Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

α οκ, θα μου έρθει αυτόματα κάποια ειδοποίηση στο κινητό ότι υπάρχει νέα αναβάθμιση διαθέσιμη, ή πρέπει να το κάνω manual εγώ κάπως?

 

Αν εχεις ενεργοποιημένες τις αυτόματες ενημερώσεις θα ερθει αυτόματα ειδοποιηση στο κινητο σου.

 

Δεν εχει σχεση αν το κινητο είναι για Ελλαδα, ουγγαρια, ρουμανια ή οποια άλλη χωρα.

Η ενημερωση είναι από τη samsung και ερχεται ασχετα από για ποια χωρα προοριζοταν το κινητο.

Απλα δεν ερχεται για ολες τις χωρες ταυτόχρονα. Αυτό είναι θεμα λογικα της αντιπροσωπειας samsung της κάθε χωρας.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα nokia με windows phone θέλω να μεταφέρω τον τηλεφωνικό μου κατάλογο σε ένα Samsun πως θα το κάνω???

PhoneSwappr

https://youtu.be/QPQud9JJbTA

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Τελικα βρηκα την λυση για τους κατοχους 9506 (αλλα και πιθανως για πολλες samsung συσκευες) που δεν εχουν διαθεσιμη την επιλογη lte/4g παρολο που υποστηριζεται απο το δικτυο ( ή sim).

 

Χρειαζεται η συσκευη να ειναι root. Επειτα με καποιον root browser πηγαινουμε στον φακελο data/property. Εκει υπαρχει ενα αρχειο το οποιο ονομαζεται persist.radio.lteon. Σε αυτο το αρχειο αλλαζουμε την ιδιοτητα απο false σε true και κανουμε reboot. Αν το προβλημα επιμεινει (οπως στην δικια μου περιπτωση) τοτε διαγραφουμε αυτο το αρχειο και κανουμε reboot. Κατα 99% πλεον εχουμε την επιλογη lte ( ή 4g αναλογως την rom). Εμενα που δεν μου αρεσε το lte μεσω exposed το εκανα να γραφει 4g. Αλλα αυτο ειναι λεπτομερεια.

 

Και για του λογου το αληθες[ATTACH]58310[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα είναι στη συσκευή, μην παιδεύεστε με κάρτες SIM. Έχω το Note 4 (SM-N910C) είναι για Ασία και Ευρώπη. Η Ελληνική αντιπροσωπία φέρνει το SM-N910F, το οποίο δουλεύει μια χαρά. Το είδα πρόσφατα στο κατάστημα της Wind στο Mall. Ένας υπάλληλος είχε το F και του έβγαζε κανονικά LTE. Εμένα τίποτα. Μιλάμε τα τηλέφωνα το ένα δίπλα στο άλλο.

Να προσθέσω ότι στο δικό μου SM-N910C εάν βάλω κάρτα SIM από Cosmote ή Vodafone δείχνει κανονικά το LTE.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πρόβλημα είναι στη συσκευή, μην παιδεύεστε με κάρτες SIM. Έχω το Note 4 (SM-N910C) είναι για Ασία και Ευρώπη. Η Ελληνική αντιπροσωπία φέρνει το SM-N910F, το οποίο δουλεύει μια χαρά. Το είδα πρόσφατα στο κατάστημα της Wind στο Mall. Ένας υπάλληλος είχε το F και του έβγαζε κανονικά LTE. Εμένα τίποτα. Μιλάμε τα τηλέφωνα το ένα δίπλα στο άλλο.

Να προσθέσω ότι στο δικό μου SM-N910C εάν βάλω κάρτα SIM από Cosmote ή Vodafone δείχνει κανονικά το LTE.

 

Μάλλον δεν κατάλαβες ότι δεν είναι θέμα του note, αλλά επηρεάζει πολλές συσκευές, ακόμα και ελληνικής αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγηθώ. Το τηλέφωνο είναι ****** και πάει σφαίρα.

