Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντικειμενικά μιλώντας, κάθε ζημία που επέρχεται στο μίσθιο και στα χέρια του μισθωτή, έχει προκληθεί από αυτόν και τον επιβαρύνει...τούτο όμως αποτελεί μαχητό τεκμήριο και θέμα απόδειξης..

 

Το κριτήριο είναι εν πρώτοις εάν υπάρχει υπαιτιότητα του μισθωτού δηλ. δόλος ή βαρειά αμέλεια κατά την πρόκληση της ζημίας...στο σημείο αυτό η φθορά πραγμάτων εκ συνήθους χρήσεως, δηλ. η ζημία που θα επερχόταν ούτως ή άλλως με την χρήση που κάνει οιοσδήποτε μέσος σώφρων άνθρωπος και κατά τα διδάγματα της κοινής πείρας, εξαιρείται και υπεκφεύγει της ευθύνης του μισθωτού..

 

Εν δευτέροις (ή με όποια άλλη σειρά θέλετε) εξακριβώνουμε την βούληση των μερών όπως αυτή αποτυπώθηκε στους όρους της μισθωτικής σύμβασης...εδώ είναι και το δυσκολότερο σημείο, διότι συνήθως (αλλά όχι πάντοτε)πολλοί τέτοιοι όροι τυγχάνουν καταχρηστικοί και είναι δυσχερής η ερμηνεία και εφαρμογή τους στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπέρα,ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που μένω θέλει να το πουλήσει και εδώ και ένα χρόνο με έχει πρήξει με ραντεβού για να το δείχνει σε ενδιαφερομενους,τον Δεκέμβριο του 15 ανανέωσα το συμβόλαιο για ένα χρόνο,με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι κάθε Κυριακή θα έρχεται να δείχνει το σπίτι, φυσικά αρνήθηκα και του είπα ότι δεν μπορώ να κάνω το σπίτι μου κέντρο διερχομένων,τι μπορώ να κάνω;

κάπου διάβασα ότι μπορεί να δείχνει το σπίτι τους 4 τελευταίους μήνες πριν λήξη το συμφωνητικό

[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που μένω θέλει να το πουλήσει και εδώ και ένα χρόνο με έχει πρήξει με ραντεβού για να το δείχνει σε ενδιαφερομενους,τον Δεκέμβριο του 15 ανανέωσα το συμβόλαιο για ένα χρόνο,με πήρε τηλέφωνο και μου είπε ότι κάθε Κυριακή θα έρχεται να δείχνει το σπίτι, φυσικά αρνήθηκα και του είπα ότι δεν μπορώ να κάνω το σπίτι μου κέντρο διερχομένων,τι μπορώ να κάνω;

κάπου διάβασα ότι μπορεί να δείχνει το σπίτι τους 4 τελευταίους μήνες πριν λήξη το συμφωνητικό

 

Φαντάσου την ίδια κατάσταση αντιμετωπίζω και εγώ, με τη μόνη διαφορά ότι ενώ κάθε φορά περίμενα να έρθει το υποτιθέμενο ραντεβού, δεν ερχόταν τελικά κανείς.. Και έχανα 2ώρα κάθε φορά περιμένοντας για να μην δημιουργήσω θέματα. Μετά κατάλαβα ότι ήταν ο τρόπος του ιδιοκτήτη να δει αν εγώ ενδιαφέρομαι να αγοράσω το σπίτι, για να μην και καλά το χάσω... Την τελευταία φορά που μου είπε να έρθει να δείξει το σπίτι, ενώ με είχε στήσει ήδη 4 φορές, του απάντησα ότι δεν θα είμαι διαθέσιμος, από τότε δεν με ξαναπήρε τηλ και με άφησε στην ησυχία μου.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια για να λεμε κ του στραβου το δικιο σπιτι που νοικιαζεται κ προσεγμενο δυσκολα βρισκεις.τα περισοτερα καταληγουν σα βομβαρδισμενα.λες κ ο ενοικιαστης απαλλασεται ευθυνων καταβαλοντας το ενοικιο κ βγαζει το αχτι του.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

εχω ενα προβληματισμο και θα ηθελα τη γνωμη σας εαν γνωριζετε

οπως η πλειονοτητα των πολυκατικιων τα τελευταια χρονια καποιοι καθυστερουν τα κοινοχρηστα η δε τα πληρωνουν και καθολου , ετσι και στη δικη μου πολυκατικοια αντιμετωπιζουμε παρομοιο προβλημα

 

τα παλιοτερα χρονια παλιοτερος διαχειρηστης αναρτουσε στην εισοδο της πολυκατοικιας τη λιστα με τα ονοματα και τα κοινοχρηστα και οταν καποιος τα πληρωνε τραβουσε μια γραμμη , εσβηνε πρακτικα το ονομα του καθε ενοικιαστη - ιδιοκτητη στη συγκεκριμενη λιστα.

