Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εφ' όσον υπάρχει τέτοιος όρος στο μισθωτήριο, είναι έγκυρος και κατισχύιει των μισθωτικών διατάξεων...εάν παραμένει ο μισθωτής, η μίσθωση μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου και εάν έχει παρέλθει τουλάχιστον τριετία από την έναρξη της μισθώσεως μπορεί να γίνει έξωση...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

υπάρχει κάποιος τρόπος εγώ ως ενοικιαστής να "μειώσω" την χρονική προειδοποίηση? αν ναι ποσο?

 

εντελώς ειρωνικά το συμβόλαιο που έληξε (χωρίς ανανέωση) ήταν 3 χρονια οποτε έχει δικαίωμα άμα "γουστάρει" ο ιδιοκτητης να κάνει έξωση?

 

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Θα αποστείλλεις μία εξώδικο διαμαρτυρία και πρόσκληση να αποχωρήσει από την οικία εντός ευλόγου προθεσμίας και εν συνεχεία θα προσπαθήσεις να την βγάλεις με ασφαλιστικά μέτρα περί νομής μιας και σε αποβάλλει από αυτήν με τρόπο επιλήψιμο από τον θάνατο του παππού σου και μετά..προσοχή : η παραγραφή για την προστασία της νομής είναι ενιαύσια (ενα έτος) οπότε κινήσου γρήγορα...

 

Αναφορικά με τα κινητά πράγματα, αφού εξασφαλίσεις απόφαση που θα την αποβάλλει από το ακίνητο και αρνηθεί να τα παραλάβει, θέλει καταγραφή από δικαστικό επιμελητή και πρόσκληση για παραλαβή...εν συνεχεία αίτηση στο Ειρηνοδικείο για πλειστηριασμό τους...

 

Επίσης δικαιούσαι να αξιώσεις και αποζημίωση χρήσεως για όσο καιρό παραμένει στο ακίνητο μετά την όχληση...

 

Άψογος, σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποιος τρόπος εγώ ως ενοικιαστής να "μειώσω" την χρονική προειδοποίηση? αν ναι ποσο?

 

εντελώς ειρωνικά το συμβόλαιο που έληξε (χωρίς ανανέωση) ήταν 3 χρονια οποτε έχει δικαίωμα άμα "γουστάρει" ο ιδιοκτητης να κάνει έξωση?

 

 

ευχαριστω

 

Εξωση μπορεί να γίνει είτε μετά πάροδο τριετίας εφόσον η μίσθωση συνομολογήθηκε για μικρότερο χρόνο, είτε μετά την πάροδο της συμβατικής διάρκειας εφόσον ήταν άνω των τριών ετών...

 

Σχετικώς με την χρονική προειδοποίηση και αφού έχει παρέλθει η συμβατική διάρκεια της μίσθωσης και κατέστη αορίστου χρόνου, δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει η τήρηση μιας τέτοιας προθεσμίας, από την στιγμή μάλιστα που δεν συνοδεύεται και με κάποιοα κύρωση εάν δεν τηρηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Εξωση μπορεί να γίνει είτε μετά πάροδο τριετίας εφόσον η μίσθωση συνομολογήθηκε για μικρότερο χρόνο, είτε μετά την πάροδο της συμβατικής διάρκειας εφόσον ήταν άνω των τριών ετών...

 

Σχετικώς με την χρονική προειδοποίηση και αφού έχει παρέλθει η συμβατική διάρκεια της μίσθωσης και κατέστη αορίστου χρόνου, δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει η τήρηση μιας τέτοιας προθεσμίας, από την στιγμή μάλιστα που δεν συνοδεύεται και με κάποιοα κύρωση εάν δεν τηρηθεί...

 

επειδή ίσος παρεξηγήθηκα... εγώ νοικιάζω δεν "το νοικιάζω" (δεν είμαι ο ιδιοκτητης του ακινητου )...

 

οποτε με ενδιαφέρει αν μπορώ να φύγω νωρίτερα χωρίς να έχω προβλήματα (επειδή ο ιδιοκτητης μπορεί να είναι δικομανής...φαντάσου ότι είχε βάλει ορο ότι οτιδήποτε δικαστικά έξοδα προκύψουν ΔΕΝ βαρύνουν τον ιδιοκτητη! αλλα ένεκα ανωτέρας βίας αναγκαστήκαμε να αποδεκτούμε))

 

και δεν θα ήθελα επίσης να χάσω την εγγύηση που έχω ήδη καταβάλει στην αρχή -να μου την παρακράτηση δηλαδή-

Link to comment
Share on other sites

επειδή ίσος παρεξηγήθηκα... εγώ νοικιάζω δεν "το νοικιάζω" (δεν είμαι ο ιδιοκτητης του ακινητου )...

