Jump to content

Αεροπορικές εταιρείες: Αγαπημένες, εμπειρίες, απορίες


lewton
 Κοινοποίηση

Ψηφίστε μια ή περισσότερες.  

836 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε μια ή περισσότερες.

    • Ολυμπιακή (παλιά και νέα)
      159
    • Aegean
      170
    • Cyprus Airways
      23
    • Air France/KLM
      50
    • Lufthansa
      96
    • Easyjet
      51
    • British Airways
      123
    • Alitalia
      43
    • Singapore Airlines
      22
    • Άλλη
      99


Recommended Posts

Εγώ ψηφίζω Aegean γιατί μια φορά που πήγαινα Αλεξανδρούπολη και με πήρε ο υπνάκος και ξύπνησα τρομαγμένη λίγο πριν την προσγείωση νομίζοντας ότι πέφτουμε, ήρθε η αεροσυνοδός και μου είπε ότι με είχε προσέξει που κοιμόμουν και να μην ανησυχώ, όλα είναι οκ. Μόνη της το έκανε αυτό, ούτε την φώναξα ούτε τίποτα. Και μου έκανε πολύ καλή εντύπωση... Ενώ σε αντίστοιχη πτήση της Ολυμπιακής, θεώρησαν ότι ούτε μια πορτοκαλάδα δεν άξιζαμε να μας προσφέρουν, κι ας είχα πληρώσει και τα κέρατά μου
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aegean,Olympic,Thai,Singapore,Lufthansa.

 

τις εμπιστευομαι απολυτα πρωτα και κυρια απο θεμα ασφαλειας.Δεν ειναι τυχαιο πως ο προεδρος της επιτροπης Ευρωπαιων μηχανικων αεροσκαφων πολιτικης αεροποριας ειναι απο την Ολυμπιακη ( χαρακτηριστικα αναφερω προ 3-4 ετων το σκανδαλο με μαιμου ανταλλακτικα σε αεροσκαφος της Alitalia που εντοπιστηκε απο αυτον)

Δεν βρισκω παντως σωστο, τα λαθη ολων των εδω κυβερνησεων ( νυν και πρωην) που την χρεωσαν με 11 Δις δραχμες απο εξοδα για μεταφορες κομματων,αγονες γραμμες,μεταφορες φανταρων,αποστολες ομαδων και κυβερνητικων κλιμακιων και φυσικα πολλων αργοσχολων) να πρεπει να βαλει λουκετο.

Στα θεματα ασφαλειας παντως η Ολυμπιακη μακραν προσεχε και ειχε μηδενικους δεικτες.Απο κει και περα,με το καθεστως της ενοικιασης απο τριτες χωρες εφτασε σε σημειο να χασει και το τελευταιο σημαδι εμπιστοσυνης απο τους επιβατες.

Το μεγάλο πρόβλημα της Ολυμπιακής ήταν τα εξοργιστικά προνόμια των υπαλλήλων της και η άρνηση τους να δεχτούν τις περικοπές τους τη στιγμή που η εταιρία (και όλος ο κλάδος) αντιμετωπίζει τόσα προβλήματα.

Αυτή τη στιγμή δεν τους λυπάμαι καθόλου, αντίθετα με ανησυχεί το ότι θα την πληρώσει για άλλη μια φορά ο κρατικός προϋπολογισμός (δηλαδή εμείς) τη νύφη για κάποιους αργόσχολους... :mad:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παλιά, που πετούσα με British Airways δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Tα τελευταία χρόνια πετάω τακτικά με την Swiss, κι εδώ δεν έχω κανένα πρόβλημα, εκτός από τις πολύ "τσιμπημένες" έως και εξωφρενικές τιμές της κατά διαστήματα. (Ευτυχώς όχι πολύ συχνά) Μετά την απόκτησή της από τη Luftansa έχει βελτιωθεί σε κάποια σημεία.

Η Ολυμπιακή είναι από τις χειρότερες εταιρείες και έχω αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα, όπως ακυρώσεις πτήσεων χωρίς καμία ενημέρωση και απαράδεκτη συμπεριφορά προσωπικού.

