Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εάν βρω τον αριθμό της απόφασης θα τον ποστάρω. Μάλιστα αναφέρεται ότι μπορείς να μεταβιβάσεις τις θέσεις σου (parking) μόνο σε ιδιοκτήτη διαμερίσματος και αυτό μετά από γενική συνέλευση όπου συμφωνούν όλοι οι ιδιοκτήτες.Επίσης θα χρειαστεί συμβολαιογραφική πράξη.

 

Τώρα σε αυτό που αναφέρεις μου προκαλεί εντύπωση και εμένα.Αν δηλαδή εγώ αύριο-μεθαύριο μετακομίσω κάπου αλλού (ας πούμε στην ίδια γειτονιά) και δεν νοικιάσω το σπίτι μου,δεν θα μπορώ να παρκάρω το αυτοκίνητο μου εκεί;Ίσως κάποιος που γνωρίζει να μας διαφωτίσει.

 

 

Πάντως όπως ανέφερα στην περίπτωση μου μιλάμε για ενοικιαστή που παραχωρεί (στο μιλητό) μια από τις θέσεις parking σε γείτονα.Και το ζήτημα είναι ότι αν αύριο μεθαύριο βάλουμε π.χ κάγκελα για να κλείσουμε το parking θα δώσουν κλειδιά στο γείτονα για να παρκάρει το αυτοκίνητο του;Ο ιδιοκτήτης ακόμα και αν δεν μένει στο διαμέρισμα παραμένει ιδιοκτήτης.

Είναι πιθανό η πιο πάνω απόφαση να αφορά μια συγκεκριμένη περίπτωση , κατά την οποία στη Σύσταση της πολυκατοικίας η piloti αναφερόταν ως κοινόχρηστος χώρος. Δεν εξηγείται αλλιώς, δεν στέκει κάτι άλλο. Αν από τη σύσταση της πολυκατοικίας προκύπτει ότι στην πιλοτή υπάρχουν θέσεις στάθμευσης ως παρακολουθήματα συγκεκριμένων διαμερισμάτων (οριζοντίων ιδιοκτησιών) θεωρώ ότι αυτό πρέπει και να ισχύει. Δεν μπορεί μια δικαστική απόφαση να ακυρώνει συμβόλαια που είναι σύμφωνα με τη σύσταση της πολυκατοικίας.

Όπως σου είπα, ο ιδιοκτήτης της θέσης μπορεί να παραχωρεί τη χρήση της σε όποιον θέλει . Ο ενοικιαστής πάλι, ανάλογα τη συμφωνία που έχει κάνει με τον ιδιοκτήτη. Αν όμως η πιλοτή είναι κοινόχρηστη, μόνο οι ένοικοι (ακόμα - θεωρώ - και οι ιδιοκτήτες που δεν μένουν στην πολυκατοικία) μπορούν να κάνουν χρήση και φυσικά, δεν νοείται παραχώρηση της χρήσης σε τρίτους, άσχετους με την πολυκατοικία.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα σε όλους τους φίλους/ες.

 

