Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετρα με ενα πολυμετρο τον διακοπτη του χειροφρενου. Αν φευγει ενα καλωδιο τοτε συνδεεις το πιν αυτο στη μια και το σασι στην αλλη.

Αν δεν εχεις πολυμετρο, βραχυκυκλωνεις τα πιν του διακοπτη (η πιν και σασι) και κοιτας αν αναβει.

Αν ναι ειναι η προβλημα στο διακοπτη, η στην γειωση του διακοπτη (ενα πιν).

Αν οχι κοιτας ποια ασφαλεια δινει στο διακοπτη του χειροφρενου, και ποιες αλλες λειτουργειες, παιρνουν απο την ιδια ασφαλεια, και τσεκαρεις αν δουλευουν.

Αν οχι τσεκαρεις ασφαλεια, καθως και αν ερχεται ρευμα σε αυτη.

 

καλησπερα επειδη δεν εχω ιδεα για ποιον διακοπτη χειροφρενου λες αυτον που ειναι κατω απο το χειροφρενο; σου επισυναπτω φωτογραφιες με τις ασφαλειες του αυτοκινητου και τον χειροφρενο και τον διακοπτη απο κατω εαν λες αυτον .

 

IMG-20191024-153228.jpg

 

παντως εγω δεν ξερω πια ασφαλεια αφορα τον διακοπτη χειροφρενου

 

IMG-20191024-153320.jpg

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα είχε συμβεί όταν είχαν λιώσει τα τακάκια και έπιανε ψηλά το χειρόφρενο. Μία τρεμόπαιζε μια έσβηνε το λαμπάκι χειρόφρενου. όταν πήγα να αλλάξω τακάκια, το είπα στον μάστορα και καθάρισε τη φύσα και όλα μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχετε να προτείνετε κάποιον έμπορο για αυτοκίνητα στις δύο αυτές πόλεις? Πρώτα για ποιότητα και μετά τη τιμή.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι περισσότεροι είναι λ@μ0¥ι© και πρέπει να προσέχεις πολύ

 

Αν θες να σε στείλω σε πμ από που πήρα το δικό μου εδώ και ενάμιση χρόνο και βγήκε πεντακάθαρο το αμάξι.

(Δε σημαίνει ότι είναι άριστος ή όλα τα οχήματα του καθαρά κλπ)

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε συμβεί όταν είχαν λιώσει τα τακάκια και έπιανε ψηλά το χειρόφρενο. Μία τρεμόπαιζε μια έσβηνε το λαμπάκι χειρόφρενου. όταν πήγα να αλλάξω τακάκια, το είπα στον μάστορα και καθάρισε τη φύσα και όλα μια χαρα

 

Μάλλον σου είχε πέσει χαμηλά η στάθμη του υγρού φρένων επειδή έλιωσες τα τακάκια.Οταν άλλαξες τα τακάκια τα έμβολα μπηκαν πιο μέσα οπότε ανέβηκε η στάθμη στο παγούρι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει και διαβάσει για το Sym VF 185 πολλά προβλήματα οπότε για την ώρα το έχω βάλει στο "ψυγείο".

Επιπροσθέτως διάβασα επίσης πως στη Μαλαισία έχει βγει και 2η Version που σημαίνει (και πιθανόν) πως θα διόρθωσε κάποια προβλήματα του αρχικού μοντέλου. Μέχρι να έρθει λοιπόν και στην Ελλάδα έχουμε μέλλον ακόμα.

Όσον αφορά το Honda GTR (καλό χρυσό δεν λέω...) κατά 1000 ευρώ περίπου ακριβότερο και για 3500+ ευρώ για παπί δεν το συζητάω καν αν σκεφτείς πως έχει και μικρότερες επιδόσεις από το VF 185 λόγο κυβισμού και ίππων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Odżywkę należy wprowadzać raz w tygodniu? Codzienna dbałość dzięki nakładaniu odżywki tworzy wartościowy nacisk na lokalne włosy. Taki lek zakwasza włoski a reguluje równowagę. Więcej wspomaganie odżywki możesz wzmocnić odpowiednim boosterem.

 

