Jump to content

Αεροπορικές εταιρείες: Αγαπημένες, εμπειρίες, απορίες


lewton
 Κοινοποίηση

Ψηφίστε μια ή περισσότερες.  

836 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε μια ή περισσότερες.

    • Ολυμπιακή (παλιά και νέα)
      159
    • Aegean
      170
    • Cyprus Airways
      23
    • Air France/KLM
      50
    • Lufthansa
      96
    • Easyjet
      51
    • British Airways
      123
    • Alitalia
      43
    • Singapore Airlines
      22
    • Άλλη
      99


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

klm με διαφορά η καλύτερη απο πλευράς ασφάλειας- αφού αυτό είναι και το πιο σημαντικό.τι να το κάνεις αν έχει άψογο σέρβις και στη τελική πέσει?αν και με αυτά που έγιναν τελευταία όποιος βγαίνει απο αεροπλάνο θα πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του πολύ τυχερό
Link to comment
Share on other sites

klm με διαφορά η καλύτερη απο πλευράς ασφάλειας- αφού αυτό είναι και το πιο σημαντικό.τι να το κάνεις αν έχει άψογο σέρβις και στη τελική πέσει?αν και με αυτά που έγιναν τελευταία όποιος βγαίνει απο αεροπλάνο θα πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του πολύ τυχερό

 

Κανεις σαν τη Θεια μου τη Μαρικα και εισαι και νεο παιδι... Προσωπικα θεωρω τον ευατο μου πιο τυχερο οταν κανω ενα ταξιδι 3 ωρων με το αυτοκινητο και βγω ζωντανος, παρα οταν κανω 3 ωρες ταξιδι με το αεροπλανο. Αν αυριο γινει μια καραμπολα 20 αυτοκινητων θα φοβαστε τα αυτοκινητα, κλπ . Ηρεμιστε.

Link to comment
Share on other sites

By far Singapore airlines μετά Emirates και Thai airways για την ασφάλεια εξυπηρέτηση και γιατί είναι πάντα on time για την JAL έχω ακούσει καλά λόγια και ίσως να την προτιμήσω του χρόνου αν δεν πάρω πάλι Singapore η χειρότερη κλασικά η Ολυμπιακή δυστυχώς.
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές πέταξά, το έκανα εντός χώρας, οπότε μπορώ να πω τη γνώμη μου μόνο μεταξύ των δύο ελληνικών εταιρειών... Προτιμώ την Aegean γιατί είναι πάντα on-time αλλά και επειδή η Ολυμπιακή, όσο καλή και να είναι... μυρίζει δημόσιο...
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Malev Airways (έδρα Βουδαπέστη). Εξυπηρετικοί, στην ώρα τους, σύγχρονα αεροπλάνα και ωραίο φαγητό :O . Η AirFrance "ξέχασε" την βαλίτσα μου στην Βουδαπέστη μου είπε ότι την επόμενη θα μας την φέρουν στο ξενοδοχείο. Τελικά την επόμενη μου είπαν... την επόμενη και την επόμενη... αύριο! :D Η βαλίτσα ήρθε την 3η μέρα αργά... :X :mad:
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

Κανεις σαν τη Θεια μου τη Μαρικα και εισαι και νεο παιδι... Προσωπικα θεωρω τον ευατο μου πιο τυχερο οταν κανω ενα ταξιδι 3 ωρων με το αυτοκινητο και βγω ζωντανος, παρα οταν κανω 3 ωρες ταξιδι με το αεροπλανο. Αν αυριο γινει μια καραμπολα 20 αυτοκινητων θα φοβαστε τα αυτοκινητα, κλπ . Ηρεμιστε.

Συμφωνώ. Στην Κύπρο είχαμε να θρηνήσουμε θύματα απο αεροπορικό δυστύχημα από το 1967. Στην άσφαλτο όμως, πέφτει ένα Boeing 737-200 της Helios κάθε χρόνο.....

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Από τις 28/3/06 η Easyjet αρχίζει νέο δρομολόγιο: Αθήνα-Μιλάνο!

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

45€. Αναλογα για ποτε το θελεις.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια και η ψηφοφορία είναι φανερή μια ερώτηση προς Bayern7, Draken, Lewton και όποιος άλλος μου ξέφυγε: Ρε θηρία, έχετε ταξιδέψει με όλες τις παραπάνω; :blink:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Aegean κι από μένα. Δεν με έχει εκνευρίσει μέχρι τώρα, σε αντίθεση με την κρατικοδίαιτη Ολυμπιακή.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω ταξιδέψει με: Cyprus, Olympic, Balkan (Βουλγαρικές Αερογραμμές - δεν ξέρω αν υφίστανται ακόμα), Aegean, Syrian, KLM, Northwest, Sabena

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Pali kala pou den mpike kai i Helios sto poll.. :X

 

Egw oi mones pou exw ta3idepsei einai oi Cyprus Airways, Olympic Airways kai British Airways me tin kaliteri tin British Airways!

Link to comment
Share on other sites

Έχω ταξιδέψει με Ολυμπιακή (δις), με Cyprus Airways και με Austrian Airlines...

 

Παράπονο δεν έχω από καμία, απλά την καλύτερη εντύπωση μου είχε αφήσει η Austrian Airlines λόγω του ωραίου φαγητού που σερβίριζε κατά τη διάρκεια της πτήσης. :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

-Easyjet. Φθηνή, καινούρια αεροσκάφη, στην ώρα της, οικονομική, και φυσικά Stelios!

-Singapore. Εχω ακούσει τα καλύτερα.

