Jump to content

Google pixel: Γενική συζήτηση


kai50000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, doganos said:

Προσπαθησε στο ρυθμισεις - ειδοποιησεις - flash notifications (στα ελληνικα δεν θυμαμαι πως το γραφει, αλλα θα το βρεις) και απενεργοποιησε τους διακοπτες...

Ρυθμίσεις/Ειδοποιήσεις/Ειδοποιήσεις με λάμψη και απενεργοποιείς/επιλέγεις φλας κάμερας και φλας οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απενεργοποιημένα....

Περίεργο που δεν έχει επιλογή  tap για να σβήνει η οθόνη χωρίς power button

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, bardull said:

Είναι απενεργοποιημένα....

Περίεργο που δεν έχει επιλογή  tap για να σβήνει η οθόνη χωρίς power button

Εγώ έχω βάλει τον nova launcher και με διπλό ταμπ κλείνει η οθόνη. 

Link to comment
Share on other sites

κατι διορθώσεις στην κάμερα αλλά όχι τίποτα το τρομερό πράγματι!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα διόρθωσαν την μετάβαση από φακό σε φακό στο zoom στα 8αρια και νομίζω διόρθωσαν κι ένα θέμα που υπήρχε με το exposure όταν έκανες ταπ στην οθόνη σε φωτεινές πηγές.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού πλέον αναγνωριστηκε από την Google η Ελλάδα για τα Pixel, μήπως έχουμε κάποια ανακοίνωση για wificall και σέρβις? 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, bardull said:

Αφού πλέον αναγνωριστηκε από την Google η Ελλάδα για τα Pixel, μήπως έχουμε κάποια ανακοίνωση για wificall και σέρβις? 

Δε ξέρω για σέρβις αλλά το plaisio φέρνει πλέον το 8αρι. Γράφει εγγύηση 2 χρόνια πλαίσιο, αλλά κάτω απ το προϊόν λέει προϊόν ελληνικής αντιπροσωπίας 

 

https://www.plaisio.gr/catalog?location=product%3D4471199&qId=5d78aeec79c313a70b4f832035b9c5f9&qIx=products&fbclid=IwAR0sWVcp44dDvlnGmCis8YVR6HtngEy_jtI3dalyVSfxjeN7fLGsnusrGuw

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει ελληνικής αντιπροσωπείας, ακόμα και το plasio ξέρω απο πρώτο χέρι οτι φέρνει συσκευές απο παράλληλη αγορά!

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/4/2024 at 4:27 ΜΜ, guy_fawkes said:

Δεν υπάρχει ελληνικής αντιπροσωπείας, ακόμα και το plasio ξέρω απο πρώτο χέρι οτι φέρνει συσκευές απο παράλληλη αγορά!

Έχει κάνει όμως ένα μεγάλο βήμα πουλώντας για πρώτη φορά στην ελληνική αγορά 

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγοραστήκαν απο amazon.it pixel 8a και pixel 8  για εμενα και την κυρια μου 550 ευρω εκαστως. Ηδη δεκτηκα παραπονα για αργη φορτιση του 8α. Εχουμε διαθεσιμους φορτιστες oneplus 68W, motorola 68W, και ενα της google 18W. Τι συστηνεται για φορτιση ? Σημειωνεται οτι ο φορτιστης oneplus μου φενεται οτι ειναι πιο αργος απο αυτον της google. 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου λύσετε μία απορία. Αγόρασα από e-shop.gr το 7a και στο πρώτο σετάρισμα έχει μείνει εδώ και 12 ώρες στο "προετοιμασία του τηλεφώνου σας"!

Είναι συνδεδεμένο στο wifi χωρίς κάρτα sim ακόμα και δεν βλέπω να γίνεται κάτι!

Να το κλείσω και να ξεκινήσω την διαδικασία από την αρχή ή μπορεί να γίνει ζημιά!

Γάφει ότι η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει λίγα λεπτά και εδώ και 12-13 ώρες 'ειναι στο ίδιο σημείο!!

