Jump to content

Samsung Galaxy A52s 5G


Dr_Xous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τραγικά αργό και δεν ξέρω αν μπορεί να βελτιωθεί με κάποιο update

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Που ειδατε οτι ειναι αργο το δαχτυλικο ? Εγω 6 μηνες δεν εχω κανενα προβλημα.Ειναι αμεσο μολις ακουμπησω το δαχτυλο αναβει ακαριαια ! βεβαια φοραω μεμβρανη απο την αρχη.

Για ποιο ακαριαιο ανοιγμα παμε ρυθμισεις - βιομετρικα μπαινουμε περι ρυθμισεις βιομετρικων και απενεργοποιουμε το εφε.

Στη συνεχεια παμε μεσα στο δαχτυλικο και βαζουμε στην εμφανιση εικονας οταν η οθονη ειναι σβηστη "πατηστε για εμφανιση" να βγαινει η εικονα που θα βαλουμε το δαχτυλο .

Κομπλε εγω δεν εχω κανενα απολυτως θεμα.

 

Edit 1 :

Το μονο θεμα που θα συναντησει καποιος ειναι στο δαχτυλο να πεσει ξενο υλικο η να αλλοιωθει λογο σκασιματος κτλ.τοτε δεν το βλεπει.

Edit 2:

Καντε τις παραπανω ρυθμισεις και ακουμπηστε μια φορα την σβηστη οθονη να εμφανιστει η εικονα του δαχτυλικου να βαζετε σωστα το δαχτυλο .

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, nikoseggo said:

Τραγικά αργό και δεν ξέρω αν μπορεί να βελτιωθεί με κάποιο update

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Όντως όπως έχει γράψει κ ο Αντρέας είναι τραγικό αργό το δακτυλικο, μην ανησυχείς δεν είναι μόνο το δικό σου  χάχα κ μόλις μπει κ το τζάμι....... ήταν που ήταν κλαφτα Χαράλαμπε.  Δεν νομίζω να  διορθωθεί με update αν κ το εύχομαι αλλά αφού δεν το έφτιαξαν στην 12 .... λίγο δύσκολο.  Γενικά το μόνο μελανό σημείο του είναι το δακτυλικο κατά τα ταλλα δείχνει εξερετικη συσκευή 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, challenge143 said:

Όντως όπως έχει γράψει κ ο Αντρέας είναι τραγικό αργό το δακτυλικο, μην ανησυχείς δεν είναι μόνο το δικό σου  χάχα κ μόλις μπει κ το τζάμι....... ήταν που ήταν κλαφτα Χαράλαμπε.  Δεν νομίζω να  διορθωθεί με update αν κ το εύχομαι αλλά αφού δεν το έφτιαξαν στην 12 .... λίγο δύσκολο.  Γενικά το μόνο μελανό σημείο του είναι το δακτυλικο κατά τα ταλλα δείχνει εξερετικη συσκευή 

Ποιος αντρεας και ποιο δαχτυλικο εχει προβλημα μη γραφεις οτι θελεις .Εαν πατε και βαζετε τζαμια χοντρα η τζαμια που δημιουργουν εσωτερικα χιλιοστα ανυψωσης απο το βασικο τζαμι δεν φταιει η συσκευη που ειναι παντελως απροβληματιστη . Δεν θα κατσει να ασχοληθει η samsung  με οτι σκουπιδια για τζαμια πουλανε εκει εξω !

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν έχω πρόβλημα με το δακτυλικο αποτύπωμα και έχω βάλει τζαμακι της spigen,δουλεύει άψογα και στις ανέπαφες συναλλαγές

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vag74 said:

Και εγώ δεν έχω πρόβλημα με το δακτυλικο αποτύπωμα και έχω βάλει τζαμακι της spigen,δουλεύει άψογα και στις ανέπαφες συναλλαγές

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Παλι καλα που αναφερεις πιο εβαλες γιατι εκει εξω εχει γεμισει η αγορα με τζαμια μαιμου .Φιλος που εβαλε προσφατα σε ενα πακιστανικο μαγαζι στην ομονοια το δαχτυλικο ειναι νεκρο μαλιστα ο μαγαζατορας του ειπε τα καλυτερα χαχα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_wind said:

Που ειδατε οτι ειναι αργο το δαχτυλικο ? Εγω 6 μηνες δεν εχω κανενα προβλημα.Ειναι αμεσο μολις ακουμπησω το δαχτυλο αναβει ακαριαια ! βεβαια φοραω μεμβρανη απο την αρχη.

