Jump to content

Αεροπορικές εταιρείες: Αγαπημένες, εμπειρίες, απορίες


lewton
 Κοινοποίηση

Ψηφίστε μια ή περισσότερες.  

836 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε μια ή περισσότερες.

    • Ολυμπιακή (παλιά και νέα)
      159
    • Aegean
      170
    • Cyprus Airways
      23
    • Air France/KLM
      50
    • Lufthansa
      96
    • Easyjet
      51
    • British Airways
      123
    • Alitalia
      43
    • Singapore Airlines
      22
    • Άλλη
      99


Recommended Posts

Πείτε και καλές ή κακές εμπειρίες που είχατε με διάφορες εταιρίες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ψηφισα aegean hellas jet (ζωη σε λογου μας) και british airways.

 

Και για τις 3 εχω μονο καλα λογια να πω, συνδιαζουν τα 2 που με ενδιαφερουν: Καλες τιμες, ποιοτητα υπηρεσιων (ευγενια προσωπικου, χωρις καθυστερησεις κλπ).

 

Οσες φορες αναγκάστηκα να πεταξω με Ολυμπιακη εχω μονο κακες εμπειριες, απο τιμες μεχρι και την απιστευτη αγενεια του προσωπικου. Να κλεισει να κλεισει να κλεισει και δε με νοιαζει και καθολου τι θα κανουν 8000 χαραμοφαιδες που μπηκαν με ρουσφετι.

 

Επισης η alitalia τελευταια εχει βελτιωθει και δεν χανονται οι βαλιτσες :D

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα τις 2 πρωτες...η Ολυμπιακη κανει παντα καλες πτησεις,το προσωπικο εχει κανονικη συμπεριφορα & το φαγητο που σου δινουν τρωγεται,σε αντιθεση με αλλες εταιρειες(αν & τελευταια κι αυτοι το χαλασανε & το "εξευρωπαισανε" :mad: ).Η Ελλας Τζετ υπαρχει ακομα? :confused: Η χειροτερη για μενα ειναι η Αλιταλια,απαραδεκτη σε ολα,απο τις καθυστερησεις,το ταξιδι,το φαγητο(το ποιο?οποιος εχει ταξιδεψει μαζι της θα καταλαβει... ;) ),τις βαλιτσες κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Αν η Hellajet έχει κλείσει ας μπει κάποια άλλη στη θέση της.

Δεν το ήξερα... :O

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν η Hellajet έχει κλείσει ας μπει κάποια άλλη στη θέση της.

Δεν το ήξερα... :O

 

Εχει κλεισει. Εσυ δεν μας ειπες την αποψη σου :D

 

ps Δεν προσεξα την easyjet, και απο αυτη ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως και χαμηλες τιμες εχει και πεντακαθαρα και καινουρια αεροπλανα εχει.

Link to comment
Share on other sites

KLM αν και ακριβή είναι πάρα πολύ καλή εταιρία πέταξα 8 φορές για Σικάγο μέσο Άμστερνταμ και δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα και φυσικά η Aegean την οποία χρησιμοποιώ για την διαδρομή Καβάλα – Αθήνα και το αντίθετο (το μόνο που με ενοχλεί μερικές φορές είναι ότι αντί για Boeing 737 χρησιμοποιεί τα ATR) . Πάντως η Ολυμπιακή όσο περνάει ο καιρός με ξαφνιάζει δυσάρεστα. Κρίμα και ήταν μια εταιρία με υψηλό κύρος και πολύχρονη παρουσία.
fake! :X
Link to comment
Share on other sites

Εχει κλεισει. Εσυ δεν μας ειπες την αποψη σου :D

 

ps Δεν προσεξα την easyjet, και απο αυτη ειμαι πολυ ευχαριστημενος καθως και χαμηλες τιμες εχει και πεντακαθαρα και καινουρια αεροπλανα εχει.

Eγώ έκλεισα με Aegean τώρα που θα πάω στη Νίκαια (μέχρι Μιλάνο με αυτή και μετά τρένο) και απλά ήθελα εκ των υστέρων να δω τι γνώμη έχετε για τις διάφορες εταιρίες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκλεισα με Aegean τώρα που θα πάω στη Νίκαια (μέχρι Μιλάνο με αυτή και μετά τρένο) και απλά ήθελα εκ των υστέρων να δω τι γνώμη έχετε για τις διάφορες εταιρίες.

