Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

elenoir : Πολλά θέματα δεν είναι εύκολο να απαντηθούν και γι αυτό άλλωστε τα νομοθετικά κενά, έρχεται να τα καλύψει η νομολογία...θέλω απλώς να επισημάνω ότι είναι άλλο πράγμα τα τυχερά γεγονότα όπως έχει κριθεί νομολογιακώς ότι είναι ο σεισμός, η φωτιά, η πλημμύρα κ.λ.π ή η ανωτέρα βία (π.χ. απεργίες, το πρόσφατο capital control κ.ο.κ.) όπου αντικειμενικώς δεν ανήκουν στην σφαίρα επιρροής των εμπλεκομένων μερών και άλλο πράγμα η διάρρηξη που συζητούμε..

 

Και επειδή αναφέρθηκε το θέμα π.χ. του σεισμού και εάν θα ήταν υπόχρεως ο μισθωτής να επισκευάσει το μίσθιο, θα μπορούσα να αντιπαραθέσω επίσης ένα ακραίο σενάριο : εάν διαρρηγνύετο κάθε μήνα το μίσθιο θα έπρεπε να αναλαμβάνει το κόστος ο ιδιοκτήτης...; Τι θέλω να πω με αυτό : είθισται να θεωρούνται ευθύνη του ιδιοκτήτου οι εκ συνήθους χρήσεως προερχόμενες ζημίες, όμως κάτι τέτοιο προκρίνει ένα σωρό ερωτηματικά που πρέπει να απαντηθούν, όπως έχω παραθέσει και σε άλλες αναρτήσεις μου...

 

Επί παραδείγματι : ποιο είναι τελικώς το προσδόκιμο ζωής ενός αντικειμένου ώστε να αποφασίσουμε και την συνήθη χρήση και ποια η συχνότητα χρησιμοποιήσεώς του...; Εάν ένας θερμοσίφωνας γεννήθηκε, έζησε και πέθανε στα χέρια συγκεκριμένου μισθωτού π.χ. ας πούμε μία δεκαετία και επομένως αναλώθηκε όλη αυτή η χρήση στα χέρια του, πράγματι είναι ευθύνη του εκμισθωτού η αποκατάστασή του..; και εάν πάλι χάλασε στα χέρια μου με την συνήθη χρήση αλλά μόλις εγκαταστάθηκα στο μίσθιο , πόσο έγκυρη μπορεί να είναι μία ρήτρα που με καθιστά υπεύθυνο ως μισθωτή αφού προφανώς πρόκειται για κεκρυμμένο ελάττωμα που σκοπίμως μου απέκρυψε ο ιδιοκτήτης..;

 

Και εν κατακλείδι σχετικώς με το θέμα σου : φρονώ ότι δεν είσαι υπόχρεη για την επισκευή της κλειδαριάς μετά την διάρρηξη, πολλώ δε μάλλον ούτε κουβέντα να γίνεται για πόρτες ασφαλείας και λοιπά φαιδρά. Ο λόγος είναι, διότι κατά την άποψή μου, θεωρώ πως ο μισθωτής τυγχάνει και θεματοφύλακας του μισθίου και θα πρέπει να επιδεικνύει και την προσήκουσα επιμέλεια για τα ξένα πράγματα όπως και για τα δικά του. Επομένως αμφισβητώ σφόδρα το γεγονός της επιμέλειας αυτής και εν πάση περιπτώσει, πρόκειται για ζημία που εάν δεν υπέχει ευθύνη ο μισθωτής στην σφαίρα επιρροής του οποίου ανήκει η ασφάλεια του μισθίου, αυτό ισχύει έτι περισσότερο για τον ιδιοκτήτη, και εάν υπάρχει μάλιστα και σχετική ρήτρα που περιορίζει ρητώς οιαδήποτε ευθύνη του, ακόμη καλύτερα..

