Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Συμφωνα με τον ΚΟΚ (άρθρο 34) παρ.3 : Η στάθμευση οχήματος στο οδόστρωμα απαγορεύεται και: .....β) Μπροστά από την είσοδο και έξοδο οχημάτων παροδίου ιδιοκτησίας ως και απέναντι από αυτήν, όταν η οδός είναι στενή και παρεμποδίζεται η είσοδος - έξοδος οχημάτων εξ αυτής.

 

Επομένως είναι αδιάφορο εάν και με ποια συχνότητα χρησιμοποιείται η θέση στάθμευσης...

Link to comment
Share on other sites

Τι σημαίνει τα πάρκινγκ δεν τα έχει κάποιος; Σε κάποιον θα ανήκουν. Ακόμη και αν δεν έχουν πουληθεί στο κατασκευαστή.

Αν είναι νόμιμα πάρκινγκ..όπως που είπαν πιο πάνω είναι παράβαση.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι δεν χρησιμοποιείτε πότε ....

 

Φιλε μου, δεν ειναι ετσι.

Πιο πανω σου ειπα , μεταξυ σοβαρου και αστειου, γιατι δεν το βαζεις και μεσα στο παρκινγκ.

Δηλαδη, αν η θεση νοικιαστει σε καποιον, θα πρεπει να σε ενημερωσουν , για να μην παρκαρεις. Γιατι να εχουν μια τετοια υποχρεωση.

Αλλωστε, αν ο καθενας επωφελειται απο το γεγονος οτι η θεση δε χρησιμοποιειται και παρκαρει εξω απο αυτη, πως μετα να νοικιαστει αυτη η θεση;

 

Τελος να σου πω, οτι καπως ετσι ξεκινουν οι παρεξηγησεις. Δεν το λεω για εσενα προσωπικα, αλλα ορισμενοι επωφελουνται απο την ανεκτικοτητα των ιδιοκτητων και στο τελος, οταν ερχεται η ωρα να ξεβολευτουν, ζητουν και τα ρεστα.

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα ειναι οτι δεν χρησιμοποιείτε πότε ....

 

Αν το παρκινγκ ηταν δικο σου και ειχες πληρωσει για να το αγορασεις αλλα δεν το χρησιμοποιουσες επι μακρον (π.χ. ησουν ναυτικος κι ελειπες μηνες) θα ησουν ΟΚ να το χρησιμοποιουσε αλλος ξενος δωρεαν; Ενδεχομενως εσυ προσωπικα να εισαι large και να ησουν ΟΚ, το λογικο ομως ειναι να μην ησουν ΟΚ, αλλιως γιατι πληρωσες; Για να σε πιανουν οι αλλοι κοροιδο; Εξαλλου με την ιδια λογικη, ενα ολοκληρο διαμερισμα θα μπορουσε να ηταν αδειο, απουλητο ή ξενοικιαστο, αυτο δεν σημαινει οτι μπορει να παει καποιος να μεινει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σας,

Επιτρεπεται ο διαχειριστης πολυκατοικιας να τοποθετησει λουκετο στο κοινοχρηστο νερο? Εννοω την βρυση στην πυλωτη. Και αν ναι, υπαρχει καποιο σχετικο αρθρο?

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχειριστής δικαιούται και υποχρεούται να λαμβάνει όλα εκείνα τα απαραίτητα μέτρα για την διασφάλιση της κοινόχρηστης περιουσίας και πραγμάτων...εάν υπάρχει κάποιος τέτοιος ιδιαίτερος λόγος , τότε καλώς έπραξε...σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να έχει κλειδί κάθε συνιδιοκτήτης, υπό τον όρο όμως, ότι η χρήση νερού γίνεται αποκλειστικά και μόνον διά τις κοινόχρηστες ανάγκες της πολυκατοικίας...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας.

Στην πολυκατοικια μενουμε μοναχα 4 οικογενειες κ δεν υπαρχει καμια απροσκοπη καταναλωση του κοινοχρηστου νερου, παρα μονο το αυτοματο ποτισμα που λειτουργει μονο καλοκαιρι.

Επισης θα ηθελα να επισημανω οτι η πολυκατοικια εχει υπογειο γκαραζ χωρις πυροσβεστηρες.

Μπορουμε να απαιτησουμε να ανοιξει το νερο, λογω πιθανων κινδυνων, ή αρκει να εχει ο καθενας απο ενα κλειδι?

