Jump to content

Google Pixel 7 Pro


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχει έρθει του Δεκεμβρίου η ενημέρωση!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την έκανα την ενημέρωση over air.Με κοσμοτε μαμά χωρίς σουτζουκι εχω Volte και 5g.Στην περιοχή μου Καισαριανή έχει ένα κομμάτι που μένω εγώ, που δεν πιάνει καθόλου καλά η κοσμοτε και πιάνει τέλεια η βονταφον.Οσοι έχουν μαμά βονταφον και πέρασαν το QPR1 έχουν 5G και Volte χωρίς το σουτζουκι;Αν ναι , αύριο θα πάω να βάλω κάρτα βονταφον.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω και Vowifi χωρίς σουτζούκι.

Εκανα το εξής

Έβαλα σουτζούκι και pixelims. Εμφανισα την επιλογή use vowifi.

Απεγκατασταση και των δύο και επανεκκίνηση. Δημιουργία apn με στοιχεία:

Name: IMS

APN: ims

APN type: ims

APN Protocol: IPv4/IPv6

Και πλέον λειτουργεί κανονικά.

Cosmote, stock rom Δεκεμβρίου πλέον έχω 5g, VoLTE, Vowifi.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sm4rt said:

Το 5G εφτασε, δε ξερω κλήσεις απο forthnet αν εφτιαξαν

Οι κλησεις απο nova/forthnet ειχαν ηδη φτιάξει στην beta qpr1 οπου το ειχα δοκιμασει.

Μολις μπηκε η κανονικη εκδοση Δεκεμβριου αλλα αυτη τη στιγμή δεν εχω τρόπο να δοκιμασω, φανταζομαι ομως οτι θα ειναι ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, gi_viper said:

Οι κλησεις απο nova/forthnet ειχαν ηδη φτιάξει στην beta qpr1 οπου το ειχα δοκιμασει.

Μολις μπηκε η κανονικη εκδοση Δεκεμβριου αλλα αυτη τη στιγμή δεν εχω τρόπο να δοκιμασω, φανταζομαι ομως οτι θα ειναι ΟΚ!

Μετά λένε ξανά χαλασαν ομως

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, doganos said:

Μετά λένε ξανά χαλασαν ομως

Και μετά από 5 μέρες ξαναέφτιαξαν με ένα update 17 mb. Είμαι beta και το ξέρω. Αν και σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω σταθερή έκδοση. Δεν υπάρχει πλέον λόγος να μένω beta. Το μόνο που σκέφτομαι είναι που βαριέμαι να φτιάχνω τη συσκευή από την αρχή... 

Link to comment
Share on other sites

Και μετά από 5 μέρες ξαναέφτιαξαν με ένα update 17 mb. Είμαι beta και το ξέρω. Αν και σκέφτομαι σοβαρά να γυρίσω σταθερή έκδοση. Δεν υπάρχει πλέον λόγος να μένω beta. Το μόνο που σκέφτομαι είναι που βαριέμαι να φτιάχνω τη συσκευή από την αρχή... 
Ίσως μπορείς να γλιτώσεις τον κόπο για σετάρισμα της συσκευής κάνοντας backup τα πάντα με το titanium backup και κάνοντας επαναφορά τους μετά την νέα εγκατάσταση
Λοιπόν έχω και Vowifi χωρίς σουτζούκι.
Εκανα το εξής
Έβαλα σουτζούκι και pixelims. Εμφανισα την επιλογή use vowifi.
Απεγκατασταση και των δύο και επανεκκίνηση. Δημιουργία apn με στοιχεία:
Name: IMS
APN: ims
APN type: ims
APN Protocol: IPv4/IPv6
Και πλέον λειτουργεί κανονικά.
Cosmote, stock rom Δεκεμβρίου πλέον έχω 5g, VoLTE, Vowifi.
Υπάρχει μήπως κάπου κάποιος πιο αναλυτικός οδηγός για το Pixel IMS και την ρύθμιση του APN ?
Link to comment
Share on other sites

On 12/12/2023 at 11:41 ΠΜ, nikolasn80 said:

Η καινούργια έκδοση της βετα είναι όλα οκ?εχουμε αλλαγές?

 

On 12/12/2023 at 11:41 ΠΜ, nikolasn80 said:

Η καινούργια έκδοση της βετα είναι όλα οκ?εχουμε αλλαγές?

Με την καινούργια βετα βγάζει και την έκδοση vo5g 

Edited by nikolasn80

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, elightme said:

Λοιπόν έχω και Vowifi χωρίς σουτζούκι.

Εκανα το εξής

Έβαλα σουτζούκι και pixelims. Εμφανισα την επιλογή use vowifi.

Απεγκατασταση και των δύο και επανεκκίνηση. Δημιουργία apn με στοιχεία:

Name: IMS

APN: ims

APN type: ims

APN Protocol: IPv4/IPv6

Και πλέον λειτουργεί κανονικά.

Cosmote, stock rom Δεκεμβρίου πλέον έχω 5g, VoLTE, Vowifi.

Μα και πριν μπορούσες να το βγάλεις το Shizuku μετά. Δεν ήταν πρόβλημα. Το Shizuku δεν αλλάζει κάτι από μόνο του, απλά σου δίνει τη δυνατότητα να πειράξεις κάποιες ρυθμίσεις. Αυτό χρησιμοποίησε ο dev που έφτιαξε το Pixel IMS.
Άπαξ και τις άλλαζες τελείωνε μέχρι το επόμενο update. Μπορούσες να τα βγάλεις και τα δύο.

Συνεπώς τώρα έχει στην Cosmote 5G/VoLTE από μόνο του πλέον και αν κάποιος θέλει και VoWiFi πρέπει να κάνει τη γνωστή διαδικασία.

