Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποια διαφορά αν αγοράσω το 6α από skroutz, Γερμανία ή από Αμερική. Έχω τη δυνατότητα να μου το φέρουν από Αμερική και η τιμή των 300$ είναι πολύ καλή! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kikos7 said:

Θέλω να ρωτήσω αν έχει κάποια διαφορά αν αγοράσω το 6α από skroutz, Γερμανία ή από Αμερική. Έχω τη δυνατότητα να μου το φέρουν από Αμερική και η τιμή των 300$ είναι πολύ καλή! 

Ως συσκευή όχι. Το πρόβλημα θα είναι αν θέλεις service. Είναι έτσι κι αλλιώς δύσκολο στην Ευρώπη (γιατί Ελλάδα δεν καλύπτει οπότε πρέπει να το στείλεις σε άλλη χώρα), γίνεται ακόμα πιο δύσκολο για ΗΠΑ. Είναι ένα ρίσκο που θα πρέπει να πάρεις.

Προσωπικά έχω πάρει κατά καιρούς αρκετές συσκευές από ΗΠΑ, στάθηκα τυχερός και δεν χρειάστηκα κάτι. Αλλά είναι πάντα ένα "λαχείο". Η τιμή πάντως είναι εξαιρετική για τη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με το τελευταίο update επιτέλους διόρθωσαν μια ανοησία που είχαν κάνει με την μπαταρία. Πλέον μπορείς να δεις τα στατιστικά από την τελευταία πλήρη φόρτιση, αλλά και πιο αναλυτικά για την τελευταία εβδομάδα. Αυτό το αϊφονικό (εμείς ξέρουμε καλύτερα για εσάς) με το τελευταίο 24ωρο διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Το ακόμα καλύτερο θα είναι να το βάλουν να μετράει χρόνους από την τελευταία αποσύνδεση και όχι από την τελευταία πλήρη φόρτιση.
Γιατί να πρέπει να το φορτισω στο 100% για να έχω εικόνα της μπαταρίας;

Sent from my Pixel 7 Pro



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

Έχω το pixel 6 και σήμερα δυστυχώς εσπασε η οθόνη.

Το κινητό το είχα πάρει από ένα κατάστημα του Σκρουτζ.

Υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Ελλάδα κατα προτίμηση στη Θεσσαλονίκη(στην εσχάτη θα το έστελνα και σε άλλη περιοχή) που να έχει γνήσιες google οθόνες;

Αν όχι, τι άλλο θα μου προτείνατε να κάνω;

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
1 ώρα πριν, geofak said:

Εμφανίστηκε αγγελία για Pixel 7α 8/128 σε διπλανό φόρουμ για 3000€ .... 🤐

Το είδα και εγώ. Λέει ότι δεν ανοίγει και σε βάζει φωτογραφίες για προφανή λόγω. 

Link to comment
Share on other sites

https://9to5google.com/2023/03/06/february-2023-google-play-system-pixel/

Google Play System Update

Critical Fixes

  • [Phone] Bug fixes for system management & diagnostics, and utilities related services.[1]

Account Management

  • [Phone] Improved user experience for parents to give consent on behalf of supervised accounts.[8]

Device Connectivity

  • [Phone] Pin Nearby Sharing heads up notification to screen when shown.[2]
  • [Phone] Add audio and tactile feedback to Nearby Share.[8]

Google Play Store

  • New Features to help you discover the Apps & Games you love.[3]
  • Optimizations allowing faster and more reliable download and installation.[3]
  • Continuous improvements to Play Protect to keep your device safe.[3]
  • Various performance optimizations, bug fixes and improvements to security, stability and accessibility.[3]
  • With LiveOps reporting, you can report bad in-app events, offers, and updates from Apps & Games.[4]
  • [Phone] Learn more about search results by expanding them directly in the search results page.[7]

Utilities

  • [Phone] Bug fixes for Account Management, and System Management & Diagnostics related services.[5]
  • [Phone] Add autofill support for valuable cards from Google Wallet.[8]

Wallet

  • [Phone] Updated user experience within Google Pay to send money internationally to IN users using recipient’s phone number via third party services.[5]
  • [Phone] This feature provides improvements to the Google Pay experience in Japan.[6]
  • [Phone] Update appearances for transit card and payment screens.[8]

Developer Services

  • [Phone] New developer features for Google and third party app developers to support Machine Learning & AI related developer services in their apps.[2]
  • [Phone, TV] New developer features for Google and third party app developers to support Ads, and Maps related developer services in their apps.[2][5]

System Management

  • Updates to system management services that improve device connectivity, network usage, security, stability, and updatability.[1]
  • [Phone] Updates to System Management, and Usability services that improve Device Performance.[6]
  • [Auto] [TV] [Phone] [Wear OS] Updates to System Management, and Usability services that improve Privacy.[8]
  • [Auto] [TV] [Phone] [Wear OS] [PC] Updates to System Management, and Usability services that improve Stability.[8]
 
Link to comment
Share on other sites

Leaks για το 7a:

https://www.gsmarena.com/google_pixel_7a_leaks_in_series_of_new_live_images_-news-57877.php

Έχει και φωτογραφίες.