Να κλείσει, γιατί έτσι όπως συνεχίζει είναι ντροπή να αποκαλείται "O εθνικός μας αερομεταφορέας".

[sIGPIC][/sIGPIC]

Οι συσκευές μου: Nokia 6300 - Ε63, Palm TΧ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για μενα καλύτερες:

 

Lufthansa: Ειναι στην ωρα τους, ειναι εξυπηρετικοι, Εχουν ασφάλεια (αυτο ειναι λιγο σχετικο για όλες τις εταιριες), και αν κανει κανα λαθος το αναγνωριζει και σε αποζημιώνει. Λιγο στο φαι στα χαλάει αλλα χαλαλι

 

Swiss: Απο την εποχη της Swiss Air. Μεγαλες θέσεις, ακομα και στην economy class, στην ωρα της, και πολυ καλο φαγητο και ειναι και στην ωρα της

 

Saudia: Λιγο εξεζητημένη λογω προορισμου, αλλα ειναι μέσα την χλίδα. Οσες φόρες πέταξα για Σαουδική Αραβία ηταν τέλεια

 

Βritish Airways: Στην ωρα της, Το φαι χαλια και αποζημιώνει καλα

 

--------------------------------------------------------------------------Απο τις χειρότερες:

 

Alitalia: Θα ειναι λοττο αν δεν χασεις τα πραγματα σου. Σε ενα ταξίδι έχασα και στο πήγαινε και στο ελα τις βαλίτσες μου (ο γκαντεμης). Πολλα αεροσκαφη ειναι αρχαια

 

Iberia: Χαλια αεροσκαφη καιεξυπηρέτηση

 

-----------------------------------------------------------------------

Και η τοπ Αεροπορικη εταιρεια ειναι....................

 

Οι Ολυμπιακές Αερογραμμες - Ολυμπιακή Αεροπορία

 

Λοιπον εχει γινει το εξης: Πεταω Αθηνα - Λονδινο με Ολυμπιακή και Λονδινο - Μαντσεστερ με British Midland (Η BA εσωτερικών πτήσεων). Φυσικα Η ολυμπιακη αργισε να ξεκινησει και να φτασει Λονδινο με αποτελεσμα οσοι ειμασταν για μαντσεστερ στο τσακ προλαβαμε την αλλη πτηση, κατι το οποιο δεν μπορω να πω και για τις βαλιτσες μας. Στο τέλος μας πήραν τηλέφωνο και μας ειπαν να μας φερουν τις βαλιτσες στο σπιτι 2 ωρες αφοτου φτασαμε στο μαντσεστερ. Λοιπον μετα απο αυτο ,παντα με Ολυμπιακη πέταγα γιατι δεν κουβαλαγα ποτέ τις βαλίτσες μου. :lol: ;)

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

KLM γιατί όσες φορές έχω πετάξει δεν είχα κανένα πρόβλημα η παράπωνο

αντίθετα βέβαια από την Ολυμπιακή όπου οι πτήσεις εσωτερικού έχουν μονίμος καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα της Ολυμπιακής ήταν τα εξοργιστικά προνόμια των υπαλλήλων της και η άρνηση τους να δεχτούν τις περικοπές τους τη στιγμή που η εταιρία (και όλος ο κλάδος) αντιμετωπίζει τόσα προβλήματα.

