Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Προχτες κατέβαινα την ερμου και σε πολλα σημεια δεν έπιανε η βοδιαφον εχει καταντησει χαζομαρα πια υπαρχουν πολλα σημεια που δεν πιανει οσο αναφορα και το σημα και τα δεδομενα μου φενεται θα γιρισω παλι στην cosmoκαρτα αλλα εχω βαρεθει πλεων να αλλαζω δικτια,.......αλλος εχει τις καλες προσφορες αλλος εχει το καλο σημα.

 

Ακριβως,εγω ειχα Q,πηρα F2G,μετα Whats up,περασα ξανα F2G με φοιτητικο και τωρα Cu.Για μενα ειναι η χρυση τομη σε τιμες-προσφορες και σημα.

Και επειδη την κοσμοτε την ειχαμε οικογενειακως απο τοτε που ξεκινησε(η κεραια ειναι διπλα μου) ειναι τοσο φορτωμενη χωρια τα πετσοκομμενα δωρα και παροχες αν και τον τελευταιο χρονο εκανε βηματα αλλαγης.Κραταω ενα whats up μονο για το 1+1 στο everest και επειδη ειναι η μονη αξιοπιστη στην επαρχια,ειδικα βορεια ελλαδα.

Για την Wind...τον τελευταιο χρονο ειδικα εχω δει θεαματικη διαφορα στον χαρτη καλυψης.Αν εξαιρεσουμε οτι εχει μικρη χωρητικοτητα(λογικο οταν εχεις 4G με βασικη συχνοτητα την B20 πανελλαδικα,ειδικα επαρχια).

Περιμενω να γινει αλλαγη σε ολη την μακεδονια,να κλεισουν οι τρυπες στην καλυψη και να πεσουν λιγο οι τιμες.Τοτε θα την εχω στα υποψην.

Υποψην οποιος ειναι σε περιοχες που εχει αναβαθμισει η Wind και εχει 4G να κανει την μεταβαση.Ειδικα αν εχει δικαρτη συσκευη να το συνδυασει με καρτα Cosmote/Vodafone σε περιπτωση που δεν εχει καλο σημα η Wind για ιντερνετ ή τα δεδομενα ειναι εργαλειο δουλειας.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω ταυτόχρονα cosmote και vodafone. Στην Β. Ελλάδα που κινούμε παρατηρώ μεγάλη διαφορά στο σήμα υπέρ της cosmote.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Aν τα εχεις τα δινεις cosmote ολες οι αλλες εταιριες ειναι για τα σκουπιδια Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Aν τα εχεις τα δινεις cosmote ολες οι αλλες εταιριες ειναι για τα σκουπιδια

 

Διαφωνω καθετα σε αυτο που λες.

Στην Θεσσαλονικη οπου ειμαι και επειδη εχω δοκιμασει και τις τρεις,σε πληροφορω οτι η κοσμοτε εχει θεμα.

Σε 3G ειναι υπερφορτωμενη,σε 4G εισαι μια χαρα.Αν εχεις ομως 3G κινητο,δουλεια θα κανεις αλλα ψιλοσερνεται.Αυτο βλεπω εγω.

Επαρχια παλι η κοσμοτε ειναι μια χαρα και σε ταχυτητες με διαφορα.

Αλλα οταν ο μεσος χρηστης εχει το λιγοτερο 1GB και στην καλυτερη 4GB δεν μπορει να χαρει τις ταχυτητες της κοσμοτε.Εκτος αν εχει την ανεση να βαζει 20-30€ το μηνα στο καρτοκινητο,Frog ή Whats up βαζοντας 3GB/4€ για μια βδομαδα,το afterdark 10GB ή τα πακετα δεδομενων που ενεργοποιουνται μονο με sms στο frog.Ξερω ατομα στον κυκλο μου που την βγαζουν με 1-2GB της ανανεωσης και μετα ειναι με 0.facebook.Το ιδιο και εγω οσο ειχα whats up και τωρα στο cu που εχω.

Για μενα κοσμοτε την προτεινω αν θες κυριως ιντερνετ παντου και εισαι σε απομακρυσμενα μερη στην επαρχια ή κινεισαι μεταξυ νησιων.

