Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είμαι στον τελευταίο μήνα της τελευταίας δίχρονης δέσμευσης στην Wind για απερ. σε σταθερά+ 120' σε κινητά+ vdsl από KV+ τα γνωστά 120' σε καρτοκινητό + 1GB σε sim, με 36€ που έχει φτάσει τα 38€ περίπου με τα τέλη.

 

Από την wind μου πρότειναν να ανανεώσω, για 2 χρόνια πάλι, με 36€ (στα οποία συμπεριλαμβάνεται και το τέλος 5%) με μόνη την αλλαγή των 120' προς κινητά σε 300'. Θεωρώ ανώφελη αυτή την προσφορά, με δεδομένο ότι η Wind δεν παρέχει τη δυνατότητα μετρητή του αριθμού των πραγματοποιούμενων κλήσεων, όπως η Forthnet, ώστε να γνωρίζει ο συνδρομητής πόσες έχει κάνει στο μήνα και τι υπόλοιπο έχει (ποτέ δεν κατάφερα να εξαντλήσω τον αριθμό των κλήσεων στα 2 χρόνια αφού φοβόμουν μήπως ξεπεράσω τα 120' και χρεωθώ). Παράλληλα, δίνουν σε νέους συνδρομητές προσφορές με 5,50€ vdsl και 3 μήνες δωρεάν αλλά όχι στους υφιστάμενους.

 

Έχω μελετήσει τη δυνατότητα φορητότητας στη Forthnet και έχω πάρει προσφορές που κυμαίνονται γύρω στα 30-35€ αλλά φτωχότερα σε παροχές. Επίσης, σκέφτομαι τον κίνδυνο να μείνω χωρίς το vdsl, σε περίπτωση αλλαγής παρόχου, επειδή πολλοί γνωστοί μου έχουν βάλει vdsl από το ίδιο KV και, ενδεχομένως, θα χάσω την πόρτα στο minidslam ή, εν πάση περιπτώσει, θα έχω πρόβλημα πόρτας στην αλλαγή παρόχου.

 

Υπάρχει τρόπος, εκτός από τη σικέ φορητότητα, να πετύχω καλλίτερη προσφορά στην wind, με μείωση των 10€ για το vdsl;

 

Το μονο σιγουρο που μπορεις να κανεις ειναι αιτημα φορητοτητας στον οτε για vdsl και ασε μετα την wind να σε παρακαλαη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συνδέθηκα σήμερα το πρωί στο δίκτυο όπως ήταν πρόγραμματισμενο χωρίς καμία διακοπή στις υπηρεσίες και κανένα πρόβλημα ως τώρα. Η γραμμη παρέμεινε στα 13+mbps (13250/954 από 13700/886) όπως ήταν (αν και το line attenuation πήγε από το 21.4 στο 24.8 (απομακρύνθηκα δηλαδή 200μετρα από το κέντρο :eek: ) αλλά παράλληλα ανέβηκε το snr από το 8 στο 9 που το κλειδώνει στη wind που σημαίνει αν το άφηναν στο 8 θα κλείδωνα όπως με ότε. Από το πρωί που συνδέθηκα δεν έχει κάνει κάποια αποσύνδεση. Οπότε ελπίζω όλα να πάνε καλά, σε τεστ ταχύτητας κατεβάζω με 1300kb/s max που δοκίμασα. Οπότε όλα καλά για αρχή

 

Στάλθηκε από το Lenovo K50a40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε 4 μερουλες συνδεθηκες; Παρα πολλυ γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο που μπορεις να κανεις ειναι αιτημα φορητοτητας στον οτε για vdsl και ασε μετα την wind να σε παρακαλαη.

 

Δεν τόλμησα να ζητήσω φορητότητα πριν 2 χρόνια για τον ΟΤΕ (τότε δεν έδινε vdsl από KV η Forthnet) γιατί σε μεταφέρει αμέσως ο ΟΤΕ και δεν προλαβαίνει ο εναλλακτικός να σε πάρει για αντιπροσφορά. Και όπως όλοι γνωρίζουμε, ο ΟΤΕ έχει τα ακριβότερα πακέτα.

Link to comment
Share on other sites

Η Voda ακολουθεί την πολιτική που είχε η Forthnet μέχρι πέρυσι και δεν δίνει από KV, τουλάχιστον στη δική μου περιοχή.