 

ο καινουριος διαχηρηστης δεν ακολουθει την ιδια πολιτικη και προτειναμε να ξαναρχισουμε το ιδιο σαν μετρο ψυχολογικης πιεσης πιο πολυ στους κακοπληρωτες

 

το ερωτημα μου ειναι ., ειναι κατι τετοιο "παρανομο" ? λογω προσωπικων δεδομενων η οτιδηποτε που θα μπορουσε να δημιουργηση νομικο προβλημα στον τορινο διαχειρηστη ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

 

εχω ενα προβληματισμο και θα ηθελα τη γνωμη σας εαν γνωριζετε

οπως η πλειονοτητα των πολυκατικιων τα τελευταια χρονια καποιοι καθυστερουν τα κοινοχρηστα η δε τα πληρωνουν και καθολου , ετσι και στη δικη μου πολυκατικοια αντιμετωπιζουμε παρομοιο προβλημα

 

τα παλιοτερα χρονια παλιοτερος διαχειρηστης αναρτουσε στην εισοδο της πολυκατοικιας τη λιστα με τα ονοματα και τα κοινοχρηστα και οταν καποιος τα πληρωνε τραβουσε μια γραμμη , εσβηνε πρακτικα το ονομα του καθε ενοικιαστη - ιδιοκτητη στη συγκεκριμενη λιστα.

 

ο καινουριος διαχηρηστης δεν ακολουθει την ιδια πολιτικη και προτειναμε να ξαναρχισουμε το ιδιο σαν μετρο ψυχολογικης πιεσης πιο πολυ στους κακοπληρωτες

 

το ερωτημα μου ειναι ., ειναι κατι τετοιο "παρανομο" ? λογω προσωπικων δεδομενων η οτιδηποτε που θα μπορουσε να δημιουργηση νομικο προβλημα στον τορινο διαχειρηστη ?

 

Το θεμα δεν ειναι απλο να απαντηθει.

Αν καποιος διαμαρτυρηθει για αυτη την πρακτικη, θεωρωντας οτι με τον τροπο αυτο θιγεται η τιμη και η υποληψη του, υπο την εννοια οτι ο οποιοσδηποτε εισερχεται στην πολυκατοικια (γνωστος, φιλος , συγγενης τπυ) μπορει να διαπιστωνει αν εχει οφειλες προς τη διαχειριση, τοτε η πρακτικη αυτη θεωρω οτι θα πρεπει να σταματησει, ειδαλλως ο θιγομενος θα εχει δικαιωμα σε αποζημιωση, λογω προσβολης της προσωπικοτητας του. (αν αποδειξει βεβαια οτι πραγματι θιχτηκε απο αυτη την τακτικη). Απο την αλλη, μονος σου ειπες οτι ουσιαστικα, σκοπος αυτης της τακτικης ειναι.... να θιχτει ο κακοπληρωτης για να πληρωσει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι απλο να απαντηθει.

Αν καποιος διαμαρτυρηθει για αυτη την πρακτικη, θεωρωντας οτι με τον τροπο αυτο θιγεται η τιμη και η υποληψη του, υπο την εννοια οτι ο οποιοσδηποτε εισερχεται στην πολυκατοικια (γνωστος, φιλος , συγγενης τπυ) μπορει να διαπιστωνει αν εχει οφειλες προς τη διαχειριση, τοτε η πρακτικη αυτη θεωρω οτι θα πρεπει να σταματησει, ειδαλλως ο θιγομενος θα εχει δικαιωμα σε αποζημιωση, λογω προσβολης της προσωπικοτητας του. (αν αποδειξει βεβαια οτι πραγματι θιχτηκε απο αυτη την τακτικη). Απο την αλλη, μονος σου ειπες οτι ουσιαστικα, σκοπος αυτης της τακτικης ειναι.... να θιχτει ο κακοπληρωτης για να πληρωσει.