Όταν όμως η ίδια SIM στο ένα παίζει LTE και στο άλλο όχι τότε κάτι γίνεται με τη συσκευή.

Λογικά θα λυθεί με κάποια αναβάθμιση σύντομα. Μπορούμε να ζήσουμε και λίγο χωρίς 4G. Μην τρελαινόμαστε.

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση άσεμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Μην παρεξηγηθώ. Το τηλέφωνο είναι ****** και πάει σφαίρα.

Όταν όμως η ίδια SIM στο ένα παίζει LTE και στο άλλο όχι τότε κάτι γίνεται με τη συσκευή.

Λογικά θα λυθεί με κάποια αναβάθμιση σύντομα. Μπορούμε να ζήσουμε και λίγο χωρίς 4G. Μην τρελαινόμαστε.

 

Και όταν σε διαφορετικά μοντέλα συσκευών και διαφορετικών κατασκευαστών παίζουν 4g οι sim άλλων εταιρειών εκτός μίας, τότε εμένα μου λέει ότι φταίει η μία.

Ο κατασκευαστής βέβαια μπορεί να το διορθώσει βάζοντας τα apn της εταιρείας μέσα στη ρομ σε μία επόμενη αναβάθμιση συσκευής.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, την λυση του προβληματος (οταν δεν υπαρχει επιλογη LTE) την αναφερω μερικα post παραπανω και ισχυει ισως για ολες τις συσκευες samsung απο android os 4.3 και πανω, αρκει να ειστε root βεβαια.

 

Τελικα βρηκα την λυση για τους κατοχους 9506 (αλλα και πιθανως για πολλες samsung συσκευες) που δεν εχουν διαθεσιμη την επιλογη lte/4g παρολο που υποστηριζεται απο το δικτυο ( ή sim).

 

Χρειαζεται η συσκευη να ειναι root. Επειτα με καποιον root browser πηγαινουμε στον φακελο data/property. Εκει υπαρχει ενα αρχειο το οποιο ονομαζεται persist.radio.lteon. Σε αυτο το αρχειο αλλαζουμε την ιδιοτητα απο false σε true και κανουμε reboot. Αν το προβλημα επιμεινει (οπως στην δικια μου περιπτωση) τοτε διαγραφουμε αυτο το αρχειο και κανουμε reboot. Κατα 99% πλεον εχουμε την επιλογη lte ( ή 4g αναλογως την rom). Εμενα που δεν μου αρεσε το lte μεσω exposed το εκανα να γραφει 4g. Αλλα αυτο ειναι λεπτομερεια.

 

Και για του λογου το αληθες[ATTACH]58310[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Πείτε το όπως θέλετε αλλά τώρα πέφτει η ΕΡΏΤΗΣΗ.

Τι είναι το root;;;,

Διάβασε εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306732
Link to comment
Share on other sites

χαλασε το τηλ της γυναικας ... εχει ενα sony tipo....

μπορω καπως να μεταφερω τα sms στο samsung ace?

εχω βγαλει το mmssms.db... αλλα με απλο copy-paste δεν δουλευει.....

Link to comment
Share on other sites

χαλασε το τηλ της γυναικας ... εχει ενα sony tipo....

μπορω καπως να μεταφερω τα sms στο samsung ace?

εχω βγαλει το mmssms.db... αλλα με απλο copy-paste δεν δουλευει.....

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.riteshsahu.SMSBackupRestore

Edited by Sofos_5
Προσθήκη Παράθεσης
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις κάρτα άλλου παρόχου που να έχει 4g.

Δες αν εμφανίζεται η επιλογή.

Αν ναι, ξαναβάλε πίσω την δική σου.

Δες αν υπάρχει ακόμα η επιλογή.

Αν ναι, είσαι έτοιμος.

Αν όχι, περιμένεις την λύση 1 ή απαιτείς από τον πάροχο σου μια sim που να δουλεύει σωστά.