Δεν μπόρεσα να βρω κάτι σχετικό στα μηνύματα που διάβασα (από σελίδα 150 μέχρι το πιο πρόσφατο) οπότε ζητώ συγνώμη αν έχει αναφερθεί σε παλιότερα μηνύματα.Το θέμα έχει ως εξής:Σε γκαράζ πυλωτής όπου κάθε διαμέρισμα έχει 1-2 θέσεις στάθμευσης αποκλειστικής χρήσης μπορεί κάποιος 3ος να παρκάρει;Για να το εξηγήσω καλύτερα.Γειτονικό ζευγάρι (εκτός πολυκατοικίας) με τον ένα ή τον άλλο τρόπο παρκάρει το αυτοκίνητο του στην πυλωτή μας (όχι απαραίτητα στις δικές μου θέσεις).Η πολυκατοικία είναι σχετικά καινούργια (λιγότερα από 10 χρόνια) και για πολλά χρόνια κάποια διαμερίσματα παρέμεναν απούλητα.Οπότε οι συγκεκριμένοι έβρισκαν την ευκαιρία να παρκάρουν όπου βρουν.Φυσικά έχουμε ευθύνη και εμείς που δεν είχαμε πει κουβέντα αλλά επίσης και κάποιοι εντός της πολυκατοικίας που έχουν καλές σχέσεις με τους συγκεκριμένους και έκαναν τα στραβά μάτια.Κάποια στιγμή όταν η πολυκατοικία άρχιζε να γεμίζει,άρχισαν να παρκάρουν και σε θέσεις όπου υπήρχαν ιδιοκτήτες/ενοικιαστές και μάλιστα σε κάποιους έλεγε ότι πληρώνει για τις θέσεις κτλ.Για να είμαι ειλικρινής δεν το τραβούσαν πέρα από αυτό γιατί μετά ξεκίνησαν άλλο τροπάριο.Ξεκίνησαν να μιλάνε με ανθρώπους που μόλις μπήκαν στην πολυκατοικία (ενοικιαστές) οι οποίοι τους παραχωρούν πολλές φορές μια από τις θέσεις τους.Το θέμα είναι ότι σε πρόσφατη συζήτηση έμαθα για το σχετικό νόμο περί παραχώρησης-ενοικίασης θέσεων στάθμευσης σε 3ους. Αν δεν κάνω λάθος ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται να παραχωρήσεις θέσεις στάθμευσης σε ανθρώπους που δεν έχουν σχέση με την πολυκατοικία.Φυσικά στην περίπτωση των συγκεκριμένων κανείς δεν τους παραχωρεί τις θέσεις με λεφτά κτλ.Απλά τους αφήνουν να παρκάρουν.Το ερώτημα μου λοιπόν (και συγνώμη για το μακροσκελές του κειμένου) είναι εάν εμείς μπορούμε να πούμε κάτι για το συγκεκριμένο θέμα.Υπάρχουν και άλλοι ιδιοκτήτες που έχουν την ίδια άποψη με μας (να μην παρκάρουν οι συγκεκριμένοι στην πυλωτή μας) αλλά ο διαχειριστής λόγω τον καλών σχέσεων με τους συγκεκριμένους κάνει τα στραβά μάτια.Μπορούμε λοιπόν εμείς να θέσουμε θέμα ή επειδή οι ενοικιαστές (τυχαίνει στη συγκεκριμένη περίοδο να τους αφήνουν ενοικιαστές) τους αφήνουν να παρκάρουν σε μια από τις δικές τους θέσεις δεν έχουμε λόγο;

 

Κλειδώστε την εξώπορτα ,ούτε η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί είναι ιδιωτικός χώρος .:D

Αυτό θα τους αποθαρρύνει :lol::lol:

Είναι νόμιμες οι θέσεις έτσι;Αλλιώς μπορεί να μπλέξει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Κλειδώστε την εξώπορτα ,ούτε η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί είναι ιδιωτικός χώρος .:D

Αυτό θα τους αποθαρρύνει :lol::lol:

Είναι νόμιμες οι θέσεις έτσι;Αλλιώς μπορεί να μπλέξει η κατάσταση.

 

Το parking είναι ανοικτό οπότε δεν υπάρχει πόρτα ή κάτι άλλο.Το θέμα είναι ότι κανένας άλλος από την γειτονιά δεν έχει παρκάρει στην πυλωτή.Οι μόνοι που δημιουργούν πρόβλημα είναι οι συγκεκριμένοι.Τώρα τους αφήνουν κάτι ενοικιαστές οπότε τα χέρια μας είναι ψιλο-δεμένα.Για αυτό έγραψα και εδώ για την σχετική απόφαση περί πυλωτής.Οι θέσεις είναι νόμιμες εννοείται.

 

Το πρόβλημα είναι και από αυτά που διάβασα στο συγκεκριμένο topic ότι πολλές φορές ασχολούμαστε με ένα πρόβλημα μόνο όταν μας ενοχλεί.Και αυτό όταν συμβαίνει εντός μιας πολυκατοικίας είναι πάρα πολύ κακό.Φυσικά όταν το πρόβλημα παίρνει διαστάσεις,τότε μόνο προσπαθούμε να βρούμε την λύση.

