Jump to content

Αεροπορικές εταιρείες: Αγαπημένες, εμπειρίες, απορίες


lewton
 Κοινοποίηση

Ψηφίστε μια ή περισσότερες.  

836 members have voted

  1. 1. Ψηφίστε μια ή περισσότερες.

    • Ολυμπιακή (παλιά και νέα)
      159
    • Aegean
      170
    • Cyprus Airways
      23
    • Air France/KLM
      50
    • Lufthansa
      96
    • Easyjet
      51
    • British Airways
      123
    • Alitalia
      43
    • Singapore Airlines
      22
    • Άλλη
      99


Recommended Posts

h cronos palaiotera kai twra pia aegean htan pada ena skali katw stis prwthmhseis tou kosmou. apo thn stigmh pou meiwsan kapoioi thn olympic sta matia tou kosmou h aegean hrthe sta ''anwtera'' epipeda. fysika kai aksizei san etairia kai genika emeina poly euxaristhmenos oses fores taksidepsa me auth. san synolo einai poly organomenh kai bravo ths. ta eishthria einai pio tsimpimena apo ths olympic pados. oxi megalh diafora alla....

 

Η Cronus παλιοτερα και τωρα ποια η Aegean, παντα παρειχαν καλυτερο service, παντα πετουσαν στην ωρα τους, πάντα εξέλλισαν τις υπηρεσίες τους (e-services), φροντίζουν για την εξυπηρέτηση του κοινού τους με καλύτερα και ποιο άνετα αεροσκάφη, εξασφαλίζουν την οικονομική βιωσημότητα με νέα αεροσκάφη, συνεργάζονται με την καλύτερη τεχνική βάση της Ευρωπης (Lufthansa Technik) και ετοιμάζουν την δική τους τεχνική βάση στο Βενιζέλος.

 

Τα εισητήρια της είναι ποιο τσιμπημένα και γιατί όχι, όταν πλέον ο επιβάτης πάει και ζητα ΠΡΩΤΑ την Aegean (σε αντιθεση με οσα θα ηθελες να ισχυουν) και μετα οτιδήποτε αλλο. Όταν η Aegean έχει πληρότητες μακράν καλύτερες της Ολυμπιακής.

 

Η Ολυμπιακη σε συνεργασία με τα συνδικάτα και τις εκάστοτε κυβερνήσεις βγάλανε μονοι τους τα μάτια. Καλα να πάθουν. Την μάχη των εντυπώσεων σε επίπεδο επιβάτη την χάσανε χρόνια πριν...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 748
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από ξένα κέντρα εβραϊκών συμφερόντων φαντάζομαι. :p

Εχεις πολυ χιουμορ ρε....στο εχει πει κανεις??

 

 

Η Ολυμπιακη σε συνεργασία με τα συνδικάτα και τις εκάστοτε κυβερνήσεις βγάλανε μονοι τους τα μάτια. Καλα να πάθουν. Την μάχη των εντυπώσεων σε επίπεδο επιβάτη την χάσανε χρόνια πριν...

 

Κανεις τεραστιο λαθος..ξερεις ποση υποστηριξη δειχνει ο κοσμος στν Ολυμπιακη ειδικα τωρα???πιο πολυ εμπιστευονται την ΟΛ παρα την AEGEAN

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σε πεισω εγω..αμα δεν βλεπεις τι γινεται γυρω σοτ δεν φταιω εγω...κ πληροφοριακα να πω οτι η Ολυμπιακη ειναι μια απο τις πιο αξιπιστες εταιρεις παγκοσμιως εναντιθεση με την Aegean που πολλες φορες εχουν δημιουργηθει πολλα προβληματα κ εχει κανει πολλες αναγκαστικες προσγηωσεις....μην κοιτας που δεν λενε τιποτα στν Τν..Αμα ειχε κανει η Ολυμπιακη αναγκαστικη προσγηωση θα γινοταν χαμος...

 

 

Χαριτωμένα αυτα που λες... Όταν κάποτε αποκτήσεις και την παραμικρή επαφή με το αεροπορικό αντικείμενο, έλα να μας πεις αν αυτή φημολογία/λασπολογία που λες έχει την παραμικρή επαφή με την πραγματικότητα.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Χαριτωμένα αυτα που λες... Όταν κάποτε αποκτήσεις και την παραμικρή επαφή με το αεροπορικό αντικείμενο, έλα να μας πεις αν αυτή φημολογία/λασπολογία που λες έχει την παραμικρή επαφή με την πραγματικότητα.

 

Θα μου πεις εσυ για επαφη με το αεροπορικό αντικείμενο????εχεις περισσσοτερη?