Νομίζω ότι έχει γίνει επίσημα αυτό που λες,και άρα δεν επιτρέπεται η ανάρτηση με εμφάνιση αυτών που χρωστάνε.

(Και που να δείτε τι χρωστάνε σ' εμένα)...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έχει γίνει επίσημα αυτό που λες,και άρα δεν επιτρέπεται η ανάρτηση με εμφάνιση αυτών που χρωστάνε.

(Και που να δείτε τι χρωστάνε σ' εμένα)...

Τι εννοεις "εχει γινει επισημα" Θοδωρε?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση σας

(ούτε εγώ κατάλαβα τι εννοείς με το επίσημα )

δε μπορω να καταλάβω κατι τα φωτα σας, κάποιος ειναι κακοπληρωτής εστω οτι χρωστάει ξερω γω 4 μήνες ,για να τον πας δικαστικά πρέπει να κάνεις συνέλευση σωστά? άρα θα το μαθουν οι υπόλοιποι ενικοί αρα τι διαφορά έχει απο το να υπάρχει μια ενημέρωση διαφανιας στη πολυκατικια για το ποιος πληρώνει τις υποχρεώσεις του ? εγω το βλέπω απο την άλλη οπτική είναι ενα χαρτι ενημέρωσης και υπενθύμισης το οποίο δε λεει κάτι ψεύτικο αποτυπώνει μια πραγματικοτητα

 

το θέμα ισως προκύπτει οτι είναι στην είσοδο και το βλέπουν και τρίτοι άσχετοι της πολυκατοικίας? εαν το ίδιο το χαρτι το έβαζε ο διαχειριστής εξω από τη πόρτα του στον όροφο του? :ninja:

 

αυτος που χρωστάει θίγετε εγώ που κρυώνω επειδή δε βάζουν πετρέλαιο επειδή κάποιοι δε πληρώνουν δλδ δε θίγομαι? ρητορικο ειναι δε περιμενω απαντηση σε αυτο :cool:

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι εννοούν ότι στην πολυκατοικία δεν μπαίνουν μόνο οι ένοικοι αλλά και άλλοι που δεν έχουν κανένα λόγο να μαθαίνουν την οικονομική κατάσταση του καθενός...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις "εχει γινει επισημα" Θοδωρε?

Μα έχει βγει απόφαση,που την έχω διαβάσει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

ενοωεις οτι έχει βγει απόφαση οπου απαγορεύετε να αναρτεις τα κοινόχρηστα σε δημόσιο χώρο και εκεί να καταδεικνύεις με κάποιο τρόπο οτι ο τάδε πλήρωσε ο ταδε χρωστάει ?

αν έχεις δει τέτοιο πράγμα ε τοτε σιγουρα δεν επιτρεπετε , δε το γνώριζα

Link to comment
Share on other sites

ενοωεις οτι έχει βγει απόφαση οπου απαγορεύετε να αναρτεις τα κοινόχρηστα σε δημόσιο χώρο και εκεί να καταδεικνύεις με κάποιο τρόπο οτι ο τάδε πλήρωσε ο ταδε χρωστάει ?

αν έχεις δει τέτοιο πράγμα ε τοτε σιγουρα δεν επιτρεπετε , δε το γνώριζα

 

Το θέμα των προσωπικών δεδομένων και της προστασίας τους σχετίζεται με την ανάρτηση των κοινοχρήστων στις εισόδους των πολυκατοικιών. Συγκεκριμένα σύμφωνα με την απόφαση 75/2002 της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα η ανάρτηση των κοινοχρήστων οφειλών των ενοίκων μίας πολυκατοικίας καθώς και η διαγραφή των ονομάτων που έχουν πληρώσει από τη συγκεντρωτική κατάσταση είναι επιτρεπόμενη για τον διαχειριστή με αυτό τον τρόπο ενημερώνονται οι ένοικοι για τις οφειλές τους αλλά και για τον αν οι υπόλοιποι ένοικοι έχουν εξοφλήσει τις υποχρεώσεις τους προς την διαχείριση της πολυκατοικίας.

