Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενεργοποιηθηκε και η δικιά μου γραμμή σήμερα Fiber100+ . Πράγματι η ταχύτητα ειναι εξωπραγματικη . Εκεί που μετα βίας στην περιοχή μου είχα 3-4 Μbps και Up 0.8 τώρα βλέπω 101 και 10. Το μόνο πρόβλημα ακόμα είναι οτι δεν μπόρεσα να εχω τηλεφωνική γραμμή. Ενώ ακολούθησα ολα τα βήματα για την σύνδεση της βάσης τηλεφώνου στο rooter ,το τηλέφωνο δεν μπορώ ακόμα να το χρησιμοποιησω.

 

το πρόβλημα είναι από ότι διαβάζω ότι ο ρούτερ είναι κλειδωμένος + τα προβλήματα χρεώσεων που εμφανίζονται κατά καιρούς σε όλη τη wind γενικά...

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα να ενημερωνόμαστε για το υπόλοιπο λεπτών ομιλίας προς κινητά;

 

οχι μονο η nova- forthnet το παρειχε αυτο .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι από ότι διαβάζω ότι ο ρούτερ είναι κλειδωμένος + τα προβλήματα χρεώσεων που εμφανίζονται κατά καιρούς σε όλη τη wind γενικά...

 

Τελικά όλα καλά και με την τηλεφωνική σύνδεση . Είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος με την αναβάθμιση της γραμμής μου. Ας κάνω μια ανακεφαλαιωση. Ειχα στην wind το πρόγραμμα των 300 λεπτών προς κινητά,1500 προς κινητά wind και απεριόριστα σταθερά και φυσικά έως 24Mbps (έπιανα μετά βίας 3) με 21 ευρώ. Πλέον έχω το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα άλλα με τα 100Mbps. Ονομάζετε Fiber100+ και έκανα συμβόλαιο 24 μηνών για 29 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή!

Μπράβο! Πως το πέτυχες?

 

Δεν πέτυχα τίποτα....αυτοί μου το πρότειναν και το θεώρησα καλό deal.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόγραμμα έχει 74€ (εδώ γελάνε) και το δίνουν σαν προσφορά 42€ (ψιλοακριβό)

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/wind-fiber-100-plus

29€ είναι πολύ καλή τιμή . Για να στο δώσουν 29 κάναν έκπτωση στην προσφορά:lol::lol::lol: Μια χαρά είσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο φαινεται και στην ηλεκτρονικη μορφη με μυνημα στο κινητο? η' μιλας μονο για εντυπο λογαριασμο οπως θελω εγω?

 

παντου φαινεται

το ιδιο εντυπο ειναι

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιηθηκε και η δικιά μου γραμμή σήμερα Fiber100+ . Πράγματι η ταχύτητα ειναι εξωπραγματικη . Εκεί που μετα βίας στην περιοχή μου είχα 3-4 Μbps και Up 0.8 τώρα βλέπω 101 και 10. Το μόνο πρόβλημα ακόμα είναι οτι δεν μπόρεσα να εχω τηλεφωνική γραμμή. Ενώ ακολούθησα ολα τα βήματα για την σύνδεση της βάσης τηλεφώνου στο rooter ,το τηλέφωνο δεν μπορώ ακόμα να το χρησιμοποιησω.

 

η 100ρα ειναι fiber to the home; άπο καφαο vdsl ; . παντως θα μπορουσανε ολοι οι παροχοι να εδιναν adsl απο καμπινα vdsl και να κλειδωνε εως 24 η γραμμη και να ειχανε ευχαριστημενους ολους τους πελατες τους και αν δεν εβγαιναν αμα πληρωναν ενοικια στον οτε να αλλαζαν την τιμη στο προγραμμα..

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Αίτηση οριστικης δικοπής σταθερης τηλεφωνικης συνδεσης που ληγει στις 22/11 πότε πρπρι να γινει σε καταστημα ;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

η 100ρα ειναι fiber to the home; άπο καφαο vdsl ; . παντως θα μπορουσανε ολοι οι παροχοι να εδιναν adsl απο καμπινα vdsl και να κλειδωνε εως 24 η γραμμη και να ειχανε ευχαριστημενους ολους τους πελατες τους και αν δεν εβγαιναν αμα πληρωναν ενοικια στον οτε να αλλαζαν την τιμη στο προγραμμα..