My web-site :: fryzjer cennik

Link to comment
Share on other sites

Fiat seicento 900... Το έχω απο το 2000 και έχω κάνει 220.000 περίπου χλμ... εκτός από τις τακτικές συντηρήσεις και τα αναλώσιμα έχω αλλάξει έναν θερμοστάτη και μια φλάντζα βαλβίδων... αααα και έναν δεξιό καθρέφτη που μου τον φάγανε στα 3,99€... ανταλλακτικά παμφτινα ακαι τα βρίσκεις ακόμη και στα... Περίπτερα... Είναι οικονομικό με χαμηλά ασφάλιστρα και τέλη κυκλοφορίας και σκυλί μαύρο... Τελικές μην περιμένεις από τον ΚΟΎΒΑ Είναι αυτοκίνητο πόλης,!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σας. Αγόρασα ένα αυτοκίνητο τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε. Πάω να αλλάξω ελαστικά, μου κάνουν ζυγοστάθμιση εκεί που τα έβαλα, έτρεμε το αυτοκίνητο στα 120. Εκτός ότι δεν ήταν και πολύ κοντά μου το μαγαζί αυτό αλλά όταν μου κάνουν κάτι λάθος δεν επιστρέφω ποτέ πίσω, καθώς περνούσα έξω από ένα κατάστημα ελαστικών ΦΩΚΑΣ μπαίνω μέσα και μου λένε... Τι είναι αυτό ποιος στο έκανε κλπ κλπ.. Με τα πολλά μου κάνει ζυγοστάθμιση βγαίνω εθνική, αρκετά καλά το αμάξι αλλά όχι τέλειο... Το αφήνω έτσι όμως. Μετά από 3 μήνες τώρα νιώθω ότι τρέμει ξανά το αμάξι.. Λίγο αλλά όχι πολύ! Επειδή θα κάνω 3 χιλιάδες χιλιόμετρα το λιγότερο σε διάστημα 10 ημερών, σε ταξίδι φυσικά οπότε και θα βρίσκομαι συνέχεια σε εθνική οδό με 120-130 θέλω να βρω ένα ΣΩΣΤΟ ΑΝΘΡΩΠΟ να ξέρει να κάνει μια σωστή ζυγοστάθμιση. Δώστε λίγο καμιά ιδέα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική άποψη , χωρις να ξερω και σε πια περιοχη είσαι .

 

Rabbit Θηβών Περιστέρι Αττική.

 

Ζυγοστάθμιση επί οχήματος.

 

Εχω κανει και στα δυο μου αμάξια και πραγματικά εχω δει τελείως άλλη συμπεριφορά.

 

Φαντάζομαι θα υπάρχουν και σε άλλες περιοχές αντίστοιχα καταστήματα.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ηλεκτρική υποβοήθηση στο τιμόνι ίσως να πρέπει να σου κάνουν και ευθυγράμμιση τιμονιού .να κοιταξουν τις μοίρες. Edited by spy14

Tcl 20 5g

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα και στους 4.

 

Σιδερένιες ζάντες 14αρες σε αμάξι 20 ετων , που έχουν απο 50 στραβωματα η καθε μια !!!

 

Δεν κανει κιχ μπροστα το αμαξι.

 

Από τα 0 μεχρι τα 160 που ακομα πηγαίνει στις κατηφόρες.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και στους 4 τροχούς. Το αμάξι είναι σχεδόν καινούριο οπότε δεν έχει στραβώσει κάποια ζάντα. Θα μου πεις πότε δε ξέρεις, το είδαμε όταν γυρνούσε στο μηχάνημα. Ήταν ολόισιες....

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο προσωπική άποψη , χωρις να ξερω και σε πια περιοχη είσαι .

 

Rabbit Θηβών Περιστέρι Αττική.

 

Ζυγοστάθμιση επί οχήματος.

 

Εχω κανει και στα δυο μου αμάξια και πραγματικά εχω δει τελείως άλλη συμπεριφορά.

 

Φαντάζομαι θα υπάρχουν και σε άλλες περιοχές αντίστοιχα καταστήματα.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Μενίδι μένω. Σε 10-15 λεπτά είμαι Θηβών δεν μου είναι κόπος. Τι εννοείς ζυγοστάθμιση επί οχήματος;

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται και στους 4 τροχούς. Το αμάξι είναι σχεδόν καινούριο οπότε δεν έχει στραβώσει κάποια ζάντα. Θα μου πεις πότε δε ξέρεις, το είδαμε όταν γυρνούσε στο μηχάνημα. Ήταν ολόισιες....

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Μενίδι μένω. Σε 10-15 λεπτά είμαι Θηβών δεν μου είναι κόπος. Τι εννοείς ζυγοστάθμιση επί οχήματος;

Χωρίς να βγουν οι τροχοί απο το αμάξι.

 

Ετσι ζυγοσταθμίζεις ολο το μπροστινό σύστημα. ( Δισκοπλακες, μπιλιοφορους, ιμιαξονια, οτιδήποτε περιστρέφεται και εχει επαφη με τον τροχό)

 

Προσοχή όμως γιατι :

 

Αν χρειαστεί να βγεί καποια αλλη στιγμη ο τροχός για οποιοδήποτε λογο ΠΡΕΠΕΙ να μπει ξανα στην ίδια θεση !!!!

 

Πχ να μην μπλέξουν οι δεξιοί τους αριστερούς με τους πισω κλπ.

 

Και να μπει ενα σημαδακι κατα την αφαιρεση ωστε να βιδώσει ξανά εκει που ηταν ακριβως στο μουαγιε.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

Edited by NeCrOmAnCeR19
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να βγουν οι τροχοί απο το αμάξι.

 

Ετσι ζυγοσταθμίζεις ολο το μπροστινό σύστημα. ( Δισκοπλακες, μπιλιοφορους, ιμιαξονια, οτιδήποτε περιστρέφεται και εχει επαφη με τον τροχό)

 

Προσοχή όμως γιατι :

 

Αν χρειαστεί να βγεί καποια αλλη στιγμη ο τροχός για οποιοδήποτε λογο ΠΡΕΠΕΙ να μπει ξανα στην ίδια θεση !!!!

