Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι θόρυβοι, όπως και οι οσμές, αποτελούν προσβολή της νομής μας επί του ακινήτου, αλλά παράλληλα και προσβολή της προσωπικότητός μας και τις εκφάνσεις αυτής στην καθημερινότητα, π.χ. δικαίωμα στον ύπνο, στην ξεκούραση, στο να χαλαρώνεις στον εξώστη σου κ.λ.π. Με όποιον από τους δύο δικαιολογητικούς λόγους και εάν κινηθείς νομικώς, μπορείς να προστατευθείς ακόμη και με ασφαλιστικά μέτρα...

 

Εάν δεν επιτύχεις συμμόρφωση, θα σου πρότεινα να αποστείλλεις μία εξώδικη διαμαρτυρία για αρχή...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλησπέρα again !

θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο σχετικά με την προβληματική πολυκατοικία που μένω.

Στο διπλανό μπαλκόνι έχει τοποθετήσει η διπλανή στο διαχωριστικό των δυο μπαλκονιών κατι κρεμμύδια όπου μυρίζει απίστευτα πολύ ειδικά το βράδυ με τον αέρα και η μυρωδιά ερχετε και μέσα στο σπίτι όπου πραγματικά είναι ανυπόφορο.

στην περίπτωση που μου κάνουν τον κινέζο υπάρχει κάποιος κανονισμός για αυτό θέμα ? πως μπορώ να κινηθώ αν δεν υπάρξει ανταπόκριση ?

Υπαρχει δυνατοτητα να κινηθεις νομικα, ομως θα πρεπει να σε προβληματισει το κοστος, καθως και η πιθανη αδυναμια να εκτελεσεις την αποφαση που θα εκδοθει.

Καταλαβαινω οτι αντιμετωπιζεις προβλημα, αλλα θα ηταν κριμα να ξοδευσεις ισως και περισσοτερα απο 500-700 ευρω χωρις κανενα πρακτικο αποτελεσμα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οι θόρυβοι, όπως και οι οσμές, αποτελούν προσβολή της νομής μας επί του ακινήτου, αλλά παράλληλα και προσβολή της προσωπικότητός μας και τις εκφάνσεις αυτής στην καθημερινότητα, π.χ. δικαίωμα στον ύπνο, στην ξεκούραση, στο να χαλαρώνεις στον εξώστη σου κ.λ.π. Με όποιον από τους δύο δικαιολογητικούς λόγους και εάν κινηθείς νομικώς, μπορείς να προστατευθείς ακόμη και με ασφαλιστικά μέτρα...

 

Εάν δεν επιτύχεις συμμόρφωση, θα σου πρότεινα να αποστείλλεις μία εξώδικη διαμαρτυρία για αρχή...

 

Οκ ευχαριστώ πολύ .

κάτι τελευταίο η ιδιοκτήτρια του σπιτιου μου έχει καμία σχέση με όλο αυτό , είναι υποχρεωμένη δηλαδή να λύσει το θέμα η δεν είναι αρμοδιότητα της ?

ρωτώ για τον λόγο ότι εκείνη μπλέκετε και μας κάνει παρεμβάσεις για 3ους

 

Υπαρχει δυνατοτητα να κινηθεις νομικα, ομως θα πρεπει να σε προβληματισει το κοστος, καθως και η πιθανη αδυναμια να εκτελεσεις την αποφαση που θα εκδοθει.

Καταλαβαινω οτι αντιμετωπιζεις προβλημα, αλλα θα ηταν κριμα να ξοδευσεις ισως και περισσοτερα απο 500-700 ευρω χωρις κανενα πρακτικο αποτελεσμα.

 

Δεν λέω απαραίτητα ότι θα το φτάσω μέχρι εκεί , απλά θέλω να ξέρω τα δικαιώματα μου και το τι θα πω επί του θέματος.

Στην τελική να τους φοβίσω άμα κάνουν τους κινέζους.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω απαραίτητα ότι θα το φτάσω μέχρι εκεί , απλά θέλω να ξέρω τα δικαιώματα μου και το τι θα πω επί του θέματος.