 

Όχι, δεν μπορούν να δώσουν adsl από τις νέες καμπίνες που είναι συνδεδεμένες με οπτική ίνα με το ΑΚ, γιατί η καμπίνα έχει περιορισμένη δυνατότητα εξυπηρέτησης πελατών vdsl, και γι' αυτό το adsl δίνεται μέσω του παλιού χάλκινου δικτύου.

Σε πολύ λίγες περιπτώσεις, ο ΟΤΕ δίνει adsl από νέα καμπίνα σε πελάτες του.

Link to comment
Share on other sites

η 100ρα ειναι fiber to the home; άπο καφαο vdsl ; . παντως θα μπορουσανε ολοι οι παροχοι να εδιναν adsl απο καμπινα vdsl και να κλειδωνε εως 24 η γραμμη και να ειχανε ευχαριστημενους ολους τους πελατες τους και αν δεν εβγαιναν αμα πληρωναν ενοικια στον οτε να αλλαζαν την τιμη στο προγραμμα..

Η συγκεκριμένη 100αρα είναι fttc (fiber to the cabin) δηλαδή οπτική μέχρι την καμπίνα. Τα fiber to the home Που λένε οι παροχοι είναι για μάρκετιστικους σκοπούς και δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Το πρώτο είναι οπτική μέχρι την καμπίνα σου και από εκεί μέχρι το σπίτι σου κλασσικός παλιός χαλκός ενώ το δεύτερο είναι οπτική κατευθείαν μέχρι το σπίτι σου. Το δεύτερο ειδικά θα αργήσει πάρα πολύ να γίνει στην πλειοψηφία της χώρας λόγο κόστους. Ας βολευτούμε τουλάχιστον με το πρώτο. Κανείς δεν πρόκειται να δώσει adsl 24αρι με προφίλ vdsl για ακριβώς 24 για πολλούς λόγους και ο κυριότερος ότι δεν συμφέρει. Μόνο ο ΟΤΕ το κάνει και όχι σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η σκέψη σου τελικά , δεν είχε περάσει από το μυαλό μου ... νομίζω ότι δεν το κάνουν γιατί η υπηρεσία θα είχε κόστος πιο κοντα στο vdsl50 και όχι κοντά στο adsl , οπότε πιστέυω για αυτό δεν το κάνουν, και για το όλο μπέρδεμα , πιο απλό να πας σε vdsl.

 

Το εξήγησα στο προηγούμενο post, αλλά μάλλον δεν το διάβασες.

Δεν δίνουν adsl από νέα καμπίνα, όχι για οικονομικούς αλλά για τεχνικούς λόγους. Η νέα καμπίνα έχει ένα ή δύο το το πολύ minidslam για να διανείμει το vdsl στους πελάτες που το θέλουν. Το minidslam έχει περιορισμένο αριθμό θυρών και για το λόγο αυτό δεν αξίζει να τις διαθέσουν για adsl.

Άλλωστε, σήμερα, έχει καλυφθεί η μεγαλύτερη επιφάνεια της χώρας με νέες καμπίνες, έχουν πέσει σημαντικά οι τιμές του vdsl και, επομένως, οι χρήστες του adsl μειώνονται συνεχώς.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, δεν γνωρίζεις τα πραγματικά δεδομένα που απαιτεί η σύνδεση adsl, vdsl κλπ, και σκέφτεσαι με το αν σ' αρέσει η μια ή η άλλη άποψη, αλλά δεν είναι έτσι η πραγματικότητα.

Σε κάθε ΑΚ υπάρχουν dslam κανονικού μεγέθους, που γεμίζουν ένα τουλάχιστον μεγάλο δωμάτιο, για να εξυπηρετηθούν οι πελάτες όλων των παρόχων σε τηλεφωνία και adsl, με διανομή μέσω του παλιού χάλκινου δικτύου.