Ωστόσο απαράιτητη προϋπόθεση για να ισχύουν τα παραπάνω είναι η συγκεντρωτική κατάσταση ή οποιαδήποτε ενημέρωση σχετικά με τις οφειλές των ενοίκων να αναρτάται σε σημείο της πολυκατοικίας το οποίο δεν είναι εύκολα προσβάσιμο από τρίτους, δηλαδή οχι ένοικους της πολυκατοικίας. Αντί δηλαδή για την είσοδο, τον ανελκυστήρα κ.α. η ανάρτηση των στοιχείων αυτών θα πρέπει να γίνεται στο διάδρομο κάποιου ορόφου, στις σκάλες προς το υπόγειο, κ.α.

Κοινόχρηστα και Προσωπικά Δεδομένα

Link to comment
Share on other sites

Μα έχει βγει απόφαση,που την έχω διαβάσει.

 

Δεν την είχα υπόψη μου. Πάντως, το θέμα κρίνεται κατά περίπτωση, δεν υπάρχει γενικός κανόνας.

 

@snoof Βεβαίως και εσύ που κρυώνεις θίγεσαι. Ανάλογα δικαιώματα έχεις και εσύ.

Οι συνιδιοκτήτες προφανώς και έχουν κάθε δικαίωμα να γνωρίζουν ποιός χρεωστάει και τι. Αφού αυτός που χρεωστάει, χρεωστάει ουσιαστικά στους συνιδιοκτήτες. Άλλο αυτό όμως και άλλο να αναρτώνται δημοσίως οι οφειλές του καθενός και να μπορεί ο καθένας που μπαίνει και βγαίνει στην πολυκατοικία να μαθαίνει τι γίνεται. Αυτό ισοδυναμεί με "δημόσια διαπόμπευση" κατά κάποιον τρόπο.

 

Δεν μιλάω για δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα, με την αυστηρή έννοια του όρου, μιλάω για προστασία της προσωπικότητας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση αυτή της Αρχής είναι γνωστή εδώ και καιρό..όμως δεν σημαίνει ότι είναι και νομικώς ορθή, αφού το αιτιολογικό της αποτελεί άλλο ένα γονατογράφημα που έρχεται να προστεθεί στην προχειρότητα του Δημοσίου..

 

Κατ' αρχήν, ακόμη και ο τοίχος από την είσοδο προς τον πρώτο όροφο εξακολουθεί μαζί με όλες τις σκάλες και τα κλιμακοστάσια να αποτελεί κοινόχρηστο χώρο και άρα επισκέψιμο από οιονδήποτε τρίτο...απλώς ποντάρεις στο τυχαίο γεγονός ότι κανείς δεν θα ανέβει με τα πόδια για να το δει..αυτό ΔΕΝ αποτελεί προστασία προσωπικών δεδομένων αλλά μπακαλίστικη υπεκφυγή..

 

Εν δευτέροις κανένας διαχειριστής , τουλάχιστον από εκείνους που έχουν ακόμη σώας τας φρένας, δεν μεθοδεύει την ενημέρωση του αρχείου του διά μονοκονδυλιάς στην ανάρτηση των κοινοχρήστων, αφού εάν εξαφανισθεί το φύλλο αυτό θα μείνει έκθετος..

 

Επί της ουσίας: η οικονομική αδυναμία κάποιου δεν αποτελεί άρτο και θεάματα στο Κολοσσαίο...εάν ακολουθηθεί η νόμιμη οδός έστω και για μία φορά, θεωρώ ότι κατά μεγάλη πιθανότητα ο κακοπληρωτής θα το ξανασκεφθεί, ειδικά εάν έχει μισθωμένο το ακίνητο και κληθεί ο ιδιοκτήτης να πληρώσει..

Link to comment
Share on other sites

Το χα γράψει και παλιά στο θέμα με τα κλιματιστικά

Εγώ μεγάλο θέμα με την από πάνω, έχει παλιό κλιματιστικό που κάνει τρελό θόρυβο και περνάει στους τοίχους, συντονίζεται που λένε. Το ανάβει όλη μέρα και νύχτα, την ημέρα με το δικο μου θόρυβο δεν με πειράζει πολύ, αλλά τη νύχτα δεν μπορείς να κοιμηθείς, ακούγεται ένα απίστευτο βουητό

Μετά από παρατηρήσεις και συστάσεις είχα καλέσει την αστυνομία που της έκανε απλά συσταση

Μπορώ να κάνω κάτι? έχω δίκιο ? ή θα πατήσει στο ότι έχει μικρό παιδί (10 ετών) και θα είναι καλυμμένη

