Jump to content

Αεροπορικές εταιρείες: Αγαπημένες, εμπειρίες, απορίες


lewton
 Κοινοποίηση

Ψηφίστε μια ή περισσότερες.  

836 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε μια ή περισσότερες.

    • Ολυμπιακή (παλιά και νέα)
      159
    • Aegean
      170
    • Cyprus Airways
      23
    • Air France/KLM
      50
    • Lufthansa
      96
    • Easyjet
      51
    • British Airways
      123
    • Alitalia
      43
    • Singapore Airlines
      22
    • Άλλη
      99


Recommended Posts

Η Flying Emirates δεν έχει όντως αντίπαλο, ούτε σε αεροπλάνα ούτε σε service..

 

Καταπληκτική/

 

Εξίσου καλές οι Etihad (επίσης από τα εμιράτα- είναι ο επίσημος εθνικός αερομεταφορέας) και η Qatar.

 

Γενικά μιλάμε για περιποίηση μοναδική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τελευταία ταξίδευψα με την British και ήταν από τα πιο ξεκούραστα ταξίδια που έχω κάνει, μόνο αυτό σας λέω.
[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως με αυτους δεν πεταγα...

 

Nepal Airlines sacrifices two goats to fix a 757

 

Posted Sep 8th 2007 4:32AM by Nilay Patel

 

We've definitely done some crazy things to fix our gear -- we swear our Sawtooth Power Mac G4 actually ran faster after we dumped a can of Diet Coke into it -- but we've never gone as Nepal Airlines recently did. Faced with intractable mechanical problems on one of the fleet's two 757 jets, authorities at the state-run airline apparently sacrificed two goats to the Hindu god Akash Bhairab (pictured in the airline's logo, to the right) in front of the plane, which promptly took the skies again problem-free. That's pretty much all the information anyone has, but Nepal Airlines has confirmed that "the snag in the plane has now been fixed and the aircraft has resumed its flights." We're not going to comment on anyone's religious beliefs here, but that had to have been the weirdest pilots' announcement of all time.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΠΕΤΑΞΩ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΙΣΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ (ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΨΙΛΟΞΕΦΥΓΕΙ..) ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΝ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΑΠΟ ΠΛΕΥΡΑΣ ΑΝΕΣΗΣ ΤΗΣ ΘΕΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΕΠΙΒΑΤΩΝ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ AIRFRANCE H EASYJET. ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ. AIRBUS ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΤΩΝ 2 ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ.
Link to comment
Share on other sites

Πες μας πότε πας και πότε επιστρέφεις.

 

15-20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ

ΜΕ AIR FRANCE BPHKA 275 EURO

ME EASYJET 245 EURO

KAI OLYMPIC 325

ΑΛΛΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΛΕΥΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΗΣ AIR FRANCE ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΛΕΙΣΩ Σ'ΑΥΤΗ.ΓΙΑ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΤΗΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ?

ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝΕΤΑ?

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, από την Easyjet, καλύτερα Air France. Όχι ότι έχει κάτι η εταιρεία του Στέλιου, αλλά σίγουρα δεν είναι και η πιο άνετη...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, από την Easyjet, καλύτερα Air France. Όχι ότι έχει κάτι η εταιρεία του Στέλιου, αλλά σίγουρα δεν είναι και η πιο άνετη...

 

THANX!ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΤΑΞΕΙ ΜΕ Easyjet ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ-ΠΟΛΥ ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΚΛΟΥΒΙΑ ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΤΗΣ...ΣΥΝΕΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΩ!ΧΩΡΙΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΔΕ ΣΟΥ ΠΑΡΑΒΛΕΠΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΙΣΟ ΓΡΑΜΜΑΡΙΟ ΥΠΕΡΒΑΡΟ ΑΠΟΣΚΕΥΩΝ:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

μην περνετε τοις μετρητοις οσα γραφουν οι φυλλαδες, και εφοσον δεν ξερουμε την βαρυτητα του οποιου προβληματος καλο θα ειναι να αποφευγουμε καταδικαστικες αντιδρασεις.

 

Βασικα βρειτε μου ενα αεροπλανο που πετα χωρις προβληματακια...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

 

 

Ακόμα μία φορά φαίνεται πόσο υπερβολικά και ΑΣΧΕΤΑ είναι τα ΜΜΕ!Αφού το θυμήθηκαν το περιστατικό αυτό της ΟΑ ενάμιση μήνα μετά (βλέπεις είχαμε θέματα τότε, εκλογές ΠΑΣΟΚ κτλ) πλέον το αερπλάνο δεν πετάει στην ΟΑ.Τέλος έχω εμπιστοσύνη στην τεχνική βάση της ΟΑ (όταν ήταν να κλείσει η ΟΑ έτρεξαν όλες οι αεροπορικές εταιρείες να την αγοράσουν iberia lufthansa emirates airfrance και πολλές άλλες) οτι κάνει την δουλειά της άψογα.Είχα μια φορά την τύχη να μπω στο υπόστεγο συντήρησης της ΟΑ και ήταν πραγματικά εμπειρία ζωης!

