Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

15 minutes ago, KLEO67 said:

Ρυθμίσεις - Γενική διαχείριση - Επαναφορά - Ρυθμίσεων δικτύου 

"σβήνει - χάνει" κάτι το τηλ κάνοντας το? 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Just now, alex61 said:

"σβήνει - χάνει" κάτι το τηλ κάνοντας το? 

Ναι τις συνδέσεις, wifi, Bluetooth, αν έχεις watch. Τα στήνεις από την αρχή. Αν όμως έχεις πρόβλημα με κλήσεις μην το σκέφτεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. Όσοι έχουν χαμένες κλήσεις όταν πήρατε το τηλέφωνο, βάλατε τη sim και έφτασε στο βήμα,στην αρχή που που ρυθμίζεις το τηλέφωνο, που έλεγε ρυθμίσεις δικτύου, πρώτη φορά βέβαια το συνάντησα, το κάνατε; Έμεινε εκεί για αρκετά λεπτά βέβαια αλλά μετά προχωράει κανονικά σε όσα ξέρουμε. Το έκανα και ποτέ δεν είχα χαμένη κλήση.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παλια υπήρχε η επιλογή να επιλέξουμε band κινητής τηλεφωνίας. Τώρα δεν βλέπω πουθενά αυτή την επιλογή. Το έχει ψάξει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα πριν από λίγο ότι το ui5 έρχεται μέχρι τέλη Οκτώβρη στα s22 με λύσεις σε θεματακια που είχαμε, ας ελπίσουμε ότι το πολύ καλό κινητό που έχουμε θα γι ει ακόμα καλυτερο

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, pank said:

Παλια υπήρχε η επιλογή να επιλέξουμε band κινητής τηλεφωνίας. Τώρα δεν βλέπω πουθενά αυτή την επιλογή. Το έχει ψάξει κανείς?

το εχει κοψει η samsung μετα απο ενημερωση

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Σε λειτουργία εφαρμογής με αναδυόμενη προβολή ( για παράδειγμα  YouTube) διαπίστωσα με έκπληξη ότι η οθόνη δεν υποστηρίζει 120hz λειτουργία. Δηλαδή αν έχεις επιλέξει YouTube ή YouTube music σε σμίκρυνση, η λειτουργία της τρέχουσας προβολής είτε ίντερνετ είτε Facebook ΔΕΝ παίζει στα 120Hz. Το ίδιο ισχύει και έχοντας επιλέξει λειτουργία με προβολή σε διαχωρισμενη οθόνη. Ακριβώς ίδια συμπεριφορά και στο s21fe που έχω σε αντίθεση με το Xiaomi που παίζει κανονικότατα στα 120.!!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι θεμα του adaptive refresh rate? Επειδη παιζει βιντεο να ριχνει τα hertz?
Προφανως δεν γινεται η μιση οθονη να παιζει στα 60 και η αλλη μιση στα 120.
Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και στο  fe που δεν έχει adaptive οθόνη, στο σιαόμι βελούδο...για δοκίμασε το κι εσύ από περιέργεια. Απλά τώρα τέτοια εποχή έχω περισσότερο χρόνο και το σκαλιζω, το ψάχνω το κινητάκι παραπάνω 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Οντως το κανει. Δεν χρησιμοποιω αυτο το feature οποτε δεν το ειχα προσεξει...

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακούω πολύ μουσική και μου αρέσει ταυτόχρονα να σερφάρω, από εποχή s8+, s9+ το έχω ευχαριστηθεί πολύ με αυτή την λειτουργία και χθες βρήκα χρόνο κι επειδή μόνιμα τα τελευταία 2 χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά 120hz το πιασα με την μία. Όπως και να χει σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. 

