Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση που από την απάντηση σας θα εξαρτηθούν πολλά . Έχουν πεθάνει τα πεθερικά μου και το σπίτι που έμεναν το πήρε η γυναίκα μου . Το σπίτι αυτό είναι σε μια τριώροφη πολυκατοικία που κατοικείται από τα ξαδέλφια της και την αδελφή της . Η γυναίκα μου δεν μένει εκεί και το σπίτι είναι κλειστό. Η ερώτηση μου είναι πρέπει να πληρώνει κανονικά τα κοινόχρηστα ή το 30% ; Εάν ναι σε όλα τα κοινόχρηστα το 30% ή μόνο στο πετρέλαιο ;

 

Ευχαριστώ

 

Υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας?

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου . Το γράφει εκεί ; Εάν ναι να πω στην γυναίκα μου να ψάξει . Όμως μου λέει η γυναίκα μου λόγο ότι είναι οικογενειακή πολυκατοικία μπορεί να μην έχουν . Υπάρχει τέτοια περίπτωση ;

London for ever
Link to comment
Share on other sites

μενω σε οικοδομη στην οποια δεν υπαρχει κανονισμος πολυκατοικιας.στο ισογειο υπαρχει πυλωτη και κλειστο γκαραζ, το οποίο ειναι στο βαθος της πυλωτης, και ο ιδιοκτητης του γκαραζ απαιτει οχωρος της πυλωτης(στον οποιο μπορουν να παρκαρουν 2 αυτοκινητα ειναι δηλ περιπου 10μ) που προηγειται του γκαραζ να μενει αδειος γιατι στο βαθος υπαρχει γκαραζ μπορει καποιος να μου πει αν αυτο ειναι νομιμο? επισης να λαβετε υπ όψη οτι ο κατοχοσ του γκαραζ δεν παρκαρει μεσα στο γκαραζ αλλα στην πυλωτη μπροστα απο το γκαραζ διότι η κατασκευη του γκαραζ ειναι τετοια που δεν μπορει να μπει αυτοκινητο (ειναι δηλ καπως πλαγια η προσβαση κ δεν μπορει να μπει αυτοκινητο. Επισης επειδη γίνονται διάφορες προστριβες για το θεμα πληροφορηθήκαμε και το εξης, ότι ο εργολαβος της οικοδομης προσπαθει να μεταγραψει σε δικη του κυριοτητα με συμβολαιογραφικη πράξη τις ελευθερες θεσεις σταθμευσης που βρίσκονται στην πυλωτη. Παρακαλω οποιος γνωρίζει να με ενημερωσει τι πρεπει να κανω απο δικηγορο να αρχισω, απο την πολεοδομία απο που να ξεκινησω . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου . Το γράφει εκεί ; Εάν ναι να πω στην γυναίκα μου να ψάξει . Όμως μου λέει η γυναίκα μου λόγο ότι είναι οικογενειακή πολυκατοικία μπορεί να μην έχουν . Υπάρχει τέτοια περίπτωση ;

 

Υπαρχει περιπτωση να μην υπαρχει κανονισμος.

Εαν υπαρχει και αναγραφει κατι σχετικο, τοτε ισχυει ο,τι αναγραφεται στον κανονισμο.

Εαν δεν υπαρχει κανονισμος ή εαν υπαρχει, αλλα δεν αναφερει κατι σχετικο, τοτε θεωρω οφειλονται ολα τα κοινοχρηστα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

jennyf : Ασχέτως του κανονισμού πολυκατοικίας, θα πρέπει να εξετάσεις τι προβλέπεται από την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας, δηλ. εάν αναφέρεται η ύπαρξη θέσεων σταθμεύσεως, πόσες, ανοικτές ή κλειστές, ποσοστά συμμετοχήςσε οικόπεδο, ψήφους κ.λ.π. Επιπλεόν, οι τυχόν αυτές θέσεις θα πρέπει να απεικονίζονται και στο διάγραμμα κατόψεως πυλωτής που είναι κατατεθειμένο στην πολεοδομία και απ' όπου μπορείς να λάβεις αντίγραφο με τον αριθμό αδείας οικοδομής...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα.θελω να ρωτησω οποιον ξερει τι να κανω με το θεμα που εχω.

