Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

επλενα το μπαλκονι μου με το λαστιχο και τα νερα μεσω του σωληνα ομβριων υδατων καταληγουν σε κοινοχρηστο χωρο που χρησιμοποιειται σαν παρκινγκ για τα αυτοκινητα που επισκεπτονται το γυμναστηριο που στεγαζεται στο υπογειο της οικοδομης. ο ιδιοκτητης μου εκανε παρατηρηση λεγοντας μου καταρχην να ριχνω λιγοτερο νερο και συνεχεια μου ειπε οτι απαγορευεται να πλενω το μπαλκονι μου με το λαστιχο και οτι επιτρεπεται μονο να το σκουπιζω και να το σφουγγαριζω. ισχυει κατι τετοιο η να τον γραψω εκει που πρεπει?

 

Ασφαλώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο (με επιφύλαξη τυχόν περιορισμού που προκύπτει από τον κανονιμσό πολυκατοικίας ). Κανονικά τα νερά από τα μπαλκόνια δεν θα πρέπει να χύνονται ελεύθερα αλλά να αποστραγγίζονται στην κεντρική αποχέτευση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ασφαλώς και δεν ισχύει κάτι τέτοιο (με επιφύλαξη τυχόν περιορισμού που προκύπτει από τον κανονιμσό πολυκατοικίας ). Κανονικά τα νερά από τα μπαλκόνια δεν θα πρέπει να χύνονται ελεύθερα αλλά να αποστραγγίζονται στην κεντρική αποχέτευση...

 

Κανονισμος πολυκατοικιας δεν υπαρχει.

Επισης η οικοδομη εχει βοθρο.

Ο σωληνας τον ομβριων υδατων και η καταληξη του ειναι απο την πρωτη μερα που κατασκευαστηκε η οικοδομη. Ετσι τον τοποθετησε ο εργολαβος, και δεν τοκ πειραξε κανεις. Ολα αυτα τα αναφερω μηπως βοηθαω καπου περισσοτερο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου ζήτησαν και το πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης (ΠΕΑ) το ζητάς από τον ιδιοκτήτη και μαζί με τον αριθμό παροχής, το συμφωνητικό εκτυπωμένο από το taxis, ταυτότητα κλπ γίνεται η σύνδεση στο όνομά σου.

Η ΔΕΗ αν δεν κάνεις διακοπή της σύμβασης θα συνεχίζει να στέλνει τον λογαριασμό στο όνομα του προηγούμενου ενοικιαστή.

Κι εγώ είμαι ιδιοκτήτης και η ΔΕΗ είναι στο όνομά μου και ο ενοικιαστής είναι μέσα εδώ και 11 χρόνια. Τώρα θέλει να κάνει αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο και πρέπει να πάρει το "ρολόι" στο όνομά του και ρώτησα στη ΔΕΗ και μου είπαν ότι θα χρειαστεί σχέδιο ηλεκτρολόγου (με χρονικό περιθώριο 6 μήνες να κατατεθεί) -αφού το παλιό σχέδιο είναι από το 1979 που έγινε η πρώτη ηλεκτροδότηση. Δεν μου είπαν τίποτα για πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης (ΠΕΑ). Αλλά κι εγώ που πριν 3 χρόνια γύρισα τη ΔΕΗ στο όνομά μου στο διαμέρισμα που μένω δεν μου ζήτησαν ΠΕΑ. Πώς μάθατε ότι χρειάζεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι ιδιοκτήτης και η ΔΕΗ είναι στο όνομά μου και ο ενοικιαστής είναι μέσα εδώ και 11 χρόνια. Τώρα θέλει να κάνει αίτηση για κοινωνικό τιμολόγιο και πρέπει να πάρει το "ρολόι" στο όνομά του και ρώτησα στη ΔΕΗ και μου είπαν ότι θα χρειαστεί σχέδιο ηλεκτρολόγου (με χρονικό περιθώριο 6 μήνες να κατατεθεί) -αφού το παλιό σχέδιο είναι από το 1979 που έγινε η πρώτη ηλεκτροδότηση. Δεν μου είπαν τίποτα για πιστοποιητικό ενεργειακής απόδοσης (ΠΕΑ). Αλλά κι εγώ που πριν 3 χρόνια γύρισα τη ΔΕΗ στο όνομά μου στο διαμέρισμα που μένω δεν μου ζήτησαν ΠΕΑ. Πώς μάθατε ότι χρειάζεται αυτό;

Πριν ένα μήνα έκανα την αλλαγή στο όνομά μου και το ζήτησαν, έτσι το ξέρω. Μου είπαν ότι πλέον το ζητάνε και θέλουν απλή φωτοτυπία. :)

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα για το παρακάτω ξέρουμε?