Μου έχουν τηλεφωνήσει αμέτρητες φορές και όποτε τους λέω ότι θέλω vdsl, ελέγχουν και δεν με ξαναπαίρνουν.

Link to comment
Share on other sites

Σε 4 μερουλες συνδεθηκες; Παρα πολλυ γρηγορα.

 

τόσο θέλει η φορητότητα πλέον 3 μέρες από την καταχώρηση της αίτησης γιατί μου έστειλαν sms τη Δευτερά το πρωί ότι καταχωρήθηκε η αίτηση και δυο ώρες μετά ότι η μεταφορά θα γίνει τη Πέμπτη. Και σε άλλους φίλους σε τρεις μέρες έγινε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

τόσο θέλει η φορητότητα πλέον 3 μέρες από την καταχώρηση της αίτησης γιατί μου έστειλαν sms τη Δευτερά το πρωί ότι καταχωρήθηκε η αίτηση και δυο ώρες μετά ότι η μεταφορά θα γίνει τη Πέμπτη. Και σε άλλους φίλους σε τρεις μέρες έγινε

 

Tο κανουν τοσο γρηγορα ωστε να μην προλαβαινεις να ακυρωσης σε αντιπροταση απο τον εναλλακτικο. Παντως διαβασα σε αλλο φορουμ ενα παληκαρι για να μην φυγη απο wind του δωσανε vdsl 50αρη double play στα 16,5€.

Link to comment
Share on other sites

Στη sim με το 1gb/μηνα, πως βλεπουμε το υπολοιπο χρηματων(?)?

Πακετο mb μπορω να ενεργοποίησω?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η sim αυτή φορτίζεται μάθε μήνα όσο διάστημα είσαι συνδρομητής.

Από πέρυσι χρειάζεται να την ανανεώνεις με 10€, αν θυμάμαι καλά, για 1 χρόνο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Tο κανουν τοσο γρηγορα ωστε να μην προλαβαινεις να ακυρωσης σε αντιπροταση απο τον εναλλακτικο. Παντως διαβασα σε αλλο φορουμ ενα παληκαρι για να μην φυγη απο wind του δωσανε vdsl 50αρη double play στα 16,5€.

 

Σύμφωνα με ΕΕΤΤ

9. Πόσος χρόνος απαιτείται για τη μεταφορά του αριθμού μου;

 

Και για τη σταθερή και για την κινητή τηλεφωνία, η υλοποίηση της φορητότητας των αριθμών των συνδρομητών θα πρέπει να ολοκληρωθεί το αργότερο σε 1 εργάσιμη ημέρα από την αποδοχή της αίτησης φορητότητας από τον υφιστάμενο πάροχο. Στην περίπτωση της συνυποβολής αιτήσεων φορητότητας και πλήρους αποδεσμοποίησης του τοπικού βρόχου, η μεταφορά αριθμού διεκπεραιώνεται την ημέρα παράδοσης του πλήρους αποδεσμοποίητου τοπικού βρόχου.

 

Οπότε μια χαρά το κάνουν. Και σε φίλο στη voda που εκανε φορητότητα από wind σε τρεις μέρες του έδωσαν ημερομηνία αλλά τον πήραν τη πρώτη μέρα από wind έστειλε επιτόπου fax ακύρωσης στη voda και έμεινε μια χαρά wind με 17,5€ το ίδιο με το δικό μου πρόγραμμα (όλα μέσα και φόρο 5%) και τα δυο πρώτα πάγια δώρο και αυτό το μήνα του ήρθε ο πρώτος 0 λογαριασμός :):):)

 

ΥΓ: μου έστειλε ο ΟΤΕ να επιστρέψω τον εξοπλισμό που έχω πάρει πριν 2 χρόνια, ενα zte ρουτερ είναι, ισχύει όντως; ειχα την εντύπωση ότι μας ανήκει και ότι δεν είναι δανεικός

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: μου έστειλε ο ΟΤΕ να επιστρέψω τον εξοπλισμό που έχω πάρει πριν 2 χρόνια, ενα zte ρουτερ είναι, ισχύει όντως; ειχα την εντύπωση ότι μας ανήκει και ότι δεν είναι δανεικός

 

Πραγματικά αναρωτιέμαι τι να το κάνει που το ζητάει και πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Η sim αυτή φορτίζεται μάθε μήνα όσο διάστημα είσαι συνδρομητής.

Από πέρυσι χρειάζεται να την ανανεώνεις με 10€, αν θυμάμαι καλά, για 1 χρόνο ακόμη.