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

den kserw pws merikoi vgazoun to symperasma oti h aegen einai kalyterh kai plhresterh se ola alla einai terastio lathos, mhn ta eisopedonoume kai ola.....

 

olympic kai pali olympic

 

epishs na sxoliasw kai kati allo. exw parathrhsei oti stis selides opws airtickets kai ta loipa oi times twn eishthriwn einai polles fores arketa aukshmenes apo oti einai stis epishmes selides twn idiwn twn aiteriwn. yparxei kapoios logos na symvainei auto???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μερικοί βγάζουν το συμπέρασμα ότι η Ολυμπιακή είναι καλύτερη και πληρέστερη σε όλα, αλλά είναι τεράστιο λάθος, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

 

Aegean και πάλι Aegean.

 

Εν ολίγοις, χωρίς να στηρίζουμε αυτά που λέμε, μπορούμε όλοι να λέμε ότι θέλουμε...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδία παίζει :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Θα μου πεις εσυ για επαφη με το αεροπορικό αντικείμενο????εχεις περισσσοτερη?

 

Μακραν περισσοτερη απο εσενα οπως αφηνουν να εννοηθει τα λεγομενα σου :)

 

 

ξερεις ομως ποιο ειναι το ζητημα σου? Το οτι εισαι fanboy... και τα fanboys ποτε δεν έχουν εικόνα της πραγματικότητας. Αν θες ανοιξε τα ματια σου και δες τα γεγονοτα... δες τα νουμερα και σταματα να φανταζεσαι διαφορα. Αν την αγαπούσαν τόσο πολλοι οι επιβάτες δεν θα είχε κλείσει.

 

Προσωπικα δεν με καιει καποια εταιρια περισσότερο απο την άλλη... Επιχειρήσεις είναι... Εγω ως επιβάτης απλά βλέπω τα γεγονότα και τιποτε παραπάνω.

 

Η μια εταιρία εκλεισε (εμεινε το τυπικο μέρος) και η άλλη παρουσιάζει συνεχως αυξανουμενα μεγέθη σε όλους τους τομείς. Για ποια Ολυμπιακή μιλάμε? Νεκρολαγνεια?

 

Ας είμαστε ρεαλιστες...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ χιουμορ ρε....στο εχει πει κανεις??

Πολλοί. :D

 

 

Κανεις τεραστιο λαθος..ξερεις ποση υποστηριξη δειχνει ο κοσμος στν Ολυμπιακη ειδικα τωρα???πιο πολυ εμπιστευονται την ΟΛ παρα την AEGEAN
Φαίνεται και από την πληρότητα των πτήσεών τους άλλωστε. :shifty:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως μερικοί βγάζουν το συμπέρασμα ότι η Ολυμπιακή είναι καλύτερη και πληρέστερη σε όλα, αλλά είναι τεράστιο λάθος, μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

 

Aegean και πάλι Aegean.

 

Εν ολίγοις, χωρίς να στηρίζουμε αυτά που λέμε, μπορούμε όλοι να λέμε ότι θέλουμε...

 

Εγώ ξέρω ένα θετικό της aegean έναντι της ολυμπιακής:

Ο πατέρας, η μάνα, η αδερφή, ο ξάδερφος, ο θείος, (κάποιος τέλοσπαντων) του andreas1022 και του tom12 δουλεύουν στην ολυμπιακή. Αυτό είναι αρκετό για να την κάνει καλύτερη. Αν κλείσει αυτή (αμήν και πότε! αν και ίσως έχει και κάποιες αρνητικές προεκτάσεις αυτό) όλοι αυτοί οι βολεμένοι θα μείνουν άνεργοι. Άρα βγήκαν και αυτοί να αρχίσουν να ψαρεύουν πελάτες μέσω του νετ...:rolleyes:

Απλά είναι τα πράγματα :D

 

Από εκεί και πέρα όποιος έχει πετάξει 5 φορές με αεροπλάνο και δεν έχει μαζοχιστικές τάσεις, ξέρει ποιας εταιρείας οι υπηρεσίες εδάφους και μέσα στο αεροπλάνο, η ακρίβεια στην ώρα αναχώρησης/αύξησης κλπ είναι καλύτερες και ποιας εταιρείας πρακτική είναι να συγχωνεύει πτήσεις και να περιμένουμε να έρθει αεροπλάνο που να χωράει όλους τους επιβάτες 2 πτήσεων...:whistle:

Άρα η σύγκριση δεν έχει νόημα.

