετη για 7 ημέρες. Εαν το χρειαζεται περισσότερο απο 7 ημερες, πας liquid.

LiquidCU.thumb.jpg.524d42171b06c176c397800270da82c6.jpg

Μονοήμερη είναι η εκδρομή. 

Γίνεται να το πάω liquid χωρίς να το έχω κάνει ανανέωση; 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, andreasomageiras said:

Μονοήμερη είναι η εκδρομή. 

Γίνεται να το πάω liquid χωρίς να το έχω κάνει ανανέωση; 

Ναι, βέβαια. Αρκεί να υπάρχει υπόλοιπο στην κάρτα.

Επίσης, τώρα είναι βράδυ δεν ξέρω εάν θα γίνει αυτόματα η μεταφορά σε liquid. Τα στατιστικά δείχνουν ότι γίνεται χειροκίνητα από υπάλληλο. Δοκιμάζεις και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, andreasomageiras said:

Γίνεται να το πάω liquid χωρίς να το έχω κάνει ανανέωση; 

Εαν εχει υπόλοιπο χρηματων ηδη, βεβαιως. Μολις πατησεις το κουμπι για να γινεις liquid, σου ζηταει αριθμο κάρτας και να επιλεξεις μηνιαια χρεωση. Σου τραβαει 0,01€ απο την καρτα για επιβεβαιωση του λογαριασμου και το επιστρεφει. Επιλεγεις ποια ημερομηνια θελεις να δε χρεωνει και ποιο ποσό. Λεει οτι η 1η χρεωση ειναι δωρο, αλλά ετυχε σε κάποιους να τραβηξει τον πρωτο μηνα και να δωσει τον 2ο μηνα δωρο. 

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, VIPdriver said:

 

 

12 minutes ago, EllinikoNisi said:

 

Οπότε πρώτα πρέπει να βάλω "κάρτα ανανέωσης πρώτα" γιατί έχει μηδενικό υπόλοιπο. 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει πριν 7 ημέρες ότι με άφησε να βάλω κ 3ο αριθμό liquid στην ίδια κάρτα.

Μην το κάνετε. Η 1η ανανέωση δεν ήταν δωρεάν για αυτό ακριβώς το λόγο.
Δεν το βρήκα στους όρους του app , αλλά μου είπε ότι υπάρχει στο site και θα μου στείλει τον σύνδεσμο.
Επίσης μου είπε ότι σε 5 ημέρες θα ακυρωθεί η συναλλαγή (ίδωμεν) για να μπορέσω να βάλω το ποσό που θέλω με άλλη συναλλαγή και ότι δε θα λάβω δωρεάν μήνα ακόμα και αν αλλάξω κάρτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα κάρτα στον αριθμό της κόρης. Ενεργοποίησα με 3,5€ τα 1000' για 7 μέρες. 

Και σκεφτόμουν τι να κάνω για data. 

Έγινε Ενεργοποίηση αυτόματα:

 

Screenshot_2024-02-21-22-33-23-35_2e83dfe13a5867033cf77b276138972a.jpg

Νομίζω καλά πήγε αυτό, είχα ξεχάσει ότι το νούμερο είχε κάποια bonus για κάποιο διάστημα. 

1 hour ago, andreasomageiras said:

Πρόσθεσα κάρτα στον αριθμό της κόρης. Ενεργοποίησα με 3,5€ τα 1000' για 7 μέρες. 

Και σκεφτόμουν τι να κάνω για data. 

Έγινε Ενεργοποίηση αυτόματα:

 

Screenshot_2024-02-21-22-33-23-35_2e83dfe13a5867033cf77b276138972a.jpg

Νομίζω καλά πήγε αυτό, είχα ξεχάσει ότι το νούμερο είχε κάποια bonus για κάποιο διάστημα. 

Αν κάνω το νούμερο αυτό liquid, να φανταστώ ότι θα κοπούν αυτά τα "δώρα"; 

Edited by andreasomageiras

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως την τελευταία ώρα που δοκιμάζω (μετά από μια έξοδο μερικών ημερών για δοκιμές με το cashback) να μπω κανά στο Liquid, δεν με αφήνει.....

