Jump to content

Περί... οχημάτων γενικά


tzivanas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας.

Έχω γνωστό ηλικιωμένο (άνω των 75), ενεργό οδηγό και για να είμαι ειλικρινής με πολύ καλά αντανακλαστικά κι αντίληψη στο τιμόνι για την ηλικία του.

Έχει ένα πολύ παλιό αμάξι Audi, εικάζω του '80 ή '90 που τον περισσότερο καιρό βρίσκεται σε ακινησία λόγω προβλημάτων.

Τα χρήματα που δίνει τόσο στα συνεργεία όσο και στα τέλη κυκλοφορίας/ ασφάλιση είναι πολλά λόγω της παλαιότητας του σαράβαλου, εκείνος όμως λόγω συναισθηματικού δεσίματος αρνείται να το δώσει για απόσυρση.

Αντιπαρέρχομαι το συναισθηματικό του δέσιμο, αφού δεν μπορώ να το καταλάβω, αφετέρου είναι δικαίωμα του, σκέφτηκα να του προτείνω να το δώσει για απόσυρση και στην θέση του να νοικιάσει ένα αμάξι σύγχρονο.

Με το ενοικιαζόμενο θα έχει σίγουρα καλύτερη οδική ασφάλεια αφου θα είναι σύγχρονο κι ενδεχομένως οικονομικότερο (; ) αφου δεν θα πληρώνει τέλη κυκλοφορίας, ασφάλισης, σέρβις, οδική βοήθεια και θα έχει μικρότερη κατανάλωση βενζίνης (; ).

Ένα smart-άκι θα του ταίριαζε.

Έχει δοκιμάσει κάποιος αυτή τη λύση της μηνιαίας μίσθωσης αμαξιού;

Τι τιμές παίζουν; Έψαξα σελίδες αλλά οι περισσότερες δεν αναφέρουν τιμές.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 541
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το αμαξι μου ΜΑΖΝΤΑ Β2600 ειναι μπλοκε 25% πισωκινητο , με προαιρετικη εμπλοκη χειροκινητη , εξωτερικα , του μπροστινου αξονα.

 

Εαν δεν εμπλεξω τον μπροστινο αξονα, αφγσω πλημνες στο φρη, και διαλεξω απο τον ΜΕΣΑ λεβγιε 4L, θεωρητικα θα δινει κινηση μονο στον πισω, αφου οι μπρος πλυμνες ειναι στο free, αλλα λογω low θα εχω λιγωτερες στροφες στον πισω αξονα. Σωστα;...η δεν δουλευει ετσι?... δηλαδη θα εχω 2L?..θα κανω ζημια;

 

Θα μου πεις ρε φιλε αφου εχεις 4χ4 LOW γιατι να το κανεις αυτο?...λεω λοιπον απλα, επειδη εχω ασχημη κατηφορα στο σπιτι, να μην ανεβοκατεβαινω να το κανω χειροκινητο 4χ4 συνεχεια....διοτι στην πραγματικοτητα χρειαζομαι το LOW μονο, δηλ να μην παταω φρενο και γλυστραω...

 

Τα φωτα σας παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα και χρόνια πολλά! Θέλω να βάλω κάμερα μπρος πίσω να καταγραφεί όλο το 24ωρο. Όταν παρκάρουν και με χτυπάνε να βλέπω πινακίδες γιατί δεν γίνεται άλλο 2 χρονών αμάξι να το βρίσκω μονίμως σημαδεμενο.. Αν έχει κάτι υπόψιν κάποιος θα το εκτιμούσα.!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκέφτομαι να διακόψω το συμβόλαιο ασφάλισης του αυτοκινήτου και να αναζητήσω ένα φτηνότερο μέσα από τις ηλεκτρονικές πλατφόρμες (insurance market, κλπ).

Επειδή δεν έχω εμπειρία από αυτά, υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;

Είδα ότι τα συμβόλαια που προτείνονται είναι σε σημαντικό βαθμό πιο οικονομικά και αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποια παγίδα που δεν βλέπω.

 

Αν έχετε να με συμβουλέψετε κάτι, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια online ασφαλειες. Δες τι καλύψεις σου προσφέρουν και τυχόν εξαιρέσεις ή περιορισμούς.

Κατα τα άλλα προχώρα το άφοβα.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τις καλύψεις υποτίθεται ότι τις αναφέρουν αν πατήσεις στο κάθε συμβόλαιο να τις δεις αναλυτικά.

Τις εξαιρέσεις όμως δεν μπόρεσα να τις δω κάπου ξεκάθαρα.

Μία απορία που εχω: αν χρειαστώ κάτι από την ασφαλιστική εταιρεία, υπάρχει πρόσωπο αναφοράς να επικοινωνήσω ή κάθε φορά θα πρέπει να εξηγώ από την αρχή τι έχει συμβεί και τι θέλω...

