Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 ώρες πριν, padodinamos said:

Καλησπέρα, σκέφτομαι σοβαρά να πάρω κάποιο κινητό Pixel και ειδικά το 7 Pro. Έχω κάποιες ερωτήσεις...

1. Σε σύγκριση με το pixel 6a, η κάμερα είναι πολύ καλύτερη ή πάνω κάτω τα ίδια;

2. Τι μέγεθος πίανει κατά μέσο όρο μια φωτογραφία που βγάζετε; Θα με βοηθούσε το μέγεθος καθώς βγάζω αρκετές, οπότε θα είχα καλύτερη εικόνα αν είναι να στραφώ στην έκδοση των 128 ή 256.

3. Έχω cosmote και είδα πως το θέμα του VoLTE λύνεται όπως φαίνεται... σωστά;

 

Για το 1 θα σου πω ότι έχει διαφορά, αλλά δεν θα είναι τόσο τεράστια. Για το 2 δεν γνωρίζω.

Για το 3 θα πω να μην είσαι σίγουρος ακόμη. Δηλαδή μην βασίζεσαι σε αυτό αν μένεις κάπου με προβληματικό σήμα ή αν σου χρειάζεται πολύ αυτή η λειτουργία. Ας βγει η stable, να δούμε ότι ισχύει αυτό και μετά θα είναι πιο πιθανό.

Link to comment
Share on other sites

@padodinamos επειδή έχω και τα δύο (6a και 7Ρ) θα σου πω ότι δεν έχουν αντίπαλο στη φωτό, ειδικά στο εύρος χρημάτων που κυμαίνονται.
Από κει και πέρα το 7Ρ σαφώς και υπερτερεί, τόσο σε features, όσο και σε ποιότητα κάποιες φορές και κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες.
Μη φανταστείς ωστόσο καμία κραυγαλέα διαφορά.
Το 6a φοράει τον Sony imx363 που φοράνε αν δεν απατωμαι το 5, το 4a5G, το 4xl κτλ.
Συνεπώς αντιλαμβάνεσαι για τι δυνατότητες μιλάμε.

Όσον αφορά τον όγκο, δε νομίζω ότι μπορεί κανείς να σου απαντήσει με ακρίβεια.
Έχω φωτό που καταλαμβάνουν 2,1mb, έχω κι άλλες με 6,9mb.

Με το θέμα του volte τώρα, θα σε συμβουλευα να κανεις λίγη υπομονή ακόμα, καθώς είναι όλα πολύ ρευστά. Μπορεί τον άλλο μήνα να δεις ξαφνικά να το αφαιρούν αυτό το feature.

Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπαν οι προλαλήσαντες...

Για το 1, μπορεί πιθανά το 6a να βγάζει και οριακά καλύτερες φωτογραφίες, τουλάχιστον έτσι έδειξε η ψηφοφορία του MKBHD για τις καλύτερες smartphone κάμερες του 2022. Αυτό διότι η φωτογραφία στα κινητά εδώ και χρόνια κρίνεται όχι τόσο από τον αισθητήρα της συσκευής, αλλά από το computational photography (post-processing της φωτογραφίας) που γίνεται μετά τη λήψη.

Ο MKBHD στο σχετικό βίντεο είχε δώσει μια εξήγηση, η οποία μου φαίνεται αρκετά λογική, λέγοντας ότι η Google είχε αναπτύξει όλα αυτά τα χρόνια τους αλγορίθμους της βασισμένη στον ίδιο αισθητήρα που έβαζε σε κάθε Pixel (IMX363), οπότε είναι αναμενόμενο να έχεις καλύτερα αποτελέσματα με αυτόν. Από την άλλη, αυτό που παίρνεις σαν αποτέλεσμα είναι πιθανότατα και το όριο του συγκεκριμένου αισθητήρα, μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει, αλλιώς δεν θα είχε κανένα λόγο να τον αντικαταστήσει με μεγαλύτερο (αυτό το θεωρώ σίγουρο, γιατί όσο είχε περιθώριο να πετύχει κάτι ακόμα καλύτερο, πράγματι δεν τον άλλαζε).