Edited by greece_gus
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Και έρχομαι τώρα εγώ, ο συνήγορος του ενοικιαστή και λέω στο δικαστήριο: "ο πελάτης μου κάνει καλή χρήση του μίσθιου, δεν υπάρχουν φθορές που να έγιναν επί των ημερών του από τον ίδιο ή έπειτα από εντολή του. Η ασφάλεια του διαμερίσματος, ήτοι πόρτα εισόδου ή οποιαδήποτε άλλη πιθανή είσοδος, ουδέποτε μετατράπηκε σε υποδεέστερη από τον πελάτη μου ούτε έγινε υποβάθμιση με οποιοδήποτε τρόπο. Η ζημία πρέπει να επιβαρύνει τον ιδιόκτητη γιατί οι συγκεκριμένες προδιαγραφές δεν ήταν αρκετές, όπως απεδείχθη, για την ασφάλεια του μίσθιου με αποτέλεσμά ο πελάτης μου να υποστεί φθορές και κλοπές προσωπικών αντικείμενων".

 

Με αλλά λόγια επισκεύασε του την πόρτα μην αρχίσει και ζητάει και καμία αποζημίωση. Αν έχει γάτα δικηγόρο και φτάσετε εκεί.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

 

οπως προανεφερα ο μισθωτης αξιωνει αντικατασταση της πορτας με θωρακισμενη Με μια γρηγορη αναζητηση οι τιμες κυμαινονται απο 500 με 700 ευρω Επιπλεον η ιδια δε μπορω να τη διαλεξω καθοτι η πολυκατοικια ειναι σε αλλη πολη Για να μη χασω το μισθωτη ο τι τιμη μου δωσει πρεπει να πω οκ αλλως θα επιβαρυνθω και με εξοδα ταξιδιου Δεν απορω που οι περισσοτεροι ιδιοκτητες απεφασισαν να κλεισουν τα διαμερισματα τους , ειναι πλεον ασυμφορη η ιδιοκτησια Παρεπιπτοντως για γκαρσονιερα 20 τμ προκειται, για θωρακισμενες πορτες ειναι?

Εκτος απο τους νομους και τα τυπικα που γραφουν τα μισθωτηρια, υπαρχουν και αγραφοι νομοι μεταξυ μισθωτη και εκμισθωτη. Οταν ο ενοικιαστης ειναι τυπικος μαζι σου και σωστος στις υποχρεωσεις του, το ιδιο οφειλεις να εισαι και εσυ, εστω και αν στις υποχρεωσεις σου δεν ειναι να βαλεις πορτα ασφαλειας. Οπως εσυ στο σπιτι που μενεις θελεις να νιωθεις ασφαλης, το ιδιο θελει και ο ενοικιαστης. Σε καμια περιπτωση δεν εισαι υποχρεωμενη να το κανεις. Αν ομως φυγει ο ενοικιαστης, αυτο θα σου κοστισει πολλα περισσοτερα απο μια πορτα ασφαλειας. Επισης, το να βαλεις μια πορτα ασφαλειας στο διαμερισμα, εστω και αν ειναι γκαρσονιερα, για εσενα αυτο ειναι μια επενδυση. Καποια στιγμη ο ενοικιαστης θα φυγει, η πορτα θα σου μεινει και θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να ενοικιασεις το διαμερισμα και ισως σε καλη τιμη. Προσωπικη μου αποψη ειναι να συζητησετε για να βρεθει μια ενδιαμεση λυση. Μια τετοια λυση ειναι να επιμεριστει και καποιο μικρο κοστος ο ενοικιαστης και να ορισεις μεχρι καποιο ποσο που εισαι διατεθημενη να πληρωσεις ωστε να επιλεξει μια πορτα σε λογικη τιμη. Στην τελικη, την πορτα απο τα ενοικια που λαμβανεις θα την πληρωσεις.

Επισης, οταν ο ενοικιαστης ειναι σωστος στις υποχρεωσεις του, η ιδιοκτησια δεν ειναι καθολου ασυμφορη. Εκτος και αν καποιοι ιδιοκτητες θεωρουν οτι πρεπει να νοικιαζουν τρωγλες και να εισπρατουν ενοικια χωρις να ξοδευουν ουτε ενα ευρω.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lurker : η μισθωτική σύμβαση δεν συνάπτεται με σκοπό να σου παρέχει συγκεκριμένο βαθμό ασφαλείας στο μίσθιο, εκτός εάν υπάρχει ρητός όρος προς τούτο με ειδική συμφωνία στην οποία απέβλεψαν οι συμβαλλόμενοι και μάλιστα με την έννοια συνομολογημένης ιδιότητος του μισθίου..

