Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα τεχνικού που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι θέμα τύχης. Στα ~5 χρόνια που έχω vdsl στην Wind έχει έρθει τεχνικός 2-3 φορές και έτυχε να είναι ο ίδιος. Εξαιρετικό παιδί, ευγενέστατο, με γνώσεις και διάθεση πραγματική να κάνει ό,τι χρειάζεται για να λύσει το πρόβλημα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες και μεχρι να αρχίσει η κατάσταση να ομαλοποιείται (προς τα μέσα Μαϊου) έχει γονατίσει το σύμπαν σε όλους. Εγώ ειμαι σε Cosmote VDSL 50/5 με το ΚΑΦΑΟ στα 30 μέτρα με πολύ καλή γραμμή παρόλα αυτά κατά τις ώρες αιχμής σέρνεται το σύμπαν

 

Υπομονή.. Οι υποδομές δεν ειναι έτοιμες να διαχειριστούν τέτοια μεγεθη κινησης ... παρόμοια παράπονα ακουω από φιλους που ζούν σε πολύ πιο προηγμένες σε υποδομές χώρες.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Η κίνηση είναι τεράστια.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

τις προηγουμενες μερες μου ειχε ερθει μηνυμα οτι τελειωσαν τα ΜB απο το 1GB που μπαινει λογω σταθερης.

Σημερα δεν εγινε η ανανεωση. Πηρα τηλεφωνο και η αναμονη ειναι μεγαλη. Εστειλα και μηνυμα στο facebook.

28 Ιανουαριου ειχα κανει την ετησια ανανεωση.

Συνέβη και σε αλλον;

Link to comment
Share on other sites

τις προηγουμενες μερες μου ειχε ερθει μηνυμα οτι τελειωσαν τα ΜB απο το 1GB που μπαινει λογω σταθερης.

Σημερα δεν εγινε η ανανεωση. Πηρα τηλεφωνο και η αναμονη ειναι μεγαλη. Εστειλα και μηνυμα στο facebook.

28 Ιανουαριου ειχα κανει την ετησια ανανεωση.

Συνέβη και σε αλλον;

 

Χρειάζεται ανανέωση κάθε 2 μήνες και πρέπει να σου έχει έρθει μήνυμα.

Γι' αυτό το λόγο το παράτησα και μένω μόνο με τα 120'

Link to comment
Share on other sites

:blink::mad::mad::mad:

μαλιστα.. μας ξεσκισε..

μας σκοτωσαν το free2talk και τωρα αυτο. αντε παλι να προσαρμοσω τα πακετα.

αρα είτε θα βαζω καθε διμηνο 5ευρω (https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/simplefi/wind-mobile-broadband-pre-top-ups/) ειτε θα βρω πακετο απο το wind καρτοκινητο μου.

βλεπω οτι το "mobile broadband" το εξαφανισαν κ το εχουν παντου ως SimpleFI.

Link to comment
Share on other sites

Από πέρυσι έχει ενσωματωθεί στο SimpleFi. Έχουν γίνει ατέλειωτες συζητήσεις για το θέμα αυτό.
Link to comment
Share on other sites

χαμπαρι δε πηρα.. αφου καθε μηνα ειχαμε το 1GB.

προσωπικα με συμφερει το 2GB/5ευρω. Εκτος και αν το καλυπτω με κανενα πακετο τυπου 3GB/1ευρω που ερχεται συνηθως οταν κοντευει να ληξει ο χρονος ομιλιας/

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια από τα ίδια, το παράτησα το mobile internet που έμπαινε το 1GB λόγο σταθερής από αυτόν τον μήνα και κράτησα το F2G που θα μπαίνουν τα 120 λεπτά δώρο + τα 80 λεπτά από τα login win = 200 λεπτά, έχουν μαζευτεί και αρκετά χρήματα μέσα από της προηγούμενες ανανεώσεις θα αγοράζω πακέτο data και τέλος. Δώρον άδωρον που λένε ήταν αυτό το 1GB

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς έκανα και εγώ την κάρτα με το 1GB την παράτησα, δωρεάν 2,5€ τον μήνα.... για 1GB

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζει κανεις αλλος προβλημα με πληρωμη λογαριασμου σημερα?

Προσπαθω μεσω paypal αλλα δεν...