Αυτή τη στιγμή δεν τους λυπάμαι καθόλου, αντίθετα με ανησυχεί το ότι θα την πληρώσει για άλλη μια φορά ο κρατικός προϋπολογισμός (δηλαδή εμείς) τη νύφη για κάποιους αργόσχολους... :mad:

 

Ακριβώς και θα έπρεπε να ντρέπονται να βγαίνουν και να διαμαρτύρωνται αφού αυτοι είναι υπέτοιοι για την κατάσταση.:angry::angry:

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική πείρα και έχοντας πετάξει με ΠΟΛΛΕΣ εταιρείες, Ολυμπιακή και Lufthansa. Έχω ακούσει τα καλύτερα και για την Singapore, αλλά δεν έχω πετάξει με αυτήν.
http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ολυμπιακή, Γενάρης 1997, ταξίδι Λάρνακα-Αθήνα-Ιωάννινα. Φτάσαμε στιν Αθήνα κανονικα (με λίγη καθυστέρηση), αλλά λόγω ομίχλης στο αεροδρόμιο των Ιωαννίνων, η πτήση, μετά απο μια Οδύσσεια (καθυστερήσεις, τελικα μας έβαλαν στο αεροσκάφος, μας άφησαν 1 ώρα και τελικα) ακυρώθηκε. Όταν ζητήσαμε να μας πάνε σε ξενοδοχείο και να πάρουμε τη πτήση της επόμενης το πρωϊ -όπως υποχρεούνται να κάνουν- τα εριξαν στον καιρο.

KLM, Οκτώβρης 1998. Θα ταξίδευα για ΗΠΑ και είχα 2-3 επιλογές (BA, KLM, Lufthansa). Η πτήση της KLM για Amsterdam ήταν απόγευμα, ενω η πτήση Amsterdam-Philadelphia ήταν την επομένη το πρωϊ. Αποτέλεσμα; Μου δώθηκε δωρεάν διαμονή σε ξενοδοχείο της εταιρείας με πρόγευμα και δωρεάν μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο.

 

Τα συμπεράσματα δικά σας!

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

ba και ξερο ψωμι καθοως εχουν μακραν τα καλυτερα "μωρα" εχουν ενα πιλοτο πολυ χαβαλετζιδικο (ταξιδι απο λονδινο προς αθηνα εχει κενα αερος και επαιζε η βραζιλια με την αγγλια και μολις τρωνε το δευτερο γκολ το αεροπλανο παει πανω κατω και βγαινει ο πιλοτος και λεει συγνωμη για πριν αλλα το αεροπλανο τσαντιστικε για το γκολ) δεν ηταν το αστειο αλλα ηταν ο τροπος που το ειπε
Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν πει ότι από άποψη service και άνεσης η κορυφαία του κόσμου είναι η singapore.

Εξαιρετικές εταιρίες επίσης είναι η Lufthansa και η αμερικανική United .

Η United έχει καλή χλίδα και για υπερατλαντικά .Ξέρετε , dvd σε κάθε θέση ,ράδιο, κουβέρτες και τα λοιπά καλούδια.Βασικά με united όταν πέταγα την πρώτη φορά και επέστρεφα στην Ελλάδα είχα φοβηθεί λίγο γιατί ταξίδευα σε μία απ'τις πρώτες πτήσεις που φεύγανε μετά το τρομοκρατικό χτύπημα.

Link to comment
Share on other sites

Paidia egw exw peta3ei PARA poles fores me Olympiakh Aeroporia...Apo 7 xrwnon paidaki paitaw...Douleue o pateras mou kai peigena mazi tou gia douleies tou h gia diakopes...Exw meinei arketa euxarhsthmenos kai apo to fai alla kai apo tis pthseis...Mh 3exnate oti einai apo tis pio asfalhs aeroporikes etairies sto kosmo...Den 8ymamai na exei ptwsh aeroplanou me 8ymata sto energhtiko ths...Exei monaxa 1-2 (den eimai kai sygouros) anagkastikes prosgeiwseis...

Giayto kai mono noiw8w mia A asfalia petontas me Olympiaki...Krima pou paei gia :lock: (louketo xwris na xairomai)...

Exw paita3ei kai me alles etairies polles fores alla pote den emena ykanopoihmenos apo to fai :O To mono pou mou arese panta me tis alles Aeroporikes htan oi omorfes aerosynodes pou exoum ;) Ligo dyskolo na eblepes kapoia oraia sthn OA alla enta3i...Den petas gia na piaseis gkomena :lol:...