Εχω νοικιασει ενα σπιτι εδω και 4 μηνες με συμβολαιο 1 χρονου.

Στο σπιτι εχουμε προβλημα χωρου και προσφατα πηραμε μια ντουλαπα εξωτερικου χωρου την εχω βαλει στην ακρη και ειναι σαν να μην φαινεται.

Και πηγε τωρα ο απο κατω μαζι με απο πανω και κανανε παραπονα στην ιδιοκτητρια μας οτι δεν τους αρεσει οτι τους χαλαει την αισθητικη και οτι επειδη ειναι η προσωψη απαγορευεται συμφωνα με τον κανονισμο της πολυκατοικιας.

Μπορει να ισχυει κατι τετοιο? Να Λεει ο κανονισμος οτι απαγορευεται κατι τετοιο?

Η ιδιοκτητρια λεει δεν εχει προβλημα αλλα την πιεζουν οι ενοικοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.θελω να ρωτησω οποιον ξερει τι να κανω με το θεμα που εχω.

Εχω νοικιασει ενα σπιτι εδω και 4 μηνες με συμβολαιο 1 χρονου.

Στο σπιτι εχουμε προβλημα χωρου και προσφατα πηραμε μια ντουλαπα εξωτερικου χωρου την εχω βαλει στην ακρη και ειναι σαν να μην φαινεται.

Και πηγε τωρα ο απο κατω μαζι με απο πανω και κανανε παραπονα στην ιδιοκτητρια μας οτι δεν τους αρεσει οτι τους χαλαει την αισθητικη και οτι επειδη ειναι η προσωψη απαγορευεται συμφωνα με τον κανονισμο της πολυκατοικιας.

Μπορει να ισχυει κατι τετοιο? Να Λεει ο κανονισμος οτι απαγορευεται κατι τετοιο?

Η ιδιοκτητρια λεει δεν εχει προβλημα αλλα την πιεζουν οι ενοικοι.

πέντε χρόνια κρίση άνθρωποι πεθαίνουν και κάποιοι ασχολούνται με την "ομορφιά της πρόσοψης"!

 

επί του ερωτήματος σου ας απαντήσουν οι γνώστες

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω υπαρχει σχετικος ορος που το αναφερει.αν οντως φαινεται απο τον δρομο τοτε πρέπει να την αφαιρεσεις,αντιστοιχα και οτι κλιματιστικο κλπ υπαρχει
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.θελω να ρωτησω οποιον ξερει τι να κανω με το θεμα που εχω.

Εχω νοικιασει ενα σπιτι εδω και 4 μηνες με συμβολαιο 1 χρονου.

Στο σπιτι εχουμε προβλημα χωρου και προσφατα πηραμε μια ντουλαπα εξωτερικου χωρου την εχω βαλει στην ακρη και ειναι σαν να μην φαινεται.

Και πηγε τωρα ο απο κατω μαζι με απο πανω και κανανε παραπονα στην ιδιοκτητρια μας οτι δεν τους αρεσει οτι τους χαλαει την αισθητικη και οτι επειδη ειναι η προσωψη απαγορευεται συμφωνα με τον κανονισμο της πολυκατοικιας.

Μπορει να ισχυει κατι τετοιο? Να Λεει ο κανονισμος οτι απαγορευεται κατι τετοιο?

Η ιδιοκτητρια λεει δεν εχει προβλημα αλλα την πιεζουν οι ενοικοι.

Για να το πάμε λίγο ανάποδα, το συμφωνητικό μίσθωσης που έχεις κάνει, λέει ότι αποδέχεσαι και δεσμεύεσαι να τηρείς τον κανονισμό της πολυκατοικίας?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν υπαρχει μεσα στον κανονισμο καπου να λεει οτι απαγορευται, ειναι λενε ενας συμφωνιμενος κανονας προφορικα που εχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για να το πάμε λίγο ανάποδα, το συμφωνητικό μίσθωσης που έχεις κάνει, λέει ότι αποδέχεσαι και δεσμεύεσαι να τηρείς τον κανονισμό της πολυκατοικίας?