 

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση σας.

Στην πολυκατοικια μενουμε μοναχα 4 οικογενειες κ δεν υπαρχει καμια απροσκοπη καταναλωση του κοινοχρηστου νερου, παρα μονο το αυτοματο ποτισμα που λειτουργει μονο καλοκαιρι.

Επισης θα ηθελα να επισημανω οτι η πολυκατοικια εχει υπογειο γκαραζ χωρις πυροσβεστηρες.

Μπορουμε να απαιτησουμε να ανοιξει το νερο, λογω πιθανων κινδυνων, ή αρκει να εχει ο καθενας απο ενα κλειδι?

 

Ευχαριστω και παλι για την απαντηση σας

Ασχετο με το ερωτημα σου.

Το νερο σε ευφλεκτα υγρα καυσιμα δεν σβηνει την φωτια.θελεις πυροσβεστηρες,απορω κιολας γιατι δεν εχετε.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια πολλα σε όλους.

Ο διαχειριστής εδώ και καιρό μας δίνει τα κοινόχρηστα χωρίς να παρουσιάζει αποδείξεις και χωρίς να υπάρχει πίνακας με όλα τα έξοδα,ο οποίος γνωρίζω οτι είναι υποχρεωτικός και φέρει πρόστιμο 2000€.Έχω δικαίωμα στήν άρνηση πληρωμής κοινοχρήστων βάσει κάποιας νομοθεσίας ή οχι;

Γενικά γίνεται ένα μπάχαλο στην πολυκατοικία όπου είμαστε 4 οροφοδιαμερίσματα,ένα ισόγειο και ένα υπόγειο, έκ των οποίον στο ένα οροφοδιαμέρισμα είμαι εγώ ιδιοκτήτης και σε όλα τα υπόλοιπα ο διαχειριστής και ο οποίος αρνείται από το 2009 που χτίστηκε να μου παραδώσει την διαχείρηση,το οποίο και αυτό είναι παράνομο και παράλληλα την έχει δεί οτι η πολυκατοικία είναι ''τσιφλίκι'' του.

Επειδή δέν είμαι ο άνθρωπος που θα τρέξει στα δικαστήρια για τέτοια θέματα (έχουν με άλλα σοβαρότερα να ασχοληθούν),ψάχνω να βρώ εάν υπάρχουν νομικά παραθυράκια ώστε να τρομάξει λίγο και να τα λύσουμε ανθρώπινα τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.αν θυμαμαι καλα εχει βγει νομος οπου ειναι υποχρεωμενος να αναρτα τις αποδειξεις του μηνα.αλλα αφου αρνειται να συνεργαστει δεν βρισκω αλλη λυση περα απο δικαστηρια
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει και προγενέστερα, ο νόμος προβλέπει ανάρτηση και των παραστατικών εγγγράφων, αλλά μόνον για τις εταιρείες κοινοχρήστων και όχι εάν τα βγάζει μόνος του ο διαχειριστής (περίεργο μεν αλλά αληθές...δεν θυμάμαι να έχει αλλάξει κάτι)...

 

Αναφορικώς με την πληρωμή, δεν εξοφλείς εάν δεν σου χορηγήσει εξόδοις σου αντίγραφα των παραστατικών...στείλε μία εξώδικη διαμαρτυρία μήπως και σωφρονισθεί..να υπενθυμίσω επιπλέον, ότι στο τέλος εκάστου διαχειριστικού έτους, ο διαχειριστής υποχρεούται ΚΑΙ σε αναλυτική λογοδοσία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Σε σπιτι που νοικιαζεται για μεγαλο διαστημα χαλασε ο θερμοσιφωνας.Ποιος επιβαρυνεται με το εξοδο του?Ο ιδιοκτητης η ο ενοικιαστης?