 

-ΟΑ. Αισθάνομαι ασφάλεια ΑΛΛΑ τα αεροσκάφη είναι παλιά και επίσης πολλές φορές μου έχουν τύχει καθυστερήσεις...

 

-Μην ακούω για BA... fly VIRGIN!!

Link to comment
Share on other sites

Μια και η ψηφοφορία είναι φανερή μια ερώτηση προς Bayern7, Draken, Lewton και όποιος άλλος μου ξέφυγε: Ρε θηρία, έχετε ταξιδέψει με όλες τις παραπάνω; :blink:

Stin pragmatikotita ohi! :p

Mono me Aegean ehw taxidepsei ta teleftaia hronia (Athina-Rodo kai Athina-Milano).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

6 χρονια που πηγαινοερχομουνα Βουκουρεστι χρησιμοποιουσα την TAROM,πολυ καλη εταιρια,συνεπεσταστη (ΠΟΤΕ καθυστερηση),καλο σερβις κτλ ...Νομιζω οτι ειναι θυγατρικη της Lufthansa...

Σ ολα αυτα τα χρονια πεταξα μονο 2 φορες με ΟΑ. Την πρωτη ειχαμε καθυστερηση 1 μιση ωρα και τη δευτερη καθυστερηση 3μιση ωρες + πτηση αθλια+ αθλιο φαγητο (σαντουιτς ζαμπον τυρι 3 ημερων...).Η ΟΑ πρεπει να ξεκινησει απ την αρχη αν θελει να κανει κατι σωστο!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια και η ψηφοφορία είναι φανερή μια ερώτηση προς Bayern7, Draken, Lewton και όποιος άλλος μου ξέφυγε: Ρε θηρία, έχετε ταξιδέψει με όλες τις παραπάνω; :blink:

Φυσικά και όχι.

Έχω ταξιδέψει με 3 από αυτές αλλά δεν μπορώ να έχω γνώμη γιατί δεν έχω κάνει πάνω από 2-3 δρομολόγια με την καθεμια τους.

Θέλω να βλέπω κάθε φορά πως είναι τα αποτελέσματα χωρίς να κλικάρω συνέχεια στο ειδικό Link, κάτι το οποίο είναι κουραστικό.

Αφού λοιπόν δεν υπάρχει to blank vote (aka i want to see the results) όπως θα πρεπε, επειδή με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας, και επειδή δεν ήθελα να το επηρεάσω με μια ψήφο στα κουτουρού, έριξα σε όλες από μια.

Έγινα κατανοητός; :p

Link to comment
Share on other sites

Egw den erixa se oles pantws...

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσες εχω ταξιδεψει μεχρι τωρα(Ολυμπιακη,Aegean,Alitalia)η πρωτη ηταν μακραν η καλυτερη.Ελαχιστες φορες ειχα καθυστερηση(κι αυτη οχι πανω απο 15 λεπτα),αψογη πτηση & ικανοποιητικο σερβις.Η Aegean υπερτερει στο φαγητο,αλλα εχει απαραδεκτες καθυστερησεις για ιδιωτικη εταιρια,ενω τα αεροσκαφη της,παρα το γεγονος πως εχουν δερματινα καθισματα,ειναι μικρα(ορισμενα απ'αυτα,τα Avro ή καπως ετσι).Για την Alitalia καλυτερα να μη μιλησω... :mad: οποτε ταξιδεψα ειχε τουλαχιστον μιση ωρα καθυστερηση,ανυπαρκτο φαγητο(το διασημο alisnack σε...κουτι :rolleyes: ) & αγενεις αεροσυνοδους.Η ψηφος μου στην Ολυμπιακη λοιπον απο μενα... ;)
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, η προσωπική μου εμπειρία με ΟΑ και Aegean όσον αφορά τις καθυστερήσεις, μου λέει ακριβώς το αντίθετο.Και ταξιδεύω είτε για Ελλάδα είτε εντός Ελλάδας τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο συνεχώς την τελευταία δεκαετία...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω,ισως τυχαινει στις δικες μου πτησεις... :p παντως ειναι δικο να κατηγορουμε την Ολυμπιακη ακομα & για μικροκαθυστερησεις 10-15 λεπτων,τη στιγμη που πολλες ιδιωτικες εταιριες σ'ολο τον κοσμο κανουν την ιδια ή μεγαλυτερη καθυστερηση...εχω βρεθει μπροστα σε ατομα που εβριζαν την Ολυμπιακη γι'αυτο το λογο & οταν οι ιδιοι ταξιδεψαν με την Aegean & ειχαν σχεδον 1 ωρα καθυστερηση,δεν εβγαλαν μιλια... :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και όχι.

Έχω ταξιδέψει με 3 από αυτές αλλά δεν μπορώ να έχω γνώμη γιατί δεν έχω κάνει πάνω από 2-3 δρομολόγια με την καθεμια τους.

Θέλω να βλέπω κάθε φορά πως είναι τα αποτελέσματα χωρίς να κλικάρω συνέχεια στο ειδικό Link, κάτι το οποίο είναι κουραστικό.

Αφού λοιπόν δεν υπάρχει to blank vote (aka i want to see the results) όπως θα πρεπε, επειδή με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας, και επειδή δεν ήθελα να το επηρεάσω με μια ψήφο στα κουτουρού, έριξα σε όλες από μια.

Έγινα κατανοητός; :p

Ρε τι σκέφτεται ο άνθρωπος για να βλέπει τα αποτελέσματα γρήγορα... :p Πλήρως κατανοητός! :D

 

Εγώ πάντως έχω ψηφίσει αυτές που με ικανοποίησαν.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...