 

Σε πολυκατοικία που είναι όλη ιδιοκτήτη (και τα 10-11 διαμερίσματα) μπορεί ο ιδιοκτήτης που είναι και κάτοικος του ενός να βάζει όποτε θέλει πετρέλαιο, χωρίς γενική συνέλευση...

 

Είναι η τρίτη χρονιά που πάει το Μάη και βάζει πετρέλαιο χωρίς να ρωτήσει κανέναν, "γιατί έτσι έκαναν πάντα" λέει....

 

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ο ακάλυπτος δεν είναι κοινόχρηστος χώρος? Εγώ μπορώ να βάζω στην άκρη ένα δικό μου ποδήλατο εφόσον δεν ενοχλεί κανέναν άλλον? Δεν μου λένε τίποτα απλά να ξέρω...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα για το παρακάτω ξέρουμε?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επίσης να ρωτήσω και κάτι άλλο: Ο ακάλυπτος δεν είναι κοινόχρηστος χώρος? Εγώ μπορώ να βάζω στην άκρη ένα δικό μου ποδήλατο εφόσον δεν ενοχλεί κανέναν άλλον? Δεν μου λένε τίποτα απλά να ξέρω...

 

 

 

Για το πετρελαιο,συνηθως βαζουν μερικοι τωρα πριν τελειωσει η διανομη για να εχετε πετρελαιο αμα ο καιρος κρυωσει πριν τις 15/10 που ξεκιναει η διαθεση του πετρρλαιου θερμανσης.Απλα θα επρεπε να παιρνει εγκριση απο ολους τους ενοικους και να συμφωνειτε ομοφωνα και οχι απο μονος του να βαζει. Για το 2ο,δεν ξερω

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

alex_gate_7 : Ο διαχειριστής είναι υπόχρεως να λαμβάνει όλα τα απαραίτητα μέτρα ώστε να αντιμετωπίζει τις τακτικές αλλά και έκτακτες δαπάνες (για τις τελευταίες χρειάζεται απόφαση Γ.Σ.) υπό τον όρον ότι είναι αναγκαίες. Για τις επωφελείς και πολυτελείς δαπάνες, ασφαλώς χρειάζεται και πάλι απόφαση Γ.Σ. αλλά κατά την άποψή μου ομόφωνη, αφού δεν μπορεί κανείς να με υποχρεώσει ούτε με πλειοψηφική απόφαση στην συμμετοχή μου π.χ. ελαιοχρωματισμός, μπάρμπεκιου, κ.λ.π.

 

Εάν, επομένως ο κανονισμός προβλέπει την υποχρεωτικότητα της θέρμανσης για συγκεκριμένους μήνες, ορθώς πράττει, αλλά με έναν περιορισμό :εάν κανονισμός προβλέπει ότι για ένα ποσό και πάνω χρειάζεται έγκριση Γ.Σ. δεν μπορεί να δράσει αυτοβούλως παρά μόνον σε απολύτως αναγκαίες και κατεπείγουσες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

alex_gate_7 : Ο διαχειριστής είναι υπόχρεως να λαμβάνει όλα τα απαραίτητα μέτρα ώστε να αντιμετωπίζει τις τακτικές αλλά και έκτακτες δαπάνες (για τις τελευταίες χρειάζεται απόφαση Γ.Σ.) υπό τον όρον ότι είναι αναγκαίες. Για τις επωφελείς και πολυτελείς δαπάνες, ασφαλώς χρειάζεται και πάλι απόφαση Γ.Σ. αλλά κατά την άποψή μου ομόφωνη, αφού δεν μπορεί κανείς να με υποχρεώσει ούτε με πλειοψηφική απόφαση στην συμμετοχή μου π.χ. ελαιοχρωματισμός, μπάρμπεκιου, κ.λ.π.

