Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Sorry, αλλά επειδή θέλει να φύγει και έχει καθυστερήσει ένα ενοίκιο η πρώτη αντίδραση σου είναι να φέρεις δικαστικό επιμελητή και να αλλάξεις κλειδαριές? Λάθος του που δέχτηκε τέτοιους όρους στο συμβόλαιο, αλλά δεδομένου ότι 3 χρόνια εισέπραττες τα ενοίκια κανονικά, και δεδομένης της οικονομικής κατάστασης που επικρατεί, λίγη κατανόηση δεν βλάπτει. Μπορεί να μην μπορεί πλέον να μην βγαίνει πέρα οικονομικά, μπορεί οτιδήποτε, ένας λογικός συμβιβασμός και από τις 2 πλευρές είναι νομίζω το λογικό σε αυτές τις εποχές.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Όχι δεν κατάλαβες.... Θέλει να φύγει επειδή βαρέθηκε σε αυτό το διαμέρισμα και θέλει να μετακομίσει κάπου αλλού. Επίσης, γιατί ανανέωσε συμβόλαιο με χαμηλότερη τιμή σε σχέση με το αρχικό και να προσθέσω, γιατί δέχτηκε διετή ανανέωση και όχι μονοετή;

Ναι καταλαβαίνω ότι περνάμε κρίση αλλά η κρίση μας αγγίζει όλους. Το μοναδικό μου εισόδημα είναι αυτό το ενοίκιο και τίποτα άλλο....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κατάλαβες.... Θέλει να φύγει επειδή βαρέθηκε σε αυτό το διαμέρισμα και θέλει να μετακομίσει κάπου αλλού. Επίσης, γιατί ανανέωσε συμβόλαιο με χαμηλότερη τιμή σε σχέση με το αρχικό και να προσθέσω, γιατί δέχτηκε διετή ανανέωση και όχι μονοετή;

Ναι καταλαβαίνω ότι περνάμε κρίση αλλά η κρίση μας αγγίζει όλους. Το μοναδικό μου εισόδημα είναι αυτό το ενοίκιο και τίποτα άλλο....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν αλλάξεις κλειδαριές στο διαμέρισμα, τότε θα του έχεις δώσει την τέλεια ευκαιρία να θεωρήσει την ενέργειά σου αυτή ως καταγγελία της μίσθωσης από μέρους σου και να σου ζητάει αυτός αποζημίωση.

Όταν θα φύγει (αφού λες ότι θέλει να φύγει) κοίτα να μάθεις τη νέα το διεύθυνση. Αν δεν ξέρεις τη διεύθυνσή του, δεν θα μπορείς στην πράξη να κάνει τίποτα. Στη συνέχεια, αν θέλεις, θα μπορείς να στραφείς δικαστικά σε βάρος του ζητώντας όλα τα δικαιώματά σου που απορρέουν από τη σύμβαση μίσθωσης.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

μαζί σου σε αυτό που λες.......

όμως.........αυτή τη στιγμή έχουμε 2 ενοικιαστές μέσα στο σπίτι.... ο ένας που ειναι πέρα για πέρα κύριος στις υποχρεώσεις του και ο άλλος (αυτός που θέλει να φύγει) ο οποίος από την πρώτη κιόλας στιγμή ήταν σε όλα (σχετικά) ασυνεπής.

Αυτή τη στιγμή πρέπει ΚΑΙ να προστατέψω την περιουσία μου και τον υφιστάμενο ενοικιαστή αλλά και να ζημιωθώ όσο το δυνατόν λιγότερο από τον αφερέγγυο - που θέλει να φύγει.

Γι' αυτό ρωτάω........

Link to comment
Share on other sites

μαζί σου σε αυτό που λες.......

όμως.........αυτή τη στιγμή έχουμε 2 ενοικιαστές μέσα στο σπίτι.... ο ένας που ειναι πέρα για πέρα κύριος στις υποχρεώσεις του και ο άλλος (αυτός που θέλει να φύγει) ο οποίος από την πρώτη κιόλας στιγμή ήταν σε όλα (σχετικά) ασυνεπής.