Link to comment
Share on other sites

μην περνετε τοις μετρητοις οσα γραφουν οι φυλλαδες, και εφοσον δεν ξερουμε την βαρυτητα του οποιου προβληματος καλο θα ειναι να αποφευγουμε καταδικαστικες αντιδρασεις.

 

Βασικα βρειτε μου ενα αεροπλανο που πετα χωρις προβληματακια...

 

Φυλλάδα ο Ελευθέρος Τύπος; :confused:

 

Παραθέτω από την είδηση:

 

Αρμόδιοι αεροπορικοί παράγοντες αναφέρουν ότι η ρωγμή στο συγκεκριμένο σημείο θα μπορούσε να έχει ως συνέπεια να φύγει σιγά σιγά η πίεση του αεροπλάνου εν πτήσει μέχρι να σπάσουν οι υποστηρικτικοί δοκοί της ατράκτου, προκαλώντας εκρηκτική αποσυμπίεση ή ακόμη και σπάσιμο της ατράκτου στον αέρα και να γίνει μεγάλη τραγωδία.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

@VeCo:

 

Επετρεψε μου να εχω διαφορετικη αποψη απο τις φυλλαδες. Αμα το εγραφε το Flight International θα το αξιολογουσα διαφορετικα, επειδη το γραφει ενας ασχετος δημοσιογραφος ο οποιος μετεφρασε τα οσα του ειπαν στα δικα του δεδομενα... για μενα και μονο η ειδηση αυτη δεν εχει την ιδια βαρυτητα.

 

Και τελος παντων ουτε και αυτοι της HOLA ειναι γιδοβοσκοι, και φυσικα ολοι ελεγχονται απο πολυ αυστηρους κανονισμους στον Ευρωπαικο χωρο...

 

Το αεροσκαφος δεν καθηλωθηκε επειδη ειχε τρυπα, αλλα επειδη ειχε ενα υποπτα η μη συμφωνα με την ΟΑ επισκευασμενο μερος και διερευναται.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι είχα πετάξει με Ολυμπιακή για Ρόδο,το αεροπλάνο δεν είχε τουρμπίνες αλλά 2 έλικες,δεν υπήρχε πλήρωμα και μόνο ο συγκυβερνήτης μιλούσε ελληνικά.Τα καθίσματα ήταν κολλημένα κάτω με μπετονόκαρφα και από πίσω έγραφαν director.Tα ηλεκτρονικά δεν δούλευαν και πετάγαμε κάτω από τα 500 feet αλλά αυτό κατάλαβα ήταν δικαιολογία για να μην μας πιάσουν τα ραντάρ αφου μεταφέραμε παράνομα πουλερικά στο βάθος.Το εισητήριο φτηνό αφού καίγαμε ντίζελ και όχι κηροζίνη,στις πρώτες θέσεις (που χωρίζονταν με ένα μπαμπού από τις υπόλοιπες) ήταν ο γνώστος Μπανάνα Τζο και έπινε κοκτέιλ παπάγιας...Η καλύτερη μου πτήση με την Ο.Α

 

+1 Alphaleader

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@VeCo:

 

Επετρεψε μου να εχω διαφορετικη αποψη απο τις φυλλαδες. Αμα το εγραφε το Flight International θα το αξιολογουσα διαφορετικα, επειδη το γραφει ενας ασχετος δημοσιογραφος ο οποιος μετεφρασε τα οσα του ειπαν στα δικα του δεδομενα... για μενα και μονο η ειδηση αυτη δεν εχει την ιδια βαρυτητα.

 

Και τελος παντων ουτε και αυτοι της HOLA ειναι γιδοβοσκοι, και φυσικα ολοι ελεγχονται απο πολυ αυστηρους κανονισμους στον Ευρωπαικο χωρο...

 

Το αεροσκαφος δεν καθηλωθηκε επειδη ειχε τρυπα, αλλα επειδη ειχε ενα υποπτα η μη συμφωνα με την ΟΑ επισκευασμενο μερος και διερευναται.