Αλλιως για χρηση κυριως να μιλας στο κινητο υπαρχει εναλλακτικη που σε γεωγραφικη καλυψη πιανει μαζι με την κοσμοτε στις περισσοτερες περιπτωσεις και αναπτυσσει ταχυτατα το δικτυο της.

Αν τις συνδυασεις,κατα 99,9% μια εκ των δυο εχει σημα για κληση και για ιντερνετ το ιδιο.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα σε αυτο που λες.

Στην Θεσσαλονικη οπου ειμαι και επειδη εχω δοκιμασει και τις τρεις,σε πληροφορω οτι η κοσμοτε εχει θεμα.

Σε 3G ειναι υπερφορτωμενη,σε 4G εισαι μια χαρα.Αν εχεις ομως 3G κινητο,δουλεια θα κανεις αλλα ψιλοσερνεται.Αυτο βλεπω εγω.

Επαρχια παλι η κοσμοτε ειναι μια χαρα και σε ταχυτητες με διαφορα.

Αλλα οταν ο μεσος χρηστης εχει το λιγοτερο 1GB και στην καλυτερη 4GB δεν μπορει να χαρει τις ταχυτητες της κοσμοτε.Εκτος αν εχει την ανεση να βαζει 20-30€ το μηνα στο καρτοκινητο,Frog ή Whats up βαζοντας 3GB/4€ για μια βδομαδα,το afterdark 10GB ή τα πακετα δεδομενων που ενεργοποιουνται μονο με sms στο frog.Ξερω ατομα στον κυκλο μου που την βγαζουν με 1-2GB της ανανεωσης και μετα ειναι με 0.facebook.Το ιδιο και εγω οσο ειχα whats up και τωρα στο cu που εχω.

Για μενα κοσμοτε την προτεινω αν θες κυριως ιντερνετ παντου και εισαι σε απομακρυσμενα μερη στην επαρχια ή κινεισαι μεταξυ νησιων.

Αλλιως για χρηση κυριως να μιλας στο κινητο υπαρχει εναλλακτικη που σε γεωγραφικη καλυψη πιανει μαζι με την κοσμοτε στις περισσοτερες περιπτωσεις και αναπτυσσει ταχυτατα το δικτυο της.

Αν τις συνδυασεις,κατα 99,9% μια εκ των δυο εχει σημα για κληση και για ιντερνετ το ιδιο.

 

cosmote στο κινητο εχω περιπου 17χρονια αλλοτε συνδεσεις τωρα what up για σημα δε μιλαμε αστο φιλε.ολες οι αλλες σερνονται μπροστα της.τωρα εχει περιπου 2μηνες πηγα και το σταθερο cosmote αφου πρωτα δοκιμασα cyta ,fortenet ,wind μερα με τη νυχτα ειναι για αυτο σου ειπα ειναι για τα σκουπιδια ολες οι αλλες γιατι τις δοκιμασα.ενα παραδειγμα στο σταθερο το ιντερνετ που λεει 24 στις αλλες εταιριες επιανα 9,10βαρια11 με το που αλλαξα φετος 24 παλι γραμμη πιανει 20..

Link to comment
Share on other sites

cosmote στο κινητο εχω περιπου 17χρονια αλλοτε συνδεσεις τωρα what up για σημα δε μιλαμε αστο φιλε.ολες οι αλλες σερνονται μπροστα της.τωρα εχει περιπου 2μηνες πηγα και το σταθερο cosmote αφου πρωτα δοκιμασα cyta ,fortenet ,wind μερα με τη νυχτα ειναι για αυτο σου ειπα ειναι για τα σκουπιδια ολες οι αλλες γιατι τις δοκιμασα.ενα παραδειγμα στο σταθερο το ιντερνετ που λεει 24 στις αλλες εταιριες επιανα 9,10βαρια11 με το που αλλαξα φετος 24 παλι γραμμη πιανει 20..

 

Ας μην είμαστε μηδενιστές. Η Cosmote έχει την μεγαλύτερη κάλυψη, ναι. Όμως και η Vodafone σε 2 χρόνια περίπου θα την έχει φτάσει.