Είναι δικο μου σπιτι και δεν μπορώ να φυγω

 

Μετά την αστυνομία άρχισε και να κάνει μούτρα και κάνει πολύ θόρυβο πιστεύω επί τούτου

Link to comment
Share on other sites

Αν ο θόρυβος περνάει στους τοίχους δεν φταίει το κλιματιστικό το ίδιο αλλά η εγκατάστασή του, η στήριξη στον τοίχο δηλαδή. Άντε να της το εξηγήσεις αυτό της θείτσας όμως.
Link to comment
Share on other sites

Αν ο θόρυβος περνάει στους τοίχους δεν φταίει το κλιματιστικό το ίδιο αλλά η εγκατάστασή του, η στήριξη στον τοίχο δηλαδή. Άντε να της το εξηγήσεις αυτό της θείτσας όμως.

 

Ακριβώς της το πα και αυτό με τα λίγα που ξέρω και δεν δείχνει καμία διάθεση συνεργασίας

Επίσης το έχει πάνω απ τις κρεβατοκάμαρες ενώ υπόλοιποι το έχουμε από το σαλονι

Καταλαβαίνεις τι ποιότητα ύπνου έχω...

Link to comment
Share on other sites

Το χα γράψει και παλιά στο θέμα με τα κλιματιστικά

Εγώ μεγάλο θέμα με την από πάνω, έχει παλιό κλιματιστικό που κάνει τρελό θόρυβο και περνάει στους τοίχους, συντονίζεται που λένε. Το ανάβει όλη μέρα και νύχτα, την ημέρα με το δικο μου θόρυβο δεν με πειράζει πολύ, αλλά τη νύχτα δεν μπορείς να κοιμηθείς, ακούγεται ένα απίστευτο βουητό

Μετά από παρατηρήσεις και συστάσεις είχα καλέσει την αστυνομία που της έκανε απλά συσταση

Μπορώ να κάνω κάτι? έχω δίκιο ? ή θα πατήσει στο ότι έχει μικρό παιδί (10 ετών) και θα είναι καλυμμένη

Είναι δικο μου σπιτι και δεν μπορώ να φυγω

 

Μετά την αστυνομία άρχισε και να κάνει μούτρα και κάνει πολύ θόρυβο πιστεύω επί τούτου

Eγώ το είχα σε δύο δικά μου,και το έλυσα κατεβάζοντας τις εξωτερικές μονάδες από τον τοίχο, και ακουμπώντας τις πάνω στο μπαλκόνι.Κόπηκε με το μαχαίρι ο θόρυβος.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το είχα σε δύο δικά μου,και το έλυσα κατεβάζοντας τις εξωτερικές μονάδες από τον τοίχο, και ακουμπώντας τις πάνω στο μπαλκόνι.Κόπηκε με το μαχαίρι ο θόρυβος.

 

Επειδή δεν το κάνει αυτό θα απευθυνθώ σε δικηγόρο μήπως μπορω να επιβάλλω μια τέτοια κινηση

 

Απορία...

Αν το κατεβάσει κάτω θα πρέπει να μην εφαπτεται καθόλου στον τοίχο να είναι πάνω σε βάση δηλαδή?

Edited by sakis88888
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρόποι και στον τοίχο να είναι και θόρυβο να μην κάνει. Σε κάθε περίπτωση όμως, θα πρέπει η ίδια να ενδιαφερθεί. Άμα η ίδια δεν ενδιαφέρεται και δεν ασχολείται και τους έχει όλους γραμμένους, λογικό είναι να μην βρίσκει λύσεις.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρόποι και στον τοίχο να είναι και θόρυβο να μην κάνει. Σε κάθε περίπτωση όμως, θα πρέπει η ίδια να ενδιαφερθεί. Άμα η ίδια δεν ενδιαφέρεται και δεν ασχολείται και τους έχει όλους γραμμένους, λογικό είναι να μην βρίσκει λύσεις.

 

Μα αυτήν δεν τη νοιάζει, δουλεύει η εσωτερική μονάδα και δεν την ενοχλεί :lol:

Γενικά ειναι στον κόσμο της!

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε τι θα απαντήσουν και οι δικηγόροι που συμμετέχουν στο θέμα. Έχει πραγματικά ενδιαφέρον η απάντησή τους..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...