 

οποτε με ενδιαφέρει αν μπορώ να φύγω νωρίτερα χωρίς να έχω προβλήματα (επειδή ο ιδιοκτητης μπορεί να είναι δικομανής...φαντάσου ότι είχε βάλει ορο ότι οτιδήποτε δικαστικά έξοδα προκύψουν ΔΕΝ βαρύνουν τον ιδιοκτητη! αλλα ένεκα ανωτέρας βίας αναγκαστήκαμε να αποδεκτούμε))

 

και δεν θα ήθελα επίσης να χάσω την εγγύηση που έχω ήδη καταβάλει στην αρχή -να μου την παρακράτηση δηλαδή-

Εφοσον η μισθωση εχει πλεον ληξει, μπορεις να φυγεις οποτε θελεις.

Επισης την εγγυηση πρεπει να στην επιστρεψει ολοκληρη, αν δεν υπαρχουν ζημιες στο σπιτι, που οφειλομται σε δικη σου υπσιτιοτητα, απληρωτοι λογαριασμοι κλπ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

`Αρθρο 608 ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ

 

Λήξη της μίσθωσης ορισμένου χρόνου

 

Η μίσθωση που συνομολογήθηκε για ορισμένο χρόνο λήγει μόλις περάσει αυτός ο χρόνος, χωρίς να απαιτείται τίποτε άλλο. Η μίσθωση αόριστης διάρκειας λήγει με καταγγελία του καθενός από τους συμβαλλομένους.

 

`Αρθρο 609 ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ

 

Λήξη σε περίπτωση αόριστης διάρκειας

 

Στη μίσθωση με αόριστη διάρκεια η καταγγελία του προηγούμενου άρθρου, εφόσον δεν συμφωνήθηκε διαφορετικά, γίνεται:

.....Αν πρόκειται για μίσθωμα ακινήτου που έχει οριστεί κατά μήνα, τουλάχιστον πριν από δεκαπέντε ημέρες και ισχύει για το τέλος του ημερολογιακού μηνός.

 

Επομένως ΔΕΝ μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις όπως εσφαλμένως αναφέρθηκε...

Link to comment
Share on other sites

`Αρθρο 608 ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ

 

Λήξη της μίσθωσης ορισμένου χρόνου

 

Η μίσθωση που συνομολογήθηκε για ορισμένο χρόνο λήγει μόλις περάσει αυτός ο χρόνος, χωρίς να απαιτείται τίποτε άλλο. Η μίσθωση αόριστης διάρκειας λήγει με καταγγελία του καθενός από τους συμβαλλομένους.

 

`Αρθρο 609 ΑΣΤΙΚΟΥ ΚΩΔΙΚΑ

 

Λήξη σε περίπτωση αόριστης διάρκειας

 

Στη μίσθωση με αόριστη διάρκεια η καταγγελία του προηγούμενου άρθρου, εφόσον δεν συμφωνήθηκε διαφορετικά, γίνεται:

.....Αν πρόκειται για μίσθωμα ακινήτου που έχει οριστεί κατά μήνα, τουλάχιστον πριν από δεκαπέντε ημέρες και ισχύει για το τέλος του ημερολογιακού μηνός.

 

Επομένως ΔΕΝ μπορείς να φύγεις όποτε θέλεις όπως εσφαλμένως αναφέρθηκε...

Δεν διευκρινισε ο φιλος αν η μισθωση εχει πλεον τραπει σε αοριστου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

 

εντελώς ειρωνικά το συμβόλαιο που έληξε (χωρίς ανανέωση) ήταν 3 χρονια οποτε έχει δικαίωμα άμα "γουστάρει" ο ιδιοκτητης να κάνει έξωση?

 

 

Εξ' άλλου εάν δεν είχε μετατραπεί σε αορίστου χρόνου, θα ίσχυε η τρίμηνη προθεσμία που αυνεφωνήθη αυμβατικώς..

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχει γινει καποια παρεξηγηση.

Συμφωνα με το αρθρο 608 ΑΚ "η μισθωση που συνομολογηθηκε για ορισμενο χρομο , ληγει μολις περασει αυτος ο χρονος χωρις να απαιτειται τιποτα αλλο."