 

Εκτός των ανωτερω, ισχύει ότι ο μισθωτής εξέτασε το μίσθιο και το βρήκε της απολύτου αρεσκείας του για την χρήση που προορίζεται όπως ακριβώς εστί και ευρίσκεται, εξαιρουμένων βεβαίως όσων περιπτώσεων έχω αναφέρει περί αποσιωποιηθέντων ελαττωμάτων και μάλιστα μή ευχερώς διαπιστουμένων, γεγονός που συνιστά υπαιτιότητα του εκμισθωτού..

 

Για όσα αναφέρει ο φίλος zananiro, ορθά είναι ως άποψη εφ' όσον οι συμβαλλόμενοι τα βρίσκουν... ο κανόνας όμως σήμερον, είναι : μισθώνω οικία ξεκινώ να οφείλω μετά από 3-4 μήνες και ο εκμισθωτής με το ζόρι εισπράττει ώσπου να του βγει η ψυχή και στο τέλος να μείνει και με οφειλές κοινοχρηστων και συμψηφισμό (παρανόμως) της εγγυήσεως, χώρια οι ζημιές στο ακίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση (οχι κλοπή) αλλά απαίτηση για θωρακισμένη πόρτα και a/c συμφώνησα να τα πληρώσει ο ενοικιαστής και να αφαιρεθούν από τα επόμενα ενοίκια. Έτσι εξασφάλισα καλυτερο εξοπλισμό της γκαρσονιέρα χωρίς το ρίσκο τιυ να βάλω χρήματα που μπορεί ο ενοικιαστής να μη πληρώσει συν του ότι στον επόμενο ενοικιαστή μπορώ να ζητήσω μεγαλύτερο ενοίκιο λόγω του νέου εξοπλισμού και αναβάθμισης του ακινήτου.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Σωστη η αποψη για καλη συννενοηση μεταξυ ιδιοκτητη και ενοικιαστη και σχεσεις με βαση τη καλη πιστη Οσο για το επιχειρημα οτι με την αντικατασταση της εξωπορτας θα ανεβει η μισθωτικη αξια ας το αφησουμε καλλιτερα

 

Επειδη εχω υπαρξει στο παρελθον και εγω ενοικιαστης στο εξωτερικο εκει αν για οποιαδηποτε αιτια χειροτερευσει η κατασταση του μισθιου πχ γρατζουνιες στα πατωματα, τοιχους ο ενοικιαστης αποκλειστικα φερει ευθυνη Επιπλεον εχει υποχρεωση με την εγκατασταση στο μισθιο να προβει σε ασφαλισή του Αυτη η πρακτικη εχει τη λογικη της Αν πχ πιασει φωτια ποιος θα πληρωσει τον ιδιοκτητη, αν ο ιδιος ο ενοικιαστης δεν εχει ουτε περιουσιακα στοιχεια ουτε οικονομικη κατασταση για αποζημιωση

 

Για να μη λεμε θεωρητικα σας πληροφορω οτι ενας συμφοιτητης επειδη δεν ποτιζε συχνα τα λουλουδια στο μπαλκονι και ξεραθηκαν χρεωθηκε με 300 ευρω Δικη μου εμπειρια οταν αφησα το διαμερισμα η ιδιοκτητρια μου κρατησε 60 ευρω για να πλυνει τις κουρτινες που θεωρησε οτι δεν ηταν ετσι οταν μου παρεδωσε τα κλειδια Ζητουσε επισης να της επιστρεψω τη χλωρινη που ειχε για καθαρισμο και τη τελειωσα Δεν εχω λογο να αφηγουμαι ψευτικες ιστοριες αλλα αυτα συμβαινουν στο εξωτερικο σε αντιθεση που εδω που με ελαφρα καρδια ριχνουν τα οικονομικα βαρη σε ιδιοκτητη Ναι ασπουμε οτι οντως ειναι ετσι και προκειται για κλοπη και οχι γιατι ξεχασε ο αλλος τα κλειδια και παλευε να της ανοιξει Να το παμε και ετσι σε ολες τις μισθωσεις και να λεμε Σπασμενα τζαμια βεραντας - Οχι δεν ειναι δικη μου ευθυνη μπηκε κλεφτης και τα εσπασε