 

Έχω και τις δύο. Η Cosmote υπερισχύει στα χωριά λόγο κεραιών. Όμως στην Πιερία που ζω, η Vodafone έχει καλύτερο 4G πλέον. Για το ίντερνετ που λες εξαρτάται σε τι χαλκό είναι κανείς συνδεδεμένος.

 

Εγώ έχω Vodafone ADSL έως 24mbit, 2 χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο και πιάνω 18mbit. Επίσης έχουν άριστη εξυπηρέτηση, σε αντίθεση με την ανάξια σχολιασμού "εξυπηρέτηση" της Cosmote.

 

Να μην σχολιάσω τις αδικαιολόγητα υψηλές τιμές της Cosmote σε VDSL πακέτα. Και όχι δεν δικαιολογούνται αυτές οι τιμές. Οι περισσότεροι γνωστοί μου έχουν VDSL Vodafone και συγχρονίζουν στα 49 με 55mbit για 50αρα. Επίσης η Cosmote συνδέει από όσο έμαθα και τις adsl σε οπτική ίνα, γι'αυτό και κάποιοι συγχρονίζουν στα 20mbit που λες.

 

Όμως και τα double play της είναι απλησίαστα. Περί ορεξως βέβαια.

 

Οι τιμές τις δεν δικαιολογούνται με κανένα επιχείρημα. Ούτε για το καλύτερο 4G της. Αν δεν το πάρει αλλιώς, θα χάσει και άλλους.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Ας μην είμαστε μηδενιστές. Η Cosmote έχει την μεγαλύτερη κάλυψη, ναι. Όμως και η Vodafone σε 2 χρόνια περίπου θα την έχει φτάσει.

 

Έχω και τις δύο. Η Cosmote υπερισχύει στα χωριά λόγο κεραιών. Όμως στην Πιερία που ζω, η Vodafone έχει καλύτερο 4G πλέον. Για το ίντερνετ που λες εξαρτάται σε τι χαλκό είναι κανείς συνδεδεμένος.

 

Εγώ έχω Vodafone ADSL έως 24mbit, 2 χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο και πιάνω 18mbit. Επίσης έχουν άριστη εξυπηρέτηση, σε αντίθεση με την ανάξια σχολιασμού "εξυπηρέτηση" της Cosmote.

 

Να μην σχολιάσω τις αδικαιολόγητα υψηλές τιμές της Cosmote σε VDSL πακέτα. Και όχι δεν δικαιολογούνται αυτές οι τιμές. Οι περισσότεροι γνωστοί μου έχουν VDSL Vodafone και συγχρονίζουν στα 49 με 55mbit για 50αρα. Επίσης η Cosmote συνδέει από όσο έμαθα και τις adsl σε οπτική ίνα, γι'αυτό και κάποιοι συγχρονίζουν στα 20mbit που λες.

 

Όμως και τα double play της είναι απλησίαστα. Περί ορεξως βέβαια.

 

Οι τιμές τις δεν δικαιολογούνται με κανένα επιχείρημα. Ούτε για το καλύτερο 4G της. Αν δεν το πάρει αλλιώς, θα χάσει και άλλους.

 

Για Πιερια συμφωνω.καλυτερο σημα η vodafone.Αλλα με 5Mbps ηταν στην Λεπτοκαρυα οταν επαιζα με 10-15Mbps στην κοσμοτε.

Εγω παντως αν φτασει πανελλαδικη καλυψη η Wind,θα πατησει και την Vodafone.Ειδικα αν δωσει 1GB Bonus στο F2G οπως ειχε καποτε.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Για Πιερια συμφωνω.καλυτερο σημα η vodafone.Αλλα με 5Mbps ηταν στην Λεπτοκαρυα οταν επαιζα με 10-15Mbps στην κοσμοτε.

Εγω παντως αν φτασει πανελλαδικη καλυψη η Wind,θα πατησει και την Vodafone.Ειδικα αν δωσει 1GB Bonus στο F2G οπως ειχε καποτε.

 

Νικόλα και σε H+ τα πάει καλά η Vodafone. Μη το υποτιμούμε, είναι αρκετά γρήγορο στην Πιερία. Το προτιμώ από τη μια γραμμή 4G σε Χ σημείο με την Cosmote.