....

Με αφορά κι εμένα αυτό:

Αυτό το "δεν μπορεί κανείς να με υποχρεώσει ούτε με πλειοψηφική απόφαση στην συμμετοχή μου π.χ. ελαιοχρωματισμός, ....". Θα μπορούσα κι εγώ να το ισχυριστώ όταν ζητούν οι άλλοι ιδιοκτήτες να γίνει ένα έργο με το οποίο δεν συμφωνώ; Και ποιος θα κρίνει τι είναι αναγκαίο και τι πολυτέλεια; Το να βαφτεί το κλιμακοστάσιο για παράδειγμα που ψήφισε η ΓΣ κατά πλειοψηφία είναι αναγκαίο σύμφωνα με ποιο κριτήριο; Εγώ ισχυρίστηκα ότι είναι περιττό έξοδο καθώς δεν υπήρχαν ιδιαίτερες φθορές εκτός από τοπικές υγρασίες σε 2 σημεία και θα μπορούσε να γίνει τοπική βαφή. Η πλειοψηφία είπαν ότι το να βάφεται όλο το κλιμακοστάσιο κάθε μερικά χρόνια είναι απαραίτητο για την υγεία μας καθώς κινδυνεύουμε από την μούχλα -ενώ βέβαια δεν υπήρχε μούχλα πουθενά, μόνο σκασμένο χρώμα σε 2 σημεία από παλαιές διαρροές- και την παλαιότητα της βαφής -αυτό δεν κατάλαβα γιατί είναι επικίνδυνο. Άρα το αναγκαίο ή την πολυτέλεια το κρίνει πάλι η συνέλευση...

Σωστό;

Link to comment
Share on other sites

π.χ. 590/2010 Εφετείο Θράκης :

 

''..... Εάν οι δαπάνες δεν κρίνονται αναγκαίες, δεν δημιουργείται μεν η υποχρέωση των συνιδιοκτητών που δεν συναινούν σε συνεισφορά σε αυτές, αποστερεί όμως αυτούς από το δικαίωμα να εναντιωθούν στην εκτέλεση των αντιστοίχων εργασιών, που έχουν ως συνέπεια τη γένεσή τους. Σύμφωνα με τα πιο πάνω, κάθε συνιδιοκτήτης υποχρεούται να συνεισφέρει στις κοινές δαπάνες (κοινά βάρη), εφόσον αυτές είναι αναγκαίες και συνδέονται άμεσα με την υπάρχουσα ανάγκη για την πλήρη και απρόσκοπτη λειτουργία της οικοδομής, σύμφωνα με τον προορισμό της, ανταποκρίνεται στο κοινό συμφέρον όλων των συνιδιοκτητών και δεν έχουν πολυτελή ή επωφελή χαρακτήρα, ούτε είναι δυσανάλογα επαχθείς...''

 

Βεβαίως, ακόμη και οι μή αναγκαίες δαπάνες ελέγχονται κατά την γνώμη μου, αφού θα πρέπει να μην μεταβάλλουν τον σκοπό και την χρήση του κοινοχρήστου πράγματος αλλά και να σέβονται την υγιεινή και ασφάλεια των συνιδιοκτητών..

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στο forum,η ερωτηση που θα θεσω σιγουρα εχει συζητηθει στο παρον νημα,αλλα οπως καταλαβαινετε το να ψαξω την απαντηση σε 280 σελ. ειναι λιγο δυσκολο :p

 

Ο γειτονας μου που μενει στον πρωτο οροφο εχει βαλει μια κεραια τηλεορασης στραμμενη προς το υπνοδωματιο μου.Η αποσταση των μπαλκονιων μας ειναι σχετικα κοντινη (5 μετρα περιπου).

 

Ειναι νομιμο αυτο?.Ρωταω αποκλειστικα για λογους υγειας.Αν δεν ειναι νομιμο,πως μου προτεινετε να προχωρησω?

 

Ευχαριστω.