 

Ειμαι σιγουρος οτι θα μεινεις κατι παραπανω απο ευχαριστημενος. Εχει και ωραιες αεροσυνοδους :D

Link to comment
Share on other sites

Singapore Airlines. 'Oσοι έχουν πετάξει μαζί της μπορούν να μιλήσουν για την κορυφαία ποίότητά της. :)

Η θεία μου που ήρθε φέτος με αυτήν από Αυστραλία ήταν ενθουσιασμένη.

Βέβαια τις προηγούμενες φορές είχε έρθει με Ολυμπιακή, οπότε δεν είναι και τρομερό. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η θεία μου που ήρθε φέτος με αυτήν από Αυστραλία ήταν ενθουσιασμένη.

Βέβαια τις προηγούμενες φορές είχε έρθει με Ολυμπιακή, οπότε δεν είναι και τρομερό. :p

 

Καλα πολιτισμικο σοκ πρεπει να επαθε η γυναικα, απο μια απο τις χειροτερες εταιριες σε ολα πηγε σε μια απο τις καλυτερες! :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Καλα πολιτισμικο σοκ πρεπει να επαθε η γυναικα, απο μια απο τις χειροτερες εταιριες σε ολα πηγε σε μια απο τις καλυτερες! :w00t:

Για να καταλάβεις, μας είπε ότι πρώτη φορά σε αεροπλάνο δεν αισθανόταν άσχημα κάθε φορά που ζήταγε κάτι από αεροσυνοδό (της Ολυμπιακής την κοίταζαν σαν να τους σκότωνε) και ότι εντυπωσιάστηκε που ούτε μια στιγμή δεν αντελήφθη κάποια αεροσυνοδό να μυρίζει οινόπνευμα (βλέπεις της Ολυμπιακής για να αντέξουν το μεγάλο ταξίδι τα τσούτζανε).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η χειροτερη εμπειρια ever απο ολυμπιακη.

Στησιμο 24 ωρες στο αεροδρομιο (θα πεταξετε-δεν θα πεταξετε-θα πεταξετε-δεν θα πεταξετε) ενημερωση 0, παροχες 0, και στο τελος πηγαμε με ενα σαραβαλο και μισο το οποιο εμπαζε αερα απο την πορτα, και ειχαμε προβλημα με τα αυτια στην απογειωση και προσγειωση.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται παιδες,ελπιζω να ειστε ολοι καλα μετα τις καλοκαιρινες διακοπες σας :)

 

Εγω προσωπικα χρησιμοποιω την Swiss Airlines,γιατι εχει πολυ καλες τιμες αν κλεισεις νωρις εισητηριο κ με εξυπηρετει αφανταστα οτι φτανω απευθειας Θεσ/νικη,παρολο που εχω την αλλαγη αεροπλανου στο ταξιδι μου.

 

Απο εξυπηρετηση ειμαι αρκετα ικανοποιημενος αλλα ειχα παραπονο οτι δεν προσφεραν απολυτως τιποτα στους επιβατες κατα την διαρκεια της πτησης,παρα μονο με προσθετο χρηματικο κοστος.Αυτο βεβαια αλλαξε λιγο πριν τα Χριστουγεννα κ τωρα προσφερουν ενα σαντουιτσακι κ αναψυκτικο.

 

Οσο αφορα για τους αεροσυνοδους ειναι πολυ εξυπηρετικοι,αλλα δεν μπορω να πω τα ιδια κ για την ομορφια των θηλυκων αεροσυνοδων.

 

Πλεον σημασια για μενα προεχει ο τομεας ασφαλεια κ τα υπολοιπα τα βαζω σε δευτερη μοιρα.

 

Φιλε lewton,σου ευχομαι να περασεις καλα στο ταξιδι που εχεις σχεδιασει :)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

ψηφισα aegean εχω κανει αρκετα ταξιδια και παντα ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος και ειδικα απο την ποιοτητα εξυπηρετησης αν και στην ουσια σε καμια εταιρεια δεν εχω την απολυτη εμπιστοσυνη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Η Ολυμπιακή μου έχει αφήσει γλυκόπικρες αναμνήσεις...

Σε ταξίδι για τη Φρανκφούρτη (πριν από τέσσερα χρόνια όμως) είχα πάθει πλάκα και με το φαγητό αλλά και με την εξυπηρέτηση!

