Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα οπότε ζηαω συγνώμη προκαταβολικά αν δεν είναι :/

Γνωρίζει κάποιος αν επιτρέπεται να μπει περίπτερο μπροστά στη φάτσα πολυκατοικίας ακόμη και αν δεν εμποδίζει εισόδους;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Αρμόδιος για έκδοση αδειών περιπτέρου είναι ο Δήμος...η ορθή υλοποίηση της εγκατάστασης του περιπτέρου είναι θέμα πολεοδομίας...θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να αφήνει ικανό χώρο για πεζοδρόμιο (νομίζω είναι 1,5 μέτρο, αλλά συμβουλέψου και έναν μηχανικό..)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το άπλωμα των ρούχων. Στην πολυκατοικία που μένω το διαμερισμά μου βρίσκεται στον ημιόροφο και δεν είναι ιδιαίτερα φωτεινό. Το διαμέρισμα που βρίσκεται πάνω απο το δικό μου, το νοικίαζει μια οικογένεια αλλοδαπών που απλώνει τα σεντόνια της μέχρι κάτω, σε σημείο να καλύπτει τα παραθυρά μου. Τους έχω κάνει παρατήρηση αλλά με γράφουν κανονικά. Ο κανονισμός της πολυκατοικίας αναφέρει ότι το άπλωμα των ρούχων πρέπει να γίνεται με τρόπο που να μην ενοχλεί τους ενοίκους. Έχω δικαίωμα να φωνάξω την αστυνομία; Θα κάνει κάτι;
Link to comment
Share on other sites

Η αστυνομία δεν έχει αρμοδιότητα..αλλά ένα τυχαίο λέκιασμα των σεντονιών πιστεύω ότι θα κάνει μια χαρά την δουλειά του...
Link to comment
Share on other sites

Ναι, τις σκέφτηκα και εγώ αυτές τις λύσεις. Απλά έψαχνα να βρώ, αν υπάρχει μια πιο ¨ορθή¨ λύση. Ευχαριστώ, πάντως, για τον χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

Οπού δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος. Σε ελεύθερη μετάφραση αν και δεν καπνίζω, ένα τσιγαρακι θα το αναβα στο παράθυρο των απλωμένων ρούχων. Και λίγο πριν το σβήσω, κατά λάθος πάντα, θα τεντώνα το χέρι μου.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Στην πολυκατοικία που μένω υπάρχει ακάλυπτος 180τμ. με καθορισμένα τα ποσοστά στο κανονισμό σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας ανάμεσα στα 2 διαμερίσματα και ένα κατάστημα του ισογείου και στα 4 διαμερίσματα του 1ου ορόφου. Από αδιαφορία των 4 του 1ου και του μαγαζιου οι 2 του ισογείου χώρισαν το χώρο με τη δικαιολογία οτι ο ένας έχει σκυλια και γάτες και ο άλλος έχει μικρό παιδί. Επειδή το θράσος και η υποκρισία τους και τα ψεματα τους δεν "παλεύονται" μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει ένας νομιμος τρόπος να βάλουμε ακόμα ένα χώρισμα ώστε να έχουν και οι 4 του 1ου με το μαγαζί λιγο πρόσβαση στον ακάλυπτο. Αυτός που θα είναι στη μέση βέβαια δε θα το δεχτει γιατί τώρα χρησιμοποιεί 120 και απλώνετε διαρκώς φυτεύοντας και καθαρίζοντας για να το παρουσιάσει ως έργο ενώ είναι απίστευτος ψεύτης και παραποιεί γεγονότα που έχουν συμβεί. (Δεν λειτουργήσαμε ποτέ ως πολυκατοικία γιατί δεν είχαμε κοινόχρηστα και εμπιστευόμασταν τους γείτονες. Δεν βαριέσαι άνθρωποι είναι και αυτοί.......) Βοήθεια αν μπορεί κάποιος να με καταλάβει. Τι μπορούμε να κάνουμε; οι 4 είμαστε αδερφές που μόνο εγώ μένω εδώ και το μαγαζί το νοικιάζει σε κάποιους ο πατέρας μου αλλά ποτέ δεν κάνουν χρήση του ακάλυπτου.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ανοίγω ένα κατάστημα σε μια 3οροφη πολυκατοικία. Η πρόσοψη της εισόδου που είναι κολλητά με το κατάστημα είναι όλοι με μάρμαρο. Μπορώ να βάψω τις κολώνες και το κούτελο που είναι στα όρια του καταστήματος μου ή χρειάζεται να πάρω άδεια της οικοδομής; Και αν υπάρχει κάποια νομοθεσία σας παρακαλώ να μου την στείλετε. Ευχαριστώ. :bow: Edited by panagiwths76
μέγεθος γραμμάτων
Link to comment
Share on other sites

