Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οσοι γνωστοι μου οδηγησαν σε κυπρο/αγγλια, δεν ειχαν θεμα! την πρωτη μερα συνηθισαν!

οποτε δεν εχεις να φοβασαι κατι

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και καλό καλοκαίρι.

Έχω μπει στην διαδικασία εύρεσης scouter.αυτά πού κοιτούσα ήταν το Beverly και το scarabeo.

Έχω ακούσει πολλά για τα ιταλικά και δεν ξέρω τί να κάνω.να τολμήσω η' να πάω σε κάποιο sh300 με παραπάνω λεφτά και χιλιόμετρα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απλά είπα μήπως κάποιος έχει κάποιο από τα μοντέλα πού κοιτάω να μου πει την γνώμη τού.

Σε εκείνα τα φόρουμ θα εμφανιστούν οι φαν των ιταλικων και οι μη φαν και δεν θα βγάλω άκρη.

Θα περιμένω αν κάποιος έχει την διάθεση να απαντήσει θα δεχτώ την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Και το Sh και το Beverly, ειναι και για πολη και για ταξιδι.

Το Beverly ειναι πιο φθηνο σε σχεση με το Sh και αυτο γιατί ειναι αλλη η ποιότητα των υλικων (πλαστικα) και αλλη η τεχνογνωσια του μοτερ.

Το Sh δεν καει τιποτα σε σχεση με το beverly, δεν θελει τα σερβις του beverly και εχει και τιμη μεταπώλησης.

Το sh εχει επιπεδο πατωμα και βολεύει για να βαζεις πραγματα και το αρνητικο του ειναι πως δεν εχει χωρο κατω απο την σελα για το κρανος.

Σoυ μιλαω σαν μελος του scooterclubhellas.gr και σαν κατοχος για 2,5 χρονια του Sh300i, το οποιο εχει κανει 79,000Κm απροβλημάτιστα και οικονομικά

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Στα είπε σχεδόν όλα ο coulis, γιαυτο εγω πήρα το Beverly300 καινούριο με 3.800€ και δε το μετάνιωσα, πανέμορφο με αρκετό χώρο κατω απο τη σέλα και μπαγκαζιέρα που δένει όμορφα στο σύνολο, πήγα Πάρο Νάξο με τη γυναίκα και χώρεσαν όλα...service κάθε 10.000χλμ με κόστος 60€ το μικρό και 180€ το μεγάλο(ιμάντας), κατανάλωση 3,8km/100...θέλει προσοχή η αγορά μεταχειρισμένου Beverly καθώς υπάρχουν πολλοί κάτοχοι κάγκουρες σε σχέση με τους SH...καλό-χρυσό-αξιόπιστο το SH αλλά εμένα μου θυμίζει περισσότερο παπί παρά scooter...εναλλακτική θα σου πρότεινα kymco people gti

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Το sh το ξέρω σαν μηχανάκι το έχει φίλος μου. Εγώ αυτή την στιγμή έχω ένα kymco agility 150 του 13. Καινούργιο το είχα πάρει αλλά πλέον δεν μου αρκούν τα κυβικά τού γιαυτό και το δίνω.

Για το beverly έχω ακούσει πολλά και όλοι με αποτρεπουν χωρίς να το έχουν οι ίδιοι η κάποιος γνωστός. Γιαυτό ήθελα από κάποιον πού το έχει να ακούσω την γνώμη τού για τα όποια προβλήματα τού καταλογιζουν.

Το σέρβις είναι φτηνό όπως το αναφέρετε και δεν ισχύουν αυτά πού διαβάζω στο νέτ.

Link to comment
Share on other sites

kostasw, μπορεις να ανοιξεις ενα θέμα με την ερωτηση σου, στην αντιστοιχη ενοτητα (Προτάσεις Αγοράς) του ScooterClubHellas.

http://forum.scooterclubhellas.gr/forumdisplay.php?29-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ο πατερας μου εκανε βουτια με τα κλειδια του αμαξιου στην θαλασσα.μια 4πορτη mercedes toy 2005 νομιζω.