 

Και στην περίπτωση μου όπως έγραψα και πριν,δεν είναι ότι με ενοχλεί προσωπικά το να παρκάρει κάποιος που δεν μένει στην πολυκατοικία,αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση οι άνθρωποι είναι μπελάς.Έχουνε δημιουργήσει πολλές φορές προβλήματα με το parking και για άλλους λόγους επίσης και γενικότερα είναι άνθρωποι που δεν τους θέλεις κοντά σου.Κάποιοι έχουμε εκφράσει την δυσφορία μας για την όλη κατάσταση αλλά κάποιοι άλλοι κάνουν τα στραβά μάτια.Και το ζήτημα είναι ότι αυτοί που τους παραχωρούν την θέση είναι ενοικιαστές και μπορεί να φύγουν π.χ σε 1 χρόνο.Εμείς όμως θα τους τρώμε στη μάπα όλα τα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλες και όλους,

 

Γνωρίζεις κάποιο; το νομικό πλαίσιο που διέπει την πρόσοψη διπλοκατοικίας (μικρή πολυκατοικία) σε σχέση με τα πατζούρια; Αν ο ένας από τους δύο ιδιοκτήτες επιθυμεί να αλλάξει τα πατζούρια, υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί; Καταστατικό δεν υπάρχει.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλες και όλους,

 

Γνωρίζεις κάποιο; το νομικό πλαίσιο που διέπει την πρόσοψη διπλοκατοικίας (μικρή πολυκατοικία) σε σχέση με τα πατζούρια; Αν ο ένας από τους δύο ιδιοκτήτες επιθυμεί να αλλάξει τα πατζούρια, υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί; Καταστατικό δεν υπάρχει.

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Η μοναδική δέσμευση του ιδιοκτήτη ειναι (έναντι την πολεοδομίας) με την αλλαγή των παντζουριών να μη αλλοιώνει την αισθητική ομοιότητα της πρόσοψης.

Απαγορεύεται ουσιαστικά το να έχει καφέ χρώμα κουφώματα η πολυκατοικία και εσύ να βάλεις ροζ

Link to comment
Share on other sites

Jack123 : Υπάρχουν δύο ειδών θέσεις σταθμεύσεως,

1) αυτές που αποτελούν παρακολούθημα συγκεκριμένου διαμερίσματος και ακολουθούν την τύχη του, ΔΕΝ έχουν δικά τους ποσοσστά - χιλιοστά συμμετοχής στο οικόπεδο και ΔΕΝ αποτελούν ξεχωριστό αντικείμενο ιδιοκτησίας. Συνήθως ευρίσκονται στην πυλωτή καιι νομικώς συνιστούν δουλεία χρήσεως (κοινώς οι λοιποί συνιδιοκτήτες υποχρεούνται να ανέχονται την αποκλειστική χρήση τους από τον ιδιοκτήτη του συνδεδεμένου με αυτήν διαμέρισμα). Σε αυτές απαγορεύεται η χρήση τους κεχωρισμένως δηλ. χωρίς να συνδέεται ΚΑΙ με χρήση του συγκεκριμένου διαμερίσματος είτε αυτό αφορά κυριότητα είτε δωρεάν οίκηση είτε μίσθωση. Επομένως ΔΕΝ μπορεί σε καμμία περίπτωση να κάνει κάποιος χρήση εκτός πολυκατοικίας, αφού δεν μπορεί να εκμισθωθεί, ούτε να παραχωρηθεί δωρεάν αυτοτελώς.

 

2) εκείνες που έχουν δικά τους χιλιοστά συμμετοχής στο οικόπεδο και άρα συμμετοχή στις δαπάνες κοινοχρήστων αλλά και δικαίωμα ψήφου στις γενικές συνελεύσεις. Συνήθως είναι κλειστές και ευρίσκονται σε υπόγειο χώρο, και μπορούν να αποτελέσουν ξεχωριστό δικαίωμα κυριότητος και άρα και εκμετάλλευσης π.χ. μίσθωσης ή πώλησης ακόμη και σε τρίτον εκτός πολυκατοικίας με τον ίδιο ακριβώς τρόπο όπως και μία ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα, κατάστημα ή αποθήκη).

 

 

KillaBee : Σε γενικές γραμμές, ισχύει ο κανόνας ότι δεν μπορείς να αλλάξεις την πρόσοψη μιας πολυκατοικίας μιας και συνήθως αποτελεί κοινόχρηστο μέρος της οικοδομής. Επομένως η οποιαδήποτε επέμβαση, αλλαγή, επισκευή κ.λ.π. θα πρέπει να γίνει με τον κατά δυνατόν σεβασμό στην ήδη υφισταμένη αρχιτεκτονική του κτίσματος.

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι τα φωτα σας!!

Ειμαι ιδιοκτητρια διαμερισματος σε μια πολυκατοικια κ ο διαχειρηστης απειλησε οτι θα αλλαξει την κλειδαρια της εξωπορτας για ν μν μπαινω!!

