Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν ξερω που να το ποσταρω οποτε το βαζω εδω που ειναι και η συνδεση μας.εχω ενα διαμερισμα που το κοικιαζω χωρις ιντερνετ.απο πανω μενει η μητερα μου σε ενα αλλο διαμερισμα η οποια χρησιμοποιει μονο το προγραμμα τηλεφωνιας που αντιστοιχει.μπορω να κατεβασω με ενα εξωτερικο καλωδιο γραμμη κατω και να το προσφερω το ιντερνετ στο νοικαζομενο γιατι ολοι μου το ζητανε τελευταια.

 

ηθελα να ρωτησω εαν ειναι καλη αποφαση.δεν ρωτω για το ποσο θα πιανει κ.λ.π αν θα εχει καποια απωλεια,δεν ενδιαφερει και τοσο τους ενοικιαστες ,ενα επιπελον πλεονεκτημα δωρεαν θα ειναι δεν θα χρεωθουν ,οποτε και 10αρα ταχυτητα απο τα εως 24 που ειναι το προγραμμα να παινουν καλα θα ειναι.δωρεαν ειναι.

 

απλα η ερωτηση μου εαν ειναι καλη αποφαση αναφερεται στο αν προκυψουν τιποτα θεματα ως προς την χρηση του η' και σε ενδεχομενο προβλημα πως θα λυνεται.δλδ. αν κολλαει,αν ειναι αποσυνενδενο λογικα τετοια θεματα τ αλυνει αυτος που εχει την γραμμη.αλλα εεπειδη θα το χειριζεται αλλος(ο ενοικιαστης) εμεις δεν θα ξερουμε ακριβως τι παιζει και θα εχουμε ενα σπασμενο τηλεφωνο ολη την ωρα.εκτος αυτου δεν ξερω σε τι σελιδες θα μπαινει,μην κανει κατι παρανομο..υπερβολικο μεν αλλα και πραγματικο.

 

ποια ειναι η γνωμη σας,να το κανω?

Να μην ασχοληθείς καθόλου με το θέμα. Αν κάποιος έχει σκοπό να μείνει στο διαμέρισμα ας βάλει. Μόνο αν το νοικιάζεις επιπλωμένο για μίσθωση μικρού χρονικού ορίζοντα έχει νόημα να δώσεις και ίντερνετ.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ρωτήσει την Vodafone γισ προσφορά αναβάθμισης σε 100άρα ;

 

Οι τιμές που δίνουν είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ , δυστυχώς.

Edited by Lord British
Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που δίνουν είναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΕΣ , δυστυχώς.

 

Διόρθωση: Οι τιμές που δίνουν στους τιμοκατάλογους είναι απαγορευτικες. Η μόνη που αξίζει είναι αυτή της nova 100 στα 30 τον μήνα. Η Wind δίνει το ίδιο αλλά μόνο σε εξωτερικούς συνεργάτες η σε ανανεώσεις όσοι είναι ήδη πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως για τους λογους που παραθετεις στις τελευταιες γραμμες θα ελεγα να μην το κανεις,ας βαλουν αυτοι γραμμη στο διαμερισμα αν θελουν,γιατι ζητανε (δωρεαν ή επι πληρωμή έστω) ιντερνετ απο τον ιδιοκτητη,δεν το καταλαβαινω. Εκτος απο τα τεχνικα,το πιο σπουδαιο (κατά τη γνώμη μου) ειναι το νομικο κομματι που γραφεις στο τελος...

 

Να μην ασχοληθείς καθόλου με το θέμα. Αν κάποιος έχει σκοπό να μείνει στο διαμέρισμα ας βάλει. Μόνο αν το νοικιάζεις επιπλωμένο για μίσθωση μικρού χρονικού ορίζοντα έχει νόημα να δώσεις και ίντερνετ.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας...φανταζομαι οταν λες μικρο ενοεις airbnb .εγω θα το νοικιασω για πελατες ενοικιαστες που μενουν 11 μηνες τον χρονο,επιπλωμενο και επειδη ειναι φοιτητες νομικης σχολης θελουν ιντερνετ δανεικο κατα προτιμηση η' του σπιτιου ,της γραμμης δλδ. του ενοικιαζομενου με εμενα ιδοκτητη.