Edited by lastm4n
Samsung Galaxy Note 4 N910C Black
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η κεραία τηλεόρασης με θέματα υγείας; Καμία σχέση δεν έχει, η κεραία αυτή είναι μόνο δέκτης, λαμβάνει σήματα, δεν εκπέμπει. Το πρόβλημα θα το είχες αν έμενες δίπλα στην κεραία εκπομπής αλλά αυτές είναι πάνω στα βουνά.
Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει η κεραία τηλεόρασης με θέματα υγείας; Καμία σχέση δεν έχει, η κεραία αυτή είναι μόνο δέκτης, λαμβάνει σήματα, δεν εκπέμπει. Το πρόβλημα θα το είχες αν έμενες δίπλα στην κεραία εκπομπής αλλά αυτές είναι πάνω στα βουνά.

 

Eιδα το παραπανω βιντεακι και για αυτο ρωτησα.Δες το κομματι 42:28-43:50,στο βιντεο μιλαει ενας ελληνας επιστημονας.

Samsung Galaxy Note 4 N910C Black
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο μιλάει ξεκάθαρα για τους αναμεταδότες του σήματος. Τέτοιο έβαλε ο γείτονας στο μπαλκόνι του; Δε νομίζω γιατί μάλλον δεν θα χώραγε, είπες για κεραία τηλεόρασης. Αυτή δεν εκπέμπει τίποτα, μόνο λαμβάνει.
Link to comment
Share on other sites

Το βίντεο μιλάει ξεκάθαρα για τους αναμεταδότες του σήματος. Τέτοιο έβαλε ο γείτονας στο μπαλκόνι του; Δε νομίζω γιατί μάλλον δεν θα χώραγε, είπες για κεραία τηλεόρασης. Αυτή δεν εκπέμπει τίποτα, μόνο λαμβάνει.

 

http://imgur.com/Q7nDm17 συγκεκριμενα αυτη εδω.

Samsung Galaxy Note 4 N910C Black
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στο forum,η ερωτηση που θα θεσω σιγουρα εχει συζητηθει στο παρον νημα,αλλα οπως καταλαβαινετε το να ψαξω την απαντηση σε 280 σελ. ειναι λιγο δυσκολο :p

 

Ο γειτονας μου που μενει στον πρωτο οροφο εχει βαλει μια κεραια τηλεορασης στραμμενη προς το υπνοδωματιο μου.Η αποσταση των μπαλκονιων μας ειναι σχετικα κοντινη (5 μετρα περιπου).

 

Ειναι νομιμο αυτο?.Ρωταω αποκλειστικα για λογους υγειας.Αν δεν ειναι νομιμο,πως μου προτεινετε να προχωρησω?

 

Ευχαριστω.

 

Συγνώμη αλλά με την ίδια λογική σε εμάς όπως και αλλού έχουν γεμίσει τα μπαλκόνια κεραίες/πιάτα της γνωστής συνδρομητικής τηλεόρασης, αν ήταν παράνομο νομίζω θα αντιδρούσαν όλοι

Link to comment
Share on other sites

Eιδα το παραπανω βιντεακι και για αυτο ρωτησα.Δες το κομματι 42:28-43:50,στο βιντεο μιλαει ενας ελληνας επιστημονας.

 

Πλάκα κάνεις έτσι;:blink::blink:

Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις κεραίες λήψεις που είναι παθητικές με κεραίες που εκπέμπουν;

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις έτσι;:blink::blink:

Δεν μπορείς να ξεχωρίσεις κεραίες λήψεις που είναι παθητικές με κεραίες που εκπέμπουν;

Οχι δεν μπορω και για αυτο ρωτησα αλλωστε.

Το οτι εσυ το γνωριζεις δεν σημαινει αυτοματα οτι το ξερει κ ολος ο κοσμος.

Samsung Galaxy Note 4 N910C Black
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορω και για αυτο ρωτησα αλλωστε.

Το οτι εσυ το γνωριζεις δεν σημαινει αυτοματα οτι το ξερει κ ολος ο κοσμος.

Δεν είναι και πυρηνική επιστήμη να καταλάβεις τι είναι οι κεραίες τηλεόρασης.Αλλωστε το έψαξες οπως δείχνει το βίντεο που έβαλες άσχετα αν ούτε και με εκείνο κατάλαβες τι ακριβώς είδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και πυρηνική επιστήμη να καταλάβεις τι είναι οι κεραίες τηλεόρασης.Αλλωστε το έψαξες οπως δείχνει το βίντεο που έβαλες άσχετα αν ούτε και με εκείνο κατάλαβες τι ακριβώς είδες.