6,1" - 90Ηζ
Τensor 2
Ασύρματη φόρτιση (πρώτη φορά σε a)
8GB/128GB
και νέος αισθητήρας IMX787 64ΜP

Στα χαρτιά δείχνει καλό.

Link to comment
Share on other sites

https://9to5google.com/2023/03/15/pixel-8-curved-screen-poll/

Αν αυτό το leak για P8 Pro με φλατ οθόνη είναι αληθινό... Θα πω, επιτέλους!!!!! Μακάρι να τερματιστεί αυτή η χαζομάρα που δεν προσφέρει πραγματικά τίποτα.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, djkostas20 said:

https://9to5google.com/2023/03/15/pixel-8-curved-screen-poll/

Αν αυτό το leak για P8 Pro με φλατ οθόνη είναι αληθινό... Θα πω, επιτέλους!!!!! Μακάρι να τερματιστεί αυτή η χαζομάρα που δεν προσφέρει πραγματικά τίποτα.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Συμφωνώ.

Βγήκε leak και για το P8:

https://www.mysmartprice.com/gear/google-pixel-8-5g-design-renders-leaked-launch-may-2023-i-o-exclusive-pixel-7/

Edited by Sotnem
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.
Βγήκε leak και για το P8 και φαίνεται ότι θα κατέβει αρκετά σε μέγεθος. Κάτι για 5,8 λένε.
Αν ισχύει θα με προβληματίσει αρκετά.
Δεν είναι σίγουρος για το μέγεθος. Πραγματικά ακόμα και μέσα μου είναι 50/50. Σίγουρα όμως ξέρω ότι το 6pro το πήρα μόνο για την επιπλέον κάμερα και γιατί τότε διάβαζα και λίγο καλύτερη μπαταρία. Αν πχ το 6αρι είχε το ίδιο setup τότε 99% θα έπαιρνα το 6.

Οπότε δεν ξερω. Ίσως να μου άρεσε ένα πιο compact κινητό. Ναι ΟΚ στο να βλέπω βίντεο δεν συγκρίνεται, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα χάνει το μεγαλύτερο μέγεθος.

Γούστα είναι αυτά βέβαια.

Αν κρατάνε σε χρόνο τα fold, εννοώ οθόνη κλπ, επειδή έτυχε και το είδα από κοντά αυτό της Samsung μου σε γνωστό μου ήταν πιο εργονομικό για απλά πράγματα από το 6 pro. Βέβαια εκεί έχεις πάχος. Αλλά για daily use η πιο στενή και κοντή επιφάνεια έκανε διάφορα. Ειδικά στο 1 χέρι.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, djkostas20 said:

Δεν είναι σίγουρος για το μέγεθος. Πραγματικά ακόμα και μέσα μου είναι 50/50. Σίγουρα όμως ξέρω ότι το 6pro το πήρα μόνο για την επιπλέον κάμερα και γιατί τότε διάβαζα και λίγο καλύτερη μπαταρία. Αν πχ το 6αρι είχε το ίδιο setup τότε 99% θα έπαιρνα το 6.

Οπότε δεν ξερω. Ίσως να μου άρεσε ένα πιο compact κινητό. Ναι ΟΚ στο να βλέπω βίντεο δεν συγκρίνεται, αλλά σε όλα τα υπόλοιπα χάνει το μεγαλύτερο μέγεθος.

Γούστα είναι αυτά βέβαια.

Αν κρατάνε σε χρόνο τα fold, εννοώ οθόνη κλπ, επειδή έτυχε και το είδα από κοντά αυτό της Samsung μου σε γνωστό μου ήταν πιο εργονομικό για απλά πράγματα από το 6 pro. Βέβαια εκεί έχεις πάχος. Αλλά για daily use η πιο στενή και κοντή επιφάνεια έκανε διάφορα. Ειδικά στο 1 χέρι.

Sent from my Pixel 6 Pro using Tapatalk
 

Τελικά δεν ισχύει αυτό για 5,8. Ήταν κακός υπολογισμός του leaker. Λέει για 6,2.

Κι εγώ παίρνω όλα τα μικρά συνήθως, αλλά όταν από το 4 στο 6 είχε μεγάλη διαφορά, μπορώ να πω ότι συνήθισα πολύ εύκολα παρά τον φόβο μου. Τώρα δεν ξέρω αν το 6,2 από 6,4 έχει πολύ μεγάλη διαφορά αλλά θα μου κακοφανεί. Τεσπα, μέχρι τότε βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

https://www.xda-developers.com/google-find-my-device-when-phone-off/

Για να δούμε πώς θα το κάνουν. Χρήσιμη λειτουργία.

Επίσης κάτι άλλο που συχνά δεν το λέμε εδώ. Δεν ξέρω πώς διαχειρίζονται τα άλλα κινητά τις κλήσεις spam, αλλά είναι πάρα πολύ καλός ο τρόπος στα Pixel, ακόμα κι αν δεν λειτουργεί η υπηρεσία που βγάζει το ρομπότ να μιλάει όπως στις ΗΠΑ.