Αυτή τη στιγμή πρέπει ΚΑΙ να προστατέψω την περιουσία μου και τον υφιστάμενο ενοικιαστή αλλά και να ζημιωθώ όσο το δυνατόν λιγότερο από τον αφερέγγυο - που θέλει να φύγει.

Γι' αυτό ρωτάω........

 

Μια στιγμή, για να καταλάβω. Δυο άτομα μίσθωσαν το ίδιο σπίτι; Το μίσθωμα έχει συμφωνηθεί να το πληρώνουν εξ ημισείας; (πχ ο καθένας δίνει 200 ευρώ το μήνα , σύνολο 400 ) ή ευθύνονται και οι 2 αλληλέγγυα για την πληρωμή ολόκληρου του μισθώματος;

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 ευθύνονται αλληλέγγυα........και αυτή τη στιγμή αυτός που θέλει να φύγει - προφανώς - εκμεταλλεύεται την κατάσταση σκεπτόμενος πως αν κινηθώ εναντίον "τους" θα βλάψω και τον συνεπή ενοικιαστή
Link to comment
Share on other sites

και οι 2 ευθύνονται αλληλέγγυα........και αυτή τη στιγμή αυτός που θέλει να φύγει - προφανώς - εκμεταλλεύεται την κατάσταση σκεπτόμενος πως αν κινηθώ εναντίον "τους" θα βλάψω και τον συνεπή ενοικιαστή

 

Άρα τώρα, πρέπει ο άλλος, ο συνεπής ενοικιαστής να πληρώνει ολόκληρο το ενοίκιο. Σωστά?

Και αυτός τι λέει? Από ότι καταλαβαίνω, είναι μεταξύ τους θέμα, εσένα δεν σε ενδιαφέρει από τη στιγμή που κάθε μήνα εισπράττεις ολόκληρο το μίσθωμα. Αν πάλι δεν το εισπράττεις, τότε καλό θα ήταν να στραφείς εναντίον τους δικαστικά. (είτε εναντίον του ενός που δεν πληρώνει, είτε εναντίον και των 2).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

και εδώ είναι που "πονάει" η υπόθεση

ο "καλός" ενοικιαστής, θέλει να κρατήσει το σπίτι για πάρτη του μετά με νέο συμβόλαιο. Σαφέστατα όχι μόνο δεν θέλω, δεν πρέπει κιόλας, να τον επιβαρύνω με τα "νταβατζιλίκια" του άλλου.

Αυτό που προσπαθώ να μάθω - βρω είναι πως θα διώξω τον "κακό" ενοικιαστή το συντομότερο δυνατό , χωρίς πολλά πολλά, ώστε και να "προλάβω" να του κρατήσω την εγγύηση, αλλά και να μην μου φάει άλλα νοίκια

Link to comment
Share on other sites

Το είχα γράψει και στα κλιματιστικα το βάζω και εδώ που είναι πιο σωστό :

 

ειχα διαβασει πως καταγγελιες για οικιακα κλιματιστικα (θορυβος) κανουμε στην υγειονομικη υπηρεσια και οχι στη πολεοδομια.

Ισχυει? Μηπως ξερει καποιος?

 

Έχετε γενικά ανάλογες εμπειρίες και αν θα βρω λύση?

Μιλάω για θόρυβο στο εσωτερικό της οικίας.

Link to comment
Share on other sites

και εδώ είναι που "πονάει" η υπόθεση

ο "καλός" ενοικιαστής, θέλει να κρατήσει το σπίτι για πάρτη του μετά με νέο συμβόλαιο. Σαφέστατα όχι μόνο δεν θέλω, δεν πρέπει κιόλας, να τον επιβαρύνω με τα "νταβατζιλίκια" του άλλου.

Αυτό που προσπαθώ να μάθω - βρω είναι πως θα διώξω τον "κακό" ενοικιαστή το συντομότερο δυνατό , χωρίς πολλά πολλά, ώστε και να "προλάβω" να του κρατήσω την εγγύηση, αλλά και να μην μου φάει άλλα νοίκια

 

Ο μόνος τρόπος για να τον διώξεις γρήγορα και υπό την προυπόθεση ότι οφείλει μισθώματα, είναι η διαταγή απόδοσης μισθίου, με σώρρευση αιτήματος για οφειλόμενα μισθώματα. Άλλος ταχύτερος νόμιμος τρόπος δεν υπάρχει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος για να τον διώξεις γρήγορα και υπό την προυπόθεση ότι οφείλει μισθώματα, είναι η διαταγή απόδοσης μισθίου, με σώρρευση αιτήματος για οφειλόμενα μισθώματα. Άλλος ταχύτερος νόμιμος τρόπος δεν υπάρχει.