Link to comment
Share on other sites

ωραια ας βαλουν γραμμη στο ενοικοιαζομενο απο σένα σπιτι,εννοείται οτι η γραμμή θα είναι στο όνομα του ένοικου. Μην την βάλεις στο ονομά σου.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας...φανταζομαι οταν λες μικρο ενοεις airbnb .εγω θα το νοικιασω για πελατες ενοικιαστες που μενουν 11 μηνες τον χρονο,επιπλωμενο και επειδη ειναι φοιτητες νομικης σχολης θελουν ιντερνετ δανεικο κατα προτιμηση η' του σπιτιου ,της γραμμης δλδ. του ενοικιαζομενου με εμενα ιδοκτητη.

 

 

 

ωραια ας βαλουν γραμμη στο ενοικοιαζομενο απο σένα σπιτι,εννοείται οτι η γραμμή θα είναι στο όνομα του ένοικου. Μην την βάλεις στο ονομά σου.

 

Όπως τα λέει ο φίλος ας βάλουν φοιτητικό internet.

 

Πολλοί άρχισαν να το κάνουν αυτό και όχι μόνο φοιτητές ιδιαίτερα όταν είναι οικογενειακές οικοδομές και ξέρουν ότι παίζει να τους δώσουν internet τσάμπα.

 

Και να σου πω και το ποιο extreme. Αν γίνει κάποια παρανομία μέσω της χρήσης της γραμμής μαγνωνουν τον ιδιοκτήτη της γραμμής όχι τον κάθε άλλο χρήστη. Αυστηρά όσο και αν ακούγεται απίθανο ποτέ δεν ξέρεις.

 

Στάλθηκε από το EVR-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πολύ φτηνό πακέτο ίντερνετ από την φόρθνετ καλύτερα να βάλει αυτό στο όνομά του όμως...
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Παίζει τηλεφωνική ανανέωση από εξωτερικό συνεργάτη;

Με πήραν και με ρώτησαν αν θέλω να αναννεωσω

Λήγει σε ένα μήνα το συμβόλαιο μου και μου δίνουν το ίδιο 2 ευρώ ακριβότερα όμως

Η τιμή δεν με ενοχλεί γιατί δεν έχω κανένα θέμα με γραμμές κλπ, όλα δουλεύουν ρολόι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, χρόνια συνδρομητής στη wind, ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές... Μιας και έληξε το σύμβολαιο μου και δεν μου έκαναν καμία πρόταση της προκοπής, συμφώνησα να πάω στον ΟΤΕ λογο καλύτερης τιμής. Τετάρτη δίνω το οκ στον ΟΤΕ ότι συμφωνώ και Πέμπτη μου στέλνει αυτό το μνμ: ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI, H AITHΣH METAΦOPAΣ THΣ ΣTAΘEPHΣ ΣAΣ ΣYNΔEΣHΣ ΣTO ΔIKTYO TOY OTE ME APIΘMO 1-********* EΓINE ΔEKTH AΠO TON ΠPOHΓOYMENO ΠAPOXO ΣAΣ KAI BPIΣKETAI ΣE EΞEΛIΞH. ΣAΣ EYXAPIΣTOYME ΓIA THN EΠIΛOΓH ΣAΣ ΣTA ΠPOΓPAMMATA COSMOTE.

Από Παρασκευή πρωί δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ.... Κάλεσα τη wind και στεγνά μου απάντησαν ότι δεν ανήκω ποια σε αυτούς.... Καπάκι Κάλεσα τον ΟΤΕ μια από τα ίδια, δεν έχω ενεργοποιηθεί ακόμα δύο δίκτυο τους...

Σημείωση ότι εξοπλισμό από τον ΟΤΕ θα πάρω τη Δευτέρα... Για ενεργοποίηση βλέπουμε....

Ερώτηση ποιον πρέπει να καταγγείλω από τους 2 παροχους?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για καταγγελία όταν δεν έχεις παραλάβει πόσο μάλλον να κουμπώσεις τον εξοπλισμό του ΟΤΕ. Μου φαίνεται ότι βιάζεσαι αρκετά όταν μόλις χθες έφυγες από την Wind, υπολόγισε ότι το σκ δεν δουλεύει σχεδόν τίποτα, και δεν έχει ξεκινήσει καν η επόμενη εβδομάδα. Θέλει ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να σε συνδέσουν (2—5μερες). Κουμπώνεις από Δευτέρα τον εξοπλισμό και κάνεις υπομονή.
Link to comment
Share on other sites

Την ενεργοποίηση οφείλει να κάνει ο OTE . Η wind όφειλε να παραδώσει την γραμμή σου , πράγμα το οποίο έκανε.
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να μείνω χωρίς τηλ/Internet μέχρι να με ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ? Day 1 σου κόβει τη παροχή η wind, συνήθως η αλλαγή δε γίνεται αναίμακτα? Επίσης βλέπω ότι το ρουτερ της wind συνεχίζει να συγχρονίζει κανονικά..
Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να μείνω χωρίς τηλ/Internet μέχρι να με ενεργοποιήσει ο ΟΤΕ? Day 1 σου κόβει τη παροχή η wind, συνήθως η αλλαγή δε γίνεται αναίμακτα?