 

Είχα σύνδεση Vodafone και έβγαζε Lte κανονικά και μόλις άλλαξα σε wind η επιλογή εξαφανίστηκε. Μίλησα με wind και μου είπαν ότι η σύνδεση μου έχει κανονικά 4g και το πρόβλημα είναι στην αναβάθμιση του κινητού (s4).

Έχει κανείς λύσει το πρόβλημα χωρίς root κλπ τα οποία για μένα είναι τουλάχιστον δύσκολα?

Η πλάκα είναι πως το 4g θα είναι δωρεάν στη wind για ένα μήνα ακόμα. Χα χα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα S4 και έχω θέμα με το μικρόφωνο καθώς δε με ακούν τόσο καλά στις κλήσεις. Παίζει να θέλει καθάρισμα ή τίποτα τέτοιο ή χρειαζόμαστε αλλαγή; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

πολλες φορές ποιάνει χνούδια τα οποία μπορεις να τα βγάλεις προσεκτικά με μία καρφίτσα.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το είδα και έκανα ένα τσεκάρισμα.

σε εμένα λοιπόν λέει ότι όλες οι διαθέσιμες αναβαθμίσεις είναι ήδη εγκαταστημένες.

Η έκδοση που έχω είναι 4.4.2

Link to comment
Share on other sites

Δεν διορθώνεται μόνο με την αναβάθμιση στην έκδοση 5.0 δυστυχώς! Είμαι κάτοχος note 3 n9005 με την έκδοση 5.0 και κάρτα f2go 4g που έγινε αντικατάσταση στο κατάστημα της wind στο The Mall. Παρόλα αυτά και ενώ μου εμφανίζει πλέον την ένδειξη για επιλογή LTE δεν μπορώ να συνδεθώ σε LTE δίκτυο ακόμη και σε περιοχές όπως το Σύνταγμα που έχουν σίγουρα (;) σήμα! Σε επικοινωνία και με wind (για έλεγχο της κάρτας sim αν υποστηρίζει LTE) καθώς και με την Samsung hellas με ενημέρωσαν ότι χρειάζεται ενημέρωση ο kernel διότι πρέπει να γίνουν κάποιες μικρορυθμισεις. Οπότε είμαστε σε αναμονή!

Φιλικά

Johnny

 

Γηράσκω αεί διδασκόμενος

Link to comment
Share on other sites

Το κολπάκι με το αρχείο που προτάθηκε πιο πάνω (σε rooted συσκευές) δούλεψε μια χαρά σε galaxy xpress 2. :)
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα!!! εχω ενα SAMSUNG GT-S5310 και εχω ενα προβλημα: βαζω τη cim και πληκτρολογω το pin. μεχρι εδω καλα. Αμεσως μετα μου ζητα κωδικο δικτυου cim. μπορει καποιος να με βοηθησει τι πρεπει να κανω;;; Edited by GIANNISETHEL
κεφαλαια
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα και χρονια πολλα! Μια ερωτηση σας παρακαλω. Εχω το samsung pocket 2 (SM-G110H).Ψαχνω εδω στο φορουμ για πληροφοριες για το συγκεκριμενο μοντελο αλλα δεν βρισκω τιποτα.Υπαρχει θεμα με το μοντελο αυτο?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έχω ένα πρόβλημα με lollipop.... Το είχα στο S4, άκουσα ότι υπάρχει και στο S5 και τώρα το έχω και στο S6.

Ποιο είναι αυτό;

Όταν κάνω σύνδεση επαφών με facebook & linkedin, τότε αφενός χάνεται η επιλογή "mark as default" αφετέρου σαν default εικόνα μπαίνει αυτή από το linkedin. Για τους αριθμούς τηλεφώνου μπορεί κανέις να πατήσει παρατεταμένα πάνω στον αριθμό και να τον κάνει default, αλλά για την εικόνα δεν υπάρχει κάτι. Επίσης δεν παίζει ρόλο η σειρά με την οποία θα γίνει η σύνδεση.

Καμιά ίδεα;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...