3 ώρες πριν, Nikos2k5 said:

Υπάρχει μήπως κάπου κάποιος πιο αναλυτικός οδηγός για το Pixel IMS και την ρύθμιση του APN ?


https://github.com/kyujin-cho/pixel-volte-patch/blob/main/README.en.md

Το APN το κάνεις μέσα από το μενού του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα από την πρώτη μέρα του update Δεκεμβρίου, αλλά δε βλέπω να το "πρόσεξε" άλλος....

σε κοσμοτέ δεν σας έφτιαξε νέο ΑΡΝ με όνομα hos ?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Pixeluser said:

Το θέμα με την έλλειψη σήματος διορθώθηκε δηλαδή?

δεν υπήρχε έλλειψη σήματος

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

το έγραψα από την πρώτη μέρα του update Δεκεμβρίου, αλλά δε βλέπω να το "πρόσεξε" άλλος....
σε κοσμοτέ δεν σας έφτιαξε νέο ΑΡΝ με όνομα hos ?
Στο 8 Pro αλλά και στα 7αρια απ' όσο διαβάζω σε group στο Telegram, ναι. Νομίζω αυτό είχε εμφανιστεί όταν μας έδωσαν γενικότερα , VoLTE.

Sent from my Pixel 8 Pro using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα σε μια Vodafone και έκανα αλλαγή φορητότητας λόγο κακού σήματος στην περιοχή μου της κοσμοτε.Πριν την κάνω πήρα μια ντέμο κάρτα βονταφον και όταν την έβαλα στο pixel εμφανίστηκε κανονικά το Volte αλλά όχι το 5G.Σιγουρα θα θέλει SMS ενεργοποίησης σε κάποιο συμβατό 5G κινητό πριν παίξει στο pixel μου κανονικά.Ενα νέο είναι ότι ο πωλητής μου είπε ότι έχουν κυκλοφορήσει φήμες στην εταιρεία της βονταφον ότι θα φέρει το pixel 9 επίσημα του χρόνου.

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Nikos_s3 said:

το έγραψα από την πρώτη μέρα του update Δεκεμβρίου, αλλά δε βλέπω να το "πρόσεξε" άλλος....

σε κοσμοτέ δεν σας έφτιαξε νέο ΑΡΝ με όνομα hos ?

Ναι υπάρχει .τι είναι ακριβώς αυτό 

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, guy_fawkes said:

έχει έρθει του Δεκεμβρίου η ενημέρωση!

Η οποία φαίνεται να έχει φέρει το 5G σε Vodafone, πάντα με Shizuku και Pixel IMS.

Screenshot_20231213-175746.png

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξύ υπάρχει μεγάλο drain battery με την αναβάθμιση Δεκεμβρίου.

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, nikolasn80 said:

Ναι υπάρχει .τι είναι ακριβώς αυτό 

Είναι το APN που χρησιμοποιεί η συσκευή αποκλειστικά για υπηρεσίες RCS (ο απόγονος των SMS/MMS).

6 minutes ago, guy_fawkes said:

εν τω μεταξύ υπάρχει μεγάλο drain battery με την αναβάθμιση Δεκεμβρίου.

Πιο πιθανό (αν δεν είχες ήδη 5G με root τόσο καιρό) είναι να σου έχει κάτσει άσχημα η επίπτωση που έχει το 5G στη μπαταρία. Δοκίμασε να το γυρίσεις σε LTE. Πάντως θυμάμαι και από την προηγούμενη συσκευή μου ότι μεταξύ 5G και LTE η διαφορά στην κατανάλωση ήταν τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, gpolydoros said:

Είναι το APN που χρησιμοποιεί η συσκευή αποκλειστικά για υπηρεσίες RCS (ο απόγονος των SMS/MMS).

Πιο πιθανό (αν δεν είχες ήδη 5G με root τόσο καιρό) είναι να σου έχει κάτσει άσχημα η επίπτωση που έχει το 5G στη μπαταρία. Δοκίμασε να το γυρίσεις σε LTE. Πάντως θυμάμαι και από την προηγούμενη συσκευή μου ότι μεταξύ 5G και LTE η διαφορά στην κατανάλωση ήταν τεράστια.

οχι με LTE το έχω , δεν το γύρισα σε 5g και είναι φανερό το baterry draining.

Το έχουν διαπιστώσει και σε ξένα forums

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

συνήθως για το battery draining φταίει είτε τα play services, είτε το google app.

εγώ με beta play services, έχω εξαιρετική απόδοση σε pixel 8 pro. (αυτό σαφώς αλλάζει κατά περιόδους, σε γενικές γραμμές όμως είναι καλά)

Link to comment
Share on other sites

Σε σύνδεση Vodafone  πρέπει να στείλουμε SMS ενεργοποίησης με συμβατή συσκευή στο 1339 για να ισχύει το volte και το 5G;Αν ναι τι γράφουμε στο SMS;

Edited by spyridon70
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω κάποιο battery drain . Το περίεργο είναι ότι σταμάτησε να μου δουλεύει το wifi calling. Το volte δουλεύει κανονικά. Δοκίμασα και με shizuku αλλά τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, petraan said:

Εγώ δεν βλέπω κάποιο battery drain . Το περίεργο είναι ότι σταμάτησε να μου δουλεύει το wifi calling. Το volte δουλεύει κανονικά. Δοκίμασα και με shizuku αλλά τίποτα 

Η αλήθεια είναι οτι μετά την πρώτη φόρτιση απο την αναβάθμιση , έστρωσε και το δικό  μου!

Την ημέρα της αναβάθμισης, η μπαταρία τελείωνε και δεν την προλάβαινα!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...