Τις τελευταίες μέρες βλέπω ότι σε κλήσεις λέει πλέον Likely: Telemarketing για να σε προειδοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορησαν αρθρα για το 7a και τους χρωματισμους με τους οποιους θα κυκλοφορει. Λευκο,γκρι και ενα πολυ απαλο και ομορφο γαλαζιο όσο ειδα στις φωτο

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, r31134 said:

Κυκλοφορησαν αρθρα για το 7a και τους χρωματισμους με τους οποιους θα κυκλοφορει. Λευκο,γκρι και ενα πολυ απαλο και ομορφο γαλαζιο όσο ειδα στις φωτο

το σκέφτεσαι Δημήτρη?

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, guy_fawkes said:

το σκέφτεσαι Δημήτρη?

Οχι, το απεκλεισα τελειως.Για σειρα v στα xperia με βλεπω οταν και αν βαρεθω το ii. Μου το εμφανισε σαν ειδηση κατω απο το αρθρο με τα λεφτα που βαζει η google καταλαθως και εβαλα στο τοπικ το 7pro.

Εδω η ειδηση για το 7a

https://techblog.gr/mobile/google-pixel-7a-renders-epivevaionoyn-schediasmo-chromata/

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά ευχαριστημένος, ούτε χαμένη κλήση,και volte τώρα και σούπερ κάμερα!!!

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, guy_fawkes said:

Εγώ μια χαρά ευχαριστημένος, ούτε χαμένη κλήση,και volte τώρα και σούπερ κάμερα!!!

Στάλθηκε από το Pixel 7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η καμερα και η υποστηριξη σε θεματα ασφαλειας ειναι τα μονα που θα με δελεαζαν. Και οι τιμες. Αλλα ως εκει. Τα οσα δεν μ αρεσουν ειναι περισσοτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον το 6.16" οθονης για το pixel 8 αν βγει βγει ετσι και ερθει και επισημα στην Ελλαδα απο Vodafone.

https://techmaniacs.gr/mikrotero-apo-to-anamenomeno-to-google-pixel-8-epistrofi-sta-compact/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους. Συνηθισμένος από τα samsung ψάχνω τρόπο για να κάνω δύο πράγματα 1) Να ενεργοποιείται το battery saver αυτόματα όταν η μπαταρία πέσει κάτω από ένα ποσοστό και 2) αν όχι να σταματάει η φόρτιση (δεν είμαι root και καταλαβαίνω πως δε γίνεται), να με ειδοποιεί με κάποιον ήχο, όταν η μπαταρία φτάσει σε ένα συγκεκριμένο ποσοστό. Βρήκα εφαρμογές όπως αυτή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pextor.batterychargeralarm&hl=en αλλά θέλω να ρωτήσω αν γίνεται με ρουτίνες του google assistant. Κατάλαβα πως για να ξεκινήσει να δουλεύει η ρουτίνα στο assistant, πρέπει να δώσω εγώ εντολή και προφανώς δε θέλω κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, stapd_21 said:

Καλημέρα σε όλους. Συνηθισμένος από τα samsung ψάχνω τρόπο για να κάνω δύο πράγματα 1) Να ενεργοποιείται το battery saver αυτόματα όταν η μπαταρία πέσει κάτω από ένα ποσοστό και 2) αν όχι να σταματάει η φόρτιση (δεν είμαι root και καταλαβαίνω πως δε γίνεται), να με ειδοποιεί με κάποιον ήχο, όταν η μπαταρία φτάσει σε ένα συγκεκριμένο ποσοστό. Βρήκα εφαρμογές όπως αυτή https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pextor.batterychargeralarm&hl=en αλλά θέλω να ρωτήσω αν γίνεται με ρουτίνες του google assistant. Κατάλαβα πως για να ξεκινήσει να δουλεύει η ρουτίνα στο assistant, πρέπει να δώσω εγώ εντολή και προφανώς δε θέλω κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για το πρώτο αν έχω καταλάβει καλά το χρησιμοποιώ και εγώ και γίνεται. Εμένα στο 20% μπαίνει το battery saver, το έχω κάνει βάση ποσοστού δηλαδή. Για την φόρτιση ρυθμίζεις ένα ποσοστό που θέλεις να σταματάει!

 

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, guy_fawkes said:

Για το πρώτο αν έχω καταλάβει καλά το χρησιμοποιώ και εγώ και γίνεται. Εμένα στο 20% μπαίνει το battery saver, το έχω κάνει βάση ποσοστού δηλαδή. Για την φόρτιση ρυθμίζεις ένα ποσοστό που θέλεις να σταματάει!

 

Ναι αυτό είναι το πρώτο που ψάχνω. Υπάρχει ρύθμιση και δεν την έχω βρει;

Το βρήκα. Είμαι βλάκας! Το άλλο που ζητάω γίνεται;

Edited by stapd_21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...