 

Καταλαβα οτι η μισθωση εχει πλεον ληξει. Το εαν εχει μετατρσπει σε αοριστου χρονου ή οχι, εξαρταται απο τους ειδικοτερους ορους της μισθωτικης συμβασης τους οποιους ο φιλος, δεν μας εχει αποκαλυψει ακομη.. Ειναι λαθος να υποθετουμε οτι η μισθωση οπωσδηποτε συνεχιζεται ως αοριστου χρονου. Απο αυτα που γραφει ο φιλος προκυπτει οτι σημερα δεν υφισταται μισθωτικη σχεση, επομενως ουτε και υποχρεωση προειδοποιησης σε περιπτωση αποχωρησης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να μην ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε : τι άλλο θα μπορούσε να είναι μίσθωση που έληξε ο συμβατικός της χρόνος και ΔΕΝ εναντιώθηκε κανένα από τα δύο συμβαλλόμενα μέρη και εξακολουθεί να καταβάλλεται και να εισπράττεται το μίσθωμα, εκτός από αορίστου χρόνου..;
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, για να μην ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε : τι άλλο θα μπορούσε να είναι μίσθωση που έληξε ο συμβατικός της χρόνος και ΔΕΝ εναντιώθηκε κανένα από τα δύο συμβαλλόμενα μέρη και εξακολουθεί να καταβάλλεται και να εισπράττεται το μίσθωμα, εκτός από αορίστου χρόνου..;

Οπως απαντησα πιο πανω, αναλογα με τους ορους της μισθωτικης συμβασης.

Πιθανον να υπαρχει ορος που να αποκλειει τη σιωπηρη ανανεωση της μισθωσης μετα το περας του συμβατικου χρονου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ναι..και λοιπόν..; κανείς δεν μίλησε για σιωπηρή ανανέωση αλλά για μετατροπή σε αορίστου χρόνου..

Ας μας πει ο φίλος τους όρους του συμφωνητικού να λυθεί το ζήτημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

κάποιος μου είπε ότι ΔΕΝ μπορεί να μπει πόρτα ασφαλείας σε είσοδο πολυκατοικίας, διότι λέει αν γίνει σεισμός κτλ μπορεί να μην ανοίγουν κτλ.

 

θέλω να ρωτήσω αν ισχύει και από ποιον κανονισμό απορρέει.

 

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

κάποιος μου είπε ότι ΔΕΝ μπορεί να μπει πόρτα ασφαλείας σε είσοδο πολυκατοικίας, διότι λέει αν γίνει σεισμός κτλ μπορεί να μην ανοίγουν κτλ.

 

θέλω να ρωτήσω αν ισχύει και από ποιον κανονισμό απορρέει.

 

ευχαριστώ πολύ!

Δεν γνωρίζω και δεν νομίζω να υπάρχει τέτοια νομοθετική ρύθμιση. (αν υπήρχε, θα απαγορεύονταν γενικά οι πόρτες ασφαλείας).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

κάποιος μου είπε ότι ΔΕΝ μπορεί να μπει πόρτα ασφαλείας σε είσοδο πολυκατοικίας, διότι λέει αν γίνει σεισμός κτλ μπορεί να μην ανοίγουν κτλ.

 

θέλω να ρωτήσω αν ισχύει και από ποιον κανονισμό απορρέει.

 

ευχαριστώ πολύ!

 

Με το ίδιο σκεπτικό δεν πρέπει να μπει ούτε αέριο.

 

Αυτός που το είπε θα το άκουσε από τον τάδε που το είπε ο δείνα που άκουσε να το λέει κάποιος σε διπλανό τραπέζι στο παρακείμενο καφέ της γειτονίας, ο οποίος εξέφραζε τους φόβους του για τις πόρτες ασφαλείας που έχουν ηλεκτρικές κλειδαριές και κλειδώνουν αυτόματα και πάντα μόλις κλείνουν και προτιμούνται σε εισόδους πολυκατοικιών. :lol:

 

Δεν ισχύει, μπορείτε να βάλετε ότι πόρτα θέλετε στην είσοδο.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

κάποιος μου είπε ότι ΔΕΝ μπορεί να μπει πόρτα ασφαλείας σε είσοδο πολυκατοικίας, διότι λέει αν γίνει σεισμός κτλ μπορεί να μην ανοίγουν κτλ.

 

θέλω να ρωτήσω αν ισχύει και από ποιον κανονισμό απορρέει.

 

ευχαριστώ πολύ!

Οτι πόρτα θέλεις βάζεις στην είσοδο της πολυκατοικιας.Εμεις και όλη η γειτονιά σχεδόν πόρτες ασφαλείας έχουμε.Μην τρελαθούμε κιόλας με αυτά που λεει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να βάλεις. Μου το είπε ένας φίλος μου που του το είπε ένας φίλος τού ξαδέρφου του από το Κολοκοτρωνίτσι.. Σόρρυ. :|
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπογράφηκε το συμβόλαιο έλεγε για πενταετή μίσθωση σε εταιρεία.είναι για επαγγελματική στέγη.η εγγύηση -εάν δεν υπάρχουν ζημιές, λογαριασμοί απλήρωτοι κλπ-πότε πρέπει να επιστραφεί ολόκληρη; εάν μείνει η εταιρεία μέσα πέντε χρόνια η την 12ετια που έχουν τα επαγγελματικά;

Επίσης παρότι είναι πενταετία το συμβόλαιο τι υπερισχύει; αυτό η τα 12+3 που έχουν τα επαγγελματικά συμβόλαια;