Για ποιο ακαριαιο ανοιγμα παμε ρυθμισεις - βιομετρικα μπαινουμε περι ρυθμισεις βιομετρικων και απενεργοποιουμε το εφε.

Στη συνεχεια παμε μεσα στο δαχτυλικο και βαζουμε στην εμφανιση εικονας οταν η οθονη ειναι σβηστη "πατηστε για εμφανιση" να βγαινει η εικονα που θα βαλουμε το δαχτυλο .

Κομπλε εγω δεν εχω κανενα απολυτως θεμα.

 

Edit 1 :

Το μονο θεμα που θα συναντησει καποιος ειναι στο δαχτυλο να πεσει ξενο υλικο η να αλλοιωθει λογο σκασιματος κτλ.τοτε δεν το βλεπει.

Edit 2:

Καντε τις παραπανω ρυθμισεις και ακουμπηστε μια φορα την σβηστη οθονη να εμφανιστει η εικονα του δαχτυλικου να βαζετε σωστα το δαχτυλο .

Επιβεβαιώνω κι εγώ τα tips που έδωσες.

Επίσης με τζάμι Spigen,εκείνο χωρις τα μαύρα περιθώρια γύρω γύρω.

Ενώ στην αρχή είχα κάποια θέματα μη άμεσης απόκρισης,μόλις ενεργοποίησα τα όσα προανέφερες,έγινε αστραπιαίο.

Οι μόνες φορές που δεν μου πιάνει αμέσως είναι όπως είπες κι εσύ,όταν υπάρχει λίγη βρωμιά κι αν υπάρχει σκάσιμο στο δάχτυλο.

Λόγω επαγγέλματος το συναντάω συχνά,αλλά μόλις πλυθούν τα χέρια,όλα είναι όπως πριν.

Υ.Γ:Εχει κάτι λίγες μέρες που μου ήρθε η ειδοποίηση για android 12,αλλά διαβάζω διαφορα σε καποιους ιστότοπους περί ύπαρξης κάποιων bugs,κι αυτό με κρατάει πίσω από το να αναβαθμίσω.

Θα ήθελα τη γνώμη σου μιας και είσαι η ψυχή της ομάδας,και φυσικά όποιος άλλος φίλος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του.

Προχωράω άφοβα;υπάρχει κάτι που δεν σας αφηνει ικανοποιημενους σε σχέση με την 11;μου τη σπάει αυτή η συνεχόμενη ειδοποιηση:))

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vag74 said:

Και εγώ δεν έχω πρόβλημα με το δακτυλικο αποτύπωμα και έχω βάλει τζαμακι της spigen,δουλεύει άψογα και στις ανέπαφες συναλλαγές

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτο το τζαμακι παιδια ειναι οκ ?

https://www.skroutz.gr/s/31833493/Spigen-GLAS-tR-ALIGNmaster-Tempered-Glass-x2-Pieces-Galaxy-A52.html?from=index_recently_viewed

Εβαλε κανεις θηκη book case στο κινητο για να μας πει αν επιρεαζει της λειτουργιες του ,δεν με απασχολει ο ογκος του με τη θηκη book case .

https://www.skroutz.gr/s/30658912/Hurtel-Magnet-Book-Δερματίνης-Μαύρο-Galaxy-A52.html?event_price=4.65&from=account_notifications_price_drop

Edited by powerup
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, powerup said:

Αυτό έχω βάλει..άψογο σε κάθε αφή,ακόμα και στο δακτυλικό αποτύπωμα συμπεριφέρεται παρα πολυ καλά.

Πολύ καλή επίστρωση για αποφυγή δαχτυλιων,και χωρίς ίχνος κενού η φούσκας κατά την εγκατάσταση.

Με την βάση τοποθέτησης που δίνεται στη συσκευασία,δεν υπάρχει περίπτωση να μπει λάθος.

Προχωρα άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2022 at 8:14 ΜΜ, s_wind said:

Ποιος αντρεας και ποιο δαχτυλικο εχει προβλημα μη γραφεις οτι θελεις .Εαν πατε και βαζετε τζαμια χοντρα η τζαμια που δημιουργουν εσωτερικα χιλιοστα ανυψωσης απο το βασικο τζαμι δεν φταιει η συσκευη που ειναι παντελως απροβληματιστη . Δεν θα κατσει να ασχοληθει η samsung  με οτι σκουπιδια για τζαμια πουλανε εκει εξω !