Το υπολοιπο των ευρω πως το βλεπω?

Με αυτο δε μπορώ να αγορασω πακέτο ιντερνετ?

Πραγματικά αναρωτιέμαι τι να το κάνει που το ζητάει και πίσω...

Ελα μου ντε. Και η cyta το ιδιο κανει

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εξυπηρέτηση WIND!!

 

Ενώ ζήτησα να πάει το VDSL router στη Μυτιλήνη, όπου θα ενεργοποιηθεί η υπηρεσία και μου λένε εντάξει, με ρωτάνε το όνομα του αδερφού μου κλπ και τελικά αυτοί το έστειλαν στη διεύθυνση λογαριασμού, στο πατρικό μου, στη Σπάρτη! Στην άλλη άκρη της Ελλάδας... Τώρα θα πρέπει να πληρώσουμε εμείς, για να το στείλουμε στον αδερφό μου στη Μυτιλήνη... :down:

 

εσενα τουλαχιστον το εστειλαν. εμενα που συνδεθηκα χθες παρασκευη και εχω μεινει χωρις ιντερνετ λογω τριημερου μεχρι τη τεταρτη τι να πω;

Πραγματικά αναρωτιέμαι τι να το κάνει που το ζητάει και πίσω...

 

Ελα μου ντε. Και η cyta το ιδιο κανει

 

για τον οτε δεν ξερω, η cyta παντως οταν ενας ενεργος συνδρομητης εχει προβλημα με τον εξοπλισμο του, του δινει εναν που εχει επιστραφει απο παλιο συνδρομητη..

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι πάροχοι παλιά,σου έδιναν μεταχειρισμένο ρούτερ αν χαλούσε το δικό σου.

Ίσως το κάνουν ακόμα.

η wind μου είχε φέρει καινούριο πάντως όταν χρειάστηκε.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Και 'γω συνδρομητής wind εδώ και 7 χρόνια!!

Μου έχουν δώσει 3 router adsl και 2 router vdsl........ συλλογή τα κάνω :p

Link to comment
Share on other sites

εσενα τουλαχιστον το εστειλαν. εμενα που συνδεθηκα χθες παρασκευη και εχω μεινει χωρις ιντερνετ λογω τριημερου μεχρι τη τεταρτη τι να πω;

 

 

 

 

για τον οτε δεν ξερω, η cyta παντως οταν ενας ενεργος συνδρομητης εχει προβλημα με τον εξοπλισμο του, του δινει εναν που εχει επιστραφει απο παλιο συνδρομητη..

Και ο οτε στο αλλάζει δωρεάν αν χαλάσει όσο έχεις τη γραμμή.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σταθερό στην Wind και η δέσμευσή μου λήγει 16/3 (την 17/3 εκδίδεται νέος λογαριασμός χωρίς τις εκπτώσεις του ισχύοντος πακέτου).

Σκέφτομαι φορητότητα αλλά σε κατάστημα μου είπαν ότι αν την κάνω πριν τη λήξη θα πληρώσω penalty τις εκπτώσεις που είχα 2 χρόνια.

Πότε μπορώ να ζητήσω φορητότητα, χωρίς επιπτώσεις, και που; Στο κατάστημα του νέου παρόχου ή με άλλο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Έχω σταθερό στην Wind και η δέσμευσή μου λήγει 16/3 (την 17/3 εκδίδεται νέος λογαριασμός χωρίς τις εκπτώσεις του ισχύοντος πακέτου).

Σκέφτομαι φορητότητα αλλά σε κατάστημα μου είπαν ότι αν την κάνω πριν τη λήξη θα πληρώσω penalty τις εκπτώσεις που είχα 2 χρόνια.

Πότε μπορώ να ζητήσω φορητότητα, χωρίς επιπτώσεις, και που; Στο κατάστημα του νέου παρόχου ή με άλλο τρόπο;

 

Αλλο ποτε ληγει το συμβολαιο, αλλο ποτε κανεις αιτηση σε αλλο παροχο. Αιτηση μπορεις να κανεις και τωρα με την προϋποθεση οτι η φορητοτητα θα γινει 16/3. Απο προσωπικη πειρα σου λεω οτι μια εβδομαδα-10 μερες πριν τη ληξει, ειναι καλος χρονος ωστε να εχουν και το περιθοριο να σου κανουν αντιπροταση ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Εννοείς ότι καταθέτω την αίτηση στο νέο πάροχο, μια βδομάδα πριν, με ημερομηνία φορητότητας την 17/3;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Εννοείς ότι καταθέτω την αίτηση στο νέο πάροχο, μια βδομάδα πριν, με ημερομηνία φορητότητας την 17/3;

 

Ναι αυτο ακριβος :)

Link to comment
Share on other sites

οι περισσότεροι πάροχοι παλιά,σου έδιναν μεταχειρισμένο ρούτερ αν χαλούσε το δικό σου.