 

δεν ειμαι σιγουρος για αυτο δεν ημουν παρων μπροστα ηταν αλλος.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν υπαρχει μεσα στον κανονισμο καπου να λεει οτι απαγορευται, ειναι λενε ενας συμφωνιμενος κανονας προφορικα που εχουν.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

δεν ειμαι σιγουρος για αυτο δεν ημουν παρων μπροστα ηταν αλλος.

 

Καταρχάς, ο κανονισμός της πολυκατοικίας, είναι μια συμφωνία μεταξύ των συνιδιοκτητών, η οποία δεν σε δεσμεύει, εκτός και αν, με το μισθωτήριο που υπέγραψες, αποδέχτηκες ρητά ότι δεσμεύεσαι να τηρείς τον κανονισμό της πολυκατοικίας.

 

Σε δεύτερο επίπεδο, ακόμα και αν υποτεθεί ότι δεσμεύεσαι από τον κανονισμό της πολυκατοικίας, αν σε αυτόν δεν υπάρχει κάποια σχετική πρόβλεψη, δεν έχει καμία υποχρέωση να συμμορφωθείς σε "προφορικές συμφωνίες" των συνιδιοκτητών.

 

Σε κάθε περίπτωση, διάβασε προσεκτικά και το συμβόλαιό σου και τον κανονισμό της πολυκατοικίας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, ο κανονισμός της πολυκατοικίας, είναι μια συμφωνία μεταξύ των συνιδιοκτητών, η οποία δεν σε δεσμεύει, εκτός και αν, με το μισθωτήριο που υπέγραψες, αποδέχτηκες ρητά ότι δεσμεύεσαι να τηρείς τον κανονισμό της πολυκατοικίας.

 

Σε δεύτερο επίπεδο, ακόμα και αν υποτεθεί ότι δεσμεύεσαι από τον κανονισμό της πολυκατοικίας, αν σε αυτόν δεν υπάρχει κάποια σχετική πρόβλεψη, δεν έχει καμία υποχρέωση να συμμορφωθείς σε "προφορικές συμφωνίες" των συνιδιοκτητών.

 

Σε κάθε περίπτωση, διάβασε προσεκτικά και το συμβόλαιό σου και τον κανονισμό της πολυκατοικίας.

 

Αν δηλαδη ας υποθεσουμε οτι ελεγε κατι πιο γενικο οπως απαγορευονται να τοποθετουνται αντικειμενα στις βεραντες που αλλοιωνουν την εμφανιση της πολυκατοικιας μπορει να θεωριθει μεσα και μια ντουλαπα εξωτερικου χωρου ?

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέτε τώρα; Όλα τα "generic" συμφωνητικά σαφώς και έχουν όρο ότι ο ενοικιαστής συμφωνεί και αποδέχεται τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Τι αν και ίσως και άμα.

 

Πάμε παρακάτω. Αν λοιπόν πάμε με το γράμμα του κανονισμού στα μπαλκόνια δεν θα πρέπει να υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ, ούτε καν τραπεζάκια. Αυτά και αν χαλάνε την αισθητική της πολυκατοικίας εκτός και αν είναι ΟΛΑ ίδια, ίδια ποσότητα, ίδιο χρώμα στο ίδιο σημείο πράγμα 100% αδύνατο. Από την άλλη ούτε κλιματιστικά επιτρέπονται και αν θυμάμαι καλά αυτά κανονικά θέλουν και άδεια πολεοδομίας (δεν είμαι σίγουρος γι αυτό, ο φίλος greece_gus θα μας διαφωτίσει).

 

Από την άλλη μεριά, η ντουλάπα είναι κινητό μέρος. Δεν είναι σταθερό. Μπορεί ανά πάσα στιγμή να μαζευτεί η και να αλλάξει σημείο. Συνεπώς δεν χαλάει την αισθητική περισσότερο από τις, αντιαισθητικές πολλές φορές, τραπεζοκαρέκλες. Το μόνο που ενοχλεί είναι η βλακεία ορισμένων που δεν έχουν με τι να ασχοληθούν και ασχολούνται με το τι κάνει ο πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά.