οπως λεει στο συμβολαιο http://www.ypothath.gr/htm/jkid/aithseis/misthotirio_katoikias.pdf

 

6. ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΜΙΣΘΙΟΥ - ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ. Ο μισθωτής παρέλαβε το μίσθιο αφού το εξέτασε

και το βρήκε της τελείας αρεσκείας του, σε αρίστη κατάσταση και απόλυτα κατάλληλο για να

χρησιμοποιηθεί σαν κύρια κατοικία αυτού και της οικογενείας του.Για όλη τη διάρκεια της

μίσθωσης ο εκμισθωτής δεν έχει καμία υποχρέωση συντήρησης ή επισκευής ζημιών και βλαβών

του μισθίου για την αποκατάσταση των οποίων αποκλειστική ευθύνη και υποχρέωση έχει ο

μισθωτής

 

Επειδη υπαρχει η γνωστη διαμαχη του "ειναι για το σπιτι πανε στον ιδιοκτητη" θελω την προσωπικη αποψη,η αν εχει αναθεωρηθει καποια νομοθεσια.

Link to comment
Share on other sites

Οταν χάλασε εμένα ο θερμοσίφωνας, καινούργιος και χρησιμοποιημένος μόνο από την ενοικιάστρια, τον άλλαξα εγώ (ιδιόκτητης). Τον πλήρωσα δηλαδή. Νομίζω είναι υποχρέωση του ιδιόκτητη.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν ειναι κ τοσο παραλογο,αλλα στο συμβολαιο ο νομοθετης θεωρει ως μοναδικο υπαιτιο βλαβης κ αποκαταστασης τον μισθωτη δηλ τον ενοικιαστη.αναφερει οτι ο εκμισθωτης (ιδιοκτητης) δεν εχει καμια υποχρεωση συντηρησης,εφοσον στην αρχη δουλευαν ολα κομπλε.

 

εδω που τα λεμε η προσεγγιση αυτη ειναι αρκετα ασφαλης καθως αποκλειει ενδεχομενα αλογιστης χρησης κ "εξαναγκαζει" τον ενοικιαστη σε λογικη χρηση του σπιτιου.Εινια πολλα τα παραδειγματα κακομεταχειρησης οπου καθε ενας οταν φευγει το αφηνει γεματο τρυπες κλπ.

 

Απτην αλλη ομως στους καιρους που ζουμε πρεπει να γινεται κ μια "ζυγιση" των εξοδων αυτων,αναλογα την περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα που χάλασε ο Θερμοσίφωνας μετά από 3 χρόνια στο σπίτι τον άλλαξε κατευθείαν ο ιδιοκτήτης με δικό του υδραυλικό κτλ μέσα σε μια μέρα χωρίς να του πω τίποτα εγώ... Μου ζήτησε και συγγνώμη γιατί λέει ήταν καινούριος και βοήθησε στο να μαζέψει τη ζημιά που έγινε (καθώς ήταν καλοκαίρι και έλειπα για λίγες μέρες)...

 

Βέβαια έχω πέσει και σε νορμάλ άνθρωπο που είναι η εξαίρεση απλά το αναφέρω...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι ότι βλάβες που προκύπτουν απο συνήθη χρήση πρέπει να τις επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης. Επίσης βλάβες που αφορούν την υποδομή μιας πολυκατοικίας επίσης ο ιδιοκτήτης.

 

Δλδ θέλει βάψιμο ο τοίχος του κλιμακοστασιου? Ιδιοκτήτης .

Επισκευή σκεπής , ξεκόλλησαν τα μάρμαρα κοκ ? ιδιοκτήτης.

 

Χάλασε ο θερμοσίφωνας? το θυροτηλέφωνο? ιδιοκτήτης.

 

Έσπασε πλακάκι στο σπίτι? έσπασε ξύλινη πόρτα? ενοικιαστής.

 

Χάλασε ένα καζανάκι μετά απο 5-6 χρόνια χρηςης του ίδιου ενοικιαστή ? ιδιοκτήτης.

 

Χάλασε μια καλή μπαταρία μπάνιου μετά απο 5-6 χρόνια? ιδιοκτήτης. Στην αλλάζει ο ιδιοκτήτης με μια όχι του ...20αρικου , και χαλάει 10 μήνες? ενοικιαστής. Σου χαλάει η μπαταρία του ...20ρικου? σε 10 μήνες φίλε ιδιοκτήτη επειδή είσαι τσιπης την ξανααγοραζεις ! Και μου βάζεις μπαταρία της πλάκας κάθε χρόνο θα μου βάζεις καινούργια με έξοδα σου!

Χαλάει ένα καλό καζανάκι 2 φορές το χρόνο? ενοικιαστής γιατί προφανώς του βγάζει τα μάτια!