μπορει να το κανει αυτο?δεν ειναι παρανομο?κ αν το κανει τι πρεπει να κανω?

ευχαριστω!!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

anasn : ασφαλώς και είναι παράνομο κάτι τέτοιο..μπορείς να καλέσεις την αστυνομία να υποβάλλεις μήνυση για αυτοδικία αλλά κατά την άποψή μου και για διατάραξη οικιακής ειρήνης, αφού έχεις κυριότητα (ή την χρήση βάσει νομίμου δικαιώματος) επί του διαμερίσματός σου, αλλά ΚΑΙ συγκυριότητα επί των κοινοχρήστων μερών της οικοδομής. Αστικώς, υποβάλλεις αίτηση ασφαλιστικών μέτρων και με αίτημα προσωρινής διαταγής ώστε να αφαιρεθεί η παράνομη κατασκευή, η επαναφορά των πραγμάτων στην προτέρα κατάσταση και να σου επιτραπεί η είσοδος στην πολυκατοικία..
Link to comment
Share on other sites

anasn : ασφαλώς και είναι παράνομο κάτι τέτοιο..μπορείς να καλέσεις την αστυνομία να υποβάλλεις μήνυση για αυτοδικία αλλά κατά την άποψή μου και για διατάραξη οικιακής ειρήνης, αφού έχεις κυριότητα (ή την χρήση βάσει νομίμου δικαιώματος) επί του διαμερίσματός σου, αλλά ΚΑΙ συγκυριότητα επί των κοινοχρήστων μερών της οικοδομής. Αστικώς, υποβάλλεις αίτηση ασφαλιστικών μέτρων και με αίτημα προσωρινής διαταγής ώστε να αφαιρεθεί η παράνομη κατασκευή, η επαναφορά των πραγμάτων στην προτέρα κατάσταση και να σου επιτραπεί η είσοδος στην πολυκατοικία..

 

 

 

Συμφωνω,και μην του το πεις οτι ειναι παρανομο.Ας την αλλαξει αμα τολμαει και καντου μηνυση στην αστυνομια,να δεις πως θα μαζευτει μετα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

νοικιαζω ενα διαμερισμα στον πρωτο οροφο οπου το μπαλκονι βλεπει δρομο ειναι μπροστα.

Επειδη ειναι μικρο το επιπεδο δρομου και μπαλκονιου πηρα μια καλαμοτη 1.5μετρο και την εβαλα μπροστα στο καγκελο για να μην φαινομαστε η καλαμωτη εξείχε αρκετα απο το καγκελο.

και την επομενη μερα με πηρε η ιδιοκτητρια που τις ειχαν κανει παραπονα η απο πανω και ο απο κατω οτι χαλαει την αρμονια της προσοψης και μας αναγκασε να την κατεβασουμε.

οταν στο διπλανο μπαλκονι προσοψεως και αυτο εχουν εναν διαδρομο γυμναστικης , στην γωνια σε ενα σημειο του μπαλκονιου καλαμωτη σαν και την δικια μας αλλα αυτους προφανως επειδη ειναι ιδιοκτητες δεν τους πειραζουν

Η ερωτηση μου ειναι εχει το δικαιωμα?υπαρχει οντως κατι που να λεει για την προσοψη?

επισης σε ενα μηνα ληγει το συμβολαιο που ειχα κανει.ο ιδιοκτητης αμα δεν θελει να στο ανανεωσει νομικα πρεπει να σου δωσει καποιο περιθοριο ωστε να βρεις κατι αλλο?

και την εγγυηση θα την παρω πισω εφοσον το σπιτι δεν εχει ζημιες?

Link to comment
Share on other sites

Το τι μεταβάλλει ή όχι την πρόσοψη της πολυκατοικίας είναι θέμα που κρίνεται κάθε φορά από τα δικαστήρια. Αλλά, ας πούμε, γενικώς, ότι πρέπει να τηρείται ένα μέτρο. Π.χ. κανείς δεν σου απαγορεύει να βάλεις καλαμωτή, αλλά εάν αυτή υψώνεται μέχρι την οροφή, καταλαβαίνεις πως τίθεται θέμα.