Στο messenger απαντανε? Τους ρωτησα και περιμενω... περιμενω :down:

Edited by johnsot-1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς έκανα και εγώ την κάρτα με το 1GB την παράτησα, δωρεάν 2,5€ τον μήνα.... για 1GB

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

 

για την ακριβεια ειναι 3 γιγα τον 1 μηνα και 1 γιγα τον δευτερο. Γιατι βάζοντας 5 ευρω παιρνεις 2 γιγα. Το κακο βεβαια ειναι οτι ειναι υποχρεωτικο να βαζεις λεφτα καθε διμηνο. Το γιγα του συνδυασμου ειναι ακομα δωρεαν,δεν χρεωνεται αλλα δυστυχως για να το παρεις πρεπει να τα σταξεις. Δωρο αδωρο.

Link to comment
Share on other sites

για την ακριβεια ειναι 3 γιγα τον 1 μηνα και 1 γιγα τον δευτερο. Γιατι βάζοντας 5 ευρω παιρνεις 2 γιγα. Το κακο βεβαια ειναι οτι ειναι υποχρεωτικο να βαζεις λεφτα καθε διμηνο. Το γιγα του συνδυασμου ειναι ακομα δωρεαν,δεν χρεωνεται αλλα δυστυχως για να το παρεις πρεπει να τα σταξεις. Δωρο αδωρο.

Αυτό λέω και εγώ κάθε χρόνο πού ήταν εντάξει, αλλά κάθε 2 μήνες δεν λέι εμένα το 1GB μου φτάνει και περισσεύει και 5 να μου εδεινε το τι βάζω κάθε δίμηνο με νοιάζει..

 

Sent from my U65GT using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα βλεποντας τον τιμοκαταλογο της wind σταθερης στην σελιδα 4 εδω https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/September2017/64_timok_ypiresion_double_play_broadband_telephony.pdf

βλεπω καπου να γραφει αυτο

WIND ADSL Internet

Μηνιαία Συνδρομή 21.17 €

Ταχύτητα εντός δικτύου WIND 24 Mbps

Ταχύτητα εκτός δικτύου WIND 8 Mbps

τι ειναι αυτο το εκτος και το εντος; δινει απο καμπινα vdsl ; οπου εχει ιδιοκτητο δικτυο ; και το εκτος δικτυου πως μπορει αν εγγυηθει οτι πιανεις 8mbs ; . Δεν μας τα λεει καλα η wind. Εξαλλου το δικτυο arys εχει καταργηθει που πληρωνες το παγιο οτε και ειχες αλλο παροχο adsl.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

ειναι παλιος καταλογος προφανως (λεει σεπτ 17) αλλα αυτο το εκτος ειναι για περιοχες που δεν καλυπτει το ιδιοκτητο δικτυο της εταιριας. Το ΑΡΥΣ καταργηθηκε μετα το 2017 οριστικα,περισυ αν θυμαμαι καλα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις μέρες και μεχρι να αρχίσει η κατάσταση να ομαλοποιείται (προς τα μέσα Μαϊου) έχει γονατίσει το σύμπαν σε όλους. Εγώ ειμαι σε Cosmote VDSL 50/5 με το ΚΑΦΑΟ στα 30 μέτρα με πολύ καλή γραμμή παρόλα αυτά κατά τις ώρες αιχμής σέρνεται το σύμπαν

 

Υπομονή.. Οι υποδομές δεν ειναι έτοιμες να διαχειριστούν τέτοια μεγεθη κινησης ... παρόμοια παράπονα ακουω από φιλους που ζούν σε πολύ πιο προηγμένες σε υποδομές χώρες.

 

ΓΕΓΟΝΟΣ...

έχει στρώσει καθόλου η κατάστασή σου...?

Σε ποιά περιοχή είσαι...?

 

Παρόμοια θέματα έχω πλέον κι εγώ, σαν συνδρομητής Vodafone πια...

 

Σήμερα, ΤΩΡΑ (16/4/20 - 00.10), συγχρονίζω στον Θεό, αλλά το κατέβασμα, είναι για καρπαζιές...:cry::cry::cry:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

παιδιά γίνεται να έρχεται και online και με χαρτί ο λογαριασμός; γιατί το χαρτί το βλέπει η μάνα μου αλλά θέλω και εγώ να βλέπω online εάν ξεπεράσει κάποια λεπτά να της το λέω για την επόμενη φορά;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα βλεποντας τον τιμοκαταλογο της wind σταθερης στην σελιδα 4 εδω https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/PDFs/September2017/64_timok_ypiresion_double_play_broadband_telephony.pdf

βλεπω καπου να γραφει αυτο

WIND ADSL Internet

Μηνιαία Συνδρομή 21.17 €

Ταχύτητα εντός δικτύου WIND 24 Mbps

Ταχύτητα εκτός δικτύου WIND 8 Mbps

τι ειναι αυτο το εκτος και το εντος; δινει απο καμπινα vdsl ; οπου εχει ιδιοκτητο δικτυο ; και το εκτος δικτυου πως μπορει αν εγγυηθει οτι πιανεις 8mbs ; . Δεν μας τα λεει καλα η wind. Εξαλλου το δικτυο arys εχει καταργηθει που πληρωνες το παγιο οτε και ειχες αλλο παροχο adsl.