 

Λες; Τη Wind δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά ακόμα. Θεωρώ ότι υστερεί ακόμα πολύ σε σχέση με τις άλλες δύο. Εγώ πάλι πιστεύω πως με την εξαγορά της Cyta από τη Vodafone, η Wind θα συρρικνωθεί περαιτέρω.

 

Μακάρι να βγω λάθος για το καλό του ανταγωνισμού εννοείται.

Technology, like art, is a soaring exercise of the human imagination.
Link to comment
Share on other sites

Νικόλα και σε H+ τα πάει καλά η Vodafone. Μη το υποτιμούμε, είναι αρκετά γρήγορο στην Πιερία. Το προτιμώ από τη μια γραμμή 4G σε Χ σημείο με την Cosmote.

 

Λες; Τη Wind δεν μπορώ να την πάρω στα σοβαρά ακόμα. Θεωρώ ότι υστερεί ακόμα πολύ σε σχέση με τις άλλες δύο. Εγώ πάλι πιστεύω πως με την εξαγορά της Cyta από τη Vodafone, η Wind θα συρρικνωθεί περαιτέρω.

 

Μακάρι να βγω λάθος για το καλό του ανταγωνισμού εννοείται.

 

Ναι,η Wind στον νομο αναβαθμισε.Απλα εχει ενα θεμα,το μισο Αιγινιο εχει H+ και 4G και το αλλο μισο Gprs και 3G-UMTS.Η κεραια που καλυπτει το χωριο καλυπτει το μισο μερος.Το αλλο μισο εχει σημα απο ημαθια.

Οσο για το 4G σε Λιτοχωρο-Πλακα Λιτοχωρου-Λεπτοκαρυα ειδα το εξης.

4G απο B3 ειχα στην Veranda και στο Cavo Dimo.Η καρτα ηταν σε κινητο χωρις την 800αρα.Επαιζε στα περισσοτερα beach bar με H+.Ενω στα ιδια σημεια η Vodafone ειδικα ειχε 4G B3(1800Mhz).Το ιδιο και μεσα στην Λεπτοκαρυα.

Και για οσους θεωρουν οτι το κινητο τους δεν θα εχει θεμα χωρις την B20 ειδικα με Wind κανουν λαθος.Σε Xiaomi χωρις B20 γυρναει σε H+ μεσα στο σπιτι ενω εξω εχει B3 με κακο σημα και τωρα βλεπει και B7.

Το iPhone 5s εχει κανονικα σημα και 4G απο Β20 μεσα-εξω.Οταν ειχα κανει το καλοκαιρι του 2017 την διαδρομη απο αλεξανδρεια στον μακρυγιαλο μεσα απο τα χωρια και απο εκει εθνικη μεχρι να διασχισω το μισο αιγινιο ειχα Gprs/3G παλιο.

Μετα ηρθε H+ και μεχρι την Πλακα ακομα και στα τουνελ ειχα σημα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω ταυτόχρονα cosmote και vodafone. Στην Β. Ελλάδα που κινούμε παρατηρώ μεγάλη διαφορά στο σήμα υπέρ της cosmote.

 

Οι γονεις μου εχουν Vodafone και Wind.

Εντος Θεσσαλονικης και οπου αναβαθμισε η Wind,ειναι καλυτερη.

Συνολικα Βορεια ελλαδα η Vodafone υπερτερει αν και η κοσμοτε ειναι καλυτερη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ Πιερία μένω και έχω Voda και Cote, απορώ πώς τις συγκρίνετε καν.

Η Cote είναι κάτι έτη φωτός μπροστά σε κάλυψη και ταχύτητες. Δεν ξέρω αν έχετε συσκευές 4G+ (το 5S του Νικόλα δεν είναι σίγουρα), αλλά με μια συσκευή με μοντεμ τελευταίας τεχνολογίας, η ψαλίδα είναι τεράστια υπέρ της Cote και δεν κλείνει με τίποτε.