Link to comment
Share on other sites

Την απόφαση σου απ ότι φαίνεται την έχεις πάρει, επίσης προφανώς δεν εμπιστεύεσε τον ενοικιαστή σχετικά με αυτά που λέει, οπότε ότι άλλο και να πούμε είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σωστη η αποψη για καλη συννενοηση μεταξυ ιδιοκτητη και ενοικιαστη και σχεσεις με βαση τη καλη πιστη Οσο για το επιχειρημα οτι με την αντικατασταση της εξωπορτας θα ανεβει η μισθωτικη αξια ας το αφησουμε καλλιτερα

 

Επειδη εχω υπαρξει στο παρελθον και εγω ενοικιαστης στο εξωτερικο εκει αν για οποιαδηποτε αιτια χειροτερευσει η κατασταση του μισθιου πχ γρατζουνιες στα πατωματα, τοιχους ο ενοικιαστης αποκλειστικα φερει ευθυνη Επιπλεον εχει υποχρεωση με την εγκατασταση στο μισθιο να προβει σε ασφαλισή του Αυτη η πρακτικη εχει τη λογικη της Αν πχ πιασει φωτια ποιος θα πληρωσει τον ιδιοκτητη, αν ο ιδιος ο ενοικιαστης δεν εχει ουτε περιουσιακα στοιχεια ουτε οικονομικη κατασταση για αποζημιωση

 

Για να μη λεμε θεωρητικα σας πληροφορω οτι ενας συμφοιτητης επειδη δεν ποτιζε συχνα τα λουλουδια στο μπαλκονι και ξεραθηκαν χρεωθηκε με 300 ευρω Δικη μου εμπειρια οταν αφησα το διαμερισμα η ιδιοκτητρια μου κρατησε 60 ευρω για να πλυνει τις κουρτινες που θεωρησε οτι δεν ηταν ετσι οταν μου παρεδωσε τα κλειδια Ζητουσε επισης να της επιστρεψω τη χλωρινη που ειχε για καθαρισμο και τη τελειωσα Δεν εχω λογο να αφηγουμαι ψευτικες ιστοριες αλλα αυτα συμβαινουν στο εξωτερικο σε αντιθεση που εδω που με ελαφρα καρδια ριχνουν τα οικονομικα βαρη σε ιδιοκτητη Ναι ασπουμε οτι οντως ειναι ετσι και προκειται για κλοπη και οχι γιατι ξεχασε ο αλλος τα κλειδια και παλευε να της ανοιξει Να το παμε και ετσι σε ολες τις μισθωσεις και να λεμε Σπασμενα τζαμια βεραντας - Οχι δεν ειναι δικη μου ευθυνη μπηκε κλεφτης και τα εσπασε

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απευθυνθείς στο γραφείο κάποιου συναδέλφου, να πληρώσεις για να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ddr2 : πολύ σωστά το θέτεις... αφού ήξερες ότι αυτό είναι το καλύτερο που έχει να κάνει, απορώ γιατί δεν το έλεγες από την αρχή και μπαίνεις στον κόπο να ποστάρεις...
Link to comment
Share on other sites

ddr2 : πολύ σωστά το θέτεις... αφού ήξερες ότι αυτό είναι το καλύτερο που έχει να κάνει, απορώ γιατί δεν το έλεγες από την αρχή και μπαίνεις στον κόπο να ποστάρεις...

Στα πλαισια ενος φορουμ δεν μπορουν να γινουν αναλυσεις σε βαθος. Εκανε μια ερωτηση η φιλη και ελαβε τις απαντησεις της, μεταξυ τυριου και αχλαδιου. Δηλαδη, οχι με το βαθος που θα λαμβανε απαντησεις σε ενα δικηγορικο γραφειο.