Σε ταξίδι εσωτερικού (όπου συνήθως χρησιμοποιώ Aegean αλλά μία φορά δεν με βόλευε η ώρα) απλά έπαθα φρίκη από την ξεφτισμένη ταπετσαρία στα καθίσματα του ελικοφόρου καθώς και από την πορτοκαλάδα σε πλαστικό ποτηράκι που έδιναν (καμμία σχέση με την αίσθηση της Aegean).

Πάντως συνεχίζω να την εμπιστεύομαι και ελπίζω να μην κλείσει αλλά για μία φορά να κάνει μία εξυγίανση που να πετύχει (έχω και αρκετούς γνωστούς που δουλεύουν εκεί και ξέρω ότι κάνουν καλή δουλειά)...

 

Η Aegean είναι πάρα πολύ καλή, συνεπής και με προσεγμένο service που δίνει άλλον αέρα στις πτήσεις εσωτερικού! Επίσης για εξωτερικό την είχα χρησιμοποιήσει παλιά (την τότε Cronus) και μου είχε κάνει μέτρια εντύπωση...

 

Η Alitalia είναι περίεργη υπόθεση. Γενικά με κάνει να βγάζω σπυράκια και προσπαθώ να την αποφεύγω αλλά όλο κάτι τυχαίνει και τελικά με αυτή ταξιδεύω...

Ξυνές αεροσυνοδοί και άθλιο φαγητό (στην Β' θέση γιατί στην Α' μερικές φορές προσφέρει κάτι τέλεια ιταλικά εδέσματα όπως μπρουσκέτα με μοτσαρέλα και τομάτα...)

 

Η Lufthansa απλά κορυφαία από κάθε άποψη!!! Τι να πρωτοπείς για service, ευγένεια, φαγητό, συνέπεια...

 

Η Air France είναι καλή εταιρεία σε όλα αλλά προσωπικά με χαλάει (πώς φαίνεται ο κοιλιόδουλος άνθρωπος) το φαγητό της (όχι όμως τόσο πολύ όσο της Alitalia).

 

Η ΒΑ είναι πραγματικά περίεργη εταιρεία, την μία θα σε αφήσει εντυπωσιασμένο και την άλλη μπορεί να πετύχεις σε αεροσυνοδό (άντρα ή γυναίκα) που να έχει ξυπνήσει στραβά και να πρέπει να του κάνεις τάμα για να σου φέρει ένα ριμαδοποτήρι νερό. Επίσης μία τα αεροπλάνα της είναι τέλεια και μία δεν μπορείς να κουνηθείς (στην Β' πάντα).

 

Easyjet, πολύ φθηνιάρικη αλλά δίνει ένα αίσθημα ότι αυτό που κάνει το κάνει καλά. Προσωπικά την επέλεξα μία μόνο φορά (πες το από περιέργεια, πες το και από τσιγγουνιά). Πάντως για τα λεφτά της είναι ότι καλύτερο! Best value for money!

 

Virgin Express, η χλιδή των low cost εταιρειών, με παροχές (extra leg-room και preordered on board meal) που ουσιαστικά φέρνουν το κόστος του εισιτηρίου στα ίδια επίπεδα με τις κανονικές εταιρείες (εννοείται ότι αν δεν επιλέξεις τίποτα από αυτά, είναι φθηνή και σου δίνει και τη δυνατότητα να επιλέξεις τη θέση σου!)

 

SAS (δεν υπάρχει στη δημοσκόπηση αλλά την αναφέρω διότι)... Έχει πολύ απλά τις πιο όμορφες (Σκανδιναβές γαρ) αεροσυνοδούς που έχω δει ποτέ (και πολύ πρόθυμες να σε εξυπηρετήσουν ;) )

 

Delta Airlines, απλά must για υπεραντλατικά ταξίδια (προς την μεριά των ΗΠΑ). Τέλειο service, τέλειες αεροσυνοδοί, τέλειο... φαγητό (again).

 

Επίσης στις υπερατλαντικές πτήσεις λέει πολύ η on board μπάρα (!!!) της Virgin Atlantic! Η pub της γωνίας, μετακόμισε μέσα στο αεροπλάνο της Virgin! Υπάρχει και ο μπάρμαν στον οποίο μπορείτε να μιλήσετε για ό,τι σας απασχολεί και να εξομολογηθείτε τον πόνο σας! Όπως ακριβώς και στα κανονικά bar!