Στο νέο δίκτυο που συνδέει, με οπτικές ίνες, το ΑΚ με τις νέες καμπίνες, τοποθετήθηκαν ένα ή και δύο minidslam στις μεγαλύτερες, που σημαίνει ότι οι δυνατότητές τους είναι πολύ περιορισμένες.

Δεν είναι, λοιπόν, θέμα κόστους όπως νομίζεις, αλλά θέμα δυνατοτήτων αυτών των απαραίτητων μηχανημάτων, που χρειάζονται ψύξη στον περιορισμένο χώρο της καμπίνας, γι' αυτό και η καμπίνα τροφοδοτείται με ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Όσο παράλογο κι αν σου φαίνεται, αυτή είναι η πραγματικότητα.

Οι καμπίνες έχουν δύο μεγέθη, η μικρή (δίφυλλη) και η μεγάλη (τρίφυλλη). Στη μισή είναι τοποθετημένη η συνδεσμολογία του παλιού KV με τιε ρεγκλέτες για τηλεφωνία και adsl και στην υπόλοιπη όλος ο εξοπλισμός για το vdsl.

Ο χώρος είναι περιορισμένος και μπαίνει ένα ή το πολύ δύο (στις μεγάλες) minidslam.

Δεν είναι θέμα κόστους, όπως νομίζεις και συνεχώς επαναλαμβάνεις, αλλά θέμα σχεδιασμού και προδιαγραφών.

Για να γίνει αυτό που θα ήθελες, έπρεπε να εγκαταστήσουν οι πάροχοι ένα "δωμάτιο" σε κάθε γωνιά και πεζοδρόμιο.

Και, φυσικά, δεν λέμε το ίδιο.

Άλλωστε, ξαναλέω ότι, οι χρήστες του adsl συνεχώς μειώνονται, αφού όλοι γυρίζουν πλέον στο vdsl και στο Fiber. Ήδη η Inalan στην Αθήνα και άλλη στη Θεσ/νίκη εγκαθιστούν οπτική στο σπίτι και εσύ μιλάς για adsl.

Σε τι θα ωφελούσε μια εγκατάσταση που θα ικανοποιούσε την επιθυμία σου;

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταματήσει να παίζει το λινκ του mywind.gr , σύνδεση γίνεται κανονικά από την αρχική του wind.gr πάνω δεξιά στο ανθρωπάκι. Έχουν διορθωθεί τα θεματα, παίζει κανονικά πλέον.

 

:blink: - οριστε τι βλεπω απο mozilla με το ad-blocker στο OFF

οπως μου ειπατε στο ανθρωπακι πανω δεξια και οχι στο '' εισαι πελατης σταθερης wind"", αυτο που με εκνευριζει ειναι πως δεν βλεπω οπως παλια τι λογαριασμο εχω να πληρωσω και ποτε ληγει

 

http://img5.uploadhouse.com/fileuploads/27890/27890235ba8fbbcf1be3d02c1ea8ee877588d563.jpg

 

μια ασπριλα βλεπω και τιποτα αλλο (!)

 

UPDATE: μπηκα απο Opera και μετα απο αλαγη κωδικου που μου ζητησε (ο παλιος εχει ληξει) εβγαλα καποια ακρη,τωρα γιατι ο Mozilla μου κανει νερα δεν ξερω.

Edited by TSAKHS_EVIA

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Εκκαθάριση cache του firefox, απεγκατάσταση και νέα εγκατάσταση, είσοδος από άλλο φυλλομετρητή είναι ορισμένες ενέργειες που μπορεί να βοηθήσουν, εγώ πάντως με firefox μπαίνω κανονικά στο mywind...:confused:
Link to comment
Share on other sites

Εκκαθάριση cache του firefox, απεγκατάσταση και νέα εγκατάσταση, είσοδος από άλλο φυλλομετρητή είναι ορισμένες ενέργειες που μπορεί να βοηθήσουν, εγώ πάντως με firefox μπαίνω κανονικά στο mywind...:confused:

 

ΟΚ τωρα φιλε μου :thanks:

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Ποιο τηλέφωνο καλούμε για καλή προσφορά;

Λήγει το συμβόλαιο μου με Voda που δίνω 25 το μήνα για VDSL 50 και σκέφτομαι για 100 ή 200.