H Voda είναι αξιοπρεπέστατη εντός πολης και καλή στα περισσότερα χωριά. Η Cosmote θερίζει σε ταχύτητες (εγώ με 7αρι χτυπάω 150+mbps μέσα στην Κατερίνη και συνήθως πάνω από 50+mbps οπουδήποτε αλλού) και κάλυψη παντού (βουνά, καταφύγια, παραλίες, χιονοδρομικά, τούνελ) και κάθε μέρος που έχει εποχιακά αυξημένη πληθυσμιακή κίνηση. Τέλεια καλυψη δεν υπάρχει σε κανέναν από τους δύο παρόχους, αλλά η cote έχει ΠΟΛΥ καλυτερη κάλυψη εκεί όπου υπάρχει αυξημένη πληθυσμιακή κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ Πιερία μένω και έχω Voda και Cote, απορώ πώς τις συγκρίνετε καν.

Η Cote είναι κάτι έτη φωτός μπροστά σε κάλυψη και ταχύτητες. Δεν ξέρω αν έχετε συσκευές 4G+ (το 5S του Νικόλα δεν είναι σίγουρα), αλλά με μια συσκευή με μοντεμ τελευταίας τεχνολογίας, η ψαλίδα είναι τεράστια υπέρ της Cote και δεν κλείνει με τίποτε.

H Voda είναι αξιοπρεπέστατη εντός πολης και καλή στα περισσότερα χωριά. Η Cosmote θερίζει σε ταχύτητες (εγώ με 7αρι χτυπάω 150+mbps μέσα στην Κατερίνη και συνήθως πάνω από 50+mbps οπουδήποτε αλλού) και κάλυψη παντού (βουνά, καταφύγια, παραλίες, χιονοδρομικά, τούνελ) και κάθε μέρος που έχει εποχιακά αυξημένη πληθυσμιακή κίνηση. Τέλεια καλυψη δεν υπάρχει σε κανέναν από τους δύο παρόχους, αλλά η cote έχει ΠΟΛΥ καλυτερη κάλυψη εκεί όπου υπάρχει αυξημένη πληθυσμιακή κίνηση.

 

Επειδη πιερια εχω εξοχικο και πηγαινω αρκετα χρονια και σταθερα καθε καλοκαιρι βλεπω το εξης.Στην Λεπτοκαρυα μεσα στο χωριο παιζει σε καλυτερες ταχυτητες η κοσμοτε.Αν πας προς olympian bay εχει θεμα.Το 3G της ειναι χαλια,το 4G επισης ειναι απο B20 με αδυναμο σημα.Η Vodafone στα ιδια σημεια ειναι καλυτερη.Εχω μετρησει στην πρωτη ανισοπεδη και μεχρι το Olympian bay σε ολους τους χωματοδρομους παιζει καλυτερα η Vodafone και η Wind γιατι εχει καλη καλυψη λογω των ΚΑΑΥ στα οποια πανε στρατωτικοι.Να σημειωσω οτι στρατιωτικοι γιατροι,ο στρατος ξηρας και η αστυνομια εχουν εταιρικα wind με συμβολαια με πολυ καλες τιμες.

Στο Le Moon και Mylo τα ιδια.

Στο μπαρακι,στο Lemon και στον Μολο,δηλαδη στο ρεμα παιζει καλυτερα η κοσμοτε.Καθως και στο shark,μεσα στα βραχια κατω απο το camping και στο Veranda(το παλιο μισελ).Εκει η κοσμοτε κερδιζει σε καλυψη καθως και στο ακρωτηρι στην Γριτσα.Και αυτη η εικονα ειναι απο εποχες 3G.

Ειχαμε συμβολαια cosmote,μαζι και internet on the go 10gb,οταν πρωτοβγηκε.Εχει ο θειος μου και εγω Whats Up τωρα καθως και Cu φοιτητικα μαζι με F2G οι γονεις μου.

Εχω και 2 xiaomi κινητα,μαζι με το 5s iphone το ενα ομως δεν εχει και B20,οποτε ξερω που παιζει μονο κεραιες B20 για 4G.

Η Wind παιζει με B20 πιο εκτεταμενα,και η κοσμοτε επισης,παρολο που εχει αρκετες κεραιες B3 σε περιοχες με αυξημενη κινηση.

Κατερινη παλι η κοσμοτε κερδιζει καθως και παλιο Παντελεημονα.Ολο το χωριο εχει adsl/vdsl οτε κυριως.

Και στην κινητη η κοσμοτε ειναι με διαφορα καλυτερη.Στον Νεο

Παντελεημονα παλι η κοσμοτε ειναι χειροτερα ενω η Vodafone προηγειται.