Link to comment
Share on other sites

Ταξίδεψα πρώτη φορά από την Αθήνα στην Κύπρο...όταν ήμουν 6 μηνών με την Cyprus airlines (ήθελε να δει το κουκλί και η άλλη γιαγιά ΛΟΛΟΛΟΛ) οπότε λογικό είναι να μην θημάμαι τπτ.

 

Έχω ταξιδέψει πολλές φορές με την Ολυμπιακή τα καλύτερα προσγειώματα που έχω

ζήσεις και μετά το (γνωστό πλέον) χειροκρότημα μετά την προσγείωση. ΛΟΛ

 

Ακόμα, η Cyprus airlines πολύ καλή σου προσφέρουν όμως μια βλακία γαλλική κουζίνα ιμισιμου όλα ωμά από ΑΘήνα προς Λάρνακα και για αυτό δεν μου άρεσε (σοβαρός λόγος λολ) αλλά από αεροπλάνα και αεροσυνοδούς πάει πολύύύ καλά!

 

Και η τελευταία μου πτήση ήταν με την Aegean το Πάσχα (Ηράκλειο-Αθήνα) πολύ φιλικοί όλοι ακόμα και ο πιλότος άφησε την αδερφή μου να πάει στο πιλοτήριο (ε τόσο που έκλαιγε είπε να της κάνει την χάρη). Πολύ καλή και αυτή της αξίζει το βραβείο Ερμής για την καλύτερη αεροπορική εταιρία της χρονιάς! Πραγματικά πολύ καλή, άξια

διάδοχος της Ολυμπιακής!

 

Αυτά!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Έχω πετάξει άπειρες φορές με Easy προς Λονδίνο. Για τα λεφτά που κοστίζει (από τις πιο φθηνές, αν όχι η πιο φθηνή) είναι υπερευχαριστημένος. Ούτε μία καθυστέρηση, όλα στην ώρα τους. Μία φορά που χάθηκε μία βαλίτσα μας, εν τέλη βρέθηκε και πήραμε και αποζιμίωση :Ρ

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Μια παρενθεση για τα ελικοφορα (συνηθως/παντα ATR 42/72) της Ολυμπιακης. Μπορει να μην ειναι καθολου ανετα, μπορει να κανουν τρομερο θορυβο, μπορει γενικως να δινουν την αισθηση οτι εχουν ρημαξει, αλλα απο μηχανικης πλευρας ειναι αρτιοτατα και ισως τα καλυτερα ελικοφορα που παιζουν σε αυτη την κατηγορια. Αλλωστε δεν συμφαιρει παντα σε ορισμενα δρομολογια χαμηλης κινησης να μπαινουν αεροσκαφη με τουρμπινες. Κατα τα αλλα εμενα η ΟΑ με εχει αφησει ευχαριστημενο αν και δεν εχω πεταξει και πολλες φορες. Κανει πολυ καλες προσγειωσεις παντως οπως προαναφερθηκε.

 

Επισης εχω πεταξει με Egypt Air που θεωρειται απο τις χειροτερες στον κοσμο σε θεματα ασφαλειας. Στην πτηση εξωτερικου (Αθηνα-Καιρο) με Airbus Α330 ολα ηταν καλα. Εξυπηρετηση, φαγητο (καλα, ηταν λιγο μετριο), προσγειωση. H πτηση εσωτερικου ομως (Καιρο - Hurghada) εγινε με ενα Boeing 737-800 που αν και ηταν σχετικα καινουριο, το ειχαν σε αξιοθρηνητη κατασταση και εσωτερικα και εξωτερικα. Αν προσθεσουμε μια αθλια προσγειωση με το αεροπλανο να παταει σχεδον ταυτοχρονα με ολους τους τροχους (stall?) και να κανει ενα τεραστιο μπαμ (σαν καρπουζι εσκασε κατω), καταλαβαινουμε οτι δεν ηταν και η καλυτερη εμπειρια μου. Επισης στο γυρισμο στην πτηση Καιρο - Αθηνα σταματησαμε στην Αλεξανδρεια χωρις να ειναι στο προγραμμα και χωρις να μας πει κανενας τιποτα ακουσων-ακουσων επειδη το αεροπλανο ηταν σχεδον αδειο και στην Αλεξανδρεια υπηρχαν καμια 10αρια επιβατες που ηθελαν να πανε Αθηνα!!!