vassilik : θα πρέπει να εξετάσεις εάν η σύσταση προβλέπει εκτός από συγκεκριμένα χιλιοστά συμμετοχής κάθε ιδιοκτησίας στον ακάλυπτο και οριοθέτηση ή απλώς αναφέρει εξ αδιαιρέτου ποσόστωση..εάν δεν υπάρχει οριοθέτηση συγκεκριμένη με τοπογραφικό κ.λ.π. τότε ισχύει ο κανόνας ότι άπαντες οι δικαιούχοι δικαιούνται να κάνουν χρήση του συγκεκριμένου κοινοχρήστου χώρου αρκεί να μην αλλάζουν και μεταβάλλουν τον συνήθη προορισμό του και να μην παρεμποδίζουν την σύγχρηση των υπολοίπων..

 

Εν προκειμένω τα χωρίσματα οι φράχτες και λοιπές παρεμβολές στον κοινόχρηστο αυτό χώρο ασφαλώς και αποτελούν παράνομες πράξεις, των οποίων την άρση μπορείς να ζητήσεις με ασφαλιστικά μέτρα περί προσβολής της συννομής σου επί του χώρου αλλά και με τακτική αγωγή..

 

panagiwths76 : είθισται η πρόσοψη της πολυκατοικίας να αποτελεί κοινόχρηστο μέρος της οικοδομής..θα ανατρέξεις λοιπόν στον κανονισμό να δεις τι προβλέπει..εάν ισχύει κάτι τέτοιο δεν μπορείς να μεταβάλλεις την πρόσοψη πέραν της πινακίδος του καταστήματός σου και θα χρειασθείς έστω μία τυπική απόφαση γενικής συνέλευσης για τις όποιες αλλαγές...

Link to comment
Share on other sites

greece_gus Όταν λες Κανονισμό εννοείς Καταστατικό πολυκατοικίας; Αν δεν μου το δώσουν μπορώ να το βρω στην πολεοδομία; και αν δεν αναγράφει κάτι για πρόσοψη μπορώ να την αλλάξω δηλαδή; Πολλές ερωτήσεις αλλά υπάρχει πολλή άγχος με την πρόσοψη. :dizzy:
Link to comment
Share on other sites

greece_gus Όταν λες Κανονισμό εννοείς Καταστατικό πολυκατοικίας; Αν δεν μου το δώσουν μπορώ να το βρω στην πολεοδομία; και αν δεν αναγράφει κάτι για πρόσοψη μπορώ να την αλλάξω δηλαδή; Πολλές ερωτήσεις αλλά υπάρχει πολλή άγχος με την πρόσοψη. :dizzy:

 

αν υπαρχει ειναι υποχρεωμενοι να σου το δωσουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ greece_gus.