Στην τελική να τους φοβίσω άμα κάνουν τους κινέζους.

 

Να τους φοβησεις , αλλα ως εκει.

Σε παρομοια περιπτωση (εντολεας μου ηταν αυτος που "ενοχλουσε", ο αντιδικος εκανε , εκτος απο προσωρινη διαταγη και ασφαλιστικα μετρα και τακτικη αγωγη (και για προσβολη προσωπικοτητας) , τα εχασε ολα, πληρωσε στο δικηγορο του, οπωσδηποτε τουλαχιστον 1500 ευρω καθως και δικαστικη δαπανη στον εντολεα μου 650 ευρω συνολικα. Και το "προβλημα του " παραμενει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να βρεις άκρη με δικαστικές οδούς. Δεν έχω κάνει ποτέ αλλά ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις τη μυρωδιά των κρεμμυδιών. Μόνη λύση είναι ο διάλογος και οι τυχόν -με προσοχή πάντα- ανώδυνες απειλές (πχ εσύ βάλε άλλα πράγματα που μπορεί να μυρίζουν έντονα να δεις μετά πως θα συμμορφωθεί).

 

Σου έχω και μια πρακτική λύση: πριν κοιμηθείς μύρισε λίγο λεμόνι. Δεν θα σου έρθει η κρεμμυδίλα :lol:

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να βρεις άκρη με δικαστικές οδούς. Δεν έχω κάνει ποτέ αλλά ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις τη μυρωδιά των κρεμμυδιών. Μόνη λύση είναι ο διάλογος και οι τυχόν -με προσοχή πάντα- ανώδυνες απειλές (πχ εσύ βάλε άλλα πράγματα που μπορεί να μυρίζουν έντονα να δεις μετά πως θα συμμορφωθεί).

 

Σου έχω και μια πρακτική λύση: πριν κοιμηθείς μύρισε λίγο λεμόνι. Δεν θα σου έρθει η κρεμμυδίλα :lol:

 

..ΓΙΑΤΙ δεν βαζεις και εσυ κατι που να τον ενοχλει.....αφου ειστε τοσο κοντα.....?????

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να βρεις άκρη με δικαστικές οδούς. Δεν έχω κάνει ποτέ αλλά ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις τη μυρωδιά των κρεμμυδιών. Μόνη λύση είναι ο διάλογος και οι τυχόν -με προσοχή πάντα- ανώδυνες απειλές (πχ εσύ βάλε άλλα πράγματα που μπορεί να μυρίζουν έντονα να δεις μετά πως θα συμμορφωθεί).

 

Σου έχω και μια πρακτική λύση: πριν κοιμηθείς μύρισε λίγο λεμόνι. Δεν θα σου έρθει η κρεμμυδίλα :lol:

Σε αυτές τις περιπτώσεις, είναι δύσκολη η απόδειξη και ακόμη δυσκολότερη η εκτέλεση της απόφασης που τυχόν θα εκδοθεί.

Και εγώ λεμονάκι προτείνω! :p:p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και η απόδειξη και η εκτέλεση είναι εύκολα εάν ο δικηγόρος κάνει την δουλειά του οργανωμένα και μεθοδευμένα..σε 3-4 περιπτώσεις (αφορoύσαν αυτοσχέδιες ψησταριές, επιγραφές led αλλά και θορύβους ) όλα έβησαν αισίως..
Link to comment
Share on other sites

Πώς να εκτελεστεί μια τέτοια απόφαση; θα πάει ο δικαστικός επιμελητής να απομακρύνει τα κρομμύδια;

Θα τα έχει απομακρύνει εκουσίως πιο πριν ο αντίδικος, αλλά μόλις φύγει ο επιμελητής, θα τα ξαναβάλει. Και συνεχώς θα γίνεται αυτό.