 

Πχ να μην μπλέξουν οι δεξιοί τους αριστερούς με τους πισω κλπ.

 

Και να μπει ενα σημαδακι κατα την αφαιρεση ωστε να βιδώσει ξανά εκει που ηταν ακριβως στο μουαγιε.

 

Sent from my MI 8 using Tapatalk

 

Μάλιστα... Θα πάω μια βόλτα τότε να δω τι θα μου πει.. Πόσο σου είχε πάρει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πριν σχεδον απο 1.5 χρονο αλλαξα μπαταρια σε αυτοκινητο καινουργιο αγορα του 17..c3, elysee diesel ταξι.και τωρα με τη καραντινα παλι ενω το εβαζα μπροστα καθε 2 μερες παλι δεν ξεκιναγε σημερα..ειναι λογικο;;εχει πανω φορεμενα 175.000 χιλιομετρα.
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι λογικό το δικό μου το βάζω μπρος κάθε 4 μέρες και πάλι είναι οκ(λογικό) μόνο κάποια στηγμη θα πρέπει να φουσκώσω λάστιχα.

Εσύ η μπαταρία έχεις ψόφια, η όσες φορές το έβαζες μπρος δεν το άφηνες 7 8 λεπτά.... Η έχεις διαρροή

Link to comment
Share on other sites

Η διαρροή έχεις, η δεν φορτίζει ο δυναμός την μπαταρία. Πάνε σε ένα ηλεκτρολόγο να σου μέτρηση. Η εάν έχεις πολύμετρο μετράς και ο ίδιος.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάθομαι και παρατηρώ την εξέλιξη της άνεσης και της πολυτέλειας που παρέχουν πλέον τα αυτοκίνητα, ακόμα και τα low budget πόλης.

Ωραίες οι multi-media οθόνες(είτε στην κεντρική κονσόλα, είτε πλέον και στον πίνακα οργάνων).

Ωραία τα αναρίθμητα συστήματα ενεργητικής/παθητικής ασφάλειας.

Ωραίο το αυτόματο παρκάρισμα.

Ωραίο το αυτόματο φρενάρισμα.

Ωραία η προειδοποίηση αλλαγής λωρίδας.

Ωραίο το night view.

Ωραία, ωραία, ωραία.....ολα αυτά!!!!

Αλλά τελικά ποιος οδηγεί???? Εμείς ή εκείνα?

Και δεν αναφέρομαι στην έλλειψη του pure driving pleasure που λόγω όλων αυτών των συστημάτων αποστειρώνουν τον οδηγό.

Αναφέρομαι στο φαινόμενο της επαναπαυσης του οδηγού. Πόσους και πόσους παρατηρούμε καθημερινά στις κεντρικούς λεωφόρους των πόλεων να αλλάζουν πορεία και λωρίδα χωρίς καν να το καταλάβουν επειδή χαζεύουν στο κινητό? Ποσα φρεναρίσματα ακούμε στα φανάρια επειδή είδε τελευταία στιγμή τον μπροστινό του να έχει σταματήσει στο φανάρι ενώ εκείνος χάζευε στον καθρέφτη ή στα παιδιά στο πίσω κάθισμα?

Αλλά πλεον τι πειράζει???? Αφού έχω προειδοποίηση αλλαγής πορείας και με ενα μπιπ(ή δόνηση στο τιμόνι) θα με ειδοποιήσει. Έχω αυτόματο φρενάρισμα και θα σταματήσει μόνο του στο φανάρι ενώ εγώ κοιτάζομαι στον καθρέφτη να δω αν είμαι ωραίος για να εντυπωσίασω ακόμα περισσότερο την νέα που έφεραν στην δουλειά.

Και τι θα γίνει όταν κάποια στιγμή από αστοχία υλικού ή κακής επαφής ή bug ή lag ή ή ή.... το αυτοκίνητο δεν αναλάβει από μόνο του?

Δεν θέλω να φανώ ούτε κυνδινολόγος, ούτε άνθρωπος των σπηλαίων που απαρνείται την τεχνολογία. Αλλά ο ανταγωνισμός των αυτοκινητοβιομηχανιών και η προσπάθειά τους να μας εντυπωσιάσουν με όλα αυτά τα καλούδια δεν μου γεμίζει το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι γεγονός ότι αυτή η τεχνολογία έχει σώσει ζωές στον δυτικό κόσμο αλλά βέβαια είναι υπεύθυνη για την εξαθλίωση του τρίτου κόσμου.

Οπότε όλα βαίνουν καλώς για μας.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά όσα αναφέρεις δεν έχουν να κάνουν καν με την τεχνολογία που κουβαλάει το αυτοκίνητο, αλλά με τις πράξεις του οδηγού λόγω ηλιθιότητας. Το να μιλάς στο κινητό ή να χαζεύεις αλλού χωρίς να έχεις την προσοχή σου στο δρόμο, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί το ίδιο είτε οδηγείς κάποιο τελευταίας γενιάς φορτωμένο τεχνολογικά αυτοκίνητο είτε ένα Yugo (το καλό το turbo με τον αναπτήρα).

 

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...