 

Αλλωστε, θα γνωριζεις συναδελφε οτι η παροχη νομικων υπηρεσιων δωρεαν, απαγορευεται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

A..μάλιστα..δηλαδή εσύ κι εγώ τι κάνουμε τόσο καιρό εδώ...ή μην μου πεις πώς όποιος πελάτης σου, φίλος γνωστός , γείτονας κ.λ.π. επικοινωνεί μαζί σου για να πάρει την γνώμη σου τον χρεώνεις επειδή μία ανεφάρμοστη εν τοις πράγμασι διάταξη του Κώδικος περί Δικηγόρων σε αφύπνισε συντεχνιακώς..
Link to comment
Share on other sites

A..μάλιστα..δηλαδή εσύ κι εγώ τι κάνουμε τόσο καιρό εδώ...ή μην μου πεις πώς όποιος πελάτης σου, φίλος γνωστός , γείτονας κ.λ.π. επικοινωνεί μαζί σου για να πάρει την γνώμη σου τον χρεώνεις επειδή μία ανεφάρμοστη εν τοις πράγμασι διάταξη του Κώδικος περί Δικηγόρων σε αφύπνισε συντεχνιακώς..

Δεν εχω καμια διαθεση να αντιδικησουμε και μαλιστα Αυγουστιατικα.

 

Προσωπικα, εδω δινω καποιες γενικης φυσεως απαντησεις, χωρις εξειδικευσεις και χωρις πολλες αναλυσεις, οπως ακριβως αρμοζει στο χαρακτηρα του φορουμ.

Για ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ απαντησεις και συμβουλες, ο καθενας αντιλαμβανεται οτι θα πρεπει να απευθυνθει σε δικηγορικο γραφειο, ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ, να μελετησει ο δικηγορος την υποθεση και να δωσει απαντησεις ΓΡΑΠΤΕΣ και ΥΠΕΥΘΥΝΕΣ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα : το φόρουμ για σένα ταυτίζεται με αυτό που μπορείς να δώσεις εσύ : ..''καποιες γενικης φυσεως απαντησεις, χωρις εξειδικευσεις και χωρις πολλες αναλυσεις....''

 

Μόνο που έχω κι εγώ τα ελαττώματά μου..προσπαθώ να απαντώ υπεύθυνα , γραπτώς και μάλιστα, πληρωθώ - ΔΕΝ πληρωθώ διότι αρέσκομαι πού και πού να βοηθώ τους άλλους και δεν τους βλέπω ως δίποδο πενηντάευρω..όποιος βεβαίως, επιθυμεί να δώσει το ποσόν αυτό για να μάθει τι γίνεται π.χ. με την κατεστραμμένη κλειδιαριά του, ασφαλώς και είναι ελεύθερος να το κάνει, σε πείσμα αρκετών ιστοτόπων δικηγόρων, λογιστών, Ενώσεων καταναλωτών. οργανώσεων, Γ.Γ. προστασίας πολίτη, εμπορικών συλλόγων κ.λ.π. που ''παρανόμως'' δίδουν νομικές συμβουλές κατευθύνσεις και οδηγίες..

Link to comment
Share on other sites

Το κατάλαβα : το φόρουμ για σένα ταυτίζεται με αυτό που μπορείς να δώσεις εσύ : ..''καποιες γενικης φυσεως απαντησεις, χωρις εξειδικευσεις και χωρις πολλες αναλυσεις....''

 

Μόνο που έχω κι εγώ τα ελαττώματά μου..προσπαθώ να απαντώ υπεύθυνα , γραπτώς και μάλιστα, πληρωθώ - ΔΕΝ πληρωθώ διότι αρέσκομαι πού και πού να βοηθώ τους άλλους και δεν τους βλέπω ως δίποδο πενηντάευρω..όποιος βεβαίως, επιθυμεί να δώσει το ποσόν αυτό για να μάθει τι γίνεται π.χ. με την κατεστραμμένη κλειδιαριά του, ασφαλώς και είναι ελεύθερος να το κάνει, σε πείσμα αρκετών ιστοτόπων δικηγόρων, λογιστών, Ενώσεων καταναλωτών. οργανώσεων, Γ.Γ. προστασίας πολίτη, εμπορικών συλλόγων κ.λ.π. που ''παρανόμως'' δίδουν νομικές συμβουλές κατευθύνσεις και οδηγίες..

 

Λαμπρα! Κανε αυτο που εσυ νομιζεις και ασε εμενα να κανω αυτο που εγω νομιζω. Δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα σου και γιατι το συζηταμε?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω αν έχετε κάτι άλλο να πείτε να το κάνετε μέσω π.μ. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε, θα γνωριζεις συναδελφε οτι η παροχη νομικων υπηρεσιων δωρεαν, απαγορευεται.