 

Πρόκειται για αστειότητες...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αστειότητα, όταν μαζί με την προσβολή της προσωπικότητος ή της νομής του ακινήτου σου, έχεις αιτηθεί και έχει επιδικασθεί και προσωπική κράτηση αλλά και χρηματική ποινή 2-3.000 € για κάθε παραβίαση της απόφασης..είπαμε..όταν κανείς καλά την δουλειά σου, ο άλλος θα το σκεφθεί σοβαρά...
Link to comment
Share on other sites

Πώς να εκτελεστεί μια τέτοια απόφαση; θα πάει ο δικαστικός επιμελητής να απομακρύνει τα κρομμύδια;

Θα τα έχει απομακρύνει εκουσίως πιο πριν ο αντίδικος, αλλά μόλις φύγει ο επιμελητής, θα τα ξαναβάλει. Και συνεχώς θα γίνεται αυτό.

 

Πρόκειται για αστειότητες...

Yπάρχουν και ριζικές λύσεις.Λίγο πετρέλαιο πάνω και πάαανε τα κρεμμύδιααα.:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μα τοσο πολυ μυριζουν αυτα τα κρεμυδια??:lol:

Μηπως εισαι απο αυτους τους περιεργους που ενοχλουνται ακομα και με τους αερισμους(μην το πω χοντροειδες) των αλλων?

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αστειότητα, όταν μαζί με την προσβολή της προσωπικότητος ή της νομής του ακινήτου σου, έχεις αιτηθεί και έχει επιδικασθεί και προσωπική κράτηση αλλά και χρηματική ποινή 2-3.000 € για κάθε παραβίαση της απόφασης..είπαμε..όταν κανείς καλά την δουλειά σου, ο άλλος θα το σκεφθεί σοβαρά...
Δεν αμφιβάλλω ότι κάνεις άριστα τη δουλειά σου συνάδελφε.

Παρόλα αυτά, ακριβώς τα ίδια ζητούσε και ο συνάδελφος, στην δική μου περίπτωση (ο εντολέας μου ενοχλούσε ,ταίζοντας τις γάτες τις γειτονιάς) και τώρα περιμένω να δώσει στον εντολέα μου τη δικαστική δαπάνη, από τα δικαστήρια που έχασε, εκ ποσού 800,00 ευρώ.....:shifty::shifty:

Όχι ότι δεν κερδίζονται αυτές οι υποθέσεις, αλλά υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες, τις οποίες εκμεταλλεύτηκα.

 

Πάντως, υποθέσεις για γάτες, σκύλους, κρεμμύδια και λοιπά ζαρζαβατικά, τις θεωρώ αστείες. Τα δικαστήρια είναι για σοβαρότερα πράγματα.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το εάν είναι αστείο ή όχι, ας επιτρέψουμε να το κρίνει εκείνος που υφίσταται την βαρβαρότητα των γειτόνων του...μπορεί κάποιος να θεωρεί φαιδρότητα την οσμή από τα κρεμμύδια ώσπου να τα δει να του χαμογελούν μπροστά του 24 ώρες καθημερινώς..
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής ερώτηση: Απένανατι από το σπίτι που διαμένω προφανώς ήρθαν κάποιοι νέοι νοικάρηδες.

Εδώ και μία εβδομάδα λοιπόν και σχεδόν σε καθημερινή βάση μαζεύονται είτε στο σπίτι τους είτε στην αυλή τους και γκαρίζουν.

Όταν λέω γκαρίζουν, το εννοώ.

 

Θα ξεκινήσουν από το πρωί και θα το πάνε έτσι μέχρι μετά τα μεσάνυχτα.

Τι μπορώ να κάνω για να σταματήσει το φαινόμενο. Έχω δικαίωμα να καλέσω την αστυνομία για διατάραξη κοινής ησυχίας ;

Θα έχει αποτέλεσμα κάτι τέτοιο ;

 

Ή επειδή γίνεται μες στο σπίτι τους, δεν υπάρχει νομικό πάτημα για να απευθυνθώ στην αστυνομία ;

Δε ξέρω αν μία παρατήρηση προσωπικά θα ήταν καλύτερο ή θα χειρότερο

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το εάν είναι αστείο ή όχι, ας επιτρέψουμε να το κρίνει εκείνος που υφίσταται την βαρβαρότητα των γειτόνων του...μπορεί κάποιος να θεωρεί φαιδρότητα την οσμή από τα κρεμμύδια ώσπου να τα δει να του χαμογελούν μπροστά του 24 ώρες καθημερινώς..