Να τονισω οτι δεν μενω μονιμα αλλα παω χρονια στην περιοχη.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Nikolas14 δεν έχεις καμία συσκευή 4G+ βλέπω.

Αυτό και μόνο σημαίνει ότι χάνεις πολλά στην cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Nikolas14 δεν έχεις καμία συσκευή 4G+ βλέπω.

Αυτό και μόνο σημαίνει ότι χάνεις πολλά στην cosmote.

 

Δεν ετυχε να εχω,αν και σκοπευω να αλλαξω κινητο στους επομενους μηνες σε android.Απλα θα παω σε Κινεζικα και οχι σε samsung κλπ.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν ετυχε να εχω,αν και σκοπευω να αλλαξω κινητο στους επομενους μηνες σε android.Απλα θα παω σε Κινεζικα και οχι σε samsung κλπ.

 

Αν πας σε κινέζικα, το ίδιο θα είσαι από πλευράς μοντεμ. Μόνο οι ναυαρχίδες της Huawei έχουν καλά μοντεμ (από κινέζικα εννοώ) και θα μπορείς να εκμεταλλευεσαι το δίκτυο της cote.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξεκίνησα σήμερα ανέβηκα στα Άνω Βρασνά ,πηγα Αρεθουσα και από εκεί πηγα ασκό και Σοχο..είχα μια στιγμιαία μετάπτωση σε Η+ για περίπου ένα χιλιόμετρο με το πράσινο δίκτυο..Η wind απο την αρεθουσα έως και τον σοχο είχε ένα απλώς κορυφαίο G....Όταν θέλησα να ανεβάσω κάτι φώτο και να μου στείλουν φώτο στο mail μου ,όλοι μου είπαν η κάτω των 60 έχουν πράσινη...κάπως έτσι πιθανόν να δικαιολογείται και το καρναβάλι της Ξάνθης..όσος στρατός υπήρχε επάνω έκοψε την wind η πήρε δικαρτο..Όπως και εδώ σε εμάς..τώρα απολαμβάνουμε το 4g της wind στις πόλεις μα στα χωριά και στην εθνική τα πράγματα δεν Εχουν πολύ αλλάξει πάρα το πλεονέκτημα της 800αρας σε απόσταση

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αφού αυτό το κομμάτι δεν έχει αναβαθμιστεί ακόμη, λογικό είναι να βλέπεις g.

Όταν αναβαθμιστεί και μετά θα έχει νόημα η σύγκριση.

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα σήμερα ανέβηκα στα Άνω Βρασνά ,πηγα Αρεθουσα και από εκεί πηγα ασκό και Σοχο..είχα μια στιγμιαία μετάπτωση σε Η+ για περίπου ένα χιλιόμετρο με το πράσινο δίκτυο..Η wind απο την αρεθουσα έως και τον σοχο είχε ένα απλώς κορυφαίο G....Όταν θέλησα να ανεβάσω κάτι φώτο και να μου στείλουν φώτο στο mail μου ,όλοι μου είπαν η κάτω των 60 έχουν πράσινη...κάπως έτσι πιθανόν να δικαιολογείται και το καρναβάλι της Ξάνθης..όσος στρατός υπήρχε επάνω έκοψε την wind η πήρε δικαρτο..Όπως και εδώ σε εμάς..τώρα απολαμβάνουμε το 4g της wind στις πόλεις μα στα χωριά και στην εθνική τα πράγματα δεν Εχουν πολύ αλλάξει πάρα το πλεονέκτημα της 800αρας σε απόσταση

 

Στάλθηκε από το W2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό με την απόσταση της 800αρας είναι ελληνικό παραμύθι που κάποιοι πούλησαν στο φόρουμ για να δικαιολογήσουν την άθλια κάλυψη του δικτύου για το οποίο δουλεύουν. 16κμ είναι η εμβέλεια του όπως και του 1800, 2600 κτλ με απλές ρυθμίσεις. Και κανένας δε πάει σε πιο σύνθετες ιδιαίτερα στην στεριά γιατί πέφτει η χωρητικότητα και μάλιστα πολύ.