Φαντάσου τώρα ότι έχεις οριακά ίδιο αποτέλεσμα με ένα νέο και πολύ καλύτερο αισθητήρα, στον οποίο η Google δουλεύει πολύ λιγότερο καιρό και άρα λογικά δεν έχει καν αρχίσει να πλησιάζει το optimization στα επίπεδα του IMX363. Πιθανολογώ πως με κάθε update τα αποτελέσματα στη φωτογραφία θα είναι όλο και καλύτερα, ώσπου η ψαλίδα με το 6a θα ανοίξει κάποια στιγμή σημαντικά.

Άρα η future-proof επιλογή είναι σαφέστατα το 7 Pro.

Για το 2, κι εγώ βλέπω τα ίδια μεγέθη με τον jimteo.

Για το 3, όπως ειπώθηκε, μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά ότι θα δουλεύει το VoLTE και στη stable. Θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι μπορεί να χρειαστεί root τελικά. Αν μέχρι τώρα καθυστερούσες τυχόν την αγορά του λόγω αυτού του περιορισμού, η safe επιλογή είναι να περιμένεις λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, tsikorange said:

Καλημέρα, θα ηθελα να μου εξηγήσεις πως το έκανεις και λειτουργεί έτσι; με μία φυσική cosmote και μία esim Ο2; και πως έκανες το configuration στην κάθε μία; με ενδιαφέρει να το κάνω και εγώ! έχω μία φυσική σε NOVA. παρακολουθώ το νήμα από την αρχή. Ήμουν στο πάρα πέντε να κάνω root. Αλλά εφόσον λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται. Θα σου ήμουν ευγνώμων για τις πληροφορίες.

Δουλευει μονο στην Ο2 esim που κανει roaming και μονο μεχρι να καταλαβει οτι πραγματικα κανει roaming οποτε και σταματαει να δουλευει μιας και WiFi calling δεν προσφερει κανεις με roaming...

Απλα το εβαλα για να δειξω οτι σαν δυνατοτητα στο δικτυο της Cosmote ειναι εφικτο αρκει google kai cosmote να συνεννοηθούν για τις ρυθμίσεις!

Εχω μια eSIM ο2 UK και μια φυσικη SIM Cosmote

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα είπαν οι προλαλήσαντες...
Για το 1, μπορεί πιθανά το 6a να βγάζει και οριακά καλύτερες φωτογραφίες, τουλάχιστον έτσι έδειξε η ψηφοφορία του MKBHD για τις καλύτερες smartphone κάμερες του 2022. Αυτό διότι η φωτογραφία στα κινητά εδώ και χρόνια κρίνεται όχι τόσο από τον αισθητήρα της συσκευής, αλλά από το computational photography (post-processing της φωτογραφίας) που γίνεται μετά τη λήψη.
Ο MKBHD στο σχετικό βίντεο είχε δώσει μια εξήγηση, η οποία μου φαίνεται αρκετά λογική, λέγοντας ότι η Google είχε αναπτύξει όλα αυτά τα χρόνια τους αλγορίθμους της βασισμένη στον ίδιο αισθητήρα που έβαζε σε κάθε Pixel (IMX363), οπότε είναι αναμενόμενο να έχεις καλύτερα αποτελέσματα με αυτόν. Από την άλλη, αυτό που παίρνεις σαν αποτέλεσμα είναι πιθανότατα και το όριο του συγκεκριμένου αισθητήρα, μέχρι εκεί μπορεί να φτάσει, αλλιώς δεν θα είχε κανένα λόγο να τον αντικαταστήσει με μεγαλύτερο (αυτό το θεωρώ σίγουρο, γιατί όσο είχε περιθώριο να πετύχει κάτι ακόμα καλύτερο, πράγματι δεν τον άλλαζε).
Φαντάσου τώρα ότι έχεις οριακά ίδιο αποτέλεσμα με ένα νέο και πολύ καλύτερο αισθητήρα, στον οποίο η Google δουλεύει πολύ λιγότερο καιρό και άρα λογικά δεν έχει καν αρχίσει να πλησιάζει το optimization στα επίπεδα του IMX363. Πιθανολογώ πως με κάθε update τα αποτελέσματα στη φωτογραφία θα είναι όλο και καλύτερα, ώσπου η ψαλίδα με το 6a θα ανοίξει κάποια στιγμή σημαντικά.
Άρα η future-proof επιλογή είναι σαφέστατα το 7 Pro.
Για το 2, κι εγώ βλέπω τα ίδια μεγέθη με τον jimteo.
Για το 3, όπως ειπώθηκε, μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά ότι θα δουλεύει το VoLTE και στη stable. Θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος ότι μπορεί να χρειαστεί root τελικά. Αν μέχρι τώρα καθυστερούσες τυχόν την αγορά του λόγω αυτού του περιορισμού, η safe επιλογή είναι να περιμένεις λίγο ακόμα.
Well said.
Και ναι, υπάρχουν περιπτώσεις που το 6a μπορεί να επιτύχει καλυτερο αποτέλεσμα.
Απλά σε κάποια συγκριτικά που έκανα εγώ, παρατήρησα ότι κάποιες φορές στο portrait mode έχανε τις λεπτομέρειες.
Σε κάθε περίπτωση όμως, μπορεί ο συγκεκριμένος αισθητήρας να είναι στο πικ της απόδοσής του, αλλά αυτό αποδεικνύει το πόσο δουλεμενος είναι.