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα του ήμουν υπόχρεος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Επιστροφή στα pixel μετά από 1μιση χρόνο επειδή άκουσα/διάβασα ότι οι ασυμβατότητες με τα ελληνικά δίκτυα σιγά σιγά τελειώνουν και από την σειρά 7 και μετά ομαλοποιείται η κατάσταση. Πριν από 3 εβδομάδες άλλαξα και πάροχο και από Vodafone πήγα σε cosmote. Ενώ είχα 5g με Vodafone τώρα βλέπω LTE με cosmote. Διάβασα ότι είχε 5g και με ένα update πριν 1-2 μήνες το έκοψαν. Ξέρει κάποιος γιατί συνέβη αυτό; Διαβάζω ότι με το android 15 το Σεπτέμβρη θα λυθούν όλα τα θέματα με όλους τους παρόχους συμπεριλαμβανομένου και του WiFi calling που μου είναι πολύ απαραίτητο. Αλλά βλέπω τα μπρος πίσω που γίνονται όπως πχ. με το 5g με την cosmote και είμαι λίγο ανήσυχος. Γνωρίζει κάποιος γιατί σταμάτησε το 5g στην cosmote πχ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις οποίες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η cosmote έχει 5g κανονικά, χωρίς τροποποιήσεις, και έχω και beta 15 και είμαι ΚΑΙ με wificall 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, vagzard said:

Καλησπέρα. Επιστροφή στα pixel μετά από 1μιση χρόνο επειδή άκουσα/διάβασα ότι οι ασυμβατότητες με τα ελληνικά δίκτυα σιγά σιγά τελειώνουν και από την σειρά 7 και μετά ομαλοποιείται η κατάσταση. Πριν από 3 εβδομάδες άλλαξα και πάροχο και από Vodafone πήγα σε cosmote. Ενώ είχα 5g με Vodafone τώρα βλέπω LTE με cosmote. Διάβασα ότι είχε 5g και με ένα update πριν 1-2 μήνες το έκοψαν. Ξέρει κάποιος γιατί συνέβη αυτό; Διαβάζω ότι με το android 15 το Σεπτέμβρη θα λυθούν όλα τα θέματα με όλους τους παρόχους συμπεριλαμβανομένου και του WiFi calling που μου είναι πολύ απαραίτητο. Αλλά βλέπω τα μπρος πίσω που γίνονται όπως πχ. με το 5g με την cosmote και είμαι λίγο ανήσυχος. Γνωρίζει κάποιος γιατί σταμάτησε το 5g στην cosmote πχ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις οποίες απαντήσεις.

Τι συσκευή έχεις; Στις τελευταίες συσκευές το 5G σε Cosmote παίζει κανονικά. Έχεις ενεργοποιήσει το 5G ως υπηρεσία στο νούμερό σου;

Το WiFi calling θέλει ακόμα Shizuku-Pixel IMS. Δουλεύει μια χαρά, αλλά πρέπει να το κάνεις κάθε φορά μετά από το μηνιαίο update. Είναι δουλειά 2 λεπτών, αλλά είναι κατανοητό να μην γουστάρει κάποιος να το κάνει κάθε μήνα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sotnem said:

Τι συσκευή έχεις; Στις τελευταίες συσκευές το 5G σε Cosmote παίζει κανονικά. Έχεις ενεργοποιήσει το 5G ως υπηρεσία στο νούμερό σου;

Το WiFi calling θέλει ακόμα Shizuku-Pixel IMS. Δουλεύει μια χαρά, αλλά πρέπει να το κάνεις κάθε φορά μετά από το μηνιαίο update. Είναι δουλειά 2 λεπτών, αλλά είναι κατανοητό να μην γουστάρει κάποιος να το κάνει κάθε μήνα.

Pixel 7 έχω. Είναι ενεργοποιημένο το 5g από παλιότερη συσκευή. Πριν ένα μήνα που ήμουν Vodafone έπαιζε κανονικά, μόλις πήγα στην cosmote βγάζει LTE. Ξέρω για το shizuku αλλά έχω ακούσει ότι πρέπει να το ρυθμίζεις πάλι ακόμα και μετά από επανεκκίνηση της συσκευής. Τέλος πάντων είχα ακούσει ότι θα παίζουν πλέον όλα by default γι' αυτό ξαναγύρισα στα pixel. Αλλά τελικά δε ξέρω πόσο σίγουρο είναι αυτό απ' ότι καταλαβαίνω ακόμα και όταν δώσει το 15 τον Σεπτέμβρη. Αφού τη μία προσθέτει μία υπηρεσία και μετά από λίγο την αφαιρεί όπως με το 5g.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, vagzard said:

Pixel 7 έχω. Είναι ενεργοποιημένο το 5g από παλιότερη συσκευή. Πριν ένα μήνα που ήμουν Vodafone έπαιζε κανονικά, μόλις πήγα στην cosmote βγάζει LTE. Ξέρω για το shizuku αλλά έχω ακούσει ότι πρέπει να το ρυθμίζεις πάλι ακόμα και μετά από επανεκκίνηση της συσκευής. Τέλος πάντων είχα ακούσει ότι θα παίζουν πλέον όλα by default γι' αυτό ξαναγύρισα στα pixel. Αλλά τελικά δε ξέρω πόσο σίγουρο είναι αυτό απ' ότι καταλαβαίνω ακόμα και όταν δώσει το 15 τον Σεπτέμβρη. Αφού τη μία προσθέτει μία υπηρεσία και μετά από λίγο την αφαιρεί όπως με το 5g.