Εγω προσωπικα τα εχω στο μπαλκονι μεσα σε πλαστικη ντουλαπα και δεν μυριζουν ακομα και οταν ανοιξω την ντουλαπα να παρω πραγματα.τοσο αναισθητος ειμαι;

Παντως φανταζομαι θα συμφωνησετε μαζι μου οτι υπαρχουν ανθρωποι που ενοχλουνται με το παραμικρο και ψαχνονται για να δημιουργησουν εντασεις.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα τα εχω στο μπαλκονι μεσα σε πλαστικη ντουλαπα και δεν μυριζουν ακομα και οταν ανοιξω την ντουλαπα να παρω πραγματα.τοσο αναισθητος ειμαι;

Παντως φανταζομαι θα συμφωνησετε μαζι μου οτι υπαρχουν ανθρωποι που ενοχλουνται με το παραμικρο και ψαχνονται για να δημιουργησουν εντασεις.

Όπως υπάρχουν και άνθρωποι που είναι ζώα στην συμπεριφορά και γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους όλους τους κανόνες καλής γειτονίας...

Link to comment
Share on other sites

Όπως υπάρχουν και άνθρωποι που είναι ζώα στην συμπεριφορά και γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους όλους τους κανόνες καλής γειτονίας...

 

Να γράψω κι εγώ τον...πόνο μου.

Πριν από μερικά χρόνια,ήλθε και νοίκιασε διπλα μας,σε παλιά ολυκατοικία στο 1ο ρετιρέ,ένας καινούριος,που δε σήκωνε μύγα στο σπαθί του,ιδίως όσον αφορά στη ροή του νερού,μιας και όπως είναι γνωστό,στις παλιές πολυκατοικίες και στα ρετιρέ τους,το χώρισμα ,δεν έφτανε μέχρι κάτω,αλλά άφηνε ένα κενό,ώστε να περνάνε τα νερά της βροχής,μιας και οι κλίσεις της βεράντας, ήταν διπλές,και προς τη μια και προς την άλλη άκρη δηλαδή.

Το καλοκαίρι,έβγαζα την υπέργηρη μητέρα μου,να πάρει λίγο αέρα,μιας και δεν ήταν εύκολο να μετακινηθεί,από τη στιγμή που οι πανάθλιοι εργολάβοι,φτιάχνοντας τα υπόγεια,ανέβασαν το επίπεδο του ισογείου,αναγκάζοντας τους ενοίκους να ανεβαίνουν καθημερινά εκείνα τα 8 σκαλιά,που για μεν τους νέους και υγιείς,είναι άσκηση ευεξίας,για τους γέρους και ασθενείς όμως,είναι ο Γολγοθάς ενός αθώου.(Η μιας αθώας εδώ)...

Ε,μαζευόντουσαν τα βράδυα και κάπνιζαν αρειμανίως,και ο καπνός μη μπορώντας να ανεβεί,αφού τον εμπόδιζε η υπάρχουσα τέντα,ερχόταν προς το μέρος μας,δημιουργώντας ασφυκτική κατάσταση στη μητέρα μου,που είχε αναπνευστικά προβλήματα.

Τους το είπα,και ,μάλιστα τους υπέδειξα να ανεβάζουν την τέντα,ώστε να ανεβαίνει ο καπνός και να ελαττωθεί η ενόχληση,αλλά δε βαριέσαι,στου κουφού την πόρτα...

Το αποτέλεσμα ήταν.,να παίρνω την καημένη τη γιαγιά μέσα,και να βάζω το αρκουδίσιο,αφού υπήρχε ζέστη.Ηταν τα... ευχάριστα βράδυα,που τις εξασφάλιζαν οι...ευγενικοί γείτονες στα τελευταία της χρόνια,μιας και σε μερικά,λίγα,χρόνια,μας άφησε χρόνους.:(

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κι εγώ τον...πόνο μου.