Επισης μαλλον δεν εχουν καθολου καλο Planning μιας και στο γυρισμο η πτηση εσωτερικου εγινε με ενα A300-800ER (Extended Range). Το αεροπλανο ηταν κατα 80% αδειο απο κοσμο και η αποσταση που επρεπε να διανυσει ηταν γυρω στα 600km...

Link to comment
Share on other sites

@lewton

 

Οι περικοπες που λες, αν και στην αρχη ημουν συμφωνος και εγω στο να γινουν ηταν οι εξης

- 3 χρονια εργασιας με αναλογια αδειας 23 ημερων.

- μειωση μισθου κατα 15%-20%

- απασχοληση πανω απο 8 ωρες και πανω απο 4 σκελη ταξιδιου ( η αεροπορικη νομοθεσια προβλεπει απασχοληση 8 ωρων για λογους ασφαλειας.

-ακυρωση αοριστων συμβασεων και δημιουργια ατομικων ή ομαδικων 6-8μηνων.

 

οπως καταλαβαινεις ολοι εμεις που ειμαστε εξω απο τον χορο χορευουμε.

Ολοι μας κατηγορησαμε και συνεχιζουμε να κατηγορουμε τις Ο.Α χωρις να το εχουμε μελετησει σε βαθος,παντα μονοπλευρα.

 

Τελικα, δοθηκε η χαριστικη βολη περυσι με τους Ολυμπιακους αγωνες και την χορηγια της η οποια δεν ηταν διολου ευκαταφρονητη...

Πριν λοιπον την πεταξουμε στην πυρα,ας εξετασουμε πως εγιναν ολα αυτα τα αρνητικα και δυσαρεστα που βαρυνουν τους παντες.

Αν σκεφτουμε και την καλωσυνη,θα δειτε οτι εχουμε μερικως αδικο οταν φωναζουμε 'λουκετο'

πχ

Αντι να λειτουργει ακρως επαγγελματικως και να απαγορευει την επιβιβαση 20' πριν την αναχωρηση,προτιμουσε να περιμενει τον κοσμο μεχρι την τελευταια στιγμη για να μην χαθουν ανταποκρισεις που στην τελικη δεν εφερε ευθυνη.

Εγινε το μπαλακι του καθε τουριστικου γραφειου που εκλεινε υπεραριθμες θεσεις για να φουσκωνει τα εισιτηρια.

Και τελος εγινε το αγροκτημα του καθενος πολιτικου,υπαλληλου - βυσματος και δημοσιας υπηρεσιας για δωρεαν παροχες και καλυψεις.

Ας την κλεισουν λοιπον και ας βρουν χωραφια στην Aegean,κομματακι δυσκολο το κοβω....

Με συγχωρειτε για την εκτος θεματος παρεμβαση.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισης μαλλον δεν εχουν καθολου καλο Planning μιας και στο γυρισμο η πτηση εσωτερικου εγινε με ενα A300-800ER (Extended Range). Το αεροπλανο ηταν κατα 80% αδειο απο κοσμο και η αποσταση που επρεπε να διανυσει ηταν γυρω στα 600km...

 

 

ειναι πολιτικη σχεδον ολων των εταιρειων λογω των ενδιαμεσων σκελων πτησεων τσαρτερ να βαζουν μεγαλα αεροσκαφη για να γεμιζουν κατα κυριο λογο one way.Αντι λοιπον να κανουν 2-3 σκελη πχ Αθηνα-Θεσσαλονικη σε μια μερα,μπορουν εκτακτα εφοσον οι πρωινη πτηση ειναι τιγκα να βαλουν μεγαλυτερο αεροσκαφος για να κανουν μονο ενα.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

SINGAPORE AIRLINES: Η Καλύτερη Διεθνής Αεροπορική Εταιρία του Κόσμου για 10η Συνεχή Χρονιά

 

Για δέκατη συνεχή χρονιά η Singapore Airlines ψηφίστηκε ως η Καλύτερη Διεθνής Αεροπορική Εταιρία του Κόσμου στην ετήσια έρευνα που διεξάγεται εδώ και δέκα χρόνια από το κορυφαίο ταξιδιωτικό περιοδικό Travel & Leisure.