Υπερέχει σε εσωτερικούς χώρους και σε ακτίνα εντός πόλεων (Αυτό είναι και κακό κάποιες φορές)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την απόσταση της 800αρας είναι ελληνικό παραμύθι που κάποιοι πούλησαν στο φόρουμ για να δικαιολογήσουν την άθλια κάλυψη του δικτύου για το οποίο δουλεύουν. 16κμ είναι η εμβέλεια του όπως και του 1800, 2600 κτλ με απλές ρυθμίσεις. Και κανένας δε πάει σε πιο σύνθετες ιδιαίτερα στην στεριά γιατί πέφτει η χωρητικότητα και μάλιστα πολύ.

Υπερέχει σε εσωτερικούς χώρους και σε ακτίνα εντός πόλεων (Αυτό είναι και κακό κάποιες φορές)

 

Μπορεί όμως να παίζει η 800αρα με χαμηλή ισχύ όπως στην 1800 γιατί στα μέρη μου αυτά η πράσινη τα έκανε έτσι... ίδια dBm Και σε 800 και σε 1800!!! Που σημαίνει ότι εσωτερικά επιμένει πιο πολύ το κινητό στα 1800 με 2 γραμμές πάρα στην 800 εκτός αν είναι 4G+ κάπως πείραξαν την προτεραιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως να παίζει η 800αρα με χαμηλή ισχύ όπως στην 1800 γιατί στα μέρη μου αυτά η πράσινη τα έκανε έτσι... ίδια dBm Και σε 800 και σε 1800!!! Που σημαίνει ότι εσωτερικά επιμένει πιο πολύ το κινητό στα 1800 με 2 γραμμές πάρα στην 800 εκτός αν είναι 4G+ κάπως πείραξαν την προτεραιότητα...

 

Αυτό ακούγεται λογικό. Στις κεραίες πρέπει να τσεκάρεις το EIRP. Όταν βάζεις πολλαπλές συχνότητες ρίχνεις την ισχύ της χαμηλότερης συχνότητας και ανεβάζεις την ισχύ της υψηλότερης για να καλύψεις περίπου την ίδια περιοχή. Δε θες δύσμορφες κυψέλες ούτε παρεμβολή σε γειτονικές.

Η προτεραιότητα είναι άλλο θέμα. ;)

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πλέον conspiracy theory έχει εδώ μέσα ή παραμύθι του Χέμινγουεϊ χα χα χα χα χα

 

Άλλος λέει ότι τα σώματα ασφαλείας συνεχίζουν να είναι στην wind στην ευρύτερη περιοχή της Θράκης απλά είχαν και δεύτερη SIM σε περιοχές που είχε θέμα κάτι πλέον που δεν ισχύει γιατί κάλυψαν τα πάντα από μαρτυρίες συνεργατών και παιδιών του φόρουμ με την αναβάθμιση που τρέχει από τον Δεκέμβριο από (όταν ανέβω για δουλειά Β. Ελλάδα θα το δω και από πρώτο χέρι).

 

Άλλος λέει ότι έφυγαν για άλλο δικτύο άλλος λέει ότι τους απήγαγαν οι εξωγήινοι.

 

Το Συμπέρασμα είναι ένα. Το 5G είναι προ των πυλών και ακόμα δεν τελείωσε το δίκτυο 4G σε ολόκληρη τη χώρα και πρέπει να ξαναπεράσει και από νόμους και μεγαλουπόλεις (και στην πρωτεύουσα) για να βελτιώσει σε κάλυψη και ταχύτητα όπως έκανε στα βόρεια.

 

Το τεχνικό κομμάτι και ο μικρότερος όγκος συνδρομητών, τα jammer δεν είναι δικαιολογία για τα άλλα δίκτυα για να δικαιολογούν την ανικανότητα τους σε δύσκολες καταστάσεις γιατί ή wind ήταν η μόνη που λειτουργούσε και σε φωνή και σε δεδομένα στα συλλαλητήρια και σε σημεία με υψηλή συγκέντρωση πληθυσμού.