 

@Alphaleader κατά 99% Cronus και Aegean ιδρύθηκαν περίπου μαζί και υπήρχαν σαν ξεχωριστές εταιρείες. Μετά η 2η εξαγόρασε την πρώτη (τότε υπήρχε μια πτώση στην ποιότητα των πτήσεων της Aegean καθώς η Cronus χρησιμοποιούσε παλαιότερα αεροπλάνα), φτιάχτηκε η Aegean-Cronus Airlines και μετά έφυγε το Cronus. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ένα θετικό της aegean έναντι της ολυμπιακής:

Ο πατέρας, η μάνα, η αδερφή, ο ξάδερφος, ο θείος, (κάποιος τέλοσπαντων) του andreas1022 και του tom12 δουλεύουν στην ολυμπιακή. Αυτό είναι αρκετό για να την κάνει καλύτερη. Αν κλείσει αυτή (αμήν και πότε! αν και ίσως έχει και κάποιες αρνητικές προεκτάσεις αυτό) όλοι αυτοί οι βολεμένοι θα μείνουν άνεργοι. Άρα βγήκαν και αυτοί να αρχίσουν να ψαρεύουν πελάτες μέσω του νετ...:rolleyes:

Απλά είναι τα πράγματα :D

 

Από εκεί και πέρα όποιος έχει πετάξει 5 φορές με αεροπλάνο και δεν έχει μαζοχιστικές τάσεις, ξέρει ποιας εταιρείας οι υπηρεσίες εδάφους και μέσα στο αεροπλάνο, η ακρίβεια στην ώρα αναχώρησης/αύξησης κλπ είναι καλύτερες και ποιας εταιρείας πρακτική είναι να συγχωνεύει πτήσεις και να περιμένουμε να έρθει αεροπλάνο που να χωράει όλους τους επιβάτες 2 πτήσεων...:whistle:

Άρα η σύγκριση δεν έχει νόημα.

 

 

Kαταρχην προσεχε πως μιλας γτ καλλιστα μπορω να πω κ γω τπτ για τους....γονεις σου..Η ΟΑ εχει αποδειξει χρονια τωρα πως και αν ψαχνει πελατες,ειτε μεσω νετ ειτε μεσω διαφημισεων..Τωρα,αμα εχεις τοσο πολυ μυαλο κ ευχεσαι να κλεισει ο εθνικος αερομεταφορεας κ μαζι μαυτον τα περισσοτερα αεροδρομεια στη χωρα,και να σου χρεωνει το εισητηριο οσο θελει???τι να σου πω??τοσα σκεφτεσαι τοσα λες..

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην προσεχε πως μιλας γτ καλλιστα μπορω να πω κ γω τπτ για τους....γονεις σου..Η ΟΑ εχει αποδειξει χρονια τωρα πως και αν ψαχνει πελατες,ειτε μεσω νετ ειτε μεσω διαφημισεων..Τωρα,αμα εχεις τοσο πολυ μυαλο κ ευχεσαι να κλεισει ο εθνικος αερομεταφορεας κ μαζι μαυτον τα περισσοτερα αεροδρομεια στη χωρα,και να σου χρεωνει το εισητηριο οσο θελει???τι να σου πω??τοσα σκεφτεσαι τοσα λες..

 

Θα είχε πολύ πλάκα να παραθέσω μια μια τις προτάσεις σου να δούμε πόσο σχετικές με το θέμα είναι, αλλά βαριέμαι :p Εκτός αυτού δε βγαίνει και σε όλες νόημα...

Όσον αφορά την τελευταία όμως, διάβαζε σε παρακαλώ ολόκληρα τα μηνύματα.. Κάπου τέλοσπαντων έγραφε....

... Αν κλείσει αυτή (αμήν και πότε! αν και ίσως έχει και κάποιες αρνητικές προεκτάσεις αυτό) όλοι...

που εννοεί ακριβώς την ενδεχομένως ασύδοτη συμπεριφορά της aegean στην αύξηση της τιμής των εισητηρίων, αφού θα αποτελεί μονοπώλιο.

 

ΥΓ. Είπα ότι οι γονείς σου (ή κάποιος άλλος) δουλεύουν στην Ολυμπιακή, είναι υποτιμητικό αυτό?:rolleyes:

ΥΓ2 και πίσω στο θέμα: Επειδή μου έχει μείνει απορία εδώ και 2-3 σελίδες, θα μας πεις που υπερέχει η ολυμπιακή έναντι της aegean?

Link to comment
Share on other sites

pes mas esy pou yperexei pia auth h aegean pou thn exete kanei ''theo''

 

alloste oi perissoteroi ellhnes ta aeroporika taksidia ta exoun tautisei me thn olympic!!! opws leei kai mia diafhmish ''auth ksereis auth empisteuesai.....''