 

Εάν πάλι αντί για καλαμωτή βάλεις αφίσα πολιτικού κόμματος ή ταμπέλα που απαγορεύεται μάλιστα και από τον κανονισμό, δεν έχει σημασία εάν αυτή επεκτείνεται πάνω από το κιγκλίδωμα του εξώστου, αφού ούτως ή άλλως αυταπόδεικτα και αυτονόητα μετατρέπει την πρόσοψη, ειδικά εάν πρόκειται και για μόνιμη κατασκευή. Καλό θα είναι να ανατρέξεις και στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

 

Όταν λήξει ο συμβατικός χρόνος της μίσθωσης, τότε εφ' όσον δεν έχει προηγηθεί καταγγελία από κάποιον εκ των συμβαλλομένων, η μίσθωση μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου. Ούτως ή άλλως εάν δεν αποχωρίσεις οικειοθελώς, θα πρέπει να έχει προηγηθεί δικαστική απόφαση εξώσεως για να σε αναγκάσει σε αποχώρηση, οπόταν καλό θα είναι να συννενοηθείς με τον εκμισθωτή εάν θα υπάρξει παράταση ή όχι της μίσθωσης.

 

Η εγγύηση θα επιστραφεί ατόκως σε σένα με την προϋπόθεση μή υπάρξεως ζημιών ή οφειλών κοινοχρήστων κ.λ.π. Κανονικά απαγορεύεται ο συμψηφισμός της εγγύησης με δεδουλευμένα ή μελλοντικά μισθώματα, αλλά στην πράξη συμβαίνει συχνά το αντίθετο...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος πρέπει να επιβαρυνθεί το κόστος της προγραμματισμένης συντήρησης ενός κλιματιστικού το οποίο προϋπήρχε στο σπίτι και βρίσκεται μόνιμα σ' αυτό. Ο μισθωτής ή ο ενοικιαστής.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιος πρέπει να επιβαρυνθεί το κόστος της προγραμματισμένης συντήρησης ενός κλιματιστικού το οποίο προϋπήρχε στο σπίτι και βρίσκεται μόνιμα σ' αυτό. Ο μισθωτής ή ο ενοικιαστής.

O ενοικιαστής, εφόσον αυτός το χρησιμοποιεί.

Αν δεν το χρησιμοποιεί, τότε θεωρώ ότι δεν χρειάζεται και συντήρηση. (ή μήπως όχι? ).

Όλα τα παραπάνω, υπό την προυπόθεση ότι δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη συμφωνία μεταξύ μισθωτή - εκμισθωτή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η συνήθης συντήρηση γίνεται κάθε πέντε χρόνια περίπου. Αν το πληρώσω εγώ τώρα αλλά φύγω του χρόνου... καταλαβαίνεις. Ούτε θα το πάρω μαζί μου, ούτε θα το ανοίξω για να πάρω πίσω το φρέο που πλήρωσα για να βάλω.
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι η συνήθης συντήρηση γίνεται κάθε πέντε χρόνια περίπου. Αν το πληρώσω εγώ τώρα αλλά φύγω του χρόνου... καταλαβαίνεις. Ούτε θα το πάρω μαζί μου, ούτε θα το ανοίξω για να πάρω πίσω το φρέο που πλήρωσα για να βάλω.

 

Θεωρώ, χωρίς να είμαι ειδικός στα κλιματιστικά, ότι η συντήρηση γίνεται για τη χρήση που έχει προηγηθεί, όχι για αυτή που θα ακολουθήσει. Δηλαδή το φρέον που θα συμπληρωθεί, είναι αυτό που έχει ήδη καταναλωθεί. Άρα ?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ, χωρίς να είμαι ειδικός στα κλιματιστικά, ότι η συντήρηση γίνεται για τη χρήση που έχει προηγηθεί, όχι για αυτή που θα ακολουθήσει. Δηλαδή το φρέον που θα συμπληρωθεί, είναι αυτό που έχει ήδη καταναλωθεί. Άρα ?