 

Η μόνη που έχω βρει μέχρι τώρα κάτω από 30 είναι η Νόβα με το κλασικό 29.9 για 100.

 

Κλήσεις δε με ενδιαφέρουν καθόλου , μόνο Ίντερνετ.

 

Κάλυψη μόνο από καμπίνα ΟΤΕ έχω , πάει μέχρι 200.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

Ποιο τηλέφωνο καλούμε για καλή προσφορά;

Λήγει το συμβόλαιο μου με Voda που δίνω 25 το μήνα για VDSL 50 και σκέφτομαι για 100 ή 200.

 

Η μόνη που έχω βρει μέχρι τώρα κάτω από 30 είναι η Νόβα με το κλασικό 29.9 για 100.

 

Κλήσεις δε με ενδιαφέρουν καθόλου , μόνο Ίντερνετ.

 

Κάλυψη μόνο από καμπίνα ΟΤΕ έχω , πάει μέχρι 200.

Δεν πρόκειται να πάρεις καλή προσφορά από Wind. Έχουν λογικά άτυπη συνεργασία Voda-Wind και δεν ανταλλάσουν πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να πάρεις καλή προσφορά από Wind. Έχουν λογικά άτυπη συνεργασία Voda-Wind και δεν ανταλλάσουν πελάτες.

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό φίλε μου , σε ευχαριστώ για την πληροφορία.

Θα κάνω αύριο μια προσπάθεια μέσω μεταπωλητών μήπως παίξει κάτι αλλιώς με βλέπω για Νόβα αναγκαστικά.

Are you with Us?
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω που να το ποσταρω οποτε το βαζω εδω που ειναι και η συνδεση μας.εχω ενα διαμερισμα που το κοικιαζω χωρις ιντερνετ.απο πανω μενει η μητερα μου σε ενα αλλο διαμερισμα η οποια χρησιμοποιει μονο το προγραμμα τηλεφωνιας που αντιστοιχει.μπορω να κατεβασω με ενα εξωτερικο καλωδιο γραμμη κατω και να το προσφερω το ιντερνετ στο νοικαζομενο γιατι ολοι μου το ζητανε τελευταια.

ηθελα να ρωτησω εαν ειναι καλη αποφαση.δεν ρωτω για το ποσο θα πιανει κ.λ.π αν θα εχει καποια απωλεια,δεν ενδιαφερει και τοσο τους ενοικιαστες ,ενα επιπελον πλεονεκτημα δωρεαν θα ειναι δεν θα χρεωθουν ,οποτε και 10αρα ταχυτητα απο τα εως 24 που ειναι το προγραμμα να παινουν καλα θα ειναι.δωρεαν ειναι.

απλα η ερωτηση μου εαν ειναι καλη αποφαση αναφερεται στο αν προκυψουν τιποτα θεματα ως προς την χρηση του η' και σε ενδεχομενο προβλημα πως θα λυνεται.δλδ. αν κολλαει,αν ειναι αποσυνενδενο λογικα τετοια θεματα τ αλυνει αυτος που εχει την γραμμη.αλλα εεπειδη θα το χειριζεται αλλος(ο ενοικιαστης) εμεις δεν θα ξερουμε ακριβως τι παιζει και θα εχουμε ενα σπασμενο τηλεφωνο ολη την ωρα.εκτος αυτου δεν ξερω σε τι σελιδες θα μπαινει,μην κανει κατι παρανομο..υπερβολικο μεν αλλα και πραγματικο.

ποια ειναι η γνωμη σας,να το κανω?

Link to comment
Share on other sites

ακριβως για τους λογους που παραθετεις στις τελευταιες γραμμες θα ελεγα να μην το κανεις,ας βαλουν αυτοι γραμμη στο διαμερισμα αν θελουν,γιατι ζητανε (δωρεαν ή επι πληρωμή έστω) ιντερνετ απο τον ιδιοκτητη,δεν το καταλαβαινω. Εκτος απο τα τεχνικα,το πιο σπουδαιο (κατά τη γνώμη μου) ειναι το νομικο κομματι που γραφεις στο τελος...
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...