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2022 at 11:05 ΠΜ, costsa41 said:

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω. Όσοι έχουν χαμένες κλήσεις όταν πήρατε το τηλέφωνο, βάλατε τη sim και έφτασε στο βήμα,στην αρχή που που ρυθμίζεις το τηλέφωνο, που έλεγε ρυθμίσεις δικτύου, πρώτη φορά βέβαια το συνάντησα, το κάνατε; Έμεινε εκεί για αρκετά λεπτά βέβαια αλλά μετά προχωράει κανονικά σε όσα ξέρουμε. Το έκανα και ποτέ δεν είχα χαμένη κλήση.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο με τη σύνδεση σε ένα δίκτυο, Έχει να κάνει συνολικά με τις κεραίες του. Εγώ στο 1ο, με προαγορά, που έκανα DOA, έχανα ακόμα και το GPS. Ήσουν στο περιφερειακό σαν σταματημένος και μετά σε έδειχνε 200μ παρακάτω. Το WiFi και σε αυτό που μου έγινε αλλαγή πλακέτας, έδειχνε λιγότερα δίκτυα από όλα τα άλλα κινητά της παρέας. 

Δεν ξέρω αν οι υπόλοιποι έπαιρναν 1-2 φορές την εβδομάδα αναβάθμιση για τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας. Το τελευταίο όμως update της Samsung το έσκισε το κινητό. Ήμουν συνεχώς κλειστός και για να πάρω τηλέφωνο μερικές φορές χρειαζόμουν 2-3 επανεκκινήσεις. Είχα πολύ μεγάλη κατανάλωση λόγω της προσπάθειας να βρει συνέχεια κεραίες. 

Ακόμα και σήμερα το βλέπω μάλλον με μεγάλη δυσπιστία.

Μετά από S8, Note 10, Note 20, S21 βρέθηκα με ένα κινητό που δεν μπορούσες να κάνεις κλήσεις.

Και είμαι σαφώς δυσαρεστημένος από τη Samsung. Πιστεύω ότι είναι ένα ελλαττωματικό προϊόν που δεν έπρεπε να κυκλοφορήσει.

Όσοι συνεχίζουν να έχουν πρόβλημα, ας μη το καθυστερούν σαν και εμένα, να πάνε για αλλαγή πλακέτας.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Σε λειτουργία εφαρμογής με αναδυόμενη προβολή ( για παράδειγμα  YouTube) διαπίστωσα με έκπληξη ότι η οθόνη δεν υποστηρίζει 120hz λειτουργία. Δηλαδή αν έχεις επιλέξει YouTube ή YouTube music σε σμίκρυνση, η λειτουργία της τρέχουσας προβολής είτε ίντερνετ είτε Facebook ΔΕΝ παίζει στα 120Hz. Το ίδιο ισχύει και έχοντας επιλέξει λειτουργία με προβολή σε διαχωρισμενη οθόνη. Ακριβώς ίδια συμπεριφορά και στο s21fe που έχω σε αντίθεση με το Xiaomi που παίζει κανονικότατα στα 120.!!
Στο one ui 5 , που είμαι σε beta , έχει διορθωθεί.

Sent from my Galaxy.

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να ρωτάω ευκολάκι.

Χωρις να νομιζω οτι πειραξα κάτι (τουλάχιστον προφανές), οταν γράφω κειμενο, ενω μετα πο πρόταση που τελιώνει με τελεία ξεκινάει να γράφει αυτοματα την πρώτη λέξη με κεφαλαίο γράμμα, οταν την γράψω και παω στην δεύτερη, μου την βγάζει αυτοματα τελικά με μικρό πρώτο γράμμα.

Πχ αντι να γινει το παρακατω:

"Πρωτη προταση και τέλος.

Δευτερη πρόταση"

Γινεται το παρακάτω:

"Πρωτη προταση και τέλος.

δευτερη πρόταση"

Δεν βρίσκω κάποια προφανή επιλογή για να το αλλάξω. Μπορεί να βοηθήσει καποιος?

 

Link to comment
Share on other sites

Στο γρανάζι με τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου σου για δες τις επιλογές που έχεις δώσει και ποίοι διακόπτες είναι ενεργοποιημένοι. Φτιαξτο στα μέτρα σου...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να ρωτάω ευκολάκι.
Χωρις να νομιζω οτι πειραξα κάτι (τουλάχιστον προφανές), οταν γράφω κειμενο, ενω μετα πο πρόταση που τελιώνει με τελεία ξεκινάει να γράφει αυτοματα την πρώτη λέξη με κεφαλαίο γράμμα, οταν την γράψω και παω στην δεύτερη, μου την βγάζει αυτοματα τελικά με μικρό πρώτο γράμμα.
Πχ αντι να γινει το παρακατω:
"Πρωτη προταση και τέλος.
Δευτερη πρόταση"
Γινεται το παρακάτω:
"Πρωτη προταση και τέλος.
δευτερη πρόταση"
Δεν βρίσκω κάποια προφανή επιλογή για να το αλλάξω. Μπορεί να βοηθήσει καποιος?
 