Screenshot_2024-02-21-23-48-45-159_gr.mobile.vodafone.thumb.jpg.76d20ce9334b532b619897c6774fdfcb.jpg

Επειδή είναι η πρώτη φορά που ξαναμπαίνω... κάνω κάτι λάθος....?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, andreasomageiras said:

Αν κάνω το νούμερο αυτό liquid, να φανταστώ ότι θα κοπούν αυτά τα "δώρα"; 

Όχι φίλε, κανονικά θα τα έχεις

Screenshot_2024-02-22-00-03-21-06_c7f551408b6e058abcdfe7a9ae8496d3.jpg

Edited by sou_d
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, kokalo said:

Επειδή είναι η πρώτη φορά που ξαναμπαίνω... κάνω κάτι λάθος....?

Όταν ξαναμπαίνεις επιλέγεις μέρα με τη μπάρα, επιλέγεις κάρτα και βάζεις και email.

Μήπως άλλαξες κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Steleon said:

Όταν ξαναμπαίνεις επιλέγεις μέρα με τη μπάρα, επιλέγεις κάρτα και βάζεις και email.

Μήπως άλλαξες κάρτα?

Αυτά έκανα κι εγώ....

Όχι.. την ίδια έχω αφήσει....

Edited by kokalo

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kokalo said:

Αυτά έκανα κι εγώ....

Όχι.. την ίδια έχω αφήσει....

Μήπως η κάρτα έχει μηδέν υπόλοιπο; Χρειάζεται να τραβήξει 0,01€, το οποίο μετά επιστρέφει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, VIPdriver said:

Μήπως η κάρτα έχει μηδέν υπόλοιπο; Χρειάζεται να τραβήξει 0,01€, το οποίο μετά επιστρέφει.

Ούτε αυτό ισχύει... είναι πισωτική...

Την έχει δεχθεί κανονικά στην 1η ενεργοποίηση και δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, kokalo said:

Ούτε αυτό ισχύει... είναι πισωτική...

Την έχει δεχθεί κανονικά στην 1η ενεργοποίηση και δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε....

Τοτε, εαν απο την τράπεζα δεν υπηρξε θέμα ασφαλείας, θα εχει προβλημα το σύστημα της βονταφον (για ακόμα μία φορά...).

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, kokalo said:

Αυτά έκανα κι εγώ....

Όχι.. την ίδια έχω αφήσει....

Πάρε στην τράπεζα.. έχει αναφερθεί πως συμβαίνει κάποιες φορές επειδή λόγω ασφαλείας δεν επιτρέπει η τράπεζα την αποθήκευση της κάρτας.

Θα σου σβήσουν αυτοί μερικές αποθηκεύσεις και θα λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, kalitexnis_g said:

Πάρε στην τράπεζα.. έχει αναφερθεί πως συμβαίνει κάποιες φορές επειδή λόγω ασφαλείας δεν επιτρέπει η τράπεζα την αποθήκευση της κάρτας.

Θα σου σβήσουν αυτοί μερικές αποθηκεύσεις και θα λειτουργεί.

Ευχαριστώ για την νέα ιδέα.....

Θα περιμένω λίγο για απάντηση από την Vodafone, καθώς με το που έστειλα το ερώτημα στο chat, έπεσε μούγκα και μετά από λίγα λεπτά το έκλεισαν. Και αύριο θα ακολουθήσω την πρόταση σου.

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, kokalo said:

Ευχαριστώ για την νέα ιδέα.....

Θα περιμένω λίγο για απάντηση από την Vodafone, καθώς με το που έστειλα το ερώτημα στο chat, έπεσε μούγκα και μετά από λίγα λεπτά το έκλεισαν. Και αύριο θα ακολουθήσω την πρόταση σου.

Ναι όταν δεν ξέρουν κάτι σου το κλείνουν στη μάπα. Και μετά λένε πως είχαν τεχνικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφουν τις "μαυρες" τακτικές κι εδω πλέον? Τους είχα (συγκριτικά) για περισσότερο "ευγενείς"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...