Τα Pixel 7/7 Pro με Cosmote σταμάτησαν να έχουν 5G με τις Android 14 QPR3 εκδόσεις (η beta νομίζω από Μάρτιο και η stable από Μάιο, αν δεν κάνω λάθος). Είχαν μόνο VoLTE by default.

Με την Android 15 beta όλες οι αναφορές χρηστών μιλάνε για ενεργοποιημένα τα πάντα by default, ανεξαρτήτως παρόχου. Οπότε μένουμε και ελπίζουμε σ' αυτό!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ea6gka said:

Ποτε παιρνουμε android 15?

Αρχές Σεπτεμβρίου.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα αρχές Οκτώβρη και όχι Σεπτεμβρίου για το android 15. 

Προσωπικά δε με απασχολεί, απλά το περιμένω μπας και ξαναέρθουν στο 7αρι και στην cosmote τα 5g και wifi calling. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, _NikitaS_ said:

Άρα αρχές Οκτώβρη και όχι Σεπτεμβρίου για το android 15. 

Προσωπικά δε με απασχολεί, απλά το περιμένω μπας και ξαναέρθουν στο 7αρι και στην cosmote τα 5g και wifi calling. 

Γι' αυτό το λόγο περιμένω κι εγώ το 15. Κυρίως για το WiFi calling που μου είναι απαραίτητο. Το 5g είναι δευτερεύον αλλά είναι ανησυχητικό που το αφαίρεσε η κοσμοτέ ενώ το είχε δώσει. Δεν δίνω ακόμα το Oppo x5 που έχω γι' αυτό το λόγο. Και είχα καταλάβει ότι αρχές Σεπτέμβρη με την 15 λύνονται όλα τα θέματα που υπήρχαν. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό το πρόβλημα υφίσταται συγκεκριμένα για τα pixel. Το Oppo που έχω που δεν εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα είναι ευρωπαϊκό όμως και μόλις έβαλα τη σιμ μέσα έπαιζαν όλα απροβλημάτιστα. Όπως και σε άλλα τηλέφωνα που δεν είναι επίσημης εισαγωγής. Γιατί μόνο με τα pixel αυτά τα προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, vagzard said:

Γι' αυτό το λόγο περιμένω κι εγώ το 15. Κυρίως για το WiFi calling που μου είναι απαραίτητο. Το 5g είναι δευτερεύον αλλά είναι ανησυχητικό που το αφαίρεσε η κοσμοτέ ενώ το είχε δώσει. Δεν δίνω ακόμα το Oppo x5 που έχω γι' αυτό το λόγο. Και είχα καταλάβει ότι αρχές Σεπτέμβρη με την 15 λύνονται όλα τα θέματα που υπήρχαν. Και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό το πρόβλημα υφίσταται συγκεκριμένα για τα pixel. Το Oppo που έχω που δεν εισάγεται επίσημα στην Ελλάδα είναι ευρωπαϊκό όμως και μόλις έβαλα τη σιμ μέσα έπαιζαν όλα απροβλημάτιστα. Όπως και σε άλλα τηλέφωνα που δεν είναι επίσημης εισαγωγής. Γιατί μόνο με τα pixel αυτά τα προβλήματα;

Ευτυχώς έχουν φτιάξει και άλλα προβλήματα. Δε ξεχνάω παλιότερα που η cosmote είχε volte αλλά δε δεχόταν κλήσεις από παλιά forthnet χαχαχα. Είχα τρελαθεί τότε. Όλη την ώρα γκρίνιαζα εδώ στο φόρουμ. Οι άλλες εταιρίες δεν είχαν volte και αν το ξεκειδωνες με το Shizuku, με το που έπεφτε το σήμα δε ξανάνοιγε το volte. Ασ τα. Ήμουν στο τσακ να το πουλήσω αλλά δεν ήθελα να χάσω αρκετά λεφτά τότε γιατί το χρώσταγα. Έχουν γίνει βήματα πάντως. Πολύ αργά όμως! Τόσο αργά που η αγορά του 7 προ μου φαίνεται αιώνας χαχαχχα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

Χρησιμοποιούσα ως τώρα ένα Redmi Note 8 Pro το οποίο, απλά επειδή ήθελα να αγοράσω καινούρια συσκευή, το κακομεταχειρίστηκα και πέθανε.