 

Αν επιμένουν τόσο πολύ πες και εσύ ότι θα φωνάξεις την πολεοδομία να ελέγξεις όλες τις παραβάσεις της πολυκατοικίας, αισθητικές ή μη και δεν νομίζω να ξανά ασχοληθούν. Όλο και κάποιο κλιματιστικό θα έχουν, όλο και κάποιον ατακτοποίητο ημιυπαίθριο οπότε θα κάνουν μόκο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Αν δηλαδη ας υποθεσουμε οτι ελεγε κατι πιο γενικο οπως απαγορευονται να τοποθετουνται αντικειμενα στις βεραντες που αλλοιωνουν την εμφανιση της πολυκατοικιας μπορει να θεωριθει μεσα και μια ντουλαπα εξωτερικου χωρου ?

 

Δεν μπορώ να απαντήσω έτσι θεωρητικά. Πρέπει να ξέρω τι ακριβώς γράφει και από ένα σημείο και έπειτα είναι και θέμα ερμηνείας.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λέτε τώρα; Όλα τα "generic" συμφωνητικά σαφώς και έχουν όρο ότι ο ενοικιαστής συμφωνεί και αποδέχεται τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Τι αν και ίσως και άμα.

 

Πάμε παρακάτω. Αν λοιπόν πάμε με το γράμμα του κανονισμού στα μπαλκόνια δεν θα πρέπει να υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ, ούτε καν τραπεζάκια. Αυτά και αν χαλάνε την αισθητική της πολυκατοικίας εκτός και αν είναι ΟΛΑ ίδια, ίδια ποσότητα, ίδιο χρώμα στο ίδιο σημείο πράγμα 100% αδύνατο. Από την άλλη ούτε κλιματιστικά επιτρέπονται και αν θυμάμαι καλά αυτά κανονικά θέλουν και άδεια πολεοδομίας (δεν είμαι σίγουρος γι αυτό, ο φίλος greece_gus θα μας διαφωτίσει).

 

Από την άλλη μεριά, η ντουλάπα είναι κινητό μέρος. Δεν είναι σταθερό. Μπορεί ανά πάσα στιγμή να μαζευτεί η και να αλλάξει σημείο. Συνεπώς δεν χαλάει την αισθητική περισσότερο από τις, αντιαισθητικές πολλές φορές, τραπεζοκαρέκλες. Το μόνο που ενοχλεί είναι η βλακεία ορισμένων που δεν έχουν με τι να ασχοληθούν και ασχολούνται με το τι κάνει ο πάνω-κάτω-δεξιά-αριστερά.

 

Αν επιμένουν τόσο πολύ πες και εσύ ότι θα φωνάξεις την πολεοδομία να ελέγξεις όλες τις παραβάσεις της πολυκατοικίας, αισθητικές ή μη και δεν νομίζω να ξανά ασχοληθούν. Όλο και κάποιο κλιματιστικό θα έχουν, όλο και κάποιον ατακτοποίητο ημιυπαίθριο οπότε θα κάνουν μόκο.

 

η βλακεια ειναι ανικητη και πραγματικα αντι να κοιταει ο καθενας την δουλεια του ασχολουμαστε με τριχες κατσαρες και μας νοιαζει η προσοψη να ειναι αρμονικη οπως μου ειπανε.

και εννοειτε οτι υπαρχει κλιματιστικο φατσα φορα.

μου ειπαν να βαλω φυτα ψηλα να την κρυψω δεν ειμαι υποχρεωμενος ε ?

 

ευχαριστω ησουν διαφωτιστικοτατος!

Link to comment
Share on other sites

πως ακριβως θα κρυφτει μια ολοκληρη ντουλαπα με φυτα?