τα ξεπλυνε και δεν ξερω τι αλλο αλλα δεν δουλευαν οταν πηγαινε να βαλει μπροστα,η να ανοιξει με τηλεχειρισμο τις πορτες.

κατεβηκα κινετα οπου παραθεριζει,ελυσα το κομπιουτερ βλεποντας βιντεο στο youtube.

αρκετη μπιχλα που καθαρισα με οινοπνευμα,το βουτηξα ολο σε οινοπνευμα.

τα καθαρισα σχολαστικα ολα και πηγα να βρω νεες μπαταριες.

Τα συναρμολογησα ολα.......το τηλεχειρηστηριο για να ανοιξω τις πορτες δεν δουλευε.εβγαλα το κλειδι που εχει μεσα το τηλεχειρηστηριο ανοιξα την πορτα οδηγου,εβαλα μπρος και πηρε!!!!!

Το βασικοτερο δηλαδη.....ασπο εκει και περα τι επιλογες υπαρχουν?

φτιαχνεται το υπολοιπο,να ανοιγουν και οι πορτες?

Η τοποθετιση ενος απλου συναγερμου θα το λυσει αυτο?

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε με το αμάξι σε έναν κλειδαρά και με ένα 50αρικάκι θα σου φτιάξει καινούργιο

 

ενδεικτικά ένα site. υπάρχουν πολλά. δεν το έχω δοκιμάσει, δεν μπορώ να στον συστήσω!

http://www.giagia-kleidia.gr/

Edited by pan0s78
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει δεύτερο κλειδί πήγαινε κατευθείαν σε ένα κλειδαρά να σου φτιάξει ένα κλειδί με τσιπάκι για το immobilizer (κόστος 30-50 €), γιατί αν σταματήσει να λειτουργεί αυτό που έχεις, πιθανόν να χρειαστείς αλλαγή εγκεφάλου με κόστος ασύμφορο.Για τό άνοιγμα των πορτών δε νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει κανένας κλειδαράς, παρα μόνο η αντιπροσωπεία. Εναλλακτικά για τις πόρτες μπορείς να βάλεις ένα συναγερμό όπως είπες.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει δεύτερο κλειδί πήγαινε κατευθείαν σε ένα κλειδαρά να σου φτιάξει ένα κλειδί με τσιπάκι για το immobilizer (κόστος 30-50 €), γιατί αν σταματήσει να λειτουργεί αυτό που έχεις, πιθανόν να χρειαστείς αλλαγή εγκεφάλου με κόστος ασύμφορο.Για τό άνοιγμα των πορτών δε νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει κανένας κλειδαράς, παρα μόνο η αντιπροσωπεία. Εναλλακτικά για τις πόρτες μπορείς να βάλεις ένα συναγερμό όπως είπες.

 

σιγά μην αλλάξει και κινητήρα!

 

αν πάει με το αυτοκίνητο σε ένα κλειδαρά, θα βρει αυτός την συχνότητα του immobilaizer προκειμένου να προγραμματίσει το τσιπάκι για το καινούργιο κλειδί και την συχνότητα του τηλεχειρισμού για τις πόρτες προκειμένου να προγραμματίσει το καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χάλασε η μεμβράνη στο κλειδί... Πίστευα ότι θα το κάλυπτε η εγγύηση...αλλά δεν.

Μάλιστα πρέπει να αλλάξω όλο το κλειδί μου είπαν....απαράδεκτο κατά την γνώμη μου.

 

Όπως και αν έχει θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ να βρω κέλυφος στην Αθήνα και σε τι τιμή. Αν και σε έναν που ρώτησα μου είπε 30 ευρώ.

Απλά επειδή είστε πιο έμπειροι ίσως ξέρετε κάτι περισσότερο.

 

 

Καλό σκ να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά ψάχνω για τη κοπέλα αυτοκίνητο μικρό πόλης . Έχω βρει ένα Daewoo Matiz του 2001 με 92.000 χλμ στα 2.000 Ε. Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου από ματιζάκια τί γνώμη έχετε?
Link to comment
Share on other sites

Για μέσα στην πόλη καλύτερα να προτιμήσεις αυτόματο. Απίστευτη ευκολία !!!