 

Χάλασε το κουμπί του θυροτηλέφωνου μετά απο 5-6 χρόνια? ιδιοκτήτης. Χάλασε 2 φορές το χρόνο? ενοικιαστής.

 

Έτσι τα βλέπω και έτσι τα χειρίζομαι τα πράγματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως εμένα που χάλασε ο Θερμοσίφωνας μετά από 3 χρόνια στο σπίτι τον άλλαξε κατευθείαν ο ιδιοκτήτης με δικό του υδραυλικό κτλ μέσα σε μια μέρα χωρίς να του πω τίποτα εγώ... Μου ζήτησε και συγγνώμη γιατί λέει ήταν καινούριος και βοήθησε στο να μαζέψει τη ζημιά που έγινε (καθώς ήταν καλοκαίρι και έλειπα για λίγες μέρες)...

 

Βέβαια έχω πέσει και σε νορμάλ άνθρωπο που είναι η εξαίρεση απλά το αναφέρω...

 

Φίλε μου έτσι είναι. Απλά στην Ελλάδα τα βλέπουμε όλα τα αυτονόητα ως εξαιρέσεις!

 

Δλδ γιατί να πληρώσεις τον εργολαβικό θερμοσίφωνα της πλάκας ? τι του έκανες? ανεβηκες στο πατάρι και άρχισες να τον πειράζεις? άμα τον πλήρωνες θα ήσουν θύμα.

 

Απο το 91 που ενοικιάζω μου έχουν αλλάξει αν θυμάμαι καλά 4-5 θερμοσίφωνες ! Ούτε σε έναν δεν τέθηκε θέμα να τον πληρώσω.

 

ΥΓ: φυσικά οι ιδιοκτήτες , ως και μεγαλοϊδιοκτήτες του φόρουμ θα με κράξουν!

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

ειθισται καθε φθορα κ καθε τι που μενει στο σπιτι να πατσιζεται απτο ενοικιο.βρυσες τεντες κλπ.αυτο ομως ειναι καθαρα υποκειμενικο σε καθε περιπτωση γιατι φερ ειπειν μπορει εγω ως ενοικιαστης να εχω καποιο θεμα κ να ανοιγοκλεινω συνεχεια τις βρυσες,η να τις σφιγγω πολυ,τελοσπαντων να τις κακομεταχειριζομαι.πως θα οριστει η φυσιολογικη φθορα,κ πως η απροσεκτη χρηση?γιαυτο λοιπον πανε τα εξοδα στον χρηστη του ακινητου κ τελειωνει το θεμα.

 

οσον αφορα το κτηριο της αστυνομιας,κρινω λιγο ατοπη την αποφαση του αρειου παγου καθως με τοσο μακροχρονη μισθωση κ ειδικα λογω της χρησης του κτηριου,αυτο καταντησε χωραφι.αν ηταν καποια αλλη χρηση χωρις να ειναι κεντρο διερχομενων,σαφως κ δεν θα ειχαν λακουβιασει τα μαρμαρα οπως υποψιαζομαι οτι εννοει,κ γενικοτερα η κατασταση του θα ηταν σαφεστατα καλυτερη.απλως μαλλον εγινε για λογους περαιτερω εξοδων του δημοσιου,καθως μια τοσο μακροχρονη μισθωση ηταν ηδη ασυμφορη οποτε κ η αποκατασταση των ζημιων θα ηταν ενα εξτρα εξοδο στα ηδη βεβαρυμενα οικονομικα του κρατους.

Link to comment
Share on other sites

ειθισται καθε φθορα κ καθε τι που μενει στο σπιτι να πατσιζεται απτο ενοικιο.βρυσες τεντες κλπ.αυτο ομως ειναι καθαρα υποκειμενικο σε καθε περιπτωση γιατι φερ ειπειν μπορει εγω ως ενοικιαστης να εχω καποιο θεμα κ να ανοιγοκλεινω συνεχεια τις βρυσες,η να τις σφιγγω πολυ,τελοσπαντων να τις κακομεταχειριζομαι.πως θα οριστει η φυσιολογικη φθορα,κ πως η απροσεκτη χρηση?γιαυτο λοιπον πανε τα εξοδα στον χρηστη του ακινητου κ τελειωνει το θεμα.

 

Φυσιολογική φθορά ορίζεται αν μια καλή βρύση , οχι κορυφή αλλά ούτε της πλάκας, χαλάσει μετά απο 7-8 χρόνια. Τότε την πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Αν μια καλή βρύση χαλάσει σε ένα χρόνο την πληρώνει ο ενοικιαστής.