εκτος αν πάρεις τεραστιες γλαστρες, αλλα και αυτες δεν επιτρεπονται βαση κανονισμου :p

αν θες να τους τρολαρεις παρε μικρό κισσό σε γλαστρακι και πες "να πήρα, περιμένω να μεγαλώσει"

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

η βλακεια ειναι ανικητη και πραγματικα αντι να κοιταει ο καθενας την δουλεια του ασχολουμαστε με τριχες κατσαρες και μας νοιαζει η προσοψη να ειναι αρμονικη οπως μου ειπανε.

και εννοειτε οτι υπαρχει κλιματιστικο φατσα φορα.

μου ειπαν να βαλω φυτα ψηλα να την κρυψω δεν ειμαι υποχρεωμενος ε ?

 

ευχαριστω ησουν διαφωτιστικοτατος!

 

ασε που και αυτα χαλανε την προσοψη :lol:

οποτε φευγουν ,καρεκλακια σκαμπουδακια,γλαστρουλες ,κλιματιστικα και βεβαια η διαβοητη ντουλαπα.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Ο μισθωτής, ασχέτως του τι αναγράφει το μισθωτήριο, αποκτά τόσα ακριβώς δικαιώματα και υποχρεώσεις όσα και ο ιδιοκτήτης (εκτός, βεβαιως προσωποπαγών δικαιωμάτων, όπως αυτό της ψήφου ή όποιου άλλου τυχόν μου διαφεύγει)...επομένως θεωρίες του τύπου '' δεν σε δεσμεύουν οι συμφωνίες των συνιδιοκτητών'' είναι άστοχες και προϊόν άγνοιας...διότι με το ίδιο ''θεώρημα'' μπορώ να σταθμεύω όπου θέλω και να αλλάζω τον προορισμό των κοινοχρήστων χώρων αφού δεν με δεσμεύουν οι καταστατικές συμφωνίες..

 

Επιπλέον, ή μή συμμόρφωση του μισθωτή, επισύρει και λόγο έξωσής του, αφού σε κάθε περίπτωση οι λοιποί συνιδιοκτήτες θα στραφούν κατά του εκμισθωτή προς εκπλήρωση των συμφωνηθέντων..εν προκειμένω, δε, δεν θεωρώ ότι η εγκατάσταση φοριαμού (..καλά..άντε...ντουλάπας) στον εξώστη αποτελεί παράβαση υπό τον όρο ότι δεν επιβαρύνει την ασφάλεια και την στατικότητα και ότι δεν προβλέπεται αντίθετος όρος στον κανονισμό..

Link to comment
Share on other sites

Ο μισθωτής, ασχέτως του τι αναγράφει το μισθωτήριο, αποκτά τόσα ακριβώς δικαιώματα και υποχρεώσεις όσα και ο ιδιοκτήτης

Από πού προκύπτει αυτό το θεώρημα???

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όσο για το παρακάτω

διότι με το ίδιο ''θεώρημα'' μπορώ να σταθμεύω όπου θέλω και να αλλάζω τον προορισμό των κοινοχρήστων χώρων αφού δεν με δεσμεύουν οι καταστατικές συμφωνίες..

 

Δηλαδή εγώ που δεν είμαι μισθωτής, ούτε ιδιοκτήτης σε μια πολυκατοικία και αναμφίβολα δεν δεσμεύομαι από καμία καταστατική συμφωνία, μπορώ να σταθμεύω όπου θέλω;;;

 

Και κάτι ακόμα, γιατί μου έρχονται, ένα –ένα, αν ο μισθωτής υπεισήρχετο άνευ ετέρου και χωρίς να απαιτείται ρητή προς τούτο πρόβλεψη στο μισθωτήριο, στα δικαιώματα και στις υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη, τότε θα ήταν ο ίδιος ο μισθωτής απευθείας υπεύθυνος απέναντι στη συνιδιοκτησία για τις κοινόχρηστες δαπάνες. Δηλαδή η πολυκατοικία θα είχε δικαίωμα να στραφεί απευθείας κατά του μισθωτή. Σωστά;; Λάθος!