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψάχνω για τη κοπέλα αυτοκίνητο μικρό πόλης . Έχω βρει ένα Daewoo Matiz του 2001 με 92.000 χλμ στα 2.000 Ε. Επειδή δεν γνωρίζω καθόλου από ματιζάκια τί γνώμη έχετε?

 

Είχαμε εμείς πριν αλλάξει και γίνει chevrolet και είχαμε το Matiz Daewoo . Μην το πάρεις είναι απλώς ένα κουβαδάκι από όσο το θυμάμαι δεν έχει κρατήματα δεν είναι για μεγάλες ταχύτητες πάνω από 120 κρίνεται επικίνδυνο επειδή είναι ψηλό και προς το τέλος μας έβγαζε προβλήματα οπότε και το πουλήσαμε και ησυχάσαμε. Δοκίμασε να ανεβείς λίγο τιμή και να δεις κανένα χιλιάρι σε 107/aygo κτλ. Εγώ προς το εκεί θα πήγαινα αν και είμαι ικανοποιημένος με το δικό μου χιλιάρι άλλου γκρουπ. Επίσης μακριά από opel corsa μπορείς να αναζητήσεις λάδια νερό μαγιονέζα στο google(την πατήσαμε και εμείς με της αδερφής μου το κορσακι μεταχειρισμένο)

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δυστυχώς δε μας παίρνει να ανέβουμε παραπάνω ,και εγώ κάτι τέτοιο ήθελα 107-c1-aygo .Βρήκα κάποιον που φέρνει από εξωτερικό ένα toyota yaris 2005 και ένα nissan micra 2005 σε αυτή τη τιμή και σκέφτομαι να πάω προς τα εκεί.
Link to comment
Share on other sites

στα λεφτα που διαθετεις, ευτυχως/δυστυχως θα ψαχτεις με ιδιωτες (car.gr κλπ) ελπιζοντας να βρεις καμια ευκαιρια.
Link to comment
Share on other sites

Toyota yaris έχω εμπειρία με μοντέλο του 2001 αν θυμάμαι καλά. Σκυλί μαύρο απλά. Δεν καταλαβαίνει τίποτα. Είναι στα χέρια του παππού μου εδώ και 4 χρόνια και το παίρνω και εγώ όταν πάω με άδεια. Δεν κοπαναει τίποτα. Δεν καίει λάδια αλλά ούτε χάνει. 250.000 φτάνει τώρα και πήρε και πρόσφατα κτεο χωρίς θέματα. Από κατανάλωση μια χαρά
Link to comment
Share on other sites

Οντως δες για yaris. Μην πεσεις στην παγιδα να δεις πετρελαιο. Θα πρεπει να ειναι γιουρο 5 και μετα για να μπορεις να το βαλεις μεσα στην πολη. Και το μικρα ειναι καλο ομως. Να κοιταξεις να παρεις απο κανεναν παππου αυτοι τα σκοτωνουν κυριολεκτικα και ειναι λιγο πιο δυσκολο τα χιλιομετρα να ειναι γυρισμενα. Μετα μπορεις να δεις απο αντιπροσωπεια. Αλλα να ξερεις τα προβληματα που βγαζει καθε αυτοκινητο καθε χρονιας. Πχ σου ειπα για το οπελ κορσα, το δικο μου πχ η φουαγιε εβαζε μαπα δισκους και μαπα τακακια. Δες και κανενα λουπο ή φοξ.
Link to comment
Share on other sites

Θα αλλάξω λάστιχα στο KIA Sportage.

Αν κρίνω από δείκτες και τιμές ΄...σκέφτομαι τα TOYO

 

Περιμένω σχόλια ....με ενδιαφέρει η διάρκεια.

Να πω την αλήθεια το αμάξι φοράει τα εργοστασιακά YOKOHAMA..δεν ξέρω τύπο ακριβώς...αλλά μετά από 4 χρόνια τα αλλάζω επειδή ξεράθηκαν...όχι επειδή το πέλμα φθάρθηκε...(η σύζυγος δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα)

 

 

lastixa_kia.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...