 

Οι αναγνώστες του περιοδικού από όλο τον κόσμο ψήφισαν την SIA ως την Καλύτερη Διεθνή Αεροπορική Εταιρία του Κόσμου για την τελειότητα στην άνεση του χώρου, στο φαγητό, το service κατά την πτήση, την εξυπηρέτηση των πελατών, και τις αξίες που υπηρετεί.

 

Στην ίδια έρευνα, η SilkAir -εξολοκλήρου ελεγχόμενη θυγατρική της SΙΑ- κατέκτησε τη δέκατη θέση χαρίζοντας στον Όμιλο Εταιριών της Singapore Airlines, τα δύο από τα 10 πρώτα βραβεία των αεροπορικών εταιριών.

 

Ο τίτλος της Καλύτερης Διεθνούς Αεροπορικής Εταιρίας έρχεται να προστεθεί στα ήδη πολυάριθμα βραβεία και διακρίσεις που έχει συγκεντρώσει η Singapore Airlines τα τελευταία χρόνια. Τα βραβεία που εδώ και δέκα συναπτά έτη κερδίζει η Singapore Airlines αφορούν κατηγορίες όπως η εξυπηρέτηση και ψυχαγωγία κατά την πτήση, φαγητά και ποτά, υπηρεσίες εδάφους, ασφάλεια, και διοίκηση επιχείρησης.

 

Τα επαναλαμβανόμενα αυτά βραβεία αντικατοπτρίζουν την κύρια φιλοσοφία της Singapore Airlines για διαρκή ανανέωση προκειμένου να συμβαδίζει με τις μεταβαλλόμενες επιθυμίες και προτιμήσεις των καταναλωτών.

 

2004: Βραβεύσεις Κατ΄ Επανάληψη

 

• Η Singapore Airlines ψηφίστηκε για δέκατη έκτη συνεχή χρονιά ως Η Καλύτερη Εταιρία του Κόσμου από τον ετήσιο θεσμό «Readers’ Choice 2004» του Conde Nast Traveler (US), του κορυφαίου μηνιαίου ταξιδιωτικού περιοδικού με πάνω από τρία εκατομμύρια αναγνώστες ετησίως.

 

• Για δέκατη έκτη συνεχή χρονιά επιχειρηματίες ταξιδιώτες ψήφισαν την Singapore Airlines ως την Καλύτερη Αεροπορική Εταιρία, σε έρευνα που διεξήχθη το 2004 από το φημισμένο αμερικανικό περιοδικό Business Traveler (US).

 

• Ανάμεσα στις αξιόλογες βραβεύσεις της Singapore Airlines συγκαταλέγεται και η κατάκτηση της 1ης θέσης για ενδέκατη συνεχή χρονιά στην κατηγορία Δίκτυο / Πρόγραμμα Αεροπορικής Εταιρίας στα βραβεία Golden Travel Star Award που διοργανώθηκαν από το ελβετικό ταξιδιωτικό περιοδικό Travel Inside.

 

• Το κορυφαίο περιοδικό της Taiwan, Common Wealth, απένειμε για έβδομη συνεχή χρονιά στη Singapore Airlines το βραβείο της Πιο Αγαπημένης Εταιρίας για το 2004 στην κατηγορία των αεροπορικών εταιριών.

 

• Το 2004 ήταν επίσης η χρονιά κατά την οποία η Singapore Airlines απέσπασε τον ανώτατο τίτλο της Μεγάλης Αεροπορικής Εταιρίας στα βραβεία Wanderlust Travel Award 2004 που διεξάγονται στη Μ. Βρετανία για τέταρτη συνεχή χρονιά.