Πριν από μερικά χρόνια,ήλθε και νοίκιασε διπλα μας,σε παλιά ολυκατοικία στο 1ο ρετιρέ,ένας καινούριος,που δε σήκωνε μύγα στο σπαθί του,ιδίως όσον αφορά στη ροή του νερού,μιας και όπως είναι γνωστό,στις παλιές πολυκατοικίες και στα ρετιρέ τους,το χώρισμα ,δεν έφτανε μέχρι κάτω,αλλά άφηνε ένα κενό,ώστε να περνάνε τα νερά της βροχής,μιας και οι κλίσεις της βεράντας, ήταν διπλές,και προς τη μια και προς την άλλη άκρη δηλαδή.

Το καλοκαίρι,έβγαζα την υπέργηρη μητέρα μου,να πάρει λίγο αέρα,μιας και δεν ήταν εύκολο να μετακινηθεί,από τη στιγμή που οι πανάθλιοι εργολάβοι,φτιάχνοντας τα υπόγεια,ανέβασαν το επίπεδο του ισογείου,αναγκάζοντας τους ενοίκους να ανεβαίνουν καθημερινά εκείνα τα 8 σκαλιά,που για μεν τους νέους και υγιείς,είναι άσκηση ευεξίας,για τους γέρους και ασθενείς όμως,είναι ο Γολγοθάς ενός αθώου.(Η μιας αθώας εδώ)...

Ε,μαζευόντουσαν τα βράδυα και κάπνιζαν αρειμανίως,και ο καπνός μη μπορώντας να ανεβεί,αφού τον εμπόδιζε η υπάρχουσα τέντα,ερχόταν προς το μέρος μας,δημιουργώντας ασφυκτική κατάσταση στη μητέρα μου,που είχε αναπνευστικά προβλήματα.

Τους το είπα,και ,μάλιστα τους υπέδειξα να ανεβάζουν την τέντα,ώστε να ανεβαίνει ο καπνός και να ελαττωθεί η ενόχληση,αλλά δε βαριέσαι,στου κουφού την πόρτα...

Το αποτέλεσμα ήταν.,να παίρνω την καημένη τη γιαγιά μέσα,και να βάζω το αρκουδίσιο,αφού υπήρχε ζέστη.Ηταν τα... ευχάριστα βράδυα,που τις εξασφάλιζαν οι...ευγενικοί γείτονες στα τελευταία της χρόνια,μιας και σε μερικά,λίγα,χρόνια,μας άφησε χρόνους.:(

Δυστυχώς με μαθηματική ακρίβεια παντού υπάρχει ένα ζώο..

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα δεν υπάρχει πολυκατοικία σε ολόκληρο το Πανελλήνιο που να μην έχει έναν τέτοιο....
Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα τα εχω στο μπαλκονι μεσα σε πλαστικη ντουλαπα και δεν μυριζουν ακομα και οταν ανοιξω την ντουλαπα να παρω πραγματα.τοσο αναισθητος ειμαι;

Παντως φανταζομαι θα συμφωνησετε μαζι μου οτι υπαρχουν ανθρωποι που ενοχλουνται με το παραμικρο και ψαχνονται για να δημιουργησουν εντασεις.

 

Εμένα η δική μου άποψη είναι να μην μπλέξεις με πρόωρους συνταξιούχους γείτονες ή συνενοίκους στην ίδια πολυκατοικία (μεγάλη πληγή αυτή των πρόωρων συνταξιούχων πραγματικά).

Όλη μέρα δεν έχουν τι να κάνουν και εφευρίσκουν τρόπους να ενοχλούν τους υπόλοιπους.

Έτσι και μένα, ο από 2 ορόφους πάνω μου δεν έχει τι να κάνει και έχει γεμίσει το μπαλκόνι του κλουβιά με πουλιά. Δεν φτάνει αυτό, κάποιες φορές τα τινάζει κ όλας για να τα καθαρίσει. Αποτέλεσμα κάθε 2-3 μέρες να γεμίζει η αριστερή κυρίως πλευρά του μπαλκονιού μου καναβούρια. Του το λέω με κάθε ευκαιρία. Τίποτα, το ίδιο βιολί. Το καλοκαίρι που έλειπε πεντακάθαρο το μπαλκόνι. Μόλις γύρισε τα ίδια παντελάκη μου τα ίδια παντελή μου. Του το ξαναείπα χθες. Την επόμενη φορά θα τα πάρω με το φαράσι, θα πάω ταράτσα και θα του τα πετάξω στο μπαλκόνι.