Κάτσε ρε συ, λες μη γράφουμε οτι θέλουμε επειδή έχουμε διαφορετική άποψη; Δεν χρειάζεται φανατισμός. Την εμπειρία μας μοιραζόμαστε. 

Γενικά η samsung σε αυτό το τομέα χάνει σε σχεση με ανταγωνισμό. Δεν είναι δηλαδή μόνο αυτή η συσκευή αλλά όλα της τα μοντέλα. Κατα τα άλλα το αν θα σε ενοχλήσει εξαρτάται και απο τις απαιτήσεις σου. Προσωπικά δεν με ενοχλούσε. 

Επίσης, το ότι μπορεί να βελτιωθεί η εμπειρία με λεπτότερη προστασία δεν το καθιστά ανώτερο το δαχτυλικό. Το ίδιο ισχύει για όλες τα κινητά προφανώς. Όχι μόνο το a52s 😉 . Αλλα κακά τα ψέματα υπάρχουν πολύ γρηγορότερα δαχτυλικά (πχ realme, huawei κλπ) όπου ακόμα και αυτά τα κακά χοντρά τζαμάκια να βάλεις που λες παραμένουν αρκετά γρήγορα.

Υ.Γ. Στη περίπτωση που δεν το κατάλαβες, εγώ είμαι ο Ανδρεάς 😋

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω να κάνω τις ρυθμίσεις και θα επανέλθω.

Το έγραψα και πριν ότι δεν έχω βάλει τζαμακι ούτε πρόκειται να βάλω όπως δεν έβαλα ποτέ στην ζωή μού

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Antretng said:

Κάτσε ρε συ, λες μη γράφουμε οτι θέλουμε επειδή έχουμε διαφορετική άποψη; Δεν χρειάζεται φανατισμός. Την εμπειρία μας μοιραζόμαστε. 

Γενικά η samsung σε αυτό το τομέα χάνει σε σχεση με ανταγωνισμό. Δεν είναι δηλαδή μόνο αυτή η συσκευή αλλά όλα της τα μοντέλα. Κατα τα άλλα το αν θα σε ενοχλήσει εξαρτάται και απο τις απαιτήσεις του αλλου. Προσωπικά δεν με ενοχλούσε. 

Επίσης, το ότι μπορεί να βελτιωθεί η εμπειρία με λεπτότερη προστασία δεν το καθιστά ανώτερο το δαχτυλικό. Το ίδιο ισχύει για όλες τα κινητά προφανώς. Όχι μόνο το a52s 😉 . Αλλα κακά τα ψέματα υπάρχουν πολύ γρηγορότερα δαχτυλικά (πχ realme, huawei κλπ) όπου ακόμα και αυτά τα κακά χοντρά τζαμάκια να βάλεις που λες παραμένουν αρκετά γρήγορα.

Υ.Γ. Στη περίπτωση που δεν το κατάλαβες, εγώ είμαι ο Ανδρεάς 😋

Δεν υπαρχει φανατισμος .Υπαρχουν ρυθμισεις σε μια συσκευη που καποιος δεν δινει σημασια με αποτελεσμα να δημιουργει αθελα του παρανοηση.

Καλα τωρα γιαυτες τις εταιριες που αναφερεις με το υπερ-δαχτυλικο που βεβαια τοσο καιρο δεν εχουν να δειξουν ουσιαστικα τιποτα παρα μονο οτι εχουν γρηγορο δαχτυλικο και μεγαλη μπαταρια . Την ανυπαρξια τους σε ενα καρο τομεις που απο την στιγμη που κανει το αστειο και τις αγορασει ο υποψηφιος κατοχος καληνυχτα ας μη τις πουμε.Οσο για τα παραπανω βαζουν μηδενικο χρονο αποκρισης στο πατημα του δαχτυλου  ενω η samsung  οχι κατι που το εχει ως πολιτικη για δικους της λογους .Επισης η xiaomi , realme κτλ το ποσο λεπτα μαμισια τζαμια  βαζουν στην επιφανεια εργασιας που τα ονομαζουν και gorilla glass το ξερουν τα σερβις που γεμισαν μια και σπανε σαν σοκοφρετες.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, nikoseggo said:

Θα δοκιμάσω να κάνω τις ρυθμίσεις και θα επανέλθω.