H σύσταση προβλέπει μόνο συγκεκριμένα χιλιοστά συμμετοχής κάθε ιδιοκτησίας στον ακάλυπτο δεν υπάρχει οριοθέτηση συγκεκριμένη με τοπογραφικό , άπαντες οι δικαιούχοι δικαιούνται να κάνουν χρήση του συγκεκριμένου κοινοχρήστου χώρου αρκεί να μην αλλάζουν και μεταβάλλουν τον συνήθη προορισμό του και να μην παρεμποδίζουν την σύγχρηση των υπολοίπων.. Αν ο ένας απ'αυτους έχοντας πάρει προφορική άδεια απο τον πατέρα μου διαμορφώσει το δάπεδο με αυτα τα τουβλα απο μπετό που μπαινουν και βγαίνουν λέγοντας οτι τα έξοδα και τη δουλεια τη κάνει αυτος αλλά ο κοινοχρηστος είναι για όλους αλλα αφου περασαν 5-6 χρόνια (δεν μέναμε εμεις εδω) τώρα που του ζήτησα να κόψει κάτι λιγούστρα που είναι κάτω απο το μπαλκονι μου, λέει έχει διαμορφωθεί ο χώρος θέλω συνέλευση να επικυρωθούν οι αλλαγές. Δεν έχει γίνει συνέλευση ποτέ κρατώντας χαρτιά. Εϊχαμε συγκεντρωθεί παλιά για να μιλησουμε για κάτι αλλα απο το 2003 και μετά ποτέ. Ούτε τώρα θα πάμε. Εμείς είμαστε 5. Αυτός και η διπλανή του που φαίνεται πιο λογική αλλά το χώρισμα την εξυπηρετεί γιατί έχει σκυλί και γάτες και ο άλλος δεν τα θέλει. Μπορει αν φτάσουμε στα δικαστήρια να διεκδικήσει και να κερδίσει κάτι? Επειδή σκούπιζε μόνο αυτή; και όταν κατέβηκα απο σύμπτωση να σκουπισω κατι νερά που έριξα ακουω το 5αχρονο να λεει "μονο εσύ μαμα να σκουπίζεις εδω" Ειναι δυνατόν να έχουν συμβουλευτεί δικηγόρο και να ακολουθούν καποια τακτική ώστε με τα χρόνια να το οικειοποιηθούν οριστικά και αμετάκλητα επειδη ποτίζουν αυτά που φύτεψαν χωρίς να ρωτήσουν που και τι; .

Edited by vassilik
Link to comment
Share on other sites

Χρησικτησία έναντι των κοινοχρήστων μερών της οικοδομής δεν χωρεί... θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο, μετά πάροδον εικοσαετίας και υπό τον όρο να έχει γνωστοποιηθεί στους υπολοίπους συγκυρίους ότι προτίθεται να ασκεί την νομή του χώρου και για λογαριασμό τους, και εκείνοι να μήν αντέδρασαν, όμως εν προκειμένω ΔΕΝ ισχύει κάτι τέτοιο..

 

Απλώς να συμπληρώσω, ότι δε κάθε περίπτωση, ο κάθε συνιδιοκτήτης κεχωρισμένως και ανεξαρτήτως των ενεργειών του διαχειριστού, έχει δικαίωμα να αιτηθεί δικαστικώς την άρση των παρανόμων ενεργειών που παρεμποδίζουν την σύγχρησιν του χώρου ανεξαρτήτως εάν υφίσταται βλάβη ή όχι εκ της μεταβολής του χώρου (π.χ. στατικότητα, ασφάλεια υγιεινή κ.λ.π.), παρά απλώς και μόνον επικαλούμενος τις σχετικές διατάξεις του κανονισμού και της συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας...επιπλέον, όμως, δεν έχεις δικαίωμα να ζητήσεις να απομακρυνθούν τυχόν κατασκευές προερχόμενες από αναγκαίες, επωφελείς ή πολυτελείς δαπάνες (π.χ. ψησταριά, πλακάκια, καλλωπιστικά φυτά, φωτισμός κ.ο.κ.) εκτός εάν και γι αυτές τις κατασκευές αποδείξεις ότι παρεμποδίζουν την χρήση του κοινοχρήστου χώρου...

Link to comment
Share on other sites

χίλια ευχαριστώ! να σαι πάντα καλά greece_gus . Μάλλον θέλει να κάνει αυτό που είπες στην αρχή. Ζήτησε συνέλευση γιατί ξέρει ότι δεν θα μαζευτούμε. Τώρα όμως που μου το είπες κάτι θα κάνω. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Είσαι θυσαυρός !
Link to comment
Share on other sites

1) Σε περιπτωση που προσλαβουμε καποιον να καθαριζει και να κλαδευει τα διαμερισματα που ειναι κλειστα θα πρεπει να πληρωνουν;

2) μπορουμε να ορισουμε γραφειο που θα αναλαβει χρεη διαχειριστη σε περιπτωση που δεν θελει κανεις αλλος;

Link to comment
Share on other sites

Οι πάντες πληρώνουν τα πάντα εκτός εάν ορίζει άλλως ρητώς ο κανονισμός..