 

Υ. Γ. Η Anytime δίνει γενικά καλές τιμές στα συμβόλαια της. Να την εμπιστευθώ; έχεις να προτείνεις κάποια άλλη εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τις καλύψεις υποτίθεται ότι τις αναφέρουν αν πατήσεις στο κάθε συμβόλαιο να τις δεις αναλυτικά.

Τις εξαιρέσεις όμως δεν μπόρεσα να τις δω κάπου ξεκάθαρα.

Μία απορία που εχω: αν χρειαστώ κάτι από την ασφαλιστική εταιρεία, υπάρχει πρόσωπο αναφοράς να επικοινωνήσω ή κάθε φορά θα πρέπει να εξηγώ από την αρχή τι έχει συμβεί και τι θέλω...

 

Υ. Γ. Η Anytime δίνει γενικά καλές τιμές στα συμβόλαια της. Να την εμπιστευθώ; έχεις να προτείνεις κάποια άλλη εταιρεία;

anytime και ασφάλεια πάνε χέρι χέρι

είμαι χρόνια πελάτης ποτέ κανένα πρόβλημα σε οτιδήποτε την χρειάστηκα,ίσως ήμουν τυχερός,αν δεν κάνεις πολλά χιλιόμετρα δες το πρόγραμμα by the Mile,έως 140€ και έως 7.000 χιλιόμετρα το χρόνο ετήσια ασφαλεια

για βασικο είναι περίπου 95€ ανάλογα την κάλυψη θέλεις και 3.000 χιλιόμετρα

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μπήκα στο site της Anytime και η προσφορά που δίνει είναι 150 ευρώ για ετήσιο συμβόλαιο (Basic πρόγραμμα).

Αν σε αυτό προσθέσω πλήρη οδική βοήθεια, το κόστος ανεβαίνει στα 195 ευρώ (η οδική βοήθεια παρέχεται από την INTERAMERICAN)

 

Μπαίνω στη σελίδα της Insurance Market και η προσφορά για το βασικό πακέτο είναι ακριβώς η ίδια, ενώ αν προσθέσω πλήρη οδική βοήθεια, το κόστος ανέρχεται στα 169 ευρώ (η κάλυψη παρέχεται από την EUROP ASSISTANCE)

 

Τέλος, από την σελίδα της PriceFox, η προσφορά για το βασικό πακέτο της Anytime είναι κι εδώ στα 150 ευρώ, ενώ όταν προσθέσω την οδική βοήθεια, το κόστος φτάνει στα 170 ευρώ (η κάλυψη παρέχεται από την MAPFRE).

 

Επομένως, η επιλογή της οδικής βοήθειας αναπόφευκτα επηρεάζει την τελική τιμή. Πέρα από την INTERAMERICAN που είναι γνωστό όνομα, με τις άλλες δύο τι παίζει; Είναι αξιόπιστες; Έχετε άποψη;

 

Και κάτι ακόμα, αυτό που ονομάζουν "Νομική προστασία", έχει νόημα να το συμπεριλάβω; Εννοώ, είναι καλό να υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, εγώ τα προσθέτω όλα, εκτός της μικτής δηλαδή.

Θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ας μη χρειαστώ ποτέ τα παραπάνω έξτρα που πληρώνω.

Επίσης δε βάζω για ρυμουλκούμενο γιατί δεν έχω κοτσαδορο.

 

Anytime ανανεωσα τις προάλλες. 2η χρονιά σερί. Η καλύτερη τιμή που πέτυχα για αυτό και την ανανεωσα. 215€/ετήσια

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή τιμή τα 215 ευρώ για ετήσια ασφάλιση, με όλες τις παροχές μέσα!

Στη δική μου περίπτωση, αν τα βάλω όλα μέσα, το ποσό ξεπερνά τα 222 ευρώ (και μιλάμε για αυτοκίνητο κοντά στα 25 χρόνια).

Δεν ξέρω, υπάρχει τρόπος άραγε να παζαρέψει κανείς την τιμή στα συμβόλαια ή είναι στάνταρ οι τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, εγώ τα προσθέτω όλα, εκτός της μικτής δηλαδή.

Θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και ας μη χρειαστώ ποτέ τα παραπάνω έξτρα που πληρώνω.

Επίσης δε βάζω για ρυμουλκούμενο γιατί δεν έχω κοτσαδορο.

 

Anytime ανανεωσα τις προάλλες. 2η χρονιά σερί. Η καλύτερη τιμή που πέτυχα για αυτό και την ανανεωσα. 215€/ετήσια

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

και εγώ τα έχω όλα εκτός μικτής συν θραύση κρυστάλλων αλλά είμαι πολύ παλιός σε αυτούς κάι 40 χρόνια οδηγός,κάτω από 195 δεν πάει,περισυ το γύρισα by the mile και πλήρωσα 105€ για τα ίδια προνόμια

τέλος πάντων σημασία έχει να είναι δίπλα σου όταν την χρειαστείς και ας είναι ακριβότερη η εταιρεία οποία και αν διαλέξεις

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πολύ καλή τιμή τα 215 ευρώ για ετήσια ασφάλιση, με όλες τις παροχές μέσα!