Link to comment
Share on other sites

pes mas esy pou yperexei pia auth h aegean pou thn exete kanei ''theo''

Λίγα με το όνομα μου..μη με μπλέχεις εμένα..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

pes mas esy pou yperexei pia auth h aegean pou thn exete kanei ''theo''

 

alloste oi perissoteroi ellhnes ta aeroporika taksidia ta exoun tautisei me thn olympic!!! opws leei kai mia diafhmish ''auth ksereis auth empisteuesai.....''

 

Πλάκα μου κάνεις τώρα... Γρήγορα γρήγορα βρήκα και άλλου χρήστη μήνυμα.

 

Η Cronus παλιοτερα και τωρα ποια η Aegean, παντα παρειχαν καλυτερο service, παντα πετουσαν στην ωρα τους, πάντα εξέλλισαν τις υπηρεσίες τους (e-services), φροντίζουν για την εξυπηρέτηση του κοινού τους με καλύτερα και ποιο άνετα αεροσκάφη, εξασφαλίζουν την οικονομική βιωσημότητα με νέα αεροσκάφη, συνεργάζονται με την καλύτερη τεχνική βάση της Ευρωπης (Lufthansa Technik) και ετοιμάζουν την δική τους τεχνική βάση στο Βενιζέλος.

 

Και το δικό μου (σιγά σιγά θα το παραθέσω όλο ξανά :p)

 

Από εκεί και πέρα όποιος έχει πετάξει 5 φορές με αεροπλάνο και δεν έχει μαζοχιστικές τάσεις, ξέρει ποιας εταιρείας οι υπηρεσίες εδάφους και μέσα στο αεροπλάνο, η ακρίβεια στην ώρα αναχώρησης/αύξησης κλπ είναι καλύτερες και ποιας εταιρείας πρακτική είναι να συγχωνεύει πτήσεις και να περιμένουμε να έρθει αεροπλάνο που να χωράει όλους τους επιβάτες 2 πτήσεων...:whistle:

Άρα η σύγκριση δεν έχει νόημα.

 

Οι περισσότεροι Έλληνες, όπως φαίνεται εδώ, εμπιστεύονται την aegean όμως.

Μη ξεχάσετε να μου απαντήσετε το ΥΓ2.

Link to comment
Share on other sites

greek_aeras h olympic yperexei. aksiopistia aeroskafwn, prwsopiko, xamhloteres times apo thn aegean toulaxiston, diethnhs anagnwrishmothta afou einai apo tis kalyteres pagosmios kai pistepse me tha parameinei. ola auta vevaia tha ta peis esy gia thn aegean opote katalavaineis oti de vgazoume akrh....

 

exw petaksei polles fores me olympic kai den exw kanena parapono oute me kathysterhseis oute me ola ta alla pou ypwthikan epishs exw petaksei kai me aegean polles fores kai pali htan poly kala. (mono to faghto einai xalia)

aplos pws na to kanoume..theorw kalyterh thn olympic.

Link to comment
Share on other sites

Θα είχε πολύ πλάκα να παραθέσω μια μια τις προτάσεις σου να δούμε πόσο σχετικές με το θέμα είναι, αλλά βαριέμαι :p Εκτός αυτού δε βγαίνει και σε όλες νόημα...

Όσον αφορά την τελευταία όμως, διάβαζε σε παρακαλώ ολόκληρα τα μηνύματα.. Κάπου τέλοσπαντων έγραφε....

 

που εννοεί ακριβώς την ενδεχομένως ασύδοτη συμπεριφορά της aegean στην αύξηση της τιμής των εισητηρίων, αφού θα αποτελεί μονοπώλιο.

 

ΥΓ. Είπα ότι οι γονείς σου (ή κάποιος άλλος) δουλεύουν στην Ολυμπιακή, είναι υποτιμητικό αυτό?:rolleyes:

ΥΓ2 και πίσω στο θέμα: Επειδή μου έχει μείνει απορία εδώ και 2-3 σελίδες, θα μας πεις που υπερέχει η ολυμπιακή έναντι της aegean?

 

Ωραια σε αυτο συμφωνουμε τουλαχιστον..δεν βλεπω να σχολιαζεις το τοι θα κλεισουν πολλα αεροδρομεια της χωρας..πολυ "λιγο" επιχειρημα ε?? ....1ον ειπες πλαγιως οτι ειναι βολεμένοι γιαυτο αντεδρασα κ οχι σε καμια περιπτωση δεν ειναι καθολου υποτιμητικό αυτο.οσο για το ΥΓ2 σου απανταει ο tom12..