 

Με απόφαση γενικής συνέλευσης μπορείτε να μεταβιβάσετε αρμοδιότητες διαχειριστικών πράξεων σε εταιρεία, αλλά δεν μπορείτε να υποχρεώσετε σε χρέωση τέτοιων υπηρεσιών οιονδήποτε θέλει και μπορεί να αναλάβει χρέη διαχείρισης όταν έρθει η σειρά του κατά τον κανονισμό..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι greece_gus. Τελικα εριξα τον εγωισμο μου μιλησα ειλικρινα και ξεκαθαρα και ολα τακτοποιουνται. Ανθρωποι ειμαστε ολοι και στον παραδεισο να μας βαλει κανεις αμα ειμαστε μονοι μας γινεται κολαση. Ψυχραιμια χρειαζεται και καθαρο μυαλο και ολα λυνονται.
Link to comment
Share on other sites

Τι μπορεί να γίνει αν έχουμε μπλέξει με τρελή που αφήνει την γάτα της να κυκλοφορεί στον ακάλυπτο αλλά καταφέρνει να μπαίνει και μέσα στην πολυκατοικία, ακόμα και μέσα στο διαμέρισμά μου μπήκε όταν άνοιξα την πόρτα για 5 δευτερόλεπτα χωρίς να βλέπω και έχω πουλί παπαγάλο καλα που δεν είχαμε άλλη ιστορία. Μπήκε και στο γκαράζ ενώ φόρτιζα μπαταρία και πήγε να μπουρδουκλώσει τα καλώδια να γίνει ζημιά. Γενικά δεν θέλω να μπαίνει στους εσωτερικούς χώρους και ταράτσα που την εχω βρει. Τι μπορεί να γίνει μιας και οι περισσότεροι δεν δίνουν δεκάρα ούτε υπάρχει απόφαση να κυκλοφορούν ζωά συντροφιάς στους εξωτερικούς χώρους. Επίσης όταν μίλησα σε έντονο τόνο με τον ιδιοκτήτη να την μαζεύει και είναι δική του ευθύνη να μην κάνει ζημιές και να μην μπαίνει μέσα στην πολυκατοικία, μου απάντησε σκοτώστε την αν θέλετε ή κάντε νομικά οτι θέλετε. Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Μένω σε μια πολυκατοικία που έχει τέσσερις θέσεις παρκινγκ δύο απο την αριστερή πλευρα της εισόδου και δύο από την δεξια. έχει σύμανση από τον ιδιοκτήτη για να μην παρκάρουμε εκει. Οι δύο θέσεις δεξια είναι ενοικιασμένες και χρησιμοποιούντε. Οι άλλες δύο είναι κενές. Μπορώ να παρκάρω μπρόστα απο τις δύο κένες στο οδόστρωμα η είναι παράνομο (δεν εμποδίζω την είσοδο έξοδο των παρκαρισμένων οχημάτων ούτε την είσοδο της πολυκατοικίας).
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα σημειώμα από εναν τσαντισμενο ενοικο στο αμάξι οτι αν ξαναπαρκάρω εκει θα καλέσει τροχαια. Δεν εμποδιζω την εξοδο του απλα ειναι κομπλεξικος. παρκαρω μπροστά απο σημείο που τα πάρκινγκ δεν τα έχει καποιος και είναι κενα συνέχεια.
Link to comment
Share on other sites

αδεια εχει παρει? ταμπελα απογορευσης σταθμευσης υπαρχει?

αν οχι, κανεις δε μπορει να σε κανει τιποτα.

φυσικα μιλαμε για την περιπτωση που δεν ενοχλεις κανεναν!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Με τους από πάνω που έχουν βγάλει το λάστιχο του air condition έξω από το μπαλκόνι τους, με συνέπεια να γλύφει στον τοίχο τους και τα νερά όλα να στάζουν μέσα στο δικό μου μπαλκόνι, τι μπορώ να κάνω. Από λόγια μάλλον δεν παίρνουν...
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Μένω σε μια πολυκατοικία που έχει τέσσερις θέσεις παρκινγκ δύο απο την αριστερή πλευρα της εισόδου και δύο από την δεξια. έχει σύμανση από τον ιδιοκτήτη για να μην παρκάρουμε εκει. Οι δύο θέσεις δεξια είναι ενοικιασμένες και χρησιμοποιούντε. Οι άλλες δύο είναι κενές. Μπορώ να παρκάρω μπρόστα απο τις δύο κένες στο οδόστρωμα η είναι παράνομο (δεν εμποδίζω την είσοδο έξοδο των παρκαρισμένων οχημάτων ούτε την είσοδο της πολυκατοικίας).

 

Γιατι δεν το βαζεις και μεσα στη θεση σταθμευσης? Κριμα νμενει κενη.... Lol

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...