 

Έλα εσύ φίλε vasilimertzani να μας πεις οτι ενοχλούμαστε με το παραμικρό. Που σηκώνομαι ένα πρωί, πλένω το μπαλκόνι γιατί περίμενα επισκέψεις αμέσως μόλις γύριζα και με το που βγαίνουν έξω στο μπαλκόνι το απόγευμα να σου τα καναβούρια.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω ένα περίεργο πρόβλημα, κυκλοφορεί μια γάτα ιδιοκτητη στην πολυκατοικία που την αφήνει ελεύθερη στον κήπο της πολυκατοικίας και κάποια στιγμή την μαζεύει στο σπίτι. Το πρόβλημα η γάτα πάει και χώνεται ότι γκαράζ ανοίξει, όποια πόρτα ανοίξει. Μπαίνει σαν παλαβή στο γκαράζ και κινδυνεύει και να πάθει κάτι ή να πάθω εγω ζημιά όταν π.χ φόρτιζω την μπαταρία στο μηχανάκι και αποφασίζει να μπουρδουκλωθεί στα καλώδια και να γίνει και ατύχημα και ζημιά. Το χειρότερο βασικά είναι ότι μπαίνει εντος της πολυκατοικίας γιατί περιμένει στην είσοδο και όποιος ανοίξει την πόρτα κάνει έφοδο μέσα. Προφανώς η γάτα μένει παρατημένη όλη μερα ή κρυώνει το χειμώνα και θέλει να πάει σπίτι της. Μια φορα κατάφερε να μπει σε διαμέρισμα εγκύου γυναίκας να ανέβει σε κουρτινα και να μην μπορεί να την βγάλει. Να γίνει μια στις χίλιες καμια στραβή να την γρατσούναγεν να κινδύνευε και το έμβρυο. Ο κανονισμός ειναι σαφές απαγορεύεται σε εσωτερικούς χώρους παραμονή ζώων και επιτρέπεται σε εξωτερικους ή ταρατσα μόνο αν συμφωνηθεί κάτι τέτοιο. Πέρα απο τον κανονισμό πολυκατοικίας υπάρχει κάποιος νόμος να υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να μην αφήνει ελευθερα τα ζώα στους χώρους της πουλκατοικίας εσωτερικούς ή εξωτερικούς; Σίγουρα το ότι μπαινει στην πολυκατοικία θα το ρίξει στο οτι κάποιος της ανοιξε και την έβαλε όχι η ίδια. Ο κανονισμός βέβαια δεν επιτρέπει ουτε στους κήπους ζωα και δεν υπάρχει αποφαση να επιτρέπει ζώα ούτε σους εξωτερικούς χώρους. Φανταστείτε να πάρει ο καθένας από ενα σκύλο, ιγκουάνα, φίδι οτιδήποτε δεν θα κάνει κακό αλλα να μπορούμε να το αφήνομε στο κήπο. Θα ηταν πολυ βολικό να έχω ενα σκύλο να τον αφήνω στο κήπο και να το βάζω σπίτι όποτε εχω όρεξη για την παρέα του.
Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα μου ισως θεωρηθεί off topic,όμως δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογο thread και είπα να μην ανοίξω άλλο.

Λοιπόν.

Εδώ και 1 χρόνο και λίγους μήνες ενοικιάζω εγώ έναν χώρο πού εχω σε έναν άνθρωπο,ο όποιος τοποθέτησε καντίνα εκεί,αρκετά οργανωμένο μαγαζί κι όχι κάτι φτηνιάρικο.

Το πρόβλημα πού είναι?

Τον Δεκέμβριο τον σφράγισαν,γιατί ενώ του είχαν δώσει προεγκριση αδείας,τελικά άλλαξε δήμαρχος και για κάποιους λόγους δεν πήρε και τον είχαν στο περίμενε.