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπογράφηκε το συμβόλαιο έλεγε για πενταετή μίσθωση σε εταιρεία.είναι για επαγγελματική στέγη.η εγγύηση -εάν δεν υπάρχουν ζημιές, λογαριασμοί απλήρωτοι κλπ-πότε πρέπει να επιστραφεί ολόκληρη; εάν μείνει η εταιρεία μέσα πέντε χρόνια η την 12ετια που έχουν τα επαγγελματικά;

Επίσης παρότι είναι πενταετία το συμβόλαιο τι υπερισχύει; αυτό η τα 12+3 που έχουν τα επαγγελματικά συμβόλαια;

 

Ποτε ακριβως υπεγραφη το συμφωνητικο της μισθωσης?

Γιατι εχει αλλαξει ο νομος και η 12ετια εχει καταργηθει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ν. 4242/2014 Άρθρο 13

 

...''2.α. Οι μισθώσεις που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του π.δ. 34/1995 και έχουν συναφθεί, παραταθεί ή ανανεωθεί, ρητώς ή σιωπηρώς, πριν την έναρξη ισχύος του παρόντος, συμπεριλαμβανομένων και των μισθώσεων των οποίων έχει λήξει η δωδεκαετής διάρκεια και δεν έχουν παρέλθει εννέα (9) μήνες από τη λήξη της, διέπονται από τις διατάξεις αυτού, όπως τροποποιείται κατά το παρόν άρθρο..'' (κατωτέρω ο νόμος παραθέτει αλλαγές στις αποζημιώσεις για ιδιόχρηση, ανοικοδόμηση κ.λ.π.)

 

Παρά την κακή διατύπωση του νόμου, θεωρώ ότι οι παλαιές μισθώσεις (πριν από την ισχύ του την 28-2-2014) εξακολουθούν να παρακρατούν το δικαίωμα της δωδεκαετούς προστασίας τους άνευ όμως δικαιώματος αποζημιώσεως κατά την λήξιν τους και άνευ παρατάσεώς τους για 4ετία με την παλαιά ρύθμιση..

Link to comment
Share on other sites

ν. 4242/2014 Άρθρο 13

 

...''2.α. Οι μισθώσεις που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του π.δ. 34/1995 και έχουν συναφθεί, παραταθεί ή ανανεωθεί, ρητώς ή σιωπηρώς, πριν την έναρξη ισχύος του παρόντος, συμπεριλαμβανομένων και των μισθώσεων των οποίων έχει λήξει η δωδεκαετής διάρκεια και δεν έχουν παρέλθει εννέα (9) μήνες από τη λήξη της, διέπονται από τις διατάξεις αυτού, όπως τροποποιείται κατά το παρόν άρθρο..'' (κατωτέρω ο νόμος παραθέτει αλλαγές στις αποζημιώσεις για ιδιόχρηση, ανοικοδόμηση κ.λ.π.)

 

Παρά την κακή διατύπωση του νόμου, θεωρώ ότι οι παλαιές μισθώσεις (πριν από την ισχύ του την 28-2-2014) εξακολουθούν να παρακρατούν το δικαίωμα της δωδεκαετούς προστασίας τους άνευ όμως δικαιώματος αποζημιώσεως κατά την λήξιν τους και άνευ παρατάσεώς τους για 4ετία με την παλαιά ρύθμιση..

 

Συμφωνώ ότι οι παλαιές μισθώσεις εξακολουθούν να διατηρούν την δωδεκαετή προστασία. Γι αυτό ρώτησα το φίλο πότε συνήφθη το συμφωνητικό της μίσθωσης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

κάποιος μου είπε ότι ΔΕΝ μπορεί να μπει πόρτα ασφαλείας σε είσοδο πολυκατοικίας, διότι λέει αν γίνει σεισμός κτλ μπορεί να μην ανοίγουν κτλ.

 

θέλω να ρωτήσω αν ισχύει και από ποιον κανονισμό απορρέει.

 

ευχαριστώ πολύ!

 

΄Εχουμε πόρτα ασφαλείας στην είσοδο πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση που από την απάντηση σας θα εξαρτηθούν πολλά . Έχουν πεθάνει τα πεθερικά μου και το σπίτι που έμεναν το πήρε η γυναίκα μου . Το σπίτι αυτό είναι σε μια τριώροφη πολυκατοικία που κατοικείται από τα ξαδέλφια της και την αδελφή της . Η γυναίκα μου δεν μένει εκεί και το σπίτι είναι κλειστό. Η ερώτηση μου είναι πρέπει να πληρώνει κανονικά τα κοινόχρηστα ή το 30% ; Εάν ναι σε όλα τα κοινόχρηστα το 30% ή μόνο στο πετρέλαιο ;

 

Ευχαριστώ

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...