 

Singapore, εντάξει τα σχόλια περιττεύουν, τέτοια πολυτέλεια ούτε στα όνειρά σας! Το ίδιο ισχύει και για την Emirates και την Saudia (με τις δύο τελευταίες δεν έχω πετάξει, αλλά φίλη μου αεροσυνοδός που έχει δουλέψει και στις δύο, μου έχει πει ότι απλά είναι ο ορισμός στην πολυτέλεια). Αυτές οι τρεις εταιρείες είναι ίσως αυτή τη στιγμή οι τοπ εταιρείες στον κόσμο σε πολυτέλεια! Στην Singapore μπορείς να έχεις δικό σου κάθισμα-κρεβάτι (εγώ δεν είχα... κλαψ) καθώς και να παραγγείλεις από τον σεφ (ναι έχει το αεροπλάνο και σεφ) να σου φτιάξει ό,τι θέλεις από ένα τεράστιο μενού (όταν είσαι στην business)!

 

Επίσης μπορώ να εκφέρω άποψη για την JAL η οποία επίσης θέτει πολύ υψηλά τα στάνταρ της εξυπηρέτησης και μαζί με τις τρεις παραπάνω είναι μέσα στις καλύτερες του κόσμου. Αεροσυναδοί φιλικότατες, τελευταία τεχνολογία on board για ψυχαγωγία μέχρι τελικής πτώσης και φαγητό αρκετά καλό (βέβαια όπως όλα τα πράγματα που κάνουν οι Ιάπωνες προσπαθώντας να μιμηθούν τους ξένους είναι κιτς, αλλά... δεν πάει στο διάολο, φαγητό είναι...)

 

Προσωπικά ως εταιρείες που συμπαθώ ψήφισα την ΟΑ, Singapore, Aegean, BA, AirFrance και φυσικά the one and only... Lufthansa über alles (η γερμανική ψυχρή αποτελεσματικότητα ξαναχτυπά!)

 

Α, ξέχασα, η Cyprus πιστεύω ότι είναι καλή εταιρεία (τουλάχιστον έχει καλύτερο management από την ημέτερη Ολυμπιακή) και είναι τουλάχιστον αρκετά αξιόπιστη με ικανοποιητικό service!

 

ΥΓ: Από αυτό το "ζωή σε λόγου μας" που διάβασα παραπάνω, μόλις είδα ότι έκλεισε η Hellas Jet... Κρίμα! Ένα ταξίδι είχα κάνει μαζί τους φέτος το χειμώνα για Βρυξέλλες και ήταν πάρα πολύ καλή εταιρεία! Το αστείο είναι ότι γράφει ότι όσοι έχουν εισιτήρια κλεισμένα θα "εξασφαλιστούν" με πτήσεις της Ολυμπιακής... Το άλλο με τον Τοτό το ξέρετε; (Πέρα από την πλάκα, αναφέρει ότι αυτό ισχύει για εισιτήρια μέχρι και τον Μάιο του 2005, μέχρι τότε η Ολυμπιακή ήταν σίγουρη λύση).

Άντε να δούμε τι θα φέρει ο δρόμος και για την κακόμοιρη την Ολυμπιακή που την φάγανε τα συμφέροντα... Σε λίγες ώρες έρχεται και η απόφαση της Κομισιόν...

 

 

Lewton, καλά να περάσεις στο Erasmus! Είναι απλά επιβεβαιωμένο και στατιστικά ότι θα περάσεις μερικούς από τους πιο αξέχαστους μήνες της ζωής σου!