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει πάντως είπε ο πρώην διαχειριστής (όπου είναι γαμπρός της διαχειρίστριας)

ότι ο κανονισμός λέει απλά να κρατάμε την πρόσοψη καθαρή και τα αλλά είναι κανονισμός συμφωνημένος προφορικά όπου δεν το τηρούν και άλλοι γιατί υπάρχουν κλιματιστικά, ποδήλατα κλπ.

Η ιδιοκτήτρια απλά είναι ξαδέρφη της διαχειρίστριας αυτό είναι το θέμα . δεν νομίζω να κάνει διακοπή μίσθωσης για μια ντουλάπα θα γελάσει το δικαστήριο.

Μου δίνουν μια εβδομάδα περιθώριο η να βγάλω την ντουλάπα η να βάλω γλάστρες ψηλές που φυσικά θα τα βάλω από την τσέπη μου.

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει πάντως είπε ο πρώην διαχειριστής (όπου είναι γαμπρός της διαχειρίστριας)

ότι ο κανονισμός λέει απλά να κρατάμε την πρόσοψη καθαρή και τα αλλά είναι κανονισμός συμφωνημένος προφορικά όπου δεν το τηρούν και άλλοι γιατί υπάρχουν κλιματιστικά, ποδήλατα κλπ.

Η ιδιοκτήτρια απλά είναι ξαδέρφη της διαχειρίστριας αυτό είναι το θέμα . δεν νομίζω να κάνει διακοπή μίσθωσης για μια ντουλάπα θα γελάσει το δικαστήριο.

Μου δίνουν μια εβδομάδα περιθώριο η να βγάλω την ντουλάπα η να βάλω γλάστρες ψηλές που φυσικά θα τα βάλω από την τσέπη μου.

 

Ποιο δικαστήριο? μέχρι να γίνει το δικαστήριο, θα έχεις φύγει από το σπίτι φίλε μου. για 1 χρόνο δεν έχετε συμφωνήσει? Απλά, μην δίνεις σημασία!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ως πρώην διαχειριστής σε οικοδομή θα σου πω πως ισχύει μόνο ότι υπάρχει γραπτό στο καταστατικό της οικοδομής. Από κει καιβπερα λόγια μόνο μεταξύ σας και εάν θέλεις και έχεις την καλή διάθεση τα εφαρμόζεις.

Τα κλιματιστικά πρέπει βάση νόμου να είναι στο πάτωμα του μπαλκονιού και όχι πάνω στον τοίχο οπότε μπορείς να το χτυπήσεις κα8 αυτό όπως επίσης να κάνεις καταγγελία αν χοντραίνει το παιχνίδι.

Γενικά να χαμογελάς να λες ναι ναι και όλα καλά θα πάνε. Γραφτους!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου δίνουν μια εβδομάδα περιθώριο η να βγάλω την ντουλάπα η να βάλω γλάστρες ψηλές που φυσικά θα τα βάλω από την τσέπη μου.

 

Αλλιώς τι; Θα μπουν με όπλα, κράνος, εξάρτηση και θα προσαγάγουν βιαίως την ντουλάπα; Αυτά είναι αστεία έως γελοία πράγματα. Εγώ προσωπικά θα τους έγραφα. ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ούτε ο ιδιόκτητης να σε βγάλει, δεσμεύεται από το συμβόλαιο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν να σου κάνουν τίποτα. Κανένας για κανέναν λόγο δεν μπορεί να σου δώσει τελεσίγραφο .αστους να λένε. Αλλά κατέστησε σαφές στον ιδιοκτητη ότι μάλλον θα την κάνεις από εκεί εκτός και εάν γδάρει άκρη αυτός με τα χαζά της οικοδομής. Φίλη μου για παράδειγμα ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη ότι θα φύγει από το σπίτι γιατί πλήρωσε πολλά σε πετρέλαιο και το σπίτι είναι πολύ κρύο παρόλο που της αρέσει. Και ο ιδιοκτήτης της έβαλε εξωτερική μόνωση για να γίνει πιο ζεστό και να μην φύγει. Δες τις επιλογές σου. Έχεις πολλές αλλά μιλάε τον ιδιοκτήτη πρώτα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...