Sent from my Pixel 7 Pro

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το p7p από τον Νοέμβριο και ανά τακτά διαστήματα μου βγάζει "χιόνια" πέρα πέρα στην οθόνη, κολλάει για μισό λεπτό και κάνει επανεκκίνηση μόνο του. Το παθαίνει κάποιος άλλος?
Έχετε να προτείνετε κάτι?

Να επισημάνω ότι και εγώ έχω το πρόβλημα με τις κλήσεις και χάνω αρκετές κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sotos L said:

Καλησπέρα έχω το p7p από τον Νοέμβριο και ανά τακτά διαστήματα μου βγάζει "χιόνια" πέρα πέρα στην οθόνη, κολλάει για μισό λεπτό και κάνει επανεκκίνηση μόνο του. Το παθαίνει κάποιος άλλος?
Έχετε να προτείνετε κάτι?

Να επισημάνω ότι και εγώ έχω το πρόβλημα με τις κλήσεις και χάνω αρκετές κλήσεις.

ανέφερε το στην GOOGLE,μην το αφήσεις!

κλήσεις χάνεις επειδή έχεις ανοιχτά δεδομένα προφανώς. Αν τα κλήσεις δεν θα χάνεις σχεδόν καμία.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Just now, guy_fawkes said:

ανέφερε το στην GOOGLE,μην το αφήσεις!

κλήσεις χάνεις επειδή έχεις ανοιχτά δεδομένα προφανώς. Αν τα κλήσεις δεν θα χάνεις σχεδόν καμία.

Πως να το αναφέρω στην google?  Μπορείς να με βοηθήσεις?

Η αήθεια είναι ότι τα έχω μονίμως ανοιχτά λόγω δουλειάς, θα το δοκιμάσω!

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sotos L said:

Πως να το αναφέρω στην google?  Μπορείς να με βοηθήσεις?

Η αήθεια είναι ότι τα έχω μονίμως ανοιχτά λόγω δουλειάς, θα το δοκιμάσω!

απο που το αγόρασες?

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

από ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη

1 minute ago, guy_fawkes said:

απο που το αγόρασες?

 

από ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sotos L said:

από ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη

από ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη

επικοινώνησε μαζί τους να σε βοηθήσουν.

και δες και αυτό

How do I report a Pixel problem on Google?
 
 
Send feedback about your Pixel to Google
  1. Open your phone's Settings app.
  2. Scroll to the bottom and tap About phone. Send feedback about this device.
  3. Type your feedback.
  4. To include your system logs, check the "Include system logs" box. These logs help Google when you report a technical issue.
  5. Tap Send .