Το έγραψα και πριν ότι δεν έχω βάλει τζαμακι ούτε πρόκειται να βάλω όπως δεν έβαλα ποτέ στην ζωή μού

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μπορει να αλλοιωνεις την αφη του δαχτυλου σου με ξενο υλικο εγω πχ.αν κανω το αστειο και μαγειρεψω χωρις γαντια και τα υλικα τα πιασω με τα χερια ακομα και να τα ψιλοσκουπισω εαν παω να ανοιξω με δαχτυλικο δεν...

Το δαχτυλικο αποτυπωνεται στην συγκεκριμενη στιγμη οπως ηταν οταν το ρυθμισες και οχι εαν δεχθει ξενο υλικο η αλλοιωσεις .Εαν παραμεινουν οι αλλοιωσεις τοτε πρεπει να ρυθμισεις και δευτερο δαχτυλικο να αναγνωριζει και αυτες.

 

Εαν καποιος εχει θεματα με τα δαχτυλα του ειναι διαρκως υγρα η τα λερωνει η κανει διαφορες δουλειες καλο ειναι να ξεκλειδωνει την συσκευη του με αλλο τροπο οχι με δαχτυλικο παντως.

EDIT1:

Εχω ξαναγραψει γενικα εαν καποιος θελει πολυ γρηγορα σε ολα να λειτουργει η συσκευη του στις επιλογες προγραμματιστη απενεργοποιει την τριτη κλιμακα διαρκειας animator. Τα αλλα 2 τα αφηνει στο 0.5 .Το λεω γενικα γιατι η σαμμυ βαζει τα  animations  της συσκευης να δουλευουν αργα για περισσοτερη εμπειρια χρησης.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Εβαλε κανεις θηκη book case στο κινητο για να μας πει αν επιρεαζει της λειτουργιες του ,δεν με απασχολει ο ογκος του με τη θηκη book case .

https://www.skroutz.gr/s/30658912/Hurtel-Magnet-Book-Δερματίνης-Μαύρο-Galaxy-A52.html?event_price=4.65&from=account_notifications_price_drop

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, powerup said:

Εβαλε κανεις θηκη book case στο κινητο για να μας πει αν επιρεαζει της λειτουργιες του ,δεν με απασχολει ο ογκος του με τη θηκη book case .

https://www.skroutz.gr/s/30658912/Hurtel-Magnet-Book-Δερματίνης-Μαύρο-Galaxy-A52.html?event_price=4.65&from=account_notifications_price_drop

Ναι εχουν δοκιμαστει αρκετες δεν επηρεαζουν καθολου.Η παραπανω ομως που εβαλες ειναι χαλια ψευτοδερματινη της πλακας .

Η παρακατω στη φωτο δεν παιρνει χαμπαρι τιποτα  ριξτην μεσα σε τσαντες με κλειδια, αντικειμενα   βασανισε την ειναι καλυτερη με μαγνητη και πολυ υπερβολικη θα ελεγα προστασια καθως ειναι εσωκλειστη απο παντου αλλα ομοιομορφη ! Δεν υπαρχει κανενα θεμα να βαλεις στη οθονη τζαμι μονο μεμβρανη αμα θες.

spacer.png

spacer.png

Η παρακατω ειναι χωρις μαγνητη πολυ λεπτη σκληρο πλαστικο με διαφανεια μπροστα και καλο στησιμο για θεαση youtube,ταινιες κτλ.

spacer.png

spacer.png

Η πρωτη:

https://www.skroutz.gr/s/32901934/Samsung-Galaxy-A52-A52s-Μαγνητική-Δερμάτινη-Αναδιπλούμενη-Book-Case-με-Ενσωματωμένη-Θήκη-Σιλικόνης-Oval-Black-oem.html

Η δευτερη :

https://microcenter.gr/uhkes-1/oem-clear-view-uhkh-samsung-galaxy-a52---black-49034

 

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι, μετά τις ρυθμίσεις το δακτυλικο αποτύπωμα βελτιώθηκε αισθητά, αλλά παραμένει πίσω από τον ανταγωνισμό.
Απορώ πάντως γιατί έρχεται έτσι σεταρισμένο και δίνει αυτή την λανθασμένη εντύπωση.
Το κινητό φυσάει και το μενού τής Samsung σε άλλο επίπεδο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nikoseggo said:

Επανέρχομαι, μετά τις ρυθμίσεις το δακτυλικο αποτύπωμα βελτιώθηκε αισθητά, αλλά παραμένει πίσω από τον ανταγωνισμό.
Απορώ πάντως γιατί έρχεται έτσι σεταρισμένο και δίνει αυτή την λανθασμένη εντύπωση.
Το κινητό φυσάει και το μενού τής Samsung σε άλλο επίπεδο

Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κανε την ρυθμιση που κανεις  πατημα στην οθονη να σου βγαλει πρωτα την  εικονα του δαχτυλικου  και μετα να πατησεις να  συνηθισεις το σημειο εμενα ανοιγει εντελως ακαριαια .Δεν εχω ποτε προβλημα.