 

Δικαιώμα σου φίλε μου, δεν διαφωνώ επ' αυτού. :)

 

Η διαφωνία μου έγκειται στον χαρακτηρισμό του Ελευθέρου Τύπου ως «φυλλάδα»...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα να ξέρετε:τα αεροπλάνα είναι το πιο ασφαλές μέσον!Είτε είναι Aegean είτε Ολυμπιακή!! Σας μιλά ο πιλότος:p
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα να ξέρετε:τα αεροπλάνα είναι το πιο ασφαλές μέσον!Είτε είναι Aegean είτε Ολυμπιακή!! Σας μιλά ο πιλότος:p
ο οποίος εχει κλειστό το κινητό του ή δοκιμάζει τα δίκτυα απο ψηλά? :lol::p:D
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ένα να ξέρετε:τα αεροπλάνα είναι το πιο ασφαλές μέσον!Είτε είναι Aegean είτε Ολυμπιακή!! Σας μιλά ο πιλότος:p

 

Μπορεί να λένε έτσι τα στατιστικά αλλά εγώ δεν τα πιστεύω...Καθ'οτι στο δρόμο με το αυτοκίνητο και οδηγώντας εγώ είμαι σίγουρος οτι δε θα συμβεί τίποτα κακό,και ακόμη και αν συμβεί έχω μεγάλες πιθανότητες να γλιτώσω..

Ενώ στον αέρα πας κατευθείαν στον άλλο κόσμο.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

ο οποίος εχει κλειστό το κινητό του ή δοκιμάζει τα δίκτυα απο ψηλά? :lol::p:D

 

Το δεύτερο:lol:

 

Μπορεί να λένε έτσι τα στατιστικά αλλά εγώ δεν τα πιστεύω...Καθ'οτι στο δρόμο με το αυτοκίνητο και οδηγώντας εγώ είμαι σίγουρος οτι δε θα συμβεί τίποτα κακό,και ακόμη και αν συμβεί έχω μεγάλες πιθανότητες να γλιτώσω..

Ενώ στον αέρα πας κατευθείαν στον άλλο κόσμο.. :cry:

 

Δεν το είπα με βάση τα στατιστικά.Το είπα γιατί το πιστεύω!

Σεβαστή κι η άποψή σου

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι είχα πετάξει με Ολυμπιακή για Ρόδο,το αεροπλάνο δεν είχε τουρμπίνες αλλά 2 έλικες,δεν υπήρχε πλήρωμα και μόνο ο συγκυβερνήτης μιλούσε ελληνικά.Τα καθίσματα ήταν κολλημένα κάτω με μπετονόκαρφα και από πίσω έγραφαν director.Tα ηλεκτρονικά δεν δούλευαν και πετάγαμε κάτω από τα 500 feet αλλά αυτό κατάλαβα ήταν δικαιολογία για να μην μας πιάσουν τα ραντάρ αφου μεταφέραμε παράνομα πουλερικά στο βάθος.Το εισητήριο φτηνό αφού καίγαμε ντίζελ και όχι κηροζίνη,στις πρώτες θέσεις (που χωρίζονταν με ένα μπαμπού από τις υπόλοιπες) ήταν ο γνώστος Μπανάνα Τζο και έπινε κοκτέιλ παπάγιας...Η καλύτερη μου πτήση με την Ο.Α

 

+1 Alphaleader

 

Εσύ μπορεί να το λες αστεία, αλλα αν εξαιρέσεις τα πουλερικά και τον Banana Jo εγώ με τέτοιο αεροπλάνο έχω πετάξει με Ολυμπιακή ... :p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι είχα πετάξει με Ολυμπιακή για Ρόδο,το αεροπλάνο δεν είχε τουρμπίνες αλλά 2 έλικες,δεν υπήρχε πλήρωμα και μόνο ο συγκυβερνήτης μιλούσε ελληνικά.Τα καθίσματα ήταν κολλημένα κάτω με μπετονόκαρφα και από πίσω έγραφαν director.Tα ηλεκτρονικά δεν δούλευαν και πετάγαμε κάτω από τα 500 feet αλλά αυτό κατάλαβα ήταν δικαιολογία για να μην μας πιάσουν τα ραντάρ αφου μεταφέραμε παράνομα πουλερικά στο βάθος.Το εισητήριο φτηνό αφού καίγαμε ντίζελ και όχι κηροζίνη,στις πρώτες θέσεις (που χωρίζονταν με ένα μπαμπού από τις υπόλοιπες) ήταν ο γνώστος Μπανάνα Τζο και έπινε κοκτέιλ παπάγιας...Η καλύτερη μου πτήση με την Ο.Α

 

 

Πότε ακριβώς πέταξες με αυτο το αερ. σε αυτή τη γραμμή;Γιατί ακριβώς οι ίδιες συνθήκες επικρατούσαν σε πτήση μου απο Ρόδο προς

Θεσσαλονίκη πρίν επτά χρόνια:!:Ακόμα θυμάμαι να με ρωτάει κάποιος γέρος ανυπόμονα πότε θα φτάσουμε κ η φωνή μου λόγω των ελίκων ακουγόταν τρισδιάστατη.Αφού λελεγα απο μέσα μου προσευχή για να φτάσουμε σώοι:scared:(υ.γ.:η πτήση κράτησε 1 ώρα κ 50 λεπτά,ενώ με Αegean την κάνω σε 1 ακριβώς)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...