 

Ο γενικός διευθυντής της εταιρίας κος Chew Choon Seng, σχολιάζοντας τις διακρίσεις, εξέφρασε την ευγνωμοσύνη της Singapore Airlines προς τους πελάτες που τη στηρίζουν εδώ και χρόνια και συμβάλλουν στην κατάκτηση σημαντικών τιμητικών διακρίσεων, ενώ πρόσθεσε ότι για τη θετική παρουσία της εταιρίας ευθύνεται το προσωπικό που εργάζεται σε’ αυτήν.

 

Περισσότερες πληροφορίες για τα βραβεία που απονεμήθηκαν πρόσφατα στη Singapore Airlines μπορείτε να βρείτε στην ηλεκτρονική σελίδα της εταιρίας http://www.singaporeair.com .

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα, η Cyprus airlines πολύ καλή σου προσφέρουν όμως μια βλακία γαλλική κουζίνα ιμισιμου όλα ωμά από ΑΘήνα προς Λάρνακα και για αυτό δεν μου άρεσε (σοβαρός λόγος λολ) αλλά από αεροπλάνα και αεροσυνοδούς πάει πολύύύ καλά!

Cyprus Airways :)

Τώρα βάζουν ένα sandwich μόνο και ένα ποτό. Αλλά και αυτοί περνάνε κρίση, τον Δεκέμβριο η εταιρεία πήγαινε για λουκέτο. Και προτιμώ τέτοιου είδους περικοπές, παρά περικοπές στην ασφάλεια ή να πληρώνω τις κακές επιχειρηματικές αποφάσεις (άλλως μ@λ@κίες) απο την τσέπη μου. Αν και πιστεύω οτι ούτε η μία (ΟΑ) ούτε η άλλη (CY) θα ορθοποδήσουν ποτέ, λόγω νοοτροπίας....

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Παλιά ήταν Cyprus airlines και τώρα έγινε Cyprus airways?

ή έτσι ήταν πάντα; Εγώ Cyprus airlines την θυμάμαι!

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ήταν Cyprus Airways ανέκαθεν - δηλαδή από το 1947 :)

H Ολυμπιακή ήταν Airways και έγινε Airlines.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Mh 3exnate oti einai apo tis pio asfalhs aeroporikes etairies sto kosmo...Den 8ymamai na exei ptwsh aeroplanou me 8ymata sto energhtiko ths...Exei monaxa 1-2 (den eimai kai sygouros) anagkastikes prosgeiwseis...

Oti theoritai (kai einai mia apo tis pio asfaleis) einai gegonos, alla aeroplanakia ths exoun pesei sto parelthon kai me nekrous fysika . As einai kala oi mhxanikoi kai oi pilotoi giati mexri prin liga xronia eixame kati aeroplana......mpoumpoukia

Τελικα πρεπει να ειναι ωραια στον απαλο κοσμο του Souplin
Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω κανει πολλες χιλιαδες μιλια με πολλες εταιρειες, κατα τη γνωμη μου οι καλυτερες εταιρειες ειναι:

-Για ευρωπη και εσωτερικα δρομολογια: Aegean, OA, Lufthansa, BA, AF/KLM (λιγοτερο). Φολα στις Alitalia, Iberia και φυσικα στις περισσοτερες απο Αν. Ευρωπη.

-Μεσες και μεγαλες αποστασεις: Singapore, Emirates (τα καλυτερα αεροσκαφη με διαφορα), Lufthansa, BA, Cathay. Μακρυα απο Αμερικανικες και Αφρικανικες.

Link to comment
Share on other sites

αυτες που εχουν τις ωραιοτερες αεροσυνοδους!!

No. 1 by far: SAS

2. KLM

3. Delta (california girls) <----Πτώχευσε σήμερα, μετά από σενάρια σεναρίων που διήρκεσαν μήνες, δεν είναι μόνο η Ολυμπιακή μας...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...