Απλα ακουμπησε πρωτα την οθονη , βγαζει την εικονα και πατα...

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια αναφορα για το δαχτυλικο.

Ελευθερος χρονος στην εργασια και ειπα να κανω ενα μικρο τεστ με τους συναδελφους .Μαζεψα τεσσερις οι οποιοι μου λενε οτι στις συσκευες τους το δαχτυλικο ειναι για τα μπαζα .Ο ενας εχει xiaomi οι δυο s21 και ο τελευταιος a52s.

Τους εβαλα να τα διαγραψουν να δω πως βαζουν καινουργιο.

Βεβαια ειδαν πως ξεκλειδωνω εγω το δικο μου και αρχισαν να μου λενε μακακιες τυπου οτι κανω κολπα στη συσκευη και τετοια γιαυτο ξεκλειδωνει ακαριαια...

Ξεκινησαν και αρχισαν να πατανε σαν να ηθελαν να τρυπησουν στον τοιχο.

Τους εξηγησα οτι απο την αρχη τον αισθητηρα ισα-ισα τον χαιδευεις οταν περνας δαχτυλικο μεχρι τελους με τα ιδια δαχτυλα του αριστερου και δεξιου χεριου εναλλαξ.

Εαν δεν τον χαιδεψεις και τον πιεζεις το δαχτυλικο μετα θα σου βγαζει σφαλματα και μονιμα αποτυχημενες προσπαθειες.

Τελικα τα καταφεραν μετα κοπο και βασανων και τα δαχτυλικα δουλευουν αψογα.

Συμπερασμα:

Ψιλλιαζομαι οτι οι περισσοτεροι τον αισθητηρα τον πατανε δυνατα και αποτυπωνει λαθη.Θελει ισα-ισα να τον ακουμπας οταν περνας δαχτυλικο.Δεν πρεπει επανω του να πεφτει καθολου το βαρος του δαχτυλου Αερινο αγγιγμα.

Ισως γιαυτο καποιοι εχετε σοβαρο προβλημα.

 

 

 

 

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, s_wind said:

...Θελει ισα-ισα να τον ακουμπας...

...Δεν πρεπει επανω του να πεφτει καθολου το βαρος του δαχτυλου Αερινο αγγιγμα...

Εγώ στο τηλέφωνο, αυτά, δε τα κάνω! 

Να με πάρει χαμπάρι η κυρά και να έχουμε άλλα μετά..

Ακούς εκεί τι του κάνει του τηλεφώνου του αυτός! 

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για τα τιπς όσον αφορά το δακτυλικό, όντως βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο! Υπάρχει μήπως και κάτι αντίστοιχο για να βελτιωθεί η απαράδεκτη αναγνώριση προσώπου, που είναι και το μοναδικό ψεγάδι που έχω βρει στο κινητό! Ερχόμενος από OP 7t, που σε έβρισκε και στο σκοτάδι, μου έκανε κακή εντύπωση πόσο άσχημα δουλεύει στο a52s και ενώ σε όλα μου τα τηλέφωνα την χρησιμοποίουσα σε αυτό την έχω απενεργοποιήσει δυστυχώς!

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2022 at 10:53 ΜΜ, panoslvd said:

Ανοίγει όταν χρησιμοποιείται η κάμερα. 

Τελικά βλέπω ότι ανοίγει σε όλες τις κλήσεις, ανεξαρτήτως κάμερας. Δεν ξέρω τι σημαίνει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παντού το ίδιο. Σε απλή κλήση έχει σύμβολο ένα μικρόφωνο, αφού χρησιμοποιείται αυτό. Όπου χρησιμοποιεί την κάμερα έχει μια κάμερα. Όλα είναι πράσινα στο φόντο, αλλά όταν δείχνει κάτι σε πλήρη οθόνη το δείχνει σαν ένα μικρό πράσινο κυκλάκι. Σαν ειδοποίηση ότι κάποια εφαρμογή χρησιμοποιεί κάτι.

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was locked
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...