 

Αν ο ιδιοκτήτης αλλάξει μια καλή βρύση με μια των 15 ευρώ και χαλάσει σε ένα χρόνο την πληρώνει ξανά ο ιδιοκτήτης γιατί έβαλε σάπια! Απλά τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική φθορά ορίζεται αν μια καλή βρύση , οχι κορυφή αλλά ούτε της πλάκας, χαλάσει μετά απο 7-8 χρόνια. Τότε την πληρώνει ο ιδιοκτήτης.

Αν μια καλή βρύση χαλάσει σε ένα χρόνο την πληρώνει ο ενοικιαστής.

 

Αν ο ιδιοκτήτης αλλάξει μια καλή βρύση με μια των 15 ευρώ και χαλάσει σε ένα χρόνο την πληρώνει ξανά ο ιδιοκτήτης γιατί έβαλε σάπια! Απλά τα πράγματα.

Αλλο πραγμα ειναι η φυσιολογικη φθορα , δηλαδη η φθορα που επερχεται με το χρονο και τη χρηση και αλλο πραγμα ειναι η ζημια.

Μια βρυση, πως μπορει να τη χαλασει καποιος? Μονη της χαλαει.

 

Θα πρεπει να γινει αντιληπτο οτι αυτος που νοικιαζει ενα σπιτι, το νοικιαζει σε μια ορισμενη κατασταση και προκειμενου να εξακολουθει να το νοικιαζει και στο μελλον, ο ιδιοκτητης θα πρεπει να φροντιζει ωστε το ακινητο να παραμενει στην ιδια , αρχικη κατασταση.

 

Εαν ο ενοικιαστης σπασει κατι στο σπιτι (πχ ενα τζαμι, ενα πλακακι, μια πορτα, αν κανει τον τοιχο χαλια με μπογιες ή μαυριλες, αν ξυσει το πατωμα κλπ) αυτες ειναι ζημιες που πρεπει να τις πληρωσει.

Αλλα , αν χαλασει κατι, χωρις να το εχει καταστρεψει ο ενοικιαστης, αυτο θεωρειται φυσιολογικη φθορα, ανεξαρτητα απο το χρονικο διαστημα στο οποοι χαλασε.

Ενα σπιτι που κατοικειται διαρκως, ειναι λογικο να θελει βαψιμο μετα απο πχ 6 χρονια. Αυτο ειναι μια φυσιολογικη φθορα και θα πρεπει να την καλυψρι ο ιδιοκτητης.

Ελπιζω να βοηθησα.:happy:

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα ειναι η φυσιολογικη φθορα , δηλαδη η φθορα που επερχεται με το χρονο και τη χρηση και αλλο πραγμα ειναι η ζημια.

Μια βρυση, πως μπορει να τη χαλασει καποιος? Μονη της χαλαει.

 

Θα πρεπει να γινει αντιληπτο οτι αυτος που νοικιαζει ενα σπιτι, το νοικιαζει σε μια ορισμενη κατασταση και προκειμενου να εξακολουθει να το νοικιαζει και στο μελλον, ο ιδιοκτητης θα πρεπει να φροντιζει ωστε το ακινητο να παραμενει στην ιδια , αρχικη κατασταση.

 

Εαν ο ενοικιαστης σπασει κατι στο σπιτι (πχ ενα τζαμι, ενα πλακακι, μια πορτα, αν κανει τον τοιχο χαλια με μπογιες ή μαυριλες, αν ξυσει το πατωμα κλπ) αυτες ειναι ζημιες που πρεπει να τις πληρωσει.

Αλλα , αν χαλασει κατι, χωρις να το εχει καταστρεψει ο ενοικιαστης, αυτο θεωρειται φυσιολογικη φθορα, ανεξαρτητα απο το χρονικο διαστημα στο οποοι χαλασε.

Ενα σπιτι που κατοικειται διαρκως, ειναι λογικο να θελει βαψιμο μετα απο πχ 6 χρονια. Αυτο ειναι μια φυσιολογικη φθορα και θα πρεπει να την καλυψρι ο ιδιοκτητης.

Ελπιζω να βοηθησα.:happy:

 

Δεν βλέπω να λέμε κάτι διαφορετικό.:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...