 

Αν είναι έτσι, το φρέον που ήδη καταναλώθηκε δεν καταναλώθηκε από εμένα. Δηλαδή μπήκα μέσα, βρήκα ένα κλιματιστικό σε απραξία χωρίς απόδοση με προφανή ανάγκη συντήρησης και αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω. Αν μείνω πέντε χρόνια στο σπίτι δεν το συζητάμε, εγώ θα το δουλέψω, εγώ θα πρέπει και να το πληρώσω. Σε άλλη περίπτωση υπάρχει κάποια πρόβλεψη ή έχει να κάνει αποκλειστικά με τυχόν συμφωνία ενοικιαστή - ιδιοκτήτη;

Edited by alx1
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι, το φρέον που ήδη καταναλώθηκε δεν καταναλώθηκε από εμένα. Δηλαδή μπήκα μέσα, βρήκα ένα κλιματιστικό σε απραξία χωρίς απόδοση με προφανή ανάγκη συντήρησης και αποφάσισα να το χρησιμοποιήσω. Αν μείνω πέντε χρόνια στο σπίτι δεν το συζητάμε, εγώ θα το δουλέψω, εγώ θα πρέπει και να το πληρώσω. Σε άλλη περίπτωση υπάρχει κάποια πρόβλεψη ή έχει να κάνει αποκλειστικά με τυχόν συμφωνία ενοικιαστή - ιδιοκτήτη;

Δεν υπάρχει κάποια ειδική πρόβλεψη για αυτό.

Είτε συμφωνία , είτε αν πχ η συντήρηση γίνεται ανά 5 έτη και εσύ φύγεις πχ στα 3 , τότε θα πληρώσεις τα 3/5 του ποσού (δηλαδή στο τέλος της μίσθωσης, θα κάνετε τη σχετική εκκαθάριση). Αυτό το τελευταίο είναι μια δική μου λύση που σκέφτηκα τώρα.

 

ΥΓ: Νόμιζα ότι τα κλιματιστικά κάνουν κάθε χρόνο συντήρηση.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάποια ειδική πρόβλεψη για αυτό.

Είτε συμφωνία , είτε αν πχ η συντήρηση γίνεται ανά 5 έτη και εσύ φύγεις πχ στα 3 , τότε θα πληρώσεις τα 3/5 του ποσού (δηλαδή στο τέλος της μίσθωσης, θα κάνετε τη σχετική εκκαθάριση). Αυτό το τελευταίο είναι μια δική μου λύση που σκέφτηκα τώρα.

 

ΥΓ: Νόμιζα ότι τα κλιματιστικά κάνουν κάθε χρόνο συντήρηση.

Τα κλιματιστικά χρήζουν ετήσιας συντήρησης.Και σε αυτήν δεν περιλαμβάνεται το φρεον..θεωρητικά μια σωστή εγκατάσταση δεν χάνει πότε το φρεον..άλλοι λόγοι επιτάσσουν την ετήσια συντήρηση...

Link to comment
Share on other sites

Το τι μεταβάλλει ή όχι την πρόσοψη της πολυκατοικίας είναι θέμα που κρίνεται κάθε φορά από τα δικαστήρια. Αλλά, ας πούμε, γενικώς, ότι πρέπει να τηρείται ένα μέτρο. Π.χ. κανείς δεν σου απαγορεύει να βάλεις καλαμωτή, αλλά εάν αυτή υψώνεται μέχρι την οροφή, καταλαβαίνεις πως τίθεται θέμα.

 

Εάν πάλι αντί για καλαμωτή βάλεις αφίσα πολιτικού κόμματος ή ταμπέλα που απαγορεύεται μάλιστα και από τον κανονισμό, δεν έχει σημασία εάν αυτή επεκτείνεται πάνω από το κιγκλίδωμα του εξώστου, αφού ούτως ή άλλως αυταπόδεικτα και αυτονόητα μετατρέπει την πρόσοψη, ειδικά εάν πρόκειται και για μόνιμη κατασκευή. Καλό θα είναι να ανατρέξεις και στον κανονισμό της πολυκατοικίας.

 

Όταν λήξει ο συμβατικός χρόνος της μίσθωσης, τότε εφ' όσον δεν έχει προηγηθεί καταγγελία από κάποιον εκ των συμβαλλομένων, η μίσθωση μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου. Ούτως ή άλλως εάν δεν αποχωρίσεις οικειοθελώς, θα πρέπει να έχει προηγηθεί δικαστική απόφαση εξώσεως για να σε αναγκάσει σε αποχώρηση, οπόταν καλό θα είναι να συννενοηθείς με τον εκμισθωτή εάν θα υπάρξει παράταση ή όχι της μίσθωσης.