 

Πολλά έχουν αλλάξει στην Cosmote τα τελευταία 2 χρόνια.

Όχι δεν είναι λογικό, αλλά καμιά φορά συμβαίνει. χρειάζονται 3-5 εργάσιμες ημέρες για την ολοκλήρωση της μεταφοράς.

Και είναι απολύτως λογικό επίσης να μιλάς για καταγγελία όταν σε έχουν διαβεβαιώσει (εικάζω) ότι δε θα μείνεις χωρίς τηλέφωνο παρά μόνο για 1-2 λεπτά. Θα μπορούσες να υφίστασαι επαγγελματική ζημία για παράδειγμα.

Στείλε και ένα fax από Γερμανό για καλό και για κακό γιατί λειτουργεί ως αποδεικτικό στοιχείο αλλά και mail από το site τους.

Λειτουργεί πιο άμεσα από την τηλεφωνική εξυπηρέτηση.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει τηλεφωνική ανανέωση από εξωτερικό συνεργάτη;

Με πήραν και με ρώτησαν αν θέλω να αναννεωσω

Λήγει σε ένα μήνα το συμβόλαιο μου και μου δίνουν το ίδιο 2 ευρώ ακριβότερα όμως

Η τιμή δεν με ενοχλεί γιατί δεν έχω κανένα θέμα με γραμμές κλπ, όλα δουλεύουν ρολόι

 

Καλησπέρα!

 

Είμαι περιπου στην ιδια φαση με την διαφορα πως πλεον έχει ληξει το συμβόλαιο και εχω καταστει αοριστου. Να σε ενημερωσω ότι στην δική μου περιπτωση ανεβηκε το παγιο κατα 2,70 ευρώ(ειχα προταση ανανεωσης με 2 ευρω επι πλέον). Απευθυνθηκα στην βονταφον που μου εκανε χειροτερη προσφορα και τώρα το ψάχνω για νοβα. Για εξωτερικο συνεργατη της γουιντ δεν έχω ιδεα αν και πώς γινεται πιθανη ανανεωση. Αν ανακαλύψεις κάτι, πες μου γιατι με ενδιαφέρει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους, χρόνια συνδρομητής στη wind, ευχαριστημένος σε γενικές γραμμές... Μιας και έληξε το σύμβολαιο μου και δεν μου έκαναν καμία πρόταση της προκοπής, συμφώνησα να πάω στον ΟΤΕ λογο καλύτερης τιμής. Τετάρτη δίνω το οκ στον ΟΤΕ ότι συμφωνώ και Πέμπτη μου στέλνει αυτό το μνμ: ΣAΣ ENHMEPΩNOYME OTI, H AITHΣH METAΦOPAΣ THΣ ΣTAΘEPHΣ ΣAΣ ΣYNΔEΣHΣ ΣTO ΔIKTYO TOY OTE ME APIΘMO 1-********* EΓINE ΔEKTH AΠO TON ΠPOHΓOYMENO ΠAPOXO ΣAΣ KAI BPIΣKETAI ΣE EΞEΛIΞH. ΣAΣ EYXAPIΣTOYME ΓIA THN EΠIΛOΓH ΣAΣ ΣTA ΠPOΓPAMMATA COSMOTE.

Από Παρασκευή πρωί δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ.... Κάλεσα τη wind και στεγνά μου απάντησαν ότι δεν ανήκω ποια σε αυτούς.... Καπάκι Κάλεσα τον ΟΤΕ μια από τα ίδια, δεν έχω ενεργοποιηθεί ακόμα δύο δίκτυο τους...

Σημείωση ότι εξοπλισμό από τον ΟΤΕ θα πάρω τη Δευτέρα... Για ενεργοποίηση βλέπουμε....

Ερώτηση ποιον πρέπει να καταγγείλω από τους 2 παροχους?

 

Καλησπέρα!