Ξεκίνησε να το κάνει και σε μένα πριν κάνα δυο βδομάδες στα ξαφνικά. Δεν έδωσα σημασία γιατί νόμιζα ότι είναι bug της beta. Είσαι σε beta?

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@bromonano2 στο ίντερνετ  browsing πως το βλέπεις υπάρχει βελτίωση και κυρίως στην λειτουργία του δίχως πλήκτρα πλοήγησης...

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, bromonano2 said:

Ξεκίνησε να το κάνει και σε μένα πριν κάνα δυο βδομάδες στα ξαφνικά. Δεν έδωσα σημασία γιατί νόμιζα ότι είναι bug της beta. Είσαι σε beta?

Sent from my SM-A528B using Tapatalk
 

Σε ποια beta αναφερεσαι? Στου πληκτρολογιου?

Δεν θυμαμαι να εχω γραφτει σε οποιοδηποτε beta προγραμμα.

1 hour ago, konakis said:

Στο γρανάζι με τις ρυθμίσεις του πληκτρολογίου σου για δες τις επιλογές που έχεις δώσει και ποίοι διακόπτες είναι ενεργοποιημένοι. Φτιαξτο στα μέτρα σου...

Ειναι ενεργοποιημένο το auto capitalization

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι να ρωτάω ευκολάκι.
Χωρις να νομιζω οτι πειραξα κάτι (τουλάχιστον προφανές), οταν γράφω κειμενο, ενω μετα πο πρόταση που τελιώνει με τελεία ξεκινάει να γράφει αυτοματα την πρώτη λέξη με κεφαλαίο γράμμα, οταν την γράψω και παω στην δεύτερη, μου την βγάζει αυτοματα τελικά με μικρό πρώτο γράμμα.
Πχ αντι να γινει το παρακατω:
"Πρωτη προταση και τέλος.
Δευτερη πρόταση"
Γινεται το παρακάτω:
"Πρωτη προταση και τέλος.
δευτερη πρόταση"
Δεν βρίσκω κάποια προφανή επιλογή για να το αλλάξω. Μπορεί να βοηθήσει καποιος?
 
Και έχεις πειράξει στις ρυθμίσεις. Όταν βάλεις τελεία η επόμενη πρόταση αρχίζει πάντα με κεφάλαιο όπου και να το γράψεις. Και στο samsung πληκτρολόγιο και στο gboard.
Σε προβολή διαχωρισμένης οθόνης παίζει κανονικά στα 120 . Απλά είναι... Έξυπνη λειτουργία όταν δεν ακουμπάς την οθόνη ο ρυθμός πέφτει ανάλογα.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


ce2aff3871010da4806b52a23f378610.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι εμφανές ότι δεν υποστηρίζει ούτε στο S21fe ούτε και στο Ultra. Βάλε να παίζει  YouTube και ίντερνετ στα διαχωρισμένα κομμάτια ή σε αναδυόμενο παράθυρο και σερφαρε ενώ παίζει YouTube  ή YouTube music. Εξάλλου το ανέφεραν και ο bromonano2 & GMf80

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς γιατί πολλές φορές ενώ επιλέγω κάτι με το πενάκι και πάω να το μετατρέψω  σε κείμενο αυτό μου αντιγράφει ένα άλλο σημείο της σελίδας που έχω ανοίξει? 

 

Το παθαίνει και κάποιος άλλος ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έκανα!! Πάνω παίζει το YouTube και κάτω είναι ανοιχτός ο chrome. Τι άλλο να κάνω; Ακούω το YouTube και κάτω σερφαρω. Ο ρυθμός είναι 120. Ότι άλλο πρέπει να κάνω να το κάνω για να το δω.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...