 

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

To update Φεβρουαρίου είναι διαθέσιμο...
https://developers.google.com/android/images#cheetah
Δεν έχει έρθει κάτι

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, guy_fawkes said:

Δεν έχει έρθει κάτι

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μπορεί σαν ΟΤΑ να μην στο εμφανίζει ακόμα, αλλά είναι διαθέσιμο για όποιον ενδιαφέρετε να το βάλει μόνος του.

Κώστας
Link to comment
Share on other sites

ήρθε!

Αυτό το κακό που είναι 32mb η ενημέρωση και κάνει μια ώρα, με ξεπερνάει!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, guy_fawkes said:

ανέφερε το στην GOOGLE,μην το αφήσεις!

κλήσεις χάνεις επειδή έχεις ανοιχτά δεδομένα προφανώς. Αν τα κλήσεις δεν θα χάνεις σχεδόν καμία.

Δοκίμασα σήμερα να κλείσω τα δεδομένα και έλεγε ότι έχω το κινητό μου απενεργοποιημένο. 

Link to comment
Share on other sites

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md?fbclid=IwAR2v2PcKKAHs3GswzjOjhKN9_qkQeMJJkcYE7hkHQyKWeZQhwZbs7cUWKt8

Το είδατε αυτό πιστεύω, ε;;; ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΜΕ VODAFONE!!! 😁😁😁

Screenshot_20230208-175557.png

Edited by klainmein
Link to comment
Share on other sites

Με cosmote δουλεύει παιδιά ? 

Με ενδιαφέρει το 5G και να μην έχω καθόλου το θέμα με τις κλήσεις.

Άρχισα να ψήνομαι για το κινητό μιας και το s23 ultra είναι πανάκριβο .

Ο επεξεργαστής σε σχέση με τον Snapdragon του s23 τι λέει?

Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

Με Cosmote θα σου δουλέψει και η qpr2 του Android 13 beta. Volte και VoWifi ενεργοποιήθηκαν, για 5g δεν διάβασα κάτι και δεν έχει εδώ που είμαι. Πάντως οι κλήσεις είναι ΚΡΥΣΤΑΛΛΟ 😁 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, ALIEN_3_ said:

Με cosmote δουλεύει παιδιά ? 

Με ενδιαφέρει το 5G και να μην έχω καθόλου το θέμα με τις κλήσεις.

Άρχισα να ψήνομαι για το κινητό μιας και το s23 ultra είναι πανάκριβο .

Ο επεξεργαστής σε σχέση με τον Snapdragon του s23 τι λέει?

Το 5G δεν δουλεύει. Αυτό που δουλεύει έξτρα σε σύγκριση με την QPR2 B3 είναι το VoWiFi.

Edit: Φαίνεται να συνεχίζει να δουλεύει ακόμα και μετά από uninstall των Shizuku και Pixel IMS, disable των developer tools και reboot. Άρα είναι όντως one-off διαδικασία και μένει να δούμε αν θα παραμείνει και μετά από updates...

Edited by gpolydoros
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, klainmein said:

https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md?fbclid=IwAR2v2PcKKAHs3GswzjOjhKN9_qkQeMJJkcYE7hkHQyKWeZQhwZbs7cUWKt8

Το είδατε αυτό πιστεύω, ε;;; ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΜΕ VODAFONE!!! 😁😁😁

Screenshot_20230208-175557.pngΕλο

Ελπίζω να είσαι χωρίς ρουταρισμα για να χαρώ.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, spyridon70 said:

Ελπίζω να είσαι χωρίς ρουταρισμα για να χαρώ.

Χωρίς root είναι, το δοκίμασα κι εγώ μόλις στην QPR2 αλλά λογικά παίζει και στη stable.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόλις έκανα ένα μικρό update μου έβγαλε off το patch. Αλλά ξαναέκανα την διαδικασία και λειτουργεί πάλι κανονικά το parch. Άρα μετά το update θέλουμε και δύο λεπτά με τον υπολογιστή δουλειά.

 

Μία άλλη ερώτηση αν ξέρετε. Στο Huawei που είχα, είχε επιλογή να μου φαίνεται η ταχύτητα δικτύου πάνω πάνω. Υπάρχει τέτοια επιλογή μέσω του android ή θέλει εφαρμογή έξτρα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...