Καρτέλ λοιπόν και οι δικηγόροι. Αν είναι δυνατόν!!!!

Τελικά μηχανικοί και δικηγόροι από τις χειρότερες συντεχνίες. Ενώ για την τακτοποίηση ήμιυπαίθριου με το νόμο Μπιρμπίλη η αμοιβή μηχανικού ήταν με πλαφόν και σε λογικά πλαίσια με τον επόμενο νόμο (Παπακωνσταντίνου) ήταν σε ελεύθερη διαπραγματεύση. Τέσσερις μηχανικούς ρώτησα και οι 4 το ίδιο ποιηματάκι μου έλεγαν ΑΚΡΙΒΏΣ όμως. Μάλιστα φίλος ήταν σε παρέα και 2 μηχανικοί συζητούσαν μεταξύ τους το πως κάποιοι νέοι τους χαλάνε την πιάτσα. Τελικά η ελεύθερη διαπραγμάτευση είχε αποτέλεσμά 2πλασια τιμή από τον πρώτο νόμο.

 

Άσχετα με το αν συμφωνώ η διαφωνώ κάποιες φορές, ο greece_gus έχει δώσει κατά καιρούς πολύτιμες συμβουλές.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο οι πολυτιμες συμβουλες,υπερπολυτιμες θα της χαρακτηριζα εγω, οσο ο ξεκαθαρος τροπος που τις δινει και ο απολυτος τροπος που τις τεκμηριωνει
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καρτέλ λοιπόν και οι δικηγόροι. Αν είναι δυνατόν!!!!

Τελικά μηχανικοί και δικηγόροι από τις χειρότερες συντεχνίες. Ενώ για την τακτοποίηση ήμιυπαίθριου με το νόμο Μπιρμπίλη η αμοιβή μηχανικού ήταν με πλαφόν και σε λογικά πλαίσια με τον επόμενο νόμο (Παπακωνσταντίνου) ήταν σε ελεύθερη διαπραγματεύση. Τέσσερις μηχανικούς ρώτησα και οι 4 το ίδιο ποιηματάκι μου έλεγαν ΑΚΡΙΒΏΣ όμως. Μάλιστα φίλος ήταν σε παρέα και 2 μηχανικοί συζητούσαν μεταξύ τους το πως κάποιοι νέοι τους χαλάνε την πιάτσα. Τελικά η ελεύθερη διαπραγμάτευση είχε αποτέλεσμά 2πλασια τιμή από τον πρώτο νόμο.

 

Άσχετα με το αν συμφωνώ η διαφωνώ κάποιες φορές, ο greece_gus έχει δώσει κατά καιρούς πολύτιμες συμβουλές.

 

Δεν ειναι τοσο οι πολυτιμες συμβουλες,υπερπολυτιμες θα της χαρακτηριζα εγω, οσο ο ξεκαθαρος τροπος που τις δινει και ο απολυτος τροπος που τις τεκμηριωνει