Οπότε ήρθε η ώρα που περίμενα πώς και πώς. Λοιπόν, επειδή είμαι και εγώ τέτοιος, αφιέρωσα άπειρες ώρες έρευνας για να καταλήξω στο ότι θέλω το Google Pixel 7a. Tο βρίσκω στα 360ε σε γνωστό site. Η εναλλακτική μου σε παρόμοια τιμή ήταν το Galaxy A55, το οποίο είναι κουκλί, αλλά παραμένει να μην έχει τη καμεράρα ενός Pixel.

Μπορώ να πω με αισιοδοξία ότι έχω διαβάσει ολόκληρο το παρόν thread, οπότε θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) Τι γίνεται σε περίπτωση service-εγγύση, εν έτει 2024; 2 resellers μου είπαν ότι μιλάς με Google Store, τα οποία δεν έχουν καν επιλογή την Ελλάδα για επικοινωνία. Εντωμεταξύ δεν υπάρχει το 14 μέρες return policy όπως στο UK, οπότε αν έρθει faulty... Είναι ένα σενάριο που με τρομάζει, γιατί δεν μου τρέχουν και από τα μπατζάκια, με δόσεις θα το τσιμπήσω το κινητό.

2) Δίκτυο χρησιμοποιώ Cosmote με την φυσική sim μου. Από ό,τι βλέπω ότι λέτε εδώ, δεν θα υπάρχει θέμα με τις κλήσεις-σήμα και μάλλον δεν θα υπάρχει και θέμα με το 5g (;). Εναλλακτικά, τι προτείνετε;

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Stygianoulis said:

Καλημέρα σε όλους.

Χρησιμοποιούσα ως τώρα ένα Redmi Note 8 Pro το οποίο, απλά επειδή ήθελα να αγοράσω καινούρια συσκευή, το κακομεταχειρίστηκα και πέθανε.

Οπότε ήρθε η ώρα που περίμενα πώς και πώς. Λοιπόν, επειδή είμαι και εγώ τέτοιος, αφιέρωσα άπειρες ώρες έρευνας για να καταλήξω στο ότι θέλω το Google Pixel 7a. Tο βρίσκω στα 360ε σε γνωστό site. Η εναλλακτική μου σε παρόμοια τιμή ήταν το Galaxy A55, το οποίο είναι κουκλί, αλλά παραμένει να μην έχει τη καμεράρα ενός Pixel.

Μπορώ να πω με αισιοδοξία ότι έχω διαβάσει ολόκληρο το παρόν thread, οπότε θέλω να κάνω τις εξής ερωτήσεις:

1) Τι γίνεται σε περίπτωση service-εγγύση, εν έτει 2024; 2 resellers μου είπαν ότι μιλάς με Google Store, τα οποία δεν έχουν καν επιλογή την Ελλάδα για επικοινωνία. Εντωμεταξύ δεν υπάρχει το 14 μέρες return policy όπως στο UK, οπότε αν έρθει faulty... Είναι ένα σενάριο που με τρομάζει, γιατί δεν μου τρέχουν και από τα μπατζάκια, με δόσεις θα το τσιμπήσω το κινητό.

2) Δίκτυο χρησιμοποιώ Cosmote με την φυσική sim μου. Από ό,τι βλέπω ότι λέτε εδώ, δεν θα υπάρχει θέμα με τις κλήσεις-σήμα και μάλλον δεν θα υπάρχει και θέμα με το 5g (;). Εναλλακτικά, τι προτείνετε;

 

Για το 1 το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πάρεις από Amazon, οπότε μιλάς με αυτούς και είσαι καλυμμένος. Η άλλη λύση που δεν είναι για όλους είναι να το πάρει κάποιος φίλος σου στο εξωτερικό, οπότε να μπορείς να το στείλεις πίσω μέσω αυτού αν χρειαστεί. Με ντόπιους πωλητές δεν έχω άποψη. Αν το πάρεις από το Πλαίσιο (λέμε τώρα) κάποια άκρη θα βγει. Αν το πάρεις παραεισαγωγή Σκρουτζ τότε βασίζεσαι στον πωλητή. Δεν έχω εμπειρία, δεν το έχω κάνει ποτέ.

 

Για το 2 δεν θα έχεις θέμα. Με το 5G σε κάποιες συσκευές βγήκε δια μαγείας με ένα τελευταίο update αλλά φαίνεται ότι στις beta υπάρχει και ΛΟΓΙΚΑ θα είναι στο 15. Αλλά αυτό δεν μπορεί να στο υποσχεθεί κανείς με σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...