 

Η εγγύηση θα επιστραφεί ατόκως σε σένα με την προϋπόθεση μή υπάρξεως ζημιών ή οφειλών κοινοχρήστων κ.λ.π. Κανονικά απαγορεύεται ο συμψηφισμός της εγγύησης με δεδουλευμένα ή μελλοντικά μισθώματα, αλλά στην πράξη συμβαίνει συχνά το αντίθετο...

 

Συμφωνω πρεπει να υπαρχει ενα μετρο αλλα δεν πρεπει να ισχυει για ολους?Δηλαδη εχει το δικαιωμα η ιδιοκτητρια να μου επιβαλει να την βγαλω οταν εχουν στο διπλανο μπαλκονι ?

 

Οσον αφορα την μισθωση. Για να συνεχιστει ο χρονος μισθωσης θα γινει οπως και να'χει αοριστου χρονου ? H υπαρχει περιπτωση να μου πει να υπογραψω καινουργιο συμβολαιο ενος χρονου π.χ ?

 

Υπαρχει η περιπτωση να μου πει το σπιτι θα θελει βαψιμο οταν θα φυγεις για να μην μου δωσει την εγγυηση?

Edited by davel
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω πρεπει να υπαρχει ενα μετρο αλλα δεν πρεπει να ισχυει για ολους?Δηλαδη εχει το δικαιωμα η ιδιοκτητρια να μου επιβαλει να την βγαλω οταν εχουν στο διπλανο μπαλκονι ?

 

Οσον αφορα την μισθωση. Για να συνεχιστει ο χρονος μισθωσης θα γινει οπως και να'χει αοριστου χρονου η υπαρχει περιπτωση να μου πει να υπογραψω καινουργιο συμβολαιο ενος χρονου π.χ

 

Υπαρχει η περιπτωση να μου πει το σπιτι θα θελει βαψιμο οταν θα φυγεις για να μην μου δωσει την εγγυηση?

Όταν είχες πρωτομπεί στο σπίτι ήτανε ήδη φρεσκοβαμμένο; Πόσα χρόνια κατοικείς στο συγκριμένο σπίτι; Θεωρείς ότι δεν χρειάζεται ένα βάψιμο μόλις φύγεις για να νοικιαστεί ξανά ;

Edited by anikologr
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχες πρωτομπεί στο σπίτι ήτανε ήδη φρεσκοβαμμένο; Πόσα χρόνια κατοικείς στο συγκριμένο σπίτι; Θεωρείς ότι δεν χρειάζεται ένα βάψιμο μόλις φύγεις για να νοικιαστεί ξανά ;

 

Ηταν ηδη φρεσκοβαμμενο και κατοικω 1 χρονο.

βαψιμο δεν πιστευω οτι χρειαζεται αλλα θα πρεπει να στοκαρει τρυπες απο καδρα καθρευτες.

το θεμα ειναι τι θεωρει αυτη σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχες πρωτομπεί στο σπίτι ήτανε ήδη φρεσκοβαμμένο; Πόσα χρόνια κατοικείς στο συγκριμένο σπίτι; Θεωρείς ότι δεν χρειάζεται ένα βάψιμο μόλις φύγεις για να νοικιαστεί ξανά ;

 

Σιγουρα θα χρειαζεται ενα βαψιματακι.

Αλλα αυτο αποτελει φυσιολογικη φθορα, την οποια συμφωνα με το νομο, επιβαρυνεται ο ιδιοκτητης. Εκτος βεβαια και αν υπαρχουν μη φυσιολογικες φθορες στο χρωμα των τοιχων (πχ εχουν ζωγραφιστει με μαρκαδορο).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχει κατι .

Πιο αυτο εχω πιο μεγαλη απορια εχω με την μισθωση τι γινετε .

Αφου ολοκληρωθει το συμβολαιο και να συνεχιστει ο χρονος μισθωσης θα γινει οπως και να'χει αοριστου χρονου η υπαρχει περιπτωση να μου πει να υπογραψω καινουργιο συμβολαιο ενος χρονου π.χ ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχει κατι .

Πιο αυτο εχω πιο μεγαλη απορια εχω με την μισθωση τι γινετε .

Αφου ολοκληρωθει το συμβολαιο και να συνεχιστει ο χρονος μισθωσης θα γινει οπως και να'χει αοριστου χρονου η υπαρχει περιπτωση να μου πει να υπογραψω καινουργιο συμβολαιο ενος χρονου π.χ ?

Το συμβόλαιο συνήθως γίνεται για 3 χρόνια...εσένα λέει για ένα έτος;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...