Και μακαρι να συνεχισει. Οπως θα συνεχισω να γραφω και εγω σε αυτο το νημα. Ομως κανεις δεν ελυσε τις υποθεσεις του μεσα απο ενα φορουμ. Μονο γενικες κατευθυνσεις μπορει να δωσει καποιος.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Θα ήθελα μια γενική νομική κατεύθυνση για ένα θέμα που με απασχολεί. Έχω την ψιλή κυριότητα σε κατοικία όπου είχε την επικαρπία ο παππούς μου ο οποίος και απεβίωσε. Στην οικία διέμενε με τη 2η σύζυγο του. Αυτή τη στιγμή θέλω να χρησιμοποιήσω την οικία για δική μου χρήση, όμως η 2η σύζυγος ισχυρίζεται ότι δεν πάει πουθενά και ότι είναι σπίτι της. Η ψιλή κυριότητα πέρασε σε εμένα πριν 20 χρόνια και όχι μετέπειτα από τη σύναψη του 2ου γάμου, ενώ η κατοχή του ακινήτου τότε, δεν ήταν στο όνομα του παππού αλλά της γιαγιάς (η οποία έχει απεβιώσει πριν 10 χρόνια). Ποιός είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να κινηθώ αρχικά, μιας και η 2η σύζυγος ισχυρίζεται ότι μπορεί να μείνει 6 μήνες στην οικία, μιας και ισχυρίζεται ότι έχει προβλήματα υγείας? Μια αποστολή εξωδίκου και μετέπειτα αλλαγή κλειδαριάς? Τα πράγματα που της ανήκουν μπορώ να τα βγάλω έξω από το σπίτι και μετά να αλλάξω κλειδαριά?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα αποστείλλεις μία εξώδικο διαμαρτυρία και πρόσκληση να αποχωρήσει από την οικία εντός ευλόγου προθεσμίας και εν συνεχεία θα προσπαθήσεις να την βγάλεις με ασφαλιστικά μέτρα περί νομής μιας και σε αποβάλλει από αυτήν με τρόπο επιλήψιμο από τον θάνατο του παππού σου και μετά..προσοχή : η παραγραφή για την προστασία της νομής είναι ενιαύσια (ενα έτος) οπότε κινήσου γρήγορα...

 

Αναφορικά με τα κινητά πράγματα, αφού εξασφαλίσεις απόφαση που θα την αποβάλλει από το ακίνητο και αρνηθεί να τα παραλάβει, θέλει καταγραφή από δικαστικό επιμελητή και πρόσκληση για παραλαβή...εν συνεχεία αίτηση στο Ειρηνοδικείο για πλειστηριασμό τους...

 

Επίσης δικαιούσαι να αξιώσεις και αποζημίωση χρήσεως για όσο καιρό παραμένει στο ακίνητο μετά την όχληση...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: τι συμβαίνει στην περίπτωση που ενοικιαστής εγκαταλείπει το ακίνητο πριν την τριετία όπως ορίζεται στο συμβόλαιο? Εννοείται πως έχει υπογραφεί συμβόλαιο και δηλώνετε κανονικά στην εφορία. Έχει κάποια συνέπεια? Υπάρξει πιθανότητα ο ιδιοκτήτης να απαιτήσει τα υπόλοιπόμενα ενοίκια?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση: τι συμβαίνει στην περίπτωση που ενοικιαστής εγκαταλείπει το ακίνητο πριν την τριετία όπως ορίζεται στο συμβόλαιο? Εννοείται πως έχει υπογραφεί συμβόλαιο και δηλώνετε κανονικά στην εφορία. Έχει κάποια συνέπεια? Υπάρξει πιθανότητα ο ιδιοκτήτης να απαιτήσει τα υπόλοιπόμενα ενοίκια?

 

Ευχαριστώ

 

Κανονικά πληρώνει όλα τα ενοίκια των μηνών μέχρι την λήξη της 3ετίας (αν το λέω σωστά), αλλά αυτό στην πράξη δεν γίνεται, χωρίς δικαστήρια εξόδικα, αγωγές.

Εγώ πάντα βάζω στο συμβόλαιο έναν όρο ότι σε περίπτωση αποχώρησης πριν την λήξη του, ο ενοικιαστής υποχρεούται να ειδοποιήσει 2 μήνες πριν την αποχώρηση, και θα επιτρέπει σε συμφωνημένες ώρες την επίδειξη του ακινήτου σε υποψήφιου ενοικιαστές, ειδάλλως χάνει την εγγύηση.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Για όσο χρονικό διάστημα το μίσθιο παραμένει κενό άνευ υπαιτιότητος του εκμισθωτού δικαιούσαι να ζητήσεις τα υπολοιπόμενα διαδραμόντα μισθώματα..
Link to comment
Share on other sites

τι γίνεται αν έχει λήξει το συμβόλαιο με ορο τρίμηνης προειδοποίησης (όπως το δικό μου) και μένεις μέσα? (επεκτείνεται?)

 

και επίσης ισχύει η τρίμηνη προειδοποίηση που περιέχεται στο συμβόλαιο?

Link to comment
Share on other sites

********, εγώ ξέρω ότι ο καθένας φεύγει οπότε θέλει και σου λέει άμα γουστάρεις κυνήγησε με νομικά, ********* είμαστε Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...