 

na είσαι καλά. σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κατάλαβες.... Θέλει να φύγει επειδή βαρέθηκε σε αυτό το διαμέρισμα και θέλει να μετακομίσει κάπου αλλού. Επίσης, γιατί ανανέωσε συμβόλαιο με χαμηλότερη τιμή σε σχέση με το αρχικό και να προσθέσω, γιατί δέχτηκε διετή ανανέωση και όχι μονοετή;

Ναι καταλαβαίνω ότι περνάμε κρίση αλλά η κρίση μας αγγίζει όλους. Το μοναδικό μου εισόδημα είναι αυτό το ενοίκιο και τίποτα άλλο....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Οκ, τότε σε αυτή την περίπτωση έχεις δίκιο. Όπως σου είπε ο ddr2 νομιζω μπορείς να κινηθείς και να προσπαθήσεις να ξεκαθαρίσεις τις προθέσεις τους άμεσα, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να γίνεις πιεστικός.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχω εναν ενοικιαστή ο οποίος έχει φτάσει να χρωστάει 6 μήνες κοινόχρηστα και σχεδόν το ποσό των 1000 ευρώ. Τι μπορώ να κάνω με βάση τους νόμους; (είμαι διαχειριστής κτιρίου)

BRAZILEIROS - Hellas

 

Video-Sakis :respect:

Link to comment
Share on other sites

Έχω εναν ενοικιαστή ο οποίος έχει φτάσει να χρωστάει 6 μήνες κοινόχρηστα και σχεδόν το ποσό των 1000 ευρώ. Τι μπορώ να κάνω με βάση τους νόμους; (είμαι διαχειριστής κτιρίου)

Καλημερα. Αρχικα εξωδικη διαμαρτυρια και στη συνεχεια αγωγη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχω εναν ενοικιαστή ο οποίος έχει φτάσει να χρωστάει 6 μήνες κοινόχρηστα και σχεδόν το ποσό των 1000 ευρώ. Τι μπορώ να κάνω με βάση τους νόμους; (είμαι διαχειριστής κτιρίου)

 

Σσσυννάδελλλφεεεεε.....(Κι εγώ διαχ/στής είμαι).Τι τραβάς κι εσύ έρμε.Εμένα να δεις τι χρωστάνε.:cry:

Ευτυχώς υπάρχει ένας λογαριασμός με κάτι λίγα, από τότε που νοικιάζαμε το θυρωρείο και τα κουτσοβολεύω.Αμα τελειώσουν κι αυτά,θα τα αφήσω να κοπούν όλα και θα πάω να μείνω σε ένα δυάρι που έχω,και να πάνε να κόψουν το λαιμό τους.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εναν ενοικιαστή ο οποίος έχει φτάσει να χρωστάει 6 μήνες κοινόχρηστα και σχεδόν το ποσό των 1000 ευρώ. Τι μπορώ να κάνω με βάση τους νόμους; (είμαι διαχειριστής κτιρίου)

 

Για να μην βρεθείς μπλεγμένος, αγωγή θα κάνεις κατα του ιδιοκτήτη ο οποίος είναι και ο μοναδικός υπόχρεως για την πληρωμή των κοινοχρήστων και όχι κατά του ενοικιαστή..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Πουθενα δεν εγραψα να κανει αγωγη κατα του ενοικιαστη. Τον συμβουλεψα μονο να κανει αγωγη. Κατα ποιου θα στραφει, θα το αποφασισει ο δικηγορος που θα χειριστει την υποθεση. Edited by impreza_sti