Θες να μας πεις τι προσφορά σου έκανε ο Οτε; Πρωτη φορά ακουω τέτοια περιπτωση, έκανες αιτηση φορητοτητος σε καταστημα ή εξ αποστασεως;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Είμαι περιπου στην ιδια φαση με την διαφορα πως πλεον έχει ληξει το συμβόλαιο και εχω καταστει αοριστου. Να σε ενημερωσω ότι στην δική μου περιπτωση ανεβηκε το παγιο κατα 2,70 ευρώ(ειχα προταση ανανεωσης με 2 ευρω επι πλέον). Απευθυνθηκα στην βονταφον που μου εκανε χειροτερη προσφορα και τώρα το ψάχνω για νοβα. Για εξωτερικο συνεργατη της γουιντ δεν έχω ιδεα αν και πώς γινεται πιθανη ανανεωση. Αν ανακαλύψεις κάτι, πες μου γιατι με ενδιαφέρει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καλησπέρα!

Θες να μας πεις τι προσφορά σου έκανε ο Οτε; Πρωτη φορά ακουω τέτοια περιπτωση, έκανες αιτηση φορητοτητος σε καταστημα ή εξ αποστασεως;

 

Καλησπέρες, ακριβώς την ίδια πρόταση μου είχε κάνει η wind και μένα :p

ΟΤΕ με 32€ και ίδιες παροχές με wind, 120 κινητα

50αρι

1000 λεπτα ενδοοικογενειακα σε οσους εχουν δηλωμενη τη διευθυνση

200 λεπτα σε 2 κινητα προς ολους

32 επιστροφη το 2ο μηνα

31,90 ενεργοποιηση

32.20 το μηνα

2 χρονια συμβολαιο

τα 200 λεπτα για 1 χρονο

 

Το βασικότερο ήταν ότι στον ΟΤΕ μπορώ να γυρίσω σε fastpath κάτι που η wind σταμάτησε να το παρέχει... Τηλεφωνικός μου είχαν κάνει τη προσφορά από το 11888...

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με pm το τηλέφωνο επικοινωνίας που μου έχει δώσει η υπάλληλος, για να τους ρωτήσεις για κάποια προσφορά.

 

Μόλις παρέλαβα και τον εξοπλισμό απο τον ΟΤΕ, φυσικά τηλέφωνο/ιντερνέτ δεν έχω ακόμη. Προσωπικά πιστεύω την ευθύνη την έχει η wind γιατί (έστω και προσωρινά) είναι ο πάροχος μου μέχρι να ολοκληρώσει την διαδικασία ο ΟΤΕ, θεωρώ ότι με ''τιμωρούν'' για την φυγή μου και απλώς μου κόψανε τις υπηρεσίες.

Επαναλαμβάνω συγχρονίζω κανονικά με το Modem της wind, ενώ με του ΟΤΕ όχι... Και ο υπάλληλος της wind στο τηλέφωνο που επικοινώνησα παραξενεύτηκε, μετά με έβαλε σε αναμονή για να το ψάξει και όταν επανήλθε μου ανέφερε ότι έχουν εντολή για άμεση διακοπή....

Edited by leros2004
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω στο εξής: Η wind και η vodafone έχουν άτυπο μνημόνιο συνεργασίας, ώστε να μην μεταφέρονται πελάτες από το ένα δίκτυο στο άλλο. Αυτός είναι ο λόγος που η εκάστοτε εταιρεία θα δίνει προσφορές είτε το πολύ ίδιες, είτε χειρότερες, από τον τωρινό πάροχο.

Βέβαια αυτά σε μια "ανταγωνιστική" οικονομία δε θα υπήρχαν. Αλλά ας μασήσουμε το παραμύθι της ελεύθερης αγοράς και ας βρίζουμε το παλάι ποτέ κρατικό μονοπώλιο, που κρατούσε πίσω την αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας με την Cosmote το μόνο που άλλαξε είναι ότι μου έδωσαν λεπτά και mb για το κινητό:

Έχει δρομολογηθεί η απόδοση 500 λεπτών προς όλους και 5GB για 2 εβδομάδες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες, ακριβώς την ίδια πρόταση μου είχε κάνει η wind και μένα :p

ΟΤΕ με 32€ και ίδιες παροχές με wind, 120 κινητα

50αρι

1000 λεπτα ενδοοικογενειακα σε οσους εχουν δηλωμενη τη διευθυνση

200 λεπτα σε 2 κινητα προς ολους

32 επιστροφη το 2ο μηνα

31,90 ενεργοποιηση

32.20 το μηνα

2 χρονια συμβολαιο

τα 200 λεπτα για 1 χρονο

 

Το βασικότερο ήταν ότι στον ΟΤΕ μπορώ να γυρίσω σε fastpath κάτι που η wind σταμάτησε να το παρέχει... Τηλεφωνικός μου είχαν κάνει τη προσφορά από το 11888...

Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω με pm το τηλέφωνο επικοινωνίας που μου έχει δώσει η υπάλληλος, για να τους ρωτήσεις για κάποια προσφορά.

 

Μόλις παρέλαβα και τον εξοπλισμό απο τον ΟΤΕ, φυσικά τηλέφωνο/ιντερνέτ δεν έχω ακόμη. Προσωπικά πιστεύω την ευθύνη την έχει η wind γιατί (έστω και προσωρινά) είναι ο πάροχος μου μέχρι να ολοκληρώσει την διαδικασία ο ΟΤΕ, θεωρώ ότι με ''τιμωρούν'' για την φυγή μου και απλώς μου κόψανε τις υπηρεσίες.

Επαναλαμβάνω συγχρονίζω κανονικά με το Modem της wind, ενώ με του ΟΤΕ όχι... Και ο υπάλληλος της wind στο τηλέφωνο που επικοινώνησα παραξενεύτηκε, μετά με έβαλε σε αναμονή για να το ψάξει και όταν επανήλθε μου ανέφερε ότι έχουν εντολή για άμεση διακοπή....

 

Σε ευχαριστώ. Στείλε μου, αν θες το τηλ αν και στην περιοχή μου δεν υπάρχει υποδομη για 50αρα.

Ζήτησες να μην ισχυσει το 14μερο για υπαναχωρηση;Η γουιντ δεν ασχοληθηκε για αντιπροσφορά, ε;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Στείλε μου, αν θες το τηλ αν και στην περιοχή μου δεν υπάρχει υποδομη για 50αρα.

Ζήτησες να μην ισχυσει το 14μερο για υπαναχωρηση;Η γουιντ δεν ασχοληθηκε για αντιπροσφορά, ε;

 

Μπα δεν ζήτησα το 14μερο. Η wind δεν ίδρωσε καθόλου για κάποια προσφορά της προκοπής...

Για τα υπόλοιπα σου έστειλα pm

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν ζήτησα το 14μερο. Η wind δεν ίδρωσε καθόλου για κάποια προσφορά της προκοπής...

Για τα υπόλοιπα σου έστειλα pm

Σε ευχαριστώ για το π.μ. Αν δεν ζητησες το 14μερο, βασει των ημερομηνιων που αναφέρεις, δεν έχει περασει το 14μερο και παρ`όλα αυτα προχωρησε η διαδικασια. Μήπως το είχαν συμπληρωμενο και δεν το είδες; Εκτος αν κατι δεν προσεξα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..Πριν κανα μηνα εβαλα vdsl..Απ'οτι καταλαβα ειμαι πλεον voip..Χρειαστηκε.να μεταφερω το ρουτερ σε αλλο χώρο που εχει παλι wind...Ωραια ως εδω?Το περιεργο ειναι το εξης:Συνδεω το ρουτερ ΚΑΙ καλω ΚΑΙ με καλουν με το ΙΔΙΟ νουμερο που ειχα στο προηγουμενο σπιτι ...Σαν να το εχω κανει δηλαδη μεταφορα....Σας λεει κατι?

 

Opto

Εχω κινητο Motorola....αυτο με την κεραια το καπακι και τα πρασινα γραμματα.Ναι αυτο που ζυγιζει 24Κg

Σταθερο FTTH 200Mbps

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχεις VoIP, τράβηξε τα στοιχεία της γραμμής μια φορά και μπορεί να λειτουργεί τώρα οπουδήποτε αρκεί η νέα γραμμή να είναι wind και να μην έχει voip.

 

Envoyé de mon SM-A705FN en utilisant Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η εταιρία να σου ανανεώσει την συνδρομή τηλεφωνικά έτσι απλά;

Η θα πρέπει να στείλει πάλι χαρτιά;

 

Γιατί έτσι μου είπαν

Με μια απλή συγκατάθεση μπορώ να ανανεώσω

Δεν θέλω να φύγω είναι η αλήθεια γιατί βαριέμαι να ξανά ψάχνω, όλα δουλεύουν ρολόι και η τιμή θα είναι 1 ευρώ επάνω από αυτή που έχω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί , με ηχογράφηση της συγκατάθεσης σου.
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...