 

Όπως τα καρναβάλια που παρότι διάβασα εδώ από κάποιο παιδί ότι δεν είχε η πράσινη πρόβλημα φίλοι που ήταν εκεί μου είπαν ότι έψαχναν τα παιδιά τους και δεν λειτουργούσε ούτε η φωνή σε κάποια σημεία.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα είναι σχετικά και ότι η καλύτερη λύση είναι 2 SIM μην σου πω και 3 για να έχεις πονοκέφαλο σου ήσυχο (όπως κάνω πλέον τα τελευταία χρόνια).

 

 

Άλλο ένα θέμα είναι ότι η χώρα μας έχει μείνει πολύ πίσω σε συμβόλαια και πακέτα δεδομένων. Σε ολόκληρο τον δυτικό χώρο όχι μόνο στην Ευρώπη από Ωκεανία έως Αμερική πλέον βρίσκεις πακέτα με πολλά δεδομένα (20gb+ και απεριόριστα λεπτά και δεδομένα) από 20 έως 50€ τον μήνα και εδώ φτασανε να κάνουν το καρτοκινητό ανά 2μηνο να θέλει ανανέωση.

 

Αυτά και Καλή Σαρακοστή.

 

 

 

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

γιατί κάλυψαν τα πάντα από μαρτυρίες συνεργατών και παιδιών του φόρουμ με την αναβάθμιση που τρέχει από τον Δεκέμβριο από (όταν ανέβω για δουλειά Β. Ελλάδα θα το δω και από πρώτο χέρι).

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

 

Επειδή αυτήν την ατάκα (κάλυψαν τα πάντα) τη διαβάζω μόνο στο θέμα της Wind από αρκετούς, τι ακριβώς εννοείτε όσοι το λέτε; ότι αν πάρω κάρτα της Wind στα αναβαθμισμένα μέρη, θα έχω LTE δίκτυο όπου έχω και 2G;

Επίσης, τι το έξυπνο κάνει η Wind που δεν μπορούν να το κάνουν οι άλλες 2 και ποια διαστημική τεχνολογία χρησιμοποιεί που δεν την έχουν οι άλλες 2 και την καθιστά τόσο Ουάου στο θέμα κάλυψη;

 

Και μια τελευταία ερώτηση: θεωρείτε πως όπου οι άλλες δεν αναβαθμισαν ακόμη, θα το παρατήσουν το δίκτυο και θα αφήσουν την Wind να παίζει μπάλα μόνη, γιατί μέχρι πρότινος το αντίθετο συνέβαινε και μάλιστα στον υπερθετικό βαθμό.

 

Σόρρυ κιόλας, αλλά αυτές οι υπερβολές μόνο σε αυτό το θέμα γράφονται.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αυτήν την ατάκα (κάλυψαν τα πάντα) τη διαβάζω μόνο στο θέμα της Wind από αρκετούς, τι ακριβώς εννοείτε όσοι το λέτε; ότι αν πάρω κάρτα της Wind στα αναβαθμισμένα μέρη, θα έχω LTE δίκτυο όπου έχω και 2G;

Επίσης, τι το έξυπνο κάνει η Wind που δεν μπορούν να το κάνουν οι άλλες 2 και ποια διαστημική τεχνολογία χρησιμοποιεί που δεν την έχουν οι άλλες 2 και την καθιστά τόσο Ουάου στο θέμα κάλυψη;

 

Και μια τελευταία ερώτηση: θεωρείτε πως όπου οι άλλες δεν αναβαθμισαν ακόμη, θα το παρατήσουν το δίκτυο και θα αφήσουν την Wind να παίζει μπάλα μόνη, γιατί μέχρι πρότινος το αντίθετο συνέβαινε και μάλιστα στον υπερθετικό βαθμό.

 

Σόρρυ κιόλας, αλλά αυτές οι υπερβολές μόνο σε αυτό το θέμα γράφονται.

 

H εμπειρία χρήσης δηλαδή δεν παίζει ρόλο;

Όσο για υπερβολές, αυτές υπάρχουν και σε άλλα νήματα και μάλιστα σε πολλαπλάσιο βαθμό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To να ακολουθεί κανείς τα πατερνς της 2ης γενιάς στην 4η είναι σωστό μόνο για αρχή. Στο μέλλον θέλεις πολλαπλάσιους σταθμούς βάσης και εντελώς διαφορετική σχεδίαση. Αν είναι αυτό που ρωτάς Κωνσταντίνε.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...