 

Νομίζω ότι το εκτός δικτύου, εννοεί ότι θα δίνει 8 Mbps μέσω ΟΤΕ, εκεί που η WIND δεν έχει καθόλου δικό της εξοπλισμό.

 

Αυτό νομίζω ότι σημαίνει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά γίνεται να έρχεται και online και με χαρτί ο λογαριασμός; γιατί το χαρτί το βλέπει η μάνα μου αλλά θέλω και εγώ να βλέπω online εάν ξεπεράσει κάποια λεπτά να της το λέω για την επόμενη φορά;

 

Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Νομίζω αν τον κάνεις ηλεκτρονικό δεν ξαναγίνεται με χαρτί. Αυτό όμως που μπορείς να βλέπεις είναι το ποσό του λογαριασμού εκεί που λέει εξόφληση λογαριασμού online στη σελίδα όπου ζητάει τον κωδικό πελάτη και τον κωδικό ηλεκτρονικής πληρωμής. Έστω και αν τον έχεις με χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να κάνω σύνδεση wind 50 ή 100 mbps,και έχω μια ερώτηση.

Η υπηρεσία της εκτροπής προς το κινητό μου τηλέφωνο θα καταναλώνει από τον δωρεάν χρόνο ομιλίας του σταθερού μου η θα με χρεώνει εκτός παγίου?εκτός δηλαδή δωρεάν λεπτών?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να κάνω σύνδεση wind 50 ή 100 mbps,και έχω μια ερώτηση.

Η υπηρεσία της εκτροπής προς το κινητό μου τηλέφωνο θα καταναλώνει από τον δωρεάν χρόνο ομιλίας του σταθερού μου η θα με χρεώνει εκτός παγίου?εκτός δηλαδή δωρεάν λεπτών?

 

Αν το κινητό σου είναι wind θα καταναλώνει από τα 1500 λεπτά προς wind και Q κινητά. Αν το κινητό που έχεις είναι από άλλη εταιρία θα καταναλώνει από τα 300 λεπτά προς άλλα δίκτυα κινητής.

 

Μια λύση είναι να κάνεις τον αριθμό του σταθερού σου voip με φορητοτητα στην omnivoice για να χτυπάει παντού αρκεί να είσαι συνδεμένος στο Internet και πάρε νέο νουμερό στην σταθερή σου. Αν δεν υπάρχουν πόρτες ελεύθερες φυσικά είναι λίγο παρακινδυνευμένο.

 

Η άλλη λύση είναι να πάρεις ένα νέο νούμερο voip σταθερού και να προωθήσεις το σταθερό σου τηλέφωνο που έχει απεριόριστα σταθερά και να ξενοιάσεις μια και καλή. 10 ευρώ τον χρόνο κοστίζει ένα τέτοιο νούμερο και το απαντάς από app στο κινητό σου όπως το Zoiper αρκεί να έχεις τα δεδομένα ανοιχτά.

Edited by cmvr

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και άλλη μια ερώτηση η 100αρα της wind,σου βάζουν οπτική ίνα και στο σπίτι?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την περιοχή. Αν κάποια εταιρία έχει αναλάβει οπτικες ίνες (ftth) στο σπίτι σου, τότε ναι. Αλλιώς θα είναι vdsl (οπτική ίνα μέχρι την καμπίνα και από εκεί χαλκός μέχρι το σπίτι σου).

Κάνε έναν έλεγχο για το αν υπάρχει δίκτυο οπτικών στην περιοχή σου: https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να κάνω έλεγχο και μου βγάζει αυτό........ Ο Τ.Κ. δεν είναι επιλέξιμος.... Πρπει να κάνω κάτι;
My Name Is George V.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι, μόνο αν καλύπτεται απο καμπίνες η περιοχή σου να βάλεις vdsl (ίσως έως 200 Mbps). Έλεγξε την διαθεσιμότητα εδω αν είσαι ήδη πελάτης wind:

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/diathesimotita-diktiou/

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...