Στη δική μου περίπτωση, αν τα βάλω όλα μέσα, το ποσό ξεπερνά τα 222 ευρώ (και μιλάμε για αυτοκίνητο κοντά στα 25 χρόνια).

Δεν ξέρω, υπάρχει τρόπος άραγε να παζαρέψει κανείς την τιμή στα συμβόλαια ή είναι στάνταρ οι τιμές;

να τους πάρεις τηλέφωνο και να είσαι σοβαρός ότι πράγματι ενδιαφέρεσαι και δεν εκβιάζεις καταστάσεις ,δεν μασανε Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γειά σας. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Κάναμε τη μεταβίβαση κανονικά και είπαμε θα μιλήσουμε αύριο μεθαύριο για να ανταλλάξουμε ΑΦΜ και ονοματεπώνυμο για να γίνει η δήλωση πώλησης και αγοράς ηλεκτρονικά όπως μας είπε ο λογιστής. Εγώ αυτόν όμως δε μπορώ να τον βρω από τότε, δε σηκώνει τηλέφωνο ή θα είναι κλειστό. Τι κάνω; αν δε το δηλώσω τι γίνεται; η μεταβίβαση έχει ολοκληρωθεί αυτό είναι σίγουρο. Το έχουμε δει.
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Κάναμε τη μεταβίβαση κανονικά και είπαμε θα μιλήσουμε αύριο μεθαύριο για να ανταλλάξουμε ΑΦΜ και ονοματεπώνυμο για να γίνει η δήλωση πώλησης και αγοράς ηλεκτρονικά όπως μας είπε ο λογιστής. Εγώ αυτόν όμως δε μπορώ να τον βρω από τότε, δε σηκώνει τηλέφωνο ή θα είναι κλειστό. Τι κάνω; αν δε το δηλώσω τι γίνεται; η μεταβίβαση έχει ολοκληρωθεί αυτό είναι σίγουρο. Το έχουμε δει.

 

 

Κακώς έκανες την μεταβίβαση ενώ δεν σου έκανε υπευθυνη δήλωση με το ποσό για την εφορία. Τώρα πρέπει να βρεις μεσω του λογιστή και το ΑΦΜ τον ίδιο η τον λογιστή του.Αλλα δεν ειναι τόσο τραγικό γιατι η υποβολή θα γίνει το 22 ουσιαστικά. Νομίζω και ο ιδιος θα θέλει την δική σου δηλωση γιατι και αυτος για την παραγραφή του οχήματος του στην δήλωση.

 

 

Sent from my iPhone Xs using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

η μεταβίβαση έχει ολοκληρωθεί αυτό είναι σίγουρο. Το έχουμε δει.

Μπες για έλεγχο

https://www.aade.gr/mycar --> Τέλη κυκλοφορίας-->Ειδοποιητήρια Τελών-->Κατάσταση Οχημάτων , για να δεις αν είναι ακόμα στο όνομά σου (φορολογικά)

https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx --> Αρ. Κυκλοφορίας και ΑΦΜ σου, για να δεις αν είναι ακόμα στο όνομά σου (ασφαλιστικά).

Εαν είσαι ακόμα "ιδιοκτήτης ή ασφαλισμένος", καταλαβαίνεις οτι είσαι υπεύθυνος!!! για ότι προκαλέσει ο "νέος αγοραστής"

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πουθενά το αμάξι στο όνομα μου έχει τελειώσει οριστικά η μεταβίβαση. Δε θα δηλώσω το ποσό Την εφορία και αν ερωτηθουμε ποτέ θα πούμε ότι χάσαμε τα στοιχεία του. Εξάλλου το κράτος βλέπει από ποιον σε ποιον έγινε η μεταβίβαση.
Link to comment
Share on other sites

Τότε είσαι οκ.

Συνέχισε να τον καλείς, μπας και φτιάξεις τα πιο πάνω χαρτιά.

 

-------

Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... οχημάτων γενικά
  • The topic was pinned
  • 2 years later...

I haven't used it myself, but judging by the many seats and the minimal traffic I encountered on Wednesday when I was passing through Skoufa, the measure is obviously correct. Of course, many shops were closed, so I have to see it again under more "real" conditions.

However, the measure is definitely in the right direction and in fact there is no other solution. The situation until today has been unbearable, and I believe that in combination with the many parking lots that have

We are Shubham caterers one of the biggest food hub organizations in Lucknow. Providing catering services in Lucknow for your wedding, marriage anniversary, birthday party, and any kind of event. We have 23+ years of experience providing catering services. we have an expert team for it. we are well known for providing high-quality fresh and tasty foods. We are accepting pre-bookings. just call us and make an appointment with us. We are well known & recognize by the people of Lucknow for providing Best Catering Service In Lucknow, the Best wedding caterers in Lucknow & catering services in Lucknow. Best wedding caterers in Lucknow, Best caterers in Lucknow, party caterers in Lucknow, event caterers in Lucknow. been created and of course with the metro, the center of Athens is much more mature to accept the measure today compared to a decade ago when it was tried to be implemented again.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...