Ωστόσο μέχρι και πριν 4 μήνες με πλήρωνε κανονικά.

Εδώ και 4 μήνες τίποτα,απλά περιμένει λέει να πουλήσει τον εξοπλισμό.

Κάτι δεν μου κολλάει στην ολη κατάσταση κι η ερώτηση μου είναι,υπάρχει τρόπος,νόμιμα κι επειδή τον σφράγισαν να μην με πληρώσει για τους μήνες πού εκκρεμούν?

Σάς ευχαριστώ προκαταβολικά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορώ να κάνω για να σταματήσει το φαινόμενο. Έχω δικαίωμα να καλέσω την αστυνομία για διατάραξη κοινής ησυχίας ;

Θα έχει αποτέλεσμα κάτι τέτοιο ;

 

Ή επειδή γίνεται μες στο σπίτι τους, δεν υπάρχει νομικό πάτημα για να απευθυνθώ στην αστυνομία ;

Δε ξέρω αν μία παρατήρηση προσωπικά θα ήταν καλύτερο ή θα χειρότερο

 

Η διατάραξη ωραρίου κοινής ησυχίας αφορά συγκεκριμένες ώρες όπου σε προστατεύει από κάθε είδους θόρυβο ασχέτως πού λαμβάνει χώρα...τις λοιπές ώρες προστατέυεσαι από τις κοινές διατάξεις του αστικού κώδικα αναφορικώς με τους μή συνήθεις θορύβους από γειτνιάζοντα ακίνητα...

 

 

Πέρα απο τον κανονισμό πολυκατοικίας υπάρχει κάποιος νόμος να υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να μην αφήνει ελευθερα τα ζώα στους χώρους της πουλκατοικίας εσωτερικούς ή εξωτερικούς; Σίγουρα το ότι μπαινει στην πολυκατοικία θα το ρίξει στο οτι κάποιος της ανοιξε και την έβαλε όχι η ίδια. Ο κανονισμός βέβαια δεν επιτρέπει ουτε στους κήπους ζωα και δεν υπάρχει αποφαση να επιτρέπει ζώα ούτε σους εξωτερικούς χώρους. Φανταστείτε να πάρει ο καθένας από ενα σκύλο, ιγκουάνα, φίδι οτιδήποτε δεν θα κάνει κακό αλλα να μπορούμε να το αφήνομε στο κήπο. Θα ηταν πολυ βολικό να έχω ενα σκύλο να τον αφήνω στο κήπο και να το βάζω σπίτι όποτε εχω όρεξη για την παρέα του.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6088519#post6088519 , http://download.skai.gr/paratrixa/themata/pdf/4039.pdf

 

 

Εδώ και 4 μήνες τίποτα,απλά περιμένει λέει να πουλήσει τον εξοπλισμό.

Κάτι δεν μου κολλάει στην ολη κατάσταση κι η ερώτηση μου είναι,υπάρχει τρόπος,νόμιμα κι επειδή τον σφράγισαν να μην με πληρώσει για τους μήνες πού εκκρεμούν?

Σάς ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Θεωρείται δύστροπος μισθωτής και δεν εξετάζεται ο λόγος της δυστροπίας...

Link to comment
Share on other sites

Η διατάραξη ωραρίου κοινής ησυχίας αφορά συγκεκριμένες ώρες όπου σε προστατεύει από κάθε είδους θόρυβο ασχέτως πού λαμβάνει χώρα...τις λοιπές ώρες προστατέυεσαι από τις κοινές διατάξεις του αστικού κώδικα αναφορικώς με τους μή συνήθεις θορύβους από γειτνιάζοντα ακίνητα...

 

 

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6088519#post6088519 , http://download.skai.gr/paratrixa/themata/pdf/4039.pdf

 

 

 

Θεωρείται δύστροπος μισθωτής και δεν εξετάζεται ο λόγος της δυστροπίας...

Δηλαδή????

Θεωρούμε καλυμμένος?η εκείνος?

Edited by ταξιδιωτης22

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...