 

Γραφω πουθενα τι ειναι η κεραια τηλεορασης?Αυτο που ρωτησα ουσιαστικα ειναι το αν εκπεμπουν ακτινοβολια.

Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι ακριβως το θεμα σου με το αν εχω καποιες γνωσεις ή οχι.Το φορουμ υπαρχει να σου θυμισω για να λυνουμε αποριες.

 

Πιστευεις πως εσυ με τα ειρωνικα σχολια σου βοηθας καπου τωρα την συζητηση?

Samsung Galaxy Note 4 N910C Black
Link to comment
Share on other sites

Γραφω πουθενα τι ειναι η κεραια τηλεορασης?Αυτο που ρωτησα ουσιαστικα ειναι το αν εκπεμπουν ακτινοβολια.

Δεν καταλαβαινω ποιο ειναι ακριβως το θεμα σου με το αν εχω καποιες γνωσεις ή οχι.Το φορουμ υπαρχει να σου θυμισω για να λυνουμε αποριες.

 

Πιστευεις πως εσυ με τα ειρωνικα σχολια σου βοηθας καπου τωρα την συζητηση?

 

Εχεις κοιτάξει ποτε ψηλά στις ταράτσες;Εκεί υπάρχουν εκατομμύρια κεραίες λήψης τηλεοπτικού σήματος εδώ και 45? χρόνια.

Δεν σε ειρωνεύομαι καθόλου.Ναι το φόρουμ υπάρχει για να λύνει απορίες αλλά να σκεφτόμαστε πρωτα και λίγο.

Τελος πάντως συγνωμη αν σου φάνηκε επιθετικός και ειρωνικός ο τρόπος μου δεν είχα τέτοια διάθεση αλλά η όλη κατάσταση μου θύμισε ανθρώπους που γράφουν στο ιντερνετ για επικίνδυνες κεραίες κλπ αντί να βάλουν το μυαλό τους και να σκεφτούν λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Η παρανομία της συγκεκριμένης κεραίας έγκειται στο εάν προβλέπει ο κανονισμός πολυκατοικίας στο ΠΟΥ πρέπει να τοποθετείται...στους παλαιότερους κανονισμούς, είθισται να προβλέπεται το δώμα, ενώ στους νεότερους, εκτός απότο δώμα υπάρχει ρητός όρος περί τοποθετήσεως κεντρικής κεραίας για όλα τα διαμερίσματα και όχι για το καθένα ξεχωριστά...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

 

Θα ήθελα να άποψη των ειδικών σε ένα ζήτημα που με απασχολεί.

 

Με την αδερφή μου έχουμε από 50% μαγαζιού σε κτήριο που ο πρώτος όροφος έχει δύο διαμερίσματα στην κατοχή μου και στον δεύτερο όροφο έχει η αδερφή μου άλλα δύο διαμερίσματα δηλαδή πρόκειται για οικογενειακή πολυκατοικία 4 διαμερισμάτων και ενός μαγαζιού.

 

Το μαγαζί βρέθηκε υποψήφιος ενοικιαστής για είδη κυνηγίου και ορειβατικά είδη. Λόγο των όπλων απαιτείται κάτι επιπλέον σε σχέση με τα συνηθισμένα? Για παράδειγμα χρειάζεται η έγγραφη σύμφωνη γνώμη τη πλειοψηφίας των ενοικιαστών ή αρκεί η σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών? Αλλιώς είναι μπέρδεμα κάθε φορά που νοικιάζει νέος φοιτητής να υπογράφει ότι συμφωνεί και δεν έχω καμία διάθεση να τρέχω στους πατεράδες των φοιτητών για να μου υπογράψουν κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τρέχεις στους πατεράδες;

Ενήλικες δεν είναι οι φοιτητές;

 

sent from my Amstrad CPC6128

Η Ελλάδα είναι η μόνη Αφρικανική χώρα που κατοικείται από λευκούς
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...