Ίσως το κάνουν ακόμα.

η wind μου είχε φέρει καινούριο πάντως όταν χρειάστηκε.

 

καινούργιο και σε μένα δώσαν...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Εννοείς ότι καταθέτω την αίτηση στο νέο πάροχο, μια βδομάδα πριν, με ημερομηνία φορητότητας την 17/3;

 

Όχι, μην το κάνεις νωρίτερα. Υπάρχει περίπτωση να πας στο νέο πάροχο ακόμα και σε 3 μέρες. Καλύτερα κάνε το αφού λήξει το συμβόλαιο με τη WIND.

 

Πιθανόν η WIND να σε πάρει από μόνη της για προσφορά και ανανέωση, λίγες μέρες πριν λήξει. Αν δεχτείς την προσφορά, θα σε χρεώσουν και πάλι Τέλη διακοπής.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, μην το κάνεις νωρίτερα. Υπάρχει περίπτωση να πας στο νέο πάροχο ακόμα και σε 3 μέρες. Καλύτερα κάνε το αφού λήξει το συμβόλαιο με τη WIND.

 

Πιθανόν η WIND να σε πάρει από μόνη της για προσφορά και ανανέωση, λίγες μέρες πριν λήξει. Αν δεχτείς την προσφορά, θα σε χρεώσουν και πάλι Τέλη διακοπής.

 

Αν κάνω την αίτηση 17/3 θα έχει εκδοθεί ο νέος λογαριασμός χωρίς τις εκπτώσεις, δηλαδή ένας φουσκωμένος λογαριασμός.

Με έχουν πάρει τηλέφωνο για προσφορά αλλά δεν είναι αυτή που θέλω αφού μου δίνουν στα ίδια χρήματα 300' σε κινητά (αντί των 120' που έχω) ενώ εγώ ζητάω τουλάχιστον μείωση στο 10ευρο του vdsl, όπως το δίνει σήμερα σε νέους συνδρομητές (5,50€).

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω την αίτηση 17/3 θα έχει εκδοθεί ο νέος λογαριασμός χωρίς τις εκπτώσεις, δηλαδή ένας φουσκωμένος λογαριασμός.

Με έχουν πάρει τηλέφωνο για προσφορά αλλά δεν είναι αυτή που θέλω αφού μου δίνουν στα ίδια χρήματα 300' σε κινητά (αντί των 120' που έχω) ενώ εγώ ζητάω τουλάχιστον μείωση στο 10ευρο του vdsl, όπως το δίνει σήμερα σε νέους συνδρομητές (5,50€).

 

Αν θες καλύτερη προσφορά, θα μπορούσες να κάνεις αίτηση μέσω του ίντερνετ σε άλλο πάροχο, περίπου στις 13-14 του μήνα (λίγο πριν λήξει το συμβόλαιο) και να γράψεις λάθος κάποιο στοιχείο στον άλλο πάροχο, π.χ. τον αριθμό βρόχου. :whistle: Μόλις δει τη φορητότητα η WIND, θα σε πάρει για προσφορά και θα προλάβεις να ακυρώσεις χωρίς να πας στον άλλο πάροχο ή μπορεί να ακυρωθεί και αυτόματα η αίτηση, αφού η WIND δε θα δώσει τη γραμμή με λάθος στοιχεία. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η σκέψη μπορεί να μοιάζει καλλίτερη, αλλά δεν γνωρίζω 1) αν γίνεται αίτηση φορητότητας μέσω ίντερνετ και 2) τις επιπτώσεις που μπορεί να έχει αίτηση με λάθος στοιχεία (πχ δηλαδή να βρεθούν από την ΕΒΔΑΦ τα σωστά στοιχεία και να προχωρήσει η φορητότητα). Edited by Mark_K
συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Μόλις με κάλεσαν απο wind.

Κλασικα, δε δινει γραμμη ο οτε.... Αγνωστο το ποτε αν γίνει η συνδεση....

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...