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα κάποιες συμβουλές και από τους γνώστες να λυθούν κάποιες απορίες μου για να ξέρω και πως θα κινηθώ και πως να πραξω... Μένω σε ένα διαμέρισμα εδώ και 1,5 χρόνο περίπου (είμαι ιδιοκτήτης) και αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα κυρίως με την διαχειριστρια. Βγάζει τα κοινόχρηστα χωρίς να έχει κάποιο επίσημο χαρτί και τα γράφει χειρόγραφα σε ένα απλό χαρτί χωρίς καμία απόδειξη για όλα αυτά που χρεώνει ώστε να αποδεικνύει κάποια από αυτά τα έξοδα. Επειδή στην πολυκατοικία οι πιο πολλοί την χρησιμοποιούν για παραθερισμο και δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι η "κυρία" αυτή αποφασίζει και κλείνει το ασανσέρ κάτι που νομίζω ότι απαγορεύεται και λέει ότι θα λειτουργεί μόνο τους καλοκαιρινους μήνες. Βέβαια μετά από κάποιες λογομαχιες και εντάσεις το ασανσέρ έμεινε ανοιχτό τον χειμώνα που μας πέρασε αλλά τώρα έβγαλε τα κοινόχρηστα και με ανακοίνωση λέει ότι οι μόνιμοι κάτοικοι θα επιβαρυνθουν τα έξοδα για την λειτουργία του ασανσέρ ενώ δεν είχαμε συμφωνήσει κάτι τέτοιο... Επίσης της ζητάω να κάνουμε συνέλευση και δεν κάνει ποτέ.... Επίσης είναι κάποιος που χρωστάει 1.800 ευρώ περίπου κοινόχρηστα και της λέω να κάνει κάτι και μου λέει ότι δεν γίνεται τίποτα! Αλλά νομίζω ότι αυτό έχει απαντηθεί λίγο πιο πριν! Είναι λίγο παράνομα και καθόλου σωστά αυτά που κάνει ή εμένα μου φαίνονται έτσι??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσους ασχοληθούν με την περίπτωση μου και για τις λύσεις και συμβουλές που θα μου δώσουν!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα! Θα ήθελα κάποιες συμβουλές και από τους γνώστες να λυθούν κάποιες απορίες μου για να ξέρω και πως θα κινηθώ και πως να πραξω... Μένω σε ένα διαμέρισμα εδώ και 1,5 χρόνο περίπου (είμαι ιδιοκτήτης) και αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα κυρίως με την διαχειριστρια. Βγάζει τα κοινόχρηστα χωρίς να έχει κάποιο επίσημο χαρτί και τα γράφει χειρόγραφα σε ένα απλό χαρτί χωρίς καμία απόδειξη για όλα αυτά που χρεώνει ώστε να αποδεικνύει κάποια από αυτά τα έξοδα. Επειδή στην πολυκατοικία οι πιο πολλοί την χρησιμοποιούν για παραθερισμο και δεν είναι μόνιμοι κάτοικοι η "κυρία" αυτή αποφασίζει και κλείνει το ασανσέρ κάτι που νομίζω ότι απαγορεύεται και λέει ότι θα λειτουργεί μόνο τους καλοκαιρινους μήνες. Βέβαια μετά από κάποιες λογομαχιες και εντάσεις το ασανσέρ έμεινε ανοιχτό τον χειμώνα που μας πέρασε αλλά τώρα έβγαλε τα κοινόχρηστα και με ανακοίνωση λέει ότι οι μόνιμοι κάτοικοι θα επιβαρυνθουν τα έξοδα για την λειτουργία του ασανσέρ ενώ δεν είχαμε συμφωνήσει κάτι τέτοιο... Επίσης της ζητάω να κάνουμε συνέλευση και δεν κάνει ποτέ.... Επίσης είναι κάποιος που χρωστάει 1.800 ευρώ περίπου κοινόχρηστα και της λέω να κάνει κάτι και μου λέει ότι δεν γίνεται τίποτα! Αλλά νομίζω ότι αυτό έχει απαντηθεί λίγο πιο πριν! Είναι λίγο παράνομα και καθόλου σωστά αυτά που κάνει ή εμένα μου φαίνονται έτσι??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όσους ασχοληθούν με την περίπτωση μου και για τις λύσεις και συμβουλές που θα μου δώσουν!

 

Αν δεν μπορείτε να συνεννοηθείτε, μόνο δικηγόρος θα σε βοηθήσει.