Link to comment
Share on other sites

Aegean. Δύο φορές που έχω κάνει την διαδρομή Κέρκυρα-Αθήνα ήταν κορυφή. Οι αεροσυνοδοί πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν. Προσφέρουν καφέ, χυμό, cola-cola, μικρό κρουασάν που είναι πολύ ωραίο. Μάλιστα μπορείς να πάρεις και καφέ και χυμό ή coca-cola, δεν σου λένε "μπορείτε να πάρετε μόνο ένα" . Νερό δεν χρειάστηκε να ζητήσω γιατί και τις δύο φορές είχα αγοράσει μπουκάλι από το αεροδρόμιο. Με την Ολυμπιακή έκανα πέρσι τον Σεπτέμβριο με τον πατέρα μου την διαδρομή Αθήνα-Ιωάννινα. Το αεροπλάνο ήταν αίσχος. Ελικοφόρο, έκανε πολύ θόρυβο (της Aegean και τις δύο φορές στην διαδρομή Κέρκυρα-Αθήνα ήταν ολοκαίνουργιο και έκανε πολύ λιγότερο θόρυβο από το σαράβαλο της Ολυμπιακής) και έτριζε... Ήταν το λιγότερο δεκαπενταετίας. Δεν θα κάνω άλλα σχόλια για το συγκεκριμένο ταξίδι. Άσε που για να μεταφέρω την γάτα μου μέσα στο κλουβί της ζητάνε γύρω στα 15 ευρώ ενώ η Aegean 5 ευρώ (και έχει και χαμηλότερες τιμές η Aegean) .
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

αυτες που εχουν τις ωραιοτερες αεροσυνοδους!!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

British Airways. Αψογη εξυπηρετηση, τελειο φαγητο!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Cyprus Airways σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος τόσο από την εξυπηρέτηση (την περασμένη Κυριακή μας πήραν τηλέφωνο για να μας ενημερώσουν για αλλαγή ώρας πτήσης) όσο και από την ασφάλεια (πρίν 3 χρόνια άλλαξαν αεροπλάνο για Αθήνα και είχαν αρκετή καθυστέρηση διότι διαπίστώθηκε τεχνικό πρόβλημα, αυτό γίνεται συνέχεια και μου έτυχε σε 2 περιπτώσεις μετά το ατύχημα)

 

Aegean πάρα πολύ ικανοποιημένος τόσο σε πτήσεις εξωτερικού όσο και εσωτερικού (Λάρνακα-Αθήνα-Ιωάννινα). Προτού συγχωνευτεί με την Cronus και κάνει διεθνείς πτήσεις, πολύ βολική ήταν η συμφωνία της με αρκετές εταιρείες συμπεριλαμβανομένων και των Κυπριακών Αερογραμμών με αποτέλεσμα να αποτελεί μια άριστη εναλλακτική λύση της -παραπαίουσας τότε- ΟΑ στις πτήσεις Ιωάννινα - Λάρνακα - Αθήνα. Στα θετικά και η άψογη, τόσο στον αέρα όσο και στο έδαφος εξυπηρέτηση (e-ticket κλπ).

 

KLM ταξίδεψα μία φορά (Αθήνα - Αμστερνταμ - Αθήνα). Απλά άψογη (οι πτήσεις από και πρός Κύπρο γίνονται μετά απο συμφωνία KLM και Cyprus Airways από την δεύτερη)

 

ΟΑ έχω ανάμικτες εντυπώσεις, προς το αρνητικό όμως.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Eimai apogohteymenos apo thn Hellas Jet.H ora pano sto eisithrio eixe allaksei kata 45 lepta xoris kanenas na me exei eidopoihsei.

 

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Aegean,Olympic,Thai,Singapore,Lufthansa.

 

τις εμπιστευομαι απολυτα πρωτα και κυρια απο θεμα ασφαλειας.Δεν ειναι τυχαιο πως ο προεδρος της επιτροπης Ευρωπαιων μηχανικων αεροσκαφων πολιτικης αεροποριας ειναι απο την Ολυμπιακη ( χαρακτηριστικα αναφερω προ 3-4 ετων το σκανδαλο με μαιμου ανταλλακτικα σε αεροσκαφος της Alitalia που εντοπιστηκε απο αυτον)

Δεν βρισκω παντως σωστο, τα λαθη ολων των εδω κυβερνησεων ( νυν και πρωην) που την χρεωσαν με 11 Δις δραχμες απο εξοδα για μεταφορες κομματων,αγονες γραμμες,μεταφορες φανταρων,αποστολες ομαδων και κυβερνητικων κλιμακιων και φυσικα πολλων αργοσχολων) να πρεπει να βαλει λουκετο.

Στα θεματα ασφαλειας παντως η Ολυμπιακη μακραν προσεχε και ειχε μηδενικους δεικτες.Απο κει και περα,με το καθεστως της ενοικιασης απο τριτες χωρες εφτασε σε σημειο να χασει και το τελευταιο σημαδι εμπιστοσυνης απο τους επιβατες.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...