:w00t:
Link to comment
Share on other sites

greek_aeras h olympic yperexei. aksiopistia aeroskafwn, prwsopiko, xamhloteres times apo thn aegean toulaxiston, diethnhs anagnwrishmothta afou einai apo tis kalyteres pagosmios kai pistepse me tha parameinei. ola auta vevaia tha ta peis esy gia thn aegean opote katalavaineis oti de vgazoume akrh....

 

exw petaksei polles fores me olympic kai den exw kanena parapono oute me kathysterhseis oute me ola ta alla pou ypwthikan epishs exw petaksei kai me aegean polles fores kai pali htan poly kala. (mono to faghto einai xalia)

aplos pws na to kanoume..theorw kalyterh thn olympic.

 

O ίδιος λες πως πέταξες και με τις δύο και ουσιαστική διαφορά κατα τη διάρκεια της πτήσης δεν είδες. Αποτελούν όμως γεγονός, άσχετα αν έτυχε σε εσένα ή όχι, οι πολύωρες καθυστερήσεις σε πτήσεις, και οι απεργίες προσωπικού, η ενικοίαση ξένων αεροσκαφών αμφιβόλου ποιότητας με ξένα πληρώματα σε περιπτώσεις απεργιών ή βλαβών, η έλλειψη αποζημίωσης σε περίπτωση πολύωρης καθυστέρησης, η απουσία εξελιγμένων ηλεκτρονικών υπηρεσιών κράτησης εισητηρίων κ.τ.λ Άσχετα λοιπόν από το ποιά εταιρεία συμπαθούμε ή όχι, η Ολυμπιακή κατα κοινή ομολογία δεν δείχνει το πρόσωπο που θα έπρεπε να δείχνει τα τελευταία χρόνια και το αποτέλεσμα είναι να ταλαιπωρείται άδικα κόσμος.

 

Δεν αμφιβάλλω πως και τα αεροσκάφη συντηρούνται όπως πρέπει, και οι πιλότοι είναι καταρτισμένοι και το πλήρωμα σε γενικές γραμμές έχει κάπως βελτιωθεί και δεν έχει σε τόσο μεγάλο βαθμό τη δημοσιουπαλληλίστικη συμπεριφορά (χωρίς όμως να την έχει αποβάλλει εντελώς). Αλλά αντικειμενικά και η aegean μια χαρά είναι σε όλους αυτούς τους τομείς, παρα το μικρό της μέγεθος είναι αρκετά αξιόπιστη. Και σίγουρα δεν ενδέχεται να ταλαιπωρηθείς όπως ενδέχεται με την Ολυμπιακή αν πέσεις πάνω σε απεργία.

 

Λες παραπάνω για την αναγνωρισιμότητα της Ολυμπιακής στο εξωτερικό και πως είναι πολύ μεγαλύτερη εταιρεία από την Aegean. Και η Alitalia θεωρείται πολύ μεγάλη αεροπορική εταιρεία αλλά κάθε χρόνο παίρνει τις χειρότερες κριτικές. Γι'αυτό το πόσο ηχηρό είναι το όνομα εμένα δεν μου λέει κάτι. Δεν νομίζω πάντως πως τα τελευταία χρόνια παίρνει και τις καλύτερες κριτικές η Ολυμπιακή. Ας μη ξεχνάμε πως η κυβέρνηση προσπαθεί απεγνωσμένα να ξεκινήσει τις διαδκασίες της πώλησης της σε κάποια ξένη εταιρεία και να διορθώσει τα κακά του συνδικαλισμού και των αρπαχτικών που τη διοικούσαν και τη διοικούν (εκτός αν κλείσει).

 

Τέλοσπάντων, αφού "αυτή ξέρεις, αυτή εμπιστεύεσαι" τι να σου πω. Απλώς μην είσαι απόλυτος.

Link to comment
Share on other sites

file bored ola auta ta meiwn sthn olympic symvainoun ta teleutaia 1-2 xronia pou thn exei katastrepsei h kyvernhsh. h olympic tha borouse na ftasei akoma pio pshla. pados akoma menei aksiopisth kata thn gnwmh mou kai steketai kala. makari na synexisei akoma kalytera.
Link to comment
Share on other sites

Τις εμπιστεύομαι όλες και προτιμώ τη φθηνότερη. Αν είναι να πέσει το αεροπλάνο, θα πέσει, σιγά μη δώσω παραπάνω λεφτά.
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Τις εμπιστεύομαι όλες και προτιμώ τη φθηνότερη. Αν είναι να πέσει το αεροπλάνο, θα πέσει, σιγά μη δώσω παραπάνω λεφτά.

 

swstos o filos:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...