Αν δεν αναφέρεται κάτι στον κανονισμό σας, δε μπορεί να κλείσει το ασανσέρ, ούτε να απαλλάξει (μερικώς η ολικώς) από κοινόχρηστα τους άλλους ιδιοκτήτες. Και εγώ έχω εξοχικό σε συγκρότημα όπου κάποιοι μένουν μόνιμα και πληρώνω κανονικά τα κοινόχρηστα που μου αναλογούν όλο το χρόνο, όπως όλοι μας.

Τέλος, εννοείται ότι το να δεις τις αποδείξεις των εξόδων, είναι προϋπόθεση για να πληρώσεις τα κοινόχρηστα. Αν δεν υπάρχουν αποδείξεις, δεν υπάρχουν έξοδα.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείτε να συνεννοηθείτε, μόνο δικηγόρος θα σε βοηθήσει.

Αν δεν αναφέρεται κάτι στον κανονισμό σας, δε μπορεί να κλείσει το ασανσέρ, ούτε να απαλλάξει (μερικώς η ολικώς) από κοινόχρηστα τους άλλους ιδιοκτήτες. Και εγώ έχω εξοχικό σε συγκρότημα όπου κάποιοι μένουν μόνιμα και πληρώνω κανονικά τα κοινόχρηστα που μου αναλογούν όλο το χρόνο, όπως όλοι μας.

Τέλος, εννοείται ότι το να δεις τις αποδείξεις των εξόδων, είναι προϋπόθεση για να πληρώσεις τα κοινόχρηστα. Αν δεν υπάρχουν αποδείξεις, δεν υπάρχουν έξοδα.

 

Κανονικα οσοι δεν μενουν πρεπει να δινουν το 30%.Ετσι ειναι ο νομος.Δευτερον το ασανσερ πρεπει να ειναι ανοιχτο ανεξαρτητα αμα οι μισοι δεν μενουν.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα οσοι δεν μενουν πρεπει να δινουν το 30%.Ετσι ειναι ο νομος.Δευτερον το ασανσερ πρεπει να ειναι ανοιχτο ανεξαρτητα αμα οι μισοι δεν μενουν.

 

Ψάξε λίγο καλύτερα και θα δεις ότι ο νόμος δεν είναι καθόλου έτσι. Μένεις δε μένεις τα κοινόχρηστα τα πληρώνεις κανονικά, εκτός και αν ορίζει κάτι διαφορετικό το καταστατικό.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πουθενα δεν εγραψα να κανει αγωγη κατα του ενοικιαστη. Τον συμβουλεψα μονο να κανει αγωγη. Κατα ποιου θα στραφει, θα το αποφασισει ο δικηγορος που θα χειριστει την υποθεση.

 

Αντε και αγωγη να κανεις.. ποτε θα τελεσιδικησει μια τετοια αγωγη υπερ σου? κλαφτα...

Link to comment
Share on other sites

Αντε και αγωγη να κανεις.. ποτε θα τελεσιδικησει μια τετοια αγωγη υπερ σου? κλαφτα...

 

Ανεξαρτητα απο το ζητημα που θετεις και που βεβαιως ειναι υπαρκτο, αλλη λυση δεν υπαρχει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με ρωτάει κάποιος συγκάτοικος,αν υπάρχει ωράριο για εργασίες σε πολυκατοικία,εκτός από το γνωστό ώρες κοινής ησυχίας.Δηλαδή,υπάρχει τίποτα για το Σ/Κ;

Εχω αυτόν τον τύπο ο οποίος με έχει ζαλίσει ότι και καλά τον ενοχλούν οι μαστόροι,πότε από δεξιά και πότε από αριστερά,και είναι Σάββατα και είναι Κυριακές και δεν ξέρω τι να κάνω.

Εχει πρόβλημα με τη φασαρία,και την πληρώνω εγώ.Κι εμένα με έχει στην πίεση,γιατί κάθεται στο διπλανό διαμ/μα,και φωνάζει γιατί τραβάω το καζανάκι και τον ενοχλώ...:mad:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Αμα τον ενοχλεί κ το καζανάκι τότε πες του "ναι ναι θα το τακτοποιήσω" και βάλε τον στην ignore list.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...